55-Plussers eisen grotere invloed PZC Groninger Kappetein (77) doet geen oog dicht door Papon Geen vervolging in insuline-zaak De Lindenburgh Hans Tiemeyer overleden Dringen bij beurs voor ouderen Tijdens verkiezingen ook stemmen per pc Fraude met vlees te voorkomen met test erfelijk materiaal Schiermonnikoog is onderzoekers beu binnenland Staatssecretaris Terpstra bevestigt belangrijke rol ouderen Aantal WW-uitkeringen daalt Oudste wolveemarkt verdwijnt Politie arresteert verkrachter Nieuwe opleiding theatertechnici Haagse taxi lapt regels aan laars Koffie wordt duur betaald BE//-PHO!ME UNtOUEA/R zaterdag 11 oktober 1997 door Louis Burgers UTRECHT - Nederland wordt snel ouder. Nu al is meer dan een kwart van de bevolking boven de vijftig jaar. Binnenkort is de helft van alle kiezers ouder dan 55 jaar. Vier miljoen mensen la ten zich niet buitenspel zetten. Zij vormen geen last voor onze samenleving, maar kunnen een belangrijke bijdrage leveren. Dat is het standpunt van staats secretaris Erica Terpstra (Wel zijn), die gisteren in Utrecht het handboek '55-plussers beslis sen mee' presenteerde. Dat ge beurde tijdens de manifestatie rond de 'Nationale dag van de Ouderen'. De groep ouderen verwacht weliswaar meer liften, langere oversteektijden op zebra's en veiligstelling van de AOW, maar ze spelen daarnaast een steeds belangrijker rol in de besturen van land, provincie en gemeen te. Zij laten steeds vaker ook hun stem horen in volkshuisves tingsverenigingen, zorgverze keraars en andere organisaties met veel leden. Ingrijpend Nu al is duidelijk dat ouderen met hun stem de verhoudingen in de Tweede Kamer ingrijpend kunnen veranderen. Door drie jaar geleden massaal niet voor het CDA te kiezen, maakten zij het paarse kabinet mogelijk. En dankzij de ouderenpar tijen konden tallozen ook een plaats verwerven in de natio- van onze redactie binnenland STEENBERGEN - Een ver pleegkundige van het bejaar dencentrum De Lindenburgh in Steenbergen wordt niet ver volgd voor de dood van een 79- jarige bewoonster. Het Open baar Ministerie heeft dat beslo ten. Het onderzoek is afgeslo ten. Justitie heeft dat gisteren bekendgemaakt. De bejaarde vrouw, M. Antes, overleed afgelopen zomer onder verdachte omstandigheden. Onderzoek wees uit dat zij een zeer hoge concentratie insuline in haar bloed had. Eerder al was een andere bewoonster van het tehuis, de 87- jarige Verkam man, in coma geraakt omdat ze insuline had toegediend gekre gen, terwijl ze die helemaal niet nodig had. Niet duidelijk Tijdens het onderzoek werd een 34-jarige verpleegkundige uit Halsteren begin september als verdachte aangehouden. Na en kele dagen werd hij vrijgelaten. Het was niet duidelijk gewor den dat de man iets met de onte rechte insulinetoedieningen te maken had. Uit het verdere on derzoek is evenmin onomstote lijk vast komen te staan dat de overdosis insuline voor Antes fataal is geweest. Volgens een woordvoerster van justitie in Breda zal de verpleeg kundige pas over enkele weken schriftelijk op de hoogte worden gebracht dat het onderzoek is afgesloten en dat hij niet wordt vervolgd. Dat gebeurt zodra de rechter-commissaris het ge rechtelijk vooronderzoek ook formeel heeft gesloten. Directeur Brouwer van De Lindenburgh vindt het onbe vredigend dat de zaak verder onopgelost blijft. Zodra de ver pleegkundige de schriftelijke bevestiging van justitie binnen heeft, wordt met hem gesproken over zijn terugkeer. Of dat in De Lindenburgh zal zijn of in een andere instelling die onder het bestuur van de overkoepelende Stichting ABG valt, daarover wordt met hem dan overlegd. ANP nale en gemeentelijke politiek. Terpstra: „Het gaat er niet om dat er meer ruimte moet komen voor ouderen. Het doel is dat de inkleuring van de samenleving door ons allemaal gebeurt. Ieder mens moet zijn of haar eigen rol kunnen spelen. Veel ouderen denken erniet aan minder actief te worden. Ook de maatschappij beseft dat men niet straffeloos kan doorgaan ouderen te weren uit het arbeidsproces, uit de po litiek of uit bestuurlijke en maatschappelijke