Verdubbeling brandstofheffing Fiscale vlucht kostte staat al 23 miljard PZC Verzekering tegen dalende huizenprijs Huisartsen kunnen grote toestroom van asielzoekers niet aan Hulpverleners merken weinig van armoedebeleid kabinet Spaanse uitzendkrachten stappen op binnenland zaterdag 18 oktober 1997 EU is getalm met milieuregel zat Maatregel tegen uitstoot broeikasgas Turks inspraakorgaan neemt afstand van de Grijze Wolven Zwaardere schokbrekers moeten zwiepen Erasmusbrug voorkomen Subsidies aan politiek omhoog Meer geweld tegen ambtenaren Douane is terug op de Rijn Speelkoordjes uit de handel Verwaarloosde oma bevrijd Koopzondag 19 oktober van 12.00 - 17.00 uur Explosievendienst maakt zeven zware bommen in Jisp onschadelijk door Paul Koopman DEN HAAG - De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, heeft het paarse ka binet gisteren op de vingers getikt wegens na latigheid bij de naleving van een belangrijke Europese milieubepaling. Vijfjaar nadat de zogeheten 'Habitat-richtlijn' van kracht werd, heeft Nederland nog steeds geen complete lijst ingediend met een over zicht van te beschermen leefgebieden (habi tats) voor beschermde diersoorten en zeldzame planten. De Commissie dreigt met juridische stappen als Nederland niet snel aan zijn ver plichtingen voldoet. Een woordvoerster van het ministerie van Landbouw en Natuurbeheer reageerde gister middag verrast op het initiatief van de Commissie. In elk geval loopt Nederland op milieugebied internationaal niet achterop", zei ze. Volgens het milieubureau van de Com missie heeft Nederland wel al aangeboden de ontbrekende stukken nog voor het eind van dit jaar in Brussel te bezorgen. Overigens staat Nederland bij zijn nalatigheid niet alleen: nog negen andere lidstaten is gemaand snel de Brusselse bepalingen na te komen. De habitat-richtlijn werd in juli 1992 goedge keurd en maakt onderdeel uit van het zogehe ten project 'Natura 2000', dat beoogt op het grondgebied van de vijftien lidstaten één net werk van waardevolle natuurgebieden uit te bouwen en te beschermen. De Commissie wil in elk geval waterdichte afspraken voor het be houd van zeldzame landschappen zoals de Ne derlandse duinen en de Waddenzee. GPD van onze redactie binnenland QEN HAAG - Het kabinet wil met een verdubbeling van de brandstoffenheffing, de aanleg van meer bossen en het stimule ren van zuiniger (vracht)auto's bewerkstelligen dat Nederland in 2010 tien procent minder broeikasgassen uitstodt in ver gelijking met 1990. Dat blijkt uit een pakket maatregelen die minister De Boer van Milieu gis teren presenteerde. De verdubbeling van de brand stoffenheffing betreft 'drie a vier cent', zei De Boer. Welke maatregelen werkelijk worden ingevoerd hangt overigens af van de internationale klimaat- conferentie die in december wordt gehouden in Kyoto (Ja pan). Naar verwachting zal de inzet van de Europese Unie, een vermindering van 15 procent in 2010, het daar niet halen. De Nederlandse inzet (min 10) is af geleid van die van de EU. Als in Kyoto een lager percentage wordt afgesproken dan min 15, zal ook Nederland zijn inspan ningen verminderen. Volgens minister De Boer (Mi lieu) heeft het geen zin dat Ne derland dan toch vasthoudt aan een reductie met 10 procent. Dat DEN HAAG - Het Inspraakorgaan Tinken in Nederland (IOT) heeft afstand genomen van de Grijze Wolven. Met deze verklaring rea geert het IOT voor het eerst in het openbaar op de beschuldigingen tegen extreem-rechtse Turken in Nederland, in het onlangs ver schenen boek van de journalisten Stella Braam en Mehmet Ulger. De koepelorganisatie voor Turkse instellingen (en overlegorgaan voor de Nederlands overheid), waarbij verenigingen zijn aangeslo ten die zouden zijn geïnfiltreerd door de Grijze Wolven, verklaarde verder dat ze zich absoluut keert tegen de export van politieke te genstellingen naar Nederland. De koepel liet