Middelburg benadert minima BCOLIJN Gered Gereedschap helpt dubbel Afscheidsdans Russen Taganrog Werk aan spoor Middelburg leidt tot opstoppingen ïieuw gemeentehuis lost Veere driekwart liljoen gulden extra Stuurgroep wijst op gevolgen economie uitstel Dammenroute zeeland zaterdag 18 oktober 1997 w 13 Demonstratie asielzoekers Iran Creatief met banaan Man beschadigt geldautomaat Boeren moeten bloemen zaaien Brand verwoest woning Veel uitkeringsgerechtigden niet op de hoogte van financiële steun gemeente STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK 0113-213720 LEWESTRAAT43 or Ab van der Sluis - De gemeente Middelburg gaat een intensie minimabeleid voeren. Te teel mensen weten nu nog niet regels er allemaal zijn om in aanmerking te %men voor kwijtschelding, een uit het Sociaal Fonds, geld uit het potje Premiebe Burgemeester en wethou ders hebben een belangrijke rol 'eggelegd voor maatschappe- Vjke organisaties. Die zouden de hoogte moeten blijven van ïlerlei wijzigingen in het be- i|id, zodat zij hun klanten of leelnemers kunnen voorlich- lef en W namen in maart van dit frfear een motie over van Groen links, AOV/Unie 55+, PvdA en RPF/GPV-fractie. Die kwam in het kort op neer dat uitke- IJingsgerechtigden actiever ge- "ormeerd moeten worden over llerlei regeltjes. Veel mensen nu nog te weinig gebruik fan diverse (financiële) voor- leeltjes. Isolement Terdere pogingen van het ge- neentebestuur om het gebruik h^an de verschillende mogelij k- teieden onder de aandacht te jrengen, hadden niet het ge- Hens te resultaat. Het gebruik g^am door de extra voorlichting paar tijdelijk toe. Daarna daal- ïehet aantal belangstellenden, te Dienst Maatschappelijke ^|aken denkt dat ze slechts een 1 |eel van de mensen bereikt, orn de sociale dienst alleen ge gevens heeft van uitkeringsge Maar ook onder langdurig werklozen arbeidsongeschikten bevin zich volgens de gemeente die een beroep kunnen aïoen op allerlei regeltjes. Voor op zich is volgens het ejollege onvoldoende. Informa- Me komt terecht bij mensen die wel de weg weten. Het ge meentebestuur wil juist die %oep bereiken die in een 'soci etal isolement' zit. ■Bezoeken Walcheren, het sociaal-cultu reel werk, de ouderenbonden én de uitkeringsgerechtigden zelf. Voor de maatschappelijke orga nisaties is een taak weggelegd in het voorlichten van mensen die deelnemen aan de activiteiten van die instellingen. De SWOM heeft inmiddels het initiatief genomen om ouderen vanaf 75 jaar te bezoeken in Middelburg- Zuid. B en W overwegen de ou- derenstichting te vragen zo'n project voor de hele gemeente op te zetten. Om mensen thuis te bezoeken, overwegen B en W uitkeringsge rechtigden in te schakelen. Ar beidsvoorziening heeft daar voor twee mensen op het oog. Volgens het college snijdt het mes aan twee kanten: uitke ringsgerechtigden worden inge zet die andere uitkeringsge rechtigden voorlichten. gemeente wil intensiever sa menwerken met de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg 'RWOM), het Bureau Sociaal Raadslieden, Thuiszorg, de ferkgroep Gehandicapten door Edith Ramakers VLISSINGEN - Op een bak fiets, volgeladen met gereed schap, een forse gereed schapskist en verhuisboxen met eindbestemming Ghana, reed Henk de Bruijn de werk plaats Gered Gereedschap in Middelburg binnen. Het was de feestelijke afronding van een project waarvoor vijfen twintig mensen zich via Erner- gis, het centrum voor geestelij ke gezondheidszorg, hadden aangemeld. De Bruijn is een van de grote verzamelaars van tweedehands gereedschap, dat in Veldzigt wordt opgeknapt. „Het tweede doel, om met Ge red Gereedschap psychiatri sche patiënten te helpen een plaats in de maatschappij te krijgen, is ook goed aangesla gen", zegt projectleider Mare van Es. Het gerepareerde gereedschap is bestemd voor een oplei dingscentrum voor vakmensen in Ghana. Aan hoeveel stuk ken gereedschap Didi Parinus- sa heeft meegewerkt, weet hij niet meer. „Ik heb zoveel tan gen, zagen, hamers, vijlen voorbij zien komen. Maar het