Ironbridge getuigt van nijver verleden Bakermat Industriële Revolutie 34 p vrije tijd mm zaterdag 18 oktober 1997 William Ball, een man die bij de ovens werkte maar later landelijke faam kreeg als de 'Shropshire giant", een kogelronde gestalte van meer dan 250 kilo met hoge hoed en laarzen. Hij trad in het circus op als de zwaarste man van Engeland en deed dat onder de artiestennaam John Buil. Toen hij in 1852 stierf, moesten er twintig dragers aan te pas komen om hem naar zijn laatste rustplaats te brengen. Maar dit bepaalt niet zijn onsterfelijk heid. Dat is het feit dat zijn postuur en de naam John Buil het beeldmerk van Britse onverzettelijkheid zou worden. In de tuin van het museum heeft de oven waarmee Abraham Darby succesvol ex perimenteerde een apart onderkomen ge kregen. En op een steenworp afstand tonen de Darby's toch nog iets van hun privéleven. Je kunt er hun latere woon huis bezoeken. Het staat niet ver van waar ze temidden van geloofsgenoten hun laat ste rustplaats hebben gevonden. In over eenstemming met de leer der Quakers een uiterst sobere begraafplaats. Niet meer dan een ommuurd grasveld. De honder den eenvoudige stenen met nauwelijks meer te lezen namen staan tegen de mu ren. Ingetogenheid tot in het graf. Overigens heeft Darby III alsnog gelijk gekregen met zijn tekening van de brug over een romantisch meanderende rivier in een liefelijk landschap. Het vurige eco nomische verleden heeft meer nagelaten dan enkele museale attracties, het heeft ook de natuur zijn rechtmatige plaats te ruggegeven. Haast een sprookje; een streek vol bedrijvigheid en lawaai waar eens fabrieken stonden te walmen en te roken, is nu een aantrekkelijk, stil land schap van rustgevend groen. Perfect voor zorgeloos verkennen en genieten, zeker te voet en op de fiets. Cadfael Hoofdstad Shrewsbury, niet ver van Iron- bridge, ervaar je eveneens als een verras sing. Dank zij Cadfael? Schrijfster Ellis Peters creëerde zo'n twintig jaar geleden deze speurneuzende monnik in z'n krui dentuin bij de abdij van Shrewsbury! Het ene na het andere Cadfael-boek ver scheen, maar het grote succes kwam toen de televisie er zich over ontfermde en een serie maakte met Derek Jacobi in de hoofdrol. Nu heeft de stad een heuse Shrewsbury Quest waar het publiek zich vergaapt aan het wereldje van de monnik zoals het dat van de tv heeft leren kennen. Dat de serie in werkelijkheid in Hongarije is opgenomen, mag de toeristische pret niet drukken. Shrewsbury, gevlijd in een lus van de Se vern, is een levendige stad met veel schil derachtige hoekjes. Dickens schreef er enthousiast over. Begrijpelijk, het wordt weieens de mooiste Tudor-stad van het land genoemd. Plet lijdt,echter nog niet onder drommen toeristen. Plet is ook de plaats waar Charles Darwin, grondlegger van de evolutietheorie, werd geboren en opgroeide. Hoe omstreden hij mag zijn, de stad eert hem met een royaal standbeeld, n maar denken dat Pierre baron de Cou- bertin de bedenker is van de moderne Olympische Spelen. Vergeet het maar. Toen in 1896 de eerste moderne spelen werden gehouden, was men in het histori sche marktstadje Much Wenlock, op korte afstand van Shrewsbury, al bijna een hal ve eeuw bezig met Olympische Spelen nieuwe stijl. Dank zij dr. William Penny Brookes, die de spelen opzette omdat hij sport goed vond voor lichaam en geest in dit toen niet zo gezonde industriegebied. De spelen worden hier nog elke zomer ge houden voor de lokale bevolking. Voor de toerist zijn de nabije Shropshire Hills een minstens zo gezonde