Scholen laten zwemmen varen PZC VANDAAG PARKETSHOW Kennis over hoogbegaafdheid nodig Sluis-Aardenburg bevordert toerisme zeeland 19 Basisonderwijs gaat niet in op aanbod gemeente lezers schrijven Provincie moet helpen tegen wangedrag varkensboeren Schouten Parket ïsm zaterdag 11 oktober 1997 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. door Caroline Moerland GOES - Het is weer gezelig in huize Roessink. Want dochter Maaike zit nu lekker in haar vel. Het achtjarige hoogbe gaafde meisje begint meer en meer haar draai te vinden sinds haar omgeving beter begrijpt hoe ze in elkaar zit. Ook Maai- kes ouders hebben moeten le ren omgaan met de 'prettige handicap' van hun dochter. Ze hebben ervaren dat kennis over hoogbegaafdheid heel belang rijk is. Daarom houden ze van daag, zaterdag, samen met an dere ouders een infomarkt in Roosendaal. Heidi en Gerard Roessink zijn sinds enkele jaren lid van Pha ros, de landelijke vereniging van ouders van hoogbegaafde kinderen. Een jaar geleden hebben ze met enkele anderen een regionale afdeling opge richt. Doel is om ook in Zeeland en Noord-Brabant ac tiviteiten op te zetten voor hoogbegaafde kinderen en hun ouders. De infomarkt, vanaf 10.00 uur in het Junior Gertrudiscollege in Roosendaal, bedient allebei. De ouders kunnen kennis op doen over hoogbegaafdheid. En de kinderen kunnen gelijk gestemden treffen, wat heel be langrijk voor ze is. Verder is de infomarkt bedoeld voor onder wijzers en hulpverleners. Problemen „Een hoogbegaafd kind heb ben is heel leuk - als het goed gaat", zegt Heidi Roessink. Maar zij en haar man denken nog met pijn in hun hart terug aan de tijd dat het met goed ging met Maaike. De proble men begonnen toen ze op vier jarige leeftijd naar de basis school ging. Maaike hoopte daar te leren lezen en schrijven en kwam er tot haar teleurstel belangrijk is om hun dochter gewoon weetgierig te laten zijn. Dus als Maaike voortdu rend vraagt 'waarom?', probe ren ze haar een zo goed moge lijk antwoord te geven. Wanneer ze bijvoorbeeld wak ker ligt over het gat in de ozon laag, krijgt ze niet te horen dat ze nog te klein is om zich daar druk om te maken. Gerard Roessink: „Ik heb haar uitge legd dat wetenschappers het er nog helemaal niet over eens zijn of het gat steeds groter wordt. En dat stelt haar gerust. Wanneer je geen eerlijk ant woord zou geven, heeft ze dat meteen door." Raar Gerard en Heidi Roessink mer ken dat andere ouders vaak raar opkijken als ze horen hoe ze met hun dochter praten. Er bestaan veel vooroordelen over hoogbegaafdheid. „Mensen denken bijvoorbeeld dat je op schept", zegt Gerard Roessink. „Of ze oordelen: 'De ouders hebben gestudeerd, dus moet dat kind zeker ook zo nodig'." Heidi Roessink: „Ik ben meest al voorzichtig met het noemen van de term hoogbegaafd heid." Andere ouders zeggen dan vaak dat hun kind óók slim is en dat ze óók geen problemen hebben. Kennis Gerard en Heidi Roessink zijn blij dat het inmiddels goed gaat met hun dochter. De kennis die ze inmiddels hebben opgedaan over hoogbegaafdheid, heeft daar veel bij geholpen. Ze ho pen dan ook dat er veel ouders, leerkachten en andere belang stellenden naar de infomarkt zullen komen. En ze verheugen zich er al op dat hun dochter lekker kan spelen met gelijkge stemden. Gerard Roessink: „Ze heeft op zo'n bijeenkomst de dag van haar leven." De achtjarige hoogbegaafde Maaike Roessink begint meer en meer haar draai te vinden sinds haar omgeving beter begrijpt hoe ze in elkaar zit. foto Willem Mieras ling achter dat dat nog niet op het programma stond. Ook vond ze amper aansluiting bij de andere kindex-en in