Tonnen extra voor transferium PZC Dronk op nieuw pand Thuiszorg Nog net zo levenslustig als in 1894 Burenruzie loopt uit op vernieling en mishandeling Spoorlijn Antwerpen Bergen op Zoom nog -niet in de inspraak aatschappelijk erk is belangrijk Vangnet voor mensen Noord-Beveland moet boeten voor Verwaarlozen haan Toezicht in sozen Schouwse jongeren moet professioneler Schouws college wil begroting aanvullen om eigenlijkekosten te dekken zeeland 15 Mogelijk misdrijf voorkomen Terneuzen schenkt theaterticket Statenleden D66 naar Oostburg Boetes voor fietsen op brug Rijksweg A58 gaat toch dicht Sluis gestremd in Vlissingen Vandalen steken banden lek VPRO-tv voor jeugd in Middelharnis zaterdag 11 oktober 1997 ei adoor Lianne Sleutjes njDEN HAAG - Nut en noodzaak Avan de aan te leggen spoorlijn iSAnt\verpen-Bergen op Zoom qkomen pas aan de orde als de zo geheten Tracéwetprocedure is ^egonnen. iJ)an wordt ook gekeken naar al lerlei tracévarianten, mogelijke aftakkingen, gevolgen voor het ■ijwoon- en leefmilieu en de om gang van het studiegebied, ant- Jwoordt het kabinet op de reac ties van provincies, gemeenten t#n omwonenden op het ont werp. JSen van de mogelijke zijlijnen is jeen zuidwestboog die het Sloe- ajiavengebied ve,rbindt met de int werpse haven. t>e meeste reacties die nu zijn jegeven op het plan voor de spoorlijn zijn te voorbarig, blijkt uit de antwoorden van het kabinet. Die zijn aan de beurt als de Tracéwetprocedure is be gonnen. Om die te kunnen starten moet de spoorlijn echter eerst opge nomen zijn in het structuur schema Verkeer en Vervoer. Daarvoor moet het parlement het kabinetsstandpunt goed keuren. Dat is deze week naar de Tweede Kamer gestuurd. Het kabinet wil de goederenlij n van het Antwerpse havengebied naar de spoorlijn Goes-Bergen op Zoom doortrekken, met de mogelijkheid van een zuidwest- boog. Uit onderzoek blijkt vol gens het kabinet dat vanaf 2005 een capaciteitstekort optreedt tussen Roosendaal en Aritwer- pen. Regiodirecteur J. Th. M. van der Veer in het nieuwe gebouw van Oosterschelde Thuiszorg in Zierikzee. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Over het uiter lijk lopen de meningen uiteen, maar de functionaliteit wordt niet betwist. Het nieuwe ge bouw van Oosterschelde Thuiszorg in Zierikzee is niet meer weg te denken, aldus re giodirecteur J. Th. M. van der Veer - hoewel het pand nog maar enkele maanden in ge bruik is. Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs van Schouwen-Duivcland ver richtte vrijdagmiddag de offi ciële opening. Door de fusie van de afdelin gen Noord-Zeeland en de Be- velanden van Thuiszorg met het kruiswerk rondom de Oos terschelde was een nieuw kan toor nodig. Vorig jaar decem ber werd reeds een nieuw pand in Goes geopend, gisteren was Zierikzee aan de beurt. Aan de Grevelingenstraat is een, in de woorden van' Asselbergs, 'fraai, eigentijds' gebouw ver schenen dat sinds mei wordt gebruikt. Naast de stichting Oosterschelde Thuiszorg biedt het kantoor onderdak aan Al gemeen Maatschappelijk Werk, de Stichting Opvang Vluchtelingen en de Stichting Vrijwilligers Zorgoverleg. De ze krachtenbundeling stond zó hoog op het verlanglijstje dat aan andere oplossingen niet eens is gedacht, vertelde J. W. de Jonge, voorzitter van Oosterschelde Thuiszorg, gis teren. Samenhang Volgens Van der Veer levert het gebouw een bijdrage aan het in ere herstellen van de samen hang in de zorgsector. Eerder is de zorg in kleine stukjes uitel- kaar gerafeld, zei hij. „Wij hebben ze vervolgens een naam gegeven om ze als ziello ze dingen aan de vergaderta fels naar elkaar toe te schieten. Alle stukjes zorg kregen