mooiste was toch toen we alles in dozen konden inpakken. Dat gaf mij een goed gevoel. Dan zie je het resultaat van je werk. We hebben toch iets voor mensen gedaan die het niet zo goed hebben als wij", zegt hij. Rinus Nieuwburg zat vijftien jaar zonder werk, tot hij de kans kreeg om de kantine te beheren in Veldzigt. „In de tus sentijd had ik wel vrijwilli gerswerk gedaan, maar ik durfde net weer vaster werk aan. Dit is ook vrijwilligers werk, maar we werken wel met een contract, er gaat een solli citatie aan vooraf en wegblij ven zonder reden kan ook niet:" Zijn gevoel van eigen- Wethouder Strous maakt de kisten met gereedschap dicht voor het transport naar Ghana. waarde is in het halve jaar toe genomen. Daarvoor heeft hij zich moeten inzetten. „Ik wil de iets presteren voor mijn uit kering. Maar ik was niet meer gewend om vroeg uit bed te ko men en direct aan de slag te gaan. Ook moest ik me weer goed verzorgen. Als je niet in het leven staat, sluipt dat erin. Voordat ik aan dit werk begon. wist ik niet of ik het vol zou houden. Het is me gelukt en daar ben ik trots op. Je kunt wel vinden dat je moet werken voor je uitkering, maar dan moet je ook de kans krijgen. Als je een psychiatrisch verle den hebt, valt dat niet altijd mee. Voor mij mag dit project eeuwig doorgaan", vult Nieuwburg aan. Er is nog voldoende gereed schap om op te knappen, maar waai- die nieuwe lading naar toe gaat is nog onbekend. Ook zal Gered Gereedschap niet al tijd in de mooie locatie van Veldzigt kunnen blijven. Een projectontwikkelaar wil daar over een tijdje woningen bou wen. „Maar het gemeentebe stuur zet zich in om te zoeken foto Lex de Meester naar een blijvende oplossing. Mensen die niet zo gemakke lijk aan de slag kunnen, krij gen hier een gericht duwtje in de rug. De stap naar de ar beidsmarkt zal dan voor som migen mogelijk zijn. Dat initi atief moet in stand gehouden worden, vindt het gemeente bestuur", geeft wethouder M. Strous aan. MIDDELBURG - Iraanse asielzoekers demonstreren van daag (zaterdag) tegen de uitzetting van lotgenoten. Zij zijn niet tevreden over de door het ministerie van Buitenlandse Zaken opgestelde ambtsberichten over de mensenrechtensi tuatie in Iran. De demonstratie wordt gehouden in Den Haag en begint om 10 uur op het Plein bij de Tweede Kamer. Om 8 uur vertrekt de bus vanaf het Asielzoekerscentrum in Middelburg aan de Kruitmolenlaan. KAPELLE - Wie maakt het mooiste bananenkunstverk? Dat is de grote vraag bij een wedstrijd die door het fruitteeltmuse um Kapelle is uitgeschreven. De wedstrijd is bedoeld voor de jeugd van vier tot en met veertien jaar. Het kunstwerk mag niet groter zijn dan vijftig bij vijftig cen timeter, de materiaalkeuze is volkomen vrijWaaraan denk je bij het woord 'bananamania', dat is de vraag die de deelne mers tijdens de vervaardiging van het kunstwerk in het ach terhoofd moeten houden. Bananamania is immers de naam van de expositie die momenteel in het museum loopt. Deze tentoonstelling laat geen vraag over de gele, kromme vrucht onbeantwoord. Deelnemers aan de wedstrijd kunnen hun kunstwerk van woensdag 22 tot en met zaterdag 25 oktober en van woensdag 29 tot en met vrijdag 31 oktober in het museum tentoonstel len. TERNEUZEN - Geld trekken uit de muur. Het lijkt zo simpel, maar is het heus niet altijd. Een 21 -jarige man uit Helenaveen wilde op 31 juli dit jaar bij de ABN/AMRO in Breskens geld pinnen. De geldautomaat slikte - in plaats van geld te geven - zijn pasje in. De man raakte daarop buiten zinnen en begon vervolgens de automaat met stenen te bekogelen. Gisteren kreeg hij hiervoor op de zitting van de Terneuzense politierechter de rekening gepresenteerd: een boete van 400 gulden en het betalen van de schade, 333 gulden, aan de ABN/AMRO. Het vermoeden rees dat de verdachte, die niet op de zitting verscheen, door drankgebruik zijn pincode niet meer wist. OOSTBURG - Boeren kunnen een aardige bijdrage leveren aan de verfraaiing van het West-Zeeuws-Vlaamse fandschap door op braakliggende