Overslag een gril van de natuur PZC Juf Tilly werkt al veertig jaar graag met kleuters College Hulst houdt vast aan plan Milock-terrein Boete na ingooien ruit bij ex-vrouw Commissie wil graag hart van Breskens nieuw leven inblazen Forse boete voor ongeluk door drank W aterschapskantoor komt in Terneuzen zeeland z15 Zwemkaartje Hulst volgend jaar duurder Grens loopt dwars door buurtschap, maar niet voor de bewoners Ulr'LL j iLJLJJ LH LI JJHLJlJjLHJJ UJJ LI IjLlUuJ L LU J ill J J ilDJji Brommers gestolen zaterdag 18 oktober 1997 Advertentie Juffrouw Tilly Andriessen heeft in vier decennia het nodige zien veranderen in het onderwijs. Charles Strijd door Barend Pelgrim SAS VAN GENT - Basis school de Esdoornveste in Sas van Gent heeft gisteren juf frouw Tilly Andriessen in de bloemetjes gezet. Zij zit dit jaar veertig jaar in het onder wijs. Gisterochtend werd juf Tilly per koets naar school ge bracht. Al veertig jaar werkt Tilly An driessen met kleuters. ..Het werken met hele jonge kinde ren houdt je jong", aldus de gevierde juf. Hoewel ze al recht heeft op vervroegde uit- diensttredingblijf Andriessen gewoon doorgaan. Voorals nog is het plezier is te groot om te stoppen. In die veertig jaar heeft ze een hoop zien veranderen. „De mentaliteit van de kinderen is heel erg veranderd. Ze zijn te genwoordig een stuk vrijer en opener in de omgang." Moeite heeft de juffrouw er niet mee. „Ze zijn niet wijzer dan vroe ger hoor, alleen anders. Je groeit als het ware mee met de kinderen. Ik heb regelmatig kinderen in mijn klas van kin deren die ik vroeger in mijn klas heb gehad. Dat is wel leuk." Veranderingen Niet alleen de kinderen zijn anders, ook het onderwijs zelf is veranderd. „Vroeger zaten we apart met de kleuter school. Door de samenvoe ging met de basisschool ben je wat beter op de hoogte van wat er reilt en zeilt in het on derwijs. Je ziet het daardoor wat genuanceerder." De sa menvoeging heeft van beide kanten aanpassing vereist. „Het kleuteronderwijs is veel vrijer, de methodes van het la ger onderwijs zijn wat strak ker. Je moet soms wel uitkij ken dat je bepaalde dingen niet gaat overnemen." Tilly Andriessen vindt dat de voorzieningen veel beter zijn geworden. „Vroeger zaten we in de Kloosterstraat, in van die lokalen met van die hoge ramen. Toen we in 1965 ver huisden keken we onze ogen uit, zeg. Alles is veel kind vriendelijker, ramen op kincl- hoogte en zo." „Het is wel zo dat er veel meer maatschappelijke problemen zijn, dat merk je ook al aan die hele kleintjes- Dat is wel ver velend. Die kinderen zijn er vaak helemaal niet bij met hun aandacht." Ondanks haar lange ervaring staat de juffrouw nog steeds open voor nieuwe ideeën.,,Vo rig jaar was hier een stagiaire en die deed sommige dingen heel anders dan ik. Die had een heel andere aanpak, die best aardig was. Daar pik ik dan weer dingetjes van op. Je leert altijd wel wat. als je je ogen maar openhoudt." doorRené Hoonhorst HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst gaan voor alsnog niet in op suggesties van de WD-f ractie om af te zien van een detailhandelsvestiging op het Milockterrein. De liberalen stelden voor alle nieuwe winkels of vestigingen te concentreren in de binnen stad. Het college vindt echter dat problemen in een deel van het centrum 'slechts deels te ma- door Barend Pelgrim HULST - Zwemmen in Hulst wordt duurder volgend jaar. De tarieven van zwembad De Drie hoek gaan