Van Bon debuteert als kopman Huizinga deelt in misère judoploeg Van Melis geen tweede Van Moorsel Koch verlaat PSV via de achterdeur Medailles ver weg in Parijs Raboba Bondscoach Knetemann overtuigd van kracht Nederlandse WK-ploeg Motorcross Wemeldinge afgelast De Bilde meldt zich af Weer doping Argentijns voetbal Driedaagse in wereldbeker Van Kessel prof bij TVM Gehandicapten sporten in Goes Veel kaartjes Nagano onverkocht Berzin twijfelt over aanval werelduurrecord Richard Krajicek in halve finale Jong Oranje naar het EK Chiappucci niet van start Ijsbaan Sarajevo Zware schorsing Van den Brom door René Banierink SAN SEBASTIAN - Ze woont in Venhorst, op vijf kilometer van Boekei, de geboorteplaats van Leontien van Moorsel. En ze is, met dertien zeges alleen al dit jaar, een echte winnaar. Leuk, die neiging tot vergelij king, vindt Mirella van Melis. Maar daar moet het ook mee ophouden. „Ik ben niet de tweede Leontien. Ik ben Mirel- la en ga mijn eigen weg." Een weg die gisteren in San Sebas tian leidde naar de wereldtitel op de weg bij de junioren. De Nederlandse afvaardiging stond juichend aan de meet en bondscoach Evert Nanninga barstte meerdere keren in tra nen uit. Maar de hoofdpersoon zelf had haar emoties al snel weer onder controle. Dat is niet zo vreemd. De 18-jarige Van Melis is gewend om te winnen. De jongste uit een gezin van vier kinderen werd op haar ze vende al Europees kampioene fietscross. Waar haar twee oudste broers er de brui aan ga ven, maakte zij in navolging van haar jongste broer op haar tiende de overstap naar de ra cefiets. Het klimmetje in het parcours gooide gisteren bijna roet in het eten.. „Ik kwam daar iedere ronde op kleine achterstand boven. Toen twee ronden voor het einde een groepje weg was, heeft Afke Sijm het gat dicht- gereden. De laatste ronde was het gat op de top wel erg groot. Ik heb alles moeten geven om weer vooraan te komen. Na de afdaling dacht ik: dit is de laat ste wedstrijd van het seizoen, nog even alles geven." Toen ze eenmaal bij het kop- groepje van zeven was, wist ze precies wat ze moest doen. Ze reed bekeken vanuit het laatste wiel naar voren en zette vervol gens aan om een gaatje te slaan. „Ik voelde dat de rest dichter bij kwam, maar dat gold ook voor de finish. Het was ge noeg." GPD WEMELDINGE - De motorcross van Wemeldinge gaat van daag niet door. De aanhoudende regenval heeft het terrein on bespeelbaar gemaakt. Voor het evenement, dat als tweede wedstrijd zou gelden in de strijd om het Zeeuwse kampioen schap, wordt geen nieuwe datum gezocht. Daarvoor is het crossseizoen te ver gevorderd. BRUSSEL - Gilles de Bilde heeft zich bij de training afgemeld voor de laatste WK-kwalificatiewedstrijd van België tegen Wales. De aanvaller van PSV heeft te veel last van een blessu re aan de enkel. België kan tegen Wales in principe de tweede plaats in de groep van Nederland zeker stellen, hetgeen recht geeft op een extra wedstrijd met als inzet kwalificatie. Belga BUENOS AIRES - Ook bij de contra-expertise is Claudio Ar- zeno positief bevonden. De Argentijnse verdediger gebruikte voor de wedstrijd van zijn club Independiente tegen Santa Fe in de nationale competitie dope. Hem wacht een schorsing van maximaal twee jaar. Arzeno ontkent het gebruik van ver boden middelen. Dat deed zijn Colombiaanse ploeggenoot Palomo Alberio Usuriaga eerder niet. Hij verklaarde tijdens een feestje cocaïne te hebben gebruikt. Usuriaga werd don derdag voor twee jaar geschorst. AFP SAN SEBASTIAN - De juniorendriedaagse van Groot Axel, de internationale wielerwedstrijd voor junioren die jaarlijks in Zeeuws-Vlaanderen gehouden wordt, krijgt hoogstwaar schijnlijk