Overslag een gril van de natuur PZC Nolledijk in Vlissingen verlicht PvdA-Eurofractie steunt verhuizing Scheldegroep Oud-inwoonster van Goes op zoek naar baby-evacué uit 1953 Visserij wil studie naar kustprojecten DJ iJ JJHZbiliHJJ Commissie wil graag hart van Breskens nieuw leven inblazen Schelpdiersector wil met komst bioloog milieulobby pareren Forse boete voor ongeluk door drank zeeland 15 Grens loopt dwars door buurtschap, maar niet voor de bewoners Brommers gestolen zaterdag 18 oktober 1997 sbw door Wout Bareman OVERSLAG - De straten blin ken, de bui is net overgetrokken en de zon breekt door. Geen kip iop straat. Op de gerenoveerde straten, die niet enkel werden voorzien van nieuwe klinkers en hier en daar een laagje asfalt, maar ook van drempels en ander snelheidsremmend materiaal. Het is dat het zonnetje schijnt, anders zou de toevallige bezoe ker van de buurtschap Overslag -of is het toch een heuse 'kern' - toch al heel snel toe zijn aan een Prozac-pilletje ter bestrijding van opwellende zelfmoordnei gingen. ,Je zou Overslag een gril van de natuur kunnen noemen", zegt Harold van Damme (52), die er in 19 7 4 ging wonener hoofdon derwijzer van het basisschooltje werd, maar ook lid van het feestcomité en - zeker niet te vergeten - van de internationale muziekvereniging Concordia. Die fanfare is de trots van het grensdorp, met negen muzikan ten uit het Zeeuws-Vlaamse Overslag en zesentwintig van het Vlaamse Overslag, het Over slag van Wachtebeke. „Kijk, daar zit hem nu die gril van de natuur in. De grens loopt dwars door Overslag. Maar de mensen van Overslag hebben die grens nooit als zodanig ervaren. Voor de mensen bestaat die grens he lemaal niet." En dus krijgt de fanfare zowel subsidie van de gemeente Axel als van Wachtebeke. Toen het schooltje in het Axelse Overslag dicht moest - er restten nog slechts vijf leerlingen - koos een deel van de ouders voor een school in het naburige Zuiddor- pe en een ander deel voor 'de Vrije Gemengde Basisschool St. Laurens' van de Broeders van Liefde in het Vlaamse Overslag. Mensen van de Nederlandse kant doen tien meter over de grens in de Dorpsstraat bood schappen in de Vlaamse buurt super 't Winkeltje en wie 's avonds nog zin heeft in een fri- cadel of een zak friet vindt naast de grenspaal frituur De Grens post, gehuisvest in het oude douanekantoor. Begrafenissen De schutters drinken een pint in café Sint Sebastiaan op Vlaams grondgebied om vervolgens in het weiland naast het dranklo kaal - maar wel op Nederlands grondgebied - hun pijlen te ver schieten. Wie naar de kerk wil meldt zich 's zaterdagsavonds om 19.00 uur of 's zondags om 9.30 uur aan de poort van de Vlaamse kerk van de parochie Onze Lieve Vrouw Geboorte, waar men ook aan grensover schrijdende begrafenissèn doet. Kortom, voor je rust woon je in het Nederlandse Overslag en voor je dagelijkse besognes wip je even de grens over. Overslag heeft ruim duizend in woners. Het Nederlandse deel telt er volgens voorlichter Ko van Meurs van Axel 220. Groei zit er niet in. Want de allochto nen sterven en zo'n deuk in het inwonertal wordt slechts opge vangen door een enkele boreling of - ha, feest - een jong gezin dat zich vestigt in het nieuwbouw- wijkje. Dat overigens op één perceel na vol is. Van Meurs: „We behandelen Overslag abso luut niet stiefmoederlijk. Er is, vooral de afgelopen jaren, in het kader van het provinciale kleine kemenbeleid zelfs flink in geïn vesteerd. Het dak van de oude school - nu buurthuis 't Hoeks- ken - is vernieuwd, net als de wegen. En we hebben het ook voor elkaar gekregen dat Over slag werd aangesloten op de Vlaamse kabel. Enne... bij ver kiezingen hebben ze ook weer hun eigen stembureau." Kleinschalig Harold van Damme van de fan fare, het feestcomité en al die andere clubs koos begin jaren zeventig 'zeer bewust' voor wo nen in een kern zonder al te veel basisvoorzieningen. „Ja, dat is een bewuste keuze geweest. Ik koos vol overtuiging voor