Buren moeten van elkaar leren PZC Circuscapriolen op jubileum De Kring ZMF heeft voor 1998 waslijst aan plannen i|X Ziekenfondspatiënt mag over de grens voor behandeling zeeland 17 Nieuwe imam in Terneuzen wijst ouders op belang van kennis Gehandicaptenprijs bedrijfsleven T'mw ftecee zei alvj"m muziek en zai&eenier,hetlev&lhapeeeiium3z.''t en m weet I//VY 6eivee ais &sen anpbe wat wnpje -rgouu£ntv<yi: samen lêvffl toe je niet alleen zaterdag 18 oktober 1997 door Marcel Modde TERNEUZEN - Een pakje Marlboro sigaretten gaat rond. Imam S. Yalcin, sinds januari hoofd van de moskee in Terneu zen, slaat het aanbod vriende lijk af. Hij moet immers het goe de voorbeeld geven. En wat hem betreft moet die rol tot in de kleinste details worden vervuld. Dat wordt ook van hem ver wacht. Door de koran, door de Turkse gemeenschap, door de organisatie die hem heeft uitge- Studiedag COS over religie en ontwikkeling MIDDELBURG - Het Centrum voor Internationale Samenwer king Zeeland (COS-Zeeland) houdt vrijdag 31 oktober een studiedag over ontwikkeling en religie in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Er zijn twee deskundigen uitgenodigd die vanuit verschillende invals hoeken het thema inleiden. Cocky van 't Leven, predikant in dienst van de Gereformeerde Kerken in Nederland voor ont moeting met moslims, zal speci fiek ingaan op de relatie tussen Christendom en Islam. Zij was via de Raad van Kerken werk zaam in West-Afrika bij het In stituut voor Christen-Moslim relaties. De tweede inleiding wordt gegeven door drs. P. van der Harst. Hij werkte inNicara- gua en bij verschillende ontwik kelingsorganisaties in Neder land. Op dit moment studeert hij theologie. Aansluitend wordt naar de Zeeuwse situatie gekeken. Wat is de invloed van religie op de ontwikkeling van een samenle ving? Daarover wordt gediscus sieerd door de inleiders, de zaal en enkele deskundigen uit de re gio. Onder hen is Hayati Akdag, consulent minderheden bij de stichting Volksgezondheid, Maatschappelijk werk en Cul tuur Zeeland. De dag is bedoeld als scholing voor vrijwilligers en beroeps krachten op het terrein van internationale ontwikkelings samenwerking, in het vluchte lingenwerk, instellingen van en voor minderheden en allochto nen en rond mensenrechten. zonden naar Nederland, maar bovenal verlangt hij het van zichzelf. De 31-jarige Yal?in (getrouwd en vader van twee dochters) is wat kan worden genoemd een theologisch zwaargewicht. In 1984 voltooide hij zijn leergang tot voorganger in het rituele ge bed, vijf jaar later gevolgd door een nog hogere spirituele oplei ding. Dat juist hij in Terneuzen •is geplaatst, heeft niets met een specifieke situatie te maken, laat de imam via een tolk weten. Hij waagt zich niet aan uitspra ken of de Zeeuws-Vlaamse Scheldestad een moeilijk gebied vormt om in te werken en of er sprake is van een relatief grote achterstandsituatie. Een verge lijk binnen.dat kader is voor hem ook lastig, omdat Terneu zen de eerste Nederlandse stad is die hij onder z'n hoede heeft gekregen. „Voor mij is dat irre levant. Ik ben opgeleid om dit werk te doen. Waar, maakt niet uit." Toch heeft Yalfin in tien maan den tijd flink de bezem door zijn winkel gehaald. Hij vindt dat ouders meer verantwoordelijk heid moeten nemen, meer be trokkenheid moeten tonen voor de school of de peuterspeelzaal waar hun kinderen naar toe gaan. „Gabriëls eerste bood schap aan de profeet Moham med was dat hij altijd moest blijven leren. Dat betekent dat iedere moslim die plicht ook heeft ten opzichte van zijn na komelingen. Het enige waarde volle dat een mens zijn kind kan nalaten, is zijn kennis. Praatavonden Om zijn gemeenschap daarvan goed bewust te maken heeft de imam van Terneuzen een reeks van bijeenkomsten georgani seerd. Twee van die