hun eigen financiering, cultuur en werkwijze. De oorspronkelij ke consistentie was niet meer te herkennen." Zowel Van der Veer als De Jonge verklaarden dat het personeel in z'n nopjes is met het nieuwe pand. Behal ve tijdens de hete augustuswe- ken. Van der Veer: ,,De roep om een airco was steeds nadruk kelijker te horen." KRUININGEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Kruiningen vier personen aangehouden die zich verdacht ophielden in een woonwijk. Het ging om een inwo ner van Steenbergen, een Amsterdammer, een man uit Roo sendaal en een inwoner van Ossendrecht. Het viertal werd aangehouden na een tip van een burger. De politie vermoedt dat met de aanhoudingen een misdrijf is voorkomen. TERNEUZEN - Als welkomstgeschenk krijgen twintig ge zinnen die sinds kort in Terneuzen wonen, twee vrijkaartjes voor de theatervoorstelling die Paul van Vliet volgende week geeft. Zaterdagochtend liggen bij hen de kaartjes voor de voorstelling op de mat. Hoofd exploitatie van het Zuidland- theater, W. de Meyer: „Bij de gemeente is er de gedachte om in de toekomst vaker nieuwe inwoners in het zonnetje te zetten. Vooruitlopend op dit idee worden nu, bij de start van het nieu we theaterseizoen, deze kaartjes weggegeven. Op deze manier kunnen ze gelijk kennis maken met het culturele leven in Ter- OOSTBURG - De statenfractie van D66 brengt op vrijdag 10 november van 14 tot 18.30 uur een werkbezoek aan Oostburg. In het stadhuis worden de herinrichting van de West-Zeeuws- Vlaamse kust en het project duurzaam veilig besproken. Om 17 uur ontmoet de fractie in restaurant Clubhouse in Bres- kens een delegatie van de bedrijfs Belangenvereniging Bres- kens. Naast de D66-statenfractie zijn er ook een aantal leden van de steunfractie en raadslid AA Verhage van Oostburg. MIDDELBURG - Na klachten van voetgangers heeft de poli tie vrijdagochtend tussen 8 en 8.30 uur gecontroleerd op de Langevielebuitenbrug in Middelburg. Veertien jeugdige fiet sers kregen een bekeuring van vijftien gulden. Vier volwasse nen moeten dertig gulden krijgen. Gelet op de hoeveelheid klachten, zal de politie de komende tijd vaker controleren. Het is verboden om vanaf het Bolwerk te brug op te rijden. MIDDELBURG - De wegwerkzaamheden op Rijksweg A58 tussen Nieuw- en Sint-Joosland en Lewedorp gaan door. Gis teravond is om negen uur de zuidbaan van de weg volledig af gesloten, tussen de afslag Middelburg en Heinkenszand. Rijkswaterstaat heeft vrijdag besloten het asfalteringswerk toch uit te voeren. De weersvoorspellingen waren goed. Er wordt niet zoveel regen verwacht. De wegversperring duurt tot zondagnacht twaalf uur. De omleiding vanaf Middelburg gaat langs Vlissingen-Oost en 's-Heerenhoek naar de afslag Heinkenszand van de Rijksweg. VLISSINGEN - De kleine sluis tussen het Kanaal door Wal cheren en de Westerschelde in Vlissingen is van maandag 3 tot en met vrijdag 7 november gesloten voor al het scheepvaart verkeer. In deze week worden de binnenvloeddeuren vervan gen. De grote sluis blijft gewoon open. KAPELLE - Een 38-jarige inwoner van Kapelle heeft vrijdag aangifte gedaan van vernielingen aan zijn auto. Twee banden waren lekgestoken en een buitenspiegel was afgebroken. loor Mieke van der Jagt KAPELLE - Het algemeen -maatschappelijk werk zorgt er voor dat de mensen zich in de sa menleving zelf kunnen redden, dat ze niet over de rand vallen en dat ze minder naar de huisarts gaan. Dat is één van de conclu sies uit het rapport Maatschap pelijk Belang, dat in opdracht f an de amw-organisaties in Ne derland is gemaakt. Verder blijkt uit het rapport dat het maatschappelijk rendement fan de amw veel groter