CDA wil versterking positie gezin Smokkel vuil slib blijkt lucratief Het extraatje van Knorr. GRATIS druiven en Nieuwe aardbeving treft Midden-Italië 4 WEKEN ^sintratuin Ajax-museum is wandeling door jongensdroom r- De winter wordt 'ti feest als de schilder is geweest. -J* Fokker-Spin bijna binnen 25m Bookerprijs voor debutante VOOR 15,00 Marijnissen: 'CDejAvu' 95 Onwetende instanties verbaasd over invoer en gebruik in Nederland Communisten slaan slag in Italië Kraker van Dow buiten gebruik f 65,- korting per man per dag 9° Zachter Vrij veel bewolking en af en toe een beetje regen of motregen.Middagtemperatuur rond de 14 graden. 240e jaargang no. 245 woensdag 15 oktober 1997 losse nummers 1,75 i AMSTERDAM - Het laatste nog bestaande originele Spin-vlieg- tuig van Anthony Fokker blijft vrijwel zeker behouden als Ne derlands cultuur-historisch erf goed. De Fokker Heritage Trust Foundation heeft een tekort van 360.000 gulden in vijf dagen door schenkingen zien teruglo pen tot 70.000 gulden. Een woordvoerder heeft dit dinsdagavond bekendgemaakt. Vanmiddag om 17.15 is echter de deadline, dan moet de stich ting 1,5 miljoen gulden bij el kaar hebben. Fokker Heritage mag het toestel van de curatoren hebben voor bijna 2 miljoen gulden (1,5 mil joen plus BTW en schenkings recht). Het stuk wordt niet openbaar geveild. Vorige week donderdag had de stichting nog 360.000 gulden te weinig. Dat het tekort inmiddels is terugge lopen tot 70.000 gulden komt door belangrijke giften van een particulier die onbekend wil blijven, de Koninklijke Lucht macht en de Koninklijke Mai-i- ne. De Spin zal, als het toestel in Nederland blijft, worden ten toongesteld in liet Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome- Schiphol. Vanmiddag moet de stichting bet geld aan de curatoren afdra gen. De stichtingswoordvoerder zei te hopen dat zij het bod niet afwijzen, niettegenstaande het tekort van 70.000 gulden. ANP zie ook pagina 8 Johan Cruijff bekijkt samen met z'n vrouw Danny zijn eigen shirt met het beroemde nummer 14. van onze sportredactie AMSTERDAM - Voetbalgeschiedenis is gesmolten sneeuw volgens Rinus Michels. De voormalige trainer van Ajax, die de club de eerste grote internationale successen bezorgde, bewaarde weinig tastbaars. Al leen herinneringen. En die kun je niet in een museum neerzetten. Die kun je hooguit in foto's proberen op te roepen. Dat gebeurd dan ook in het Ajax Museum, dat dinsdag door Johan Cruijff is geopend. Het grootste deel van de collectie in de Amsterdam Arena bestaat uit foto's. Beelden van mannen in wijde voetbalbroeken, met riem. De shirts zijn dan. in het begin van deze eeuw, nog rood-wit verticaal ge streept. In 1911 ondergaat het tenue een gedaantewis seling. Omdat Sparta in dezelfde outfit speelde, koos Ajax voor de later zo karakteristieke rode baan op het witte shirt. In een vitrine hangt het originele exem plaar uit 1925 van Wim Volkers. Ietwat verkleurd, maar verder nog puntgaaf foto Marcel Antonisse/ANP Het museum schenkt veel aandacht aan tenues. Van het typische jaren deitig product met veters als boordsluiting tot het shirt van Van Basten uit 1986 waar voor het eerst een sponsornaam - TDK - op voor kwam en het nieuwste exemplaar dat, wegens spon- sorbelangen, elk jaar weer verschilt. Op de twèede verdieping, over de internationale suc cessen van Ajax, zijn ook buitenlandse truien te zien. Ze geven op mooie wijze een tijdsbeeld. ANP door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Nederland moet veiliger worden, zorgzamer voor zwakkeren en zieken, en het moet haar jeugd opleiden voor een hoogtechnologische economie. Met het oog daarop dient er zwaar te worden geïn vesteerd in politie en justitie, de zorgsector en onderwijs/onder zoek. Dat is de kern van het van- (Advertentie) daag gepresenteerde CDA-ver- kiezingsprogramma. In het stuk, met de titel 'Samen leven doe je niet alleen', wordt ook de twee jaar geleden door het CDA geïntroduceerde ge zinspolitiek tot inzet van de ver kiezingen gemaakt. Zo sti'eeft men naar een minister van ge zinszaken, die met maatregelen moet komen om de positie van het gezin te versterken. De christen-democi-aten denken dan aan een hogere kinderbij- Advertentie Der zakje X«y «y Knorr Groente Rijk Q Q per zakje J Knorr Kip Tandoori, Kip Siam, Beef Shanghai, Paëlla, Moussaka Q QQ of Taco's, per pak 465^0. Deze week alleen bij Albert Heijn. Een fantastisch Ideetje van Knorr: lekkere en voordelige dingen kopen en dón GRATIS naar de voorpremière van de nieuwe James Bond: "Tomorrow Never Dies". Vier streep jescodes leveren 2 bioscoopkaartjes op! iZie actlevoorwaarden in de winkel.) Knorr Marinade Mix, 1.99 Nu tijdelijk bij aankoop van een compléte badkamer. in combinatie met andere aanbiedingen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 oktober a.s. slag, veilig transport van kinde ren die naar school gaan, vei'lof- regelingen voor werkende ouders om de zorg voor hun kin- dei'en te vergemakkelijken. Het CDA zal de verkiezingen ook aangrijpen voor een her nieuwde aanval op de 'gedoog cultuur'. De partij wil dx-ugs zoveel mogelijk uit de samenle ving bannen, en verslavingszorg uitbreiden. Meer ruimte voor gedwongen afkicken is gebo den. Kinderen moeten al op de basisschool worden voorgelicht over de gevaren van rokendri n- ken en drugsgebruik. Het CDA wil verder automobi listen zwaarder straffen als ze ongelukken veroorzaken door extreem hard rijden of alcohol misbruik. Herhaling van crimi- neel gedrag wordt harder aan gepakt, en gedetineerden komen niet meer automatisch vervroegd vrij. De veiligheid op straat moet worden vei'groot met zevenduizend extra politie agenten. De rechterlijke macht wordt verstei'kt, waardoor pi'o- cessen koider dui-en en straffen sneller worden uitgesproken. Platteland De christen-democraten beste den ook ruim aandacht aan het platteland en de positie van de boei'en, in de wetenschap dat veel van hun kiezers buiten de Randstad wonen. Het CDA wil het dorp beschermen door er primaire vooi'zieningen te handhaven, zoals school, ver zorgingshuis en postkantooi-. Het CDA wil de kosten voor de gezondheidszorg meer laten stijgen, met 2,4 procent per jaar. Daarmee moeten de wachtlijs ten worden weggewerkt. Extx-a geld is er tenslotte ook voor het ondexwijs gereser veerd: 1,25 miljard. Daarmee kunnen de klassen worden ver kleind. GPD van onze redactie buitenland ROME - Bijna drie weken na een krachtige aardbeving is Mid den-Italië gisteren opnieuw ge troffen door zware schokken. De kracht van de beving was bijna even groot als die op 26 september en wederom ont stond er aanzienlijke schade. Duizenden mensen raakten in paniek. Toeristen sprongen in hun auto en vluchtten. Talrijke personen raakten licht gewond. In het op 150 kilometer afstand van het epicenti-um gelegen Ro me was de trilling van de aarde duidelijk speurbaar. De mui'en van enkele huizen en kerken lie pen schelmen op. De afgelopen weken waren er dagelij ks naschokken in en rond LONDEN - De Indiase auteur Arundhati Roy heeft gisteren de prestigieuze Booker Prize ge wonnen voor haar eerste roman, De God van kleine dingen. De onderscheiding is de belang rijkste voor literatuur in Groot- Brittannië. De God van kleine dingen gaat over een tweeling die poogt te overleven temidden van de soci ale kasten in Zuid-India. ANP de provincie Umbrië, maar die waren allen lichter. De Italiaanse televisie meldde dat vooral gebouwen instortten die bij eerdere bevingen bescha digd waren. In de meeste geval len waren de woningen al verlaten. Ook de historische stadhuxstoren van het pittores ke Foligno brokkelde verder af. De eerder getroffen basiliek van Sint Franciscus in Assisi liep geen nieuwe schade op. DPA/RTR (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: Advertentie DEN HAAG - SP-fractievoorzitter Marijnissen is bijzonder ongelukkig over de naamgeving van het CDA-verkiezings- programma 'Samen leven doe je niet alleen'. De titel lijkt als twee druppels water op de naam van zijn eerste boek, 'Samen leven kan je niet alleen'. De SP-er is bang dat potentiële kiezers op zijn pax-tij straks met het verkeerde boekwerk thuiskomen. Maar ook de CDA- kiezer kan behoorlijk rood aanlopen als hij met het verkeerde exemplaar thuiskomt. Dat staat namelijk bol van de aantij gingen tegen het beleid van dx-ie kabinetten Lubbers. De SP-voorman heeft het CDA inmiddels gevraagd de naam van het vei-kiezingsprogramma te wijzigen. 