weer de status van wereldbekerwedstrijd. Het eve nement, dat in 1998 op 22,23 en 24 mei wordt gehouden, staat als zodanig aangegeven op de voorlopige wielerkalender voor junioren van de UCI (internationale wielerbond). Volgens or ganisator Ap den Doelder staat nu niets een etappe naar de Vlaamse Ardennen meer in de weg. Binnenkort gaat hij met een Belgisch wielercomité uit die streek om de tafel zitten. TER AAR - Miquel van Kessel heeft zijn felbegeerde baan als beroepswielrenner gekregen. Al op zaterdag 28 september, acht dagen voor zijn overwinning in de klassieker Parijs - Tours voor renners onder de 23 jaar, bereikte de 22-jarige wielrenner uit Ter Aar in het diepste geheim overeenstem ming met ploegleider Cees Priem van TVM. GPD GOES - Vandaag (zaterdag) houdt Sportclub Gehandicapten Beveland in Sportpunt Goes wedstrijden voor lichamelijk ge handicapten. Verschillende verenigingen uit Nederland en België nemen deel aan de wedstrijden rolstoeldansen, rol- stoelhockey, tafeltennis en jeu de boules. Aan het eind van de dag is er een demonstratie rolstoelbasketbal. Ondermeer de Sparta-tweeling Gerard en Dennis de Nooijer zullen de ver richtingen van de deelnemers op de voet volgen. NAGANO - Een kwart van de toegangskaartjes voor de Olympische Spelen in Nagano is nog niet verkocht. Vier maanden voor het begin van de Spelen liggen bij de kassa's nog 325.000 van de in totaal 1,28 miljoen tickets. Vooral het ijshockey is weinig in trek. Voor deze sport heeft de organisa tie nog 93.000 toegangsbewijzen in de aanbieding. SID door René Banierink SAN SEBASTIAN - Hij nam nog niet eerder deel aan een we reldkampioenschap op de weg. Maar de 25-jarige Leon van Bon is morgen wel de (gedeelde) kopman van de Nederlandse proïploeg. 'Normaal', vindt Apeldoorner zijn uitverkiezing als bescherm de renner naast Rabobank- ploegmaat Michael Boogerd en TVM-er Bart Voskamp. Als een van hen (of een andere oranje renner) "*de toch wel hoogge spannen verwachtingen waarmaakt en de regenboogtrui ophaalt in San Sebastian, heb ben de Nederlandse renners maar liefst 160.000 gulden te SAN SEBASTIAN - Evgeni Berzin twijfelt of hij zijn aanval op het werelduurrecord door zet. De Rus kondigde eerder de ze week aan op 19 oktober in Bordeaux een poging te wagen het record van Chris Boardman te verbeteren. Na zijn tegenvallende prestatie bij het wereldkampioenschap tijdrijden donderdag in San Se bastian is hij gaan twijfelen. Zijn achterstand op winnaar Laurent Jalabert bedroeg bijna I vier minuten. „Zondag, na het WK op de weg ga ik met mijn manager over de poging discus siëren", zei Berzin. „Elke keer als ik een grote wedstrijd rijd, gaat het mis. Zondag wil ik ont dekken of dit een fysiek of men taal probleem is." RTR WENEN - Richard Kraji cek is vrijdagavond door gedrongen tot de halve finales van het tennistoer nooi in Wenen, waar in to taal 1,6 miljoen gulden is te verdienen. De Hagenaar won in twee sets van de Zweed Magnus Larsson: 6-4 6-4. Hij speelt vandaag tegen de als derde geplaatste Kro aat Goran Ivanisevic, die i de Tsjech Bohdan Ulihrach versloeg. In de I andere halve finale speelt I de Brit Greg Rusedski te gen zijn landgenoot Tim Henman. ANP UTRECHT - Jong Oranje heeft zich in Utrecht geplaatst voor het Europees kampioenschap voetbal. Het heilige vuur van de Turken zette bijna de hoop op plaatsing voor het EK in de fik, maar Jong Oranje won in de I Galgenwaard toch en dankzij i een goede slotfase nog afgete- j kend ook: 3-0. Bondscoach Hans Dorjee koos voor jonge routiniers, spelers die voor hetere vuren hadden gestaan, zoals voormalige aja- cieden met Champions League- ervaring, Musampa en Wooter. Zij