De zeearend komt zelf terug Uitzetten in ons land lijkt niet noodzakelijk natuur zaterdag 18 oktober 1997 41 postzegels puzzel Komt de zeearend uit zichzelf terug of heeft hij wat hulp van de mens nodig? De deskundigen zijn het er niet over eens. Het lijkt erop dat de vogel op z'n eentje een heel eind komt. Bijschrijving van de zeearend op de lijst van Nederlandse broedvogels lijkt slechts een kwestie van enkele jaren. Hij broedt al aan de Beneden-Elbe, 150 kilometer van de Nederlandse grens en een verdere westwaartse opmars is waar schijnlijk. Op echt korte termijn moeten we echter geen wonderen verwachten, al dus de vogelkundigen Peter Hauff (Duitse Zeearendwerkgroep) en Johan Bekhuis (Stichting Ark) in het laatste nummer van Nieuwe Wildernis, een uitgave van de Stichting Kritisch Bosbeheer. Het Wereld Natuur Fonds volgt de ont wikkelingen nauwlettend. In 1994 vroeg het WNF toestemming voor herintroduc tie van de zeearend. Dit, na onderzoek of deze soort in ons land 'gewenst' was en zich op natuurlijke wijze zou kunnen handhaven. Twee jaar later verstrekte de minister van landbouw, natuurbeheer en visserij de aangevraagde vergunning, die tien jaar geldig is. Het WNF acht de Gel derse Poort, de Oostvaardersplassen, het Lauwersmeer en de Biesbosch geschikt voor uitzet-experimenten. De zeearend zou de kroon op het ecosys teem van deze natte gebieden moeten vor men en als zodanig ook een grote symboli sche waarde hebben. Bescherming Het World Wildlife Fund (WWF, waarvan het WNF de Nederlandse afdeling is) steunt al vele j aren de bescherming van de laatste Europse zeearend-bolwerken, zo als die in Noord-Duitsland, en was zelf actief betrokken bij de herintroductie van de soort in Noorwegen. Zeearenden zijn ook met succes uitgezet in Schotland en Tsjechië. Het WWF zegt dat herintroduc tie alleen verantwoord is als soorten niet uit zichzelf kunnen terugkomen. Voor het Nederlandse project was gedacht aan vijftig, in dierentuinen gefokte en door valkeniers voor het buitenleven getrainde vogels. Tegenstanders vinden het uitzetten van zeearenden onnodig. Laat het aan de die ren zelf over of ze willen komen of niet, zeggen zij. De Vereniging Das Boom te kende officieel bezwaar aan tegen de ver gunningverlening. De vereniging verweet het WNF ondermeer 'dierentuintjete wil aangenomen, ook door het WNF, dat zijn plannen voor herintroductie juist baseer de op de vermeende honkvastheid van de ze vogels. Maar het nieuwste onderzoek bewijst dat zeearenden in staat zijn tot aanpassingen die vroeger voor onmogelijk werden ge houden. Hauff en Bekhuis sommen op: - kleinere territoria, met nesten die dich ter bij elkaar liggen: minder dan een kilo meter en soms zelfs een halve kilometer in topgebieden; - vestiging in gebieden waar ze nooit eer der hebben gebroed en vaker op grotere afstand van de geboorteplaats; - broedgevallen in kleinere en ook in jon gere bossen dan de wouden van weleer. Onlangs zijn horsten aangetroffen in po- pulierenbos van veertig oud; - zeearenden durven ook dichter in de buurt van de mens te broeden dan voor heen. Als ze met rust worden gelaten, wennen ze net zo makkelijk aan mensen als andere roofvogels dat doen. Afgaande op deze verse gegevens zou men zeggen dat Nederland met zijn nieuwe natte natuurgebieden en moerasbossen zo langzamerhand rijp moet zijn voor de zeearend. En dat uitzetten inderdaad overbodig is. Het WNF moet gewoon een beetje geduld hebben. Mark Glotzbach De kop van een volwassen zeearend. len spelen met halftamme zeearenden'. Ook zou de zeearend, met in Europa nog ruim drieduizend broedparen, geen be dreigde soort zijn. De minister verklaarde het bezwaar schrift ongegrond, waarop de vereniging in hoger beroep ging bij de rechtbank in Arnhem, die nog uitspraak moet doen. In afwachting daarvan, neemt het WNF geen stappen tot een feitelijke herintro ductie. Wel blijft het fonds zich inzetten voor natuurontwikkeling