Eerste steen voor schone Schelde PZC Veerhaven mogelijk overloophaven Wat geen muzikant ooit heeft gedaan Oppervlakkigheid troef door formule van Cabarestafette Literair variété door De Wijs en Nieuwint zeeland Bijna tien jaar na internationale Schelde-loop komt er echt beweging in Jury wijst beste zorgscriptie aan Politie voor de grap gealarmeerd Negeren inrijverbod bestraft Drankrijders krijgen bekeuring Truck gestolen in Hulst Bromfietser gewond bij botsing kunst cultuur ZWN neemt deel aan manifestatie Verborgen Stad 17 ZeelandNet BV NV Delta Nutsbedrijven De provincie laat onderzoeken of de veerhaven bij Kruiningen als overloophaven voor Vlissingen kan dienen, foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KRUININGEN - De provincie heeft het Haagse bureau Bridge-craft opdracht ge geven te onderzoeken of de veerhaven bij Kruiningen kan worden ontwikkeld als overloophaven voor zogenaamd short- sea-transport voor de haven van Vlissin gen. Het onderzoek vloeit voort uit de be lofte van de provincie om te zoeken naar compenserende ontwikkelingen als het veer Kruiningen-Perkpolder wegvalt. Het verdwijnen van de veerdienst bij het gereedkomen van de Westerscheldetun- nel, kost in Reimerwaal naar schatting honderd mensen hun baan. De veerhaven, zo is het idee, kan worden gebruikt voor binnenvaartschepen en coasters, het korte-afstand-vervoer over zee, wat een spectaculaire ontwikkeling doormaakt. In Vlissingen, toch meer een zeehaven, is steeds vaker gebrek aan ruimte voor dit soort schepen. De provin cie wil onderzoeken of de overslag in de short-sea-sector werkgelegenheid kan opleveren voor Reimerswaal. Verdieping Voor de veerhaven in Kruiningen liggen ook al natuurontwikkelingsplannen klaar, in het kader van het natuurherstel- plan voor de verdieping van de Wester- schelde. De veerhaven is één van de weini ge buitendijkse gebieden die het zonder al teveel maatschappelijk verzet tot natuur gebied zou kunnen schoppen. De relatie met het nabijgelegen natuurgebied Den Inkel zou die plannen extra ecologische waarde kunnen geven. Reimerswaal heeft echter over die kwes tie geen enkele onduidelijkheid laten be staan: Als economische ontwikkeling mo gelijk is in het veerhavengebied, dan heeft dat de voorkeur. Natuur moet er alleen komen als het niet geschikt is om de werk gelegenheid in het gebied te helpen opvij zelen. In het onderzoek zal ook worden bekeken hoe de verplaatsing van de scheepswerf Hansweert kan worden ingepast. Voor de scheepswerf Hansweert bestaan plannen voor de verplaatsing naar de loskade in Schore, langs het Kanaal door Zuid-Be- veland. Gitarist Lee Ranaldo op tournee met drummer William Hooker door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) maakt vrijdag 7 november de winnaar bekend van de SVRZ-Scriptieprijs 1997. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst in het Arsenaal Theater te Vlissingen. Voorafgaande aan de prijsuitreiking wordt een minisymposium gehouden voor leerlingen in de gezondheidszorg. Thema van dat sym posium is 'Jong en Oud'. Hieraan wordt een bijdrage geleverd door het Theater Orient uit Nijmegen. De theatergroep voert een speciaal voor de SVRZ geschreven toneelstuk op. In het kader van de SVRZ-scriptieprijs werden 33 werkstuk ken ingezonden. Daarvan werden er zes genomineerd. De prijs bestaat uit een plastiek, een oorkonde en een bedrag van 3.000 gulden. Ook worden twee aanmoedigingsprijzen (elk 1.000 gulden) uitgereikt. De bijeenkomst in het Arsenaal The ater begint om 9.30 uur. MIDDELBURG - De politie heeft donderdagnacht om half drie op de Kousteensedijk in Middelburg twee 19-jarige Mid delburgers aangehouden De surveillance was gealarmeerd door een alarmmelding. Het tweetal, dat bij de komst van de politie wegfietste, zei uit balorigheid het alarm in werking te hebben gesteld. VLISSINGEN - De politie heeft vrijdagochtend tussen 10 en 11 uur zes automobilisten bekeurd, die zich niet hielden aan een tijdelijk inrijverbod Paul Krugerstraat/Sloebrug. Weg werkers zijn daar