Voorzieningen in dorpen slecht Kijken troef in danstempel Zillion Scherpere controle vervoer baggerspecie Gouden handel in kraak-apparatuur telefoonkaarten Plan samenwerking in Oost-Souburg van NS en PTT ketst af Omroep Zeeland nu ook op tv! Kanaal 6 Zekatel 7oor leefbaarheid benodigd basispakket in helft van 124plaatsen onvoldoende Waterschap moet aanpassen ran dijken toch :elf bekostigen zeeuwse almanak Stoelen >EN HAAG - Minister A Jor- itsma van Verkeer en Water- taat blijft erbij dat de water- chappen zelf de aanpassingen uoeten betalen van de dijkvak ten die van 'voldoende' naar joed' moeten. Dijken die 'vol- oende' scoren, voldoen aan de vettelijk gestelde eisen ook al ijn ze weliswaar niet 'goed', ntwoordt Jorritsma op een irief van de Zeeuwse Water- chapsbond. )ie had in een brief aan de \veede Kamer geschreven dat ie Zeeuwse waterschappen on- togelijk deze kosten kunnen letalen. üjkswaterstaat zou volgens de )ond die kosten in Zeeland ra- nen tussen de 10 en 120 miljoen [ulden. Jorritsma stelt dat van amingen echter geen sprake is. laar lijkt een schatting van 120 niljoen gulden aan de hoge ;ant. Vat het precies gaat kosten, 'ordt nog onderzocht, aldus de ninister. )ijkvakken krijgen het predi- caat 'voldoende' als zij de eerst- comende jaren nog voldoen aan le veiligheidseisen. Deze dijk- 'akken moeten op termijn nog 'el worden verbeterd om te vol- loen aan de nieuwste eisen. Uit mderzoelt is gebleken dat een ieel van. de dijken, waarvan het nerendeel in Zeeland, daar niet lan voldoen. Veertig miljoen )m de slechtste vakken aan te lakken, heeft Jorritsma de 'eeuwse waterschappen alvast 'eertig miljoen gulden gegeven. )e voldoende dijkvakken zo 'erbeteren dat deze het predi- caat goed verdienen, is echter len taak van de waterschappen elf, vindt zij. let Rijk draagt wel bij in het ipknappen van dijkvakken die involdoende scoren. Die vol- loen immers niet aan de veilig- leidsnormen, schrijft zij de 'eeuwse Waterschapsbond. zeeland zaterdag 18 oktober 1997 oor Ben Jansen IIDDELBURG - Bijna de helft an de 124 gehuchten, dorpen n steden in Zeeland beschikt iet over een pakket voorzie ingen dat van vitaal belang an worden beschouwd: een ba- isschool, een winkel, een wijlt- cbouw of dorpshuis, een ostkantoor of bank, een biblio- heek en een huisarts. De meeste orpen die het grootste deel van eze zes basisvoorzieningen ïoeten ontberen, liggen in [eeuws-Vlaanderen. Ossenisse, euzenhoek, Sint-Kruis, Spui n Zandstraat hebben maar één f twee van deze voorzieningen, let grensdorp Overslag moet et zelfs geheel zonder stellen. )e provincie heeft in kaart ge- 'iracht hoe het vorig jaar met de iasisvoorzieningen in de woon- ;ernen van Zeeland was ge- C! teld. Het onderzoek is bedoeld ls een zogenaamde nul-me- ing. Over een aantal jaren zal et worden herhaald om zo de ntwikkelingen in de tijd te unnen aanduiden. Het aantal an 124 gehuchten, dorpen en teden, dat in het rapport Voor- ieningen in Zeeland 1996 ;ordt genoemd, komt overeen iet het getal dat hiervoor in het ude en het nieuwe streekplanis angehouden. Bijna al deze ker- len beschikten in 1996 over een lasisschool en een wijkgebouw. Heen de Zeeuws-Vlaamse ge- mchten Ossenisse, Overslag, iint-Kruis en Spui, hebben een basisschool. Dat brengt de nderzoekers tot de conclusie at het tot dusver gevoerde be- eid voor de instandhouding van lasisscholen succesvol is ge- reest. Overigens zijn kleinere asisscholen hun zelfstancüg- eid kwijtgeraakt en functione- en nu als nevenvestiging van rotere