is dan de bedragen die er jaarlijks wor den ingestoken. Maatschappe- ujk werk kan worden gezien als en vangnet en een eerste op- pang en het zorgt ervoor dat tnensen niet in achterstandssi tuaties terecht komen. Het Maatschappelijk Werk Ooster- schelderegio biedt het rapport, dat op grond van onderzoek in vijf Nederlandse gemeenten is gemaakt, dinsdag 22 oktober aan aan de welzijnswethouders van de gemeenten in de Ooster- schelderegio. Zoals bij ieder sa- menwerkingvei'band waarvoor gemeenten moeten betalen, hebben de verantwoordelijke wethouders ieder jaar de groot ste moeite om uit te leggen waar het geld voor maatschappelijk werk aan wordt, besteed en wat het oplevert. Het rapport geeft een duidelijk antwoord op die vragen. De presentatie vindt plaats tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis van Kapel le die om 9.00 uur begint. Mevrouw J. J. Simmers-Strooband regelt nog zoveel mogelijk zelftot en met haar bankzaken toe. foto Pieter Honhoff door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Ze werd vrijdag 103 jaar en had haar eigen verjaardagsfeest georga niseerd. Met de instructie dat tussen de middag een palingbroodje moest worden geserveerd. Dat is mevrouw J. J. Simmers- Strooband ten voeten uit, ze probeert zo veel mogelijk zelf te doen. Zo regelt de Zierikzeese haar eigen bankzaken en neemt ze meestal zelf de telefoon nog op. Mevrouw Simmers-Strooband genoot gisteren. Een advocaatje op tafel, pinda's binnen handbereik en familieleden om haar heen. Ze ontving haar gasten, waar onder burgemeester J. J. P. M. Asselbergs, in de grote zaal van verzorgingstehuis Borrendamme in Zierikzee, waar ze sinds 1985 woont. De 103-jarige is bijzonder so ciaal, blijkt uit de woorden van haar oud ste zoon J. L. Simmers. Ze krijgt veel bezoek, vooral familieleden komen regel matig even langs. Mevrouw Simmers- Strooband heeft zeven kinderen, twintig kleinkinderen en achtentwintig achter kleinkinderen. „En ze weet van iedereen wat hij of zij doet." De jarige werd geboren in de Nobelstraat en heeft Zierikzee nooit meer verlaten, In 1922 trouwde ze met J. G. L. Simmers, die twaalf jaar geleden is overleden. Samen dreven ze jarenlang een bakkerij aan het Havenpark. Zelfs tijdens de watersnood ramp en de Tweede Wereldoorlog bleef het echtpaar in Zierikzee. „Mijn vader was raadslid en moest in die periode talloze dingen regelen voor de gemeente", ver klaart de oudste zoon. J. G. L. Simmers was een bekende Zierikzeëenaar, hij zat 25 jaar in de gemeenteraad voor de KVP en was op tal van andere gebieden maat schappelijk actief. |door Lizette Dalebout RENESSE - Het college van Schouwen-Duiveland wil structureel 217.000 gulden toe voegen aan de begroting van het transferium in Renesse. Volgens wethouder C. W. Veerhoek gaat t,het niet om extra kosten, maar is de overschrijding van de begro- kting te wijten aan een nieuwe manier van kostenberekenen. Veerhoek beaamt dat de ruim twee ton extra 'een pittig be- o drag' is. Plij zegt echter een goe de reden te hebben voor deze 0 overschrijding. „Wij hebben het transferium bekeken als één product. Uit de ze benadering vloeit voort dat de kosten van bijvoorbeeld ver plichting, afvalverwerking en de i: asfaltering van belendende u fietspaden allemaal bij het 1 transferium worden onderge bracht. Bij andere parkeer plaatsen komen die kosten uit een gemeenschappelijke pot. Zo wordt versluierd wat de totale kosten van een project eigenlijk -feijn." Door Mieke van der Jagt jiORTGENE - De zware storm fan februari dit jaar gaat de ge beente Noord-Beveland meer Jeld kosten dan zich aanvanke lijk liet aanzien. pet haantje en