Dennis Bergkamp tempert euforie zvv aiieen aan kop Leegloop bii Delta Sport Medicijnmannen heipen Peru PZC Oranje voor WK naar Amerika en Zwitserland Hiddink: toekomst na WK nog onzeker Van Bronckhorst op plaats van Wim Jonk Doelpuntenregen in zaalvoetbalcompetitie sport zaterdag 11 oktober 1997 z 46 U.N.O. uitslagen Sterspeler van Oranje waakt voor overschatting van kwaliteiten Nederlands elftal van onze sportredactie NOORDWIJK - Bondscoach Guus Hiddink heeft nog geen idee wie na dit seizoen zijn werkgever wordt. Het con tract van de keuzeheer van Oranje loopt op 12 juli 1998, de dag van de finale van het wereldkampioenschap in Frankrijk, af. Hiddink zei op de persconferentie van het Nederlands elftal dat over zijn toekomst nog niets is te zeggen. De Achterhoeker gaf wel toe voorzichtige plannen te heb ben voor een voetbalschool. Daartoe heeft hem vanuit Spanje (Valencia) ook al een verzoek bereikt, maar liever doet hij dat dichter bij huis. „De accommodatie heb ik al op het oog, maar erg serieus is het nog niet. Toch houdt het me wel bezigAan de andere kant zou Hiddink ook ge vleid zijn wanneer de KNVB hem tot enmethetEK2000in Nederland in dienst wil hou den als bondscoach. Hij zegt sterk het gevoel te hebben dat de huidige selectie en de staf die daaromheen is ge bouwd, met Johan Neeskens, Ronald Koeman en Pim Doesburg, 'zijn' Oranje is. Hiddink: „Binnen en buiten het veld, maar ook om het elf tal heen heb ik het gevoel dat het sinds vorig jaar goed draait. Er is vorig seizoen na tuurlijk wel iets gebeurt. Af en toe zal er nog wel eens iets de kop opsteken, maar dat is inherent aan topsport. Over de hele linie ben ik tevreden over déze groep en de staf die erbij zit." GPD In Veldhoven heb je een voet balclub die UNA heet: Uit spanning Na Arbeid. De ta feltennisclub van Oostburg heet ONA: Ontspanning Na Arbeid. Wat zou UNO. de naam van de handboog- schietclub uit Borssele, bete kenen? Uit spanning Na Onderricht of zoiets? Of mis schien heel an ders: Uitzinnig Na Overwin ning. Ronald Rohling, de in Goes woonachtige se cretaris van de club, geeft een niet verwacht antwoord. UNO betekent Uit Noodzaak Opgericht. „Maar veel sensationeels zit er niet aan die naam vast", tempert Rohling de hoge verwachtin gen. „Er waren in de zak van Zuid-Beveland mensen die wilden gaan schieten met de handboog. Er was alleen een club in Yerseke. Dat vonden ze te ver en daarom lichtten ze een nieuwe vereniging op." Degene die de bond meedeelde dat er een nieu we club was op gericht, kreeg de onverwachte vraag hoe die club dan wel heette. Die man verzon snel een antwoord: „Noem hem maar UNO, want de club is uit noodzaak opgericht." Menig UNO-lid zal volgens Rohling nog iets van deze PZC-rubriek kunnen leren: „Ik denk niet dat veel leden weten waar de letters van hun club voor staan." BORSELE van onze sportredactie NOORDWIJK - Giovanni van Bronckhorst is vanavond tegen Turkije de relatief nieuwe naam in de basisformatie van het Ne derlands elftal. Bondscoach Hiddink maakte na de laatste training officieel bekend dat de middenvelder van Feyenoord de door de schorsing van Jonk opengevallen plaats inneemt. Eén twijfelgeval is er nog. Ro nald de Boer oefende gisteren na een ribblessure voor het eerst