scholen. Overal op het latteland van Zeeland ligt een asisschool in de buurt. ilobiel \vee onderdelen uit het pakket an basisvoorzieningen worden ii de kleinste dorpen van Zee- 6.... lancl dijkwijls mobiel aangebo den: het postkantoor en de bibliotheek. Wanneer perma nente beschikbaarheid van de basisvoorzieningen als maat- schaf geldt, kan slechts een kwart van de dorpen en steden zich over de aanwezigheid er van verheugen. Van de dorpen tot 1500 inwoners benoorden de Westerschelde beschikten er in 1996 clrie over slechts de helft van de basisvoorzieningen: An na Jacobapolder, Ritthem en Wilhelminadorp In het onderzoek is ook gekeken naar regionale voorzieningen, zoals voortgezet onderwijs, schouwburg/theater, zieken huis, polikliniek en verpleeg huis. Op grond hiervan zijn Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Oostburg en Zierik- zee als de plaatsen met het hoogste voorzieningenpeil te onderscheiden. Hulst zit een ca tegorie lager. Daarna komen Tholen en Krabbendijke en ver volgens Koudekerke, Sint- Maartensdijk en Rilland. Dit betekent dat een verschil in voorzieningenniveau bestaat tussen Oostburg en Zierikzee enerzijds en Hulst en Tholen an derzijds. Deze vier worden in het streekplan als zogenoemde dragende kernen aangemerkt. Volgens de onderzoekers moet het voorzieningenniveau van een stad of dorp met dit predi kaat worden gezien vanuit de positie die zo'n plaats binnen de eigen regio inneemt. Zo is het stadje Tholen gericht op Bergen op Zoom. Daarom beschikt het over minder regionale voorzie ningen dan Zierikzee. De posi tie van Hulst in de reeks van ste den en dorpen met regionale voorzieningen heeft te maken met het ontbreken van een zie kenhuis. zie ook pagina 2 (commentaar) en pagina 15 door René Hoonhorst AXEL - De Axelse handelaar in telecommunicatie-appa- ratuur J. de Booij verwacht de komende weken duizen den cardprogrammers te ver kopen. Met de 'kaartpro- grammeur' kunnen mensen die wat van computertech niek weten, onder meer lege telefoonkaarten opladen. Nadat vrijdag bekend werd dat Koninklijke PTT Neder land (KPN) bezig is een me thode te ontwikkelen om illegaal opladen van tele foonkaarten te voorkomen, nam de belangstelling voor de cardprogrammers van het bedrijf Component Postor der een enorme vlucht. Het Axelse postorderbedrijf- je is een dochter van de on derneming M-Sat Satelliet- ontvangsten. Eigenaar J. de Booy zei gisteren dat de card programmers ('kaartpro- grammeurs lijkt me een pri ma vertaling') al langer in de handel zijn.,Het is een appa raatje waarmee, met de juiste software, TV-zenders kun nen worden gekraakt. Men sen die computertechnisch de weg weten, kijken bij voorbeeld gratis naar Film- net. Het programmeerappa raatje blijkt nu ook gebruikt te kunnen worden voor het opladen van lege telefoon kaarten. En waarschijnlijk is hetzelfde te doen met het weer opladen van chip- knips", vermoedt De Booy. De automatiseringsdeskun dige heeft zelf 'officieel' geen telefoonkaarten herladen, 'want het is tenslotte verbo- dên'. De Booy weet wel hoe computerfröbelaars aan pro grammatuur komen om ille gaal gebruik te maken van allerlei computerkaarten. „Hobbyisten roepen elkaar via Internet of E-mail op om oplossingen te bedenken voor allerlei problemen. De software voor alle kaartsys temen is door mensen be dacht, dus kunnen andere mensen met hetzelfde ver stand dat ook weer beden ken." De Booy weet dat met zijn kaartprogrammeurs frauduleuze handelingen worden verricht. „Maar het is net als met een handelaar in