gisteren weten elke vorm van geweld, racisme en fundamentalisme die de ontwikkeling van de multiculturele samenleving in Nederland belemmeren. ANP/GPD zou slecht zijn voor de economi sche positie, zei zij. En De Boer hoopt 'niet op een lagere econo mische groei'. De Nederlandse bijdrage kan alleen worden gehaald als Ne derland een deel van zijn ver mindering in het buitenland mag realiseren. Dit gebeurt door te investeren in milieu- vriendelijke maatregelen in Oost-Europa, bijvoorbeeld door geld te steken in nieuwe energiecentrales die op gas wor den gestookt, in plaats van de huidige milieuonvriendelijke koleninstallaties. Uitgaande van een economische groei van 2,8 procent, zouden de kosten van de maatregelen in Nederland oplopen tot drie mil jard gulden per jaar in 2010. Overheid, bedrijfsleven en bur gers moeten dat gezamenlijk opbrengen. Volgens het kabinet krijgen burgers het grootste deel van hun bijdragen terug in de vorm van lastenverlichting. De werkgeversorganisatie VNO/NCW vindt de maatrege len zowel maatschappelijk als economisch onhaalbaar. ,,Ze zijn te ingrijpend en kosten vele miljarden guldens. Dat zou de concurrentiepositie te veel aan tasten", zegt W. Klerken, mi lieusecretaris van de onderne mersorganisatie. GPD/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Erasmus brug in Rotterdam heeft giste ren de eerste zware schok dempers gekregen. Die moeten voorkomen dat de tui en van de brug bij sterke wind en regen vervaarlijk heen en weer zwiepen, zoals vorig jaar november gebeurde. Alle 32 tuien van de brug krij gen twee speciale schokdem pers die een haakse verbin- ding vormen tussen het brugdek en de schuin hangen de tuien. De brug was vorig jaar al opgeleverd met dem pers, maar deze waren te licht. De dienst Gemeentewerken heeft na uitvoerig onderzoek, onder meer bij een hangbrug in Japan, besloten 64 zwaar dere dempers te plaatsen.. Al ternatieven waren het onder ling verbinden van de sierlijke draden of een nieuwe coating van de tuien, waardoor wind en regen minder invloed zou den hebben. De eerste optie zou het ontwerp van de Am sterdamse architect Ben van Berkel te veel aantasten, de tweede keuze bleek technisch minder geschikt. „We hebben er alle vertrou wen in dat de zwaardere dem pers de oplossing zijn", zegt een woordvoerder van Ge meentewerken. „Maai- abso lute garanties hebben we niet "ANP De dempers werden in samenwerking met dè architect op een verantwoorde manier ingepast in het beeld van de brug. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Politieke paxlijen krijgen een hogere jaarlijkse subsidie. Het bestaande budget gaat omhoog van 8.3 naar 10 miljoen gulden per jaar en krijgt ook een wettelijke basis. Bij discriminerende partijen kan de subsidie worden ingeti'ok- ken. Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken gaat de bestaande subsidieregeling voor politieke partijen op een andere leest schoeien. Bij de verdeling van de 10 miljoen gulden over de verschillende partijen zal hij vooral kijken naar hun omvang in de Tweede Kamer. Partij en krijgen niet langer aparte subsi dies voor hun wetenschappelijk instituut, de jongerenoi'gani- satie en het algemene paxlij werk. In plaats daarvan krijgen zij één bedrag in handen. ANP DEN HAAG - Ambtenaren worden steeds vaker met geweld geconfronteerd. Het aantal zaken in deze categorie dat het Openbaar Ministerie vorig jaar aan de rechtbank heeft voor gelegd, is fors gestegen in vergelijking met drie jaar geleden. Het gaat vooral om politiemensen en ambtenaren bij sociale diensten. In 1996 boog de rechter zich 999 keer over geweld of dx-eiging met geweld tegen een wei'knemer van het Rijk. In 1994 ging het nog maar om 289 rechtszaken op dit gebied. Dit blijkt uit cijfers van het Openbaar Ministerie. Uit diezelfde informatie valt ook af te leiden dat ambtenaren vaker gewond i*aken na een handgemeen