de kleinschaligheid, de rust en voor het directe contact dat je met de mensen in zo'n dorp hebt. De winkel, de kerk, het ca fé? Inderdaad, dat hebben we net over de grens. En dat we via de Vlaamse kabel Goede Tijden, Slechte Tijden niet kunnen ont- vangenzalons een zorg zijn. Wie daar op zit te wachten, kan bij ons bij VTM terecht." Overslag is een grensgeval. „Wie hier komt wonen, weet dat-ie het zonder al die basis voorzieningen moet stellen. Je kunt hier niet zonder autowant ook een busverbinding is er niet. door Richard Hoving ZEIST - De watersnoodramp van 1953 heeft ze niet bewust meegemaakt. Jolanda van dei- Lelie was twee weken oud toen Zeeland ten prooi viel aan het wassende water. Toch denkt ze ruim veertig jaar later nog re gelmatig terug aan wat er in die fatale februaridagen in het huis van haar ouders in Goes is ge beurd. Een vrouw en haar pasgeboren zoontje werden op de vlucht voor het water tijdelijk onder gebracht bij de familie Van der Lelie aan de Bankertstraat in het veilige Goes. De jonge moe der was er slecht aan toe. Ze was oververmoeid en verkeerde in grote onzekerheid over het lot van haarman. De zorg voor haar zoontje kwam noodgedwongen op de schouders van de gast vrouw terecht. Toen het water zakte en de evacués waren aan gesterkt vertrokken ze een paar weken later weer richting hun eigen woning. De Van der Lelies hoorden nooit meer iets van de vrouw en het jongetje. Jolanda van der Lelie, die nu in Zeist woont, hoorde het verhaal over de evacués van haar moe der toen ze een tiener was. Het maakte direct grote indruk op haar. „Mijn moeder vertelde dat ze het onbekende jongetje en mij Het is wel eens gebeurd dat mensen zich hier enthousiast vestigden, maar na verloop van tijd toch weer vertrokken omdat het ze allemaal nogal tegenviel. Ach... direct na de herindeling - in 1970 - hebben de mensen hier wel eens gezegd dat ze liever bij België wilden. Maar dat waren dreigementen richting Axel. We wilden dat de lokale politiek ons niet uit het oog verloor." Het gehucht Overslag, een oase van rust, maar zonder auto kom je nergens. foto Charles Strijd door Harmen van der Werf RIJSWIJK - De rijksoverheid moet op korte termijn onder zoek laten doen naar de gevol gen van grote kustprojecten voor de visserij. Zo'n studie is hard nodig, vindt het Product schap Vis, omdat bij de plan nenmakerij tot nu toe nauwe lijks aandacht is besteed aan de visserij. De plannen waarop het Pro ductschap Vis doelt, zijn onder meer de aanleg van een Twee de Maasvlakte bij Rotterdam, een vliegveld in zee voor Noord wijk en windmolenpar ken in de kustzone. Eén locatie voor een grootschalig wind- molenpark ligt in de Schelde- monding voor Westkapelle, op de Vlakte van de Raan. Stromingen Het Pi-oductschap Vis vreest dat deze projecten grote in vloed zullen hebben op stro mingspatronen in de kustwa teren. Dit kan volgens het schap de voedselvoorziening in de war sturen, waardoor de kustzone als kraamkamer voor vissen onder druk komt te staan. Tot op heden heeft de rijks overheid te weinig op dat aspect gelet, schrijft het Pro ductschap in zijn vrijdag ver schenen nota beleidsprioritei ten 1997-1998. Daarom moet er een onderzoek komen, waarbij de lange termijn-ef fecten van de grote projecten op de visserij in kaart worden gebracht. Het gaat het Productschap niet alleen om het verlies aan visgebieden. Het maakt zich ook zorgen over de veiligheid van de visserij en de bereik baarheid van vissershavens. Het Productschap verwacht overigens niet alleen negatie ve effecten. De nieuwe kustlo- caties kunnen ook kansen bieden, onder meer voor de schelpdiersector en de vesti ging van viskwekerijen. Ook die kansen moeten worden meegenomen in de studie, waarbij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij het voortouw zou moeten nemen. in die tijd afwisselend borstvoe ding had gegeven. Dat heb ik al tijd zo iets aparts gevonden. Het is net alsof ik heel even een broertje inmijnleven