Boze Belgische agenten straat op üli'PWnTHMHH! Papon viert vrijheid met diner Broek op Langedijk aan ramp ontsnapt |Tt Wijf1 "MAP** BiPBrTw s' i itim if il»ik i LH f!E lï'.i: J j Koperblazers spelen vanaf vijf verdiepingen Man verschijnt op eigen begrafenis D66 oppert verbod op military na dood van twee paarden bij race 4 WEKEN -Jff [lUÜR FOTOSERVICE Woede over gebeurtenissen havens Zware kritiek op regeringsplannen voor hervorming politie en justitie )ringeii voor Spice Girls Palingstroper in "•Middelburgse -gracht opgepakt i «EfiSIS herfstmarkt Geldzending zoek Man mishandeld op ziekenzaal in Alkmaar Oranje zonder glans 13 en 14 VOOR 15,00 JA, ik wil: 1 11' NW 4 Buien Wisselend tot zwaar bewolkt met buien. West- tot noordwestenwind, kracht 4 tot 6. Middagtemperatuur rond 11 graden. 'a240e jaargang no. 243 %iaandag 13 oktober 1997 èjjosse nummers 1,75 Kodak Royal Print winnaar Kodak Express Quality Award 1997 GLANSAFDRUK FOTO VERSCHOORE Goes Vlissingen Middelburg Hulsc Terneuzen Zierikzee Etten-LeuJ Goes Vlissingen van onze redactie binnenland BROEK OP LANGEDIJK - Dankzij een technisch manke ment aan de tijdklok van een zware brandbom is het winkel centrum Broekerveiling in Broek op Langedijk zaterdag een grote ramp bespaard ge bleven. De bom werd een kwartier voor sluitingstijd aangetroffen on- der een bankstel van een meu belfirma. Een rokend pakketje trok de aandacht van .een werkneemster van de zaak. De gewaarschuwde politie liet di rect het winkelcentrum ontrui men en schakelde de Explosie venopruimingsdienst (EOD) in, die de brandbom onschade lijk maakte. Het bleek te gaan om een pro fessioneel in elkaar gezette brandbom, die slechts gedeel telijk tot ontbranding was ge komen. Door een technische onvolkomenheid kwam het niet tot een ontploffing en bleef het bij wat rookontwikkeling. De brandbom was verstopt in enkele tassen die met draden aan elkaar waren verbonden. Volgens een deskundige van de EOD zou het winkelcentrum grotendeels verloren zijn ge gaan indien het tijdmechanis- me naar behoren zou hebben gefunctioneerd. Burgemeester J. Bulte van Broek op Langedijk zei blij te zijn dat het meeste publiek vanwege het nadex-ende slui tingsuur het winkelcentrum inmiddels had verlaten. „Stel je voor dat zoiets op het midden van de dag zou zijn gebeurd. De ramp was dan niet te overzien geweest." Bij de politie is van tevoren geen melding gekomen van een bom. Ook naderhand werd de bomiegging niet door een persoon of groepering op geëist. GPD fan onze redactie buitenland BRUSSEL - Enkele dui zenden agenten en magi straten heben zondag met een 'blauwe mars' door Brussel geprotesteerd te gen de plannen van de re dering voor hervorming van politie en justitie. In a lie betoging liepen ook de [jpuders mee van Melissa eiBusso, een van de slacht offertjes van Dutroux, de 1C^ )mstreden politiefunctionaris sen, die bekritiseerd zijn wegens ieihun rol in de zaken rond ver- er iwenen kinderen, zoals de com- nissaris van de Brusselse ge- echtelijke politie Devroom en nspecteur Zicot, namen even- iens deel aan de demonstratie. 