Werkvoorzieningen en de markt PZC zeeland zaterdag 18 oktober 1997 sbw 17 Circuscapriolen op jubileum De Kring ZMF heeft voor 1998 waslijst aan plannen Ziekenfondspatiënt mag over de grens voor behandeling Ook bedrijf met gehandicapten moet de klant tevreden houden Gehandicaptenprijs bedrijfsleven door Mieke van der Jagt GOES - Is de doelstelling van de sociale werkvoorziening nog wel het werk bieden aan mensen met een handicap of zijn de be drijfsresultaten doel op zich ge worden? De directeuren van de sociale werkvoorzienings schappen claimen dat er niets in de doelstellingen veranderd is. Sommige werknemers en ex- werknemers beweren juist van wel. Ze voelen zich bedreigd door bezuinigingen, productie- Studiedag COS over religie en ontwikkeling MIDDELBURG - Het Centrum voor Internationale Samenwer king Zeeland (COS-Zeeland) houdt vrijdag 31 oktober een studiedag over ontwikkeling en religie in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Er zijn twee deskundigen uitgenodigd die vanuit verschillende invals hoeken het thema inleiden. Cocky van 't Leven, predikant in dienst van de Gereformeerde Kerken in Nederland voor ont moeting met moslims, zal speci fiek ingaan op de relatie tussen Christendom en Islam. Zij was via de Raad van Kerken werk zaam in West-Afrika bij het In stituut voor Christen-Moslim relaties. De tweede inleiding wordt gegeven door drs. P. van der Harst. Hij wex-kte in Nicara gua en bij verschillende ontwik kelingsorganisaties in Neder land. Op dit moment studeert hij theologie. Aansluitend wordt naar de Zeeuwse situatie gekeken. Wat is de invloed van religie op de ontwikkeling van een samenle ving? Daarover wordt gediscus sieerd door de inleiders, de zaal en enkele deskundigen uit de re gio. Onder hen is Hayati Akdag, consulent minderheden bij de stichting Volksgezondheid, Maatschappelijk werk en Cul tuur Zeeland. De dag is bedoeld als scholing voor vrijwilligers en beroeps krachten op het terrein van internationale ontwikkelings-1 samenwerking, in het vluchte lingenwerk, instellingen van en voor minderheden en allochto nen en rond mensenrechten. eisen en de instroom van men sen zonder handicap. „Het ene hangt met het andere samen", zegt H. Hoogerland, voorzitter van het georgani seerd overleg van de Betho, het werkvoorzieningschap voor de BevelandenenTholen. „Je moet proberen zoveel mogelijk men sen met een beperking aan het werk te houden, maar dat werk moet er wel zijn. Het bedrijf moet dus in stand blijven en dat kan alleen als de klanten tevre den zijn." De werkvoorzieningsschappen buiten de Westerschelde - de Betho, Werkplaatsen Walche ren, het Administratie!' Dien stencentrum Zeeland (ADZ) en De Zuidhoek - bieden in princi pe mensenmet een handicap een arbeidsplaats binnen de kaders van de Wet Sociale Werkvoor ziening (WSW) De gemeenten zijn verantwoordelijk voor de uitvoering van die wet en hou den de bedrijven in gemeen schappelijke regelingen in stand. Als er bij een van de bedrijven een tekort ontstaat, moeten de gemeenten dat betalen uit een steeds dunner wordende spoe ling. Den Haag bezuinigde vorig jaar acht procent op de subsidie. Bezorgdheid „Daar ontstaat natuurlijk een heleboel bezorgdheid over bij gemeentebestuurders, en te recht", zegt A Leenhouts, direc teur van de Betho. „Door al die bezuinigingen is het werkvoor zieningschap in veertig jaar van uitsluitend sociaal gericht veel meer productiegericht gewor den. Maar dat wil niet zeggen dat de doelgroep is opgeschoven van mensen met een zware han dicap naar de wat minder be perkte werknemers. .De sociale werkplaatsen zijn ingericht op werksoorten die werknemers met een psychische, verstande lijke of lichamelijke handicap aan kunnen. Veel van het werk dat door verstandelijk gehandi capten wordt gedaan, zouden normaal begaafde mensen niet willen doen. De verschuiving naar een productiegericht be drijf is veel meer te danken aan organisatorisch-technische in grepen dan aan een wisseling van personeel. Bij de Betho heb ben we er alles aan gedaan om de verstandelijk gehandicapten binnen de boot te houden. Dat is ook wel gelukt. Van onze WSW- werknemers is 48 procent ver standelijk gehandicapt. 