Joyoboyo krijgt na 1000 jaar gelijk PZC Actiegroep van ouders strijdt tegen kickboksen en freefight PZC Platteland feiten en meningen 2 Eeuwenoude profetie van Javaanse vorst komt uit: rampspoed treft Indonesië Apartheidspolitici sloten ogen voor moord en marteling zaterdag 18 oktober 1947 zaterdag 18 oktober 1997 door Ronald Frisart Ruim duizend jaar geleden voorspelde de Javaanse vorst Joyoboyo dat ooit een machtig man zijn volk zou rege ren. Moreel verval, misdaad en corruptie zouden hoogtij vieren. Zou het volk zijn leiders laten begaan, dan zou God het land bedelven onder rampspoed. In het hedendaagse Indonesië lijkt Joyoboyo's toekomst aangebro ken. Van generatie op generatie ge ven Javanen deze profetie nog altijd door. Delen daarvan zijn al uitgekomen. Zo voorzag Joy oboyo dat vreemden (Nederlan ders) Java vierhonderd jaar zouden overheersen, dat een wreed geel ras (Japanners) het volk korte tijd zou onderdruk ken, waarna een charismatische voorman (Soekarno) het naar de vrijheid zou leiden. Zou Joyoboyo opnieuw gelijk krijgen nu Indonesië al ander half jaar gebukt gaat onder te genspoed? Branden teisteren Sumatra en Kalimantan, terwijl de rook half Zuidoost-Azië verstikt- Droogte tast oogsten aan en heeft in Irian Java al 431 men senlevens gekost. De crash van een Garuda-Airbus bij Medan (234 doden) was het ergste, maar niet het enige vliegtuigon geluk dit jaar. Bij het Molukse eiland Seram is zelfs een vissoort (asupit) waar genomen die zich volgens de plaatselijke bevolking alleen aan de vooravond van oorlogen laat zien. De laatste keer dat de asupit opdook, was in januari 1942. Twee maanden later was het Japanse leger in Indonesië heer en meester. Mandaat Allah Begin deze maand noemden is lamitische leiders deze rampen een goddelijke vermaning. In de Al Azhar-moskee in Zuid-Ja- karta riepen ze de natie op be- rouwte tonen. „Wé vragen de re gering zich ervan bewust te zijn dat macht een mandaat is van Allah waarvoor verantwoor ding moet worden afgelegd, hier en in het hiernamaals", aldus een verklaring van de imams. Een van hen was Amien Rais. Behalve hoogleraar politieke wetenschappen is hij ook de lei dervan Muhammadiyah, met 28 miljoen leden de op een na grootste moslimorganisatie van Indonesië. Amien zei dat 'er iets goed mis is' met de natie. „We horen over rellen waarbij men sen omkomen, maar we voelen ons niet meer geschokt." Van rellen was Indonesië de af gelopen anderhalf jaar bij her haling het toneel. Alleen al de campagne voor de parlements verkiezingen kostte afgelopen lente bijna driehonderd mensen het leven. En er is maar weinig voor nodig om nieuwe onlusten te doen ontbranden. Vorige maand was het raak in Ujung- ifcs pandang, de hoofdstad van Zuid-Sulawesi. Een gestoorde man doodde daar met een klewang een 9-jarig meisje. De Chinese dader was ontoereke ningsvatbaar, maar dat weer hield de plaatselijke bevolking er niet van honderden winkels en andere gebouwen van etni sche Chinezen te verwoesten. Overheidsgezag Zelfs overheidsgebouwen boe zemen geen ontzag meer in. Toen in Pelabuan Ratu (West- Java) het gerucht ging dat de politie een potje maakte van het onderzoek naar de dood van een onderwijzer, brandde een woe dende menigte het politiebu reau plat. Kort daarop werd het politiebureau van Pameung- peuk, eveneens in West-Java, in brand gestoken toen de mare ging dat een politieman een col lega had doodgeschoten wat overigens niet waar was. Net als de vele stakingen zijnhet uitingen van de hoog opgelopen sociale spanning in Indonesië. De kloof tussen arm en rijk is op ieders lippen. Dat gezagsdra gers waarschuwen voor 'het ge vaar van het communisme' en reppen over een 'regenboogcoa litie' die op chaos uit zou zijn, maakt op vrijwel niemand meer indruk. Wel kunnen