in de week voluit, maar liep daar bij een lichte kneuzing aan de grote teen van de linkervoet op. Pas kort voor aanvang valt voor hem de beslissing. Eventueel is Winter de vervanger. „Ik ga er van uit dat De Boer speelt", zei .Hiddink. De plek voor Van Bronckhorst links op het mid denveld - Cocu schuift door naar Jonks centrale rol - was geen verrassing. De toelichting van Hiddink was als verwacht: „Plij is in Oranje een paar keer goed ingevallen. Bovendien heeft Van Bronckhorst bij de wedstrijden van Feyenoord in de Champions League een goe de indruk achter gelaten. Dat zijn nu net de duels waarin spe lers zich kunnen bewijzen." Vai* Bronckhorst begint in de ArerVr aan zijn achtste interland. Pa^ twee keer eerder stond hij in dt. basis. Bij de eerste en laatste wedstrijd van het vorige sei-l' zoen, tegen respectievelijk Bra-g zilië en Zuid-Afrika. „In beidf gevallen ging het om een vriend] schappelijk duel. Dit keer is hej echt om de kwalificatie. Daar om hecht ik aan deze uitverkie zing nog meer waarde dan aai de vorigen." De erkenning voor Van Bronck horst komt wat later dan dit voor generatiegenoten als Klui- vert en Seedorf. D? bij Feye noord opgeleide speler kwan zelfs enige tijd uit voor RKC. In middels geldt hij in Rotterdan als één van de toonaangevend! voetballers. „Toch heb ik die an dere jongens nog niet inge haald", zei Van Bronckhorst „Zij hebben altijd een vastf plaats in Oranje, doen al veer langer mee in de Europese toe™ nooien. Wat dat betreft heb ik nog wel wat goed te maken.L Opstelling Oranje: Van der Sar; Rei ziger, Stam, Frank de Boer en Nu man; Seedorf, Cocu, Ronald de Boe (of Winteren Van Bronckhorst' Kluivert en Bergkamp. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Het Nederlands elftal gaat zich in de Verenigde Staten en Zwitserland voorbe reiden op het wereldkampioen schap voetbal, volgend jaar juni in Frankrijk. De twee trainings kampen zijn gepland medio fe bruari in Florida en eind mei, onmiddellijk na afloop van de competitie, in het Zwitserse Nyon. Bij terugkeer speelt Oranje in eigen land nóg twee interlands, tegen Nigeria en Ar gentinië, alvorens naar Frank rijk af te reizen. Tijdens de twee buitenlandse oefenstages, die beide ruim een week in beslag nemen, speelt Oranje telkens twee wedstrij den: in Miami tegen Amerika enl vermoedelijk, Brazilië en irP' Nyon tegen Zwitserland en eeift plaatselijk elftal. p] De onderhandelingen met de Brazilianen over een vriend-K schappelijk treffen zijn no§e gaande. De wereldkampioene^, zijn in februari ook in de Vera, enigde Staten voor het toemoofo om de Concacaf Cup. Op Nederland rust de verplich-fa ting van een tegenbezoek aa% Brazilië, na de 2-2 vorig jaar iij) Amsterdam. Als het aan dej, Zuid-Amerikanen ligt bij voorL keur in Rio de Janeiro. Eind auv, gustus waren de Brazilianen dfyj tegenstander van Oranje tij dense een oefenwedstrijd in Amster-l dam. Het duel in de Arena ein{j, digde onbeslist: 2-2. GPD Judo Parijs. WK, tweede dag. Mannen - 78 kg, tweede ronde: Steringa (Ned) w.v. Kelly (Aus) waza-ari. Derde ronde: Budolin (Est) w.v. Steringa (Ned) ippon, Steringa uitgeschakeld. Halve finales: Bouras (Fra) w.v. Reiter (Oos) waza-ari, Cho (ZKo) w.v. Kwak Ok Chol (Kor) ippon; 3e plaats: