Chirac lanceert Grote Drie Advocaten woedend over vrijlating Papon Betalingen aan EU worden eerlijker Vierhonderd doden door orkaan Mexico Surinaamse ambtenaren ondanks intimidatie in staking Prodi probeert EU gerust te stellen over kabinetscrisis Italië Afdeling inlichtingen ambassade Israël uit Jordanië gezet buitenland zaterdag 11 oktober 1997 ANTIEK VEILING Paleis in Brazzaville veroverd Kinderen dood door landmijnen Franse artsen maken excuses Audi roept auto's terug Zorgen EU-justitieministers Rokende paren vrijen minder Voortaan jaarlijkse top van Frankrijk, Duitsland en Rusland Ruimtesonde klaar voor reis naar Saturnus KUKDAG: 16 OKTOBER A.S. VAN 14 TOT 21 UUR. VEILING: 17 OKTOBER VANAF 13.30 UUR. VOOR UITGEBREIDE INFO: ZIE ADV. PAGINA 32 RUBRIEK ANTIEK VEILINGLOKATIE: HOTEL ARNEVILLE BUITENRUSTSTRAAT 22 MIDDELBURG VEILINGHUIS B. WITTE VLASMARKT 11 MIDDELBURG TEL./FAX: 0118-614105 KINSHASA - De tegen standers van de Congolese president Lissouba heb ben volgens buitenlandse hulpverleners tijdens he vige gevechten het presi dentieel paleis in Brazza ville veroverd. Eerder op de dag nam de militie van de voormalige militaire heerser Nguesso het vliegveld en het ge bouw van het ministerie van Financiën in. Kinshasa, de hoofdstad van de Democratische Re publiek Congo aan de overkant van de rivier de Zaïre, werd bij gevechten getroffen door artille riegranaten, Volgens oog getuigen werden drie mensen gewond toen een granaat insloeg bij het In tercontinental Hotel. De afgelopen weken zijn in Kinshasa 23 doden geval len door artilleriebeschie tingen over de rivier. President Lissouba, die aan de overkant op be zoek is in Kinshasa, er kende het verlies van het vliegveld. „Wij hebben een slag verloren, maar dat betekent niet dat wij de oorlog hebben verlo ren", zei hij vrijdag tegen journalisten in de Kinsha sa. RTR/DPA LUANDA - Vier kinderen zijn in Angola gedood door land mijnen. De Angolese politie heeft dit vrijdag gemeld. De slachtoffers verloren donderdag het leven bij een mijnont- ploffing in de noordelijke provincie Kwanza-Norte. Eerder in de week raakten vijf mensen ernstig gewond door landmij nen, onder wie een moeder met haar kind. In de twintig jaren van strijd in Angola hebben de landmijnen er zeker 100.000 slachtoffers gemaakt, de koloniale oorlog (1961-1975) buiten beschouwing latend. Er liggen nog min stens negen miljoen mijnenvolgens een schatting van de Bel gisch-Franse hulporganisatie Handicap International. AFP PARIJS - Na de Rooms-Katholiek Kerk en de belangrijkste politievakbond bereiden de artsen in Frankrijk een spijtbe tuiging voor over de houding van hun collega's jegens de joden in de Tweede Wereldoorlog. De orde van artsen, een conservatieve organisatie, bespreekt de verklaring volgens voorzitter Bernard Glorion tijdens de jaarvergadering. In 1941 bepaalde het Vichy-regime. dat met de Duitsers collaboreerde, dat in elk departement slechts 2 procent van de artsen joods mocht zijn. De orde heeft dit be sluit met veel ijver uitgevoerd. Ook een decreet waarin het aantal buitenlandse artsen werd beperkt, viel bij de Franse geneeskundigen in goede aarde. AFP INGOLSTADT - Audi, onderdeel van het Duitse Volkswa genconcern, roept ruim 900.000 auto's terug naar de garage voor verbeteringen aan de airbags. Er heeft zich een aantal gevallen voorgedaan waarbij de airbag zich spontaan op blaast door elektrostatische ontlading bij in- of uitstappen van de bestuurder. Het euvel wordt verholpen door een extra massaverbinding aan te leggen. Het gaat om 835.000 auto's van de typen Audi 80, A4, A6 en A8 van de modeljaren 1995 en 1996. Verder moe ten 68.800 wagens terug van de typen Audi 80, 100, 200, V8 Coupé en cabriolet van de modeljax-en 1988 tot 1992, DPA MONDORF - De Europese ministers van Justitie willen harde eisen stellen aan de landen uit Midden- en Oost-Europa die toetreden