op dit moment bezig met werkzaamheden. De hoogte van de bekeuring is zestig gulden. VLISSINGEN - De politie heeft donderdagnacht in Vlissin gen en Middelburg twee automobilisten en een bromfietser aangehouden voor rijden onder invloed. Om half twee werd een 20-jarige bromfietser op de Poelendaelesingel in Middel burg aangehouden. De man viel op. omdat hij zonder helm reed. De Middelburger kreeg een rijverbod van drie uur en een boete van 180 gulden. Een kwartier later hield de politie op de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg een 52-jarige bestuur der van een auto aan. De Middelburger kreeg een rijverbod van vijf uur. Hij moet zich bovendien voor de politierechter verantwoorden. Om half vier werd een automobilist op de Lange Zelke in Vlissingen aangehouden. De 23-jarige man uil Temeuzen kreeg een rijverbod van 5 uur en een dagvaarding. HULST - Een 41-jarige Hulsterse deed vrijdag bij de politie in de Reynaertstad aangifte van diefstal van haar vrachtwagen. Het voertuig, merk Iveco met het kenteken BZ-02-NX, was voorzien een paardenbak op de laadbak en stond daags er voor geparkeerd op het Stationsplein. De waarde van het voertuig wordt geraamd op twintig mille LEWEDORP - Bij een aanrijding tussen een personenauto en een bromfiets is vrijdag rond 10.15 uur de 72-jarige bromfiet ser zodanig gewond geraakt, dat hij voor onbepaalde tijd in het Oosterscheldeziekenhuis moest worden opgenomen. Oor zaak van het ongeval was een voorrangsfout van een 62-jarige autobestuurster. Zij wilde rechtsaf slaan op de kruising van de Noord Kraayertsedijk en de Postweg, buiten de bebouwde kom van Lewedorp. Op dat moment kwam van rechts de brommer aan. Bij de botsing raakten beide voertuigen licht beschadigd. William Hooker en Lee Ranaldo (inzet). door Harmen van der Werf ANTWERPEN - Het komt mis schien ooit nog goed met de wa terkwaliteit van de Schelde en de Westerschelde. Bijna tien jaar geleden wandelden hon derden mensen langs de Schel de, van monding tot bron, om hun ongenoegen te uiten over de verwaarlozing van de rivier. Sindsdien bleef het ijzig stil, maar achter de schermen is er wel degelijk gewerkt. Alle lan den die iets met de Schelde te maken hebben, presenteerden deze week een rapport over de I kwaliteit van de Schelde. De eerste bouwsteen voor een ge- zondere Schelde is gelegd. Veel nieuws bevat het rapport niet. Het gaat over een periode die inmiddels geschiedenis is: 1984-1994. En dat de water kwaliteit van de Schelde (zeer) slecht is, is alom bekend. Bij de bron in het Franse Verdevoye, 350 kilometer van de Schelde- monding, is het water nog kris talhelder. Om snel daarna ver vuild te raken. Slecht De waterkwaliteit kent verder op in Frankrijk, Wallonië en in grote delen van Vlaanderen slechts twee keurmerken: slecht tot zeer slecht. De ongezuiverde lozing van huishoudelijk afval water - ook Brussel doet dat nog -is de grootste boosdoener, een parig gevolgd door autoverkeer, landbouw en industrie. Opvallend is dat hierin tussen 1984 en 1994 nauwelijks verbe tering is gekomen. Vlaanderen werkt aan een ambitieus pro gramma voor waterzuiverings installaties, maar dat lijkt nog nauwelijks vruchten af te wer pen. Wel bij Doel overigens. Het I kernenergiepark bij Doel heeft zelfs maatregelen moeten ne men om vis uit het koelwater te weren. De Zeeschelde is daar zuiverder, omdat zout Noord zee-water er meer invloed heeft dan Schelde-water. Waarde Het verhaal in deze week gepre senteerde rapport is dus be kend. De waarde ligt ook ergens anders. Voor het eerst hebben alle Schelde-landen gezamen lijk de waterkwaliteit van hun rivier in beeld gebracht, als uit- MIDDELBURG, Stadsschouwburg I 'Cabarestafette', drie korte cabaret- I programma's van Myriam Mulder, Marcel Éoon en Hetty Feteris door Willem Nijssen 5/"Cabarestafette' is een for- Vxmule die het goed doet. Uit 'jong' en 'aanstormend' talent wordt een selectie gemaakt en in drie blokken van ruim een half uur kan worden kennis gemaakt met tamelijk onbekende caba retiers. Persoonlijk