Tarieven stijgen in '98 weinig PZC Een uitkijkbankje, dat zou fijn zijn In voorloorlogs Hoek gebeurde wat Burgers betalen via milieubelasting zelf voor douceurtje Rijk Truckbestuurder zat dronken achter stuur H. de Smet beoogd opvolger Marquinie Terneuzen steunt bouw parkeergarage zeeland 15 Sluis-Aardenburg mild Auto verdwenen in Terneuzen Drankrijder krjgt rijverbod Mogelijk misdrijf voorkomen Terneuzen schenkt theaterticket Statenleden D66 naar Oostburg Boetes voor fietsen op brug Rijksweg A58 gaat toch dicht Sluis gestremd in Vlissingen Vandalen steken banden lek zaterdag 11 oktober 1997 voor Pascalle Cappetti SLUIS - De inwoners van de gemeente Sluis-Aardenburg worden komend jaar niet ge confronteerd met drastische be lastingverhogingen. Alleen het rioolrecht en de forensenbelas ting gaan omhoog. Het riool recht stijgt met 25 gulden en de forensenbelasting wordt opge trokken tot het niveau van de voormalige gemeente Aarden burg. Als het aan het college van burgemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg ligt, zijn ook de lijkbezorgingsreehten aan herziening toe. Hoe hoog deze worden, is nog onderwerp van discussie. Voor de komende jaren blijft de afvalstoffenheffing gelijk, dat wil zeggen: 250 gulden voor eenpersoonshuishoudens en 325 gulden voor meerpersoons- huishoudens. Hierbij heeft de gemeente nog geen rekening ge houden met de mogelijke ver plichte korting van het rijk van honderd gulden per huishouden en de kosten voor de aanleg van een regionaal milieupark. Om de afvalstoffenheffing in 1998 op het huidige niveau te houden, haalt de gemeente 218.000 gul den uit de reserves. Hoogte Ook de hoogte van de onroe- rend-goed-belasting ondergaat in 1998 en de jaren daarop geen TERNEUZEN - Een 52-jarige Temeuzenaar miste vrijdag zijn auto die hij de avond tevoren achtergelaten had aan de clr. Buyzestraat in cle Scheldestad. De auto, een groene OpelKadett met het kenteken LX-40-SL bleek te zijn gestolen. veranderingen. De tarieven zijn in juni van dit jaar vastgesteld op 4,56 gulden voor gebruikers en 5,70 gulden voor eigenaren per vijfduizend gulden aan on roerend goed en B en W willen dit tarief tot 2001 handhaven. Het college wil een deel van de sterke reservepositie van ruim 11,5 miljoen per 1 januari 1998 gebruiken om een aantal inves teringen te bekostigen, zoals de modernisering van het archeo logisch museum in Aardenburg (40.000 gulden), het tweede wo ningproject in Retranchement en Terhofstede (twee ton) en het opknappen van het dorpsplein Eede (150.000 gulden). Ook de benodigde financiën voor de tweede fase van de herinrich ting Brieversstraat. (50.000 gul den), het opknappen van de mu- ziekkiosk in Retranchement (20.000 gulden) en de verbou wingvan de entree van het agra risch museum Agrimuda (25.000 gulden) kunnen wat B en W betreft, uit de reserves worden gehaald. De begroting wordt donderdag 16 oktober om 19.30 uur behan deld in de commissie Financiën en Algemene Zaken. TERHOLE - Een Belgische au tomobilist liep donderdag avond tegen de lamp. De 25-ja- rige inwoner van Sint-Niklaas werd vanachter het stuur van zijn auto geplukt op de Haven- dijk bij Terhole. Hij had een alcoholpromillage van ruim 1,8- promille in zijn bloed, bijna vier maal de toege stane waarde. Het kwam de Belg op een rijverbod van tien uur te staan en hij mag zich voor de rechter verantwoorden. Sael'tingegids RichardBleijenberg op de plaats waar een Arenbergbank bezoekers rust en uitzicht zou geven en tegelijkertijd de his torie recht doet. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst EMMADORP - Bankjes op de dijk, trappen ernaartoe en in formatieborden langs het plankier bij het bezoekerscen trum kunnen Het Verdronken Land van Saeftinge nog aan trekkelijker en toegankelijker maken voor recreanten en toe vallige passanten. Zitbanken op verschillende punten op de dijk aan de Enmiaweg geven wandelaars en fietsers de gele genheid te genieten van het uitzicht - bij helder weer is de kerktoren van Bergen op Zoom te zien - over het schor zonder daadwerkelijk het re servaat in te trekken. Saeftingegids Richard Bleij enberg ziet bij de plaatsing van banken mogelijkheden om ook de historie van het gebied te laten herleven. Samen met een aantal andere gidsen heeft hij het idee gelanceerd om een Arenbergbank te plaatsen. De naam Arenberg behoort toe aan een adellijk geslacht uit de buurt van Leuven dat tot en met de Eerste Wereldoorlog grote delen van het grensge bied bij Saeftinge in handen had. Omdat de Arenbergs van Duitse afkomst waren, werden hun Belgische bezittingen na de oorlog geconfisceerd. De Nederlandse eigendommen gingen in de loop der jaren ook in andere handen over. Bleijenberg: „De naam Aren- berg kom je in de streek nog vaak tegen. De vroegere grens van hun voormalig eigendom is ook nog goed te herkennen door sloten en wegen die er nu nog zijn. In de jaren zeventig zijn die grenzen door de toen malige landeigenaar nog eens opnieuw met palen aangege ven. Die grenzen verdwijnen echter langzaam en dat is zon de. Er is toch al te weinig eer bied voor het verleden." De gids, die al meer dan een halve eeuw door Het Verdronken Land struint, laat de plek zien waarop de Arenbergbank zou moeten verrijzen. Uitzicht Een halve kilometer voorbij het bezoekerscentrum in Em- madorp, bovenop de zeedijk. Bij helder weer zoals vrijdag is de Peperbus, zoals de kerkto ren van Bergen op Zoom heet, bijna met het blote oog waar te nemen. „Dit is echt een perfec te plek om even uit te rusten. Fietsers die bijvoorbeeld bij de kerncentrale van Doel een rij- wiel hebben meegenomen, kijken onder aan de dijk kilo meterslang alleen tegen prik keldraad aan. Een paar ban ken zouden in de behoefte voorzien om eens te kijken wat er nou achter die dijk ligt." Tot een te hoge recreatiedruk hoeft dat volgens Bleijenberg niet te leiden. „Saeftinge is hier achter de dijk veel te dras sig. Mensen gaan op dit punt echt niet op eigen houtje het schor in. Bovendien kun je het vanaf de dijk veel beter over zien dan in het schor zelf." En thousiast verhaalt Bleijenberg van aalscholvers, zilverreigers en lepelaars die hij zelf het laatste jaar heeft waargeno men met een eenvoudige ver rekijker. „Saeftinge verandert nog steeds, zo is de laatste jaren goed te zien hoe de schorren vooraan steeds zoeter worden. Andere planten, vogels en vis sen voelen zich er nu thuisVo rig jaar heb ik met onderzoe kers van het Rijksinstituut voor Kust en Zee nog steurgar- nalen gesignaleerd in een aan tal kreken. Er gebeurt zoveel in dit natuurgebied, daar moe ten gewoon zoveel mogelijk mensen van genieten." De plannen van Bleijenberg en mede-gidsen passen in de ideeën van Het Zeeuwse Landschap, eigenaar/beheer der van Saeftinge. In het be heersplan voor de komende twaalf jaar is plaatsing van een aantal banken opgeno men. Extraatjes In de financiering van zulke extraatjes voorziet de plan ning echter niet. „Meestal moet het geld voor voorzienin gen als deze van buiten komen We zijn nu eerst bezig met de realisatie van informatiepa nelen over flora en fauna, eb en vloed in Saeftinge. Die pane len komen bij het wandelplan kier te staan net voor het be zoekerscentrum en we hopen ook nog dit jaar een wan delfolder te presenteren", ver klaarde woordvoerder Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap. De