komen bij hun nieuwe Zuid- Europese werkgevers nauwe lijks aan spelen toe, maar Dor jee had hen hard nodig. Halverwege de eerste helft pikte Makaay de bal op op het mid denveld, op het moment dat de Turken besloten massaal naar voren te gaan. De voormalige aanvalsleider van Vitesse zag de kans en speelde Wooter aan. Die bediende Bruggink: 1-0. Snel spel Met snel spel had Jong Oranje veel eerder afstand moeten ne men. De Turkse verdediging oogde stoer maar traag. Na de rust domineerden de Turken lange tijd. Tot ze hun hoofd ver loren. en twee spelers, met een rode kaart. Wooter en Makaay maakten het Nederlandse feest compleet. long Oranje - Jong Turkije 3-0 (1-0). 30. Bruggink 1-0. 73. Wooter 2-0, 77. Makaay 3-0 (strafschop). Scheids rechter: Cortez Baptista (Por). Toe schouwers: 11.000. Rode kaart: 69. Co lak (Turkije), 77. Begerler (Tur kije). Gele kaart: Topraktepe, Sag, Tunc, Aksoy (Turkije). ANP verdelen: 60.000 van de KNWU en liefst een ton van een gefortu neerde fan: Westlander Jan Olsthoom. Dat hijin ieder geval binnen het Nederlandse team, tot de seri euze kanshebbers wordt gere kend, maakt hem niet extra ner veus. „Ik ben er klaar voor", komt simpel uit de mond van de derdejaars prof. Hij ziet het als een logisch gevolg van zijn pro gressie dit seizoen. „De eerste twee j aar als prof ging het gelei- delijk, dit jaar iets sneller:" Dat bleek niet direct uit grote over winningen, wel uit het kort ein digen in grote wedstrijden en door Mare Hoeben PARIJS - Een vluchtige blik van verstandhouding was voldoen de. Chris de Korte knikte. En Mark Huizinga knikte terug. De nederlaag was al pijnlijk ge noeg, het leed hoefde niet nog groter te worden en veel verve lender kon het ook niet worden. „We zouden de wedstrijd uitge breid kunnen analyseren. Maar alles wat we op dit moment te gen elkaar zeggen is toch on zin." Het Nedeiiandse judo bereikte op de tweede dag van de wereld kampioenschappen in Parijs een nieuw dieptepunt. Op geen andere manier kon de mysteri euze val van het uitzonderlijke talent Huizinga worden uitge legd. De tweevoudig Europees kampioen in de klasse tot 86 kilo vloog in de eerste de beste ronde uit het toernooi, door toedoen van de Cubaan Yosvane Des- peigne. Veel is in de laatste jaren gezegd en geschreven over Mark Hui zinga. De 24-jarige Vlaardinger oogstte niets dan lof bij zijn ze getocht langs vrijwel alle tata- mi's van Europa en zette met de derde plaats bij de Spelen van Atlanta bijna achteloos een be loftevolle prestatie op mondiaal niveau neer. Nieuwe ster Misschien heeft het Nederland se judo met iets te veel smart op een nieuwe ster gewacht. Giste ren werd Huizinga in elk geval tot het wat meer aardse bestaan zijn toegenomen sprintkracht na een zware koers. Pas in de ronde van Spanje werd het constant goede rijden van Van Bon beloond: met een ritze- ge. Maar daarvoor had hij op nieuw een deceptie meege maakt in de Tour de France. Net als de twee jaar ervoor, viel hij voortijdig uit. Hij heeft er waar schijnlijk zijn frisheid en goede vorm van dit moment aan te danken. Desondanks ervaart hij het als een groot gemis. „Het uitrijden van een Tour maakt je een completere renner. Ik heb nu wel de Vuelta gedaan, maar dat is toch wat andei's. van een topsporter teruggewor pen. „Blijkbaar is ook Mark maar een sterfelijk wezen", zei coach Chris de Korte, dit keer zonder een spoor van cynisme. „Ik wist dat al, het komt nu al leen naar voren. Het is jammer dat het juist op dit moment ge beurt." Eigenlijk was zijn grote kracht gisteren in sporthal Bercy de Een grote wedstrijd als het WK, met een f linie aantal ronden over een vast parcours, reed hij nog nooit. Hij