ging ik op pad voor Hetty Feteris, winna res van zowel de jury- als de pu- blieksprijs van het Leids Caba- ret Festival 1997. Dubbel bekroond maakt dubbel j nieuwsgierig. Zo iemand mag j ook nog met recht jong en aan- l stormend genoemd worden, j maar ik was het verder vooral I eens met de vraagtekens die presentatrice Monique Brouwer bij die toverwoorden plaatste. Door haar lollig bedoeld, door mij serieus genomen. I Marcel Boon bijvoorbeeld is in middels niet zo pril en gangma kend meer. Nog minder gelukkig is dat hij ook vorig jaar al was opgenomen in 'Cabares tafette' en toen een vrijwel iden tiek 'kabbelend-babbelend' programma bracht. Dat riekt naar gemakzucht, toont aan dat er weinig ontwikkeling is ge weest en dat 'Cabarestafette' MIDDELBURG - De vervoers- maatschappij ZWN neemt van daag deel aan de kunstmanifes tatie De Verborgen Stad in Middelburg. In een aantal i ZWN-bussen krijgen passa- I giers lekkere hapjes. Dat is een idee van het F ranse kunstenaar sinitiatief Fordacity. De afgelopen weken lieten de Franse kunstenaars ZWN- chauffeurs ansichtkaarten met recepten uitdelen. Door regel matig met de bus naar Middel burg te reizen konden passa- I giers zo een aantal bijzondere recepten verzamelen. Het pro ject van Fordacity wordt zater- I dag vanaf 12 uur afgesloten op de ZWN-lijnen 56 en 57 tussen Middelburg en Vlissingen. vloeisel van het in 1994 gete kende internationale verdrag voor de bescherming van de Schelde. Frankrijk, Nederland en de Bel gische gewesten Wallonië, Brussel en Vlaanderen hebben elkaar gevonden. Dat is in elk geval bereikt. Aanloopproble men zijn overwonnen. „Frank- rijk en Wallonië liepen eerst niet zo hard", vertelt ir. L. Santber gen van Rijkswaterstaat in Zee land. „Het was wennen voor hen. En zij zaten met het prakti sche probleem dat dezelfde mensen ook met de Maas bezig zijn. Naarmate de tijd vorderde, is hun enthousiasme wel toege nomen. Dat is het positieve van deze inwerkperiode. IJkpunt Iedereen beseft dat met een rap port alleen de Schelde er nog niet is. Het is niet meer en niet minder dan een eerste bouw steen, een ijkpunt, voor het ech te werk: de samenstelling van een actieprograma voor de Schelde. Of zo'n programma een succes wordt, hangt af van de samenwerking tussen Schel de-landen. De wil om samen te werken is er. Momenteel wordt er hard ge trokken aan een eenduidig meetnet voor de waterkwaliteit. Dat is hard nodig om gegevens te kunnen vergelijken, om te zien of er veranderingen zijn. Ten goede óf ten slechte. Van de bron tot de monding is al een aantal meetlocaties geselec teerd. De landen hebben ook af gesproken dat er een permanent waarschuwingssysteem komt. Dit systeem is bedoeld om el kaar te waarschuwen bij een ca lamiteit. Al dit soort zaken heeft zich be wezen langs de Rijn, waar al ja ren met een actieprogramma en een waarschuwingssysteem wordt gewerkt. De Rijn is aan wijsbaar schoner geworden. Officieel kan de internationale commissie ter bescherming van de Schelde overigens nog niets doen. Het Franse parlement moet het verdrag nog goedkeu ren. De verwachting is dat dit in novenber gebeurd, waarna de commissie waarschijnlijk eind dit jaar in Antwerpen wordt ge ïnstalleerd en echt aan het werk kan. inderdaad een formule is ge worden. Déze estafette (elk programma is anders) wordt geopend door nóg een finalist van het Leids Cabaret Festival 1997: Myriam Mulder. Haar thema's zijn dé thema's van het jaren-negentig cabaret: eenbeetje protest tegen de van overheidswege gepre dikte moraal (de anti-kanker- terreur) en veel getob met con tactarmoede. Volledig ge slachtsrijp en „vruchteloos vruchtbaar" bestaat het leven uit 'Wennen aan niemand' en 'Angst om alleen te zijn'. Aardi ge liedjes, die pas verkeerd val len bij het klassieke kleinkunst- slot: afriedelende pianoakkoor den die zo mooi dood vallen in de amechtig langgerekte stilte tussen „alleente zijn." Ge lukkig kwam er daarna nog een pittig en verrassend nummer over de troost voor alle eenza men, het huisdier. Piet