omhoog. Dit geldt niet alleen voor het gewone toe gangskaartje, maar ook voor schoolzwemmen, zwemlessen en watersportverenigingen. Het tarief voor kinderen en volwas senen stijgt met slechts twee kwartjes, zwemclubs gaan tien gulden extra betalen. Voor de inwoners van Hulst gaan in 1998 de tarieven van ri oolrecht omhoog, variërend van dertig tot vijftig gulden per jaar, afhankelijk van het aantal ku- kenhebben met ontwikkelingen buiten de binnenstad, waar veelal sprake is van grootschali ge winkels die in de binnenstad toch niet gehuisvest kunnen worden'. Dat schrijven B en W in hun be antwoording van de algemene beschouwingen. Ze voeren aan dat haast geboden is bij het uit voeren van de bouwplannen. „Elk oponthoud kan een directe bedreiging vormen voor de rea lisering van de plannen"menen bieke meters waterverbruik. Voor grootgebruikers stijgt het nog iets meer. Het ophalen van het huisvuil blijft daarentegen gehandhaafd op het niveau van 1997. Deze prijswijzigingen zijn voorstellen van burgemeester en wethoudei'S. Op woensdag 22 oktober om half acht komt de commissie sociale zaken bijeen. Daar worden zaken die van be lang zijn voor mensen met een uitkering besproken. De vol gende avond op 23 oktober komt de commissie financiën bijeen om de begroting voor 1998 door tenemen. Op 30 okto ber vindt de volgende gemeen teraadsvergadering plaats. de dagelijks bestuurders. Het college gaat er vanuit dat op vrij korte termijn een verklaring van geen bezwaar wordt ver- leend, waarna de bouwvergun ning kan worden afgegeven. Met omwonenden die bezwaar en beroep aantekenen, zal van gedachten worden gewisseld. B en W doen hun best om te ver wachten (verkeers)problemen te voorkomen, maar melden nu alvast dat 'duidelijk is dat niet alle aangevoerde problemen op gelost kunnen worden'. Binnenstad Regionale ontwikkelingen dwingen B en W, schrijven ze, om 'uit een oogpunt van koop krachtbinding toch weer selec tieve medewerking te verlenen'. Detailhandelsvestigingen die klanten naar Hulst lokken, kun nen dus toch blijven hopen op een plek buiten de wallen. Het dagelijks bestuur van Hulst er kent wel dat het opknappen van de binnenstad en het uitvoeren van een aantal door het bureau BAM gepresenteerde rigoureu ze plannen 'basisvoorwaarden zijn voor een goed onderne mersklimaat'. Een fraaie binnenstad draagt natuurlijk ook bij aan dat ge wenste klimaat. Het college hoopt snel met de provincie te overleggen over de mogelijkhe den om de Keldermanspoort deugdelijk te restaureren. door Wout Bareman OVERSLAG - De straten blin- iken, de bui is net overgetrokken :en de zon breekt door. Geen kip ;op straat. Op de gerenoveerde straten, die niet enkel werden voorzien van nieuwe klinkers en hier en daar een laagje asfalt, maar ook van drempels en ander snelheidsremmend materiaal, i Het is dat het zonnetje schijnt, anders zou de toevallige bezoe- ker van de buurtschap Overslag t - of is het toch een heuse 'kern' - 1 toch al heel snel toe zijn aan een i Prozac-pilletje ter bestrijding I van opwellende zelfmoordnei- I gingen. i jje zou Overslag een gril van de natuur kunnen noemen", zegt i Harold van Damme (52), die er i in 1974 ging wonen, erhoofdon- derwijzer van het basisschooltje werd, maar ook lid van het feestcomité en - zeker niet te vergeten - van de internationale muziekvereniging Concordia. Die fanfare is de trots van het grensdorp, met negen muzikan ten uit het Zeeuws-Vlaamse