10 pro cent meer dan het landelijk ge middelde." Algemeen directeur J. Burge meester van de Werkplaatsen Walcheren vernacht zelfs een verschuiving in tegenoverschel- de richting. „De nieuwe wetge ving, die 1 januari van kracht wordt, is erop gericht juist van de bovenkant van de WSW- mensen wat te laten doorstro men naar het reguliere bedrijfs leven. Het accent zal dan van zelf meer komen te liggen op de zwakkeren. Daarin schuilt een gevaar van kapitaalvernieti ging. De sociale werkplaatsen zijn ingericht met verschillende productielijnen, waarvan een aantal toch zekere minimum capaciteiten eisen. Als we bij voorbeeld lichamelijk gehandi capten in het reguliere bedrijfs leven weten te plaatsen, is het mogelijk dat juist die lijnen gaan doodlopen. Daar moeten we voor oppassen, door activi teiten en initiatieven op elkaar af te stemmen." Behoorlijk druk Burgemeester verwacht het dan ook nog behoorlijk dink te krij gen met de samenwerking met de zogenaamde WIW-organisa- ties. WIW betekent Wet Inscha keling Werkzoekenden, een wet die ook op 1 januari van kracht zou moeten worden. Het Jeugd werk Garantieplan (JWG) en de banenpools vallen onder de WIW, maar ook een nieuw sys teem van begeleid werken, waarin mensen met een beper king in het bedrijfsleven aan het werk kunnen met begeleiding vanuit de sociale sector. Ook voor de uitvoei'ing van de WIW zijn de gemeenten verantwoox-- delijk; inmiddels hebben ze ex- organisaties voor opgezet: Wei'kvoorziening Walcheren en Besthwerk voor de Oosterschel- dex-egio. Het ADZ ziet voor zichzelf een specifieke taak weggelegd in het begeleid werken. Directeur P. Cevaal wijst erop dat het ADZ al een heleboel ervaring heeft op dit gebied. Op dit moment zijn tachtig van de 275 werknemers gedetacheex-d in het bedrijfsle ven. Vanuit het ADZ worden ze begeleid. Cevaal ziet voor zijn bedrijf andere verschuivingen in het verschiet dan voor de an dere werkvoorzieningschap pen. Bij het ADZ werken veel minder verstandelijk gehandi capten. De aard van het werk brengt dat met zich mee. Als een verschuiving wordt ver wacht van minder naar meer be perkingen, waar komt de onrust onder werknemers dan van- daan? De klachten richten zich op de instroom van JWG'ers en banenpoolers. Zowel bij de Werkplaatsen Walcheren als bij de Betho komen mensen uit de JWG terecht. Officieel zijn het schoolverlaters die niet binnexx een half jaar werk hebben ge vonden, dus komen ze niet bij de sociale werkplaatsen binnen met een handicap als indicatie. Een aantal werknemers van met name de Betho beschouwt de JWG'ers als een bedreigixxg. Verdringing vaxx WSW-arbeids- plaatsen zou, in de optiek van vex-ontruste WSW'ers, nog eens extra kunnen optreden als ook banenpoolers gaan instromen. De Betho heeft inmiddels zes tien banenpoolers aan het wex-k voor een grote order Niet terecht De aixgst van de werknemers is niet terecht, vindt Leenhouts. „Wij kunnen niet meer WSW- ai'beidsplaatsen opvullen dan waarvoor we toestemming heb ben. Door JWG'exs en banen poolers binnen te halen, bx-eiden we het aantal arbeidsplaatsen uit en versterken we de positie van het bedrijf. Het is niet zo dat de mensen die via Besthwerk bij ons binnenkomen, geen handi caps zouden hebben. Tachtig procent van de banenpoolers heeft een WSW-indicatie, maar staat op de wachtlijst. Ook voor de JWG'ers kun je stellen dat ze een grote afstand hebben tot de arbeidsmarkt, wat je gerust mag vertalen met een behoefte aan begeleiding." Dat de gemeenten voor de nieu we WSW én voor de WIW ver antwoordelijk zijn, maakt het waarschijnlijk dat de