is hier een onvervalst mannelijk ge slachtsorgaan, dat bespeeld als een handpop op de meest ver keerde momenten 'uit zijn mand' komt. Het slot van de avond was voor Hetty Feteris. Ze is zelfverze kerd, buitengewoon kwiek van stap en met een goede lijn in haar programma. Min of meer dezelfde thema's als bij Myriam Mulder, maar wat energieker en speelser gebracht. Met onder meer een geslaagde parodie op het Nederlandse levenslied en wat meer prikkel in haar uit spraken over bijvoorbeeld 'de mentie'. Dan mag je eindelijk weer eens gewoon géén realist meer zijn. Tijd om weg te dro men; dat mag dan weer. Maar met dit vlotte programma is nog niet noodzakelijkerwijs een fris geluid opgestaan. Nu naast de kracht ook de zwakte van de formule wat zichtbaar wordt, valt me ook in dat er bij deze opzet nog een op merking te plaatsen is. Voor de één misschien een pre, voor mij (de ander) een bezwaar. De op tredens zijn te kort om na een in troductie van de thema's te laten zien hoe er (niveaus dieper of hoger) écht over de dingen ge dacht wordt. Oppervlakkigheid en vluchtigheid zijn troef, en dat vind ik in zaken van cabaret al tijd jammer. 'Cabarestafette' is op 26 maart 1998 (met die keer naast Hetty Feteris David Dermes en Niet Schieten!) nog te zien in Concertzaal Mondra- gon te Zierikzee. GOES - Als hij op tournee gaat met zijn band Sonic Youth rei zen in zijn kielzog vrachtwa gens met apparatuur en tech nisch personeel. Want de meest eigenwijze band ter wereld heeft - vooral in Amerika - wel de status van een supergroep. Maar tijdens zijn Europese tournee met avant-gardedrum- mer William Hooker neemt gi tarist Lee Ranaldo gewoon de trein. „We reizen met zijn twee tjes en spelen tijdens elk concert op geleende instrumenten", zegt hij lachend. „Een groter verschil is nauwelijks denk baar. Sonic Youth is big stuffen dit is a lotta fun. Ik verkeer in de gelukkige positie dat ik het alle bei kan doen." Ze leerden elkaar kennen via zanger/gitarist Thurston Moore van Sonic Youth, de New Yorkse groep die al jarenlang geldt als de absolute koploper in het al ternatieve muziekcircuit. Be halve op de groepsalbums expe rimenteren de vier Sonic Youth- leden er in allerhande solo-pro jecten lustig op los. Zo werkte Moore mee aan Hookers cd Shamballa. William Hooker (1946) komt oorspronkelijk uit de hoek van de free jazz, maar acht zich aan geen enkele stijl gebonden. Gitarist Ranaldo (1956) verkent onophoudelijk de grenzen van de rockmuziek. Beiden schrijven bovendien ge dichten en teksten die ze tijdens hun gezamenlijke concerten voordragen. Nieuwe dingen „Ik heb William Hooker leren kennen door zijn samenwerking met Thurston", vertelt Ranaldo. „We zijn allebei voortdurend op zoek naar nieuwe dingen. Hij belde me op een gegeven mo ment op en zei: 'Zullen we sa men eens iets gaan doen?' Maar dat is in New York niets bijzon ders, hoor. Daar spelen allerlei mensen uit verschillende disci plines met elkaar samen. Er worden steeds nieuwe paden in geslagen. Er is daar een totaal nieuwe muzikale sfeer ont staan. Tien jaar geleden was daarvan nog geen sprake." Hooker en Ranaldo spelen on der meer samen op de cd's Envi sioning en The gift- of tongues. Op internet wordt dit laatste werkstuk aangeprezen als het werk van 'improvisers in their continuing mission to explore new noise, who seek out new ways to make feedback, and go where no musicians have gone before'. Op de vraag wat voor muziek dat oplevert, antwoordt Ranal do: „Heel teleurstellende muziek voor liefhebbers van popmuziek. Maar wie geïnte resseerd is in een veel vrijere vorm van muziek maken, zoals free jazz of vrije improvisatie, die zal aangenaam verrast zijn. Ik denk dat Sonic Youth-fans er ook niet van opkijken, al is het iets heel anders dan wat ik in die groep doe." Eigen studio „Sonic Youth is een zeer strak gestructureerde band die al ze ventien jaar bestaat. We gaan niet meer zoveel op tournee. We hebben nu een eigen opname studio waarin we veel tijd door brengen. Onlangs hebben we via ons