Discussie over doping gaat door Zanetti met schrik vrij tegen Martens Fortuna Sittard doet goede zaken Verder zeilen zonder vingertopje Eenvoudige winst voor ZW Zeeland Berger neemt pauze Eerste overwinning voor Erna Wanders Wielerseizoen begint en eindigt met dezelfde gedachtewisseling sport zaterdag 18 oktober 1997 21 Zeldzame nederlaag Hingis Waalse Pijl start in Charleroi Peter Gerards gaat in beroep Record 200 meter wisselslag Drie wereldrecords gewichtheffen Soetovskij wint in Hoogeveen Marco Boogers naar Volendam Tour-winnaar Jan Ullrich (voorgrond) werd in het Franse sportblad l'Equipe beschuldigd van doping- gebruik. foto Jean-Paul Pelissier/Reuters door Fred Segaar DEN HAAG - De Sluitingsprijs van Putte-Kapellen, het tradi tionele slot van de wielercompe- titie in België en Nederland, markeerde deze week meer dan alleen hel einde van een seizoen. Voor de winnaar van de kermis- koers op het randje van Holland en Vlaanderen, John Talen (32), betekende de wedstrijd het ein de van een professionele loop baan. Het seizoen 1997 werd als geen ander bepaald door do ping- en bloedcontroles. Talen, een altijd talent gebleven hardrijder, was onderdeel van de Foreldorado-Golffploeg. Het verstandshuwelijk tussen het Limburgse pretpark en de Oos telijke supermarktketen heeft maar twee jaar stand gehouden. Sluiting van het 'bejaardente huis voor beroepscoureurs' kost veel coureurs hun baan. Talen keert terug naar de amateurs, net als John van den Akker, John den Braber, Godert de Leeuw, Wim van de Meulenhof, Casper van der Meer en Eddy Bouwmans. Michel Cornelisse (Palmans), Michael van der Wolf en Raymond Meijs (beiden Keulen) geven hun carrière nog een professioneel vervolg, maar voor de rest is het over en uit. Zij weten zich in het gezelschap van Erik Breukink, die zelf het einde van zijn loopbaan heeft bepaald, en Gerrit de Vries. De Vries, de voorbije jaren in Itali aanse dienst, had nog wel een jaar kunnen blijven fietsen bij Polti, maar de buiteling die hij dit seizoen in de Driedaagse van de Panne maakte, heeft zijn af scheid versneld. Louis de Ko ning keert na een mislukt jaar bij TVM eveneens terug naar de amateurs. Niels van der Steen, ook al zo'n TVM'er voor wie het profwielrennen te hoog gegre pen is, gaat als amateur aan de slag bij Tegel toko. Er is wel wat aanvulling uit de amateurkringen. Johan Bruins- ma, Bert Hiemstra en Mare Lotz tekenden bij Rabobank, Miguel van Kessel en Pieter Vries gin gen naar TVM, maar met de werkgelegenheid is het op dit moment niet best gesteld. Een enkeling zal nog wel onder dak komen. Danny Nelissen bij voorbeeld, het lastigste jongetje uit de Rabobank-klas van Theo de Rooy. De amateurwereld van onze sportredactie GRUBBENVORST - Bijna was het 1-0 voor de amateurs, giste ren tijdens de eerste ronde van het WK driebanden in Grub- benvorst. De Nederlandse ama teur Frank Martens verloor op het nippertje in vijf sets van de duurbetaalde Italiaanse prof Marco Zanetti. Martens had in de laatste set nog een voor sprong van 9-3. Later op de dag kwam dan toch een overwinning van een ama teur op een BWA-profDe Ame rikaan Sang Chun Lee was kansloos tegen de onbekende Belg Jean-Christophe Roux, die simpel in drie sets won. Exit Lee, maar Burgman en Blom- dahl, de laatsten van de vier profs, deden beiden in drie sets wel wat er van hen werd ver wacht. Martens, aangesloten bij de amateurbond