tot de Europese Unie. Nederland heeft vrijdag geopperd een lijst met eisen aan te leggen om het justitiële systeem en het mensenrechtenbeleid inde kandidaat-lidstaten te toetsen. Een verdrag over samen werking in de strijd tegen georganiseerde misdaad moet voor komen dat maffia-organisaties de EU via de nieuwe lidstaten infiltreren. Duitsland en Oostenrijk onderstreepten vrijdag dat de nieu we lidstaten zich volledig zullen moeten onderwerpen aan de eisen van Schengen dat het vrij verkeer van personen tussen de Europese landen regelt. Een uitzonderingspositie zoals geldt voor Groot-Brittannië en Ierland, is voor hen wegge legd. ANP WENEN - Stellen waarvan man en vrouw beiden roken, vrij en minder vaak dan niet-rokende paren. Rokende vrouwen zijn minder vruchtbaar en het sperma van rokende mannen is van mindere kwaliteit dan dat van niet-rokers. Dit leidt er volgens de Weense hoogleraar Wilfried Feichtin- ger toe dat rooksters 50 procent minder kans hebben om zwanger te worden. En als ze in verwachting zijn, hebben ze een grotere kans op een miskraam. Feichtinger presenteerde vrijdag het resultaat van zijn on derzoek. AFP (Advertentie) door Paul Koopman STRAATSBURG - Frankrijk, Duitsland en Rusland gaan hun krachten bundelen. Jaarlijks willen de leiders van de drie lan den op een speciale topconfe rentie trachten hun buitenlands beleid op elkaar af te stemmen. President Chirac en president Jeltsin lanceerden dit nieuwe initiatief gisteren in de marge van een tweedaagse vergade ring in Straatsburg van de Raad van Europa, waaraan ruim veertig Europese regeringslei ders en staatshoofden deelne men. Aan de instelling van de 'drie- landentop' ging intensief over leg vooraf tussen Chirac, Jeltsin en Kohl. Donderdagavond di neerden Chirac en Jeltsin samen in Straatsburg, gisteren spra ken Kohl en Jeltsin elkaar lang durig onder vier ogen. 's Mid dags kwam de Franse president samen met zijn Russische colle ga voor de camera's om het goe de nieuws te brengen. „Kohl, Jeltsin en ikzelf zullen tezamen een belangrijke kracht in Euro pa gaan vormen", aldus Chirac, die daar aan toevoegde dat de samenwerking nodig is 'om de vrede op het continent te verdie pen'. Tijdens zijn speech bena drukte Jeltsin dat Europa mans genoeg is 'om zijn eigen veilig heid te verzekeren'. Chirac en Jeltsin vonden elkaar tijdens de top in him wederzijds streven een eind te maken aan de dominantie van de Verenigde Staten op het wereldtoneel. Vol gens Kremlin-woordvoerder Sergej Yastrzhembsky is het Jeltsins bedoeling Europa dui delijker op de kaart te zettenen Rusland stapsgewijs in het Eu ropese huis te integreren. Tijdens de tweede top van de veertig leden tellende Raad van Europa was al een hoofdrol weggelegd voor Rusland, dat ruim een jaar geleden toetrad. Chirac belegde de bijzondere bijeenkomst vooral om het lid maatschap van Moskou luister bij te zetten. De Britse premier Tony Blair noemde Jeltsin 'een kampioen van de democratie'. Minister Hans van Mierlo van buitenlandse zaken reageerde gisteren ontstemd op het Frans/ Duits/Russische initiatief. „Het geeft anderen het gevoel dat ze niet mee mogen doen. Ik vind van onze redactie buitenland BORDEAUX - De beslissing van de rechter in het proces-Pa- pon om de van misdaden tegen de menselijkheid beschuldigde oud-minister voor de duur van zijn proces op vrije voeten te stellen, leidde vrijdag tot op schudding in de rechtszaal. De advocaten van de nabestaanden van Papons slachtoffers denken dat het proces geen zin meer heeft 'omdat de verdachte geen gevangenisstraf riskeert'. De 87-jarige Papon, die ervan wordt verdacht als politiepre- fect van Bordeaux in de Tweede Wereldoorlog 1560 joden te heb ben laten deporteren, werd in de nacht van donderdag op vrijdag met spoed opgenomen op de af deling hartbewaking van een ziekenhuis in Pessac bij Bor deaux. De beslissing van