Sterren exploderen door kannibalisme Zeeuwse Peerock gaat de wereld over Supernova is geen alledaags verschijnsel Discussie over Cassini op Internet WEB^> ectator wetenschap en techniek 39 computertaal Digitale wijnproeverijen @penst@@rtjes Yahoo populairste site Digitale kleding Terneuzen zaterdag 18 oktober 1997 Zware sterren kunnen volgens een nieuw ontwikkelde theorie exploderen ten gevolge van het 'opeten' van een dichtbij gelegen andere ster. Een soort kosmische indigestie dus, maar dan wel met verbijsterende gevolgen: de ster in kwestie klapt als een bom uit elkaar en kan honderden miljarden malen helderder worden dan hij oorspronkelijk was. Tot voor kort overheerste de mening dat 'zware' sterren - en dan denken we aan een giganti sche omvang van minstens vijf maal zo zwaar als onze zon - dat lot per definitie ondergingen, en kel en alleen door hun enorme massa. Kwistig omspringend met hun brandstof 'rennen' ze als het ware door de diverse fasen van hun kolossale energiehuishouding heen, totdat op een gegeven ogen blik een zeker evenwicht verbro ken wordt. Bij het ziedende inferno dat dan volgt worden de buitenlagen van het sterlichaam met snelheden van duizenden ki lometers per seconde weggesto- ten. Het binnenste gedeelte schrompelt door de ontketende zwaartekracht ineen tot een neu tronenster of, een fase verder, een zwart gat. Supernova Tenminste, zo leert de evolutiethe orie van sterren het ons. Jammer genoeg voor sterrenkundigen is een ontploffende ster, supernova geheten, allesbehalve een alle daags verschijnsel. Al helemaal niet een supernova die ook nog eens betrekkelijk dichtbij 'afgaat' zodat je die met je instrumentari um tot in detail kunt bestuderen. Tot februari 1987 moesten de as tronomen zich beperken tot het onderzoeken van uiteengereten resten van vroeger verschenen supernovae. Soms zijn die ver- schij nselen terug te vinden in oude geschriften. Overbekend is de su pernova die in het jaar 1054 na Christus opvlamde in het sterren beeld Stier. De ster werd zo helder, dat hij maandenlang zelfs midden overdag zichtbaar bleef. Dankzij de nauwkeurige positiebepalin gen van vooral Chinese astrologen (in die tijd kon je met het bove naardse alleen als astroloog de kost verdienen) weten we nu dat De ontplofte ster SN 1987-A is een helder object rechts-onder op deze foto. De inzet toont het gebied waarin de supernova verscheen; rechts voor de ontploffing, links vlak na de opvlamming. Op de oorspronkelijke opname is de ster (de progenitor) nauwelijks zichtbaar. de beroemde Krabnevel het res tant is van de supernova van 1054. Maar het bestuderen van dit soort resten, hoewel op zich best inte ressant, komt toch eigenlijk op hetzelfde neer als rook bekijken zonder het vuur zelf te aanschou wen. Er gaat toch maar niets boven het eigenlijke vuurwerk. In februari 1987 werden de sterren kundigen op hun wenken bediend. Voor de verbaasde ogen van tal van astronomen vlamde aan de zuidelijke sterrenhemel binnen luttele uren een betrekkelijk hel dere ster op. De supernova trad op in één van de twee satellietstelsels van ons melkwegstelsel, genaamd 'Grote Magellaanse Wolk'. De af stand tot dat stelsel bedraagt ongeveer 170.000 lichtjaar. Een supernova op die afstand is, astro nomisch gesproken, echter toch 'dichtbij'. Maandenlang werd de ontploffen de ster met alle mogelijke telesco pen en satellieten onderzocht. Het duurde enige tijd voordat de oor spronkelijke ster (de progenitor) was gelokaliseerd omdat het be treffende gebied dicht met sterren bezet is. Groot was de verwonde ring toen het om een zogeheten blauwe superreus