mensen zich opwin den over de enorme rijkdom die de elite bijeen graait. Deze week zei minister Tarmizi Taher na een bezoek aan president Soe- harto dat 'pak Harto zijn kinde ren er altij d aan herinnert dat zij slechts de zoons en dochters zijn van Haji Mohammad Soeharto en niet van de president'. Maar als het gaat om voorbeelden van mensen die het via vriendjespo litiek ver hebben geschopt in het zakenleven, noemen gewone In donesiërs als eerste de Soehar- to-telgen. Kinderen spelen op een kurkdroge akker in het westen van Java. Droogte is een van de vele rampen die de Indonesische archipel dit jaar in grote problemen brengt. foto Supri/RTR door Runa Hellinga Na dagen van getuigenis sen van voormalige ge neraals en toppolitici voor de Commissie van WTaarheid en Verzoening blijft de bewe ring van de Nationale Partij (NP) overeind dat onder de vroegere presidenten P.W. Botha en EW. de Klerk nooit door de politiek opdracht is gegeven om leiders van de anti-apartheidsbeweging te martelen of te vermoorden. Dat er gemarteld en gemoord werd. heeft niemand echter ontkend en dat de politici van de NP wel degelijk blaam treft, staat buiten kijf. Zoals de vroegere ondermi nister van wet en orde Leon Wessels deze week zei: „Het argument van NP-politici dat ze niet wisten wat er gaande was, is niet terecht. In veel opzichten was het vooral dat we het niet wilden we ten." Wessels was destijds lid van de Staatsveiligheidsraad, een orgaan waarvan de anti- apartheidsbeweging altijd vol heeft gehouden dat het in macht boven de regering ver heven was en zeer geheime besluiten nam. De Klerk Op basis van een aantal do cumenten van die Staatsvei ligheidsraad trok de Waar hei ciscommissie de afgelopen tijd de conclusie dat mensen als De Klerk, die lid waren van de raad, geweten moeten hebben van de moorden en martelingen op politieke te genstanders en er zelfs mee hebben ingestemd. Toen F.W. de Klerk enkele maanden geleden zei dat der gelijke besluiten nooit zijn genomen in de Staatsveilig heidsraad en dat hij persoon lijk niet betrokken was bij besluiten die de moord op an ti-apartheidsactivisten rechtvaardigden, barstte Tu tu publiekelijk in tranen uit over zoveel onoprechtheid. Interpretatie Maar ook Wessels, een man die het apartheidsverleden echt volkomen heeft afge zworen, bevestigde wat De Klerk en andere NP-politici ook al hebben gezegd: dat zij destijds termen als 'elimine ren' en 'onschadelijk maken' niet hebben geïnterpreteerd als een opdracht om mensen te vennoorden, maar om ze langdurig en zonder vorm van proces op te sluiten. Het beeld dat uit de getuige nissen oprijst, is dat van ge neraals .en lagere officieren die soms onder een borrel het besluit namen tot illegale ac ties als moord en dat van po litici die niets gedaan hebben om te weten te komen wat er gaande was. „Mijn generaals hebben tegen me gelogen", zei oud-minister van recht en orde Adriaan Vlok. Maar ook voor hem geldt dat hij geen enkele moeite heeft gedaan om te controleren of de gene raals de waarheid tegen hem spraken. Natuurlijk beschikten NP- politici destijds over infor matie die erop wees dat er iets fout zat met de manier waarop leger en politie met politieke tegenstanders om gingen. Propaganda Aartsbisschop Desmond Tu tu vroeg oud-minister van buitenlandse zaken Pik Bo tha deze week, waarom de re gering niet gereageerd had op rapporten die ze bijvoor beeld van Tutu zelf had ge kregen. Botha's antwoord was simpel: „We zagen het als ANC-propaganda." Maar dat de politici de waar heid niet wilden weten, had, zo erkende Wessels, ook met iets anders te maken. De Na tionale Partij had in de jaren tachtig het gevoel dat ze een oorlog voerde. Die was niet eens zozeer gericht tegen de zwarte bevolking, want bin nen de NP bestond