samen werking zal wox'den uitgebroeid. door Richard Hoving GOES - Met een waslijst aan projecten en aandachtspunten hoopt de Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) volgend jaar een verdere bijdrage te léveren aan het verbeteren van de leefomge ving van Zeeland. In het concept-werkplaxx 1998 staan tientallen nieuwe activiteiten opgesomd die met name gericht zijn op duurzaam bouwen, na tuur- en milieuvriendelijke landbouw en terugdringen van de mobiliteit. Een aantal lopen de projecten, waaronder de scholierencampagixe 'Blik op Blik', wordt volgend jaar voort gezet. Door het inrichten van een zo genoemde kluskeet bij de in gang van tien grote Zeeuwse doe-het-zelfzaken wil de ZMF particuliex-en bewuster maken van het milieuaspect bij het klussen. Binnen de bouwwereld bestaat volgens de milieufede ratie de laatste tijd veel interes se voor duurzaam bouwen. De bekendheid en betrokkenheid van particulieren hierbij is ech ter nog geiing. Dit terwijl ex- steeds meer wox-dt geklust. In de kluskeet krijgen zowel bezoe kers als medewerkers van een doe-het-zelfzaak informatie over duurzame bouwmateria len. Promoten Om coxxsumenten aan te zetten tot de aankoop van milieuvrien delijke producten houdt de ZMF samen met winkeliersver enigingen een actieweek onder het motto 'Koop groen, natuur lijk doen'. Tijdens de week pro moten winkeliers hun eigen groene producten. Deze produc ten zijn op een biologisch of mi lieuvriendelijke wijze geteeld of met een lage energie- en water verbruik geproduceerd. In aansluiting op de nota 'Dyna miek en Vernieuwing' van land bouwminister Van Aax-tsen wil de milieufederatie meedenken over de vraag hoe de Zeeuwse landbouw uit het slop moet worden gehaald. Hoewel de ZMF aangeeft niet over dé op lossing te beschikken, verwacht ze veel van onderzoek naar na tuur- en milieuvriendelijke landbouw. De milieufederatie wil daarnaast de biologische landbouw oxxdersteunen, het gebruik van bestrijdingsmidde len beperken en de uitspoeling van stikstof uit mest tegengaan. Het terugdringen van het auto verkeer blijft voor de ZMF in 1998 een belangrijk aandachts punt. Het huidige project Duur zaam Veilig, dat hoog op de agenda van gemeenten, water schappen en de px-ovincie staat, biedt volgens de fedei-atie niet alleen kansen maar ook bedrei gingen. „De auto staat centraal, de rest van de vex-keersdeelne- mers moet zich daaraan aan passen." Evenwicht Het werkplan 1998 is de laatste uitwerking van het Beleidsplan 1994 tot 1999. In het beleidsplan heeft de ZMF vastgelegd dat ze streeft naar een duux-zame sa menleving waarin evenwicht is tussen wonen, wex-ken en re creëren enerzijds en ruimte voor natuur en milieu andex-zijds. Tijdens de jaaxiijkse regiover gadering op woensdag 28 okto ber in de foyer van het Ledelthe- ater in Oostburg kunnen ZMF- leden hun visie op het Werkplan 1998 geven. Na afloop van de le denvergadering volgt een open bare discussie over het project Duurzaam Veilig. Bruinvissen gaan naar huis door Herre Stegenga NEELTJE JANS - De bruinvis sen Marco en Roy wordeix dins dag 21 oktober weer terugge bracht naar zee. Na een lange verzorgingsperiode in Water land Neeltje Jans worden ze sterk genoeg geacht om op eigen kracht verder te gaan. Een heli copter van de Koninklijke Luchtmacht zal het tweetal, dat wordt voorzien van een satel lietzender, naar een plek 80 ki lometer ten noorden van de Waddeneilanden vliegen. Marco en Roy zijn 4 jaar oud en airiveerden vorig jaar in Zee land, na eerst te zijn opgevan gen in het Dolfinarium in Harderwijk. In het dolfijnenop- vang- en researchcentrum op Waterland Neeltje Jans wordt het duo sindsdien voorbex-eid op een terugkeer naar zee. In eerste instantie zou dit vorig jaar al ge beuren, toen bleken de bruin vissen echter nog onvoldoende in staat om voor hun eigen voed sel te zorgen. foto Willem Mieras Werknemers van de Betho ixx Goes. door Jacqueline Pons GOES - lil een echte circustent aan het Molenplein in Goes gaf de school De Kring vrijdag een geweldig feest. Deze school voor kinderen met spraak-, taal- eix gehoorstoornissen vierde haar twintigjarig be staan. Drie dagen lang waren er volop activiteiten. Woeixs- dagmorgen mochten de leer lingen op vossenjacht. De don derdag stond in het teken van sport eix spel voor alle leerlin gen; een reünie werd door ruim driehonderd mensen bezocht. Gisteren .