Overslag en zesentwintig van het Vlaamse Overslag, het Over slag van Wachtebeke. „Kijk, daar zit hem nu die gril van de natuur in. De grens loopt dwars door Overslag. Maar de mensen van Overslag hebben die grens hooit als zodanig ervaren. Voor de mensen bestaat die grens he lemaal niet." En dus krijgt de fanfare zowel subsidie van de gemeente Axel als van Wachtebeke. Toen het schooltje in het Axelse Overslag dicht moest - er restten nog slechts vijf leerlingen - koos een deel van de ouders voor een school in het naburige Zuiddor- ie en een ander deel voor 'de Vrije Gemengde Basisschool St. Laurens' van de Broeders van Liefde in het Vlaamse Overslag. Mensen van de Nederlandse kant doen tien meter over de grens in de Dorpsstraat bood schappen in de Vlaamse buurt super 't Winkeltje en wie 's avonds nog zin heeft in een fri- cadel of een zak friet vindt naast de grenspaal frituur De Grens post, gehuisvest in het oude douanekantoor. Begrafenissen De schutters drinken een pint in café Sint Sebastiaan op Vlaams grondgebied om vervolgens in het weiland naast het dranklo kaal - maar wel op Nederlands grondgebied - hun pijlen te ver schieten. Wie naar de kerk wil meldt zich 's zaterdagsavonds om 19.00 uur of 's zónclags om 9.30 uur aan de poort van de Vlaamse kerk van de parochie Onze Lieve Vrouw Geboorte, waar men ook aan grensover schrijdende begrafenissen doet, Koxtom, voor je rust woon je in het Nederlandse Overslag en voor je dagelijkse besognes, wip je even de grens over. Overslag heeft ruim duizend in woners. Het Nederlandse deel telt er volgens voorlichter Ko van Meurs van Axel 220. Groei zit er niet in. Want de allochto nen stex-ven en zo'n deuk in het inwonertal wordt slechts opge vangen door een enkele boreling of - hafeest - een j ong gezin dat zich vestigt in het nieuwbouw- wijkje. Dat overigens op één perceel na vol is. Van Meurs: „We behandelen Overslag abso luut niet stiefmoederlijk. Er is, vooral de afgelopen jaren, in het kader vanhet provinciale kleine kenxenbeleid zelfs flink in geïn vesteerd. Het dak van de oude school - nu buurthuis 't Hoeks- ken - is vernieuwd, net als de wegen. En we hebben het ook voor elkaar gekregen dat Over slag werd aangesloten op de Vlaamse kabel. Enne... bij ver kiezingen hebben ze ook weer hxm eigen stembureau." Kleinschalig Hai'old van Damme van de fan fare, het feestcomité en al die andere clubs koos begin jaren zeventig 'zeer bewust' voor wo nen in een kern zonder al te veel basisvoorzieningen. „Ja, dat is een bewuste keuze geweest. Ik koos vol overtuiging voor de kleinschaligheid, de rust en voor het directe contact dat je met de mensen in zo'n dox-p hebt. De winkel, de kex-k, het ca fé? Inderdaad, dat hebben we net over de grens. En dat we via de Vlaamse kabel Goede Tijden, Slechte Tijden niet kunnen ont- vangenzal ons een zorg zijn. Wie daar op zit te wachten, kan bij ons bij VTM terecht. Overslag is een grensgeval. „Wie hier komt wonen, weet dat-ie het zonder al die basis voorzieningen moet stellexx. Je kunt hier niet zonder autowant ook een busverbinding is er niet. Vanaf nu kunt u uw telefoon doorschakelen naar VoiceMail. Iedereen die u belt, kan zo een bericht voor u inspreken als u niet thuis bent. Deze ingesproken berich ten kunt u vervolgens gratis beluisteren via uw eigen telefoon. En met deze VoiceMailmelder ziet u bij thuiskomst direct of er berichten voor u zijn. Er knippert dan name lijk een lampje. U