functies. De komende jaren zullen in het te ken staan van het zoeken van nieuwe afspraken en verant- woordelijkheden. Besluitvorming Het handboek is geschreven door sociologen en psychologen van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Het boek moet ou deren in staat stellen invloed uit te oefenen op de lokale besluit vorming. Het kwam tot stand nadat uit de nota 'Ouderen in tel' uit 1990 bleek dat 55-plus- sers zich veelmeer met besturen wilden bezighouden. Tot dan overheerste de gedachte dat ou deren zich steeds minder bij de maatschappij betrokken voe len. Het boek biedt tips hoe je je doelbewust en actief kunt inzet ten voor het verbeteren van de eigen buurt, wijk of gemeente. Hoe kunnen ouderen daar hun stem laten horen? Aan de hand van een voorlopige versie van het naslagwerk wis ten groepen ouderen in Deven ter en Haarlem een aantal door hen vastgestelde belangrijke doelen te verwezenlijken. Het betrof kwesties rond gemeente lijke herindeling, armoedebe strijding, wonen en veiligheid en het opzetten van senioren teams. Of, zoals Terpstra het sa menvatte: „Het werkt. Idee - medestanders zoeken - samen werken - succes D at neemt niet weg dat de maat schappelijke organisaties ook bereid moeten zijn ouderen bin nen hun groepering te laten functioneren. FNV, CNV, de Sa men op Weg-kerken, de samen werkende ouderenorganisaties en de Nederlandse Vrouwen raad zijn bereid tot het jaar 2 00 0 in hun beleid 'specifiek aan dacht te schenken aan de parti cipatie van ouderen'. GPD UTRECHT - Grote drukte op de 50+ Beurs voor ouderen vrijdag. Tienduizenden zoqhten zich een weg tussen de vele stalletjes op deze Dag van de Ouderen. De Dag, in de Jaarbeurs, duurt 3 dagen en er worden vijftigduizend 50-plussers verwacht. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - Het mensen met een WW-uitkering is in de maand mei verder gedaald tot 353.000. Dit is een daling met 12.000 ten opzichte van een maand eerder. Ook het aantal Ziektewetuitkeringen is fors gedaald tot 88.000. Dit is 7.000 minder dan in de maand april. Het beroep op de WAO/AAW blijft met 856.700 uitkeringen nagenoeg stabiel. Dit blijkt uit de kerncijfers van het Landelijk Instituut Socia le Verzekeringen (LISV). De daling van het aantal WW-uitkeringen houdt al een aantal maanden aan. De teruggang wordt met name verklaard door dat het aantal nieuwe uitkeringen (40.000 per maand) fors la ger is dan het aantal beëindigde uitkeringen (55.000 per maand). In de WAO/AAW houden het aantal nieuwe en het aantal beëindigde uitkeringen elkaar in evenwicht. ANP SCHAGEN - De oudste veemarkt van Nederland, de bijna duizend jaar oude schapenmarkt van Schagen, verdwijnt eind dit jaar. Het college van B en W van Schagen heeft dit voorstel gedaan in het kader van de behandeling van de be groting voor 1998. Op de Markt in Schagen wordt al sinds de vroege Middeleeu wen elke donderdagochtend een wol veemarkt gehouden. Het gemeentebestuur heeft deze traditie de laatste jaren in stand weten te houden door subsidie te verstrekken. Structureel da lende aanvoercijfers sluiten voortbestaan van de schapen mark zonder overheidssteun uit. Op het plan van het college is geschokt gereageerd door vee houders, handelaren en andere belanghebbenden. GPD GOUDA - De politie Hollands-Midden heeft donderdag een 18-jarige man gearresteerd. Hij zou de dader zijn van een zware verkrachting op 21 juni. Daarbij werd een vrouw in haar huis in haar bed vastgebonden, verkracht, ontvoerd naar een bos, en met een mes gestoken. De Haagse persofficier mevrouw S. Horstink heeft dit gisteren bekendgemaakt. In de late avond drong de man het huis van de vrouw binnen. Hij overmeesterde haar, bond haar vast en kwam na enkele uren terug om haar te verkrachten. Vervolgens nam hij haar onder dwang, in haar eigen auto, mee naar het park de Goudse Hout, waar hij de vrouw tijdens een worsteling met een mes stak. Het slachtoffer kon via een sloot ontsnappen. ANP AMSTERDAM - Nederland krijgt volgend jaar een nieuwe opleiding voor theatertechnici. De Middelbare Beroepsoplei