UMB, had een op papier zware loting. Zanetti, nummer vier van de BWA-prof- wereld, was duidelijk favoriet. De onverwacht sterke tegen stand bracht de Italiaan echter bijna tot vallen. Een paar 'pro fessionele' trucjes in de beslis sende fase hielpen hem echter aan de zege, zo leek het. Halverwege de vijfde set begon Zanetti - bij een forse achter stand - zich opeens te storen aan de achtergi'ondmuziek. André Rieu moest zachter of uit, zo eis te hij. Zonder begeleidend me lodietje vervolgde hij zijn beurt. Bij de volgende vroeg Zanetti de scheidsrechter alweer de drie ballen even op te poetsen, zodat kampioen van 1995 moet zijn vizier echter op het buitenland richten, want Raas zette hem niet voor niets buiten, al is het besluit nooit toegelicht. TVM wenst zich na de affaire over de hartklachten van de Limburger geen tweede keer te branden aan zijn broze gezondheid. Het verdwijnen van Foreldora- do-Golff is niet alleen een slag voor de renners. Voor de wieier- vakbond WBW betekent de verminderde werkgelegenheid die ermee gepaard gaat een aan slag op de kas. De deelnemers aan de Prof ronde van Aalsmeer, vanavond in de lokale veiling hal, hebben besloten hun start- geld in de lege kassa van de vak bond te storten. Lombardije In Zuid-Europa nemen de ren ners vandaag onder veel fraaie re omstandigheden afscheid van het seizoen: in de Ronde van Lombardije, de koers van de vallende bladeren. Het zijn de betere vaderlandse renners die in Varese aan de start verschij nen voor de laatste wereldbe kerwedstrijd: Koos Moeren hout, Max van Heeswijk, Aart Vierhouten, Leon van Bon en Michael Boogerd. EenRabo-rij- tje waarover - niet geheel onbe grijpelijk - aan het begin van het seizoen nog wat smalend werd gedaan. Met zijn prestaties in de Ronde van Vlaanderen, waar hij zijn ploegmaat Rolf Sörensen aan de winst hielp, de Amstel Goldra- ce, zijn etappezege in de Ronde van Spanje en als fraai sluitstuk zijn bronzen plak op het WK, werkte Van Bon nadrukkelijk aan een doorbraak. Zoals Mi chael Boogerd dat deed met zijn zestiende plaats in de Tour de France en zijn derde plek in de Dauphiné. Van Heeswijk won een Vuelta-rit, Moerenhout en Vierhouten toonden gezonde strijdlust, iets waaraan het lang heeft ontbroken in het nationale wielrennen. Erik Dekker, bij het WK afwezig vanwege een bles sure, mag aan het njtje worden toegevoegd. Zijn vijfde plaats in de laatste Tour-tij drit en zij n ze ge in de Ronde van Nederland beloven wat. Rolf Sörensen, de leider van het wereldbekerklassement, is ge blesseerd en alleen in Lombar dije aanwezig om eventueel na het spel opnieuw werd ver traagd. „Proftrucs", oordeelde Mar tens. Plet deerde de biljarter geenszins. „Het streelde mijn ego eerder, dat zo'n speler der gelijke dingen moet uithalen om mij te verslaan. "Hij is blij dat de UMB-spelers zichzelf kunnen bewijzen nu de bond vrede heeft gesloten met de BWA. Jarenlang konden profs en ama teurs door de vete niet tegen el kaar spelen, zodat het UMB- circuit het imago van kleuter klas kreeg, en de BWA dat van hogeschool. Stefan Galla spotte in Oosterhout al met deze wet door dé BWA- speler Blomdahl te kloppen. Martens zelf was er vrijdag ook dichtbij. „Hieruit blijkt dat het niveau niet zo ver uit elkaar ligt." Martens was vanzelfsprekend uitermate gemotiveerd bij aan vang van zijn partij tegen Za netti. Niet alleen de status van zijn tegenstander