bleek te gaan, 65.000 maal groter dan onze eigen zon. En dat terwijl dergelijke ster ren volgens de evolutietheorie eerst het stadium van 'rode reus' moeten doorlopen alvorens te ex ploderen. Bovendienleid.de men uit het licht van de stervende ster af dat mate riaal van de sterkern in de buiten- lagen van de steratmosfeer èn in de weggestoten gasflarden bleek voor te komen. Ook dat is bij su pernovae heel ongebruikelijk. De Engelse astrofysicus Philipp Podsiadlowsky, vei'bonden aan de universiteit van Oxford, denkt een oplossing gevonden te hebben. En wel aan de hand van gedetailleer de beelden die met behulp van de om de aarde cirkelende Hubble- x-uimtetelescoop zijn gemaakt. Gasringen „In de uitdijende nevel kunnen we drie gasringen onderscheiden", zegt Podsiadlowsky. „De binnen ste ring, in het centrum waarvan de kern van de supernova moet liggen, is nu bijna anderhalf licht jaar groot. Maar er zijn twee bui tenringen die zich elk nu meer dan anderhalf lichtjaar van het cen trum hebben verwijderd. De één bevindt zich iets onder de binnen ste ring, de ander iets erboven." „Wij denken dat een deel van de gasringen al gevormd werd voor dat de supernova optrad", gaat Podsiadlowski verder. „Dat moet tussen 30.000 en 60.000 jaar gele den zijn begonnen." Volgens hem is de enige verklaring voor het be staan van de nevels een plotselin ge versnelling in de rotatie van de blauwe reus ten gevolge van een andere, tweede ster die door de reus werd verzwolgen. „De blauwe reus is dan één van de twee componenten in een dubbel- stei'systeem geweest", vervolgt de astrofysicus. „Om de een of andere reden is de tweede ster naar bin nen gespiraliseerd en te dicht bij de reus gekomen. Weg ster. Dat is dus 30.000 tot 60.000 jaar geleden gebeurd." Als dat juist is moeten de chemi sche sporen van dit kosmische kannibalisme nog aanwezig zijn in de nevels. Dat proberen Pods iadlowski en de zijnen nu aan te gaan tonen om hun theorie op juistheid te toetsen. Mochten ze daar in slagen dan is er een nieuwe oorzaak gevonden voor hèt vuur werk in de kosmos: supernovae kunnen ook optreden na al te on stuimig kannibalisme... Ben Apeldoorn Hoeiendag oallemille, oans bin surrender uut eintjesant en oans rammele en kachele in d'n eihen taele vèèrsjes voe de mèsen. Ajje sirrejeus achter d'n kompjoeter zit te totteren kajje beter mè un èènde vadder fietse eeeehhhhsurfe. Met dit welkomstwoord gaat de Zeeuwse band Sin-render tegenwooi'dig de wereld in. De groep is met een originele pagina op het Internet aanwezig en pro- beeit op die marxier aan de digitale snelweg te timmeren. Volgens al oud Surrender-concept gebeurt dat bij voorkeur in het Zeeuws, al is ervoor de mensen die daar moei te mee hebben een vertaling aan wezig. Die vertaling is overigens wel erg braaf. Want op de Zeeuwse pagina 's wordt nog over een van de CD's geschreven: Schieve 1993 "Oans bin de Zeeu wen" 11 ï'ampetampers en un zé- juknummer mie as bekenste vèèr sjes Meriete, Oans bin de Zeeuwen en Dexrtehenan. Maar in de Nedex'landse vertaling staat er braaf: élf stampnummers en een ballade'. Eigenlijk passen die Nederlandstalige pagina's niet op de Sürrender-site. Het is een concessie die de band op het podi um ook niet doet. Wie de homepage (http://www- .geocities.com/SunsetStidp/Sta- ge/1880/) opent, wordt meteen ven-ast door een knox*rend vax-ken en enkele maten uit het lied 'Oans bin de Zeeuwen', tevens de titel van een van de cd's van Surrender. Een van de leuke dingen op de pa gina's van de groep uit Zuid-Beve land is het feit dat stukj es xiit num- mers van de band te beluistex-en zijn. Zo