Kans op doorstart Havenpool iiffiCil Onschuldige verdachte van bankroof overlijdt in Goes intra Bergen op Zoom in rep en roer vanwege ontsnapte TBS'ers 4 WEKEN Overleg over redding weer op gang na blokkade sluis IJmuiden Agent in zaak Warmoesstraat buiten functie ra NVM Bel als je het snel wilt hebben! 0800 0345 Asterix in zeven streektalen Puzzelen met delen fresco van Giotto Plunderingen in Brazzaville Cuba zonder idealen 23 Onrust over verspreiding gevaarlijke xtc-pillen Varkenspest VOOR 15,- 240e jaargang no. 248 zaterdag 18 oktober 1997 losse nummers 2,50 van onze redactie economie AMSTERDAM- Het over- over de toekomst van de failliete Amsterdamse havenpool is weer op gang gekomen, nadat ruim hon derd havenwerkers vrij dagmiddag een einde hadden gemaakt aan de blokkade van de haven van IJmuiden. De actie had een ordelijk verloop. De havenwerkers gingen vrij dagochtend tot die actie over om het kolenoverslagbedrijf OBA te dwingen de overeen komst te tekenen die de haven werkgevers verplicht alleen AMSTERDAM - De rijksre cherche heeft vrijdag een 26-ja- rige hoofdagent werkzaam op bureau Warmoesstraat in Am sterdam, gearresteerd. Hij is buiten functie gesteld. Dit in verband met het onderzoek naar de dood van de 48-jarige Adrie van Driel. Die kwam vier weken geleden om het leven toen hij hardhandig uit het bu reau werd gezet. De hoofdagent was in een eerder stadium al gehoord. Tegen hem loopt een gerechtelijk vooron derzoek. Maandag wordt hij voorgeleid bij de officier van justitie. Een 38-jarige hoofdagent blijft in verband met hetzelfde onder zoek in voorlopige hechtenis. ANP 17° |12° Z 3 Zacht Zacht najaarsweer met maxima rond 17 graden. In de ochtend kans op mist, later zon. Matige wind uit zuid tot zuidoost. ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. J. H. F. Janssen in Oostburg, Geschiere-Joziasse in Middelburg. (Advertentie) WINKELINRICHTING INTERIEURBOUW ETALAGEMATERIAAL <3 Kloosterweg 2 - 4421 PV Kapelle Tel. 0113-344151 Fax 0113-344152 (Advertentie) De Gratis Gouden Gids Lijn® medewerkers van het nieuwe uitzendbureau voor de haven in te schakelen. OBA is het enige bedrijf dat de handtekening nog niet onder het convenant heeft gezet. Akkoord Weliswaar heeft de directie nog niet getekend, maar de vakbon den verwachten volgens hun woordvoerder R. Miechels dat directeur D. van Vliet vanmor gen alsnog akkoord gaat. Daar mee komt de weg vrij voor on derhandelingen over hoe de nieuwe Havenpool van Amster dam eruit gaat zien. Die ge sprekken gaan maandag verder. De bonden eisen van de werkge vers dat ze voor de pool tarieven gaan betalen die de kosten dek ken. „Als dat niet gebeurt, dan zullen er ongetwijfeld weer acties komen", zei Miechels vrijdag na overleg met haven wethouder P. Krikke over de redding van de failliete haven pool. De wethouder schorste het on derhoud, omdat ze niet wilde praten terwijl de sluis in IJmui den was geblokkeerd. Na be middeling van de Vervoersbond FNV kwam er een einde aan de actie, waarbij één schip in de sluis vast zat. Uit solidariteit met hun Am sterdamse collega's staakten 150 havenwerkers van de ar- beidspool SHB in Rotterdam vrijdag. Ook onvrede over de re organisatie van de eigen pool was voor hen een reden om het werk neer te leggen. De ondernemingsraad van de SHB had alle ruim 900 haven werkers opgeroepen gistermid dag naar het kantoor van de Veivoersbond FNV aan het Zuidplein te komen. De meesten hadden volgens de directie gis teren geen werk. Zij hoefden dus niet te staken om aan de ac tie mee te doen. De OR probeer- de ook medewerkers van andere bedrijven naar de protestbij eenkomst te laten komen. Ook de belangstelling daarvoor was gering. De Vervoersbond heeft in een nieuwsbrief laten weten een voorstander te zijn van een fusie tussen de arbeidspools van Am sterdam en Rotterdam. ANP GASSELTE - Volgend voorjaar verschijnt één van de albums van stripheld Asterix de Galliër in nog eens vier verschillende streektalen. Het avontuur De intrigant komt er dan in het Gronings, Drents, Overijssels en Achterhoeks. Friesland en Limburg hebben al een Asterix-strip in de eigen taal. Vandaag komt daar een Twentse versie bij. Volgens de Drentse streektaalfunctionaris en initiator