ten bate van de zeearend. Het WNF verklaart trouwens ook zelf het liefst te zien dat de arenden uit eigen beweging terugkeren in ons land. Dat er steeds meer jonge zeearenden in Nederland overwinteren, zou daarop kunnen wijzen. In ons land is de zeearend vermoedelijk reeds de in Middeleeuwen als broedvogel verdwenen, door drooglegging van moe rassen en kaalkap. In nederzettingen en terpen uit 4000 voor tot 1000 jaar na Christus zijn botten van deze soort gevon den. De zeearend (wereldwijd 4100 broedpa- Een jonge zeearend die een haas te pakken heeft, in de Wieringenneer ren) staat wel op de internationale lijst van bedreigde soorten. In Europa liep de stand in de eerste helft van deze eeuw sterk terug, eerst door de jacht en latei- door bestrijdingsmiddelen als DDT en di- eldrin. Deze stoffen hoopten zich via prooidieren op in roofvogels. Gevolg: leg- sels met dunne en dus zeer kwetsbare ei erschalen, Na het verbieden van deze middelen nam het broedsucces toe en be gin jaren tachtig steeg het aantal broed paren weer langzaam. En nu is er in heel Noord- en Midden-Europa sprake van een krachtig herstel van de zeearend, me de dank zij een rigoureuze bescherming. Verdubbeling In Duitsland heeft de zeearend zijn oude gebieden alweer gekoloniseerd. In 1995 waren er 267 broedparen, een verdubbe ling vergeleken met tien jaar daarvoor. Voor jonge paren zijn er geen eerste-keus- locaties meer beschikbaar, zodat het in schikken of uitwijken is geblazen. Wat in derdaad gebeurt. Zeearenden tonen zich veel minder honkvast dan altijd werd - X-Y-:— Nu nog een zegel voor rouw kaarten en de Post heeft een complete set 'Van de wieg tot het graf' heb ik een maand geleden bij de presentatie van het velletje met tien 80 c.-zelfklevende geboorte zegels opgemerkt. Laat nu de eer ste zegel die voor 1998 is aange kondigd (2 januari) een rouwzegel zijn. Bovendien wordt op 17 maart nog een zegel uitgegeven die in dat rijtje thuishoort en wel een feeste lijke zegel om een huwelijk aan te kondigen. Dit zijn slechts twee zegels uit het forse, maar erg interessante uit gifteprogramma 1998. Voor der tien uitgiftedagen (elke maand één a twee emissies - behalve in augustus - in mei en september zelfs drie) staan 36 zegels op het programma, waarvoor ongeveer 33,- moet worden neergeteld. Dat valt dus reuze mee. U bent er daarmee echter nog lang niet. Veel zegels zullen namelijk niet alleen los verkrijgbaar zijn, maar zullen ook nog eens in een velletje worden uitgegeven. Enke le zegels zijn zelfs alleen maar in een velletje verkrijgbaar. Dat houdt in dat er ook nog eens tien velletjes op het programma staan voor in totaal ongeveer 77,-. En dan wordt het beeld toch wel iets anders. Helaas zitten er ook weer een paar zelfkevende zegels tus sen. Voor 1998 kunt u de volgende uit giftedata en zegels in uw agenda noteren: 2 januari, een 80 c.-rouwzegel; ook van de rol; 2 januari, ter introductie van de nieuwe services Priority en Stan dard twee priority-zegels van 1,-en/ 1,60 voor het verzenden van internationale brieven en pakketten; de zegels zijn (net als bijvoorbeeld in Zweden) te koop in een velletje van vijf stuks en vijf Priority-stickers en zijn zelfkle vend; ook van de rol; 17 februari, vier 80 c.-zegels in een boekje gewijd aan de vierjaar getijden en gebaseerd op de the ma's fruit en landschappen; 17 maart, drie 80 c.-zegels ge wijd aan markante momenten in de Nederlandse geschiedenis: 350 jaar Vrede van Münster, 150 jaar grondwet van Thorbecke en 50 jaar Universele Verklaring Rech ten van de Mens; 17 maart, een velletje met tien 80c.-zelfklevende huwelijkszeg gels; 21 april, drie zomer-/ouderenze- gels van 80 40 cent met deze keer als onderwerp 'ouderen en zorg'; ook in een velletje van zes stuks; 8 mei, een 80 c.