praatavon den zijn inmiddels achter de rug. Met succes, aldus Yalcin. „Ouders weten te weinig wat er allemaal op de scholen gebeurt, wat ze leren, hoe ze leren. En als ze het zelf niet weten, kun je er ook weinig mee doen om je zoon of dochter te helpen. Dat is nu aan het veranderen. Ik heb me als doel gezet daar echt achter aan te zitten. Dat wil zeggen, in het algemeen. Het is niet een probleem waar alle Turkse ge zinnen in Terneuzen mee wor stelen." Maar het blijft niet bij het be lang van het onderwijs dat op de bijeenkomsten wordt aange sneden. Allerlei situaties wor den bij de hoorn gevat, zodat sa men kan worden gekeken naar de noodzaak en mogelijkheden van oplossingen. Buren „Mijn belangrijkste doel is de mensen iets te leren. Hen onder wijzen over het geloof en de cultuur, zodat ze zich bewust blijven van hun afkomst. In Ter neuzen leven zo'n tweehonderd Turkse gezinnen. Dat zijn onge veer duizend mensen. De kern is hier j aren geleden komen wonen als gastarbeider. Hun kinderen zijn inmiddels op de Nederland se scholen geweest en hebben diploma's gehaald. De meesten werken. Ze vormen dus een be langrijke groep van deze sa menleving. Dus is het nodig dat ze niet alleen weten van onze ei gen cultuur, maar ook van de Nederlandse gebruiken. We zijn buren, die mogen nooit langs el kaar heen leven. Dat zou ver keerd zijn. En daarom is het net zo belangrijk dat wij Nederlan ders iets kunnen bijbrengen over de Turkse cultuur. Het is aardig druk die vrijdag middag in de moskee van de Is lamitische Vereniging aan de Leeuwenlaan. Klokslag twee uur begint de belangrijkste ge bedsdienst van de week. De twee- voormalige lokalen van het ROC Westerschelde ruiken nognaarverf. De verdieping bo ven. de eigenlijke gebedsruimte, is doordrongen van de geur van een versgelegd, dik, donker blauw tapijt. In de verpozings ruimte op de begane grond, in clusief klein Amerikaans biljart en een thee- en koffiebar, han gen de Turkse en Nederlandse vlag gebroederlijk naast elkaar aan de muur. De verbouwing is nog in volle gang. Wanneer alles er op en er aan zit, volgt de officiële ope ning, inclusief een open dag voor omwonenden en andere belangstellenden. Afgelopen dinsdag vond alvast een eerste kennismaking plaats met een groep buren uit de directe omge ving. Bedoeld om eventuele misverstanden over de vesti ging van een moskee in hun straat uit de1 weg te ruimen. Geen snerpende boodschapper bijvoorbeeld die vijf maal daags de moslim vanaf een minaret oproept tot gebed. Bedoeld ook door Yalcin om er bij de automo bilisten onder zijn mensen op aan te dringen toch vooral de parkeerregels te eerbiedigen. Te krap De Islamitische Vereniging Ter neuzen nam in juli dit jaar haar intrek in de linkervleugel van de oude school. De ruimte kwam in de plaats voor het vervallen en bovenal te krappe pand aan het Molenzicht, hartje binnenstad. De lokalen worden in eerste in stantie gehuurd van het Regio naal Opleidings Centrum, dat nog steeds de andere helft van het gebouw in gebruik heeft als dependance. Wanneer de nieuwbouw van het ROC aan de Zeldenrustlaan is voltooid (naar verwachting in januari 1999), wordt de boel verkocht. Yalgin lacht. Iets dat hij veelvul dig en breed doet. Hij kwam, zag en concludeerde dat er genoeg werk voor hem in het verschiet ligt. In principe is hij voor vier jaar aangesteld in Terneuzen. Of de Turkse gemeenschap na die periode onder zijn geestelij ke leiding wezenlijk zal zijn ver anderd, durft de imam niet te zeggen. „Ik zal mijn best doen, het hier goed aanpakken. Het mooiste en beste te bereiken, is ons doel. Waar mijn voorganger is ge stopt, ga ik verder. Perfect krijg je het nooit. In geen enkele ge meenschap." Imam S. Yalcin is sinds een aantal maanden het hoofd van de moskee in Terneuzen. foto