Kwak Ok Chol w.v. Yu Zhijan (Chn) ippon, Reïterw.v. Randall (GBr) ko- ka. Finale: Cho w.v. Bouras ippon. - 86 kg, eerste ronde: Despeigne (Cub) w.v. Huizinga (Ned) yuko. Halve finales: Spittka (Dui) w.v. Mashurenko (Oek) ip pon, Jeon (ZKo) w.v. Merkevicius (Lit) waza-ari; 3e plaats: Olson (VSt) w.v. Mer kevicius yuko, Monti (Ita) w.v. Mashuren ko ippon. Finale: Jeon w.v. Spittka waza- ari. Vrouwen. - 61 kg, eerste ronde: Traki (Tun)-Van Stokkum (Ned) koka. Halve fi nales: Vandecaveye (Bel) w.v. Sullivan (Aus) waza-ari, Van den Hende (Fra) w.v. Alvarez (Spa) ippon; 3e plaats: Jung (ZKo) w.v. Sullivan waza-ari, Bucking ham (Can) w.v. Alvarez yuko. Finale: Van den Hende w.v. Vandecaveye ippon. - 66 kg, eerste ronde: Bosch (Ned) w.v. Artamonova (Kaz) ippon. Tweede ronde: Howey (Eng) w.v. Bosch (Ned) ippon. Herkansing: Bosch (Ned) w.v. Buckton (ZAf) waza-ari, Bosch (Ned) w.v. Agoume (Kam) ippon, Pierantozzi (Ita) w.v. Bosch ippon. Bosch 7e in eindstand. Halve fina les: Howey (Eng) w.v. Cho (ZKo) ippon, Von Rekowski (Dui) w.v. Martin (Spa) ip pon; 3e plaats: Pierantozzi (Ita) w.v. Mar tin waza-ari, Cho w.v. Beauruelle (Fra) ip pon. Finale: Howey w.v. Von Rekowski. Sportprijsvragen Lucky 10 van vrijdag 10 oktober: 4 - 6 - 9 - 11-14-33-34-37-41-45-46-47-56-61- 62-63-68-72-75-76. (onder voorbehoud) Tennis Wenen. Mannen, kwartfinale: Krajicek (Ned) - Larsson (Zwe) 6-4 6-4, Henman (GBr) - Kucera (Slo) 6-4 6-1, Ivanisevic (Kro/3) - Ulihrach (Tsj) 7-6 3-6 6-3, Rusedski (GBr/4) - Martin (VSt) 6-1 6-7 6r, 3, Dubbel, kwartfinale: Goellner/PrinosK (Dui) - Vizner/Wibier (Dui/Ned) 6-3 7-6. Filderstadt. Vrouwen kwartfinale: SpiiJ] lea (Roe/8) - Sanchez Vicario (Spa) 7-5 6p. 4, Coetzer (ZAf/5) - Schnyder (Zwi) 6-2 K, 5, Hingis (Zwi/1) - Magdalena MaleevP1 (Bul) 6-2 6-3, Raymond (VSt) - SawamaÖi su (Jap) 6-2 6-3. |0 Singapore. Mannen, kwartfinales: Tilt stróm (Zwe) - Damm (Tsj/6) 7-66-1Kiefer (Dui/8) - Rios (Chl/2) 6-1 7-5, GustafssotW (Zwe/7) - Stark (VSt) 6-7 6-2 6-2, JohansSi son (Zwe/5) - Courier (VSt/3) 3-6 6-3 6-3.rc Voetbal Eerste divisie: ADODenHaag - VVV 4-Cj Emmen-Excelsior 0-0. h EK onder 21 jaar. Groep 7: Nederland T Turkije 3-0, Belgiè - Wales 1-0. Eind. stand: Nederland 8-19, Turkije 8-15, Bel|\ gië 8-13, Wales 8-12, San Marino 8-0. j Wielrennen "S San Sebastian. WK, wegrace, junioren- meisjes: 1. Van Melis (Ned) 67 km in: 1.50.19, 2. Braendli (Zwi), 3. Andersso^ (Zwe), 4. Groeodyte (Lit) 0.01, 5. Cagigai Amedo(Spa)9. Miggels (Ned), 10. Trinef (Zwi), 13. Sijm. Junioren jongens: 1. D'A®1 more (Ita) 121,5 km in 2.54.49, 2. Bote (Zwi), 3. Saloemets (Est), 4. SentjenL (Ned), 5. Kessler (Dui), 64. Egelmeers, 7G, De Waard 0.28,85. Goossens 1.59. Uitgev f vallen: Van der Kooy. F Zaalvoetbal lii Eerste klasse district Zuid I: Hulshof ju Biezentrappers 4-2, Troy - Kloetinge 1-4 Matisse - Jongepier Sport 9-3, Pubblesje Zuidwest Negen 8-4, Van Bergen - Fffl Dauwendaele 5-4, ZVH Morres - ZVV Zee land 2-8. Stand: ZVV Zeeland 5-13, Vaiji Bergen 5-12, ZVH Morres 5-12, MatisseSr 10, Kloetinge 5-10, Hulshof 5-8, Troy 4-41' Jongepier Sport 5-4, Pubbles 4-3, Zuio)r< west Negen 5-3, FC Dauwendaele 5-ij). Biezentrappers 5-1. Zeeuws-Viaanderen. Eerste klasse: Mar Korting-GTI 8-7; Benny Sport-Ploegaejtë 