Foute rechters België onbestraft VS en Japan bezweren op de valreep handelsoorlog Meeroken schadelijker dan werd aangenomen Che moet rust vinden in Santa Clara Antillen moeten vrezen voor hun rijstexport Buitenlanders weg uit Congo James Michener (90) overleden buitenland zaterdag 18 oktober 1997 Kerncentrale lekt koelwater Proef jonge criminelen succes Nee tegen mama en papa PVC-speelgoed België in de ban Schauble is populairste politicus Italië onderzoekt rol van Andreotti bij moord Moro Leden parlementaire onderzoekscommissie Dutroux ontgoocheld ALTENA Milosevic laat Krajisnik vallen KIEV - Een reactor van de Oekraïense kerncentrale Zapo- rizjska is gisteren stilgelegd, omdat er radioactief koelwater lekte uit een scheur in een pijp. Dat heeft een functionaris van de centrale bekendgemaakt. Volgens de functionaris, Volodymyr Sednev, ging het om een kleine hoeveelheid koelwater en was er geen verandering op getreden in het stralingsniveau rond de centrale. De reactor zal naar verwachting begin volgende week weer in werking worden gesteld, nadat de lekkende pijp is vervangen. Zaporizjska ligt 400 kilometer ten zuidoosten van de hoofd stad Kiev. AP LONDEN - De Engelse politie van Buckinghamshire is zeer tevreden over de resultaten van een proef waarbij jonge cri minelen met hun slachtoffers worden geconfronteerd. Uit onderzoek blijkt dat slechts 4 procent van de jongeren na de confrontatie weer in crimineel gedrag vervalt. Landelijk komt 35 procent van de jonge criminelen weer met de politie in aanraking, nadat zij hun straf hebben uitgezeten. De politie zei dat sommige jonge criminelen in tranen uitbar sten als ze te horen krijgen wat de gevolgen van hun daden zijn. ANP DUBLIN - Als het aan de Rooms-Katholieke Kerk in Ierland ligt, spreken onderwijzers nooit meer in de klas over 'mama en papa'. Omdat het aantal éénoudergezinnen toeneemt, heeft het kerkgenootschap de leerkrachten gevraagd voortaan af te zien van deze woorden. Als alternatief zouden de onderwijzers zinnen moeten gaan gebruiken zoals 'de volwassenen die in jullie huis wonen' of 'de mensen die voor jullie zorgen'. „Vroeger had een gezin een mama en een papa, tegenwoordig zeggen we dat soort dingen niet meer", aldus een kerkwoordvoerder. RTR BRUSSEL - Belgische handelaars gaan speelgoed van zacht PVC uit de schappen halen. De federatie van de Distributie maakte vrijdag bekend dat haar leden gevolg geven aan het advies van het ministerie van Volksgezondheid. Het departe ment had alle winkels gewaagd vrijwillig de verkoop te sta ken van het speelgoed (vooral rammelaars en bijtringen). Het ministerie reageerde daarmee op een studie van Green peace. waaruit blijkt dat speeltjes van zacht PVC 10 tot 40% schadelijke stoffen bevatten. Die komen vrij als baby's en peuters erop bijten of sabbelen. De Nederlandse staatssecretaris Terpstra kondigde eerder deze week aan de hoeveelheid weekmakers die het PVC- speelgoed zacht maken, aan wettelijke grenzen te zullen bin den. ANP BONN - De rechterhand van bondskanselier Kohl, Wolfgang Schauble, is de populairste politicus van Duitsland. De chris tendemocraat, kansrijk opvolger van de regeringsleider, be reikte gisteren de eerste plaats in de maandelijkse opiniepei ling van het Duitse televisienet ZDF. Schauble stond vorige maand nog tweede achter de toppoliti cus van de sociaaldemocratische oppositie, Gerhard Schro der. Beiden delen nu de eerste plaats wat landelijke populari teit betreft, maar Schauble is geliefder in eigen kring dan Schroder bij de sociaal-democraten. Schauble was deze week uitvoerig in het nieuws, doordat Kohl hem als gewenst opvolger betitelde. Eerder dit jaarbots ten Kohl en Schauble overigens minder blij met elkaar, toen Schauble zich afzette tegen de euro. ANP van onze redactie buitenland ROME - De Italiaanse justitie is een onderzoek gestart naar de betrokkenheid van de voorma lige minister-president Giulio Andreotti bij de moord op top politicus Aldo Moro in 1978. De toenmalige regeringschef zou tijdens en na de ontvoering van Moro door de Rode Brigades een geheim plan van het minis terie van