Charles Strijd door Richard Hoving GOES - Met een waslijst aan projecten en aandachtspunten hoopt de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) volgend jaar een verdere bijdrage te leveren aan het verbeteren van de leefomge ving van Zeeland. In het concept-werkplan 1998 staan tientallen nieuwe activiteiten opgesomd die met name gericht zijn op duurzaam bouwen, na tuur- en milieuvriendelijke landbouw en terugdringen van de mobiliteit. Een aantal lopen de projecten, waaronder de scholierencampagne "Blik op Blik', wordt volgend jaar voort gezet. Door het inrichten van een zo genoemde kluskeet bij de in gang van tien grote Zeeuwse doe-het-zelfzaken wil de ZMF particulieren bewuster maken van het milieuaspect bij het klussen. Binnen de bouwwereld bestaat volgens de milieufede ratie de laatste tijd veel interes se voor duurzaam bouwen. De bekendheid en betrokkenheid van particulieren hierbij is ech ter nog gering. Dit terwijl er steeds meer wordt geklust. In de kluskeet krijgen zowel bezoe kers als medewerkers van een doe-het-zelfzaak informatie over duurzame bouwmateria len. Promoten Om consumenten aan te zetten tot de aankoop van milieuvrien delijke producten houdt de ZMF samen met winkeliersver enigingen een actieweek onder het motto 'Koop groen, natuur lijk doen". Tijdens de week pro moten winkeliers hun eigen groene producten. Deze produc ten zijn op een biologisch of mi lieuvriendelijke wijze geteeld of met een lage energie- en water verbruik geproduceerd. In aansluiting op de nota 'Dyna miek en Vernieuwing' van land bouwminister Van Aartsen wil de milieufederatie meedenken over de vraag hoe de Zeeuwse landbouw uit het slop moet worden gehaald. Hoewel de ZMF aangeeft niet over dé op lossing te beschikken, verwacht ze veel van onderzoek naar na tuur- en milieuvriendelijke landbouw. De milieufederatie wil daarnaast de biologische landbouw ondersteunen, het gebruik van bestrijdingsmidde len beperken en de uitspoeling van stikstof uit mest tegengaan. Het terugdringen van het auto verkeer blijft voor de ZMF in 1998 een belangrijk aandachts punt. Het huidige project Duur zaam Veilig, dat hoog op de agenda van gemeenten, water schappen en de provincie staat, biedt volgens de federatie niet alleen kansen maar ook bedrei gingen. „De auto staat centraal, de rest van de verkeersdeelne mers moet zich daaraan aan passen." Evenwicht Het werkplan 1998 is de laatste uitwerking van het Beleidsplan 1994 tot 1999. In het beleidsplan heeft de ZMF vastgelegd dat ze streeft naar een duurzame sa menleving waarin evenwicht is tussen wonen, werken en re creëren enerzijds en ruimte voor natuur en milieu anderzijds. Tijdens de jaarlijkse regiover- gadering op woensdag 28 okto ber in de foyer van het Ledelthe- ater in Oostburg kunnen ZMF- leden hun visie op het Werkplan 1998 geven. Naafloop van de le denvergadering volgt een open bare discussie over het project Duui'zaam Veilig. Bruinvissen gaan naar huis door Herre Stegenga NEELTJE JANS - De bruinvis sen Marco en Roy worden dins dag 21 oktober weer terugge bracht naar zee. Na een lange verzorgingsperiode in Water land Neeltje Jans worden ze sterk genoeg geacht om op eigen kracht verder te gaan. Een heli copter van de Koninklijke Luchtmacht zal het tweetal, dat wordt voorzien van een satel lietzender, naar een plek 80 ki lometer ten noorden van de Waddeneilanden vliegen. Marco en Roy zijn 4 jaar oud en arriveerden vorig jaar in Zee land, na eerst te zijn opgevan gen in het Dolfinarium in Harderwijk. In het dolfijnenop- vang- en researchcentrum op Waterland Neeltje Jans wordt het duo sindsdien voorbereid op een terugkeer naar zee. In eerste instantie zou dit vorig jaar al ge beuren, toen bleken de bruin vissen echter nog onvoldoende in staat om voor hun eigen voed sel