5-1; De Gravin-ABAB acc. 4-5; Arrovfe Vervaet 10-4; Morres 2-Premiere Zamai, Sport 3-12. door Aector Dooms HULST - Op de vierde speeldag van de eerste klasse zaalvoetbal regio Zeeuws-Vlaanderen vie len er met name in de sporthal Den Dullaert van Hulst veel doelpunten. De grootste over winning werd in Hulst geboekt door Premiere Zaman Sport. De reserves van Morres werden met 12-3 verslagen. Ronnie de Saeger. Gino Her- wegh en Jean-Claude Everaert scooi'den elk drie keer voor de Sport-ploeg. Philip van Hiel (2) en Maarten Thomas maakten het dozijn vol. Boudewijn Riet- jens (2) en Hans Picavet scoor den voor Morres. Max Korting-GTI 8-7: Het duel ging op en neer. Telkens nam Max Korting een voorsprong, maar GTI kwam steeds met het antwoord. Voor de ploeg uit Kloosterzande scoorden Danny Bisschop (3), Ed van Bellen (2) Peter Cambeen (2) en Dave di Booij. Bij GTI waren Benni Maes (2), William Freijzer (2, Wilco Broekhoven, Patric Freijzer en Marty Dobbelaar d doelpuntenmakers. Benny Sport-Ploegaert 5-1: Lu van Hecke scoorde drie van d vijf doelpunten, debutant Yve van Hauter de overige twee tref fers. Ivo Mohnen scoorde he eerreddend doelpunt van Ploe gaert. De Gravin-ABAB acc. 4 Henk Ottens vormde het strui kelblok voor De Gravin. Hi scoorde drie keer, terwij IRobbi Jonkman en Steven Öckeloei elk één keer doel troffen. Arrow-Vervaet 10-4: Jan de Vis ser nam de helft van de produc tie voor zijn rekening. Jean Paul Eggermont (2), Ingma Hoefnagels (2) en Ronnie Goos sen tekenden voor de dubbel cijfers. Topturners verlaten Zierikzeese club door gemis toptrainers MIDDELBURG - ZW Zeeland De thuisclub liep snel uit naar 5- C J M MIDDELBURG - ZW Zeeland heeft de leiding in de eerste klasse zaalvoetbal overgeno men van ZVH Morres. In een rechtstreeks duel werd Morres in eigen huis naar een forse 8-2 nederlaag gespeeld. ZVH Morres - Z W Zeeland 2-8: Reduan Dinar zorgde voor 0-1. Dirk Verdonk maakte gelijk. Dankzij twee treffers an Michel Leonhart stond het bij rust 1-3. Dinar vergrootte de afstand tot 4-1. Morres kwam nog terug tot 4-2 door een goal van Frank van der Walle. Nadat Robbie Dahoe 5-2 voor Zeeland liet aanteke nen ruilde Morres zijn keeper in voor een veldspelen Dinar, Leonhart en Ferry Kotta maak ten er 8-2 van. Van Bergen - FC Dauwendaele 5-4: Dauwendaele had meer verdiend. De Middelburgers kwamen snel met 3-0 voor. Hal verwege waren de Brabanders echter al weer terug tot 3-2. Ed win Leonhart (2), Henk de Nood en René de Nöoijer schoten voor FC Dauwendaele raak. Matisse - Jongepier Sport 9-3: De thuisclub liep snel uit naar 5 0. Voor Matisse scoorden Cla rence Pahlad (5), Gerard Tibbe en RamonDahoe (beiden 2). Rob Hoorenman (2) en Pieter den Hollander scoorden tegen. Pubbles - Zuidwest Negen 8-4: De bezoekers leidden bij rust met 0-4. Daarna kwam de ploeg er niet meer aan te pas. Remco Krijger (2), Frank Krijger, John van de Heuvel, Ton Oosthoek, Rens Janssens, Jeroen Gelok en Guido Milot bezorgden de thuisclub de overwinning. Voor Zuidwest Negen schoten Marco Schroevers (3) en Jeroen Dijk stra raak. Hulshof - Biezentrappers 4-2: Bijrust washetnog0-0. Hulshof was daarna gelukkiger in de af werking. Fred Velkers en Arjo Zandee scoorden voor de Beve landers. Troy - Kloetinge 