Varkensboer voelt zich gepakt I3COUJN PZC Feest op de Regenboogschool Sasse kerk niet gewild ,ÉJ [nit :ia] l VAREL Kritiek van CDA op besluitvorming rond 't Zoute Vestje Sluis Dow Terneuzen zet afslankingen voort zeeland zaterdag 18 oktober 1997 z 13 Bolclub mag baan kopen Man beschadigt geldautomaat Oostburg bekijkt atletiekwensen Boeren moeten bloemen zaaien Brand verwoest woning Boete 200 na diefstal vlees Raadsman Van Sleuwen verwijt Oostburg te handelen onder druk inwoners nr ORG Oostburg wil steinmachines OOSTBURG - Het Oost- burgse college van B en W wil medewerking verle nen aan de privatisering van de bolbaan van de Oostburgse bolclub Raak tegen Staak. De bolclub huurt het perceel aan de Quarles van Uffordweg nu nog voor 2142 gulden per- jaar. Het college wil het perceel met opstal ver kopen voor één gulden. Na de privatisering komt het onderhoud voor reke ning van Raak tegen Staak. Het gebouw wordt in de huidige staat verkocht. Het voorstel mee te wer ken aan de privatisering komt woensdag 29 okto ber aan de orde tijdens een vergadering van de com missie openbare werken. Ook het voorstel 343.000 gulden uit te trekken voor de verbouwing van de gymzaal in Zuidzande tot een multifunctioneel cen trum wordt besproken. De vergadering begint na af loop van vergaderingen van de commissies plano logie en bestuurlijke za ken. Die laatste vergade ring begint om 8.30 uur. TERNEUZEN - Geld trekken uit de muur. Het lijkt zo simpel maar is het heus niet altijd. Een21-jai-ïgemanuitHelenaveer wilde op 31 juli dit jaar bij de ABN/A3VIRO in Breskens geld pinnen. De geldautomaat slikte - in plaats van geld te geven - zijn pasje in. De man raakte daarop buiten zinnen en begor vervolgens de automaat met stenen te bekogelen. Gisteren kreeg hij hiervoor op de zitting van de Temeuzenst politierechter de rekening gepresenteerd: een boete van 40C gulden en het betalen van de schade, 333 gulden, aan dc ABN/AMRO. Het vennoeden rees dat de verdachte, die niel op de zitting verscheen, door drankgebruik zijn pincode niel meer wist. OOSTBURG - B en W van Oostburg moeten snel inventarise- ren welke wensen toekomstige gebruikers van een atletiekac- commodatie hebben. Het college moet onder meer uitzoeken hoeveel mensen gebruik zullen maken van de baan en hoe vaak ze dat zullen doen. Daarnaast moet de gemeenteraad worden ingelicht over alle technische mogelijkheden én de kosten voor verschillende soorten accommodaties. Pas als al die gegevens bekend zijn, kan de Oostburgse raad een wel overwogen afweging maken en kan beslist worden of én hoe veel de gemeente moet bijleggen bij de nu opzij gezette acht ton. Ook kunnen met de onderzoeksresultaten sponsors van buitenaf worden benaderd, stelden verschillende leden van de commissie financiën vrijdag. Wethouder A Rosendaal wilde wel pleiten voor een gedegen onderzoek, maar vroeg de commissieleden alvast na te den ken over welk bedrag zij maximaal willen uitgeven voor de atletieksport. OOSTBURG - Boeren kunnen een aardige bijdrage leveren aan de verfraaiing van het West-Zeeuws-Vlaamse landschap door op braakliggende landerijen bloemen te laten groeien. Inwoners van de streek en toeitsten zouden tussen april en half september van een kleurige bloemenpracht kunnen ge nieten, als zo'n tien procent van de naar schatting duizend hectare braakliggende landbouwgrond in West-Zeeuws- Vlaanderen in een bloementuin verandert. Het Oostburgse WD-raadslid J. Provoost betoogde dat vi'ijdag in de commis sie financiën. Geld voor het zaaigoed zouden de boeren kun nen krijgen uit het Oostburgse potje voor 'landschappelijke aankleding', stelde de liberaal zich voor. Winst hoeft niet het eerste oogmerk