had." Jarenlang bleef het verhaal over de zogende evacué ver wegge borgen in haar geheugen. Vier jaar geleden tijdens de veertig jarige herdenking van de wa tersnoodramp kwam alles in eens weer boven. „Ik ben toen voor het eerst op zoek gegaan naar de moeder en haar zoon tje." De zoektocht liep op niets uit. Het gemeentearchief in Goes bleek niet over een lijst met namen van evacués te be schikken en de vroegere buren konden zich niets meer herinne ren over de twee onbekenden. Van der Lelie weet eigenlij k niet goed wat ze nog meer kan doen om er achter te komen wie in 1953 in de Bankertstraat in Goes op nummer twintig zijn ondergebracht. Een brief aan het KRO-televisieprogramma Spoorloos misschien? Van dei- Lelie vindt haar probleem daar niet groot genoeg voor. „Ik ben- niet iemand uit het oog verloren die ik goed heb gekend. Waar het mij alleen omgaat is om er achter te komen of dat jongetje van toen ook nog wel eens terug denkt aan het feit dat hij als het ware even een zusje heeft ge had." Een wandelingetje over de Nolledijk hoeft 's avonds voortaan niet meer in het donker te gebeuren, nu de nieuwe verlichting is geïnstalleerd. foto Ruben Oreel door Mooike de Moor VLISSINGEN - De Nolledijkin Vlissingen is eindelijk verlicht. Met de moderne lantaarns en de bankjes is de dijk een stuk aantrekkelij - ker geworden voor avond-wandelaars. W.J Buijs, eigenaar van het strandpaviljoen Panta Rhei, is tevreden. „De dijk ziet er een stuk verzorgder uit. De toeristen die langs de boulevards wandelen, zul len nu ook eerder doorlopen tot het eindpunt van de Nolledijk." De Stichting Verfraaiing en Toegankelijkheid Nolledijk is begin dit jaar speciaal in het leven geroepen om de Nolledijk aan te kleden. Van de gemeente Vlissingen en de Zeeuwse Eilanden kreeg de stich ting toestemming om de dijk van lantaarns en bankjes te voorzien. Daarvoor was een bedrag van 34.000 gulden berekend. Of het strandpaviljoen meer toeloop krijgt, is volgens Buijs nog niet te beoordelen omdat de aankleding nog te kort geleden is afgerond. Maar dat het een verbetering voor de Nolledijk - met aan het einde het windorgel - is, staat als een paal boven water. (Advertentie) Vanaf nu kunt u uw telefoon doorschakelen naar VoiceMail. Iedereen die u belt, kan zo een bericht voor u inspreken als u niet thuis bent. Deze ingesproken berich- ten kunt u vervolgens gratis beluisteren via uw eigen telefoon. En met deze VoiceMailmelder ziet u bij thuiskomst direct of er berichten voor u zijn. Er knippert dan name lijk een lampje. U klikt 'm eenvoudig aan uw telefoon. De VoiceMailmelder kost slechts f 24.95 (in wit en zwart) en is te koop bij Primafoon. Natuurlijk kunt u hem ook bestellen via 0800-0402 (gratis). Dc VoiceMailmelder is niet geschikt voor ISDN of hij gebruik van een huisccntrale. door René Hoonhorst OOSTBURG - De leden van de Oostburgse commissie financi en toonden zich gisteren una niem voorstander van een ri goureuze opknapbeurt van het Breskense centrum. Een aantal commissieleden drong erop aan om de herinrichting van het dorpshart snel aan te pakken. De commissie was tevreden met de toezegging van het college dat volgend jaar in het kader van Duurzaam Veilig een begin wordt gemaakt met de herin richtingsplannen voor het vis sersdorp. Enkele leden hamer den erop dat niet alleen naar verkeersmaatregelen - waaron der een rondweg om het dorp - moet worden gekeken. „Dit is een mooie gelegenheid om oude plannen om het Spuiplein en het Oranjeplein met elkaar te ver binden weer eens uit de la te ha len. Ik kan me herinneren dat een jaar of tien terug ook al eens aan een brug of iets dergelijks werd gedacht", zei J. Provoost (WD). Gescheiden Hij kreeg steun van de overige commissieleden. Spuiplein en Oranjeplein vormen samen het centrum van Breskens. maar zijn nu door de Keerdam en de Grote Kade op wrede wijze van elkaar gescheiden. Wethouder A Rosendaal sloot zich bij de vi sie van de commissieleden aan. „Maar