Binnenlandse Zaken voor de bestrijding van het link se teiTorisme opzettelijk opzij hebben geschoven. Rivaal De christen-democraat Andre otti is al herhaaldelijk verweten dat hij niet alles deed om zijn partij-interne rivaal Moro terug te vinden. De omstandigheden van de ontvoering zijn tot op he den niet opgehelderd. Justitie verhoorde vrijdag al de voormalige minister van Bin nenlandse Zaken, Cossiga. Hij was verantwoordelijk voor het ultra-geheime plan Panter. Het plan bevatte hoogstwaarschijn lijk de namen van speurder^ die in de Rode Brigades waren geïn filtreerd. Andreotti zou al tien dagen na de ontvoering van Moro (tussen 16 maart en 9 mei 1978) de verdwijning van het plan bevolen hebben. Daardoor konden hij en anderen later al tijd ontkennen dat het Plan Panter ooit had bestaan, meld den kranten. Het plan is echter onlangs in geheime archieven teruggevonden. De voormalige eerste minister heeft mogelijk meer op zijn kerfstok. DPA van onze redactie buitenland SANTA CLARA - Cuba heeft gisteren de legendarische guerrillastrijder 'Che' Guevara zijn laatste rustplaats gegeven. Het stoffelijke overschot van de revolu tionair werd bijgezet in een speciaal voor hem gebouwd mausoleum in Santa Clara, 300 kilometer ten oosten van de hoofdstad Havana. De Cubaanse president, Fidel Castro, noemde Guevara tijdens de plechtige ere dienst een 'morele reus'. Met de herbegra fenis van de Cubaanse volksheld wordt een week van eerbetuigingen afgesloten ter nagedachtenis van de guerrilla die precies dertig jaar geleden overleed na zijn arrestatie door Boliviaanse troepen. Guevara streed eind jaren vijftig zij aan zij met Castro tegen de toenmalige Cu baanse dictator Batista. De verovering van Santa Clara door Guevara's troepen betekende de val van het regime. In het centrum van de stad staat al jaren een acht meter hoog bronzen beeld van Che, daar onder bevindt zich nu zijn laatste rust plaats. De stoffelijke resten van de revolutionair die uit Argentinië afkomstig was, werden eerder dit jaar opgegraven in Bolivia en keerden in juli terug naar Cuba. DPA/AFP/AFP zie ook pagina 23 foto José Goitia/Canadian Press Photo door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De bestraffing van falende rechters en speurders in de Dutroux-affaire laat voor alsnog op zich wachten. De Bel gische minister van Justitie De Clerck heeft pas tegen drie lage re magistraten een tuchtproce- dure gestart, en daarvan is het onzeker of deze tot sancties lei den. De leden van de parlemen taire onderzoekscommissie naar de zaak Dutroux zijn 'ont goocheld' door de trage gang van zaken. De verklaring van De Clerck komt na een week van nieuwe onthullingen over justitiële en politieblunders, en aan de voor avond van de eerste verjaardag van de Witte Mars. Volgens de oppositie moet De Clerck har der ingrijpen of opstappen. „Anders dreigen we te verzan den in een maatschappij waar verantwoordelijkheid nemen weliswaar een sleutelwoord is, maar de toepassing ervan veel minder", waarschuwde com missie-voorzitter Verwilghen. De Clerck verdedigde zich voor de commissie door te wijzen op de strikte regels die er gelden voor het vervolgen van een rech ter of politieman. Harde straf fen afgekondigd onder publieke druk zouden onherroepelijk door de Raad van State of het Hof van Cassatie worden terug gedraaid. Van de ruim twintig personen bij justitie en politie die de commissie in haar eerste rapport ernstige fouten toe dicht, hoeft het merendeel daar om voorlopig niets te vrezen. Nieuwe verhoren Deze week besloot de commis- sie-Dutroux tot een extra reeks verhoren na nieuwe onthullin gen in de pers over fouten bij de opsporing van de vermoorde meisjes Julie en Mélissa. Naar nu blijkt had de politie direct na de ontvoering van de meisjes in juni '95, al een spoor in handen dat naar Dutroux leidde. De wagen die bij de kidnap ver moedelijk is gebruikt was na melijk twee weken eerder gesig naleerd bij een vluchtpoging na een mislukte autodiefstal. Een vrouw noteerde het nummer bord waarna de politie ontdekte dat dit toebehoorde aan de part ner van Dutroux. Zij liet weten