landerijen bloemen te laten groeien. Inwoners van de streek en toeristen zouden tussen april en half september van een kleurige bloemenpracht kunnen ge nieten, als zo'n tien procent van de naar schatting duizend hectare braakliggende landbouwgrond in West-Zeeuws- Vlaanderen in een bloementuin verandert. Het Oostburgse WD-raadslid J. Provoost betoogde dat vrij dag in de commissie financiën Geld voor het zaaigoed zouden de boeren kunnen krijgen uit het Oostburgse potje voor 'landschappelijke aankleding', stelde de liberaal zich voor. Winst hoeft niet het eerste oog merk te zijn. „Er zijn genoeg agrariërs van de flower-power- generatie." IJZENDIJKE - Bij een felle brand in de Handboogstraat in IJ- zendijke is donderdagavond een woning volledig verwoest. Toen de brand uitbrak waren de bewoners in het pand aanwe zig. Zij wisten op tijd de woning te ontvluchten. Niemand raakte gewond. De oorzaak van de brand wordt nog onderzocht, maar de poli tie denkt aan een technisch mankement. i%>or Nicole Kluijtmans "VEERE - Het nieuwe gemeente huis van Veere dat in Domburg 'r(vordt gebouwd, gaat de ge beente jaarlijks driekwart mil joen gulden extra kosten. bet onderhoud en de energiere van slechts één gebouw oRijn beduidend goedkoper dan 'an vijf vestigingen, maar de :osten voor nieuwbouw en in- ichting en de daaruit voort- rloeiende kapitaallasten doen lat voordeel weer teniet. Dat een onderzoek waarin de 'tosten van de huidige gebou- ken en die van de niewbouw te- YLISS1NGEN 'ogeltentoonstelling - In de zaal tan speeltuin Lammerenburcht Vlissingen wordt vrijdag 24 zaterdag 25 oktober een vo- el|eltentoonstelling gehouden, ri&e organisatie is in handen van 'e Vogelliefhebbers, afdeling "issingen. De zaal is vrijdag ipen van 19.30 tot 22 uur, zater- lag van 10.00 tot 21.00 uur. fOPPENDAMME IVijn maken - Het Walchers Azijnmakers Gilde houdt van 23 :ot en met 25 oktober demon straties over het gebruik van pas geoogst fruit bij imkerij Pop- ipendamme. Naast wijn maken ifn bier brouwen wordt ook ge loond hoe likeur gemaakt wordt. Belangstellenden klin ken proeven. Tijdens het drie jlagen durend evenement zijn de erste appels met het Zeeuws Keurmerk te koop. Voor kinde- ■en is er een doorlopende work shop 'Vogelgebakjes'. Het eve nement wordt gehouden tussen 30 en 17 uur. genover elkaar worden gezet. De gemeenteraad had om die cijfers gevraagd. Bij het onderzoek worden wel kanttekeningen geplaatst. Zo bestaat een deel van de extra kosten, 310.000 gulden, uit de rente en afschrijving van de in richting en het meubilair. Deze post vervalt na vijftien jaar om dat de investeringen dan zijn af geschreven. In het vergelij- kingsonderzoek wordt ook opgemerkt dat als de vijf huidi ge locaties in Domburg, Koude- kerke, Meliskerke, Serooskerke en Westkapelle blijven gehand haafd het verouderde meubilair aan vervanging toe is. Verder zijn de werkomstandigheden in Westkapelle en Domburg verre van ideaal. Daarnaast is een aantal kosten in het onderzoek buiten be schouwing gelaten zoals het productieverlies door het wer ken op vijf locaties. Er gaat veel tijd verloren aan het reizen. Vol gens het college van B en W moet rekening worden gehouden met een aanzienlijke kostenpost. Het onderzoek en het krediet- voorstel voor de bouw van het gemeentehuis worden woens dag 29 oktober besproken in de commissie algemeen bestuur en financiën. B en W willen 1,4 mil- joen gulden uittrekken voor de aanbesteding van de bouw. De totale bouwkosten bedragen 17 miljoen gulden. Als hier de startbij dragen van het Rijk (6 miljoen) en de boekwinst van de verkoop van de voormalige ge meentehuizen (2,5 miljoen) vanaf worden gehaald, blijft een netto-investering van 8,5 miljoen gulden over voor de ge meente. Dit bedrag heeft Veere al opzij gezet. De commissievergadering in het bestuurscentrum in Koudeker- ke begint om 19.00 urn: (Advertentie) [To j Initial Varel Security bv I VESTIGING GOES/TERNEUZEN I Livingstoneweg 42. 