gelooft niet zozeer dat het een nadeel is. „Ik verwacht dat het vanaf het begin een snel le koers wordt, waardoor er vrij gauw een schifting komt. Daar na misschien een grote groep waarbij op het laatst de beslis sende gaten worden geslagen." Hoop Stilletjes hoopt hij op een aan komst met een groep van zo'n twintig a veertig coureurs. Van Bon: „Ik denk dat dit voor de Nederlanders een van de betere zwakte van Huizinga. Hij kan als geen ander het spel der pak kingen van de verschillende te genstanders tot op het bot ontle den en inschatten welke lastige klippen hij in een partij moet omzeilen. Hij had dat ook ge daan aan de vooravond van de wedstrijd tegen Despeigne, aan de hand van de videobeelden van twee eerdere ontmoetingen. WK-pai'coursen van de laatste jaren is. Als we met een redelijke groep aankomen, letten ze mis schien wat minder op me. Als we met zes of zeven man zijn, woi'dt het al een stuk moeilijker. Ze weten natuurlijk dat ik behoor lijk rap kan aankomen', aldus Van Bon, die de Zwitserse Olympisch kampioen Pascal Ri chard als voornaamste kans hebber ziet. „Omdat het een omloop als bij de Spelen in Atlanta is. Dat ligt hem dus prima. En omdat hij net als mij er een periode uit is ge weest en dus nog fris is in zijn kop. Hij heeft in de Vuelta heel Op de Olympische Spelen en in een toernooi te München ver sloeg hij de Cubaan met een vol punt, maar dit keer werden de i'ollen totverbijstei-ing van Hui zinga omgekeerd. „Hij greep opeens naar mijn been. Dat had hij nog nooit gedaan." Huizinga vocht tegen een ach terstand van een yuko, maar Despeigne verdedigde te effec- gedoseerd gereden, maar de ke ren dat hij gas gaf, reed hij heel erg sterk. Die Richard zal ik goed in de gaten moeten hou den." Bondscoach Knetemann x~ekent ook Jalabert en Bai'toli tot de fa vorieten. Maar hij is zeer over tuigd van de kracht van zijn ei gen ploeg. „Vooral ook door het collectief. De saamhorigheid is groter dan ik ooit heb meege maakt. Er zijn jaren geweest dat ik renners er met de haren moest bijslepen. Dat is nu absoluut niet het geval geweest." GPD SAN SEBASTIAN - Claudio Chiappucci is uit voorzorg ge schrapt van het lijstje voor het WK wielrennen voor profs, morgen in San Sebastian. De leiding van de Italiaanse ploeg heeft zelf onder zijn renners een preventieve bloedcontrole ge houden. Daarbij is geconsta teerd dat Chiappucci's bloed een te hoog aantal rode bloedli chaampjes heeft. Om een startverbod na een eventuele controle door de UCI te vooi'komen, is Chiappucci van de lijst gehaald en wordt hij vermoedelijk vervangen door Andrea Ferrigato. Het is de tweede keer dit jaar dat bij Chi appucci een te hoge zogenaam de hematocriete waarde is ge constateerd. Eerder gebeurde dat vlak voor de start van de Gi ro d'Italia, toen bij een vliegen de controle van de UCI. 'El Dia blo' kon daardoor niet in zijn thuisi'onde van start gaan. Nu ziet hij ook de wereldtitelstrijd aan zijn neus voorbij gaan. GPD RIJSWIJK - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) stelt 600.000 gulden beschik baar voor de renovatie van het Zetra-ijsstadion in Sarajevo. De schaatsbaan werd door het oorlogsgeweld zwaar bescha digd. ANP tief en liet de Vlaai'dinger - die tevens het recht op herkansin gen verspeelde - in het vervolg van de partij worstelen met ï'aadsels. De Korte: ..Hij was zo zeker van zijn zaak. Terwijl je een onzeker gevoel nodig hebt om te kunnen scoren. Twij fel zet je vaak aan tot activiteit. En die twijfel was er vandaag niet." Lastiger opgave Bij de volgende WK staat Hui zinga voor een nog lastiger op gave. Vanaf 1 januari woi'den de grenzen van de gewichtsklassen aangepast, die van