1-4: De 3-0 voorsprong bij rust werd in het tweede gedeelte opgevoerd tot 4-0. Eric Huisson (2), Peter Bal kenende en Alex van Keulen scoorden voor Kloetinge. door Dennis Schouten ZIERIKZEE - Voor de turnselectie van ver eniging Delta Sport is het doek bijna geval len. In een recent verleden leverde de lande lijk bekende turnclub de nodige talenten voor de nationale vrouwenselectie. Veel sporters werden lid van de Zierikzeese club, maar inmiddels verdringen de toekomstige Zeeuwse toppers zich voor de nooduitgang. Het ontbreken van een vakbekwame trainer is de oorzaak. Tien leden telt de turnselectie momenteel: het absolute dieptepunt in de clubhistorie. In de hoogste klassen (de A- en B-lijn) heb ben de meeste turnsters Delta Sport de rug toegekeerd. Het spoor dat eens naar de he mel voerde, loopt nu krom. Zelfs het laatst overgebleven talent besliste deze week haar heil elders te zoeken. De tien-jarige Sanne Tamerus, onlangs zestiende op het Neder landse kampioenschap, werd lid van de Middelburgse turnvereniging. Nelleke Tamerus, haar moeder, kan dat wel begrijpen. „Ze zat regelmatig apathisch op de bank, wilde alleen maar turnen. Het is vervelend dat iemand in Zierikzee ont breekt, die de diploma's voor het trainen van de A- en B-lijn in z'n bezit heeft. Zodra een trainer is gevonden, keert mijn dochter waarschijnlijk weer terug. Delta Sport is een fantastische vereniging." Tot voor kort bracht Delta Sport veel lande lijke en zelfs internationale toppers voort. Op de laatste Nederlandse kampioenschap pen kwamen de turnsters van Delta Sport echter niet meer in de bovenste regionen van de klassementen voor. Licenties Het ontbreken van een trainer met licenties van de turnbond heeft de leegloop veroor zaakt. Voor de recreanten zijn er voldoende trainers voorhanden. Maar die hebben niet de benodige papieren om zich over de top- tumsters te mogen ontfermen. „Het is moei lijk in Zeeland een gediplomeerde trainer te vinden. Ze liggen hier niet voor het opra pen", zegt Jurry Heeres, voorzitter van Del ta Spoil. Hij is druk op zoek naar een opvolger voor de vertrokken trainer Ernanie de Boer. Vooralsnog wil dat niet lukken. „Via de turnbond en de Halo (Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding) heb ik al adressen van trainers achterhaald, maar ondanks onze financiële mogelijkheden is het lastig iemand te vinden." Na het vertrek van de Russische Sacha Svartchenko was Ernanie de Boer als tus senpaus bereid de talentvolle meiden tijde lijk de helpende hand toe te steken. Zij stu deert echter in Amsterdam en moest deze zomer een punt zetten achter haar werk zaamheden bij Delta Sport. Haar moeder Aty Jager heeft vervolgens be sloten de turnsters tijdelijk onder haar hoe de te nemen. „Ik heb alleen niet de bevoegd heid om de turnsters in de hoogste klassen te trainen", zegt zij. „Aty is onze drijvende kracht", zegt de voorzitter. „Zij helpt ons nu uit de brand. Ik zal de zoektocht voortzet ten." Lukt het Heeres, wiens dochter paradoxaal genoeg in Hellevoetsluis turnt, niet een trai ner te vinden, dan zal hij in het uiterste geval toenadering zoeken tot collega-ver eniging MTV uit Middelburg. Heeres is er bijvoorbeeld voorstander van om een paar turnsters uit Zierikzee