dat betekent wel dat we de opknapbeurt verder naar de toekomst verschuiven. Want voor het maken van een verbin ding tussen Spui- en Oranje- door Harmen van der Werf YERSEKE - De schelpdiersec tor gaat zich sterk maken voor zijn positie in de Waddenzee. De Zeeuwse vissersorganisatie Ze- vibel, de Nederlandse Vissers bond en de schelpdiergemeen ten Reimerswaal en Schouwen- Duiveland hebben zich daartoe verenigd in een platform. Sa men willen zij ook een bioloog aanstellen om wetenschappe lijk steviger in de schoenen te staan. Al deze activiteiten hebben di rect te maken met de evaluatie van de in 1994 vastgestelde Structuurnota Zee- en Kustvis serij. De evaluatie vindt vol gend jaar plaats. In het kader van de structuurnota is drie jaar geleden bijna een kwart van de droogvallende platen in de Waddenzee voor de visserij op mosselzaad en kokkels geslo ten. Voor de schelpdiersector hangt het gevaar in de lucht dat de geslotenverklaring wordt uitgebreid tot 40 procent. De natuur- en milieubeweging pleit daarvoor. Lobby Om de natuur- en milieulobby goed van repliek te kunnen die nen, gaat de schelpdiersector ook zijn lobby richting politiek Den Haag versterken. Als het even kan, zullen de milieu- en natuurorganisaties met hun ei gen wapens worden bestreden. Zij gebruiken vaak onderzoe ken van biologen om hun gelijk te bewijzen. „Die onderzoeken zijn goed", aldus Zevibel-secretaris mr. H. J. van Geesbergen. „Ik twij fel daar niet aan. De conclusies laten echter geregeld een zekere vooringenomenheid zien, waar bij men veelal meer oog heeft voor vogels dan voor visserij. Om alle stukken goed te kunnen beoordelen, willen wij tijdelijk een zeebioloog aanstellen. Gedeputeerde Staten van Zee land steunen de actie van Zevi- bel en andere belanghebbende organisaties. Zij zijn bereid de helft van de loonkosten van de bioloog, maximaal 30.000 gul den, bij te dragen. De rest wordt door de schelpdiersector bekos tigd. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en Rijkswaterstaat Zeeland staan niet te juichen bij dit voorstel. Zij vinden dat het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) al voldoende kennis in huis heeft. „Dat kan wel zo zijn", zegt Van Geesbergen, „maar het RIVO kan niet doen wat wij wil len. Wij willen op korte tennijn kunnen reageren richting poli tiek." Betekenis GS van Zeeland volgen Zevibel, omdat de schelpdiersector in Zeeland van grote economische betekenis is. In de sector werken direct en indirect ongeveer 950 mensen. De Waddenzee is voor de mosselsector van groot be lang, omdat daar het meeste mosselzaad vandaan komt. Van een regelrechte tegenstelling tussen natuur en mosselsector wil Van Geesbergen overigens niet weten. „Wij gaan uit van een verweving van natuur en visserij, waarbij mosselzaad visserij een zeer beperkte in vloed heeft op de Waddenzee. Daarvoor is de Waddenzee te groot, te dynamisch." TERNEUZEN - In Terneuzen en Sas van Gent zijn donderdag- avond- en nacht drie bromfiet sen gestolen. Vanaf de Churchilllaan in Ter- neuzen verdween een bromfiets ter waarde van 2850 gulden die eigendom was van een 19-jarige man uit die plaats. Ook werd in Terneuzen vanaf de Brederoo- straat een brommer gestolen. Deze is 5500 gulden waard en behoorde toe aan een 23-jarige Terneuzenaar. Tenslotte werd de bromfiets van een 21-jarige vrouw uit Assenede (België) vanaf het Vlaanderenplein in Sas van Gent ontvreemd. Het voertuig heeft een waarde van circa 2500 gulden. VLISSINGEN Ouderen - De Dag van de Oude ren in Vlissingen krijgt een ver volg. De eerste dag, woensdag 1 oktober, bezochten ruim acht honderd bezoekers het pro gramma in Open Hof. door Ben Jansen VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep, de gemeente Vlissingen en de provincie kun nen rekenen op de steun van de PvdA in het Europarlement bij het streven de onderneming naar Vlissingen-Oost te ver plaatsen. Meer dan de helpende hand valt echter niet te bieden, want, zoals