4462 GL Goes j Telefoon: (0113)21 20 33 (0115)61 76 31 Telefax: (0113)23 29 98 (0115)61 13 81 ►Inbraakbeveiliging ►Brandbeveiliging ►Toegangscontrole ►Terreinbeveiliging ►Video observatiesystemen ►Securuty Management systemen ►Alarmcentraleservice ►Service en onderhoud door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - In het cen trum van Vlissingen klinkt vrijdag opvallend veel Rus sisch. Terwijl de bestuurlijke delegatie van de Vlissingse zusterstad Taganrog in over leg zit met de Vlissingse be stuurders, brengt de 'burger- groep' een bezoek aan de vismijn en de weekmarkt. Als dank voor de gastvrijheid ge ven de meegekomen dans- en muziekgroepen ook nog een laatste optreden. De soms exo tisch uitgedoste dansers en muzikanten trekken de aan dacht van het winkelend pu bliek. Vrijdagochtend zijn nog niet veel mensen te bekennen in de Vlissingse winkelstraten. De dans- en muziekgroepen krijgen weinig maar enthousi ast publiek. Rondom het podi um op de Kleine Markt klap pen mensen fanatiek mee met de Russische volksliedjes van het folkloristische muziekge zelschap Lel. Onder de toe schouwers bevinden zich ook de Vlissingse gastgezinnen die de muzikanten een week lang hebben opgevangen. Nico Moes volgt zijn gasten al da genlang op de voet met een ca mera. Ook het Vlissingse echt paar Gerard en Wil Makkelie zijn vaste begeleiders van de muzikanten tijdens hun toer- nee door Zeeland. „Ze zijn voor de tweede keer in Vlissingen. In 1993 waren ze ook al hier", legt zij uit. Ze heeft de Russen vrij goed leren kennen. Drie jaar geleden hebben zij en haar man een te genbezoek aan Taganrog ge bracht. „Het zijn zulke fantas tische mensen. Zehebben geen geld om cadeautjes te kopen. Dansers en muzikanten uit Taganrog op de Lange Zelke in Vlissingen. foto Ruben Oreel Daarom maken ze muziek. Gisteravond hebben dertig muzikanten bij mij thuis gespeeld. Het was prachtig," Muzieklessen De communicatie tussen de gastgezinnen en Russische gasten verloopt moeizaam. Slechts een enkeling spreekt een paar woordjes Engels. Af en toe wordt het Russisch woordenboek erbij gehaald. „We houden van Holland en onze vrienden hier. Ze zijn hier dol op onze muziek", zegt Ta- tiana Karnaulhova van de groep Lel. Alle muzikanten zijn afgestudeerd aan het con servatorium. Met hun optre dens, aangevuld met inkom sten uit muzieklessen, verdie nen ze net genoeg om rond te komen. „Je moet er geweest zijn. Het is er nu net zo als bij ons honderd jaar geleden. Je kunt er wel alles kopen, maar het is zo duur", vult Wil Mak kelie haar aan. „Kleding is er niet te betalen. We geven dit keer weer tweedehands kle ding mee naar Taganrog. Ik ben deze week nog bij het Le ger des Heils'langs geweest. Maar ook voedsel is hartstikke welkom. Ze hebben bij Albert Heijn opgetreden in ruil voor voedselpakketten. Deze pakketten worden vrij dag rond lunchtijd uitgereikt in het hartje van het ABC- complex. Met een brede glim lach worden de tassen vol 'luxe' lekkernijen in ontvangst genomen. „Het was een interessante reis. We hebben heel veel geleerd. We zijn wel een Russische volksdansgroep maar we heb ben diverse internationale dansen op ons repertoire staan, en nu ook de klompendans", zegt studente economie en lid van de volks dansgroep Druzba Oxana Grirtsova. „Het is zo jammer dat onze manager en directeur er niet bij konden zijn. Maar- we nemen wel iets lekkers voor ze mee." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Stuur groep Regionaal Economisch Actieplan Midden- en Noord- Zeeland (REAP) heeft de Ka mercommissie Verkeer en Wa terstaat gevraagd onverkort vast te houden aan de aanleg van de Dammenroute N57. De aanleg van de weg is onlangs geschrapt uit het Meerjarenpro gramma Infrastructuur en Transport 1998. Aanleg van de Dammenroute is nu voorzien voor het jaar 2002. De Stuur groep REAP vindt de N57 van groot economisch belang voor Midden- en Noord-Zeeland. In de Stuurgroep REAP is een groot aantal organisaties en in stellingen vertegenwoordigd - waaronder de vakbonden, het Innovatie Centrum, Arbeids voorziening