had daarvoor gezorgd, maar ook een uit spraak die prof Dick Jaspers deed tijdens het wei'eldbeker- toernooi in Oosterhout. Jaspers, zwaar teleurgesteld omdat hij niet bij de vier BWA- spelers was die in Grubbenvorst aan de tafel mochten verschij nen, gaf af op Martens en land genoot John Tijssens, beiden UMB, die wel mochten spelen. „Die jongens horen daar niet, die kunnen waarschijnlijk na de eerste ronde hun spullen pak ken." John Tijssens verloor gister avond in de eerste ronde van de Belg Leppens: 0-3 (3-15 4-15 9- 15/0,615-1,607). ANP afloop te kunnen worden gehul digd. Hij staat 35 punten voor op Michele Bartoli. Parijs-Roubaix, een ander mo nument, was een prooi voor Fré- déric Guesdon na een finale die bevestigde wat zich in Milaan- San Remo (Erik Zabel) al aan kondigde: zelden stak een cou reur er echt bovenuit dit jaar, zelfs niet in de selectieve we reldbekerwedstrijden. Vaak meldde zich een grote groep aan de finish. De nivellering wordt wel toege schreven aan de bloedcontroles die de renners, ploegleiders, dokters en de UCI met elkaar overeen zijn gekomen. Wiens bloed een te hoge hematocriet heeft (verdeling vaste delen/water) wordt voor een maand buiten spel gezet. De maatregel geldt sinds dit sei zoen. Toen het Erwan Menthe- our in maart als eerste over kwam baarde het opzien, toen Claudio Chiappucci aan de vooravond van het WK (voor de tweede keer) werd betrapt, lag niemand er meer wakker van. Dik bloed is gevaarlijk, het leidt tot verstoppingen en als dat ge beurt in het hart of de hersenen, kan het de dood tot gevolg heb ben. Dik bloed is ook een van de verschijnselen van het gebruik van het dopingpreparaat EPO, een verboden middel waarvan renners bewijsbaar harder gaan fietsen. De UCI is tot de controles over gegaan op aandringen van de renners die de aanhoudende be schuldigingen spuugzat waren. Uitspraken van Gilles Delion, begin dit seizoen in het Franse sportblad l'Equipe, gaven de doorslag. Delion verkondigde dat doping 'gemeengoed' is en dat hij bij zijn entree in het pelo ton van zijn ploegleider te horen had gekregen dat hij EPO moest gebruiken als hij de top wilde halen. UCI-voorzitter Hein Verbrug- gen was woedend, vooral op l'Equipe. Volgens de Nederlan der had het vooraanstaande sportblad de 'gefrustreerde ren ner' nooit een podium mogen bieden voor zijn beschuldigin gen. Dat was in januari. Negen maanden later ligt hij nog steeds in de clinch met l'Equipe en ook nu gaat het over doping. De krant heeft gepubliceerd dat twee renners die in 1996 zeer goed hebben gepresteerd in de Tour, op doping zijn betrapt zonder daarvoor te zijn bestraft. Duidelijk is dat hiermee Bjarne Riis en Jan Ullrich worden be doeld. Verbruggen, die onlangs vier jaar heeft 'bijgetekend' als UCI-voorzitter, gaat de krant met steun van de beide renners voor de rechter slepen. De dis cussie over doping gaat nog wel even door. GPD door Hans Hollestelle MIDDELBURG - Wat een top per had moeten worden in de eerste klasse zaalvoetbal in het district Zuid I, tussen koploper ZW Zeeland en het als tweede geklasseerde VC Van Bergen, bleek niet meer dan een spel tus sen kat en muis. Tot aan de rust (1-0) konden de Brabanders nog redelijk partij geven, maar in de tweede helft ging de ploeg - met één man minder - finaal de mist in. ZW Zeeland won met 10-0. ZVH Morres won met 9-4 van Biezenlrappers en staat nu al leen op de tweede