klikt *m eenvoudig aan uw telefoon. De VoiceMailmelder kost slechts f 24,95 (in wit en zwart) en is te koop bij Primafoon. Natuurlijk kunt u hem ook bestellen via 0800-0402 (gratis). De VoiceMailmelder is niet geschikt voor ISDN of bij gebruik van een huiiccntrale. door René Hoonhorst OOSTBURG - De leden van de Oostburgse commissie financi en toonden zich gisteren una niem voorstander van een ri goureuze opknapbeurt van het Breskense centrum. Een aantal commissieleden drong erop aan om de herinrichting van het dorpshart snel aan te pakken. De commissie was tevreden met de toezegging van het college dat volgend jaar in het kader van Duurzaam Veilig een begin wordt gemaakt met de herin richtingsplannen voor het vis sersdorp. Enkele leden hamer den erop dat niet alleen naar verkeersmaatregelen - waaron der een rondweg om het dorp - moet worden gekeken. „Dit is een mooie gelegenheid om oude plannen om het Spuiplein en het Oranjeplein met elkaar te ver- binden weer eens uit de la te ha len. Ik kan me herinneren dat een jaar of tien terug ook al eens aan een brug of iets dergelijks wex'd gedacht", zei J. Provoost (WD). Gescheiden Hij kx-eeg steun van de overige commissieleden. Spuiplein en Oranjeplein voimen samen het centrum van Breskens, maar zijn nu door de Keerdam en de Grote Kade op wrede wijze van elkaar gescheiden. Wethouder A Rosendaal sloot zich bij de vi sie van de commissieleden aan. „Maar dat betekent wel dat we de opknapbeurt verder naar de toekomst verschuiven. Want voor het maken van een verbin ding tussen Spixi- en Oranje plein moet in elk geval worden ovexlegd met Rijkswater-staat. We zullen binnenkort eens pol sen of de ideeën over het op knappen van het Bressiaanse centrum ook bij die instantie een beetje leven. Zonder medeweiddng van Rijkswaterstaat, die ondermeer waakt over de zeewerende func tie van de Keerdam, kan Oost burg geen kant op, legde de wet houder uit. De commissieleden ex-kenden dat er 'nog veel voor bereidende werkzaamheden' nodig zijn, maar vroegen de wethouder een vurig pleidooi te houden voor een verfraaiende hei-inrichting. Het vissersdorp kan door een of andex-e vex-bin- ding van de twee centx-ale plei nen zijn 'natuurlijke hai*t' weer terugkrijgen, hopen de Oost burgse politici. Het is wel eens gebeurd dat mensen zich hier enthousiast vestigden, maar na verloop van tij d toch weer vex-ti-okken omdat het ze allemaal nogal tegenviel. Ach... direct na de herindeling - in 1970 - hebben de mensen hier wel eens gezegd dat ze liever bij België wilden. Maar dat wax-en dreigementen richting Axel. We wilden dat de lokale politiek ons niet uit het oog verloor." Het gehucht Overslag, een oase van rust, maar zonder auto kom je nergens. foto Charles Strijd door Aector Doorns TERNEUZEN-DeTerneuzense politierechter mr. C. Kool heeft vrijdag een 33-jarige inwoner uit Axel veroordeeld tot een boete van 400 gulden, waarvan 200 gulden voorwaardelijk. De man had op 26 juli dit jaar in Sas van Gent een ruit van de woning van zijn ex-vrouw ingegooid. De Axelaar vexlelde gisteren op de zitting dat hij tot zijn daad was gekomen, omdat hij zijn dochter niet mocht zien. blij had zich niet langer kunnen beheer sen. De politierechter kon aan de ene kant de gevoelens van on macht begrijpen, maar aan de andere kant meende hij dat de vrouw ei-g geschrokken moest zijn. Hij vond het belangrijkste dat de schade van 646 gidden aan de woningbouwvereniging