is er een bewerking van 'De klok van Amemuiden'met als titel 'klokke van Erremujeh' en Surrender gefotografeerd in 1993, het jaar van de cd 'Oans bin de Zeeuwen' 11 rampetampers en un zéjuk- nummer mie as bekenste vèèrsjes Meriete, Oans bin de Zeeuwexx en Dertehenan, zoals de groep het zelf om schrijft. foto Pieter Honhoff bijvoorbeeld eixkele maten uit het nummer 'Mex-iete'. Het moet toch een hele schok zijn voor naar Canada of Amerika ge- emigreex-de Zeeuwen die al sur fend op het Intèmet tot hun blijd schap op een stukje digitaal Zeeland stuiten. Hun hax-t moet opspringen bij het zien van zoveel nostalgie. En dat hart spxingt nog een keer, maar dan van schi'ik, als 'oans bin de Zeeuwen', door de luidspx-ekers van de computer knalt. Compleet De site is behooxiijk compleet met een biografie ('beschrievinge') van de band en een discografie ('schie- ven'). Ook is het toerschema te zien en er wordt informatie aange kondigd over een televisiepro- gramma van Veronica, waarin Surrender te zien zal zijn. Rijmpjes als ondex-staand gedicht zijn een aanwinst voor deze Zeeuwse site, al is het te hopen dat het gedichtje af en toe eens ver- vangen wordt, zodat de Internet surfer zijn repertoire uit kan brei den. 'mens'n wat is m'n lot zeven verkens en hin kot volgend jaerza'k anders werke east'n kot en dan'n verke' De site'van Surrender is op Inter net te vinden op het adres: (http://www.geocities.com/ SunsetStrip/Stage/1880/ René Schrier De Nasa missie met de Cassini-raket naar Saturnus is niet onomstreden. Volgens tegenstanders van de vlucht kleven er nogal veel risico's aan de raket die geladen is met 33 kilogram Plutonium. Dit gevaarlijke radioactieve materiaal wordt gebruikt voor de energievoorziening van de raket. Vooral het feit dat de raket tijdens de vlucht een keer rakelings langs de aarde scheert brengt, alweer volgens de tegenstanders, de hele aarde in gevaar. De hoeveelheid Plutonium is namelijk genoeg om iedere aardbewoner 36 keer kanker te bezorgen. Zowel voor- als tegenstandex-s van het project zijn uitvoerig te vinden op Internet. Op de Inter net-paginal van de tegenstanders zijn feiten en argumenten te vin den die pleiten tegen de Cassini- vlucht. Ook wordt iedereen opge roepen via het Internet protesten te laten horen. Zo is het mogelijk faxen en e-mail te sturen aan de Amerikaanse president Bill Clin ton. (President@Whitehouse.gov) Risico's Voorstanders van het project laten vooral mooie plaatjes zien en ge ven op hun beurt aan dat het alle maal wel meevalt met de risico's die aan de vlucht kleven. Deze week was op een van de Nasa-In- temetpagina's live de voorberei ding voor de lancering van de ra ket te zien. Op de volgende adressen zijn In- tei-net-sites over het Cassim-pro- ject en de daaraan gekoppelde Eu- i'opese ESA-Huygens capsule te vinden. Allex-eerst de voorat anders. De Nasa-homepage van het Cassi- ni-project: http://www-.jpl.nasa.gov/cassini/ Een camera laat live beelden van het project zien: http. //www.exosci.com/probes/ cassini/cam.html Verwijzingen naar pagina's van voor-standers van het project en verschillende mooie plaatjes: http://ixssdc.gsfc.nasa.gov/ planetaiy/cassini.html Veel infoi-matie en plaatjes: http://users.aol.com:/WEKurtzI- II/cassini.htm Informatie over alleen het radar gedeelte van het project http://cassini-radar.jpl.nasa.gov/ Dan de tegenstanders: Een Japanse professor geeft uitleg over de risico's: http://southmovement.alphalink. com.au/antiwar/kaku.htm Links naar verschillende andere pagina's van vooral tegenstan ders: http://newmedia.slc.edu/stop/ cassini.html Suggesties voor actievoerders en schrijver van petities tegen het project: http://www.afnorg/@f cp j /space- /cassini/index.htm Verweer en argumenten tegen de opmerkingen van Nasa en andere voorstanders: http://www.animatedsoftware- com/cassini/index. htm Een site waarop zowel voor- als te genstanders te vinden zijn. Erg in formatief: http -.