te zijn. „Er zijn genoeg agrariërs van de flo- wer-powergeneratie." IJZENDIJKE - Bij een felle brand in de Handboogstraat in IJ - zendijke is donderdagavond een woning volledig verwoest. Toen de brand uitbrak waren de bewoners in het pand aanwe zig. Zij wisten op tijd de woning te ontvluchten. Niemand raakte gewond. De oorzaak van de brand wordt nog onder- zocht, maar de politie denkt aan een technisch mankement. TERNEUZEN - Officier van justitie mr. F vanEs eiste vrijdag op de zitting van de Terneuzense politierechter tegen een 22- jarige inwoner van de Scheldestad twee weken cel voor het stelen van vlees. De officier liet in zijn eis meewegen dat de man al eerder voor een soortgelijk vergrijp is gepakt. De Ter- neuzenaar werd op 26 juli dit jaar beti'apt in een supermarkt in zijn woonplaats. Hij had voor 12,93 gulden aan vlees bij zich. Politierechter mr C. Kool meende de verdachte met het opleggen van een boete van 200 gulden en een week voor waardelijke gevangenisstraf voldoende te hebben gesti-aft. door Hans Heijt OOSTBURG - Volgens raads man J. van Groningen van de Brabantse varkensboer C. van Sleuwen pakt de gemeente Oostburg zijn cliënt hard aan onder druk van de bevolking en niet op basis van argumenten. Van Groningen verklaart dat de overtredingen van Van Sleuwen in de stallen aan de Maagden bergweg, Sophiaweg en Coxy- deweg te wijten zijn aan over macht of op eenvoudige wijze kunnen worden gelegaliseerd. Van Groningen en Van Sleuwen waren vrijdag uitgenodigd voor een hoorzitting op het gemeen tehuis van Oostburg om hun zegje te doen over de overtre dingen in de megabedrijven aan de Coxydeweg, Sophiaweg en Maagdenbei-gweg. De gemeente Oostburg eist op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden per dag per stal dat Van Sleuwen orde op zaken stelt in zijn drie bedrijven. De gemeen te heeft een waslij st van overtre- dingen geconstateerd: de stallen zijn elk ruim zeshonderd vier kante meter groter dan is toege staan, brandwerende deuren en muren ontbreken, er zijn teveel voedersilo's op de percelen ge plaatst en bovendien zijn bij de bedrijven illegale mestzakken neergezet. Mestzakken Van Sleuwen voelt er niks voor de illegaal gebouwde delen van de stallen af te breken, omdat die maatregel veel geld kost. Zijn raadsman Van Groningen maakte tijdens de hoorzitting duidelijk dat hij van de aange kondigde harde acties van de gemeente Oostburg weinig na delen voor zijn cliënt verwacht. Volgens Van Groningen zijn de mestzakken niet illegaal, omdat het creëren van afdoende mestopvangcapaciteit niet zon der meer tegen de regels is. De raadsman vindt dat de gemeen te naar overtredingen heeft 'ge zocht'. De afwezigheid van go ten voor hemelwaterafvoex-, brandwerende deuren en ande re onvolkomenheden aan de stallen zijn volgens Van Gronin gen van tijdelijke aard. „Blijk baar moeten in Oostburg - om aan een dwangsom te ontkomen - kant en klare bouwwex'kexx worden geplaatst, inclusief re gengoot", aldus Van Groningen. Onverklaarbaar Met de overschrijding van de toegestane bebouwde opper vlakten valt het volgens de raadsman best mee. „Er is zelfs in één geval sprake van een af name van het bebouwd opper vlak." Daarnaast vindt Van Groningen het onverklaarbaar dat de gemeente nu pas alarm slaat over de te grote stallen. „Tijdens de bouw is door de ambtenaren gex-ekend en geme ten. Nooit heeft dat tot noe menswaardige problemen geleid. Onder uw verantwoor delijkheid en met uw medewe ten is in afwijking van de ver gunning gebouwd." Burgemeester G. Noordewier ging inhoudelijk niet in op de pleitnota van Van Groningen. „Medewerkers van de gemeente en orxze juridische adviseur gaan het vei-weer behandelen", aldus Noordewier. „Op 4 no vember komt het onderwerp binnen het college aan de orde en moet duidelijk worden of ex- aanleiding is onze eisen in her- ovex-weging te nemen. Voorals nog houden we vast aan het oor spronkelijke uitgangspunt." Meester Paul kreeg van zijn leerlingen een kunstwerk aangeboden. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim HULST - De Hulsterse basisschool De Re genboog vierde vrijdag dat directeur Paul Geilleit vijfentwintig jaar aan die school verbonden is. In 1972 wex-d Geilleit be noemd tot ondex-wijzer op de afdeling zeer moeilijk lerende kinderen van de Maria School in de Koolstraat. Het feest werd nu gevierd, hoewel het ju bileum eigenlijk deze zomer plaatsvond. In het geheim werd een feest georgani- seerd om de directeur te huldigen. Vrij dagochtend werd hij nog niets vermoe- dend van huis opgehaald. Ook de leerlin gen waren in het complot betrokken. Er werd een zelfgeschreven feestlied inge studeerd en ten gehore gebracht. Meester Paul zelf wist van niks. „Ik moest vanochtend naar Sint-Niklaas (B) voor een afspx-aak en ik dacht dat dat een aflei dingsmanoeuvre was. maar de dagelijkse gang van zaken ging deze morgen gewoon dooi-. Niks aan de hand dus, hoewel ik gis teravond nog dacht dat er iets rxiet klopte. Maar toen kwamen we terng uit België en hadden ze dus alles versierd." De jubilaris staat sinds 1995 niet meer voo'r de klas, tot zijn spijt. „Zo nu en dan mis ik het wel. Ik probeer wel contact met de kinderen te houden. Aan het eind van de pauzes ga ik wel even naar buiten zodat ik ze naar de klassen zie gaan." Geilleit is 50 en komt van oorsprong uit Westdox-pe, maar woont in Sint-Jansteen. In 1979 werd hij directeur van de Regen boog, maar sinds de fusie met De Wingerd uit Terneuzen onderwijst hij zelf niet meer. De bijzonder verraste meester kreeg" van zijix leex-lingen een kunstwerk aange boden, een tweeluik in de vorm van een re genboog. STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK beveiliging 24-uurs meldkamer-service [bor^ (SüüdUUlÜliJ A IA RMCROEP Technisch Beveiligingsbedrijf NEDERLAND Inbraak Toegangscontrole Winkeldiefstal Brand T.V.-bewaking Overval D11Q 91 9790 lewestraat43 U I I \J~LL I O £U GOES/KLOETINGE Erkend Uneto Beveiligings installateur Technisch alarm Terreinbeveiliging Initial Varel Security bv VESTIGING GOES/TERNEUZEN Livingstoneweg 42, 4462 GL Goes Telefoon: (0113)21 20 33 (0115)61 76 31 Telefax: (0113)23 29 98 (0115)61 13 81 Inbraakbeveiliging ►Brandbeveiliging ►T oegangscontrote ►T erreinbeveiliging ►Video observatiesystemen ►Securuty Management systemen ►Alarmcentraleservice ►Service en onderhoud door Pascalle Cappetti SLUIS - De CDA-fractie in de gemeente Sluis-Aardenburg wil opheldering over de ontwikke lingen rondom de privatisering van gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje in Sluis. De fractie vindt dat er te veel achter geslo ten deuren wordt vergaderd en dat de communicatie met de raad te wensen overlaat. Ook de PvdA is van mening dat er te veel buiten de raad om wordt geregeld. L. Kamphuis van het CDA maakte uit de investeringsplan- rxing in de begroting voor 1998 op dat het college van burge meester en wethouders van plan is om drie ton uit te tx-ekken voor het opknappen van 't Zoute Vestje. Hij concludeerde daaruit dat de verbouwing van de gym zaal De Vliete in Sluis voor B en W uit beeld is. Volgens gemeentesecretaris J. Janssen is dat zeker nog niet zo. De verschillende opties liggen nog op tafel. De renovatie van 't Zoute Vestje kost circa drie ton en omvat isolatie van het ge bouw, reparatie van het dak en een verandering van de inde ling. De verbouwing van De Vliete