van het project E. Meijers zal het album in een to tale oplage van tien tot vijftien duizend stuks verschijnen. ANP Een handjevol stakers houdt de doorgang van een enorm containerschip tegen. foto Marco Okhuizen/ANP Rijksrecherche stelt onderzoek in naar aanhouding door Caroline Moerland MIDDELBURG - De twee man nen die donderdagmiddag zijn aangehouden in de Rabobank in Goes, hadden niets te maken met de bankoverval die ochtend in Westdorpe. Het arrestatie team van de politie pakte per abuis twee Bulgaren van 33 en 39 jaar op, die in Nederland een auto wilden kopen. De jongste van de twee heeft zijn aanhou ding niet overleefd. Hij is vrij dagmorgen om ongeveer vier uur overleden in het Goese Oos- terscheldeziekenhuis. Daar was hij opgenomen nadat hij een hartstilstand had gekregen op het politiebureau in Goes. De ander is inmiddels vrijgelaten. De rijksrecherche stelt een on derzoek in. Een door politie en justitie in Zeeland ingeschakeld speciaal aiTestatieteam uit Zuid-Hol land pakte de Bulgaren op in de Rabobank aan de Grote Markt in Goes. Dat gebeurde via een bliksemsnelle actie. Ze waren verdacht van de bankoverval die eerder in het Zeeuws- Vlaamse Westdorpe, eveneens in een Rabobank, was gepleegd. In de loop van vrij dag bleek ech ter dat de vei'keerde personen waren ingerekend. De mannen waren slechts op doorreis in Ne derland om een auto te kopen. Wat ze in de Rabobank in Goes deden, is onduidelijk. De politie wilde daarover niets meedelen. Persofficier mi: J. J. A Groen van het Openbaar Ministerie in Middelburg wilde niet ingaan op de vraag hoe zo'n blunder kon worden gemaakt. Hij wei gerde iets te zeggen over de aan houding van de mannen en wat daaraan vooraf ging. Wel wilde hij kwijt dat actie is onderno men 'op grond van getuigenver klaringen'. Het vermoeden bestond bij de politie dat de ver dachten van de bankoverval Zeeuws-Vlaanderen per veer boot zouden verlaten. Op basis van die infoimatie is het arres tatieteam aan de slag gegaan. Groen wilde niet zeggen of de twee Bulgaren gebruik hadden gemaakt van de veerverbinding via Breskens-Vlissingen of Perkpolder-Kruiningen. Duidelijk is iri elk geval dat zich donderdag een forse politie macht had verzameld op het veerplein in Vlissingen. Begin van de middag hielden zich daar naar schatting vijftien agenten op.Groen liet zich er niet over uit of dit het arrestatieteam was dat de twee Bulgaren later in Goes heeft ingerekend. Overi gens is het niet ongebruikelijk om bij gewapende overvallen als die in Westdorpe een arresta tieteam van buiten de provincie in te schakelen. Groen: „We hebben in Zeeland gewoon niet genoeg politiemensen om 24 uur- per dag zo'n team beschikbaar te hebben." Daarom deelt justi tie in Middelburg deze teams met de arrondissementsrecht banken in Rotterdam, Den Haag en Dordrecht. Het besluit om het arrestatieteam in te zet ten is genomen door de officier van justitie in Middelburg en de districtschef van de politie in Zeeuws-Vlaanderen. De regiopolitie Zeeland gaat nu verder op zoek naar de werkelij ke daders van de bankoverval in Westdorpe. De rijksrecherche onderzoekt hoe het heeft kun nen gebeuren dat de 33-jarige Bulgaar een hartstilstand kreeg op het politiebureau. De persof ficier heeft begrepen dat de ver dachte in de auto op weg naar het politiebureau onwel was ge worden. Op het moment dat de verdachte een hartstilstand kreeg, had de politie dan ook al een dokter gewaarschuwd. Hij verwacht de resultaten van het onderzoek van de rijksrecher che pas over enkele weken, ASSISI - Brokstukken van Giotto's fresco van Sint Rufino worden bij el kaar gelegd buiten de ba siliek van Sint Franciscus in het Italiaanse Assisi. De Italiaanse kunstenaar schilderde de afbeelding van de heilige aan het ein de van de dertiende eeuw in het gewelf van basiliek. Het gewelf stortte in bij de serie aardbevingen die Italië recentelijk trof. foto Andrew Medichini/AP Strijders van de nieuwe machthebber in Congo-Brazzaville, Denis Sassou-Nguesso, hebben gisteren op zeer grote schaal geplunderd. Ze roofden in het hele land bedrijven, winkels en privéwoningen leeg. Frankrijk heeft gisteren 49 bui- tenlanders uit het zuiden van Congo-Brazzaville ge- K evacueerd. Oudere Cubanen pinken nog wel eens een traantje weg, als ze opnamen zien van de dertig jaar geleden vermoorde Che Guevara. Hun kinderen hebben niets meer met de revolu tionaire idealen van wel eer. Waarom, vragen ze zich af, zouden wij de Re volutie verdedigen als die ons alleen wan hoop en ellende heeft gebracht. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 23, 24, 25, 27, 29 en 31; vrije tijd: 33; bouwen en wonen: 34; tafel en trend: 35; motorai: 37; wetenschap en techniek: 39; natuur HAARLEM - In het gehele land blijken xtc-pillen in omloop te zijn waarin atropine is ver werkt, dat gevaarlijke bijwer kingen teweegbrengt. Dat heeft het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs (CAD) in Am sterdam gisteren verklaard naar aanleiding van het opduiken van dergelijke pillen in Haar lem. Hoge doseringen atropine kunnen onder meer leiden tot een ademhalingsstilstand. Het CAD noemt de verspreiding van de xtc-pillen 'zeer alarme rend'. Het bureau wil verder geen mededelingen doen. Bij een xtc-test gistemxiddag in Haarlem werd opnieuw een pil aangetroffen die zeer waar- schijnlijk atropine bevat. De politie Haarlem voerde gisteren lang overleg met de Brijderstichting voor versla vingszorg in Haarlem. Volgens woorvoerder J. Kuiper gaat de politie 'extra goed opletten'. De politie zal echter geen gericht onderzoek in de uitgaanswereld voeren, aldus Kuiper. Bij de Brij derstichting meldden zich gisteren diverse mensen die de atropinepillen hebben ge bruikt. Een aantal was 'achtuur van de wereld geweest', aldus een woordvoerder van de stich ting. Ook ondergingen zij ern stige hallucinaties. Onbekend is hoe groot de partij pillen is. De tabletjes, drie witte en een blauwe pil, hebben af beeldingen van een zittend schildpadje. Lambiek. Dago- bert Duck en een buitenaards monstertje. De Brijderstichting adviseert bezitters de pülen naar de huisarts te brengen. GPD/ANP door Joop Hoek BERGEN OP ZOOM - De politie in Bergen op Zoom is gisteren in staat van alarm gebracht na tips dat de twee uit de Groningse Van Mesdagkliniek ontsnapte criminelen in de stad zouden zijn gezien. Ook in Arnhem is de politie op zijn qui-vive. Dat heeft te ma ken met bedreigingen van de ontsnapten jegens enkele justi tiemedewerkers. Deze hebben sinds woensdagavond persoon lijke bescherming. Gebouwen van justitie in de Rijnstad wor den bewaakt. Er wordt gevreesd voor een aanslag. Een observatieteam heeft in Bergen op Zoom tot gisteravond laat een oude auto geobser veerd, waarin de mannen zich zouden verplaatsen. De tips kwamen in de loop van de dag binnen. De als zeer gevaarlijk omschreven misdadigers zou den eerst in de omgeving van Bergen op Zoom zijn gezien en later in de stad zelf. De politie heeft echter niet hard kunnen maken dat het duo inderdaad in de stad is geweest. „Deze mel dingen passen in een rijtje van steden waar de twee gisteren ge zien zouden zijn", zegt politie woordvoerder P. van der Graaff De twee, een 41-jarige Duitser en een 28-jarige Nederlander, ontsnapten woensdagavond uit de Van Mesdagkliniek in Gro ningen. De eerste zat er wegens gijzeling van landmachtkolonel Charles van der Kieft, in 1989, een straf uit van vijftien jaar. Hij zou binnenkort aan Duitsland worden uitgeleverd voor de DEN HAAG - Op een varkens houderij in Vorstenbosch in Brabant is het 419e geval van varkenspest ontdekt. Alle 4225 varkens worden vanaf vandaag geruimd. Omdat het bedrijf in besmet gebied ligt, zijn geen ex tra maatregelen nodig. ANP moord op een gepensioneerde advocaat, waarvan hij het lijk in een dekenkist stopte en daarna het huis in brand stak. De 28-jarige man wordt sinds 1995 in de kliniek verpleegd. Deze crimineel is betrokken ge weest bij doodslag en gijzeling. Nog onbekend is hoe de twee de TBS-kliniek hebben kunnen ontvluchten. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: (Advertentie) Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 DePZC 'n dijk van een krant Tuincentrum Middelburg is zondag 19 oktober open van 11.00 - 17.00 uur. Herculesweg 42, Middelburg. Tel.: 0118-624845 13214 000019 Alleen vandaag 25 en 50% korting op uitlopende (show)modellen UU Ja elec. gereedschap F Praxis Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1