al vanaf pakweg 1985 bereidheid om de apartheid te verzachten. Maar de Afrikaner natie voelde zich in die jaren bui tengewoon bedreigd door het communisme en internatio naal terrorisme. Het ANC voerde terroristische acties uit, op militaire doelen, maar ook op winkelcentra en ca fés. Bovendien speelde de Zuid- Afrikaanse Communistische Partij een grote rol in de lei ding van het ANC, terwijl de Sovjet-Unie en Cuba actief betrokken waren bij het machtsspel in Afrika. GPD De aanleiding was een cursus kickboksen voor kinderen. Het nieuws over een freefight-gala in de Hengelose sporthal Veld wijk deed vorige week de rest. Voor de Hengelose actiegroep 'Opvoeders wordt wakkeris er een grens bereikt. De groep ivil een massaal protest op gang brengen tegen de toenemende agressie in de samenleving. door Marco Krijnsen Een sportleraar, een maat schappelijk werkster, een basisschooldirecteur, een or thopedagoge en een sociaal ver pleegkundige. Deskundigheid kan de actiegroep 'Opvoeders wordt wakker' niet ontzegd worden. De vijf hebben be roepsmatig elke dag te maken met het opvoeden van kinderen. En dus ook met steeds meer agressie die ze nu in gezamen lijkheid willen bestrijden. „Als we niet in actie komen, zijn we te laat. Dan heb je het niet meer in de hand." Yvon de Vlugt werkte als maat schappelijk werkster jarenlang met zeer moeilijk opvoedbare kinderen. Eerst in Almelo, later in een cursushuis voor criminele jongeren van de Universiteit van Amsterdam. Vorige week las ze over een cursus kickbok sen die de speeltuinvereniging Hengelose Es wil geven. Het zou het startpunt worden voor een tegenbeweging. „Ik hield een vervelend gevoel over aan dat verhaal over kick boksen", vertelt De Vlugt. „Het is een zorgwekkende ontwikke ling. We leven in een maat schappij met'zoveel geweld. We staan erbij en kijken ernaar. Eerst kickboksen, dan freefigh- ten, en straks misschien wel kooigevechten. De grenzen schuiven op. De vraag is ook: moeten we kinderen activitei ten aanbieden die zo'n gewelds spiraal versterken?" Speelplaats De Hengelose benaderde de af gelopen dagen mensen 'in het veld' om hun mening te peilen. De Vlugt bleek niet de enige die zich zorgen maakte. „Mensen zeiden: wat fijn dat jullie nu ein delijk iets doen." De actiegroep 'Opvoeders wordt wakker' werd geboren. Het doel van de groep staat te lezen in een met de hand geschreven verklaring: 'Een discussie op gang brengen, de zorg uitspreken over en een halt toeroepen aan ontwikkelingen die de toename van agressie in de hand werken.' Directeur An neke Kuipers van de Plechel- musschool in Hengelo is één van de ondertekenaars. „Kinderen worden steeds agressievee Dat zie je hier op de speelplaats. Er wordt ontzettend veel geduwd en getrokken." Kuipers probeert er op haar ma nier i ets aan te doenmet proj ec- ten die pesten en vandalisme moeten tegengaan. Maar ook met leren spelen. Eén keer per week is het op de speelplaats verboden te voetballen. Dan staan er spelletjes op het pro gramma. Fokko Snijder, sportschoolhou der in ruste, gaf zelf ooit ook kickboksles. Maar niet aan kin deren. „Ouders kwamen wel eens om hun kind daarvoor aan te melden. Hij moet zich kunnen verdedigen, werd er dan bij ver teld. Ik antwoordde altijd: dan moet je eerst zorgen dat iemand zelfvertrouwen krijgt. Begin eens met judo." Kickboksen hoeft niet meer voor Snijder. „Ik organiseerde wel eens toernooi en. Dan stonden mensen soms te schreeuwen: sla 'm dood. Nou, dan ga je wel huiveren." Volgens de actiegroep 'Opvoe ders wordt wakker' is het in principe onjuist om kinderen sporten aan te bieden die vanuit zichzelf offensief zijn en weinig regels kennen. Kickboksen is er daar één van, vindt De Vlugt: „Het zou een antwoord moeten zijn op de verveling onder jon geren. Maar