ontspan ning. Een gebied dat zich mag tooien met de status van Area of Outstanding Natu ral Beauty en bijdraagt aan het prettige vakantiegevoel dat je met de streek van Ironbridge geen brug te ver bent gegaan. Chris van Tvvisk Abraham Darby is de naam. Geen blijk van herkenning? Niet onbegrijpelijk. Als godvruchtig Quaker wees hij alles wat zweemde naar zelfverheerlijking van de hand. Van Abraham Darby dus geen standbeeld en zelfs in het familiearchief geen simpel getekend portret. Toch is hij de man die begin achttiende eeuw de industriële revolutie bijna letterlijk op de rails zette en naar een hoge* versnelling schakelde. De industriële revolutie, die de wereld grondig zou veranderen, stond in zijn dagen op punt van uitbreken. Er was vraag naar ijzer. De productie ervan was echter een moeizaam proces. Het smelten van erts gebeurde met behulp van houts kool. Dat kostte veel hout en veel tijd. In 1709 vond Darby dat smelten met cokes veel sneller ging en dus meer opleverde. Goedkopere massaproductie deed haar intrede. IJzer werd bouwmateriaal. De mechanisatie kon op pad gaan! Dat gebeurde in Coalbrookdale, Shrop shire, tegen de grens met Wales. Eennijver gebied. Geen wonder met kolenlagen, kalksteen, ijzererts en klei in de bodem en Het gebied van Coalbrookdale met Ironbridge wordt 'Kraamkamer van de indu striële revolutie' genoemd. Niet lang geleden een walmende, stinkende streek. Nu weer een oord van stilte en groen, waar het genieten is van natuur en imposante industriële historie. De streek vind je tussen Shrewsbury en Birmingham, niet ver van de grens met Wales. De meest nabije veerhaven voor de verbinding met Nederland is Huil. Het is de da gelijkse verbinding van P&O North Sea Ferries tussen Europoort en Huil. Reizen via deze route biedt de mogelijkheid het schitterende Peak District te doorkruisen en bijvoorbeeld ook Stoke-on-Trent met zijn beroemde aardewerkfabrieken te be zoeken. Wat verder weg is de haven van Harwich waar Stena Line twee keer per dag aan komt (en vertrekt) uit Hoek van Holland. Via deze route kan gemakkelijk de universiteitsstad Cambridge en Stratford- upon-Avon (Shakespeare) worden bezocht. de rivier de Severn die voor een verbin ding met de zee zorgde. Door de vinding van Abraham Darby konden ijzeren cilinders gemaakt wor den, van enorm belang voor de ontwikke ling van bijvoorbeeld de stoommachine. Langs de Severn werden de eerste ijzeren rails gemaakt, de eerste ijzeren wielen, de eerste stoomlocomotief en het eerste ijze ren schip. En je kunt er nog altijd de eerste ijzeren brug ter wereld zien. Eind 18e eeuw had de Severn zich ont wikkeld tot de op één na drukst bevaren rivier van Europa. Door alle bedrijvig heid was een tweede vaste oeververbin ding nodig. Voor Abraham Darby III. baas van de inmiddels fors gegroeide fabriek van zijn grootvader, was het zonneklaar dat het een brug van ijzer moest worden. In november 1777 mocht hij met de bouw van de eerste ijzeren brug ter wereld be ginnen. Wereldnieuws Darby III ging al heel wat losser om met het begrip presentatie dan zijn steile voorvaders. Ten faveure van de onderne ming stuurde hij tekeningen van de nieu we brug de wereld in. Een relatiegeschenk waarop een pastoraal landschap met een fraaie brug boven een vredig kronkelende rivier was te zien. Een en al landelijke ro mantiek. De dag en nacht vuur en rook brakende hoogovens en fabrieken waren even buiten beeld gehouden. Toch ston den er nergens ter wereld zoveel ovens en smelterijen bij elkaar als hier. Maar Dar by