1!pe blauwe mars, georganiseerd *%)or het gemeenschappelijk akbondsfi'ont, vond bijna een aar na de reusachtige witte nars plaats, waarin zo'n 50.000 burgers juist hex-vor- ningen van politie en justitie isten. De opkomst was dit keer xinder dan vex-wacht. De schat tingen varieerden van 1.500 tot 3.000 betogers. Er liepen vooral Fra'nstaligen mee. De demonstranten droegen de x'echtsstaat met kransen ten gx-ave. Vooral minister van Bin nenlandse Zaken Vande Lanot- te moest het ontgelden. Hij werd symbolisch opgeknoopt meege- voerd in de mars. Volgens de vakbonden komt het regeringsplan, dat afgelopen dinsdag is gepresenteerd, neer op de oprichting van eenpolitie staat en is onvoldoende reke ning gehouden met de zware fouten uit het verleden. De bon den vx-ezen dat de concurrentie tussen de verschillende politie diensten alleen maar zal toene men. Ze bekritiseren vooral de machtsconcentratie bij de top van de rijkswacht en de vermin- deiïng van de bevoegdheden van de ï'echterlijke macht. De grootste afvaardiging in de betoging was afkomstig van de gemeentepolitie. Die vreest 78i /-<• i :NHEM - Het concert van de gelse meidengroep Spice lirls is uitverkocht. )e 30.000 beschikbare kaartjes Joor het optreden op 28 maax-t in Jgiet stadion Gelredome in Axrn- SOIxem waren zaterdagmox-gen 3nsjiinnen 25 minuten verkocht. >"3 jot zover bekend is de vooxwer- loop bij 130 postkantoren over- il rustig verlopen. ANP 4-cj elHlDDELBURG - Een 45-jarige i ïan uit Goes is zaterdagavond n een gracht bij de Pottenbak- ierssingel iix Middelburg op he terdaad betrapt toen hij zonder argunning fuiken aan het zet- yn en lichten was. „je man werd om ongeveer half vaalf gesignaleerd toen hij in e gracht bij de Koestraat tond. De Goesenaar weigerde it het water te komen. Met be- ulp van de brandweer omsin- elde de politie hem. de gracht ti'of de politie acht liken aan. Die bevatten een inke hoeveelheid palingen en rabben. Tegen de man werd id roces-vei'baal opgemaakt, •aarna mocht hij weer weg. De olitie nam wel zijn auto in be- !ag. Later die nacht, om onge- eer vijf uur, werd de Goesenaar /edex-om gearxresteerd. Bij het tiddelbxxrgse station had de ïan een gestolen fiets bij zich iet in de fietstassen een visnet, at palingen en krabben. HHI I i..■rouwtij I ill! rnmi p m i nij i ij i gij I 1 grr.^rr- «li, dttl DEN HAAG - Honderdzestig bes-trompetten, F-hoorns, trom bones en tuba's kwamen er zondag aan te pas voor de grootse uit voering van het stuk 'Fanfares 1956' van Otto Ketting in het Atrium van het Haagse stadhuis. Het evenement maakt deel uit van het festival 'In de Branding'. Zondagochtend vond de gene rale repetitie plaats onder leiding van Jan Stulen. 's Middags volgde het officiële concert. De koperblazers namen plaats op vijf verdiepingen van het Atrium. foto Cor Mulder/ANP (Advertentie) Vandaag gezellige in het centrum van Domburg. SCHIPHOL - Op luchthaven Schiphol is 3,5 miljoen gulden aan vreemde en Nederlandse valuta verdwenen. De Konink lijke Marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Het geld was afkomstig uit Zwitserland en kwam woensdagavond aan op Schiphol. ANP van onze redactie buitenland CAIRO - De imam las gebe den voor de doden voor uit de Koran, familieleden lieten hun tranen de vrije loop en tientallen rouwenden zaten zwijgend in de begrafenis tent in de Noord-Egyptische stad Alexandrië. Ze hadden enkele ui-en eer der de stoffelijke resten be graven van een hun dierbare man wiens lijk aangespoeld was aan de Middellandse- Zeekust. Maar plotseling kwam de dode de tent bin nenlopen. Zo fit als een hoen tje, meldde de krant Al- Gomhuriya zondag. De man, Ahmed Ibrahim Awadh, had heel wat over tuigingskracht nodig om de geshockeerde rouwenden er van te overtuigen dat hij niet uit zijn graf was opgestaan. Hij legde uit dat een dief zijn pox-temonnee en identiteits papieren had gestolen, enke le dagen nadat hij zijn woning had verlaten. En de portemonnee en papieren waxen op het lijk op het strand temggevonden. De begrafenis veranderde volgens de kx*ant al snel in een