(vrijdag) was het hoogtepunt. In circus Rigolo werden kinderen zelf artiest. De voorbereidingen en repeti- tities in de loop van de morgen waren voor de aspix-ant-axties- ten al even spannend als het optreden zelf. Honderdzestig kinderen en begeleiders pre senteerden zich onder leiding van clown Didi. In de piste ga ven de leerlingen van drie tot twintig jaar een wervelende show waar ruim 650 toeschou wer-s hoox-baar van genoten. Een aanhoudend meeklappen en applaus vulden ruim twee uur lang de circustent, vooral bij de paradepaardjes, de clowritj es en de leeuwenkoning Michello. Nog harder werd het applaus toen de kleinsten zich als de sterkste mannen en vrouwen ontpopten. Onder tromgeroffel tilden zij, na het tonen van spierballen en in de handen spugen, met één hand en som mige zelfs met één ringer txi- omfantelijk duizend kilogram boven hun hoofd. De oudste leerlingen besloten de voor stelling als "De Bad Boys' met een spectaculaix-e trampoline show. „Het was een fantasti sche ervax-ing voor de kindex-en en medewerkers. Over dit cir cus zal nog veel worden nage praat", glunderde muziekleer kracht Jannie Dieleman. De kleine clowntjes van De Kring genoten al tijdens de voorbereidixxgen voor het grote feest. foto Willem Mieras door Willem van Dam MIDDELBURG - Het Zeeuws bedrijfsleven heeft de Zeeuwse Prijs Bevorderixxg Integratie Gehan dicapten gekregeix. De ZIG-prijs 1996 werd aaix de werkgevers toegekend omdat zij zich in toene mende ïxxate bereid tonen om mensen niet een ver standelijke of lichamelijke handicap in dienst te nemen. De prijs werd vrijdag in ontvangst genomen door directeur F. Rijnberg van meubelfabriek Rijnbex-g uit Hengstdijk. Bij dat bedrijf (18 personeelsle den) werken vier licht vex-standelijk gehandicap ten. De Goese tennisvereniging 't Halve Maantje en de De Vlissiixgse burgemeester Van der Doef (1) over handigt directeur F. Rijnberg van meubelfabriek Rijnberg uit Hengstdijk de ZIG-prijs 1996. foto Ruben Oreel Bemadette Scoutinggroep, eveneens uit Goes, moesten zichzelf gisteren troosten met een aan moedigingsprijs.' 't Halve Maantje was voorge dragen omdat de vereniging tal van faciliteiten voor rolstoeltennissers heeft getroffen; de club le verde dit jaar zelfs een Nederlands kampioene rolstoeltennis. De Bex-nadette Scoutinggroep was genomineerd omdat zij enkele jaren geleden als eex-ste padvindersgx-oep in Zeeland begon met het aannemen van gehandicapte kinderen; voor hen werd de accommodatie aangepast en er werden speciale spelactiviteiten bedacht. Dit jaar werden in totaal negentien projecten aan gemeld voor de ZIG-pxijs, die vijf jaar geleden door de Zeeuwse Stichting voor Gehandicapten beleid (ZSG) in het leven werd geroepen. Daax-- mee hoopt de ZSG ox-ganisaties en instellingen te stimuleren zich extra in te zetten om gehandicap ten een betex-e plaats in de samenleving te geven. Vorig jaar wei-d de prijs door de Stichting Arduin ge wormen. COR DE JONGE THun MxceZ zei Acnjp-"m Muziek en zAh& ee Nier, nenevtn hap eeen wwzee" ennv weer van &euB?Ats66&//wcBz/f U/AT U/NP je TfXHJWeNSVAfT: SAMEN GS©Y satzev,i/c ken p/e liCPJG VAN MAKo ec&VB N/ET m/jn moaze zei altyp: "was muziek en zMs ee Nier, hetieveh hadeeem umss en ov wbet van 6eub* ais &g^/anpee.e wat v/np je -kouwens vamsamen 6&6V are je Nier auben sezey, ..ik ren p/e tfEPJES VAV m&o &35S7Ö Nier door Wout Bareman ZELZATE - De