ijzerwaren die een schroe vendraaier verkoopt. Als met die schroevendraaier iemand wordt gestoken, is de dader altijd verantwoordelijk en niet degene die het gereed schap heeft verkocht. Zo is dat ook met de cardprogram- mer. Aan het apparaat zelf is niets illegaals." Bij de les KPN is daar waarschijnlijk ook van overtuigd, want het bedrijf overweegt geen ge rechtelijke stappen tegen verkopers van het apparaat. „Zo'n voorval houdt ons bij de les. Het is beter om zo snel mogelijk te zorgen dat het la den van lege kaarten tech nisch onmogelijk wordt", liet een woordvoerder weten. KPN denkt overigens dat de omvang van de fraude tot nu toe meevalt. „De verkoop van telefoonkaarten neemt nog steeds toe. Als illegaal opgeladen kaarten op grote schaal werden verkocht, zou dat te zien moeten zijn door een vreemde knik in de ver koopcijfers. En dat is niet het geval." Axelaar De Booy verwacht wel een enorme knik in de verkoopcijfers. Normaal verkoopt Component Post order zo'n honderd cardpro grammers (voor 160 gulden en vijftien gulden portokos ten) per week. De Booy denkt de eerstkomende weken tien keer zoveel kaartprogram meurs te kunnen slijten. doorManon Kotvis ANTWERPEN - Stapje voor stapje dichterbij 'the place to be', zoals de nieuwe Antwerpse danstempel Zillion al voor de opening door de media werd bestempeld. Een tenminste honderd meter lange rij van dansminnende jonge mensen stond donderdagavond en - nacht te wachten om de nieuwe discotheek in te wijden in het nachtleven van de Schelde- stad, waar ook menig Zeeuw? regelmatig vertoeft. Eenmaal binnen wordt de be zoeker overdonderd door alle mogelijke elementen die een discotheek maar kan bevatten. Tien bars, drie lasers, grote vi deoschermen, een aquarium met daarin professioneel wa terballet, robot-acts en een lichtshow van maar liefst 1.250.000 watt. Onder hetmot- to 'a zillion ways to party' is de ruimte ingedeeld in vier ver schillende zalen, elk met een eigen muzikale stijl. Hierdoor kunnen de circa vijfduizend bezoekers naar hartelust 'zap pen' tussen de verschillende stijlen. Bewaakt door een strenge meneer met microfoon en oordopje is er voor de VIP's (very important persons) de Zip-room. Overal hangen en staan hier modellen van oude vliegtuigen en vliegtuigonder delen onder een als blauwe lucht met wolkjes geschilderd plafond. Boven de bar hangt een bordje 'Barber Shop', in een hoek staat een ouderwetse tandartsstoel. Minder lieflijk is de Zillion danszaal, waar de bezoeker zich in het futuristische disco- veryland van het Parijse Disneyland waant. Niet te de finiëren stalen en chromen ob jecten omringen de beweegba re dansvloer waar hippe en minder hippe dansfanaten zich uitleven. De niet-dansers han gen in zwartleren banken, staan met een drankje in de hand aan één van de vele bar retjes of kijken vanaf de stalen constructie boven de dansvloer op de menigte neer. Deze eerste avond wordt er vooral véél gekeken. De één kijkt met opengevallen mond al wijzend en 'oh' en 'ah' roe pend om zich heen, anderen lo pen kritisch op- en aanmerkin gen makend de zalen rond. De meningen blijken flink uiteen te lopen. De 26-jarige Chris uit loor Lianne Sleutjes door Harmen van der Werf Sportcomplex De uit de gebouwen van het vroegere Antwerpse sportcom plex opgetrokken discotheek is nog niet helemaal af. Vanaf no vember kan de vermoeide en hongerige discoganger voor een hapje tussendoor terecht in een nog te openen bistro Jungle Style. In dezelfde maand wordt voor de computerfreaks een cybercafé