Sas van Gent wordt vergoed. De vei'dachte had daai-voor al stap pen ondernomen. In een bx-ief aan de woningbouwvei-eniging liet hij weten de schade te willen vergoeden. Slepende ruzie Ook in de x-elatiesfeerlageen in cident op 19 juli dit jaar in Axel. Een slepende ruzie tussen twee vrouwen escaleerde die dag. Een 41-jarige Axelse trapte bij haar rivale met haar voet dooi de x-uit van de voordexu- van de woning. De verdachte werd bij verstek veroordeeld tot een boe te van 200 gulden. door Aector Dooms TERNEUZEN - De uitspraak van de Terneuzense politierech ter viel een 47-jarige inwoner van Kuitaart bitter tegen. Maar hij mocht volgens officier van justitie mr. E van Es van geluk spreken dat hij onder invloed van alcohol niet iemand anders had aangex-eden. De automobi list raakte op 28 juli dit jaar in de gemeente Terneuzen zwaar gewond bij een eenzijdig onge val, toen hij de macht over het stuur verloor en in een weiland belandde. Hij vertelde twaalf glazen bier te hebben gedron ken. Een bloedproef wees uit dat hij de toegestane hoeveel heid alcohol ruim drie keer had overschreden. De officier van justitie eiste een boete van 1750 gulden en negen maanden ilj-ontzegging. De verdachte zag de bui al hangen. ..Dan kan ik mijn zaak wel slui ten." De politierechter was het eens met de boete, maar legde van de geëiste negen maanden rij-ontzegging een deel - diïe maanden - voox-waardelijk op. Zonder licht Een 35-jarige Terneuzense drankrijder had op 30 juli dit jaar in zijn woonplaats rond middernacht de aandacht van de politie getrokken door met gedoofde lichten naar huis te rijden. Uit de blaastest bleek de Temeuzenaar 580 mici-ogram alcohol in zijn bloed te hebben. ..Ik had vijftien pilsjes gedron ken", bekende de verdachte eer lijk. Het was ovex-igens de eerste keer dat hij in aanx-aking met justitie kwam. Daar hield de of ficier ook rekening mee. Hij eis te 1250 gulden boete en een voox-waardelijke rij-ontzegging van zes maanden. De politie rechter vonniste confoim de eis. TERNEUZEN - In Terneuzen en Sas van Gent zijn donderdag avond- en nacht drie bromfiet sen gestolen. Vanaf de Churchilllaan in Tei-- neuzen verdween een bxomfiets ter waarde van.2850 gulden die eigendom was van een 19-jarige man uit die plaats. Ook werd in Tei-neuzen vanaf de Brederoo- straat een brommer gestolen. Deze is 5500 gulden waax-d en behoorde toe aan een 23-jarige Tei-neuzenaai'. Tenslotte werd de bromfiets van een 21-jarige vrouw uit Assenede (België) vanaf het Vlaandex-enplein in Sas van Gent ontvreemd. Het voertuig heeft een waax-de van cix-ca 2500 gulden. door Marcel Modde TERNEUZEN - De Zeeuws- Vlaamse waterschappen gaan in Terneuzen hun nieuwe geza menlijke kantoor bouwen. Het bestuurlijk overleg dat de fusie voorbereidt, heeft gekozen voor liet voormalige terrein van De Hoop aan de Kennedylaan. De plaatselijke projectontwikke laar N. Boussen verwacht nog in de eerste helft van volgend jaar te kunnen beginnen met de bouw, zodat het pand uiterlijk in de lente van 1999 kan worden opgeleverd. Vrijdag had hij een eerste overleg met de gemeente over de planologische voorbe reidingen. Zowel Boussen als de Terneu zense milieu-wethouder K. van der Hoofd verwachten niet dat de bodemgesteldheid van het ten-ein achter de Oostelijke Ka- naalarm nog roet in het eten gooit. Het bestuurlijk overleg heeft de aankoop van het 6223 viei'kante meter grote perceel verbonden aan de uitkomst van