//www.nssorg/ cyberspace/ Een ixiin of meer of meer neutrale pagina met nieuwsberichten over het project: http://headlines. yahoo.com/Current Events/cas- sini-space-launch/ Een student die zich in Saturnus verdiept heeft: http//lyx*a. Coloradoedu/sbo/ mary/Cassini/titan-demohtml René Schrier Op vakantie in Frankrijk oe fenen de bordjes 'Degusta- tion et Vente' een onweerstaan bare aantrekkingskracht op mij uit. „Nogeven hier kijken", roep ik tijdens het remmen. Wat daarna volgt, verloopt volgens een inmiddels traditioneel sce nario. Handjes schudden, een praatje, een glaasje, opnieuw handjes schudden en met weer een nieuwe doos wijn onder de arm terug de auto in. Drie of vier keer per vakan tie zo'n proeverijniemand in het gezin die er om mort. Maar als, zoals dit jaar, de wijn boeren huis na huis hun uitno digingen aan bomen timmeren en op hekken schroeven, ont staat een probleem. Ontstond, moet ik eigenlijk zeggen. Want tijdens een tocht over een wat afgelegen deel van de digitale snelweg heb ik routes ontdekt, waardoor ik de Degustations voortaan met een gexust hart voorbij kan rijden. Wat ei*voor in de plaats is geko men, is een reis langs de mooi ste en beste wijnbouwstreken van de wereld. Een paar maal klikken met de muis en je vliegt van de Sapich Bx-others Winery in Henderson Nieuw-Zeeland naar Sumac Ridge Winery in British Columbia, Canada. Via Chateau Yaldara in de Barossa Valley in Zuid-Australië en de Rhebokskloof Estate in de Zuid-Afrikaanse Kaapstreek langs Franse en Italiaanse wijnboeren naar de beroemde hellingen van Robert Mondavi in de Napa Valley in Califomiè. Het Internet blijkt, naast alles wat het al is, ook een bijna on uitputtelijke bron van infor matie over alle mogelijke as pecten van het wijn maken en wijn dx-inken. De Amerikanen voeren daarbij de boventoon met een aantal zeer uitgebreide sites, die overigens nooit alleen over wijn gaan, maar ook over reizen en eten. Daarmee wordt het geld verdiend. Wijnmagazine De Wine Spectator is het groot ste consumenten-wijnmagazi- ne ter wereld en verscheen een jaar geleden ook on line (www- .winespectatox-.com). De site bevat behalve veel nieuws en achtergronden de 'recensies' van zo'n 55.000 verschillende wijnen, die door vaste bezoe kers van de site zijn aangemeld. Je moet je ernstig afvragen wat de waarde is van het oox-deel van John Harximan uit Apple- ton in Wisconsin (USA) en Ro- bex-to Diaz uit Sao Paulo (Bra zilië) over een rode Bordeaux uit 1992 en een Australische wijn uit 1994. Maar zo'n inter nationaal proefpanel is op zijn minst curieus. De virtuele wijngaard (www- virtualvin.com) is een meer commerciële site, waar infor matie over wijn wordt gekop peld aan de verkoop van prul- laria - desgewenst ook in het Japans te raadplegen. En wie zich echt wil verdiepen in de lange weg die ligt tussen het planten van een wijnstok en het ontkurken van een Gi-and Cm moet maar eens een kijkje gaan nemen op de site van Smart Wi ne (www.smax-twine.com) en die van Wine Business (www- winebiz.com). Wat al deze Intemet-bedi-ijven met elkaar gemeen hebben zijn de mogelijkheden om on line wijn te bestellen. Datisnietaan te x-aden, want de transportkos ten maken zelfs het goedkoop ste flesje Californische rose schreeuwend duur. Het is bo vendien zeer de