met agressief pu bliek. De Nedei'landse rechtbanken behandelden in dit kader 136 strafzaken in 19 96. Twee jaar eerder wai'en dat er 60. ANP LOBITH - De douane vaart weer op de Rijn bij Lobith. Sinds enkele weken worden binnenvaartschippers bij binnenkomst in Nederland weer geconti'oleerd. Na het wegvallen van de Europese grenzen werd er niet meer op de rivier gecontro- leex'd, maar de douane is daarvan teruggekomen, yorig jaar bleek tijdens een pi-oef dat er over water flink wordt gesmokkeld. De douane zet bij Lobith een patrouilleboot in met een driekoppige bemanning. GPD HELMOND - Het bedrijf Maxi Miliaan in Helmond haalt de ruim 11.500 Maxi-Youpi speelkoordjes voor kinderstoeltjes in auto's uit de handel. De fii'ma heeft daartoe besloten, om dat de koox'djes, waaraan een blauw kox-fje met een belletje zit, kan losi'aken. Twee keer is dat gebeurd, één keer in Nederland en één keer in België. De kinderen is daarbij volgens P. van Wetten van Maxi Miliaan niets ovei'komen. „Hoewel de kans op herhaling van die incidenten erg klein is. halen we alle koordjes terug. Wie ze terugstuurt, ontvangt binnen dxie weken een nieuw, verbeterd exemplaar", licht hij toe. ANP ENSCHEDE - De politie in Enschede heeft donderd een 89- jarige vrouw uit haar eigen woning bevrijd. De oudere zat op gesloten in haar slaapkamer en was stei'k verwaarloosd. De politie kwam in actie na een tip van buurtbewoners, die ver telden dat de vi'ouw werd mishandeld en aan haar lot werd ovei-gelaten door haar 25-jarige inwonende kleinzoon. Toen de vergrendelde slaapkamerdeur door de politie werd geopend, bai'stte zij in huilen uit. Zij vertelde al twee dagen niet te hebben gegeten en nooit van haar slaapkamer af te ko men. De vrouw is voor cx'isisopvang overgebracht naar een verpleeghuis. De kleinzoon wox'dt door de politie worden ge- hooi'd. ANP door Karin Swiers DEN HAAG - De belasting- vlucht van rijke Nederlanders naar België heeft de staat de af gelopen vijfentwintig jaar zo'n 23 miljard gulden gekost. Aan bestedingen is de Neder- landse economie zo'n 5,5 mil jard gulden misgelopen en de belastingdienst heeft 6 tot 7 mil jard gulden moeten missen. De ze cijfers gelden over de periode 1970 tot 1996. Dat blijkt uit een door Peet Vogels DEN HAAG - Een verzekering tegen een waardedaling van het eigen huis is mogelijk en wense lijk. Dat beweert althans P. Eichholtz, hoogleraar Bouw- en Vastgoedeconomie aan de Uni versiteit van Amsterdam. Voor al mensen die vaak verhuizen of ouderen die hun koopwonixxg verruilen tegen een verzor gingsflat of kleiner huurhuis hebben baat bij zo'n verzeke ring stelt Eichholtz. Huizenpx'ijzen kunnen behoor lijk fluctueren in de loop van de tijd. Uit onderzoek blijkt dat de huizenjprijzen net zo beweeglijk zijn als aandelenkoersen. Hoe wel iedereen weet dat het kopen van aandelen het x-isico van koersdalingen met zich mee brengt, beseffen maar weinig mensen dat de aankoop van een huis een bijna even groot x-isico betekent. Tegen koersdalingen van aan delen kan een belegger zich indekken door opties te kopen. Tegen een daling van de huizen prijs staat de bezitter machte loos. Het enige dat de bezitter kan doen is net zolang in het huis blijven zitten tot de prijzen weer zijn aangetrokken. Dat is echter niet altijd moge lijk, bijvoorbeeld bij mensen die moeten verhuizen voor hun wex'k. Ook voor ouderen kan het noodzakelijk zijn het huis te verruilen tegen een serviceflat. Als de woningprijzen op zo'n moment slecht zijn, dan kan dat een behoorlijk gat in de pensi- oenvooi'ziening slaan. GPD (Advertentie) Blouses, overhemden, truien, broeken en rokken Bij aankoop van 3 artikelen het goedkoopste artikel voor no,-*. Deze actie is geldig t/m 26 oktober 1997 en geldt niet in combinatie met andere acties. nog niet gepubliceerd onder zoek van NYFER, het econo misch ondex*zoeksinstuut van de Universiteit