-zegel gewijd aan het project Brieven aan de Toe komst; op 15 mei zal aan alle Ne derlanders worden gevraagd een brief te schrijven aan de toekomst, waarin verslag kan worden ge daan van alle belevenissen van die dag. De brieven zullen worden be waard voor een toekomstige gene ratie, zodat die een beeld krijgt van de laatste jaren van twintigste eeuw; dit project is een initiatief van de drie volkskundige instel lingen in Nederland: het Neder lands Centrum voor Volkscultuur het Nederlands Openlucht Muse um en het P. J. Meertens-Instituut; 19 mei, twee 80 c.-sportzegels respectievelijk gewijd aan het honderdjarig bestaan van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey- bond en het wk-voetbal '98 in Frankrijk; een van de zegels te vens in een velletje van tien stuks; 19 mei, een 80 c.-(Rabobank)ze- gel die in het teken staat van hon derd jaar coöperatieve banken (Raiffeisenbanken en Boerenleen banken) in Nederland, die volgens het principe van de coöperatie van Friederich Wilhelm Raiffeisen werken; in 1973 ontstond de Ra bobank als gevolg van een fusie tussen beide organisaties; 9 juni, een zegel van 80 c. en een van 1,-in het teken van de wa terbescherming in Nederland. De zegel van 1,-ook in een velletje van tien stuks; 9 juni, opnieuw een 80 c.-zegel die in het teken staat van Fries land en wel ter gelegenheid van de instelling van een centraal be stuur in Friesland (1498); 7 juli, drie zegels van 80 cent met culturele thema's: 200 jaar Ko ninklijke Bibliotheek, 100e ge boortedag van M. C. Escher en 100e geboortedag van Simon Vest dijk; 1 september, een verrassingsze gel waarover verder nog niets be kend is; 1 september, twee 80 c.-zegels samen in een velletje met als on derwerp de Gouden Koets, die ter gelegenheid van de inhuldiging van koningin Wilhelmina in Am sterdam in 1898 door de stad werd aangeboden: 100 jaar inhuldiging en 100 jaar Gouden Koets; 22 september, drie flora- en fau nazegels met aandacht voor huis dieren. Waarden: 80 cent, 1,-en 1.60; de zegel van 80 cent zit in velletjes van tien stuks; 6 oktober, na Olivier B. Bommel en Suske Wiske de derde stripe missie in successie; twee zegels van 80 cent samen in een velletje; tevens één van de zegels in een vel letje van tien stuks; stripfiguur nog onbekend; 11 november, de gebruikelijke kinderzegels; drie van 80 40 cent; thema 'kinderfeesten'; ook een velletje van zes stuks; 24 november, zelfklevende de- cemberzegels. Hero Wit In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin.Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende letters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord.Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van f 25, De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. AANGEDAAN AANVALSWAPEN BRANDLADDER O IM E P A W S L A V IM A A DROOGREK T S C IM A S E G A L A T E ETALAGE HANDWERKSTER U G N 1 N IM 1 G T IM O D S HONDENGEVECHT A H O E E A 1 O L O IM E T KASTELEIN KORST R S E L K D R E L O R H L KRANTEFOTO E E J E R E E 1 K A C L O KROEGBAAS KWEEKSCHOOL D G T T A D P R R E N E O LADDERAUTO D N IM S V N O E V K A T H LEEGLOPER LERARES A 1 E A K O L E R O A S C ONTGINNING L N S K E R G O O R D R S OORKONDE PANIEK D N E R A IM E E T S E O K PANTALON N O R L E G E W L T G O E PILOOT PRESENTJE A P P D B A L G D A IM V E RONDEDANS R S N A IM O L A T IM A P W SPONNING STEENAREND B O A O T O F E T IM A R K THEEMELANGE H S E G l\l A L E M E E H T VARKEN VOGELAAR VOORSTEL Oplossing zaterdag 11 oktober De prijswinnaars van het crypto gram van afgelopen zaterdag zijn: A.C. Faase, Arneiaan 53 te Middel burg (VVV-bon van f 50,=); de VVV- bonnen van f 25,= gaan naar H. Kras, Vrijlandstraat 33-d, Middel burg; P. Mom, De Kanterlaan 8 te Zierikzee en C.A. Mol, Dorpsplein 14 te Koudekerke. De prijzen worden zo spoedig mo gelijk toegezonden. -h-s-k- gastrol -a-i-e-k-b- - secondewij zer- hr-d-s-g toonkarakter i -na-a-b- nederlanders g-e-u-i-e-e- service-rijk k-k-t-n - spoorweg- -1-s-u-r-k vastzitten -k-e-p-j-o ongerept -r-s-s

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41