bezoekcijfers van het centrum bij Emma- dorp stemmen Het Zeeuwse Landschap tevreden. Dit eer ste jaar zullen zo'n 20.000 be zoekers worden geteld. „We waren nog niet het hele jaar open, maar dit aantal laat toch zien dat het maximum van 30.000 bezoekers dat we jaar lijks in het Saeftingecentrum willen zien goed is geschat." KRUININGEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Kruiningen vier personen aangehouden die zich verdacht ophielden in een woonwijk. Het ging om een inwo ner van Steenbergen, een Amsterdammer, een man uit Roo sendaal en een inwoner van Ossendrecht. Het viertal werd aangehouden na een tip van een burger. De politie vermoedt dat met de aanhoudingen een misdrijf is voorkomen. TERNEUZEN - Als welkomstgeschenk krijgen twintig ge zinnen die sinds kort in Terneuzen wonen, twee vrij kaartjes voor de theatervoorstelling die Paul van Vliet volgende week geeft. Zaterdagochtend liggen bij hen de kaartjes voor de voorstelling op de mat. Hoofd exploitatie van het Zuidland- theater, W. de Meyer: „Bij de gemeente is er de gedachte om in de toekomst vaker nieuwe inwoners in het zonnetje te zetten. Vooruitlopend op dit idee worden nu, bij de start van het nieu we theaterseizoen, deze kaartjes weggegeven. Op deze manier kunnen ze gelijk kennis maken met het culturele leven in Ter- neuzen." OOSTBURG - De statenfractie van D66 brengt op vrijdag 10 november van 14 tot 18.30 uur een werkbezoek aan Oostburg. In het stadhuis worden de herinrichting van de West-Zeeuws- Vlaamse kust en het project duurzaam veilig besproken. Om 17 uur ontmoet de fractie in restaurant Clubhouse in Bres- kens een delegatie van de bedrijfs Belangenvereniging Bres- kens. Naast de D66-statenf ractie zijn er ook een aantal leden van de steunfractie en raadslid AA Verhage van Oostburg. MIDDELBURG - Na klachten van voetgangers heeft de poli tie vrij dagochtend tussen 8 en 8.30 uur gecontroleerd op de Langevielebuitenbrug in Middelburg. Veertien jeugdige fiet sers kregen een bekeuring van vijftien gulden. Vier volwasse nen moeten dertig gulden krijgen. Gelet op de hoeveelheid klachten, zal de politie de komende tijd vaker controleren. Het is verboden om vanaf het Bolwerk te brug op te rijden. MIDDELBURG - De wegwerkzaamheden op Rijksweg A58 tussen Nieuw- en Sint-Joosland en Lewedorp gaan door. Gis teravond is om negen uur de zuidbaan van de weg volledig af gesloten, tussen de afslag Middelburg en Heinkenszand. Rijkswaterstaat heeft vrijdag besloten het asfalteringswerk toch uit te voeren. De weersvoorspellingen waren goed. Er wordt niet zoveel regen verwacht. De wegversperring duurt tot. zondagnacht twaalf uur. De omleiding vanaf Middelburg gaat langs Vlissingen-Oost en 's-Heerenhoek naar de afslag Heinkenszand van de Rijksweg. VLISSINGEN - De kleine sluis tussen het Kanaal door Wal cheren en de Westerschelde in Vlissingen is van maandag 3 tot en met vrijdag 7 november gesloten voor al het scheepvaart verkeer. In deze week worden de binnenvloeddeuren vervan gen. De grote sluis blijft gewoon open. KAPELLE - Een 38-jarige inwoner van Kapelle heeft vrijdag aangifte gedaan van vernielingen aan zijn auto. Twee banden waren lekgestoken en een buitenspiegel was afgebroken. Plaatje uit Een wandeling door Hoek en zijn gehuchten: de klas van juf Mina. door Conny van Gremberghe HOEK - Hoek heeft de naam een nogal saai dorp te zijn. Een plaatsje dat - toch zeker tot de jaren zestig - bevolkt werd door mensen van goed-chris- telijke huize. Saai, stil en streng. Toch klopt dat beeld volgens de Terneuzense publi cist Jan Platteeuwniet. Hij zag er het levenslicht in 1929 en woonde