rechter Castagnède om Papon wegens zijn gezondheid op borgtocht vrij te laten is volgens advocaat Arno Klarsfeld een regelrecht schandaal. Klarsfeld, die nabe staanden vertegenwoordigt van de joden die door toedoen van Papon zijn gedeporteerd, wijst erop dat de beslissing verstrek kende gevolgen heeft. Zelfs als de rechtbank in Bordeaux hem veroordeelt, blijft Papon op vrije voeten tot het Franse hof van cassatie zich over de zaak heeft gebogen. Papon probeert te ontsnappen op gezondheidsgronden. Hij heeft een welwillende recht bankpresident getroffen", aldus Arno Klarsfeld, die zich uit woede terugtrekt uit het proces. Volgens Papons advocaat Jean- Marc Varaut is zijn cliënt een hartinfarct nabij. Maar officier van justitie Mare RobexT zei dat de ziekenhuisopname preven tief was en dat de gezondheids toestand van de oud-minister sinds donderdag niet is veran derd. Papon bleef niet in het zie kenhuis; hij nam na de beslis sing van de rechter zijn intrek in een hotel. Volgens zijn advocaat was Pa- pon blij en 'bijna verbaasd' over zijn invrijheidstelling. Hij zei dat zijn cliënt'vanzelfsprekend' maandag aanwezig zal zijn bij de hervatting van het proces. DPA/RTR/AFP het een beetje gezocht om zoiets hier bekend te maken", zei hij. De Russische president liet zich in Straatsburg van zijn beste kant zien. Op een ingelaste pers conferentie kondigde hij aan dat Rusland er alles aan zal doen om het verdrag tegen het gebruik van landmijnen alfenog in december in Ottawa te onder tekenen. Ook nodigde hij de VS, Frankrijk, Armenië en Azerbei dzjan uit om de problemen rond de Armeense enclave Nagorno- Karabach tijdens een speciale top in Moskou te bespreken. Bij de gevechten in Nagorno-Kara- bach vielen voor de wapenstil stand in 1994 ruim 35.000 do den. GPD Ruslands president Jeltsin (1) en zijn gastheer Chirac hebben via een tolk een onderonsje in Straatsburg. foto John Schults/RTR Meegesleurde auto's verdwijnen vrijwel onder de modder die vanaf de bergen de straten van Acapulco binnenstroomde. foto Andrew Winning/RTR van onze redactie buitenland ACAPULCO - Door de orkaan Pauline zijn in Mexico circa 400 mensen omgeko men. Dat heeft het Rode Kruis meege deeld. Vooral in de zwaargetroffen luxu euze badplaats Acapulco heerst wanhoop. Duizenden inwoners raakten dakloos en de meeste van de 1 miljoen in woners ontberen drinkwater, telefoon of elektriciteit. Terwijl honderden militairen naar het rampgebied worden overgebracht om hulp te verlenen, zei het hoofd van de ram penbestrijding dat de grootste zorg het gebrek aan drinkwater is. De hulpverle- ning wordt bemoeilijkt door de bescha digde infrastructuur. Het vliegveld bij Acapulco blijft nog gesloten. „Wij hebben zware machines nodig om de wegen vrij te maken", zei hij. Oplossen De tropische storm bevond zich vrij dag op 500 kilometer ten westen van Mexico en nam daar in kracht af. Meteorologen voorspelden dat Pauline de komende da gen zal oplossen. In Acapulco kwamen donderdag meer dan honderd mensen om terwijl de orkaan met windsnelheden tot 190 kilometer per uur overtrok. De meeste slachtoffers ver dronken in de van de bergen omlaag ko mende watermassa's die vooral de arme wijken troffen. De straten veranderden in woeste waterstromen, die metersdikke la gen modder hebben achtergelaten. Ande re slachtoffers vielen toen hun woningen instortten. Veel mensen worden vermist. De buitenlandse toeristen lijken in de gro te, luxe hotels gespaard te zijn gebleven voor het natuurgeweld. De Mexicaanse president Zedillo besloot zijn staatsbezoek aan Duitsland af te bre ken in verband met de natuurramp. RTR/DPA/AFP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie weerlegt de Nederlandse en Duitse klacht dat zij oneven redig veel betalen aan Europa. In een gisteren gepresenteerde nota stelt Commissievoorzitter Santer dat de financiële last juist steeds