de klas. Ze werd steeds moeilijker en aan het einde van het jaar kre gen haar ouders haar nauwe lijks meer naar school. De remedie voor Maaikes ge dragsproblemen was volgens de leerkracht: meer'spelen. Uit een test, was namelijk gebleken dat de sociale en emotionele ontwikkeling van het meisje was achtergebleven bij haar verstandelijke ontwikkeling. Gerard Roessink: „We hebben alle kinderen die we kenden over de vloer gehaald in die tijd. Spelen moest ze." Die aan pak bleek echter niet te wer ken. Maaike werd alleen maar ongelukkiger. Heidi Roessink: „Nu blijkt dat ze best wel wil spelen, als ze haar portie intel lectuele uitdaging maar heeft gehad." Maaikes ouders leerden dat het Duivensport Met zeer positieve aandacht heb ik de 'noodkreet' gelezen in de PZC van 3-10 van Adrie van Riel, waarbij hij een oproep doet aan iedereen in Zeeland om de ondergang van onze mooie sport af te wenden. Dit via de jeugd, deze te stimuleren, te steunen en te motiveren. De heer Van Riel geeft daarbij duidelijk aan wat hierbij de taak is van het afde lingsbestuur. Het afdelingsbe stuur is in de vergaderingen van november '96 en 7-3-'97 reeds erop gewezen dat 500,- per jaar voor de Zeeuwse jeugd een lachertje is. Deze heren dienen van hunne hoge ros te komen en als eersten een voorbeeld te stel len door de jaarlijkse bijdrage minimaal te verhogen naar on geveer ƒ3500 a ƒ4000,- per jaar. Dit bedrag is en mag geen enkel probleem vormen als men weet dat in één weekend in de Zee landhallen in Goes ƒ12.500,- 'verspijkerd' wordt. De vereni gingsbestuurders zou ik willen oproepen de ideeën van Van Riel 'mee te nemen' en er iets voor de jeugd mee te doen. P J. van Bremen voorzitter PV Uiver Oude Rijksiveg 108 's-Heer Arendskerke Fout Hoera voor publicist Johan van Gelder, want we zijn verrijkt met een lijst van alle in de oQrlog foute Groningers (PZC, 4-10). Evenals veel wetenschappers, lopen dergelijke onderzoekers met enorme oogkleppen vooi*. Over de gevolgen denken ze niet na. Nu nog op zoek naar gege vens over Bijltjesdag. Nooit van gehoord? Daar zijn ook geen ge gevens over. Op die dag en dagen erna in mei '45 hebben 'goede' Nederlanders zich uitgeleefd op de 'foute' Nederlanders. Vol walging heb ik me afgekeerd en schaamde me ervoor tot de 'goe de' Nederlanders te behoren. Bijltjesdag 1977. Nu voor de kinderen van 'foute' Nederlan ders. Een rotjeugd hebben ze ge had. Gepest en uitgescholden en geen vriendjes. De wonden zijn na 52 jaar vast niet geheeld, al leen maar bedekt. Wie is er nu goed en wie fout? A M. de Graaf-Stadig Weidezicht 59 Goes De grote truc Het gaat goed met Nederland. Het Paarse kabinet onder lei ding van Wim Kok bulkt van zelfvertrouwen. Men smijt met vier miljard gulden richting burgers (PZC 6-10). Het zijn die miljarden die wij burgers zelf hebben opgehoest, vanaf circa 1985 tot heden. Door de burgers al die jaren geen loonsverhogin gen te geven en ze te korten op waar het maar kon is dit over schot ontstaan. Eigen geld dus. Wim Kok heeft om te mogen re geren een flinke knieval moeten maken naar de WD. Met hand jeklap en koehandel en inleveren van een stuk sociale zekerheid. Hierdoor mag hij hoogstwaarschijnlijk van de WD als dank de paarse kar nog eens vier jaar trekken. U knjgt nu van meneer Kok (de gulle ge ver) een paar procent lenig in 1998. Let u goed op: dit is geen extraatje of verbetering. Alles is alweer teniet gedaan door huur verhoging, ecotax, WOZ, benzi neprijs, openbaar vervoer, mi lieu, gemeentebelasting, een guldentje hier en een tientje daar. Tel uit je winst. Chr. van Drunen 't Zanddorp 113, Middelburg Liggeld Menig