het kruis van de fervormde kerk in Kortgene, lie in hun val ook nog een stuk lekwerk meenamen, waren vol lens de verzekering niet vol- loende onderhouden. Van de Ptale herstelkosten, 32.500 lulden, betaalt de verzekering paar 7.500 gulden en dat dan log als een gebaar van uiterste joulantie. fijdens de storm denderde het laantje met zijn ijzeren kruis- kor Aector Dooms ODDELBURG - Een slepende iurenruzie in een Middelburgse tijk escaleerde begin dit jaar Pt een mishandeling en het in- Ipoien van ruiten van een wo- jing. Officier van justitie mr. F. bn Es haalde vrijdag op de Stting van de Middelburgse lolitierechter fel uit. „Dit is on- Volgens de wethouder is een groot deel van de twee ton nodig om tegemoet te komen aan het ecologisch groenbeheer van de voormalige gemeente Wester- schouwen. „Het is ongelooflijk hoeveel geld daar in gaat zit ten." Richtlijn Veerhoek stelt dat de twee ton een richtlijn is en geen vastom lijnd eindbedrag. „Alles bij el kaar opgeteld kwamen wij uit op dit getal. Maar er kunnen nog dingen veranderen. In verband met. het ecologisch groenbeheer moet de grond op en rond het transferium bijvoorbeeld ge schoffeld worden. Dat is een stuk duurder dan het werken met bestrijdingsmiddelen. Als de kosten echt de pan uit rijzen, moeten we misschien toch naar alternatieven zoeken." Volgens Veerhoek is er sprake van een nieuwe trend. „We zijn van plan ook andere projecten als één product te benaderen. Pas dan krijgen we er zicht op wat iets werkelijk kost." bekroning naar beneden. Ook de ijzeren ballustrade rond de voet van de torenspits werd be schadigd. Onderzoek toonde aan dat de draagstang van de haan en het kruis gedeeltelijk was doorgeroest, reden waarom de verzekering niet wilde beta len. De gemeente, die eigenaar is van de toren, moet nu zelf de rest, 25.000 gulden, ophoesten. De commissie openbare werken en milieu vergadert maandag 13 oktober over een voorstel om voor het herstel geld te lenen. De openbare vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Wissenkerke en begint om 19.30 uur. gelooflijk, dit houd je in Neder land toch niet meer voor moge lijk. Een familie is uit hun huis gedreven." De gedupeerde familie, die in de Zacharias Jansenstraat woon de, is inmiddels verhuisd. „Het is sindsdien een hele rustige buurt", reageerde de verdachte, een 47-jarige vrouw uit Middel burg, opgetogen. De officier achtte de vernielingen van twee ruiten en de mishandeling van de zoon van het slachtoffer be wezen. Hij eiste twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Daarnaast vond hij dat de vordering van de slachtoffers, 1000 gulden vei'huiskosten en 1000 gulden smartengeld, kon worden toegewezen. Politierechter mr. N. N. Steen beek sprak van een 'klassieke' burenruzie, met getreiter over en weer. Hij vond de vernieling van een ruit in januari dit jaar niet bewezen. Voor de mishan deling en voor een eerdere ver nieling veroordeelde hij de vrouw tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De verdachte had geen spijt de jongen een tik te hebben uitge deeld, „want het is een rotjon gen." Ze ontkende daarentegen de ramen te hebben ingegooid. Haar raadsman mr. E. Smit ging het te ver om dit alles op het con to van zijn cliënte te schrijven. „De zoon haalde ook rottigheid uit. Hij bevuilde de woning van mijn cliënte met hondepoep en rotte uien." De raadsman vroeg vrijspraak, omdat de vernielin gen onvoldoende zijn gerecon- strueerd. Ook vond hij de mis handeling niet bewezen, omdat er slechts een corrigerende tik was uitgedeeld. Twee getuigen, die gisteren op de zitting ver schenen, konden ook geen uit sluitsel geven. De