vraag of het kostbare .druivennat de over tocht goed doox-staat. En als het een beetje tegenzit, krijg je van de douane ook nog het verzoek om voor aflevering van je be stelling invoeri-echten te ko men betalen. Het opmex-kelijkste aan de sites van deze elektronische slijte rijen zijn echter de ovex-zichten van wijnboex-en die zelf het In ternet hebben ontdekt, om hun waar aan te prijzen en, in toe nemende mate, rechtstreeks aan de consument te verkopen. Vooral Amerikaanse, Canade se, Zuid-Afrikaanse en Austra lische wijnbouwers presente ren zich zonder gene langs de elektx-onische snelweg. Het is nog even wachten op een com puter die in staat is geur en smaak over te brengen, maar dan bestaat ook in cyberspace mijn geliefde 'Degustation et Vente'. En wij Eux-opeanen dan? De Franse regering heeft pas enke le maanden geleden het Inter net ontdekt. Dat is waarschijn lijk de verklaring waarom na enig zoeken alleen Aux Vins de France blijkt te bestaan (ww- w.avfr.com), een initiatief van een x-estauranthouder uit Per- pignan. De site bevat, zeker in vei-gelijking met de Ameri kaanse adressen, uiterst sum miere informatie. Je kunt er vanzelfsprekend ook wijn ko pen en omdat de transportkos ten niet al te hoog zijn, waag ik de gok. Geen handjes schudden, geen praatje; dit keer een vente zon der degustation. De betaling per creditcard wordt razend snel geaccepteerd maar over de tex-mijn waarbinnen de flessen uit de Minervois worden thuis bezorgd, zwijgt de computer in alle talen. Zodra de vakantie- voorraad op is - deze week - ben ik voorlopig weer aangewezen op de slijter om de hoek. Best een aardige man met een leuk wijnassortiment. Maar zijn 'Wat zal het dit maal zijn' en 'Moet u effe proeven' missen de sfeer van de 'Degustation et Vente'. Jos Timmers CLICK HERE FOR STOLI CENTRAL* 2.0 rm/.oer&aru^^ Our First Birthday •»r tos gsm V/ nrai Wine Spectator Cr.CctoUr?. IW6, orr cu tejin t:ir,ging 114 yltot to lalt to us ant each citer re pr'/yi to 1- rich j feri ol your lift De homepage van Wine Spectator. Yahoo is de drukst bezochte site op Internet, zo blijkt uit tel lingen van het Amerikaanse online-ondex-zoeksbureau Relevant Knowledge. De site, met onder meer tal van i-ubrieken en mogelijkheden om via trefwoorden snel en nauwkeurig op Internet te zoeken, trekt da gelijks zo'n 500.000 bezoekers. Yahoo werd inseptember in totaal ruim 14,5 miljoen keer bezocht. Op de tweede en derde plaats komen de homepages van Nestcape (bijna 12,6 miljoen bezoekei-s) en Microsoft (ruim 11,6 miljoen). De digitale snelweg lonkt ook naar Zeeuwse ondernemers. Je moet meedoen, maar wat kost het en wat levert het op, zijn vragen die al snel door het hoofd flitsen. En hoe moet het dan? Van Westen Mannenmode uit Terneuzen heeft een goede formule gevonden. In samenwerking met het Zeeuwsvlaamse be drijf TiDi Graphics is een heel aardige Intex-net site ontworpen, die vir tueel winkelen al redelijk in de praktijk brengt. Het is mogelijk met de muis in de hand door de winkel te lopen en daadwerkelijk aankopen te doen. Dan moeten wel eerst de spelregels goed bestudeerd worden, maar het begin is er toch. Hoewel, kleding moet je toch meestal wel even pas sen. En wie zegt nu of het staat? Van Westen Mannenmode biedt niet alleen een rondleiding, maar geeft ook de keus uit pagina's met als thema business, casuel of party, er zijn maandelijks acties, je kunt even uitblazen in het Grand Café en je kunt natuurlijk je mening over dat alles geven. De wankel is op Internet te vin den op http://www.terneuzen.com/vanwesten/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39