watersporter van rond het Veerse Meer zag vrijdag morgen 3 oktober proestend van jolijt bij het openvouwen van de PZC, de helft van zijn ontbijt vermengd met koffie op andere plaatsen terecht komen dan voorzien. „Drie ton minder aan liggeld en parkeren Veerse Meer geïnd." Zelfs gedeputeerde Van Zwieten was verbaasd: „Dat valt mij tegen." Gelukkig leven wij nu in een heerlijke tijd. Vroeger bij tegenvallende in komsten ging dat ten koste van de werkgelegenheid; verant woordelijken werden aan de kant geschoven. Tegenwoordig kunnen wij een falend inzicht en een falend beleid verdoezelen met de schuld te geven aan de 'geleverde apparatuur'. Vocht en spanningsproblemen zorgen voor een verlies van drie ton. Aannemende dat collegawater sporters ondanks het vernemen van zoveel kommer en droefenis toch nog net niet hun cheque boek pakken om mede te delen in dit financiële debacle, neem ik aan dat de omliggende ge meenten wel weer aangespro ken worden. Dit houdt in dat de gedane zaken en het uitgestip pelde 'beleid' gewoon doorgang vinden; verantwoordelijken ge woon kunnen blijven voort- stukkelen. Wij watersporters vermaken ons wel in de steeds groener wordende soep. Steeds meer watersporters uit andere streken zoeken gastvriendelij- ker stukken water op om» te re creëren. Wat dat betreft hoeft algemeen-bestuurslid Boelen zich geen zorgen te maken. De landelijke pers weet dit al lan ger. Lees Vaarkranten etcetera er maar op na. Wat zorgelijker zou zijn als de BV Endemol hier lucht van zou krijgen. Want de ze soapserie is toch goed voor drie jaar lang dagelijkse uitzen dingen. J. C. Th. Peterson Pieterstraat 1, Veere Militairen In de PZC (4-10) las ik het arti kel van Willem van Dam over zijn zoon die momenteel in Bos nië verblijft als BBT'er. Ik kan mijn de gevoelens van de familie goed voorstellen. Hierbij denk ik aan vijftig jaar geleden toen ook wij met 44 inwoners van Wolphaartsdijk als jong militair werden uitgezonden, met troe pentransportschepen a 1600- 4000 man, naar Nederlands In- dië een gebied waar toen een guerillastrijd gaande was. Onze ouders, broers, zusters etcetera hebben toen eveneens in een zeer grote spanning geleefd. Mag de uitzending van militai ren buiten de landsgrenzen in pnncipe vergelijkbaar zijn, de militaire situatie echter niet. Naar Bosnië etcetera gaat men voor ongeveer een half jaar op vrijwillige basis met enkele ma len tussentijds verlof naar huis. Ons verblijf in Indië was 2-3 jaar, de meesten op onvrijwilli ge basis zonder de mogelijkheid voor verlof en met zeer beperkte communicatiemogelij kheden met thuis. Voor de achterblij vende families is de spanning gelijk of het nu gaat over Bosnië of toen Indië, namelijk de onze kerheid over in welke omstan digheden de uitgezondenen ver keren.. Uit Wolphaartsdijk zijn indertijd drie dorpsgenoten in Indië gesneuveld te weten: A van de Kreeke, A Francke, J. Remijnse (en D. de Blaeij in Ko rea, na eerdere inzet in Indië). Het is schrijnend dat de nabe staanden nimmer door de rege ring in de gelegnheid zijn ge steld om de graven van hun dierbaren te bezoeken dan wel de stoffelijke resten naar Neder land te laten overbrengen. G. C. Meeuwse Schippersivegeling 1 Goes Lijkenpikker Tijdens de herdenking van het trieste overlijden van prinses Diana zong Elton John het in middels records brekende 'Candle in the wind', opgedra gen aan prinses Diana. De opbrengst komt ten goede aan projecten waar lady Di zich voor ingezet heeft. Dit heeft niets met 'lijkenpikkerij' te ma ken, maar landelijke beroemd heden weten op een simpele wij ze wel hun eigen graf te graven, zoals onlangs 