soort huwelijksfeest, met uitbundig joelende vrouwen en dansende mannen. AP door Cees van Zweeden PARIJS - Terwijl de nabestaan den van zijn slachtoffers hun wonden likten, vierde Maurice Papon afgelopen weekeind zijn herwonnen vrijheid met een di ner in een exclusief restaurant. Papon, die vrijdag vrij kwam omdat zijn gezondheid te zwak zou zijn om voor de duur van zijn proces in de gevangenis te verblijven, verscheen die avond bij Pavilion Margaux in de wijnvelden van de Medoc. Het restaurant, een der meest gerenommeerde in de x-egio Boi-- deaux, had ten behoeve van Maux-ice Papon en familie alle andere klanten weggestuurd. Een commando van de Raid, het elitekoi'ps van de Franse politie, waakte buiten over Papons vei ligheid. Na het diner liet Papon zich naar Relais Margaux rij den, het dux-e hotel waar hij voor de duur van zijn proces een ka mer huurt. Verbittering De beelden van een feestende Papon maakten de verbittering over de vrijlating bij zijn aan klagers, de nabestaanden van 81 joodse kinderen, nog erger. 'Champagne voor Papon, tra nen voor zijn slachtoffers', zo schreef de zondagskx-ant Jour nal du Dimanche. Papon (87) werd vrijdag door de president van het assisenhof in Bordeaux om gezondheidsrede nen vrijgelaten, nadat hij zich de nacht daarvoor met hart klachten in een ziekenhuis had laten opnemen. Die opname verhinderde hem niet vxijdag morgen weer in de rechtszaal aanwezig te zijn. De aanklagers betichtten Papon ex-van zijn ge zondheid slechter te hebben voorgesteld dan die in werke lijkheid is. Papon wordt ex-van verdacht als politieprefect van Bordeaux tij dens de oorlog 1560 joden te hebben laten deporteren, onder wie vele kinderen. Zijn vrijla ting betekent dat hij waar schijnlijk nooit meer een cel in hoeft. Zelfs als hij eind decem ber wordt veroordeeld, zal hij tijdens zijn beroep daaxiegen in vi-ijheid blijven. Dat beroep kan jaren duren, wat de kans klein maakt dat Papon ooit nog ach ter tralies komt. In Pax-ijs werd gedemonstreerd tegen de vrijla ting. Twee teleurgestelde advo caten van de slachtoffers kon digden aan uit het proces te zullen stappen. GPD Maurice Papon (r) maakt zondag een ontspannen wandeling met zijn kinderen, nadat hij vorige week door de rechter wegens gezondheidsproblemen was vrijgelaten. foto Laurent Rebours/AP door de nieuwe plannen gx-oten- deels buiten spel te worden ge zet. „Dit leidt onvermijdelijk tot gevaarlijke ontsporingen", waax-schuwen de bonden. De betogers hebben hun hoop gevestigd op de Kamer en Se naat die de regex-ingsplannen nog kunnen aanpassen De volksvertegenwoordigers heb ben donderdag echter al voorlo pig ingestemd met de voox-stel- len van het kabinet- Dehaene. Algemeen wordt overigens ge klaagd over het gebx-ek aan par lementaire controle op de rege- x-ingsplannen. De premier wil de Belgische po- litiekorpsen op fedex-aal niveau laten samengaan. Rijkswacht en gei'echtelijke politie worden samengevoegd tot een nationale politie. Op plaatselijk niveau blijven rijkswacht en gemeente politie echter gescheiden. Dit gaat in tegen het unanieme ad vies van de parlementaire on- dei-zoekscommissie-Dutroux die ook op dit niveau een samen gaan van politiediensten wens te. Bovendien wordt gevreesd dat de federale politie te veel macht krijgt, waardoor de rech terlijke macht buitenspel zou worden gezet. ANP ALKMAAR - Een 37-jarige pa tiënt uit Den Oever is in de nacht van vrijdag op zaterdag in el kaar geslagen in het Alkmaarse ziekenhuis MCA Hij hield daar onder meer een gebroken neus aan over. De politie heeft twee verdach ten