er zelf tot zijn vieren twintigste. In zijn herinnerin gen was het Zeeuws-Vlaamse dorp verre van kneuterig. Hoek telde veel neringdoen den, landarbeiders en boeren. Sommigen konden op zijn minst kleurrijk genoemd wor den, een paar zelfs buitennis- sig. „Voeg daar nog aan toe dat er heel veel kwajongens woon den en je hebt een dorp waar best het een en ander gebeur de", zegt Platteeuw. De voorbije maanden is de Terneuzense heemkundige te rug in de tijd gedoken. Op zoek naar herinneringen aan het vooroorlogse Hoek, naar ster ke en minder sterke verhalen over het leven en de lieden van toen. Platteeuw tekende ze op en maakte ze onderdeel van een lange wandeling door het Hoek van 1936. Begin novem ber komt zijn boek 'Een wan deling door Hoek en zijn ge huchten' op de markt in een oplage van 600 exemplaren. „Het is niet een historisch boek geworden, maar meer een werkje met mijn herinne ringen en die van anderen aan een voorbije tijd. Wat er in staat is allemaal echt gebeurd. Een deel van wat er wordt ver haald is in het dilect geschre ven. Voor de goede orde is er een verklarende woordenlijst aan het geheel toegevoegd", vertelt de schrijver. Klederdracht Het is inmiddels Platteeuws achtste publicatie. Eerder schreef hij boekjes over de Ax- else klederdracht, Zaamslag, de geschiedenis van de radio en zijn geboortedorp. Dat laatste gaat hem gemakkelijk af. „Over Temeuzen, waar ik toch ook al jaren woon, zou ik zo'n boek niet kunnen schrij ven. Het zou een klaagzang worden, want alles van waar de is in Temeuzen verdwenen, gesloopt. Aan een uitgave over Terneuzen begin ik dan ook liever niet aan." Platteeuws wandeling door Hoek anno 1936 staat bol van anekdotes en ludieke voorval len. Hij verhaalt over de snoepflessen van bakker Joos- je Rebien, postmeester Jo Jur- ry, die altijd met kabels en pluggen achter zijn schakel bord in de weer was, predikant Raams, bovenmeester Okké en juffrouw Mina en kruidenier ster Soojze Stavenier. Naast Stavenier woonde Piet de Jon ge. beter bekend als Piejoje, de man die enkele jaren geleden - kort voor zijn overlijden - nog met Henny Huisman in een he likopter stapte omdat-ie toch nog een keer vulde vliegen. Piejoje was commissionair. Hij handelde in vlas en uien en had voor zijn beroepsuitoefening al in de jaren '30 telefoon. Zo'n groot bakbeest aan de muur, waar zijn vrouw niet mee uit de voeten kon. Toen op een dag de bel ging en iemand Piet no dig had, bukte Piet vrouws zich in de richting van de hoorn en riep. „Piet is nie tuus hoor." Of die boodschap ooit is aangekomen valt te betwijfe len. Bij het wijkje Oud Vlissingen hadden de Hoekenezen des tijds hun poepdozen aan de andere kant van de weg gezet en niet achter de huisjes. Platt eeuw: „Overdag naar de plee gaan was geen probleem, maar 's avonds, dat was een ander verhaal. Het was daar pikdon ker. Wat er dan gebeurde was dat kwajongens brandnetels (tingels) op de doos legden. Ging zo'n man dan zitten, dan zat hij dagenlang met blaren op zijn achterste." Gistende beerput Soms pakte het nog erger uit, zoals die keer toen een kwa jongen wat gist in een beerput had gegooid. Platteeuw lepelt in zijn boekje het ene na het andere voorval op, maar be schrijft en passant ook hoe het dorp en de omliggende buurt schappen er destijds uitzagen. In zijn boekje prijken verder meer dan zestig foto's - een flink aantal van de auteur - die een duidelijk beeld geven van de metamorfose die het dorp Hoek de laatste halve eeuw heeft ondergaan. Een wandeling door Hoek en zijn gehuchten van Jan Platt eeuw wordt uitgegeven door Drukkerij Van Aken in Ter neuzen en is vanaf begin no vember verkrijgbaar in bij de