Strandtent Renesse moet weg DCOUJN PZC Kantorenbouw op rotte plek bij Goese station bijna rond Laatste Russische dans in Vlissingen Schouwen in zaak Aqua Delta onderuit door knullig foutje 1 [nitial l VAREL Minima Middelburg krijgen informatie over steun gemeente Uitspraak rechtbankpresident steun voor gemeente in conflict zeeland 13 Creatief met banaan Demonstratie asielzoekers Iran Man beschadigt geldautomaat Boeren moeten bloemen zaaien Brand verwoest woning Excursie door boswachterij Westerschouwen Bowlinggroep voor 50-plussers STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK 0113-213720 zaterdag 18 oktober 1997 KAPELLE - Wie maakt het mooiste bananenkunstwerk? Dat is de grote vraag bij een wedstrijd die door het fruitteeltmuse um Kapelle is uitgeschreven. De wedstrijd is bedoeld voor de jeugd van vier tot en met veertien jaar. Het kunstwerk mag niet groter zijn dan vijftig bij vijftig cen timeter, de materiaalkeuze is volkomen vrijWaaraan denk je bij het woord 'bananamania'. dat is de vraag die de deelne mers tijdens de vervaardiging van het kunstwerk in het ach terhoofd moeten houden. Bananamania is immers de naam van de expositie die momenteel in het museum loopt. Deze tentoonstelling laat geen vraag over de gele. kromme vrucht onbeantwoord. Deelnemers aan de wedstrijd kunnen hun kunstwerk van woensdag 22 tot en met zaterdag 25 oktober en van woensdag 29 tot en met vrijdag 31 oktober in het museum tentoonstel len. MIDDELBURG - Iraanse asielzoekers demonstreren van daag (zaterdag) tegen de uitzetting van lotgenoten. Zij zijn niet tevreden over de door het ministerie van Buitenlandse Zaken opgestelde ambtsberichten over de mensenrechtensi tuatie in Iran. De demonstratie wordt gehouden in Den Haag en begint om 10 uur op het Plein bij de Tweede Kamer. Vanaf 8 uur vertrekt de bus vanaf het Asielzoekerscentrum in Middelburg aan de Kruitmolenlaan. TERNEUZEN - Geld trekken uit de muur. Het lijkt zo simpel, maar is het heus niet altijd. Een 21-jarige man uit Helenaveen wilde op 31 juli dit jaar bij de ABN/AMRO in Breskens geld pinnen. De geldautomaat slikte - in plaats van geld te geven - zijn pasje in. De man raakte daarop buiten zinnen en begon vervolgens de automaat met stenen te bekogelen. Gisteren kreeg hij hiervoor op de zitting van de Temeuzense politierechter de rekening gepresenteerd' een boete van 400 gulden en het betalen van de schade, 333 gulden, aan de ABN/AMRO. Het vermoeden rees dat de verdachte, die niet op de zitting verscheen, door drankgebruik zijn pincode niet meer wist. OOSTBURG - Boeren kunnen een aardige bijdrage leveren aan de verfraaiing van het West-Zeeuws-Vlaamse landschap door op braakliggende landerijen bloemen te laten groeien. Inwoners van de streek en toeristen zouden tussen april en half september van een kleurige bloemenpracht kunnen ge nieten, als zo'n tien procent van de naar schatting duizend hectare braakliggende landbouwgrond in West-Zeeuws- Vlaanderen in een bloementuin verandert. Het Oostburgse VVD-raadslid J. Provoost betoogde dat vrij dag in de commissie financien. Geld voor het zaaigoed zouden de boeren kunnen krijgen uit het Oostburgse potje voor 'landschappelijke aankleding', stelde de liberaal zich voor. Winst hoeft niet het eerste oog merk te zijn. „Er zijn genoeg agrariërs van de flower-power- generatie." IJZENDIJKE - Bij een felle brand in de Handboogstraat in IJ- zendijke is donderdagavond een woning volledig verwoest. Toen de brand uitbrak waren de bewoners in het pand aanwe zig. Zij wisten op tijd de woning te ontvluchten. Niemand raakte gewond. De oorzaak van de brand wordt nog onderzocht, maar de poli tie denkt aan een technisch mankement. door Herre Steqenqa RENESSE - Horeca-onderne- mer J. C. Kristelijn uit Renesse