een paar avonden per week onder te brengen bij MTV. „Die turnsters kunnen dan in de rest van de week bij ons blijven trainen." MTV-voorzitter Wim de Meurichy zegt de leden van Delta Sport met open armen te ontvangen. „MTV is een steunpunt en heeft als doel het turnen te bevorderen. Ik vind dat we een prachtige accommodatie heb ben. Iedereen is welkom." door Marcel van der Kraan NOORDWIJK - Waar staat het Nederlands elftal op de interna tionale voetballadder? Dennis Bergkamp weet het niet, bonds coach Guus Hiddink waar schijnlijk evenmin. De kwalifi catie voor een WK is zelden zo vlotjes verlopen als voor het eindtoernooi in Frankrijk. „Maar België," zegt Bergkamp, „is eigenlijk de enige tegenstan der van kaliber geweest." Zelfs de Turken, zo mag je uit zijn woorden afleiden, vormen voor Nederland vanavond geen zware beproeving. In Bursa leed Oranje weliswaar zijn enige ne derlaag op weg naar het WK. maar dat duel moest de super ster van Arsenal aan zich voor bij laten gaan. Bovendien hoort Turkije niet bij de toplanden van Europa, laat staan in de we reld. Het vergelijkingsmateriaal dat Bergkamp heeft is de Franse na tionale ploeg, tegen wie Oranje begin dit jaar vriendschappelijk speelde, en het Engelse voetbal elftal. Dat team ziet Bergkamp dank zij het feit dat hij in Enge land woont en speelt vaak aan het werk en de spelers kent hij op zijn duimpje. „Engeland heeft op dit moment een heel sterk elftal. Dat is te danken aan Glenn Hoddle, die veel heeft veranderd. Er zitten nu veel meer spelers met talent en techniek in, zoals Beckham, Scholes, Butt en de broertjes Neville van Manchester United. Ik hoop dat ze niet verliezen van Italië, want ik wil heel graag dat Engeland naar het WK gaat." Het laatste niet omdat Berg kamp nu een overdreven passie heeft voor alles wat Engels is. „Nee, gewoon omdat ik die En gelsen nog heel graag een keer wil tegenkomen. Die 4-1, dat pak slaag op Wembley, dat zit me nog steeds vreselijk dwars. Voordat ik stop bij Oranje, moet en zal ik dat nog rechtzetten." En waar, zo denkt de beste voet baller van de Premier League, kan dat beter dan op het WK. Veel andere kansen, zo weet Bergkamp ook, krijgt Oranje daarna misschien niet meer om van. Bergkamp: „Voor het EK in Engeland waren we torenhoog favoriet. Die rol is er dus niet be paald uitgekomen. Ik vind dat niet zo erg. Duitsland, Brazilië, Frankrijk en Engeland, ook door de prestaties in het Tournoi de France in juni, zijn de landen waarover iedereen praat met betrekking tot het WK." Mis schien is het wel eens goed dat de druk op de schouders van an deren ligt, stelt 'the King of Highbury'. „Wat hebben we aan al die hosanna-verhalen? De fi nale en niks anders, dat is wat er van Nederland op elk toernooi wordt verwacht. Ik denk dat we voor het WK met zo hoog van de toren moeten blazen, het toer nooi veel rustiger moeten begin nen. Net als de Duitsers doen. Daar zie je niets van, maar die groeien op elk toernooi op het juiste moment naar een top vorm." Tegen Turkije wil hij met de an dere. Oranje-klanten deson danks zijn laatste visitekaartje in de kwalificatiestrijd afgeven. Als hij dezelfde scoringsdrift heeft als bij zijn Londense werkgever, schiet Bergkamp zich in de uitverkochte Arena ook