boekhandels in de regio. Prijs: 25,50, bij voorintekening drie gulden goedkoper. door Marcel Modde TERNEUZEN - De rijksover heid heeft een vals addertje on der het gras gestopt in haar toe zegging dat burgers volgend jaar gemiddeld honderd gulden minder afvalstoffenheffing moeten gaan betalen, aldus de Tërneuzense wethouder van fi nanciën en milieu K. van der Hoofd. De liberaal prijst welis waar het initiatief voor enige verlichting van de gestegen las ten, maar tegelijkertijd zadelt de milieu-minister de gemeen ten wél op met een nieuwe mi lieubelasting (BOM). „En die moet, links- of rechtsom, toch ook door de burger worden be taald", waarschuwde de wet houder donderdag in de commi- sie voor een te rooskleurige voorstelling. De BOM-heffing betekent dat gemeenten in 1999 zo'n 35 gul den per gezin aan het rijk gaan afdragen voor iedere ton afval die wordt gestort maar feitelijk voor de verbrandingsoven is be doeld, Het zint Van der Hoofd niet dat 'gemeenten als Terneu zen die daar zorgvuldig in zijn' tover één kam worden geschoren bet plaatsen 'elders in den lan de' waar de scheiding van afval aan de bron minder serieus wordt genomen. Bovendien, zo voerde de wethouder aan, is de capaciteit van de ovens nog lang niet voldoende. „Ook daar kan Terneuzen weinig aan doen." De BOM wordt overigens niet rechtstreeks bij de burger neer gelegd. De heffing verloopt in direct, via het openbaar lichaam afvalstoffenverwijde ring. In Zeeuws-Vlaanderen is dat het intergemeentelijk sa menwerkingsverband AVZV. De raadsfractie van GPV/RPF is benieuwd of er in Terneuzen op niet al te lange termijn nog een gericht beleid mag worden verwacht om de afvalstroom verder terug te dringenVolgens Van der Hoofd zijn er wel ver schillende opties in studie, maar zit er concreet niets in de pijp lijn. Weegsysteem Bekeken wordt onder meer of de gemeente kan overstappen op het weegsysteem van afval. Burgers worden dan aangesla gen aan de hand van de kilo's vuil die ze wekelijks op de stoep zetten. Dat systeem werkt ech ter alleen in Zeeuws-Vlaams (AVZV) verband, wil je voorko men dat inwoners niet met hun troep gaan leuren in een naburi ge plaats. „Maar daar zijn we samen nog niet echt uitgeko men", aldus Van der Hoofd. Wel wordt nagedacht over een fi nanciële bijdrage ('technische ondersteuning') aan de retour- ettes in Hulst en Terneuzen en het eventueel stimuleren van nieuwe initiatieven op dit vlak. De commissie oordeelde verder zonder veel op- of aanmerkin gen positief over de gemeente begroting voor 1998. Temeer omdat de raming wordt geken merkt door een zeer beperkte lastenverhoging en een gezonde financiële uitgangspositie voor de nieuwe raad. door Conny van Gremberghe SINT-JANSTEEN - De politie Meld donderdagavond op de Heerlijkheid in Sint-jansteen een 37-jarige vrachtwagen chauffeur aan. De man bleek onder invloed van alcohol ach ter het stuur van zijn wagen te njn gekropen. Een ademanalyse gaf aan dat de ®an bijna driemaal de toegesta ne waarde alcohol in zijn bloed had. Zijn rijbewijs werd ingeno men en hij kreeg een dagvaar ding uitgereikt. Hetzelfde gaat op voor een evenoude man uit Eeklo. De man werd vrijdagochtend door politieagenten aangetroffen in een zwaarbeschadigde auto die in de sloot was beland naast de Heillewegbij Sluis. De Belg had bij het eenzijdig verkeersonge val een bebloed gezicht en een hersenschudding opgelopen. De man werd een bloedproef afge nomen en daarna per ambulan ce overgebracht naar het zie kenhuis in Brugge. De 25-jarige Belgmoestzijn rijbewijs inleve ren en zal zich op termijn voor de rechter moeten verantwoor den. door Pascalle Cappetti SAS VAN GENT - Gemeen