heeft vrijdagmiddag zijn strandtent bij Renesse moeten sluiten. President van de recht bank in Middelburg A van Wa- mel bepaalde gistermorgen dat zijn verzoek om een voorlopige voorziening wordt afgewezen. Enkele uren na de uitspraak sommeerde de gemeente Schou- wen-Duiveland Kristelijn per brief zijn strandtent direct te sluiten en op te breken. Hoewel de strandtent uiterlijk woensdag 22 oktober om 17.00 uur verdwenen moet zijn, zal de gemeente dagelijks controleren WESTENSCHOUWEN - In de boswachterij Westerschouwen houdt Staatsbosbeheer dinsdag 21 oktober een avontuurlijke excursie onder leiding van een deskundige gids. De route, die ruim twee uur in beslag neemt, loopt door het zuidwestelijke deel van het bos en langs de zeereep, het over gangsgebied tussen het Noord- zee-strand en het bos. De excur sie begint om 10.00 uur bij de excursieschuur van Staatsbos beheer, bij de hoofdingang van de boswachterij aan de Kraaij- ensteinweg in Westerschouwen. Deelnemers kunnen zich aan melden bij de VW Schouwse Kust in Haamstede. doorAb van derSluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat een intensie ver minimabeleid voeren. Te veel mensen weten nu nog niet welke regels er allemaal zijn om bijvoorbeeld in aanmerking te komen voor kwijtschelding, een bijdrage uit het Sociaal Fonds, of geld uit het potje Premiebe leid. Burgemeester en wethou ders hebben een belangrijke rol weggelegd voor maatschappe lijke organisaties. Die zouden op de hoogte moeten blijven van wijzigingen in het beleid, zodat zij hun klanten of deelnemers kunnen voorlichten. B en W namen in maart van dit jaar een motie over van Groen- Links, AOV/Unie 55+. PvdA en de RPF/GPV-fractie. Die kwam er in het kort op neer dat uitke ringsgerechtigden actiever ge ïnformeerd moeten worden over allerlei regeltjes. Veel mensen maken nu nog te weinig gebruik van diverse (financiële) voor deeltjes. Eerdere pogingen van het ge meentebestuur om het gebruik van de verschillende mogelijk heden onder de aandacht te brengen, hadden niet het ge wenste resultaat. Het gebruik nam door de extra voorlichting maar tijdelijk toe. Daarna daal de het aantal belangstellenden. De Dienst Maatschappelijke Zaken denkt dat ze slechts een deel van de mensen bereikt, om dat de sociale dienst alleen ge gevens heeft van uitkeringsge rechtigden. Maar ook onder of Kristelijn wel voortmaakt. „Het is ons menens", zegt wet houder C. W. Veerhoek. Gehoor zaamt de horeca-ondememer niet, dan zal de gemeente met assistentie van de politie het pa viljoen zelf verwijderen. De kosten worden dan verhaald op Kristelijn. De gemeente hecht veel waarde aan een directe sluiting. „Anders is er sprake van willekeur", verklaart Veer hoek. „Collega-ondernemers hebben geen mogelijkheid meer om geld te verdienen aan hun strandpaviljoen." Kristelijn wilde geen commentaar geven. Strijd Een lange strijd tussen het col lege van Schouwen-Duiveland en Kristelijn is hiermee ten ein de gekomen. De omstreden strandtent had eigenlijk al vóór 1 oktober verwijderd moeten zijn. Kristelijn weigerde, waar op B en W van Schouwen-Dui veland hem twee weken gaven om alsnog de boel op te pakken. De ondernemer greep - zonder resultaat - zijn laatste kans aan: een poging een voorlopige voor ziening te bemachtigen. Betonnen palen In mei ontmoetten beide partij en elkaar ook al voor de rechter. Kristelijn was toen bezig met de bouw van een strandtent van zeshonderd vierkante meter op betonnen palen, nadat hij hier voor toestemming had gelu'egen van waterschap Zeeuwse Eilan den. De gemeente Schouwen- Duiveland heeft echter geen trek in permanente bebouwing op het strand en sommeerde Kristelijn de palen weg te halen. ouderen, langdurig werklozen en arbeidsongeschikten bevin den zich volgens