geopend. En in de toekomst kan de afgepei gerde Zillion-bezoeker na een avond op zillion manieren te hebben gefeest, zelfs blijven slapen. OOST-SOUBURG - Laat de NS kaartjes verkopen in het postkan toor van Oost-Souburg. Het postkantoor kan dan openblijven door de uitbreiding van activiteiten en treinreizigers kunnen vaker voor een kaartje in Oost-Souburg terecht. De Vlissingse wethouder T. R. K. Meijers heeft dit idee voorgelegd aan de verantwoordelijke organisaties, NS Reizigers en PTT Post kantoren. „Ze vonden het best een goed plan, maar daar hield het ei- genlijkmee op. Op plaatselijk niveau is dit voorstel een logische op lossing, vonden de betrokken mensen die ik heb gesproken, maarzij moeten een landelijk beleid uitvoeren. Ze hebben nog wel beloofd het idee aan te kaarten op landelijk niveau. Ik vrees echter dat er niet veel van komt." Het NS-station Vlissingen-Souburg is sinds 1 juni alleen nog in de ochtenduren geopend op werkdagen. Het post kantoor aan de Burgemeester Stemerdinglaan staat op de nomina tie te worden gesloten, waarna erin een winkel een postagentschap wordt geopend. Uit informatie van de PTT heeft Meijers overigens begrepen dat het postagentschap dezelfde service zal bieden als het huidige postkantoor. Essen is net een kwartiertje binnen, maar is nog niet erg on der de indruk. „Ik had er al veel over gehoord. Er zou een impo sante entree zijn. hadden ze me gezegd, maar dat vond ik wel meevallen. Eigenlijk is het hier hetzelfde als ergens anders. Maar goed, ik ben hier nog maar net. ik moet het allemaal nog eens bekijken", zegt Chris De Antwerpse Véronique (23) is wat positiever: „Ik kom in veel discotheken en ik vind dit wel hip. Maar het is wel wat veel van het goede. Alles is in één ruimte gezet, de schermen, het licht, de dansvloer, het aquarium... Het is in ieder ge val wel een échte discotheek! (Advertentie) Spetterende Rock Roll Variété-avond Zaterdag 18 oktober 1997 Met optredens van: de swingende 4-rnans formatie Calch-22 bandparodist Riny van der Lee Blues Brothers-act door Jonas Friends Inclusief heerlijk koud en warm buffet n welkomstcocktail. Actie Jusitite tegen illegale import van vervuild slib per schip door Wout Bareman MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie in Middelburg heeft in overleg met de Zeeuwse milieu-inspectie en het dis trict Delta van de politie te water beslo ten de controles op het vervoer van baggerspecie door zandschepen te inten siveren. Dat gebeurt naar aanleiding van berichtgeving in de PZC over de illegale aanvoer op de Nederlandse markt van - jaarlijks - één miljoen kubieke meter zwaar verontreinigde baggerspecie uit de Beneden Zeeschelde bij Antwerpen. Persofficier van justitie mr. J. J. Groen vrijdagmiddag in een toelichting: „We gaan de controles niet alleen intensive ren, maar ook gerichter uitvoeren. Gedu- rende een aantal perioden zullen we met name zandschepen uitgebreider dan ge bruikelijk controleren." Volgens Groen werden er - hoewel een woordvoerder van Rijkswaterstaat eer der deze week verzekerde dat bij contro les op het water de aandacht in de eerste plaats uitgaat naar schepen met gevaar lijke stoffen en dat zand- en cementsche- pen ongemoeid worden gelaten - in het verleden 'binnen het gebruikelijke toe zicht op die transporten wel al controles uitgevoerd'. Geen bewijzen Van de vervoerde specie werden mon sters genomen om na analyse te kunnen beoordelen of een verdergaand onder zoek noodzakelijk was. Maar dat leidde niet tot de bevestiging dat ernstig