schappelijke Belangen Groot Sas draagt H. (Bert) de Smet uit Philippine voor om de vacante plaats in de gemeenteraad in te nemen. De plek kwam vrij door het overlijden van wethouder L.E.M. Marquinie zondag twee weken geleden. Wanneer zijn geloofsbrieven worden goedge keurd, wordt De Smet in de be- grotingsraad van 13 november beëdigd. Het kandidaat-raadslid staat als eerstvolgende op de lijst na de zittende raadsleden A van Belleghem, R. de la Ruelle en M. Hemelsoet-de Jaeger. Of er tot de verkiezingen ook een nieuwe wethouder naar voren wordt ge schoven, is nog niet bekend, maar lijkt onwaarschijnlijk ge zien de korte periode die deze man of vrouw nog te gaan heeft. Het is volgens gemeentesecreta ris W. Zwartelé niet aan het col lege, maar aan de fractie om dit te doen. Voorlopig hebben burgemeester J. van Rest en de wethouders J. Platschorre en R. de Mul de por tefeuilles van Marquinie onder ling verdeeld. Burgemeester Van Rest gaat er in ieder geval van uit dat tot maart volgend jaar geen nieuwe wethouder wordt benoemd. Tijdens de ver gadering van het openbaar li chaam Afvalstoffen Verwijde ring Zeeuws-Vlaanderen zei ze vrijdag de portefeuille milieu 'tot de verkiezingen' te zullen waarnemen. Verrassend Die uitspraak vindt voorzitter R. de Houck van Gemeentebe langen Groot Sas 'te prematuur' en 'zeker niet de bedoeling' om daar nu al uitspraken over te doen. Binnen het bestuur van de partij en de fractie en in overleg met het college is afgesproken om pas nadat de raad weer com pleet is, half november, hierover van gedachten te wisselen. „Na tuurlijk speelt het wel door je hoofd of het nog wel wijs is om iemand voor zo'n korte periode met zo'n zware portefeuille te belasten.", aldus De Houck. Vooruitlopend op de raadsver gadering in november komt de raad deze maand nog in een ex tra vergadering bijeen om de ge loofsbrieven van De Smet te be spreken. Een datum hiervoor is nog niet bekend. Secretaris Zwartelé wil de raadsleden dan tevens informeren over de taak verdelingvan de collegeleden. door Marcel Modde TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben geen bezwaar tegen de bouw van een ondergrondse parkeergarage op het Stuvesan- deplein. De ongeveer zeventig plaatsen zijn bedoeld voor de bewoners van de Scheldeflats. Op het dak wil het aannemings bedrijf Gebroeders Van der Poel een openbare parkeerplaats aanleggen. Het bouwplan is in strijd met het geldende bestemmingsplan. Het college vraagt de raad daar om die bestemming te wijzigen. Het voorstel wordt donderdag 16 oktober besproken in de commissie ruimtelijke orde ning. De vergadering in het stadskantoor begint om 19.30 uur. Binnen dit kader wordt te vens gesproken over de verdere inrichting van het plangebied Stuvesande. De commissie financiën en mi lieuzaken bespreekt die zelfde avond (aanvang 19.30 uur) de aanvraag van A Netten uit Sluiskil om op een 2500 vier kante meter groot perceel aan de Polenweg in Terneuzen een auto- en demon tagebeclrijf te mogen beginnen. Netten werkt nu nog vanaf het woonwagen kamp De Blikweide, dat wordt ontruimd. Verplaatsing Aanvankelijk was het de bedoe ling dat hij zijn bedrijfsactivi teiten zou verplaatsen naar een terrein nabij de vuilstortplaats in de Koegorspolder. Het college meent evenwel dat zijn onder neming daar niet thuishoort, omdat de beoogde locatie bin nen de zogeheten recyclingzone bedoeld is voor sloopbedrijven en handel in oude metalen. Net ten concentreert zich primair op de verkoop van tweedehands auto's en aanverwante onderde len. B en W zijn bereid het per ceel aan de Polenweg aan hem te verhuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 57