de gemeente mensen die een beroep kunnen doen op allerlei regeltjes. Voor lichting op zich is volgens het college onvoldoende. Informa tie komt terecht bij mensen die toch wel de weg weten. Het ge meentebestuur wil juist die groep bereiken die in een soci aal isolement' zit. Bezoeken De gemeente wil intensiever sa menwerken met de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM), het Bureau Sociaal Raadslieden, Thuiszorg, de Werkgroep Gehandicapten Walcheren, het sociaal-cultu reel werk, de ouderenbonden én de uitkeringsgerechtigden zelf. Voor de maatschappelijke orga nisaties is een taak weggelegd in het voorlichten van mensen die deelnemen aan de activiteiten van die instellingen. De SWOM heeft inmiddels het initiatief genomen om ouderen vanaf 75 jaar te bezoeken in Middelburg- Zuid. B en W overwegen de ou- derenstichting te vragen zo'n project voor de hele gemeente op te zetten. Om mensen thuis te bezoeken, ovex"wegenB en W uitkeringsge rechtigden in te schakelen. Ar beidsvoorziening heeft daar voor twee mensen op het oog. Volgens het college snijdt het mes aan twee kanten: uitke ringsgerechtigden worden inge zet die andere uitkeringsge rechtigden voorlichten. De ondernemer stapte vervol gens naar de rechter met het verzoek om een voorlopige voorziening. President Van Wamel bepaalde door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Omdat de griffie rechten niet zijn betaald, zijn de bezwaren van de gemeente Schouwen-Duiveland tegen de houding van de provincie in de kwestie Aqua Delta zijn niet ontvankelijk verklaard door de Raad van State. „Knullig", er kende wethouder C. W. Veer hoek donderdagavond in de commissie economische zaken in Zierikzee. echter dat Kristelijn, net als zijn collega's, recht heeft op slechts driehonderd vierkante meter en dat hij een bouwvergunning no dig heeft, hoewel voor de andere strandtenten evenmin een vergunning is afgegeven. Bo vendien werd hem te kennen ge geven dat zijn paviljoen vóór 1 oktober verdwenen zou moeten zijn. Volgens de gemeente loopt Kristelijn vooruit op een nog te voeren planologische discussie over permanente bebouwing op het strand. keuren omdat er veel kritiek is van milieuorganisaties en om wonenden. Er zijn voornamelijk bedenkingen tegen de hoogte van het gebouw. In een spoed procedure bij de Raad van State eiste Aqua Delta een maand ge leden een positievere benade ring van de provincie. Volgens Veerhoek zijn de kansen van de gemeente niet helemaal verke ken. „De gemeente moet uitein delijk toch het bestemmings plan goedkeuren." door Marten de Jonqh GOES - Naar alle waarschijn lijkheid verrijst in Goes een kantorenpark op de kavel van de familie Pik aan de Piet Hein- straat en de daarachter gelegen gronden. De plannen verkeren in een vergevorderd stadium. Twee banken, een afdeling van het waterschap Zeeuwse Eilan den en architectenbureau Rot huizen Van Doorn 't Hooft over wegen zich te vestigen in de nieuwbouw. Projectontwikke laar bouwbedrijf Van Oorschot uit Roosendaal hoopt binnen drie maanden duidelijkheid te hebben. Het bouwplan richt zich op het rommelige gebied tussen de ro tonde en het Stationsplein, dat door het Goese gemeentebe stuur als een rotte plek in het stationsgebied wordt ervaren. Bedoeling is daar vier aaneen geschakelde gebouwen te plaat sen met ondergronds parkeer gelegenheid. De locatie van het vroegere Reformatorische Vor mingsinstituut is al in bezit van bouwbedrijf Van Oorschot, De onderneming verwacht ook overeenstemming te bereiken met de familie Pik. „Daar ko men we zeker uit. We zijn in overleg mee elkaar", aldus plan ontwikkelaar H. Majoor van het bouwbedrijf. Hij streeft ex-naar medio volgend jaar te beginnen met de bouw. „We proberen nog dit jaar de formele bestem mingsplanprocedures