Actie treft Amsterdamse haven Fusie leidt tot mega-uitgeverij JL' ABN Amro verhoogt de hypotheekrente Bolkestein: grenzen desnoods dicht voor Iraakse asielzoekers 4 WEKEN Mulisch wordt Commandeur Bonden roepen op tot algehele staking na mislukken van onderhandelingen Blair ontmoet Sinn Fein Vlaamse roep om natuurherstel VOOR 15,00 Voertuig door geluidsbarrière John Denver komt om bij vliegtuigcrash 12° «58® |8U N 5 Buien Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige noordenwind. Middagtemperatuur rond 12 graden. 240e jaargang no. 244 dinsdag 14 oktober 1997 losse nummers 1,75 Gedicht levert reis op naar VS AMSTERDAM - ABN Araro verhoogt met ingang van mor gen de rente voor kortlopende hypotheken. ING Bank doet hetzelfde met zijn basisrente, die deel uitmaakt van het tarief dat banken hun zakelijke klan ten in rekening brengen. De rente van ABN Amro-hypo- theken met een rentevaste pe riode van een, twee of drie jaar gaat met 0,3 procentpunt om hoog. De Amsterdamse bank maakt zijn hypotheken duur der vanwege de oplopende ta rieven op de geld- en kapitaal markt. Om dezelfde reden komt de ING tot zijn rentestap. gaat met 0,25 procerftpunt om hoog tot 3,75 procent. Vorige week verhoogden de Duitse en Nederlandse centrale banken de beleningsrente met 0,3 pro centpunt tot 3,3 procent. Vol gens Rabo-topman H. Wijffels valt de komende periode nog een verhoging van de rente te verwachten. Die zal echter geen gevolgen hebben voor de rentetarieven voor de langere termijn. De laatste ronde van renteverhogingen dateert van augustus. In die maand ver hoogden de meeste hypotheek verstrekkers de rente op hun kortlopende hypotheken met 0,2 of 0,3 procentpunt. ANP De Britse premier Blair heeft gisteren in Noord-Ierland een ontmoeting gehad met Sinn Fein, de politieke vleugel van de katholieke afscheidingsbeweging IRA Later op de dag moest de politie Blair ontzetten toen hij werd omstuwd door honderd protestantse Noord-Ieren, die hem zijn gesprek met Sinn Fein niet in dank afnamen. De Vlaamse overheid moet bij Nederland aandringen op een volwaardig natuurherstelplan voor de Westerschelde. Dat vinden Vlaamse milieuorganisaties. Het Vlaams Gewest geeft Nederland 44 miljoen gulden als compensatie voor het verlies aan natuur door de verdieping van de 1 C vaarweg naar Antwerpen. I w feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13,15,17 en 19; sport: 20 en 21 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Als Frankrijk zijn grenzen gesloten houdt voor asielzoekers uit Irak, moet Ne derland 'in het uiterste geval' dezelfde stap nemen. „Eenzijdi ge maatregelen zoals Frankrijk die treft, geven een te grote druk op ons land", zei WD-leider Bolkestein gisteren tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Assen. Nederland zag zich de afgelo pen periode geconfronteerd met aanzienlijke aantallen asielzoe kers uit Irak en Afghanistan. Bolkestein suggereerde een ver band met de sluiting van de Franse grenzen voor Irakezen en deze toestroom. Hoewel de Franse maatregel volgens de WD-leider in strijd is met het Verdrag van Schengen, moet Nederland dat voorbeeld vol gen als Frankrijk niet bereid is zijn beleid te herzien. Geen plaats Bolkestein wil dat staatssecre taris Schmitz (Justitie) de kwes tie „binnen enkele weken af kaart met Frankrijk. Er komen elke week 300 mensen uit Irak ons land binnen. Daar hebben wij geen plaats voor." Over schadelijke gevolgen voor de re latie met Frankrijk maakt .de WD-fractieleider zich geen zorgen. Coalitiepartner D66 wijst dit idee van Bolkestein van de hand. „Dit zou het einde van het Europese streven naar harmo nisatie van het asielbeleid bete kenen", aldus het Kamerlid Dit- trich in een reactie. Kamerlid Rijpstra oogstte in Assen enthousiast applaus met zijn uitspraak dat de asielzoe kers in het tentenkamp in Dwingeloo, zo'n 25 kilometer van Assen, 'al lang weg hadden moeten zijn'. Als een asielzoe ker stelselmatig weigert om 'met geld van de overheid terug te keren naar het land van her komst' is het enige wat nog rest iemand op straat te zetten, aldus Rijpstra. Bolkestein nam in Assen een uitgebreid voorschot op het ver kiezingsprogramma dat de WD volgende week presenteert. Hij vindt dat de instroom van het aantal asielzoekers in de vol gende regeerperiode omlaag moet naar het Europese gemid delde. Ook de ruimte voor Ont wikkelingssamenwerking kan volgens de WD omlaag. Bolke stein opperde een bevriezing van de huidige norm (0,8 pro cent van het bruto nationaal product) tot de norm van de Ver enigde Naties is bereikt (0,7 pro cent). ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant van Denver werd geborgen door So^SlSaSmeeerfin Reed Elsevier en Wolters Kluwer besluiten samen te gaan de hand van zijn vingerafdruk ken. Denvers toestel was van fiber glas en telde twee zitplaatsen. Volgens politiewoordvoerder Carl Miller van Pacific Grove bezat het een experimentele status. Het toestel werd ge bouwd door Rutan Aircraft in Mojave, een bedrijf van de luchtvaartpioniers Dick enBurt Rutan. Het vliegtuig was zondagmid dag in Monterey opgestegen. Ooggetuigen zeiden dat het toe stel opeens in zee stortte. „Ik dacht eerst dat hij acrobatische toeren aan het uithalen was", zei een van hen. AP zie ook pagina 4 GERLACH - Een door een straalmotor aangedreven voer tuig op wielen heeft gisteren de geluidsbarrière doorbroken. De supersonische Britse Thrust SSC haalde in de Black-Rock- woestijn in de Amerikaanse staat Nevada een snelheid van 1222 kilometer per uur. Het succes volgt op enkele mis lukte pogingen om de magische 1210 kilometer per uur te halen. De 35-jarige bestuurder Andy Green is piloot bij de Britse luchtmacht. Drie weken gele den klokte hij met de Thrust al een snelheidsrecord door 1142 kilometer per uur te rijden. AFP door Raymond Peil en Marien van den Bos AMSTERDAM - Reed Elsevier en Wolters Kluwer, de twee grootste Nederlandse uitgevers, gaan fuseren, zo hebben de on dernemingen gisteren bekend gemaakt. Daarmee ontstaat een mega- uitgever met een jaaromzet in 1997 van ruim 14 miljard gulden en ongeveer 42.000 werkne mers. „Een agressieve commer ciële fusie gericht op de toe komst", aldus beoogd voorzitter C. Brakel. De combinatie wordt de groot ste onderneming ter wereld op het gebied van uitgaven voor wetenschappers en vakspecia listen. Het concern is sterk ver tegenwoordigd in Europa, Noord-Amerika en Azië en op het gebied van juridisch, fiscale en wetenschappelijke uitgaven een speler van formaat. Schooi en studieboeken alsmede publi caties voor het bedrijfsleven en medici zijn andere sterke pun ten. Reed Eiserter was met een om zet van 3,4 miljard pond sterling 9,8 miljard) en 25.800 werk nemers al een van 's werelds grootste uitgeverijen. Het gro tendeels in Amsterdam geves tigde concern is gespecialiseerd in zeer winstgevende uitgeefac tiviteiten als wetenschappelijke publicaties (16 procent van de omzet), uitgaven voor juristen •en specialisten (31 procent), be drijven (38 procent) en elektro nische gegevens. Bij Wolters Kluwer, grotendeels in Amsterdam en Deventer ge vestigd, maken juridische en fiscale uitgaven ruim de helft van de bijna 5 miljard gulden omzet uit. Schoolboeken, be drijfsinformatie en medische en wetenschappelijk publicaties zijn verder de belangrijkste ac tiviteiten. Er werken ruim 14.000 mensen. Gezien het for maat van Reed Elsevier gaat het eerder om een overname van Wolters Kluwer dan om een ech te fusie, al wordt Wolters Klu- wer-topman C. Brakel de eerste voorzitter van Elsevier Wolters Kluwer. Het belang van het Britse Reed komt na de fusie op 38,3 procent van de combinatie, het aandeel Elsevier heeft een belang van 34,2 procent en Wol ters Kluwer 27,5 procent. Overnameprooien Enkele jaren geleden fuseerden Wolters en Kluwer na een ver moet nog worden gevonden) niet in de eerste plaats bedoeld om te kunnen bezuinigen. Er zijn maar weinig overlappin gen. De belangrijkste reden voor de fusie ligt in het samen sterker staan in de sterk groei ende markt van elektronische uitgaven. Nu al goed voor zo'n 20 procent van de omzet van het concern. GPD zie ook pagina 6 (Advertentie) leeuwen: Opgelet! Herfstkamperen in eigen provincie? Maak kennis met de i leukste campings in Zeeland: De Zandput in Vrouwenpolder Roompot Reach Resort in Kamperland 1 Hof Domburg in Domburg Profiteer van onze speciale inwoners-aanbieding! Nan 18 oktober - 26 oktober: All-in prijs slechts 25,- per nacht. (incL 5 pers, cxd, tocr.bd.) Toegang subtropisch zwemparadijs gratis! Reserveer snel: 