dienstverlening van de ziekenfondsverzekerin gen in Zeeland eix Vlaanderen overschrijdt de grenzen. Zeeuwse fondspatiënten werd al jarexx de mogelijkheid gebo den voor bepaalde specialisti sche behandelingen de grens over te wippen. Ze kwamen dan terecht bij specialisten in het Universiteitsziekenhuis in Gent of in het Sint Jans-hospitaal in Brugge. Die mogelijkheden worden nu verruimd. Daar naast wordt Vlaamse patiënten de kans geboden zich te vervoe gen in het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Met die regeling lopen de zorg verzekeraars aan weerszijden van de grens vooruit op nieuwe Europese regelgeving, die het mensen mogelijk moet maken straks zelf te bepalen in welk land ze hun kwalen laten be handelen. De zorgverzekeraars Christelij ke Mutualiteiten en OZ, het 'ziekenfonds' in Zeeuws-Vlaan- deren, West-Brabant en Rijn mond, stelden vast dat grensbe woners én grensarbeiders, of ze nu de grens overtrokken om er te gaan werken, vakantie te hou den of zich te laten behandelen door een geneeskundige, wer den geconfronteerd met een nauwelijks nog te beklimmen papierberg. Om daarin veran dering te brengen, sloegen ze de handen ineen en vroegen een Euregio-subsidie aan voor een uniek project, dat het grensbe woners gemakkelijker maakt gebruik te maken van de zieken zorg aan de andere kant van de grens. Om die jaarlijkse stroom van patiënten goed te begelei den, maar ook om de verzeker den optimaal te kunnen infor meren over de verschillende ziekteverzekei-ingsstelsels, hebben de zorgverzekeraax-s in het grensgebied zeventien Eu- regio-Zoi-gloketten geopend. Het project - dat inmiddels ook kan x-ekenen op medewerking van Socialistische en Liberale ziekenfondsen in Vlaanderen - ging vrijdag in Zelzate officieel vanstaxi. Eeuwige barrières Exxropailementariër A Van Lancker was blij met het initia tief dat misschien eindelijk iets kan wegnemen van de 'eeuwige barrières' waar grensbewoners en grensarbeiders tegenop lo pen. Want ondanks vervagende grenzen lijken de problemen voor die mensen alleen maar toe te nemen, constateerde Vlaming Van Lancker. En die problemen steken vooral de kop op bij de ziektekostenver-zekering en de medische zorg. „Mensen wor den nog al te dijkwijls van het kastje naar de muur gestuurd. Voor heel veel gx-ensarbeiders en hun familie is het onbegonnen werk om uit te rissen hoe het nu zit met blillen, geneesmiddelen, of labo-analyses. En - heel be langrijk - met het recht op medi sche verzorging in het buurland. Voor wie ziek is of gezondheids zorg nodig heeft, is deze bijko mende miserie er zeker te veel aan." Daarom was ze blij met de ope ning van de 'zorgloketten'. Eer ste Kamérlid en voorzitter van de raad van commissarissen van OZ D. Dees prees de pioniersrol van de zorgvei-zekeraaxs. „Met dit project gaan de bewoners van de grensstreek ervai'en dat er een reëel uitzicht is op Euro pese integratie en goed nabuur schap." De Zeeuwse gedeputeerde L. Coppoolse gaf het officiële startsein voor het project 'Grensbewoners en grensover- schrijdende zorgverlening'. Tentoonstelling paddestoelen OOSTKAPELLE - In het Zeeuws Biologisch Museum is een fototentoonstelling te zien van paddestoelen, gemaakt door amateurfotografe Hannie Joziasse uit Middelburg. Een groot deel van de foto's is genomen in de nabije omgeving van het museum. Te zien zijn on der meer het fluweelpootje, de prachtmycena, de doolhof- zwam, elfenbankjes, het juda soor en de morielje. De expositie duurt tot 4 januari en is tijdens openingsuren van het museum te zien in het lunch- café. Luchtmachtkapel KOUDEKERKE - De big band van de Koniixklijke Lucht machtkapel geeft vrijdag 24 oktober een optreden in De Couburg in Koudekerke. De aanvang is 19.30 uur. Het con cert vindt plaats in het kader van het honderdjarig bestaan van de Harmonie Voorwaarts Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17