dat haar man erin gereden had. Hoewel de auto dus op betrokkenheid duidde en Dutroux sowieso al verdacht werd van de ontvoering, is hij hierover op dat moment - toe de meisjes zich nog levend in zijn kelder bevonden - nooit onder vraagd. Dat gebeurde pas het jaar daarop, toen het te laat was. De reeks fouten die zijn ge maakt en het aanhoudende 'ge heugenverlies' bij de betrokken speurders tijdens de verhoren, sterken de onderzoekscommis sie in haar vermoeden dat Dutroux bescherming genoot van hooggeplaatste politiemen sen en rechters. Morgen herdenken talloze orga nisaties de Witte Mars van vorig jaar. Toen kwamen in Brussel driehonderdduizend mensen de straat op om hun ongenoegen te uiten over de verrotte rechts staat in België. De herdenking vindt plaats in Neufchateau, een plaatsje in de Ardennen waar een klein maar uiterst suc cesvol parket werkzaam is. GPD De erewacht draagt de kist van Che naar het mausoleum. Manschappen van de Cobra-militie lopen met geroofde bureaustoelen door Brazzaville. foto David Guttenfelder/AP van onze redactie buitenland LONDEN - Meeroken verhoogt het risico van longkanker met 28 procent en hartkwalen met 23 procent. Dat is de uitkomst van onderzoek door medewer kers van het Britse St. Bartholo- mew-ziekenhuis en de Royal School of Medicine dat gisteren werd gepubliceerd. Zelfs het in haleren van minieme hoeveel heden tabaksrook kan al gevaarlijk zijn, zo meldde het British Medical Journal. De uitkomsten van het in de om geving van Londen uitgevoerde onderzoek worden bevestigd door soortgelijke research in het Amerikaanse Califomië. Ook daar werd vastgesteld dat pas- van onze redactie buitenland AUSTIN - De Amerikaanse schrijver James A Michener is donderdag op 90-jarige leeftijd overleden. Michener gaf vorige week zij n artsen de opdracht zijn nierdialysebe- handcling te staken. Michener schreef ruim veer tig boeken, die miljoenen le zers een reis liet maken van de Pacifische Oceaan tot aan de randen van het heelal. Zijn laatste werk, A Century of Sonnets verscheen eerder dit jaar. Het literaire succes begon voor Michener met Ta- les of the South Pacific waarvoor hij in 1948 de Pu litzer Prize kreeg. Het boek vormde later de basis voor een Broadway-musical en het werd ook verfilmd. An dere bekende werken van Michener zijn Ha waii. Ches apeake, The Source, Space en Poland. Michener maakte overwe gend historisch-geografi- sche romans en woonde zelf in de vele plaatsen op aarde waar hij over schreef. Zijn boeken ademden universele idealen uit: religieuze en ra ciale tolerantie, eerlijk en hard werk en zelfbewustzijn. Een groot deel van zijn leven bracht hij buiten de Verenig- sief roken bij kinderen een verhoogde kans op astma ver oorzaakt. Tot dusver werd aan genomen dat meeroken slechts de symptomen zou verergeren. Hartinfarcten Het inademen van minieme hoeveelheden van andennans rook leidt tot verdikkingen in het bloed en vergroot daarmee de kans op hartinfarcten, aldus het rapport van dr. Law en dr. Wald. Zij schrijven enkele dui zenden hartaanvallen per jaar in het Verenigd Koninkrijk toe aan meeroken. De kans voor een meeroker op een hartinfarct bedraagt vol gens het rapport ongeveer 50 procent van het risico dat ie- de Staten door. Hij woonde onder meer in Japan, Korea, Hongarije, Hawaii, Afgha nistan, Spanje, Zuid-Afrika, Israël, Polen en het Caribi sche gebied. „Ik ben geen stilist. Er zijn veel dingen waar ik niet goed in ben. Ik maak geen harde dialogen, ben geen psycho loog. Maar ik kan een goed, verhaal vertellen dat de aan dacht van de lezer vast houdt", zei eens over zijn schrijverschap. Ophouden met schrijven deed hij nooit: „Zolang de oude hersenen werken be houd ik het verlangen. Ik kan nauwelijks wachten 's mor gens vroeg op te staan en te rug aan het werk te gaan." Michener werd op 3 februari 1907 in New York geboren. Als wees kwam hij in een ar menhuis terecht. Later werd hij geadopteerd door het echtpaar Michener. Zijn jeugd werd gekenmerkt door armoede. Dat verklaarde volgens hem zijn sociale be wogenheid. In 1974 rondde Michener Centennial af. een episch verhaal over