langs Faas Wilkes, Oranjes topscorer (35) aller tijden. Diamantje Dat zal hij moeten doen zonder z'n 'gabber' Wim Jonk. Hij be treurt de afwezigheid van de ge schorste PSV'er, met wie hij al jaren een gouden duo vormt. Maar er is op dit moment genoeg talent in de selectie om het ver lies van bepaalde spelers op te vangen. Philip Cocu heeft zich ontwikkeld tot een invloedrijke middenvelden met veel dyna miek. En, zo heeft Bergkamp met plezier vastgesteld, Feye noord heeft na jaren ook weer een diamantje in huis. Bergkamp: „Giovanni van Bronckhorst is een jongen met extra klasse. Hij is goed bezig, ook binnen het Nederlands elf tal. Ik houd wel van zulke types. Ik heb de Champions League wedstrijd van Feyenoord tegen Juventus op televisie gezien. Ik heb toen speciaal op hem zitten letten, omdat hij toch nog kans zag prachtige dingen te doen. En ik zeg je eerlijk, voor een aanvaller als ik is het dan genie ten geblazen..." GPD van onze sportredactie LIMA - Het Peruaanse elftal heeft de hulp ingeroepen van medicijnmannen. Het Zuid- Amerikaanse land moet mor gen het WK-kwalificatieduel met Chili winnen om zich te plaatsen voor de wereldtitel strijd volgend jaar in Frank rijk. In een bijeenkomst met het team „bestraalden" de medi cijnmannen de spelers met po sitieve energie en vechtlust. „Lang leve Peru. Peru! Peru! Een doelpunt!", schreeuwden de hulpverleners. Kramp Ook probeerden de mannen de kwade geesten over te brengen naar de voetballers van Chili. „Laat ze kramp krijgen en laat ze blind worden dag en nacht." Ze staken een mes in een Chi- leens voetbalshirt en lieten dit tijdens de ceremonie in Lima als symbool hangen. RTR tegen Engeland aan te treden. Waarschijnlijk zal Nederland pas aan het eind van dit seizoen, in Frankrijk, moeten ontdekken wat de prestaties in de kwalifi catiestrijd waard zijn geweest en wat de werkelijke kracht van de huidige generatie internatio nals is. „Dat er veel talent is," zegt Bergkamp, „ziet iedereen. Het gaat er nu om dat we er iets mee gaan doen." Zelf exploiteert hij zijn kwali teiten als nooit tevoren. Bij Ar senal en, sinds geruime tijd ook weer bij Oranje. Als het elftal goed presteert, is hij de man die iets extra's moet brengen. „Dat is een van mijn taken, zo realis tisch ben ik wel. Ik wil dat ook graag. Het heeft met mijn posi tie te maken, zowel bij de club als bij het Nederlands elftal." In zijn eentje houdt hij op dit moment internationaal de naam van het Nederlandse voetbal hoog. Want als team heeft Oranje op het laatste grote voetbalevenement veel krediet verspeeld. De interne strubbe lingen en de daaruit voortvloei ende uitschakeling deden de buitenlanders in lachen uitbar sten. Die Hollanders, zo was de algemene opinie, die maken er op elk groot toernooi een zootje Dennis Bergkamp, hier op de training in duel met middenvelder Cocu, verkeert in de vorm van z'n le ven. Hij is de man die vanavond iets extra's moet brengen. „Dat is een van mijn taken, zo realistisch ben ik wel. Ik wil dat ook graag. Het heeft met mijn positie te maken, zowel bij Arsenal als bij het Neder lands elftal." foto Jaap de Boer/GPD Een medicijnman in actie ter meerdere eer en glorie van Pe ru. foto Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 66