eerlijker wordt ver deeld over de EU-lidstaten. De komende jaren zal dat nog ster ker het geval zijn. De nota van de Commissie is een reactie op de Nederlandse en Duitse kritiek dat zij steeds meer aan de EU betalen en steeds minder ontvangen. Duitsland kan daarbij nog op CAPE CANAVERAL - Van Cape Canaveral in de VS wordt maandagoch tend het ruimtevaartuig Cassini-Huygens gelan ceerd voor een onderzoek van de planeet Saturnus in ons zonnestelsel. De reis zal bijna 7 jaar duren. De gezamenlijke missie van de Eiuopese ruimte vaartorganisatie ESA en de Amerikaanse NASA is de meest ambitieuze tocht van een door mensenhan den gemaakt ruimtevaar tuig naar de uithoeken van het zonnestelsel. Het ruimtevaartuig Cassini van de NASA is volge stouwd met instrumenten van Amerikaanse en Eu ropese wetenschappers. Na de reis van 1.400 mil joen kilometer zal Cassini bij aankomst in 2004 de ESA-sonde Huygens los laten, die dan naar de grootste maan van Satur nus, Titan, wordt ge stuurd. De Huygens daalt aan een parachute af door Titans atmosfeer en zal volgens het plan een lan ding op de maan maken. Cassini blijft vier jaar in een baan om Saturnus om onderzoek te doen naar de ringen rond de planeet, die uit stof en ruimtebrok stukken bestaan. Cassini zal eveneens de achttien manen van Saturnus be studeren. ANP Zie ook pagina 36 enige sympathie rekenen van de overige EU-landen, Nederland niet. Omdat ook Frankrijk en Oostenrijk aan het rekenen sloegen, vreesde de Commissie een onverkwikkelijke centen discussie die de uitbreiding van de EU zou frustreren. Minister Zalm (Financiën) dreigde on langs al met een blokkade van de Europese besluitvorming als Nederland zijn zin niet kreeg. Santer rekent de landen voor dat zij steeds vaker aan de EU bijdragen naar rato van hun bruto nationaal product. Een eerlijke want aan de welvaart gekoppelde betaling dus, waar Nederland juist om waagt. Nu al wordt dertig procent van de EU-begroting op deze manier betaald, in 1999 is dat de helft. Over de Europese uitgaven be nadrukt de Commissie dat deze het resultaat zijn van een poli tieke beslissing van alle lidsta ten. Met andere woorden: als Zalm nu klaagt dat hij steeds minder van de EU ontvangt, dan had het kabinet destij ds be ter moeten opletten. Nederland betaalt nu vijf pro cent van de EU-uitgaven, ter wijl het slechts drie procent ont vangt. Voor Frankrijk ligt die verhouding aanzienlijk gunsti ger: 17,5 procent van de begro ting betalen, maar 17,7 procent ervan ontvangen. De Commissie waarschuwt echter dat iedere methode om de nettobetalingen (uitgaven minus ontvangsten) uit te rekenen discutabel is. Vele voor- en nadelen zijn immers niet te becijferen. Nederlandse diplomaten in Brussel zijn teweden over het werkstuk van Santer. Zij bena drukken dat er nu tenminste cij fers op tafel liggen, waar de Commissie tot voor kort vol hield dat dit onmogelijk was. „De Nederlandse nettobetalin gen zijn nu tenminste bespreek baar." De Europese ministers van Fi nanciën treffen elkaar maandag in Luxemburg waar de nota ze ker aan de orde zal komen. GPD van onze redactie binnenland PARAMARIBO - Ondanks inti midatie door de regering is de staking van Surinaamse ambte naren vrijdag een succes gewor den. Het bestuur van de grootste vakcentrale, de CLO, zegt dat meer dan 90 procent van de le den gevolg gaf aan de oproep tot vervroegd verlaten van de werkplek. „De ambtenaren gaan door met de strijd om een kredietwaardig loon", aldus CLO-secretaris-generaal R. Hooghart. Vice-president Radhakishun dreigde vrijdagochtend via een krantenbericht geen salaris uit te betalen voor niet-geleverde prestaties. Hooghart noemt dit een 'vuile streek' van Radhakis hun. De CLO verwijt de regering rijkdommen van de staat te wil len verkopen om haar 'verkwis tend beleid' te kunnen voortzet ten. Hooghart heeft ook felle kritiek op het feit dat de Neder