aangehouden. Het zijn be kenden van het slachtoffer. Waarom de man het pak rammel kreeg, is nog onduidelijk. Het slachtoffer lag in het MCA voor onderzoek en sliep met meerdere personen op de ka- mei-.De aanvallers zijn waar schijnlijk via een nachtingang het ziekenhuis binnengekomen. ANP Ongeveer 400 mensen hebben zaterdag in Amsterdam gede- monstreex'd tegen de ontruiming van Groenoord, tegen gif dumping in de Afrikahaven en tegen het ontslag van Amster damse havenwerkers uit de havenpool. Het protest verliep rustig. De demonstx-aten overhandigden aan wet- houder Bakker een petitie, waarin ondermeer het O herstel van de vernielde natuur werd geëist Het Nederlands elftal heeft zich zaterdagavond rechtstreeks ge plaatst voor de eindronde van het WK voetbal in Frankxijk. Het elftal van bondscoach Guus Hiddink behaalde in Amster dam een bloedeloze 0-0 tegen Turkije. Door die uitslag werd Nedex'land groepswinnaar voor België, dat nog via een achter deur het WK kan bereiken. Ne derland stelde in de laatste wed strijd diep teleur. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 21. van onze redactie binnenland DEN HAAG - D66-Kamerlid Van den Bos vindt dat na de dood van twee paarden zater dag bij de military in Boekelo serieus moet worden bekeken of dat soort sportevenementen moet worden verboden. Van den Bos is persoonlijk voor stander van een verbod: „Ik hou niet van military". In het ont werp-verkiezingsprogx-amma van D66 staat evenwel niets op genomen over military's, zo zei hij zondag in een reactie. D66 heeft een aantal jaren gele den ook al aangekoerst op een verbod. Sindsdien zijn de regels en veiligheidsmaatregelen bij de military aangepast. „Als blijkt dat de strengere regels zelfs leiden tot de dood van paax-den, moeten we serieus de discussie gaan starten of we ex- maar niet mee op moeten hou den" stelt oud-dierenbescher mer van het jaar Van den Bos nu. De D66-fractie in de Eerste Ka mer pleitte ook in 1990 al eens voor het verbieden van de paar denrace door open veld met hin dernissen. Dat was naar aanlei ding van het verongelukken van het paax-d Sultan datzelfde jaai". Ook die tragedie speelde zich af in Boekelo. Tien jaar eerder overleed Morning Star tijdens de military van Boekelo. Het evenement in Boekelo staat bekend als een van de meest diei-vriendelijke military's ter wereld. De ongelukken met de twee paax-den gebeurden op de Twentse Wal, een zware maar geen onoverkomelijke hinder- nis. Rain Dancer (8) uit Groot- Brittannië twijfelde of hij de hindernis moest nemen en kwam op de balken terecht. De Australische Alater Pedis (11) was juist te gretig en knalde met het hoofd tegen het hout. Beide paarden liepen een dwai-slaesie op. Wedstrijdleider en dierenarts Jan Greven be sloot na overleg met de twee rui ters de paarden te laten insla pen. „Ze langer in leven te laten, was onnodig lijden geweest. Aan rolstoelpaarden heeft nie mand iets", verklaarde Greven. „Het is echt toevallig dat twee paarden op deze hindernis de dood vonden", aldus parcours- bouwer Han van Anex-ongen. De Twentse Wal boezemde geen angst meer in, zoals in de begin jaren. „Misschien hebben de ruiters hem daardoor onder schat", opperde Phieleke Plij- naar, die als 22e eindigde. De dood van de twee paax-den hing als een zwarte deken over het evenement. Het ondex*werp van gesprek was vooral de vraag hoe het mogelijk was dat twee paar den stierven op een hindernis waar in de loop der jaren meer dan 500 ruiters pi-obleemloos overheen gingen. ANP Zie ook pagina 15 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1