ding Theatertechniek begint in september 1998 als studie richting aan het Grafisch Lyceum in Amsterdam. Het ministerie van Onderwijs heeft het studieprogramma en de examens goedgekeurd, zo heeft de Stichting Opleiding Theatertechnici (SOTT) gisteren laten weten De nieuwe op leiding duurt drie jaar en bestaat uit begeleiding in de prak tijk en één dag school per week. De SOTT organiseert al een tweejarige bijscholingscursus voor theatertechnici ANP DEN HAAG - Een politiecontrole heeft donderdag uitgewe zen dat 95 procent van de taxi's in Den Haag het niet zo nauw neemt met de regels. De overtredingen variëren van onge keurde taximeters, verlopen APK-keuringen en niet ingevul de werkbladen tot verlopen geneeskundige verklaringen. De politie heeft negen processen-verbaal uitgeschreven en .42 waarschuwingen uitgedeeld. Volgens de Politie Haaglanden, die dit gisteren bekendmaak te, zijn bij de controle 32 taxi's staande gehouden. De Belas tingsdienst doet een onderzoek bij de taxibedrijven. ANP van onze redactie binnenland SNEEK - In een verpleegtehuis in Sneek is woensdag de acteur Hans Tiemeyer overleden. Hij werd 89 jaar. Tiemeyer speelde tussen 1926 en 1973 bij tal van toneelgezel schappen en was ook geregeld op televisie en het witte doek te zien. In 1959 kreeg hij voor zijn acteerprestaties de Bronzen Bouwmeester-penning. Tien jaar later volgde de Louis d' Or voor zijn rol in Shakespeares Hendrik TV. Daarnaast won hij de Toneelprijs van Schouw burgdirecteuren. Behalve als acteur was Tiemeyer ook actief als regisseur en hij schreef een groot aantal toneelstukken. Zelf beschouwde hij zijn vertol king van Shakespeares Falstaff als een van zijn grootste toneel rollen. Op televisie was Tiemey er een paar jaar terug nog te zien als verteller in De Brieven van Johannes, dat de NCRV op veler verzoek herhaalde. Het bioscooppubliek heeft Tie meyer onder meer leren kennen als gevangenisdirecteur in de oude versie van Ciske de Rat (1955) van Wolfgang Staudte en als politieman in de Spooktrein (1939) van Karl Lamac. Zijn laatste filmrol, in De Overval van Paul Rotha, dateert van 1962. Hans Tiemeyer door Cock Rijneveen ZOETERMEER - Stemmen krijgt een nieuwe dimensie. Wanneer volgend jaar de nieuwe Tweede Kamer en de ruim zeshonderd gemeente raden moeten worden geko zen, zal voor het eerst ook de stem-pc zijn intrede doen. Vuga Systemen, die gemeen ten reeds voorziet van alle benodigdheden voor een stemlokaal (van rood pot lood en stembiljet tot stem hokje), denkt een handige opvolger in huis te hebben voor de huidige stemmachi- ne. De verwachting is dat TNO in Delft voor het eind van de maand zijn goedkeu ring aan het apparaat heeft gegeven. Het betekent dat bij de verkiezingen in maart en mei 1998 stemlokalen kun nen zijn voorzien van een stern-computer. Stemmachine De directie van de in Zoeter- meer gevestigde onderne ming stelt 'het stemmen in het jaar 2000' te introduce ren. Waar Vuga Systemen al marktleider is op het gebied van stemmateriaal, is de stemmachine, die de afgelo pen jaren snel aan populari teit heeft gewonnen, niet van het bedrijf. „Die machine leek ons een tijdelijke situa tie. Het is niet meer dan elec- tronisch stemmen", stellen directeur Pieter Wegener en adjunct Jan van der Made. Mogelijkheden De stem-pc die in samen werking met Alcatel België in de voorbije twee jaar is ontwikkeld, werkt in grote lijnen zoals een computer in een bibliotheek met tiptoet7 sen op het beeldscherm. Vol gens de Vuga-directeuren heeft hun vinding veel meer mogelijkheden dan de stem machine. Met name het groeiend aantal kandidaten op de verkiezingslijsten is nu een probleem, maar de stem computer cüe zo'n 7.000 gul den gaat kosten, kan dat moeiteloos aan. Ook is het apparaat erop berekend di verse soorten verkiezingen of referenda tegelijk te kunnen verwerken. Wegener en Van der Made schatten in de komende tijd er 'een paar honderd' aan ge meenten te kunnen verko pen. GPD Maar Tiemeyer was bovenal to neelman. De liefde ontluikte toen hij door toedoen van Dogi Rugani bij het