Europarlementari ër F. Castricum het tijdens een bezoek aan Zeeland uitdrukte, „het werk zal vooral toch hier moeten gebeuren." Castricum liet zich samen met enkele collega's onder wie H. d'Ancona en P. Dankerl, op de hoogte stellen van de plannen die de KSG en de gemeente Vlis singen hebben. Verhuizing uit de Vlissingse binnenstad naar het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost stelt het bedrijf in staat veel doelmatiger te wer ken. Het vertrek van de Schelde Groep levert de gemeente Vlis singen een toplocatie op voor een toeristische attractie en wo ningbouw. De kosten vormen evenwel nog een groot knel punt. Alleen al de verhuizing van de KSG vergt 120 miljoen gulden en dan is er nog niets ge bouwd op het vrijkomende ter rein. Daarom kijken Schelde Groep, gemeente en provincie met licht lonkende blikken naar de Europese Unie, die voor der gelijke projecten immer aan zienlijke bijdragen overheeft. Na afloop van een gesprek met vertegenwoordigers van de ge meente. de provincie en de raad van bestuur en de onderne mingsraad van de Schelde Groep erkende Castricum dat de verhuizing van de KSG prachtige vergezichten opent voor bedrijf en gemeente. Hij beaamde dat aan financiële steun vanuit de Europese Unie valt te denken. In dit verband wees hij erop dat in 1999 een nieuw programma van de Euro pese Sociale Fondsen wordt vastgesteld, „We zullen moeten kijken of daar voor de Schelde Groep een plek in is te vinden." Castricum legde er de nadruk op dat de drie partijen in Zeeland ervoor moeten zorgen dat het ministerie van Economische Zaken zich sterk maakt voor het project. Van daaruit zullen im mers aanvragen richting Euro pa moeten worden ingediend. plein moet in elk geval worden overlegd met Rijkswaterstaat. We zullen binnenkort eens pol sen of de ideeën over het op knappen van het Bressiaanse centrum ook bij die instantie een beetje leven." Zonder medewerking van Rijkswaterstaat, die ondermeer waakt over de zeewerende func tie van de Keerdam. kan Oost burg geen kant op, legde de wet houder uit. De commissieleden erkenden dat er 'nog veel voor bereidende werkzaamheden' nodig zijn, maar vroegen de wethouder een vurig pleidooi te houden voor een verfraaiende herinrichting. Het vissersdorp kan door een of andere verbin ding van de twee centrale plei nen zijn 'natuurlijke hart' weer terugkrijgen, hopen de Oost burgse politici. door Aector Dooms TERNEUZEN - De uitspraak van de Terneuzense politierech ter viel een 47-jarige inwoner van Kuitaart bitter tegen. Maar hij mocht volgens officier van justitie mr. F. van Es van geluk spreken dat hij onder invloed van alcohol niet iemand anders had aangereden. De automobi list raakte op 28 juli dit jaar in de gemeente Terneuzen zwaar gewond bij een eenzijdig onge val, toen hij de macht over het stuur verloor en in een weiland belandde. Hij vertelde twaalf glazen bier te hebben gedron ken. Een bloedproef wees uit dat hij de toegestane hoeveel heid alcohol ruim drie keer had overschreden. De officier van justitie eiste een boete van 1750 gulden en negen maanden rij-ontzegging. De verdachte zag de bui al hangen. „Dan kan ik mijn zaak wel slui ten." De politierechter was het eens met de boete, maar legde van de geëiste negen maanden rij-ontzegging een deel - drie maanden - voorwaardelijk op. Zonder licht Een 35-jarige Terneuzense drankrijder had op 30 juli dit jaar in zijn woonplaats rond middernacht de aandacht van de politie getrokken door met gedoofde lichten naar huis te rijden. Uit de blaastest bleek de Terneuzenaar 580 microgram alcohol in zijn bloed te hebben. „Ik had vijftien pilsjes gedron ken", bekende de verdachte eer lijk. Het was overigens de eerste keer dat hij in aanraking met justitie kwam. Daar hield de of ficier ook rekening mee. Hij eis te 1250 gulden boete en een voorwaardelijke rij-ontzegging van zes maanden. De politie rechter vonniste conform de eis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15