en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten - die zich sterk maken voor de groei van bedrijvigheid en werkgele genheid in Midden- en Noord- Zeeland. Om dat te realiseren is een volwaardig netwerk van wegen onmisbaar, schrijft de Stuurgroep aan de Kamercom missie. De N57 maakt daar on losmakelijk onderdeel van uit. De Stuurgroep verwacht dat de regio garen spint bij de aanleg van de Westerscheldetunnel. Daarop kan worden ingespron gen als de wegenstructuur 'kwalitatief en kwantitatief in orde is. „Walcheren dreigt let terlijken figuurlijk links te blij ven liggen als de Dammenroute niet tijdig wordt gerealiseerd. Uitstel zal uiterst nadelige con- door Ab van derSluis MIDDELBURG - Weggebrui kers van en naar Middelburg en de kust van Walcheren moeten tot en met aanstaande dinsdag rekening houden met verkeers opstoppingen. De Nederlandse Spoorwegen begonnen vrijdag met de vernieuwing van de spoorwegovergang aan de Schroeweg. Vrijwel meteen om 17 uur leidde dat tot een file op de A58. Tijdens de avondspits stond er een file vanaf de op- en afritten bij Oost-Souburg tot aan de kruising Sloeweg/Ger- brandystraat in Vlissingen. De werkzaamheden aan de spoorwegovergang bestaan uit het vernieuwen van de spoor staven en het vervangen van de wegverhardingen tussen de rails en de aansluitende wegge deelten. Volgens de planning is de overgang tot en met dinsdag 10 uur afgesloten. Ook fietsers en voetgangers kunnen die da gen geen gebruik maken van de spoorweg. Bordjes verwijzen hen naar het tunneltje onder het spoor bij de Agaatplaats. Met felgele borden op de A58 bij de afslag Middelburg-centrum en Domburg worden automobi listen doorverwezen n^ar de halfhoge brug in Vlissingen, richting Nieuwe Vlissingseweg. Vrijdag was meteen al duidelijk dat niet iedereen de aanwijzin gen opvolgde. Met name Duitse toeristen - de Nederlandse taal niet machtig - reden tóch de Schroeweg op om bij hotel Ar- neville tot de ontdekking te ko men dat de spoorwegovervang was afgesloten. Rond zeven uur was van de aan vankelijke, aarzelende ver keersopstoppingen bijna niets meer te merken. Alleen op de Nieuwlandseweg en de Kanaal- weg - de alternatieve route om het Middelburgse centrum te bereiken - was het wat drukker dan normaal. Rijverbod OOST-SOUBURG - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 40-jarige auto mobilist uit Borsele aangehou den voor rijden onder invloed op de Lingestraat in Oost-Sou burg. De man had ruim 2,5 maal de toegestane hoeveelheid alco hol genuttigd. De automobilist kreeg een rijverbod van 6 uur en een dagvaarding. Bovendien werd zijn rijbewijs ingenomen. MIDDELBURG Kerstkaarten maken - In het creativiteitscentrum in Middel burg houdt Multi Colour zater dag 25 oktober een workshop kerstkaarten maken. Iedereen die een nieuwe techniek onder de knie wil krijgen, kan van 10.00 tot 16.00 uur op de Toren- weg terecht. Tijdens deze doe- het-zelf dag is begeleiding aan wezig. Ook op zaterdag 8 en 22 november kunnen er de hele dag kerstkaarten worden gemaakt. (Advertentie) sequenties hebben voor de ont wikkeling van de regionale werkgelegenheid in met name het Vlissingse havengebied", al dus de brief. Aanleg van de Dammenroute is ook van groot belang voor de verkeersproblemen in en rond Middelburg. In de zomermaan den zijn de binnenstad, de kust en bedrijven moeilijk bereik baar. De Stuurgroep wijst in haar brief op de toezeggingen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat over de aanleg van de Dammenroute. De REAP schaart zich daarmee in het lan ge rijtje van gemeenten, provin cie en de Kamer van Koophan del die inmiddels protesthebben aangetekend bij minister A Jor- ritsma tegen uitstel van de N57. beveiliging 24-uurs meldkamer-service |~b" O R Technisch Beveiligingsbedrijf Erkend Uneto Beveiligings installateur Inbraak Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking Winkeldiefstal Tèchnisch alarm Overval Terreinbeveiliging GOES/KLOETINGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13