plaats in de rangschikking. Van Bergen is naar de vijfde plaats afgezakt. ZW Zeeland-VC Van Bergen 10-0: Van Bergen was zonder wisselspelers naar Goes afge reisd. Direct na rust ontstond er een handgemeen tussen Michel Leonhart en een Brabantse spe ler. De scheidsrechter stuurde de Brabander de zaal uit met het gevolg dat Van Bergen de hele tweede helft met een man min der moest spelen. ZW Zeeland profiteerde daar uitbundig van. Angelo Schaalje (3), Alex van den Hoven (2), Reduan Dinar (2), Ferry Kotta, Michel Leon hart en Rob Dahoe scoorden voor ZW Zeeland. Biezentrappers-ZVH Morres 4- 9: Ondanks het feit dabde be zoekers met een verzwakte for matie aan de wedstrijd begon nen waren ze toch stukken beter. Op de helft van de wed strijd keek de thuisploeg al te gen een 2-4 achterstand aan. van onze sportredactie MINSK MAZOWIECKI - Na de vijfde ronde van de wereldtitel strijd dammen voor vrouwen had Erna Wanders eindelijk re den tot lachen. Tegen de Neder landse kampioene Vitaly Du- mesj behaalde zij haar eerste zege, waardoor beide speelsters op een score van 50 procent be landden. In drie van de vier par tijen, die Erna Wanders in het toernooi had gespeeld, had zij meer verdiend dan de remises, die ze kreeg. Olga Kamyshleeva boekte een fraaie zege op de Europese titel- houdster Savina en klom naar Boudewijn Rietjens (4), Arno Zwegers en Jurgen Verbraeken (beiden 2) en Kees de Putter schoten voor Morres raak. De tegentreffers waren van Fred Velkers, Eef Boelhouwer en Ser ge en Johan Beulens. Kloetinge-Hulshof 3-1: In de tweede helft verdedigde Kloe- tinge met succes een 2-1 voor sprong. De ploeg zag zelfs kans er nog een treffer bij te maken. De winnende treffers waren van Alex van Keulen, Hans Wattel en Edwin Zuid weg. Jongepier Sport - Troy 3-3: Even in de tweede helft stond de thuisclub in de matige partij nog met 3-1 voor. Maar de Bra banders gaven zich niet gewon nen. Jongepier Sport mag blij zijn met de puntendeling. Troy had meer verdiend. Pieter den Hollander (2) en Rob Hooreman schoten voor de thuisclub raak. Dauwendaele-Pubbles 6-3: Vijf minuten na de rust had Dau- wendaele een veilieg marghe opgebouwd. Van 2-2 (halverwe ge) liep de thuisclub uit naar 6- 2. De doelpunten waren van Ed win Leonhart en René de Nooij- er (beiden 2), Lucas Fransen en Francis Langemaire. Voor Pub bles scoorden Marcel Schipper (2) en Rens Janssens. Zuidwest Negen-Matisse 2-9: Matisse was te stex-k voor de thuisclub. Binnen 10 minuten leidden de bezoekers al met 5-0. Ronnie Pi-oos (3), Eric Flore (2), Humphrey Scholten (2), Mischa Flore en Ramon Dahoe maakten de goals voor Matisse. De tegen treffers waren van Ymke Kuiper en Martin van Leex'sum. de gedeelde tweede plaats. Ti telverdedigster Zoja Golubjeva won opnieuw, ditmaal van Tschidlauskiene uit Litouwen. De achtvoudig wereldkampioe ne heeft al een gat van drie pun ten geslagen met haar naaste achtervolgers. In het Nedexdandse onderonsje tussen Dumesj en Wanders kwam de laatste van lieverlee, iets beter te staan al was de winstweg nog ver te zoeken. Wanders, die in het NK ook al een betere stand had, maar in de tijdnoodfase mistastte, hield dit keer het hoofd koel. In een vijf- om-vijf-eindspel vond zij de winnende variant. ANP ZURICH - Martina Hingis heeft gisteravond een zeldzame nederlaag geleden. In eigen land nog wel. De Zwitserse num mer één van de wereld verloor in Ziirich in