tot multifunctioneel centrum kost minstens het viervoudige, schetst Janssen het probleem. Maar afstoten van het dorps huis zou als voordeel hebben dat de parkeerproblemen bij het ge- meenschapscentx-um zijn opge lost; bij De Vliete is parkeerge- legenheid genoeg. De secretaris wist donderdag in de commissie Financiën en Al gemene Zaken te vertellen dat de wex-kgx-oep die is geformeerd om de px-ivatisering van het cen trum te onderzoeken, momen teel de verschillende mogelijk heden bekijkt en aan een eindrappoit werkt. Daarin wor den de berekeningen door de af deling Openbare Werken mee genomen. Burgemeester C. van Liere voegde daar nog aan toe dat een verhuizing van 't Zoute Vestje naar verzorgingstehuis Rozenoord voor het college van het toneel is verdwenen, omdat de gebruikers 'daar absoluut geen interesse in hadden'. Investering Het opknappen van het dorps huis was voor Kamphuis niet het probleem. Het stuitte hem echter tegen de borst dat de raad nooit ver-slag is gedaan van de vex-gaderingen van de werk groep. We Tiebben bijvoorbeeld nooit geweten wat de investe ring in De Vliete zou zijn." Ook J. Boogaard van de PvdA plaatste vraagtekens bij de gang van zaken. „Er wordt van alles geregeld en beslist. Het bestuur van 't Zoute Vestje gaat als een olifant door de porseleinkast: verenigingen moeten eruit om plaats te maken voor de biljart- groep." De gemeentesecx-etaris beloofde dat hij de werkgx-oep zou vragen de notulen van de vergaderin gen beschikbaar te stellen aan de x-aadsleden. (Advertentie) door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - De verkoop van de Nederlands Hervormde kerk in Sas van Gent verkeert in een impasse. De kerkvoog dij raakt het kerkgebouw aan de Oostkade in Sas van Gent aan de straatstenen niet kwijt. Belangstellenden hebben zich sinds anderhalf jaar niet meer gemeld. De plannen van taxi- en be- I grafenisonderneming Mijns- j bergh uit Sas van Gent om in de kex-k een uitvaartcentrum te beginnen, ketsten voi'ig jaar af omdat de gx-ond rondom het I kerkgebouw verontreinigd bleek met zware metalen. Ook een restauranthouder toonde belangstelling voor het ge bouw, maar haakte om onbe kende redenen af. Sciiba M. de Steenwinkel- Jens van de hervormde ge meente Philippine/Sas van Gent/Sluiskil denkt dat de ge constateerde vervuiling voor j potentiële kopers een pro bleem kan zijn. „Dat hoeft het j echter geen bezwaar te zijn, j omdat de bodem van de pro- j vincie niet gesaneex-d hoeft te worden. Tenminste, wanneer ij je er geen kleuterschool in ves- jj tigt." Mevrouw De Steenwin- I kei beseft dat de milieu-eisen ji in de toekomst mogelijk kun- I nen worden aangeschex-pt en ij dat een volgende eigenaar bij I een faillissement of wanneer l hij om andere x-edenen van het i gebouw af wil, alsnog met de vervuiling wox'dt geconfron- teex'd. I Het gebrek aan gegadigden j plaatst de kerkvoogdij en ker- keraad voor een dilemma. „Ex- moet er toch ondex-houd wor- den gepleegd. Moet je dat nog wel doen, als je toch van de kex'k af wilt?" Predikant De hervormde gemeente nam enkele jaren geleden het be sluit om een van de drie kex-ken af te stoten. De keuze viel op de I Sasse kerk, omdat de onder- I houdslasten van deze kex*k te hoog werden én omdat er toen een gegadigde voor het ge bouw was: de uitvaart onder neming Mijnsbergh. Daar kwam bij dat de gemeente op dat moment geen predikant had en haar geld liever in het aantrekken van een nieuwe px-edikant stak. Inmiddels heeft de gemeente half sep- tember predikante Vrouwkje Hinten uit Tilburg aangesteld voor 'acht-twaalfde' werk- week. door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Het chemie concern Dow zet zijn