0113-374200 Roompot Zeeland Vakanties agressieve poging van Elsevier om Kluwer over te ne men. Het afgelopen jaar knok ten beide uitgevers tegen elkaar om aantrekkelijke overnamep rooien als uitgeverij Colofon. Elsevier ging daarmee aan de haal. De strijd om de Ameri kaanse elektronische uitgever CCH won Wolters, dat kostte maar liefst 3,1 miljard gulden. De fusie moet in de loop van 1998 worden afgerond. Gezien de uitruil van aandelen komt er geen bod op de stukken van Reed Elsevier dan wel Wolters Kluwer. Volgens Brakel is de nieuwe combinatie 'Reed Elsevier Wol ters Kluwer' (een nieuwe naam Mulisch wordt op zijn verjaardagspartijtje begroet door Freek de Jonge. foto Rob Keeris/GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Schrijver Harry Mulisch is gisteravond in Amsterdam benoemd tot Com mandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Staatssecretaris van Cultuur Nuis deelde de onderscheiding uit tijdens een door uitgeverij De Bezige Bij georganiseerd feest ter ere van Mulisch' 50-jarig schrijverschap en zijn zeventigste verjaardag. Het feest vond plaats in de Kleine Zaal van het Concertgebouw, waar elf prominente verte genwoordigers uit politiek en cultuur ieder een deel van een speciale jubileumuitgave van alle elf romans van Mulisch aan de schrijver over handigden. Onder de louter lovende sprekers bevonden zich oud-premier Ruud Lubbers, de componist Louis Andriessen, acteur Jeroen Krabbé, Freek de Jonge en de schaker Jan Timman. Staatssecretaris Nuis die Mulisch' laatst ver schenen roman (De ontdekking van de hemel) overhandigde, sloot het rijtje af. Mulisch werd al eerder benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau en later tot Ridder van die orde. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Ver- voersbonden van FNV en CNV hebben gisteren op geroepen tot een algehele staking in de Amsterdam se haven. Vanaf vanmor gen half acht moet als het aan de bonden ligt het werk in de haven van Am sterdam voor 24 uur stil- liggen. De staking is het gevolg van het mislukte overleg tussen vak bonden en werkgevers over de voortzetting van de failliet ver klaarde Amsterdamse haven- pool. Het personeel van de ha- venpool legde gistermiddag het werk al neer. 's Avonds belegden de bonden een actievergadering waar zij hun leden over de situa tie informeèrden. Vanmorgen moet blijken of de havenwer kers massaal gehoor geven aan de stakingsoproep. Doorstart Volgens de Vervoersbond FNV wilden de werkgevers niet in gaan op hun eis om in te stem men met hogere tarieven voor het inlenen van personeel van de havenpool. Die hogere tarieven zijn volgens de bonden nodig om PACIFIC GROVE - De Ameri kaanse zanger John Denver (53) is zondagavond omgekomen bij een ongeluk met zijn eigen een- motorige vliegtuigje. Denver, een geoefend piloot, stortte door nog onbekende oor zaak neer in een baai even ten noorden van Monterey, in Noord-Califomië. Het lichaam een gezonde basis te krijgen voor een mogelijke doorstart van de failliete pool. Een goede havenpool voorkomt volgens de bonden dat de ar beidsvoorwaarden van het vas te personeel onder druk komen, doordat zij concurrentie krijgen van goedkopere uitzendkrach ten. De werknemers in de pool worden betaald volgens de ha- ven-CAO. Vandaar dat de bon den ook de vaste werknemers hebben opgeroepen in staking te gaan. Volgens de bonden is het mis lukken van de onderhandelin gen volledig te wijten aan de werkgevers, die weigeren de ta rieven naar een redelijk niveau te tillen. De havenpool is inder tijd verzelfstandigd met behulp van geld van het ministerie van Sociale Zaken. De bonden ver wijten de werkgevers dat zij het meest van dit geld hebben ge profiteerd en zo. de tarieven kunstmatig laag hebben kun nen houden. Inmiddels is de pot leeg en de pool failliet. Werkgeversonderhandelaar A van Idsinga vindt de eis van de bonden om hogere tarieven te betalen niet reëel. „De kosten van de pool zouden in relatie tot het personeel in vaste dienst te hoog worden." Hij vindt dat de werkgevers er alles gedaan heb ben de pool nieuw leven in te blazen. A NP Een terneergeslagen havenarbeider van de SHB hoort het nieuws over de toekomst van de havenpool. foto Marco Okhuizen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1