wie garandeert ons dat kinderen het geleerde niet toepassen bij een ruzie op straat? Kickboksen is een sport die de agressie bij jongeren overbrengt. En agressie mondt vaak uit in geweld." Verharding De actiegroep wijst op het eind vorig jaar verschenen onder zoeksrapport 'De verharding van het wedstrijdvechten'. Daarin wordt een gemeentelijk vergunningensysteem aanbe volen voor vechtevenementen illustratie GPD als kickbokswedstrijden en freefightgala's. Ook zou de overheid het initiatief moeten nemen tegen de toenemende verharding in de vechtsport. Staatssecretaris Terpstra on dersteunt in grote lijnen die aanbeveling. Het tegenoffensief van de actie groep 'is een oproep aan alle op voeders (ouders, sportvereni gingen, onderwijsinstellingen en welzijnsorganisaties) om niet klakkeloos deze zorgelijke ont wikkeling in de maatschappij te laten gebeuren. We vragen ie dereen om te reageren, zódat we daarmee naar de geëigende in stanties kunnen die zich bezig houden met de opvoeding van onze kinderen." GPD Mensen die willen reageren op de oproep van 'Opvoeders wordt wak ker'. kunnen contact zoeken via de volgende telefoonnummers. 074- 2919994 (Y. de Vlugt).. 074-250S111 A Kuipers) of 074-2420410 (F. Snij der). Voor schriftelijke reactiesishet adres Bornsestraat 174, 7556 BL Hengelo. Al met al is de onvrede over de machthebbers enorm. Volgens een waarzegger in Sleman, niet ver van Yogyakarta, moet vanaf deze maand worden gerekend op een nieuwe golf van geweld. Of hij gelijk krijgt, valt te be zien. Dat de munitie voor socia le explosies hoog ligt opgetast, lijdt echter geen twijfel. Valutacrisis Dat klemt te meer, nu het funda ment onder het dertig jaar oude Soeharto-bewind afbrokkelt. Tegenover kritiek op het gebrek aan democratische vrijheden stelden de autoriteiten altijd het succes van de economische ont wikkeling. Sinds het uitbreken van de va lutacrisis in Zuidoost-Azië is dat argument echter nauwelijks meer bruikbaar. Of de gesprekken van de rege ring met het te hulp geroepen Internationale Monetaire Fonds (IMF) leiden tot een krachtige aanpak van de gebre ken in de Indonesische econo mie, is onzeker. Dat er op niet al te lange termijn ingrepen nodig zijn, is echter voor iedereen dui delijk. Machtswisseling Haast oorverdovend is dan ook inmiddels het koor dat het lied van vernieuwing zingt. Niet al leen bekende criticasters van het bewind, ook meer en meer leden van de elite verklaren dat politieke en economische her vormingen noodzakelijk zijn. Algemeen heerst echter ook de opvatting dat het daarvan pas werkelijk kan komen als 76-ja- rige Soeharto - uit eigen bewe ging of door tussenkomst van de dood - heeft plaatsgemaakt voor een ander. Abdurrachman Wahid, bijge naamd Gus Dur en leider van NU", 's lands grootste islamiti sche organisatie, zei deze week dat een vreedzaam verloop van die machtswisseling het aller belangrijkste is. Niemand is immers gebaat bij herhaling van een bloedbad zo als in 1965, toen honderddui zenden het leven lieten. Volgens Gus Dm moet het bewind dan wel meer acht slaan op de rech ten van de bevolking, omdat het volk anders 'de zaak in eigen hand neemt'. Joyoboyo had het niet beter kimnen zeggen. GPD De notitie waarin het provinciebestuur de voor zieningen in Zeeland in 1996 in kaart heeft ge bracht is weinig opzienbarend maar zeker niet zonder betekenis. Wie de provincie redelijk kent, zal niet van verbazing omvallen over de uitkomsten van de inventarisatie van voorzieningen die van vitaal belang zijn voor gehuchten en dorpen. Met name in Zeeuws- Vlaanderen liggen nogal wat kleine kernen die maar één of twee van de voorzieningen beschikken uit het rij tje 'basissschool, winkel, wijkgebouw of dorpshuis, postkantoor of bank, bibliotheek en huisarts'. Er kan worden