eigen label mini-cd's uit gebracht in Frankrijk en Neder land. Tegelijkertijd zitten we ook nog bij Geffen, een groot commercieel label. We werken nu aan een nieuw album dat van het voorjaar uitkomt. Daarop zal uitsluitend instrumentale muziek staan. Van ons oude werk spelen we helemaal niets meer." „Binnen de groep kunnen we dus doen wat we willen, maar onze fans zijn eraan gewend ge raakt dat we ook individueel nog allerlei projecten hebben lopen. Zo kunnen nieuwe wegen blij ven verkennen. Met William Hooker ben ik erop uit het pu bliek toch weer iets te laten ho ren wat het nog nooit heeft ge hoord." „De tekst is daarin redelijk be langrijk. Woorden geven ons de mogelijkheid een element aan het geheel toe te voegen. Soms kunnen we er twee verschillen de gedeelten van een optreden mee overbruggen. William en ik hebben allebei veel ideeën. De meeste daarvan zijn muzikaal en sommige verbaal. Maar er zijn ook optredens waarbij we helemaal geen teksten voordra gen. Het moet passen in wat we die avond willen doen." Anti-commercieel Zowel Ranaldo als Hooker ge looft dat in de Verenigde Staten een nieuwe, anti-commerciële muziekvorm aan het ontstaan is, waarin het beste wordt ver enigd uit de progressieve jazz, de underground van de popmu ziek en de hiphop. „Ik kom uit de traditie van Sun Ra", ver klaart Hooker. „De laatste jaren zie ik allemaal mensen uit de zo genaamde new American jazz die bezig zijn een nieuw genre te vormen. Ik denk dan aan Cecil Taylor, William Parker en Mat thew Shipp. Voeg daarbij de techno en «de jongens met de draaitafels, zoals DJ Olive met wie ik heb samengewerkt. Zij brengen de muziek op een ander niveau. Ik hoop dat zo veel mo gelijk mensen dat ontdekken." Ranaldo: „De huidige situatie is niet meer te vergelijken met die van vijftien jaar geleden. Wat wij doen heeft niets meer te ma ken met MTV en de popwereld. Dat interesseert ons niet meer. We richten ons puur op de mu ziek. We luisteren naar alle vor men van muziek, ook naar pop, maar zelf doen we iets anders. Ik geloof niet dat het einde van de popmuziek in zicht is. Er zullen altijd mensen blijven die be roemd willen worden. En pop blijft nu eenmaal de beste mu ziek voor in de auto." Lee Ranaldo William Hooker, za 11 okt in 't Beest in Goes. Aanvang: 22.30 uur. zaterdag 11 oktober 1997 doorErnst Jan Rozendaal THOLEN - Literair Variété heet het programma waar mee Ivo de Wijs en Pieter Nieuwint woensdag 22 okto ber optreden in De Meulvliet in Tholen. Beiden maakten van 1965 tot 1980 deel uit van Kabaret Ivo de Wijs. Voor het eerst treden ze weer samen op. Niet met een cabaretpro gramma. maar met raadsel- rijmen, oogrijmen en stunt- rijmen, zang en pianospel en een enkel nostalgisch duet. Ivo de Wijs is de bekendste van de twee. Hii is tekstdich ter en p Kabaret hij vier 1 zes lanj cd. Verd voor Ki ren, Pau 't Hek ei relei en Hij pub! met lig bloemie werk v; Scheepr hij vijfti visie- en radioprogramma's. Pieter Nieuwint werd na het uiteenvallen van Kabaret Ivo de Wijs docent aan de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg. Hij bleef het podium trouw door af en toe op te tre den met liedjes van eigen makelij- De hernieuwde sa menwerking met Ivo de Wijs is incidenteel. Literair Variété van Ivo de Wijs en Pieter Nieuwint, woensdag 22 oktober in De Meulvliet in Tho len. Aanvang: 20.15 uur. iresentator. Met zijn Ivo de Wijs maakte :heaterprogramma's, 'speelplaten en één er schreef hij teksten nderen voor Kinde- 1 de Leeuw, Youp van i vooral Theater Lu- Jasperina de Jong. iiceerde tien bundels ht verse en stelde zingen samen uit het an Drs. P. en Nico naker. Verder schreef ien kinderboeken en ;erde hij tal van tele- Ivo de Wijs (Advertentie) ^Participatie in te Kamperland door te Middelburg Verkopers geadviseerd en begeleid door LBC Bedrijfsadviseurs BV Mr Ir J. Huisman Mr J. W. van Koeveringe Bedrijfsadviseurs Postbus 41 -4460 AA Goes. Tel. 0113 - 271200, Fax 0113 - 271212 E-mail: LBC@Zeelandnet.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 59