Nijenrode, dat gis teravond in het televisiepro- gx'amma Netwerk werd gepre senteerd. Record Vorig jaar is een record aantal miljonairs gevlucht voor de be lastingmaatregelen die staats secretaris Vermeend in petto had. Inmiddels staat een en an der in de ijskast, maar de vogels zijn al gevlogen. Maar liefst 1800 mensen besloten zich vorig jaar over de grens te vestigen. Vergeleken met de jaren zeven tig, gemiddeld zo'n 100 per jaar, en eind jaren tachtig met 600 per jaar, is dat het 'record van de eeuw'. Alternatief Over de hele periode 1970-1996 betreft het zo'n 6500 gevluchte miljonairs. Gemiddeld namen ze een vermogen van 3 tot 4 mil joen met zich mee, rekent NY- FER-ondex'zoeker L. van der Geest voor. Daarmee komt het instituut uit op een bedrag van 19 miljard gulden aan gevlucht kapitaal. Omgerekend naar de huidige Nedei'landse gulden gaat het dan om 23 miljax'd gul den. De onderzoeker pleit voor het afschaffen van de vennogens- belasting. Daardoor zouden ka pitaalkrachtige Nederlanders wel willen blijven. Als alterna tief zou een 'vermogenswinst belasting' ingevoerd kunnen worden. Daarmee wordt alleen de winst die op het vermogen wordt gemaakt belast, zoals de rente op het kapitaal. GPD Een bezoeker van de armoedemanifestatie in Den Haag lest zijn dorst. foto Raymond Rutting/ANP door Wilfred Scholten DEN HAAG - De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) dreigt alle hulp aan nieuw bin nengekomen asielzoekers stop te zetten. De recente grote in stroom van asielzoekers maakt het hen onmogelijk nog 'kwali tatief verantwoorde zorg' te verlenen. Dat schrijft plaats vervangend directeur Hoek van de LHV in een artikel dat 24 ok tober zal verschijnen in het blad Medisch Contact. De belangenvei'eniging voor huisartsen hekelt het beleid van het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA), die verant woordelijk is voor alle asielzoe kerscentra. De laatste jaren werd deze organisatie door Jus titie onder druk gezet de capaci teit voor nieuw aangekomen asielzoekers uit kostenoverwe gingen zo krap mogelijk te hou den. Het gevolg is dat door de plotseling verhoogde instroom van vooi'al Irakezen er 'in snel- treinvaart asielzoekerscenti'a uit de grond worden gestampt'. Huisaitsen in de omgeving van dat nieuwe centrum worden ge acht tijd vrij te maken voor deze nieuwe potentiële patiënten. Soms krijgen ze dit slechts een paar dagen van te voren te ho ren, terwijl met het COA is afge sproken dat de minimale ter mijn zes weken is. Dit 'pompen- of-verzuipen-beleid' leidt tot onverantwoorde toestanden, aldus de LHV. De organisatie wil zo snel mogelijk overleggen met het COA Anders dreigen de huisartsen met een boycot on der het motto: 'Geen overeen stemming, geen zorg'. In een reactie zegt een woord voerder van het COA dat bin- nenkoi-t overleg zal plaatsvin den. Met Justitie is inmiddels afgesproken dat er een 'buffer' van asielzoekei'splaatsen mag worden gevormd om de schom melingen in de aantallen asiel zoekers te kunnen opvangen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet houdt in zijn poging de armoede te bestrijden nog te weinig reke ning met de allerarmsten in de samenleving. „Geld, geld, geld is niet de enige oplossing", zei voorzitter E. Gommers-Bot van Aide Toute Détresse (ATD)- Vierde Wereld Nederland giste ren tijdens een bijeenkomst naast het gebouw van de Twee de Kamer in Den Haag. Ruim honderd sympathisanten van ATD-Vierde Wereld woon den, op houten klapstoeltjes, de tiende Werelddag van verzet te gen extreme ai-moede bij. De herdenking, die tegelijkertijd op vijftig plaatsen in de wereld werd gehouden, vraagt jaaxiijks op 17 oktober aandacht voor de slachtoffers van ai'moede. Min ster Melkert van Sociale Zaken nam tien minuten namens de re gering aan de herdenking deel. Gommers-Bot herinnei'de de bewindsman aan de petitie die de hulporganisatie vorig jaar