perso- neelsafslanking in Terneuzen voort. Hoewel dit jaar een einde zou komen aan de vervroegde uittredingsregeling, geeft Dow de 55-pIussers in het bedrijf nog tot eind '98 de kans om ook ge bruik te maken van deze rege ling. Dow streeft er sinds 1992 naar om zijn px-oductiviteit wereld- wijd te vex-dubbelen met de helft van het pex-soneel. Het bedrijf wil meer produceren met min der mensen. Sinds 1992 verdwe nen er bij Dow al meer dan 600 arbeidsplaatsen bij de vestiging in Tex-neuzen. Deze afslanking maakte deel uit van een wereld wijde personeelsinkrimping, waax-voor het concern 800 mil joen dollar resei-veex'de. Dit jaar zou deze ingreep beëindigd worden, maar Dow plakt er nu dus een extra jaar aan vast. Er is geen sprake van gedwon gen vertrek. De 55-plussers die in aanmerking komen voor de x-egeling kunnen genieten van dezelfde voox-waarden als die genen die hen in de afgelopen vijf jaar voorgingen. Het is op dit moment nog niet bekend hoeveel extx-a arbeidsplaatsen door deze actie komen te verval len omdat het pex-soneel nog tot eind dit ja§r kan ingaan op deze vervroegde pensioensregeling. Dow heeft de afgelopen jaren divex-se maatx-egelen genomen om de productiviteit op te drij ven. Elke fabriek kreeg doel stellingen die gehaald dienen te worden. Knelpunten werden aangepakt en uit de organisatie verdwenen drie van de zes la gen. Het bedrijf geeft hiermee het personeel meer ruimte om zelf beslissingen te nemen in plaats van orders van hoger- hand af te wachten. Volgens woordvoerder W. van Loon is het personeel van Dow goed op geleid en dus in staat om deze verantwoordelijkheid te dra gen. Belangstelling Er is veel belangstelling voor de pensioenregeling, al valt niet te voox-spellen hoeveel werkne mers er effectief gebruik van gaan maken. „Het kunnen ex- vijftig zijn maar voor hetzelfde geld worden het er honderd. In ieder geval wordt deze reorga- nistie eind dit jaar afgerond." Het aantal ovex-gebleven ar beidsplaatsenbij de vestiging in Tex-neuzen komt door deze extra afslankingsronde naar schat ting onder de 2200. OOSTBURG - In navolging van diverse andere Zeeuws-Vlaam se gemeenten wil het Oostburg se college van B en W de papieren stembiljetten voor verkiezingen vervangen door stemmachines. Het voordeel van de stemmachi nes is onder meer dat het stem men en het verwex-ken van de uitslagen sneller verloopt en dat er minder personeel nodig is. Bij de invoex-ing van de machines kunnen er van de vijftien stem- bui-eaus in de gemeente di-ie worden opgeheven. Bij de ver kiezingen in 1998 wordt daar- door 13.400 gulden bespaard. Voor de aanschaf van twaalf stemcomputers willen B en W honderdduizend gulden uit- ti'ekken. Het voox-stel komt op woensdag 29 oktober aan de or de tijdens een vergadex-ing van de commissie bestuurlijke za ken. De vergadering wordt ge houden in de commissiekamer van het gemeentehuis en begint om 8.30 uur. „Wanneer aan het einde van haar termijn, over vier jaar, opnieuw een predikant moet worden gezocht, wordt er ge keken naar onze financiële status. Met één kerk minder, kun je iemand gemakkelijker een fulltime-functie aanbie den." Het landelijke bureau Kerkelijke Goederen is al eni ge tijd op zoek naar kopers voor de Sasse kerk. Het in schakelen van een projectont wikkelaar die wat meer in zicht heeft in de regionale markt, heeft niet direct de voorkeur van De Steenwinkel. „Dan kun je bijna niet tegen houden dat er bijvoorbeeld een discotheek in het gebouw7 komt." Eind november vergadert de kerkvoogdij over de ontstane impasse. Al anderhalf jaar hebben zich geen belangstellenden gemeld voor het kerkgebouw aan de Oostka de. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 51