'CDejAvu' lijkt hem wel een goed idee. „Die naam sluit beter aan bij het con ceptprogramma, dat niet meer biedt dan oude gedachten in een nieuwe verpakking." ANP Maar liefst 40 bolletjes blauwe druifjes waarvan u straks in het voorjaar volop kunt genieten. Wanneer u ze nu plant, ziet u ze door verwildering ieder jaar terugkomen. Ook uitstekend geschikt voor pot of border. Van 5.95 voor een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Straat: Telefoon: KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. door Wout Bareman EMMADORP - Neder landse zandschippers voeren jaarlijks bijna een miljoen kubieke meter verontreinigde bagger specie uit de Beneden- schelde bij Antwerpen illegaal aan op de Neder landse markt. De zandschepen varen, beweert een ingewijde in de binnen vaart, zonder de benodigde im- poi'tverguxxningen ongestoord met hun lading via de Kreekraksluizen en de sluizen bij Hansweert naar bestemmin gen in ons land. Controle is er onderweg niet of nauwelijks. Rijkswaterstaat, de milieuin spectie en de waterpolitie rich ten zich bij controles op het water in de eerste plaats op schepen met gevaarlijke stoffen aan boord. Zand- en cement- schepen worden in de regel on gemoeid gelaten. Bij de ver schillende instanties werd dinsdag verbaasd gereageerd op de 'speciesmokkel', die uitei-st luci'atief kan zijn. Angst Volgens de ingewijde, die uit angst voor repx-esailles anoniem wil blijven, betaalt een hande laar in Vlaanderen maar 30 tot 40 cent per kuub. De zogenaam de 'domeinprijs' voor zand uit de Westerschelde bedraagt mo menteel 1,50 gulden en dat is meteen de basispx*ijs voor de handel in Nederland. „Dagelijks liggen bij het slibde- pot in de Schaar van de Oude Doel ter hoogte van de Prosper- polder - dus net over de grens in Vlaanderen - verschillende schepen te laden. Op hoogtijda gen liggen er soms zes tegelijk. Het spul dat ze daar aan boord nemen, mag van Rijkswater- staat niet in de Westerschelde worden gedumpt omdat het zwaar verontreinigd is. Maar het gaat wel via het Schelde- Rijn-kanaal en het Kanaal door Zuid-Beveland richting Neder landse markt. De truc is dat de specie, eenmaal de, sluizen ge passeerd, op die markt wordt af gezet als Westerschelde-zand. En zoals bekend is dat zand kwalitatief stukken beter." Ir. J. Claessens van de afdeling Maritieme Schelde van de Ad ministratie Waterwegen en Zee wezen van de Vlaamse Gemeen schap bevestigt dat op jaarbasis ongeveer één miljoen kuub spe cie de grens over gaat richting NedeiTand. Een ander deel blijft in België. De dienst van Claes sens begeleidt de baggerwei'ken op de Benedenschelde tussen de Belgisch-Nederlandse grens en de Kallosluis. „Omgei-ekend naar de Nederlandse normering gaat het om specie uit de Klasse III. Dat is dus ernstig verontrei nigd spul. Onze dienst verstrekt vergunningen voor de winning. Wat er daarna met de lading ge beurt, onttrekt zich aan ons gezichtsveld. De betrokken be drijven hebben de vergunnin gen alleen gekregen op voor waarde dat zij zich strikt aan de richtlijnen houden." Overrompeld Woordvoerders van Rijkswater staat, de wateipolitie, de mi lieuinspectie, de Vlaamse Bond Beter Leefmilieu en de Zeeuwse Milieu Federatie werden dins dag overrompeld door de be richten over de mogelijk illegale import van verontx-einigde spe cie. Ze besloten zich stuk voor stuk in de zaak te verdiepen. Ruim een week geleden werd bekend dat de dijkwerken in het kader van het Vlaamse Sigma plan - de tegenhanger van het Deltaplan - zijn stilgelegd na een verbod van de overheid bij de dijkophogingen nog langer gebruik te maken van verontrei- nigde baggerspecie uit de Schelde, de Durme en de Rupel. De afgelopen twintig jaar - zo lang loopt het Sigmaplan al - werd die specie wél gebnxikt, maar na aanpassing van de Vlaamse milieuwetgeving wordt de bagger nu beschouwd als 'verontreinigd' en daardoor onbruikbaar voor dijkverzwa ring. De specie wordt voorna melijk gebruikt voor opspuiten van industrieterreinen en der gelijke, zowel in Nedeiiand als in België. Dow Chemical in Temeuzen heeft dinsdag een van de twee krakers van het fabriekscomplex stilgelegd voor een grote on derhoudsbeurt. De kraker vormt het hart van het be drijf. De schoonmaakbeurt neemt ongeveer vier we- O ken in beslag. I O feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 8; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: 10 en 11; zeeland: 13,15,17,18 en 19; sport: 21,22 en 23 De communistische paxtij in Italië heeft gisteren haar greep op de regeiing-Pi-odi verstevigd. Ze hebben als voorwaarde voor steun aan de coalitie bedongen dat ze bij het ontwikkelen van beleid direct wox-den betrokken. De communistische lei der Bertinotti (foto) claimde gisteren dan ook de ovex*winning in de moeizame gesprekken over het voortzetten van de Olijf coalitie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1