aan hem had overhandigd. Daarin riep ATD-Vierde Wereld regering en parlement op een samenhangend beleid tegen ai"- moede te ontwikkelen. Volgens Gommers-Bot zijn onderwijs, gezondheidszorg, huisvesting en de arbeidsmarkt desondanks nauwelijks toegankelijker ge- woi'den. Oorzaak daarvan is dat de verschillende ministeries nog te weinig gezamenlijk de ar moede bestrijden. Melkert erkende dat de armoe debestrijding 'nog veel te wen sen overlaat', maar hij bena drukte dat er wel degelijk voor uitgang is geboekt op het gebied van werk, inkomen en bijvoor beeld schuldsanering. Het vergt volgens Melkert tijd en geduld om de alleraxmsten te bereiken. „Het gaat stapje voor stapje. Maar als het met de economie van het land goed gaat, moet het vooralle vijftien miljoen Nedex*- landers goed gaan." ANP Lange Delft 60, Middelburg door Arnoud Cornelissen UTRECHT - Een groot aantal Spaanse uitzendkrachten is boos naar him land te ruggegaan. De Spanjaarden waren door het Apeldoornse uitzendbureau Ago naar Nederland gehaald voor inpakwerk. De gastarbeiders zijn boos over de betaling, de huisvesting in jeugdherbergen, het eten en de werkdagen van 14 uur. Volgens de FNV Dienstenbond hebben ook enkele werkgevers hun handen afgetrokken van de omstreden Spanjaarden. Ago had zo'n 450 Spanjaai'den naar Ne derland gehaald, omdat er in ons land voor het kortlopende inpakwerk geen ge motiveerde ax-beidskrachten te vinden waren. Zij werden ondergebracht in jeugdherbergen in Utrecht, Gelderland en Brabant. De huisvesting in een Gelderse jeugdherberg zou zeer slecht zijn geweest. De werknemers waren door een Spaans uitzendbureau geworven en vervolgens weer aan Ago uitgeleend. Die constructie alleen al is volgens de FNV Dienstenbond oneigenlijk. De bond eist verder dat de kx-achten hetzelfde verdienen als Neder landse uitzend werkers. Ook dat was niet het geval. Het uitzendbureau had tot gistermiddag de tijd gekregen om de zaken te regelen- Inmiddels bleken 140 Spanjaarden er al de brui aan te hebben gegeven. De Spaan se ambassade in Nederland is ook aan een onderzoek begonnen naar de kwestie. Een woordvoerder van de ambassade zei het idee te hebben dat er 'slordig met Spaanse onderdanen wordt omgegaan'. De FNV Dienstenbond stapt naar de rech ter als Ago de zaken niet naar behoren re gelt. Het uitzendbureau doet de kwestie af als 'aanloopproblemen'. Inmiddels zou de ai'beidssituatie van de Spanjaai'den al volgens de Nederlandse wet zijn geregeld. GPD van onze redactie binnenland JISP - Het Explosieven Oprui- mings Commando (EOC) van de luchtmacht heeft gisteren in een weiland bij het Noord-Holland se Jisp zeven zware bommen on schadelijk gemaakt. Maandag gaat de zoektocht verder naar (Advertentie) De Zeeuwse Verwarmings Unie repareert uw CV. Als het moet binnen een halve dag, overal in Zeeland! Bel: Terneuzen: 0115-613641 Goes: 0113-221116 Zeeuwse Verwarmings Unie B.V. I de vijf bemanningsleden van de het Bi'itse vliegtuig, een Ha lifax, die de explosieven in 1943 aan boord had. Twee leden van het EOC hadden iets minder dan vier uur nodig om de zeven zogeheten duizend ponders te ontdoen van hun ont steking. Eex'der waren uit vei- ligheidsoverwegingen alle 180 omwonenden van de Kanaal dijk in Jisp geëvacueerd. Zij wo nen in een straal van drie kilo- rrfeter i'ond de vindplaats van het vliegtuigwrak. Vergemakkelijkt Volgens EOC-officier J. van den Bei'g werd het werk voor de bommenruimers vergemakke lijkt doordat de zeven zware bommen - elk voorzien van 250 kilogram zuivei'e springstof - n iet op scherp stonden. Wel had den de twee laatste projectielen die onschadelijk werden ge maakt nog een staartkegel, die moest worden gedemonteerd voordat de experts de ontste king konden bereiken. De pro jectielen werden donderdag aangetroffen tijdens het bergen •can het vliegtuigwrak. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3