ver vuilde baggerspecie werd vervoerd en in Nederland werd afgezet. Groen: „Dat wil zeggen dat bij de uitgevoerde controles geen baggerspecie afkomstig uit België is aangetroffen, die naar Nederlandse nor men als klasse III dient te worden gekwa lificeerd." Eerder deze week bevestigde ir. J. Claes- sens van de afdeling Maritieme Schelde van de Administratie Waterwegen en Zeewezen van de Vlaamse Gemeenschap echter dat jaarlijks wel degelijk onge veer één miljoen kuub verontreinigde specie door zandschippers richting Ne derland wordt afgevoerd. „Omgerekend naar de Nederlandse normering gaat het om specie uit klasse III, Dat is dus ernstig verontreinigd spul." Persofficier Groen \Tijdag: „Kennelijk verlenen de Vlamingen daarvoor wél vergunningen aan de schippers." Claes- sens echter: „Onze dienst verstrekt enkel vergunningen voor de vanning bij ons depot in de Schaar van de Oude Doel. Wat er daarna met de lading gebeurt, onttrekt zich aan ons gezichtsveld." Officier Groen, geconfronteerd met die mededeling: „Tja. het zou best kunnen zijn dat er wordt geknoeid met de docu menten. Dat kom je nu eenmaal in alle vervoerssectoren tegen. Maar we hebben vooralsnog geen bewijzen dat er met de vaardocumenten wordt gesjoemeld." Mengeling Bart Martens van de Bond Beter Leefmi lieu in Brussel waagt zich af hoe het mo gelijk is dat de zwaar verontreinigde spe cie, eenmaal de grens over, kan worden aangeboden als schoon Scheldezand. „De Nederlanders halen uit dat depot een mengeling van slib en zand boven. Als een belangrijk deel van het slib via de beun met het water wegloopt, zal dat verontreinigde slib zich verspreiden. Dat is in strijd met zowel de Vlaamse als de Nederlandse regelgeving. En ik denk dat voor het transport van dat goedje zowel een export- als een import vergunning is voorgeschreven Schoon Woordvoerder T. Faasse van de gelijkna mige zandhandel in Goes verzekerde eer der deze week dat zijn bedrijf 'schoon Doelzand' weghaalt uit het depot bij Antwerpen. „Vroeger moesten we vervolgens bij de douanepost in Lillo inklaren, maar sinds die post is gesloten, varen we gewoon door. Ten behoeve van onze klanten wor den zeer regelmatig monsters geanaly seerd. Het slibhoudend zand is zeker geen klasse Ill-specie. Het is zelfs klasse 0 en het voldoet aan alle eisen van Rijks waterstaat." Een woordvoerder van waterstaat: „Klasse 0? Uitgesloten." In het Walcherse gezin is de afgelopen dagen 'véél gere kend. Er moet een andere auto ko men - liefst een beetje ruim en nog luxueus óók. Hoe zij ech ter ook rekenden en cijfer den, de uitkomsten leverden steeds maar weer dezelfde treurigstemmende conclusie op: veel meer dan een aardige tweedehands laat het gezins budget niet toe. Derhalve begon het gezins hoofd aan een lange en vooral moemakende tocht door de provincie langs uitgestrekte terreinen vol occasions. Met een treurige trek rond de mondhoeken sjokte hij langs rijen wrakken en kneuzen. Tot hij de auto van zijn dro men ontdekte; pittig ge prijsd, maar van stevig staal vervaardigd, zeer fraai van vormgeving en van alle ge makken voorzien. Nadat hij het koopcontract met een zwierig gebaar had ondertekend, keerde hij in euforische stemming huis waarts. Er zitten zelfs, juich te hij, verwarmde stoelen in. Het thuisfront toonde zich aanmerkelijk minder geest driftig; „Kunnen we straks met z'n allen hele dagen op die ver warmde stoelen van jou gaan zitten, omdat we geen geld meer hebben om de cv aan te zetten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11