te zorgen. door Jacqueline Pons GOES - In een echte circustent aan het Molenplein in Goes gaf de school De Kring vrijdag een geweldig feest. Deze school voor kinderen met spraak-, taal- en gehoorstoornissen vierde haar twintigjarig be staan. Drie dagen lang waren er volop activiteiten. Woens dagmorgen mochten de leer lingen op vossenjacht. De don derdag stond in het teken van sport en spel voor alle leerlin gen; een reünie werd door ruim driehonderd mensen bezocht. Gisteren (vrijdag) was het hoogtepunt. In circus Rigolo werden kinderen zelf artiest. De voorbereidingen en repeti- tities in de loop van de morgen waren voor de aspirant-arties ten al even spannend als het optreden zelf. Honderdzestig kinderen en begeleiders pre senteerden zich onder leiding van clown Didi. In de piste ga ven de leerlingen van drie tot twintig jaar een wei-velende show waar ruim 650 toeschou wers hoorbaar van genoten. Een aanhoudend meeklappen en applaus vulden ruim twee uur lang de circustent, vooral bij de paradepaardjes, de clowntjes en de leeuwenköning Michello. Nog harder werd het applaus toen de kleinsten zich als de sterkste mannen en vrouwen ontpopten. Onder tromgeroffel tilden zij, na het tonen van spierballen en in de handen spugen, met één hand en som mige zelfs met één vinger tri omfantelijk duizend kilogram boven hun hoofd. De oudste leerlingen besloten de voor stelling als 'De Bad Boys' met een spectaculaire trampoline show. „Het was een fantasti sche ervaring voor de kinderen en medewerkers. Over dit cir cus zal nog veel worden nage praat", glunderde muziekleer kracht Jannie Dieleman. De kleine clowntjes van De Kring genoten al tijdens de voorbereidingen voor het grote feest. foto Willem Mieras door Willem van Dam MIDDELBURG - Het Zeeuws bedrijfsleven heeft de Zeeuwse Prijs Bevordering Integratie Gehan dicapten gekregen. De ZIG-prijs 1996 werd aan de werkgevers toegekend omdat zij zich in toene mende mate bereid tonen om mensen met een ver standelijke of lichamelijke handicap in dienst te nemen. De prijs werd vrijdag in ontvangst genomen door directeur F Rijnberg van meubelfabriek Rijnberg uit Hengstdijk. Bij dat bedrijf (18 personeelsle den) werken vier licht vei-standelijk gehandicap ten. De Goese tennisvereniging 't Halve Maantje en de De Vlissingsc burgemeester Van der Doef (1) over handigt directeur F. Rijnberg van meubelfabriek Rijnberg uit Hengstdijk de ZIG-prijs 1996. foto Ruben Oreel Bernadette Scoutinggroep, eveneens uit Goes, moesten zichzelf gisteren troosten met een aan moedigingsprijs. 't Halve Maantje was voorge dragen omdat de vereniging tal van faciliteiten voor rolstoeltennissers heeft getroffen; de club le verde dit jaar zelfs een Nederlands kampioene rolstoeltennis. De Bernadette Scoutinggroep was genomineerd omdat zij enkele jaren geleden als eerste padvindersgroep in Zeeland begon met het aannemen van gehandicapte kinderen; voor hen werd de accommodatie aangepast en er werden speciale spelactiviteiten bedacht. Dit jaar werdenin totaal negentien projecten aan gemeld voor de ZIG-prijs, die vijf jaar geleden door de Zeeu,wse Stichting voor Gehandicapten beleid (ZSG) in het leven werd geroepen. Daar mee hoopt de ZSG organisaties en instellingen te stimuleren zich extra in te zetten om gehandicap ten een betere plaats in de samenleving te geven. Vorig jaar werd de prijs door de Stichting Arduin gewonnen. COR DE JONGE sazeyik ken p!