drie sets van de AmeiikaanseLisa Raymond: 6-4 2-6 5-7. Het was pas de vier de verliespartij voor de 17-jarige Hingis dit jaar. Het is voorde eerste keer sedert de Spelen van Atlanta dat Hingis in een toernooi niet de halve finales haalde. SID LUIK - De Belgische wielerklassieker Waalse Pij 1 start tot het jaar 2001 vanuit Charleroi. De Société de Tour de France, de organisator van het evenement, heeft dit bekendgemaakt. De klassieker wordt komend jaar gehouden op 15 april. De ren ners doen vier van de vijf provincies in Wallonië aan: Hene gouwen, Namen, Waals-Brabaxxt en Luik. De aankomstplaats blijft de Muur van Hoei. De Société kondigde ook een Waalse Pijl voor wielrensters aan. AFP/Belga NIJMEGEN - Peter Gerards gaat in beroep tegen de uit spraak van de president van de arrondissementsrechtbank iix Zutphen. Die besliste vorige week dat de vobrmalig spelers makelaar zijn boekhouding bij een onafhankelijk registerac- countant moet inleveren. Gerards wordt doorzijn voormalige werkgever, de voetballersvakbond WCS, beschuldigd van fi nanciële malversaties. De WCS ontsloeg Gerards in januari op staande voet. Het ontslag werd later omgezet in een for meel einde dienstvei'band, omdat Gerards zei mee te werken aan een ondex~zoek. Volgens de WCS heeft hij dit tot nu toe geweigerd. ANP SHANGHAI - De Chinese zwemster Wu Yanyan heeft giste ren bij nationale kampioenschappen in Shanghai het wereld record op de 200 meter wisselslag verbeterd. Met 2.09,72 ver brak ze de oude toptijd met bijna twee seconden. Die was sinds de Olympische Spelen van Barcelona in 1992 met 2.11,65 in handen van haar landgenote Li Lin. AFP SHANGHAI - De Chinese gewichthefster Ding Meiyuan heeft vrijdag tijdens de achtste nationale kampioenschappen drie wereldrecords verbeterd. In de klasse boven 83 kilogram zette zij de records scherper op 137,5 kg trekken (was 112,5), 170 kg stoten (was 155) en een totaal van 307,5 kg (was 260). Bij de titelstrijd in Shanghai zijn bij het gewichtheffen inmid dels dertien wereldrecords gesneuveld. RTR HOOGEVEEN - De Israëliër Emil Sutovskij heeft gisteren de invitatievierkamp van het eei*ste VAM-schaaktoemooi in Hoogeveen gewonnen. Hij speelde in de zesde en laatste ronde moeizaam remise tegen de enige overgebleven concuri-ente, de Hongaarse Judit Polgai-. Sutovskij veroverde uit zes partij en vier punten, een punt meer dan Polgar en de Nederlander Loek van Wely. ANP VOLENDAM - Marco Boogers speelt de rest van het seizoen bij Volendam. De nummer één-na-laatst van de eredivisie huui-de de aanvaller van West Ham. Boogers, 30 jaar, kwam vorig seizoen op leenbasis uit voor twee andere Nedei'landse clubs, FC Groningen en RKC. ANP van onze sportredactie WENEN - Gerhard Berger heeft gisteren bevestigd zijn loopbaan in de Formule I voorlopig te onderbreken. Op 26 oktober zal hij in Jerez zijn laatste Grote Prijs rij den. De 38-jarige Oostenrij ker, die tot nu toe aan 209 races meedeed, sloot een ren tree in het circuit echter niet uit. Dit seizoen moest Berger we gens twee operaties aan de kaak al enige tijd aan de kant blijven. Hij vierde zijn terug keer in juli met een overwin ning in de Grote Piijs van Duitsland en noemde dit de mooiste zege van zijn carri ère. „Ik heb toen nog even laten zien wat ik kan." Ber ger behaalde tot hu toe tien overwinningen. In de eind stand om de wereldtitel ein digde hij drie keer als derde. „Ik