de staat Colora do. Het boek werd verfilmd tot een mini-serie voor tele visie die 26 uur duurde. Michener leefde de laatste jaren in Austin in Texas. AP mand loopt door het roken van 20 sigaretten per dag. Bij het on derzoek is men ervan uitgegaan dat een meeroker ongeveer een honderdste hoeveelheid in ademt van de tabakswalm van een roker. De Britse staatssecretaris van Volksgezondheid, Tessa Jowell, sprak van 'schokkende cijfers'. Jowell kondigde aan dat de an- ti-rookcampa^ne zal worden opgevoerd. Overwogen wordt een totaal rookverbod in open bare gebouwen. Publicatieverbod Volgens het dagblad de Inde pendent was strikte geheim houding betracht voorafgaand aan de publicatie van het rapport in de British Medical Journal uit vrees dat de tabaks industrie naar de rechter zou stappen om een publicatiever bod van het blad af te dwingen. Volgens de advocaat Martin Day, gespecialiseerd in juridi sche procedures tegen de ta baksindustrie, kan een effect van het onderzoek zijn dat niet- rokers die hartziekten of long kanker hebben gekregen naai de rechter stappen om schade vergoeding van sigarettenfabri- kanten te eisen. Hij voorspelde ook dat werkge vers om juridische actie tegen hen te voorkomen, zullen over gaan tot het afkondigen van een totaal rookverbod in hun be drijf. GPD van onze redactie buitenland BRAZZAVILLE - Het Franse leger heeft gisteren 59 buiten landers, voor het merendeel Fransen, geëvacueerd uit het zuiden van Congo-Brazzaville. Het leger bracht de mensen van uit de regio's Dolisie en Loudi- nia per helikopter over naar het naburige Gabon. In het zuiden van Congo-Braz zaville is het onrustig door ge vechten tussen Cobra-milities van de nieuwe machthebber Sassou Nguesso en volgelingen van de verdreven president Pas cal Lissouba. De hoofdstad Brazzaville werd beheerst door feestende en plunderende man schappen van de Cobra-militie. De troepen duwden buitge maakte auto's door de straten die bezaaid waren met lijken. Plunderingen Het feestgedruis ging hand in hand met plunderingen van de belangrijkste gebouwen in de stad. Ministeries en hotels wer den volledig leeggeroofd. De militairen legden tevens beslag op de laatste voedselvoorrraden in de supermarkten. De bevel hebber van de losgeslagen Co bra-milities, Jean-Marie Tas- soua, beloofde dat er 'binnen 48 uur een einde zal komen aan de plunderingen'. Volgens eerdere berichten ont vluchtten de afgelopen maan den ongeveer 800.000 inwoners de hoofdstad uit angst voor de Cobra's. Bij de gevechten tussen de beide partijen kwamen zeker 4000 burgers om het leven. Ook in Pointe Noire, de econo misch belangrijkste stad in het olierijke kustgebied van Congo- Brazzaville, werd systematisch geroofd. EFE/DPA/AFP door Maurice Wilbrink BRUSSEL - Het kabinet vreest dat de Nederlandse onderhan delingspositie in de kwestie rond het Rijstbesluit verder ver slechtert. Nederland heeft gis teren een rechterlijk verbod ge kregen akkoord te gaan met een Europees compromis over de in voer van suiker en rijst uit de Antillen. Nederland loopt nu het risico dat de huidige EU- voorzitter Luxemburg met een nieuw voorstel komt dat nog slechter uitpakt voor de Antil len. Minister-president Kok heeft gistermiddag de Nederlandse opstelling verdedigd tegenover een delegatie van het Antilli aanse parlement. Volgens de premier heeft Nederland in de slepende onderhandelingen in gestemd met het huidige com promis om erger te voorkomen. Het Europese akkoord stelt maxima aan de invoer van rijst en suiker vanuit de Antillen naar de EU-landen, waardoor honderden banen op de eilan den in gevaar zijn. Antilliaanse politici hebben Nederland ver weten onvoldoende te zijn opge komen voor de belangen van de Antillen. Compensatie Het kabinet en de Antilliaanse delegatie bleven tijdens het ge sprek gisteren van mening ver schillen. Materiële compensatie voor de sociaaleconomische schade die de Antillen door het EU-besluit leiden, is volgens het kabinet niet aan de orde. Minis ter Voorhoeve van Antilliaanse Zaken: „Het probleem is zeker niet door Nederland veroor zaakt." (Advertentie) interieur design