in gang te zetten." De gemeente staat vooralsnog welwillend tegen over het project. ING bank Dat de nu aan de Dam gevestig de ING bank Midden-Zeeland serieuze belangstelling heeft voor de kavel van Pik was reeds langer bekend. De bank wil ver huizen, onder meer omdat het huidige gebouw te klein is en de parkeergelegenheid te wensen overlaat. Directeur mr. G. A Huis in 't Veld weet nog niet of deINGdestap zal zetten. „Maar ik heb de indruk dat het er goed uitziet. We verwachten eind de ze maand een definitief be sluit." Het vertrek van de bank kan een uikomst betekenen voor de vlakbijaan het Schuttershof gelegen GAK-Groep. Het GAK laat ondex-zoeken of het moge lijk is het bankgebouw erbij te nemen. „Dan kunnen we onze dependence aan het Stations plein ontruimen", aldus mana ger facilitaire zaken J. Welle- man. „Ons kantoor en dat van de bank zijn mogelijk met een loopbrug te verbinden." Het Waterschap Zeeuwse Ei landen zoekt definitieve huis vesting voor onder meer het project zeeweringen. Het huidi ge pand is tijdelijk en in het wa terschapskantoor aan de Piet Heinstraat is geen plaats meer voor de nieuwe afdeling. Vol gens dijkgraaf W. A Gosselaar zou de kantoorbouw aan de overkant van de straat één van de opties kunnen zijn. Duide lijkheid daarover bestaat echter nog niet. Hetzelfde geldt voor architectenbureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft dat in op dracht van Van Oorschot de haalbaarheidsstudie verricht voor het hele project. Bureau manager L. Zuidweg: „We on derzoeken of we ook ons eigen kantoor kunnen ondex-brengen in het geheel. Maar we hebben zeker nog geen besluit geno men." Groei Plet architectenbureau is tevre den met de huidige locatie aan de Frans den Plollanderlaan. Het moet echter de ogen open houden voor andere huisvesting vanwege de groei van het be drijf. Bouwbedi'ijf Van Oor schot wil de identiteit van de vierde gegadigde nog niet ont hullen omdat de contacten met die onderneming nog tepril zijn. Het zou gaan om een bank. Gaat de verplaatsing van de ING-Bank dooi-, dan krijgt ook het vi*oegere watei'schapskan- toor aan de Nassaulaan mis schien tijdelijk nieuwe bewo ners. Vanwege de verhuizing overweegt de bank daar de bo venlokale functies van het be drijf te laten bivakkeren. Direc teur Huis in 't Veld: „Het oude watei'schapskantoor is één van de opties." RENESSE - In samenwerking met Country Bowlingvereni ging is in Renesse een bowling- groep voor 50-plussers opge richt. Elke maandag tussen 14,00 en 16.00 uur kan er ge speeld worden bij Bowling Re nesse aan de Hogezoom. Het project bowling 50+ is een initiatief van de Zeeuwse Sport raad. (Advertentie) 24-uurs meldkamer-service beveiliging fjTo R ALARMCROEP Technisch Beveiligingsbedrijf NEDERLAND Erkend Uneto Beveiligings installateur Inbraak Toegangscontrole Winkeldiefstal Technisch alarm Brand T.V.-bewaking Overval Terreinbeveiliging LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Dansers en muzikanten uit Taganrog trotseren de morgenkou op de Lange Zelke in Vlissingen. foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - In het centrum van Vlis singen klinkt vrijdag opvallend veel Rus sisch. Terwijl de bestuurlijke delegatie van de Vlissingse zusterstad Taganrog in overleg zit met de Vlissingse bestuurders, brengt de 'burgergroep' een bezoek aan de vismijn en de weekmarkt. Als dank voor de gastvrijheid geven de meegekomen dans- en muziekgroepen ook nog een laat ste optreden. De soms vreemd uitgedoste dansers en muzikanten trekken de aan dacht van het winkelend publiek. Vrijdagochtend zijn niet veel mensen te bekennen in de Vlissingse winkelstraten. Het kille herfstweer heeft waarschijnlijk de meeste mensen weerhouden van een dagje winkelen. Het Russische gezelschap