'populaire' André Hazes heeft bewezen. Een te rugblik: na de dood van Elvis Presley hebben diverse zangers een tribuut gebracht aan 'de Pelvis', zo ook Eddy Ouwens met zijn 'I remember Elvis Pres ley'. Dit werd hem door diverse disc-jockeys niet in dank afge nomen, waardoor hij werd ge boycot en zjin verdere carrière wel kon vergeten, Terecht? Wan neer je, als André Hazes, vindt dat je populariteit toch al een flinke knauw heeft gekregen, moet er iets schokkends gebeu ren. Nog vers in mijn herinne ring het bericht in de PZC: het concert in de Zeelandhallen met onder andere André Hazes is wegens beperkte belangstelling afgelast. Dan maar 'lijkenpik- ken'. Tijdens een voorstelling voor gehandicapten werd door meneer Hazes een 'wereldpri meur' meegedeeld: hij heeft een nieuwe single uitgebracht en opgedragen aan, jawel prinses Diana, terwijl in de PZC van 7 oktober dat bericht werd beves tigd. Nobel hè van meneer Ha- zes, daar krijg je toch tranen van? Het ga je verder goed An dré, maar als ik jou was zou ik contact opnemen met Eddy Ou wens. B. L. J. Slierendrecht 'Kasteelstraat 217, Vlissingen Advertentie door Marcel Modde TERNEUZEN - De vier basis scholen die in Terneuzen mee doen aan het project verlengde schooldag, zijn niet van plan het schoolzwemmen binnen dat ka der te laten terugkeren. Daar mee wordt één van de belang rijkste touwen doorgesneden van de vangnetconstructie waartoe de meerderheid van de gemeenteraad juni dit jaar be sloot in relatie tot het dicht draaien van de gemeentelijke geldkraan voor de zwemles on der schooltijd. De Golfslag begint na de herfst vakantie als eerste in rij met de verlengde schooldag. De ande ren volgen in januari. Aan de hand van een draaiboek dat door de gemeente is aangebo den, kon een keuze worden ge maakt uit diverse projecten. Schoolzwemmen was één van de mogelijkheden in het pakket. Volgens coördinator J. Jonkman past die activiteit echter niet binnen de doelstelling van de i verlengde schooldag. Woord voerders van de Triangel, de Wiekslag en de Sint Willibrord- school delen die opvatting. Zij moeten hun definitieve pro gramma nog vaststellen. Jonkman: „Via een enquête hebben we gekeken wat er on der leerlingen leeft. Daarnaast is door de leraren aangegeven wat zij denken dat de kinderen (Advertentie) £ccojsj c ACCOUNTANTS- EN BELASTINGADVISEURS CONTACTA '97 j STAND 173 Vraag ons om het doorslaggevende advies j. o.a. I Bergen op Zoom t Goes j Middelburg a Oostburg 1 Zaamslag Zierikzee Relatiekaarten? tel.: 0111-416051 door A. J. Snel MIDDELBURG - Het provinciebestuur moet de Zeeuwse gemeenten die worden geconfronteerd met wantoestanden in de varkenshouderij de helpende hand reiken. De commissaris van de koningin, drs. W. T. van Gelder zal die zienswijze aan de orde stellen in de vergade ring van Gedeputeerde Staten volgende week dins dag. Van Gelder heeft zich deze week in Ostburg op de hoogte gesteld van de affaire rond de varkensboer C. van Sleuwen die een groot aantal regels aan zijn laars lapt. De commissaris: „De overheden moeten de han den ineen slaan om uitwassen tegen te gaan. Gemeen ten als Oostburg, Hontenisse en Tholen kunnen voor de oplossing van problemen op de terreinen van mi lieu en ruimtelijke ordening de steun van de provincie heel goed gebruiken. Ik zal binnen GS de kwestie aan kaarten. Er gebeuren in de varkenssector dingen die niet door de beugel kunnen. En die ook schadelijk zijn voor bedrijven die wél goed opgezet zijn." bovenop het reguliere lespakket nodig hebben." Voor de groepen één en twee viel de keuze op dansante vorming. Daarnaast worden tien leerlin gen van