scoorde er prima mee; uit de hele we reld kwamen nieuwsgierigen kijken, spi onnen niet uitgezonderd. En de brug diende als voorbeeld voor latere bouw werken als het Londense Paddington Sta tion. Bij de brug groeide een plaatsje dat de toepasselijke naam Ironbridge kreeg. Coalbrookdale is nu vervlogen historie. Na de Tweede Wereldoorlog was het defi nitief gebeurd met wat eens 'de werk plaats van de wereld' heette. Lege fabrieksgebouwen al snel tot ruïnes ver vallen, gesloten mijnen, gedoofde ovens, bewoners die de vervuilde streek de rug toekeerden en een overbodig geworden en wegroestende Ijzeren brug markeerden de trieste teloorgang. De na-oorlogse New Town-gedachte in Engeland redde de streek. Wetenschap pers stampten, niet ver van Ironbridge, volgens de laatste planologische inzich ten de modelstad Telford uit de grondHet gebied van Coalbrookdale was in de plan nen opgenomen. Als 'kraamkamer van de industriële revolutie', als waardevol in dustrieel erfgoed behoorde het geconser veerd en behouden té worden en nieuwe werkgelegenheid op te leveren. Museumcomplex Voor de streek begon een nieuwe, toeristi sche, toekomst. Onder de naam Iron bridge Gorge Museum staat hier het grootste museumcomplex van Groot Brit- tannië. Met als logo de markante, geheel gerestaureerde brug, die nu op de wereld- lijst van culturele monumenten van de Unesco prijkt. Liefst negen bezienswaardigheden die al le te maken hebben met de rol van Coal brookdale als aanjager van de industriële revolutie, zijn in zes musea op verschil lende historische locaties ondergebracht. Een toeristische trekker van formaat die je niet even in een paar uurtjes afwerkt. Wie het bij één dagje wil laten, zal echt moeten kiezen. In een gotisch pakhuis aan het water is het Museum van de Rivier ondergebracht. Het gaat over de belangrijke rol die de Se vern heeft gespeeld. De vroegere teertun- nel is weer open en de toerist kan ronddo len in musea gewij d aan aardewerktegel s en stenen tabakspijpen, producten die hier destijds ook werden gemaakt. Het oudste museum dateert van 1973: Blists Hill, een openluchtmuseum. Een regel rechte publiekstrekker. Rond oude ovens is een Victoriaans stadje gebouwd, be volkt door mensen in Victoriaanse kledij. Er wordt volop ambachtelijk gewérkt. Zelfs een grote bank heeft hier een filiaal in antieke stijl en dito gekleed personeel. In het centrum draait een kermisje vol ou derwets vermaak. John Buil Serieuze historie vind je in het Museum of Iron. Dit heeft onderdak gevonden in de vroegere fabriek van de Darby's. Hier kun je zien hoe ijzer de wereld veroverde in talloos vele vormen en voorwerpen. Merkwaardige bezienswaardigheid is overigens een houten stoel op tweezits- bank-formaat. Het was de zetel van ene ironoriage over ae rivier ae Severn, (foto boven) Ovens in het Museum van het IJzer in Coalbrookdale; het museum is gevestigd in de vroegere fabriek van de familie Darby, die aan de wieg stond van de Industriële Revolutie in Engeland, (foto rechtsonder) Shrewsbury is een Tudor-stadje te gen de grens van Wales, (foto links onder) Meubelontwerper Hans Jorgen Wegner denkt in hout De naam Alberto Alessi staat voor een heel leger designers Pannenkoeken haal je niet uit een fles Body Shop stelt het ideale vrouwbeeld bij Aan tafel in De Kluizenaer Sterren kunnen sterren opeten Digitaal wijnproeven Ons bin Surrender op Internet Nederland is rijp voor de zeearend Postzegels Puzzel RAI toont scheurijzers in alle soorten en maten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33