politierechter verklaarde de vordering van de slachtoffers niet ontvankelijk door Herre Stegenga ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland wil subsidie voor een professio nele toezichthouder in de eilan- delijke jeugdsozen. Hiermee moeten problemen zoals bij De Pit in Zierikzee worden voorko men. Het gaat echter niet alleen om de preventie van drugsge bruik en -handel, licht Jaap Elenbaas van de Stichting Jeugd toe. „Elke soos heeft z'n eigen sfeertje." Een brief aan de raadsfracties moet het subsidie verzoek kracht bijzetten. Het bestuur van De Pit heeft het honk in het multifunctioneel centrum voor twee maanden ge sloten omdat er softdrugs wer den verhandeld. Bestuurslid Joke Schot pleit voor professio nele begeleiding voor de Schou- wen-Duivelandse sozen, ie mand die een paar uur per week beschikbaar is. De Stichting Jeugd is hiervan al geruime tijd overtuigd. „Er moet iemand daadwerkelijk aanwezig iijn in het weekend om het vertrouwen van de bezoekers te winnen en normen en waarden bespreek baar te maken"aldus Elenbaas. Een jaar geleden is hij tijdelijk door de gemeente aangesteld om orde op zaken te stellen in de Pit. Rivaliteit onder de bezoe kers zorgde toen voor de nodige orrrust. Afgewezen Het subsidieverzoek van de Stichting Jeugd staat overigens niet in direct verband met de sluiting van De Pit, de aanvraag wexri toevallig een paar dagen eerder ingediend. Eerder dit jaar werd een soortgelijk subsi dieverzoek nog afgewezen door de gemeente. Reden: er is nog geen kader voor een jeugd- en jongei-enbeleid, Burgemeester J. J. P. M. Asselbergs zei in een eerder gesprek met deze krant professionele begeleiding een 'waardevolle gedachte' te vin den. Na het verschijnen van de Schouwen-Duivelandse jeugd- en jongerennota moet deze mo gelijk echter worden besproken, liet hij weten. Spreekrecht Zo lang wil de Stichting Jeugd niet wachten. Inmiddels is een tweede subsidieverzoek bij de gemeente gedeponeerd, een aanvraag die over een maand worrit besproken in de commis sie. Elenbaas kondigt alvast aan gebruik te maken van het spreekx-echt. „Het is ons ernst." Overigens is jeugdsoos De Pul in Bruinisse het nieuwe seizoen van staxl gegaan met 'oudertoe-; zicht'. Om de beurt controleren ouders of zich geen rottigheid voordoet op zaterdagavond. Een goed initiatief, aldus Elen baas. ,Maar in de Pit zou dit niet werken. Elke soos op Schouwen-Duiveland is weer anders." MIDDELHARNIS - Pro- grammamakers van Villa Achterwerk zijn dinsdag 21 oktober te gast in Het Diekhuus in Middelhar- I nis. Zij maken tijdens de herfstvakantie een toer- j nee door het land om ken- i nis te maken met hun pu- I bliek. Kinderen worden j uitgenodigd een kijkje te nemen achter de scher men van het populaire te- levisieprogramma. Vanaf 123 0 uur wordt een compilatie vertoond van l de volgende programma's uit Villa Achtei-werk: De Hondenshow, Eine kleine Nachtmerrie, Anders dan Anders?, Voor schut, Loe- natik en Bumpers. Daar- na zitten de programma- j makers klaar om vragen te beantwooirien. De voorstelling is gratis, wel I moet vantevoren even een I j plaats worden gereser- t I r veerd. Dat kan telefo- j nisch: 0187-482400. Het j Diekhuus heeft voor de j I jonge gasten nog een ex- I traatje in petto. Een van I de gereserveerden wordt uitverkoren tot VIP en op- gehaald in een grote auto. j j Middelharnis is een van de 28 steden in Nederland j i waar tijdens de hei-fstva- j kantie het Kinderfilmfes- j j tival Cinekid wordt ge houden Het Diekhuus zal na Villa Achterwerk op I Locatie de rest van de week kinderfilms verto nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 53