groep vijf en zes een fietsactiviteit aangeboden bij sportcentrum Bodyline, in com binatie met een videoboek-pro- gramma. Vanaf de hometrainer kunnen ze kijken naar de verfil ming van Sjakie en de Chocola defabriek. „Dat boek behande len we in de klas en zo hopen we het leesplezier te bevorderen en de woordenschat te vergroten." Op de Golfslag zitten achttien kinderen zonder zwemdiploma, voornamelijk zes- en zevenjari gen. Dat aantal komt globaal overeen met de betreffende leer lingen van de drie andere scho len. Toch is volgens Jonkman bewust niet voor schoolzwem men gekozen. „Dat zou ten kos te gaan van de andere projecten, die wél aansluiten bij de doel stelling van het extra uurtje school gedurende drie perioden van tien tot twaalf weken. Zwemmen bevordert de school resultaten niet, noch geeft het de school volgens ons een beter aanzien." Lek Omdat ook de drie andere scholen op dat standpunt staan, blijkt het door verantwoorde lijk wethouder Stahl-He- melsoet (PvdA) bedachte vang net voor kinderen die geen particuliere zwemles volgendi- rect bij de eerste confrontatie met de praktijk zo lek als een mandje. Stahl wilde vrijdag in een reac tie niet vooruitlopen op de situ atie die ontstaat indien de scho len volharden in hun opstelling. „Als dat zo is, dan moeten we opnieuw bekijken hoe we het zwemmen voor die specifieke groep kunnen onderbrengen." Het college geld voor restauratie van het Belfort. foto Peter Nicolai door Pascalle Cappetti SLUIS - Het college van de ge meente Sluis-Aardenburg trekt in de begroting van 1998 ruim vijftigduizend gidden meer dan vorig jaar uit om het toerisme in de gemeente te bevorderen. Ook wil het de voorlichting aan de burgers verbeteren. Hiervoor stelt het bijna tienduizend gul den extra beschikbaar. In de begroting geven B en W de raadsleden ter overweging mee volgend jaar stemmachines of - computers aan te schaffen. Zij wijzen erop dat daardoor vier stembureaus komen te verval len. Kiesgerechtigden in Sint Kruis en Retranchement kun nen dan niet in hun eigen dorp stemmen en de kernen Aarden burg en Sluis kunnen volstaan met elk één stembureau. Ook nog onderwerp van discus sie in de raad is de continuering van het project Sluis Help Ser vice, waarbij werkstudenten in ploegendiensten in Sluis pa trouilleren. Het terugdringen van het parkeren in woonwijken blijft een belangrijk aandachts punt van de gemeente. Het college reserveert in zijn be groting ruim 146.000 gulden voor monumentenzorg. Voor de restauratie van het Belfort in Sluis en de vestingwerken in Aardenburg, die in 1998 staat te gebeuren, wordt voor bijna 320.000 gulden aan rijksgeld beschikbaar gesteld. Het jaar daarop komt er nog eens 350.000 gulden vrij. De stads wallen van Sluis en de tweede fase van het verdedigingwerk Steenen Beer in Sluis zijn pas in 2000 en 2001 aan de beurt. Voor 1998 staat ook de restauratie van het oude (kranten)archief op de rol. COR DE JONGE l6?E_NLflAl2-M /NPËCATE&Xie "ePimi5FAH1XMSNT" sw pe ms na^ eert taers -run veie Kyi&s/Vrt -zicMWisneBiNDert, eert m&fWMAMersert ertome IMPACT, DAT RIVALITEITBINrtert aSErtSCHiJHt-IJK HAeMortlEU2£ &E2INN£N WTSneBëwe&SmLUéErt... ..mrs lUeEHWEEKuMriHoPP&virteWV- SeBtEP UlTSLUIT£rtPH6lTieie <eeBSJfT£rt/SSEU PIMTS VCHCert, ZOAtS PE KOMST VAHPe &ASVEZEL- KABel or "éeEeAHPoPföPiHHErHuimsTErt VArtrtiieezceiess ..2Elf5 OPX.7E tyéVWCEtSEESTEUJKB V0LTS6E2r?hiPHEip"mKTl>ITPSieBtnV\ XÉEHMVc "Pfbvmi mKunviÉEH psmKFVifëGauwKimK"!^? &AATrtMR eertSEPE WMRIAIK'JTTE^S. specialist in harde vloeren Livingstoneweg 9a - Goes - 0113-230800

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 61