scheldestraat 25-29 vlissingen De president van de Haagse rechtbank honoreerde gisteren de eis in kort geding van het An tilliaanse suikerbedrijf Emesa op straffe van de uitzonderlijk hoge dwangsom van een half miljard gulden. De rechter vindt dat de belangen van de Antillen in deze kwestie veel groter zijn dan de belangen van de Europe se Unie. Het kabinet gaat in hoger be roep tegen deze uitspraak. Minister-president Kok is onge lukkig met het feit dat een uitspraak van een Nederlandse rechter de Europese besluitvor ming kan doorkruisen. Over de verhouding tussen het Neder landse recht en de EU-besluit- vorming wil Kok 'meer duidelijkheid'. Het kabinet res pecteert de uitspraak van de rechter wel, zo benadrukte Kok. GPD BELGRADO - Momcilo Krajis nik, de rechterhand van de Bos- nisch-Servische oorlogsleider Radovan Karadzic, wordt niet langer gesteund door de Joego slavische president Slobodan Milosevic. Dat heeft Kali Marton, voorzit ter van het Amerikaanse Comité voor de Bescherming van Jour nalisten, gisteren gezegd na een onderhoud met Milosevic in Belgi'ado. Krajisnik is namens de Bosni sche Serviërs lid van het drie koppige presidium van de repu bliek. Op 5 december worden er verkiezingen voor het presidi um gehouden, waarbij Krajis nik niet meer op de steun van Milosevic hoeft te rekenen. „Hij moet opstappen", zou Milosevic over Krajisnik hebben gezegd. Door zich a f te keren van Kraj is- nik zou Milosevic de aanhan gers van Karadzic, die in Pale zijn hoofdkwartier heeft, een gevoelige klap kunnen toebren gen. Het buitenland heeft er al eerder bij Milosevic op aange drongen zijn invloed te gebrui ken om het kamp van de van oorlogsmisdaden beschuldigde Karadzic te isoleren. Karadzic is in een machtsstrijd verwikkeld met de door het Westen gesteunde Bosnisch- Servische president Biljana Plavsic. AP door John Wanders WASHINGTON - Vertegenwoordigers van de Amerikaanse en Japanse regering heb ben gisteravond op de valreep afgesproken het havenconflict niet verder te laten esca leren. Een paar uur voordat de Amerikaan se kustwacht een begin zou maken met het tegenhouden van Japanse schepen, werden gisteravond de ergste angels uit het conflict gehaald. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VS meldde gisteren dat het nu bereikte compromis 'tot ingrijpende veranderingen van het Japanse havenrecht leidt'. Japans ambassadeur Saito voegde daaraan toe dat het 'nu alleen nog om details gaat'. Met het voorlopige akkoord ziet het ernaar uit dat een ware handelsoorlog tussen beide grootmachten op het nippertje is voorko men. Het weekeinde praten delegaties van beide landen verder met elkaar om alle de tails te regelen. Japan zou de Amerikanen toezeggingen hebben gedaan, waarna beide delegaties op de Amerikaanse Federale Ma ritieme Commissie een klemmend beroep deden de blokkade af te blazen. Het conflict draaide om de wijze waarop de afhandeling van Amerikaanse vrachtsche pen in Japanse havens plaatsvindt. Die af handeling is kostbaar, ingewikkeld en tijd rovend. Voor de geringste wijziging in zijn schema dient een Amerikaanse reder vooraf goedkeuring te vragen aan de Japanse ha venautoriteiten Washington eist al geruime tijd dat Amerikaanse reders in Japanse ha vens dezelfde soepele behandeling krijgen als Japanse reders in Amerikaanse havens. Tokyo erkent dat er het nodige schort aan de afhandeling van buitenlandse vrachtsche pen. Volgens anonieme bronnen in de Ja panse regering dwarsbomen de machtige havenvakbonden echter elke poging tot verandering. Volgens sommige berichten hebben criminele organisaties hierbij een belangrijke vinger in de pap. Omdat praten niet hielp, voerden de Ameri kanen begin vorige maand de druk op. Sinds 4 september móet elk Japans vracht schip dat een Amerikaanse haven aandoet een extra heffing betalen van honderddui zend dollar (200 duizend gulden). Deze week bleek dat de Japanse reders niet van plan zijn die extra toeslagen te betalen. Het gaat hierbij inmiddels om een bedrag van in totaal vier miljoen dollar (acht miljoen gul den). GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5