het grondonderzoek. Mocht blijken dat de bodem cimstig is vex-vuild, dan ziet het water- schap af van de overeenkomst. Boussen: „We hebben een aantal onderzoeken laten uitvoeren en de vooiiopige resultaten wai-en heel goed. Mogelijk is er slechts een beperkte plek binnen het perceel waar een verhoogde concentratie in de grond zit. Dat wordt nog pi'ecies uitgezocht, 'maar dan hebben' we het over het afgraven en afvoei'en van hooguit twee vrachtwagens grond. Dat kan het probleem dus niet zijn. Binnen twee we ken zijn alle onderzoeksrappor ten klaar. Wij zien geen enkele belemmering voor de bouw van kantoren en pai'keexplaatsen. Anders hadden we er natuuxlijk nooit op ingezet ook." Voorkeur Het huisvestingsbesluit van de per 1 januari 1999 fuserende waterschappen werd gisteren bekendgemaakt. De afgelopen maanden werd steeds duidelij ker dat het teiTein van De Hoop BV de voorkeur had van het be- stuurlijk ovexleg. Doorslagge vend was de centrale ligging en de economische waarde van de locatie, aldus wooxxlvoerster M. van de Pas van De Drie Am bachten. Ook in beeld waien de West- kolkstraat en de Alvarezlaan in Terneuzen, de Crijnssenstraat in Axel en Tivoli in IJzendijke. Voor beide laatstgenoemde lo caties hadden de respectievelij ke gemeentebesturen een vesti gingspremie in het voonxitzicht gesteld. De gemeente Oostburg ging daai-in het verst met in to taal twee miljoen gulden. Bur gemeester G. Noordewier was gisteren dan ook 'zwaar teleux-- gesteld' over de keuze voor Ter neuzen en het vertrek van 'de zoveelste overheidsvoorziening uit West-Zeeuws-Vlaanderen'. De Axelse wethouder A van Waes reageerde berustend. Hij put nog een beetje hoop uit de definitieve resultaten van het bodemonderzoek. Want als die toch negatief mochten uitpak ken, dan is de Crijnssenstraat de nieuwe favoriete locatie, zo heeft hij begrepen van waarne mend dijkgi'aaf H. Eversdijk. „Onder de gegegeven omstan digheden is dat het best haalba re." Hoe groot het watei'schapsge- bouw precies gaat worden, staat nog niet vast. De omvang is af hankelijk van het aantal mede werkers dat binnen de nieuwe samenstelling gaat werken en het uiteindelijk takenpakket. Die inventarisatie is nog volop aan de gang. Van de Pas ver- wacht dat daarover uiterlijk ko mende zomer meer duidelijk heid bestaat. Voorlopig wordt uitgegaan van een gebouw van drie tot vier verdiepingen hoog, bedoeld voor goed honderdvijf tig personeelsleden. Momenteel werken er zo'n tweehonderd mensen voor de drie water schappen. Gedwongen ontsla gen woi'den in principe uitge sloten. Met de nieuwbouw is een inves teringvan ongeveertienmiljoen gulden gemoeid. De huidige drie kantoren worden vei'kocht. De gemeente Terneuzen koopt het karakteristieke pand (een voormalig klooster) van de Drie Ambachten en zal er een andere bestemming aan geven. Sloop is in geen geval aan de orde, aldus Van der Hoofd. HULST/ZUIDDORPE Handwerktentoonstelling - De katholieke ouderenbonden in Hulst en Zuiddoi-pe houden dit weekeinde de jaarlijkse hand- werkverkooptentoonstelling. De oudei-en in Zuiddorpe stellen vandaag hun pi-oducten tentoon in 't Kaaike (14 tot 17 uur). De handwei'kclub van het Hulster activiteitencentnim De Lieve houdt zondag tussen 11 en 17 uur haar expositie in De Lieve. Met de opbrengst van de ver koop schaffen beide ouderen bonden nieuw materiaal aan voor de creatieve activiteiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 53