heeft echter geen enkele moeite met de la ge temperaturen. De kostuums van de mo derne dansgroep Vizavi zijn luchtig. Zo loopt een van de dansers zelfs zonder kip penvel rond in een dooi'zichtige zomer- blouse. Wie danst, merkt kennelijk niets van de kou. Volksliedjes De dans- en muziekgroepen krijgen wei nig publiek, maar het is wel enthousiast. Rondom het podium op de Kleine Markt klappen mensen fanatiek mee met de Rus sische volksliedjes van het folkloristische muziekgezelschap Lel. Onder de toe- schouwers bevinden zich ook de Vlissing se gastgezinnen die de muzikanten een week lang hebben opgevangen. Nico Moes volgt zijn gasten al dagenlang op de voet met een camera. Ook het Vlissingse echt paar Gerai'd en Wil Makkelie zijn vaste begeleiders van de muzikanten tijdens hun toernee door Zeeland. Woordenboek „Ze zij n voor de tweede keer in Vlissingen. In 1993 wai-en ze ook al hier", legt zij uit. Trots veitelt ze dat een deel van het gezel schap bij haar overnacht. Ze heeft de Russen vrij goed leren kennen. Di'ie jaar geleden hebben zij en haar man een tegen bezoek aan Taganrog gebracht. „Het zijn zulke fantastische mensen. Ze hebben geen geld om cadeautjes te kopen. Daar om maken ze muziek. Gisteravond heeft een groep van dertig muzikanten bij mij thuis gespeeld. Het was prachtig." De communicatie tussen de gastgezinnen en Russische gasten verloopt moeizaam. Slechts een enkeling spreekt een paar woordjes Engels. Af en toe wordt het Rus sisch woox-denboek erbij gehaald. „We houden van Holland en onze vrienden hier. Ze zijn hier dol op onze muziek", zegt Tatiana Karnaulhova van de groep Lel in gebrekkig Engels. Alle muzikanten zijn afgestudeerd aan het conservatorium. Met hun optredens, aangevuld met in komsten uit muzieklessen, verdienen ze net genoeg geld om van te leven. „Je zou er geweest moeten zijn. Het is er nu net zo als bij ons honderd jaar geleden. Je kunt er wel alles kopen, maar het is zo duur", vult Wil Makkelie haar aan. „Kle ding is er niet tebetalen. We geven dit keer weer tweedehands kleding mee naar Ta ganrog. Ik ben deze week nog langs het Leger des Heils geweest. Maar ook voed sel is haxistikke welkom. Ze hebben bij Albeit Heijn opgetreden in ruil voor voed selpakketten." Lekkernijen Deze pakketten worden vrijdag x'ond lunchtijd uitgereikt in het haxtje van het ABC-complex. Voordat het zover is, moet het bonte gezelschap nog wel even pose renvoorde fotograaf. Met een brede glim lach worden de tassen vol 'luxe' lekkernij en in ontvangst genomen. „Het was een interessante reis. We hebben heel veel ge leerd. We zijn wel een Russische volks dansgroep maar we hebben diverse inter nationale dansen op ons repextoire staan, en nu ook de klompendans", zegt studente economie en lid van de volksdansgroep Druzba Oxana Grirtsova. „Het is zo jam mer dat onze manager en directeur er niet bij konden zijn. Maar we nemen wel iets lekkers voor ze mee. Recreatiepai'k Aqua Delta wil gemeente staat achter dit plan een appartementencomplex en heeft een bestemmingsplan van dertig meter hoog bouwen gemaakt. Het provinciebestuur langs de Grevelingendijk. De weigert dit plan echter goed te (Advertentie) Initial Varel Security bv VESTIGING GOES/TERNEUZEN Livingstoneweg 42, 4462 GL Goes Telefoon: (0113)21 20 33 (0115) 61 76 31 Telefax: (0113)23 29 98 (0115) 61 13 81 BORG ►Inbraakbeveiliging ►Brandbeveiliging ►Toegangscontrole ►Terreinbeveiliging ►Video observatiesystemen ►Securuty Management systemen ►Alarmcentraleservice ►Service en onderhoud Ondernemer J. C. Kristelijn kan na de uitspraak van de rechtbank niets anders meer dan zijn strandtent afbreken. Weigert hijdan stuurt de gemeente een sloopploeg en vervolgens de rekening. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 49