Schouwtoneel kwam. Na de Tweede Wereld oorlog trok hij naar de Oost met het vermaarde Gezelschap Bou- ber, waarvoor hij inmiddels al stukken schreef als De Zaak AD. en Geef mij maar een schip. Andere titels van zijn hand zijn Nieuw Land, Angst, De On schuld (naar Pirandello), Sa menspel (naar Beckett) en Het Vergeten Peloton. Sommige zijn ook in het buitenland uitge voerd. De rol vanregisseur vervulde Tiemeyer bij gezelschappen als het Amsterdams Toneelgezel schap, Bouber, Puck, de Toneel vereniging, Ensemble en Thea ter Wim Zomer. In 1973 nam hij met Plet Woud afscheid van het toneel. Tot twee jaar daarna speelde hij alleen nog enkele te- levisierollen. Tijdens de Tweede Wereldoor log zat Tiemeyer in het verzet. De laatste twee jaar van de oor log bracht hij door in verschil lende concentratiekampen, waaronder Dachau. Hendrik Andries Johannes Tie meyer wordt vandaag in stilte gecremeerd. ANP IJMUIDEN - Nederland had gisteren alweer last van herfstweer. Regenbuien en windstoten teis teren automobilisten. In IJmuiden ging een automobilist een wel heel duur kopje koffie drinken. Zijn auto, die minder dan een jaar oud was en die niet op de handrem stond, werd door de wind de haven ingeblazen. Duikers kwamen eraan te pas om de wagen weer boven water te krijgen. foto Olaf Kraak/ANP door Willem van Hamersvelt PATERSWOLDE - De herinneringen zaten diep. Maar de afgelopen nachten heeft hij erg slecht geslapen. Draaien, woelen, wak ker schieten. Dan kwamen de beelden weer boven van al die honderden Joden. Stokou de mensen die weg werden gedreven. „Som migen konden zelfs niet meer lopen", zegt H. L. Kappetein (77) uitPaterswolde. Kappetein zat gedurende een deel van de oorlog in het Franse doorgangskamp La Noë waar Joden werden geïnterneerd voor dat ze op transport werden gesteld naar de Duitse vernietigingskampen. Oude mensen meestal, want de jongeren zagen nog wel eens kans onder te duiken. Ze werden be- i-eidwillig opgespoord en aangeleverd door de Franse politie in dienst van het pro-Duit se Vichy-bewind. Verantwoordelijk Tegen een van de leidinggevende figuren van toen. de inmiddels hoogbejaarde Mau rice Papon, is eergisteren een proces begon nen. Papon was indertijd politiechef in de regio-Bordeaux. Hij wordt verantwoorde lijk gesteld voor het oppakken van 1.690 Jo den die via onder meer La Noë de dood von den in kampen als Auschwitz. De beschuldigingen tegen Papon, die het in de jaren '70 zelfs tot minister van Begroting schopte, dateren van 1981. Hem is echter lange tijd de hand boven het hoofd gehou den. Pas nu is de tijd in Frankrijk rijp om het op onderdelen weinig frisse verleden onder ogen te willen zien. Geallieerde strijdmacht Het verhaal van Kappetein in vogelvlucht. In '42 ontvluchtte hij bezet Nederland om te ontkomen aan tewerkstelling in Duitsland. „Iedereen zei dat ik moest onderduiken, maar wel graag bij een ander", zegt hij. Kappetein probeerde samen met een vriend via Spanje in Engeland te komen om dienst te nemen in de geallieerde strijdmacht. In Zuid-Frankrijk werden de j ongens echter in 1943 opgepakt en opgesloten in het Joodse doorgangskamp. „Wij zaten in twee aparte barakken voor politieke gevangenen. Maar 's nachts hoor de je op het grote terrein schieten. Mensen gilden en krijsten toen ze werden weggedre ven." In het voorjaar van '44 zag de jonge Kappetein kans om te ontsnappen uit La Noë. Hij sloot zich aan bij het Frans verzet ("Dat stelde trouwens weinig voor. Ze had den bergen wapens maar vrijwel geen mens om ze te hanteren raakte bij een actie zwaargewond en belandde in het zieken huis dat hij pas begin 1945 kon verlaten. Kappetein wil de Fransen nadrukkelijk niet over één kam scheren. Er zij n er veel die hem indertijd hebben geholpen. Maar aan de an dere kant: de handlangers van de nazi's in het collaborerende deel van Frankrijk wa ren bepaald niet gering in aantal. „Aan de hele bewaking van La Noë kwam geen Duit ser te pas. Dat deden de Franse zwarthem- den helemaal zelf. Ik heb ooit gezien hoe ze iemand helemaal lens sloegen die had ge probeerd