£ aeojis vyi mako ec&vs mist rmijh zah& ee niet, hetië\/eh had seen ums? en m weet van 6ewee ais 6ben /vv£sf wat jinpje tfolmensvaft--samen lb«v toe je nier aujsen 'm Muziek en sotzey..ik ken pie ji. l uepjes van mako castze niet door Wout Bareman ZELZATE - De dienstverlening van de ziekenfondsverzekerin gen in Zeeland en Vlaanderen overschrijdt de grenzen. Zeeuwse fondspatiënten werd al jaren de mogelijkheid gebo den voor bepaalde specialisti sche behandelingen de grens over te wippen. Ze kwamen dan terecht bij specialisten in het Universiteitsziekenhuis in Gent of in het Sint Jans-hospitaal in Brugge. Die mogelijkheden worden nu verruimd. Daar naast wordt Vlaamse patiënten de kans geboden zich te vervoe gen in het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Met die regeling lopen de zorg verzekeraars aan weerszijden van de grens vooruit op nieuwe Europese regelgeving, die het mensen mogelijk moet maken straks zelf te bepalen in welk land ze hun kwalen laten be handelen. De zorgverzekeraars Christelij ke Mutualiteiten en OZ, het 'ziekenfonds' in Zeeuws-Vlaan- deren, West-Brabant en Rijn mond, stelden vast dat grensbe woners én grensarbeiders, of ze nu de grens overtrokken om er te gaan werken, vakantie te hou den of zich te laten behandelen door een geneeskundige, wer den geconfronteerd met een nauwelijks Yiog te beklimmen papierberg. Om daarin veran dering te brengen, sloegen ze de handen ineen en vroegen een Euregio-subsidie aan voor een uniek project, dat het grensbe woners gemakkelijker maakt gebruik te maken van de zieken zorg aan de andere kant van de grens. Om die jaarlijkse stroom van patiënten goed te begelei den, maar ook om de verzeker den optimaal te kunnen infor meren over de verschillende ziekteverzekeringsstelsels, hebben de zorgverzekeraars in het grensgebied zeventien Eu- regio-Zorgloketten geopend. Het project - dat inmiddels ook kan rekenen op medewerking van Socialistische en Liberale ziekenfondsen in Vlaanderen - ging vrijdag in Zelzate officieel van start. Eeuwige barrières Europarlementariër A Van Lancker was blij met het initia tief dat misschien eindelijk iets kan wegnemen van de 'eeuwige barrières' waar grensbewoners en grensarbeiders tegenop lo pen. Want ondanks vervagende grenzen lijken de problemen voor die mensen alleen maar toe te nemen, constateerde Vlaming Van Lancker. En die problemen steken vooral de kop op bij de ziektekostenverzekering en de medische zorg. „Mensen wor den nog al te dijkwijls van het kastje naar de muur gestuurd. Voor heel veel grensarbeiders en hun familie is het onbegonnen werk om uit te vissen hoe het nu zit met brillen, geneesmiddelen, of labo-analyses. En - heel be langrijk - met het recht op medi sche verzorging in het buurland. Voor wie ziek is of gezondheids zorg nodig heeft, is deze bijko mende miserie er zeker te veel aan." Daarom was ze blij met de ope ning van de 'zorgloketten'. Eer ste Kamerlid en voorzitter van de raad van commissarissen van OZ D. Dees prees de pioniersrol van de zorgverzekeraars. „Met dit project gaan de bewoners van de grensstreek ervaren dat er eên reëel uitzicht is op Euro pese integratie en goed nabuur schap." De Zeeuwse gedepu teerde L. Coppoolse gaf het officiële startsein voor het pro ject 'Grensbewoners en grens overschrijdende zorgverlening'. Tentoonstelling paddestoelen OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum is een fototentoonstelling te zien van paddestoelen, gemaakt door amateurfotografe Hannie Joziasse uit Middelburg. Een groot deel van de foto's is genomen in de nabije omgeving van het museum. Te zien zijn on der meer het fluweelpootje, de prachtmycena, de doolhof- zwam, elfenbankjes, het juda soor en de morielje. De expositie duurt tot 4 januari en is tijdens openingsuren van het museum te zien in het lunch- café. Luchtmachtkapel KOUDEKERKE - De big band van de Koninklijke Lucht machtkapel geeft vrijdag 24 oktober een optreden in De Couburg in Koudekerke. De aanvang is 19.30 uur. Het con cert vindt plaats in het kader van het honderdjarig bestaan van de Harmonie Voorwaarts Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 55