geredeneerd dat de mensen die zulke stippen op de kaart bevolken stellig hun eigen kwali teitseisen hanteren en zich welbevinden bij de rust die hun leefgemeenschappen kenmerkt. Het is onwijs het daar dan maar bij te laten. De gehuchten en dorpen zijn vaak uitermate kwetsbaar. Onachtzaamheid kan er makkelijk toe leiden dat ze in de verpaupering raken of ten prooi vallen aan bezitters van tweede woningen, die de huizen wel in stand houden maar wier afwezigheid gedurende een groot deel van het jaar doodse taferelen oplevert. De gedachtenvorming over de manier waarop het plat teland zich moet ontwikkelen, verkeert in een pril sta dium. Er is in het verleden wel beleid gevoerd voor de instandhouding van kleine kernen, maar daarbij is in onvoldoende mate gekeken naar de sociale samenhang binnen die gemeenschappen. Een bestuur dat óm rede nen van modernisering van de ouderenzorg én om te be zuinigen bejaardenhuizen weghaalt uit dorpen, moet zich ervan bewust zijn dat daarmee ook de laatste bakker of slager over de rand van zijn economische bestaansmogelijkheden kan worden gedreven. Het is aandoenlijk vervolgens die kleine winkelier met wat subsidie gaande te houden, maar zo'n kunstmatige be nadering geeft weinig houvast voor de langere termijn. Het provinciebestuur heeft in het streekplan stringente beperkingen gesteld aan de woningbouw op een aantal plaatsen in Zeeland en daar zijn meer rigide opvattin-I gen van minister De Boer van Volkshuisvesting op ge volgd. De bestuurders hebben goede argumenten: er wordt in dit land geleidelijk aan gebouwd voor leeg stand en nieuwe bebouwing tegen met name fraaiere oude dorpen aan heeft een verwoestende uitwerking op het aanzien. Niettemin zal gewaakt moeten worden voor een al te starre houding. Een bouwstop die tot ge volg heeft, dan een dorp of gehucht een uitsluitend mu seaal karakter krijgt, is niet gewenst. Op een aantal plaatsen wordt goed omgegaan met woningbouw op leegkomende plekken in de kernen. Bij de ontwikkeling van beleid voor de dorpen kan uit stekend gebruik gemaakt worden van de handzame in ventarisatie die de provincie over de vitale voorzienin gen heeft gemaakt. Het moet echter niet blijven bij een herhaalde vaststelling van de status quo. Het platte land is kostbaar; dat dient in beleid tot uitdrukking te komen. Attlee uitgenodigd De Nederlandse regering heeft een uitnodiging gestuurd aan de Britse minister-president Clement Attlee om dinsdag 4 november de Boomplantdag op Walcheren bij te wonen. Het is nog niet bekend of hij van deze uitnodiging gebi*uik zal maken. Birma In Londen hebben Engeland en Birma het verdrag onderte kend dat bepaalt dat Birma uit het Britse gemenebest treedt en een soeverein onafhanke lijk land wordt. Namens Enge land tekende premier Attlee, namens Birma zijn collega Thakin Noe. Het verdrag treedt in januaii in werking. Uitstel inpoldering De inpoldering van de Braak man, die in 1949 zou beginnen, is vijf jaar uitgesteld. Van Bel gische zijde is bezwaar ge maakt tegen de inpoldering. Het uitstel betekent een zware tégénslag voor Zeeuws- Vlaanderen. Motie van afkeuring Wethouder J. Risseeuw van Schoondijke legt de motie van afkeuring die de gemeente raad met algemene stemmen heeft aangenomen, naast zich neer. Risseeuw weigerde vori ge maand een stuk te onderte kenen waarin werd verklaard dat burgemeester P. A van Ro- sevelt in 1944 om principiële redenen was ondergedoken. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L, Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000: Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113)273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht In te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75. zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2