om weg te komen. Ik ben ervan overtuigd dat duizenden Joden meer de oor log hadden overleefd als het Vichy-bewind niet zo slaafs met de nazi's had meegewerkt. Ze hadden ook tegen de Duitsers kunnen zeggen: knap je eigen vuiligheid maar zelf op." Een wrakke oude man staat dezer dagen eindelijk voor zijn rechters. Heeft het nu nog zin om een hoogbejaarde in het gevang te stoppen na een langdurig slepend proces? Wat Kappetein betreft zeer zeker. „Het lijkt misschien een beetje belachelijk, maar veel belangrijker dan Papon zelf is dit proces. Dat maakt het Franse volk duidelijk dat het niet zo'n heldenvolkje is geweest, zoals mensen als De Gaulle het altijd hebben voorgesteld." GPD van onze redactie binnenland UTRECHT - Het is mogelijk met DNA-onderzoek vleesproduc ten te controleren. Controle van een deel van het erfelijk materi aal maakt het mogelijk kip en kalkoen te onderscheiden. Dat concludeert evolutiebio loog drs. J. Buntjer. Hij deed on derzoek naar de toepassing van niet-coderend DNA in de evolu tiebiologie en in de diersoort identificatie. Op 23 oktober pi'omoveert Buntjer aan de fa culteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht, Buntjer: „De meeste vleespro ducten worden verhit. Anders dan eiwit verandert het DNA niet definitief na verhitting. Je kunt het gewoon onderzoeken. Daarmee kun je dus ook sterk bewerkte voedingsproducten identificeren." Uit Amerikaans onderzoek is gebleken dat er op gróte schaal fraude met vlees plaatsvindt. Van de onderzochte vleesmon sters bleek 15 tot 20 procent niet het juiste vlees te bevatten. Vol gens Buntjer was de Inspectie voor de Gezondheidsbescher ming nogal geschrokken over soortgelijk onderzoek in Neder land, „De handel in vlees moet eerlijk zijn, want de prijs verschilt per diersoort", zegt Buntjer. „Bo vendien is het een principiële kwestie. Zelfs als mensen dit kwaliteitsverschil geen pro bleem vinden, willen ze niet voor de gek worden gehouden." Buntjer meent dat de methode ook is toe te passen in de strijd tegen de runderziekte BSE. Daarvoor is verder onderzoek vereist. Volgens een voorschrift van de Europese Unie mag er geen weefsel van herkauwers in veevoer zitten. Tot nu toe was niet aan te tonen of er dergelijk weefsel in het voer zat. De run derziekte is overdraagbaar via het veevoer. ANP door Wim Jassies SCHIERMONNIKOOG - Het Overlegorgaan Nationaal Park Schiermonnikoog wil paal en perk stellen aan hel vele weten schappelijke onderzoek op dit eiland. Dat gebeurt vooral door studenten en wetenschappers van de universiteiten van Gro ningen en Amsterdam. Op het eiland is daardoor zoveel onge rustheid en ergernis ontstaan, dat het Overlegorgaan in haar komende vergadering een aan tal zaken ter discussie wil stel len. De ongerustheid op het eiland betreft in de eerste plaats het aantal vergunningen dat wordt afgegeven voor onderzoek op de kwelder in de zogeheten 'geslo ten tijd', tijdens het broedsei- zoen. Veel broedende vogels, zo als lepelaars en sterns, zijn zeer verstoringsgevoelig. „Daar naast blijkt het gedrag van som mige studenten en het onder zoeksmateriaal en afval dat ze achterlaten op de kwelder tot werkelijke ergernis te leiden", aldus het Overlegorgaan. Met Natuurmonumenten is in middels afgesproken dat als on derzoekers zich niet aan de af spraken houden, de vergunning zal worden ingetrokken. Bij het verlenen van vergunningen zal in elk geval meer kritisch geke ken worden naar de aard van het onderzoek en de plek waar het zal worden gehouden. Daarbij zal onder meer naar de zin van het onderzoek worden gekeken, vooral als dit in waardevolle na tuurgebieden moet worden ge houden. Omdat er vanuit de bevolking nogal wordt gemopperd op de vele onderzoeken op het eiland, bepleit het Overlegox-gaan ook een beter contact tussen onder zoekers en bevolking. GPD PTT Hl HOUDT HET SIMPEL: GRATIS GSM telefoon GRATIS 3 maanden abonnement THE MOBILE PHONE COMPANY Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel.: 0113 - 221293 Fax 231273

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5