landse advocaat Abraham Moszkowicz door de regering betaald wordt om NDP-voor zitter en adviseur van staat Desi Bouterse te verdedigen. „En dan zegt men geen geld te heb ben om de salarissen van ambte naren aan te passen", voegt Hooghart eraan toe. Bestuursleden van de CLO heb ben ambtenaren in drie sta kingscentra gemotiveerd tot voortzetting van de acties om druk op de regering uit te oefe nen. ANP van onze redactie buitenland ROME - De demissionaire Itali aanse premier Prodi heeft na zijn aftreden een dag eerder vrijdag een spoedige oplossing van de politieke crisis in het vooruitzicht gesteld. Prodi deed er tijdens de topconferentie bij de Raad van Europa in Straats burg alles aan de Europese part ners gerust te stellen. Toonaangevende politici in het Italiaanse regeringskamp maakten duidelijk dat men eerst streeft naai- de vorming van een overgangsregering. Maar ook vervroegde verkiezi n- gen worden niet meer uitgeslo ten. President Oscar Luigi Scal- faro wil na de val van de centrum-linkse regering-Prodi als het even kan verkiezingen voorkomen. Px-odi benadx-ukte dat Italië on danks de politieke onrust zal vasthouden aan de sanex'ing van de ovex-heidsfinanciën en de toetreding tot de Europese Mo netaire Unie. Ondanks de cxüsis zal Rome erin slagen het begro- van onze redactie buitenland JERUZALEM - Jordanië heeft de voltallige inlichtingenafde ling van de Israëlische ambasa- de in Amman naar huis ge stuurd. Dat houdt verband met de mislukte aanslag op de Ha- mas-leider Khalid Mashaal, zo hebben Israëlische nieuwsme dia vrijdag gemeld. Volgens de krant Yediot Ahronot gelooft de Jordaanse koning Hussein dat de aanslag onderdeel vormde van een Israëlisch complot om de monarchie ten val te brengen. De legerradio zei dat het hoofd van de Mossad-afdeling in Am man met zijn agenten naar Isra el „op uitdrukkelijk bevel van (de Jordaanse) koning Hussein" naar Israël was teruggekeerd, ook al waren zij volgens Israël niet betrokken bij de aanslag van 25 september, die Mashaal overleefde. Het bericht werd door de rege ling van premier Benjamin Ne- tingstekoxl tot 3 procent van het bruto binnenlands product te laten dalen. Het land moet nu zijn 'kracht en continuïteit' be wijzen, verklaarde hij voor de televisie. De beurs in Milaan, die donder dag schi'ok van Prodi's aftreden, hex'stelde zich gisteren enigs zins. Investeerders hopen dat een ovex-gangsregering van technocraten kan worden sa mengesteld om nog dit jaar de begroting voor 1998 door het paiiement te loodsen. De Italiaanse pex-s noemde de val van het kabinet van de hoog- leraar-economie uit Bologna een ramp, die de moeizaam be- reikte economische stabiliteit in gevaar brengt. De communisti sche leider Bextonotti werd be schuldigd van de „zelfmooi'd van links". Scalfax'o zei de gesprekken ter voorbereiding van een nieuwe regering al dinsdag te willen af ronden. Vx-ijdag voerde hij eer- ste overleg met parlementaire leiders. De voorzitters van de grote partijen ontmoet hij maandag. RTR/DPA/ANP tanyahu als ongegxxxnd van de hand gewezen. Mashaal kreeg op 25 september door twee agenten van de Mos- sad een injectie met een giftige stof toegediend, maar hex-stelde nadat Israël onder druk van ko ning Hussein een anti-stof in Amman had laten bezorgen. De Jordaniërs geloven dat het besluit om een geheime operatie op het grondgebied van Jorda nië uit te voeren afkomstig was van het hoofd van de Mossad, Danny Yatom, zei de radio. Daarom zouden zij hebben be sloten alle contact met de Mos sad te verbreken zolang Yatom in functie blijft. Volgens Yediot Ahronot heeft kroonprins Hassan, Husseins broer, Israël er in een geheime ontmoeting die hij na de aanslag met Netanyahu had van be schuldigd de monarchie ten val te willen brengen door het land te laten vollopen met Palestijn se vluchtelingen. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 7