heb van Prost, Lauda en Mansell geleerd niet van een afscheid te spreken", zei B ei gen „Ze hebben aangetoond hoe moeilijk het is te stoppen. Na dertien jaar racen op top niveau heb ik een pauze no dig." Vooral de dood van zijn vader heeft de autocoureur erg aangegrepen. „Mijn bat terij is leeg." RTR Ontlading bij Ronald Hamming nadat hij Fortuna Sittard op 3-0 heeft gezet in het duel met Groningen. van onze sportredactie SITTARD - Fortuna heeft uit de laatste twee competitiewedstrijden meer pimten be haald dan uit de acht voorgaande ontmoe tingen. De ploeg uit Sittard behaalde giste ren de tweede achtereenvolgende overwin ning, 4-1 tegen FC Groningen. Het doordeweekse progi'amma doet de ploeg uit Sittard kennelijk goed. Dinsdag werd in en tegen Volendam al met 3-0 ge wonnen. Het thuisduel in de Baandext was gisteravond door twee doelpunten binnen 22 minuten al vroeg beslist. Pas in de slotfa se werd de score hoger opgevoerd. Fortuna S - FC Groningen 4-1 (2-0). 12. Roest 1-0 (strafschop), 22. Hamming 2-0, 85. Hamming 3-0, 87. Ommel 3-1, 89. Paauiue 4-1. Scheidsrechter: Wegereef. Aantal toeschouwers: 6000. Gele kaart: Veenhof, Koeman (FC Groningen Eerste divisie In de eerste divisie leden Heracles en FC Zwolle, concurrenten voor de tweede plaats in de eerste divisie allebei een nederlaag op van onze sportredactie SOUTHAMPTON- Zo vader, zo zoon. Whitbread-schipper Ross Fields, de leider op Ame rica's Challenge, verloor ooit een vingertopje en zijn zoon Campbell heeft het hem nu na gedaan. Hij bleef 'hangen* achter het katrolblok van de grootschoot, het touw waarmee het groot zeil woi'dt aangetrokken of ge vierd. Daardoor zal hij de me ga-zeilrace om de wereld in elk geval zonder het topje van zijn wijsvinger moeten afmaken. De 'cleane' wond moest door zijn mede-bemanningsleden worden behandeld en dat ter wijl juist Caxnpbell Fields op de America's Challenge geldt als de beste medicus. Op elke boot kan een aantal zeilers een huis-tuin-en-keuken-opera- tie uitvoeren. Ross ligt in zijn kooi om bij te komen van de shock en de pijn. De deelne mers van de Whitbread-race rond de wereld zijn op dit mo ment bezig aan de eerste etap pe van de acht maanden du rende wedstxijd. Op weg van Southampton naar Kaapstad ligt America's Challenge ze vende. Pitstop De BrunelSunergy, de Neder landse deelnemer, heeft nog meer dan tweeduizend zeemijl voor de boeg. Het kapotte roer werd afgelopen weekeinde tij dens de pitstop in Brazilië ver vangen, maar de achterstand tot de nummer voorlaatst, de vrouwenboot van EF Educa tion, blijft toch groeien. Deze bedraagt al honderd zeemijl. De verwachting is dat de Bru nelSunergy, die er niet altijd in slaagt de juiste wind in de zei len te vangen, pas over tien da gen aankomt in Kaapstad. GPD foto Ermindo Armino/ANP eigen veld. Beide clubs verloren met 3-1. Iieracles wérd verslagen door ADO Den Haag, FC Zwolle door Cambuur. FC Zwolle - Cambüur 1-3 (1-3). 5. Van Rijswijk 0- 1,10. Dijkhuizen 0-2, 29. DeRoo 0-3, 40. Bruin 1- 3. Scheidsrechter: Oskam. Aantal toeschouwers: 3750. Gele kaart: Van Tuinen (FC Zwolle). Hei'acles - ADO Den Haag 1-3 (1-1). S Jörns 1-0, 9. Meijer 1-1, 72. Iliohan 1-2, 73. Iliohan 1-3. Scheidsrechter Bidting. Toeschouwers: 2450. Rode kaart27. Hilgerink (Heracles). Gele kaart: Nijhuis (Heracles), Langeveld, Meijer (ADO Den Haag). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21