Huizinga verschuift naar 90 kilo. Voor de relatief lichte Vlaai'dinger is het een ongunstige ontwikkeling, waarover hij gisteren niet te lang het hoofd wilde breken. „Op dit moment gaat het wel met me, maar sti'aks zal onge twijfeld het besef komen dat ik een mooie kans heb gemist. Ja renlang werk je hier naar toe. Je vei'richt enoim veel trainings- ai'beid en dan lig ik er meteen uit." Hoog waren de verwachtingen geweest. Van de kenners, van de liefhebbers, van coach Chris de Korte en - niet in de laatste plaats - van Huizinga zelf. Om in zijn woorden te blijven: hij had zich een 'grote man' ge waand. Maar wég was de kans om in de voetspoi'en te treden van een judogrootheid als Wim Ruska, in 1972 te Ludwigshafen de laatste wereldkampioen uit Nederland bij de mannen. „Ik was vandaag gewoon één van de vele judoka's." GPD door Mark Caldenhoven EINDHOVEN - Met klaroenge schal werd zijn komst aange kondigd, met een heuse presen tatie in juni. Luttele maanden later vertrekt Georg Koch bij PSV via de achterdeur. Zelfs van een afscheid zal niets ko men. De Duitse doelverdediger meldde zich woensdag ziek en laat zijn gezicht op De Herd- gang ook niet meer zien. Giste ren kwam een eind aan een slepende affaire tussen de landskampioen en Koch. die met onmiddellijke ingang over stapt naar Arminia Bielefeld. Koch en zijn vrouw konden in Nederland niet aarden. Advo caat: „Dit zat er aan te komen." Wanneer voor maandagmiddag drie uur de formaliteiten tussen de Duitse .en Nedei'landse voet balbond zijn afgehandeld, kan Koch woensdag in de uitwed strijd tegen koploper Kaisers- lautem debuteren voor Arminia Bielefeld. De Bundesligaclub van Rob Maas en Sonny Silooy, die de tot het jaar 2000 lopende' verbintenis van de doelman met PSV voor een onbekend bedrag heeft afgekocht, conti'acteerde Koch tot .1 juli 2002. Hij werd gistermiddag al in Bielefeld ge presenteerd. Koch wilde zijn abrupte vertrek bij PSV echter niet toelichten. Vermoeid Tussen PSV en Koch botei'de het al een maand niet. Op 9 septem ber meldde de afgelopen zomer van Fortuna Düsseldorf geko men sluitpost Advocaat dat hij vermoeid was. Een dag latei- verdedigde Ronald Wateri-eus in de competitiewedstrijd tegen De Gi'aafschap het Eindhoven- se doel. Na het duel om de Johan Cruijff-schaal en drie competi- tiewedstiïjden (Willem H, NAC en RKC) viel daarmee na vier wedstrijden het doek voor Koch. De Duitser liet enkele da gen later bovendien doorsche meren dat hij en zijn vrouw het in Nederland niet naar hun zin hadden. In verscheidene gesprekken met voorzitter Harry van Raaij en directeur voetbal Fi-ank Arne- sen werd duidelijk waar Koch op aanstuurde: een veil rek. De gemoederen liepen hoog op, toen Koch in een Duitse krant liet weten een afspraak met Ad vocaat te hebben. Zodra hij fjt was, zou de Hagenaar weer een plaatsje in het basiselftal voor hem inruimen. Advocaat heeft die toezegging steeds ontkend, waarop een definitieve breuk een kwestie van tijd was. Advo caat: „Het zat er dus een beetje aan te komen dat Koch zou ver trekken." PSV heeft er volgens Advocaat alles aangedaan het Koch in Eindhoven naar zijn zin te ma ken. „Hij mocht in Düsseldorf blijven wonen, hij kon hier te recht. Ik vind dat ons niets valt te verwijten. Dat zijn vrouw hier niet heeft kunnen aarden, is heel spijtig. Daardoor heeft Koch nooit optimaal kunnen functio neren. Dat is jammer, want ik ben nog steeds van mening dat Koch een uitstekende keeper is. Dat heeft hij in de voorberei ding, tegen Arsenal, laten zien." PSV maakt het seizoen af met Waterreus en Jan-Willem van Ede. De landskampioen gaat vooralsnog niet op zoek naar een nieuwe doelverdediger. Ad vocaat: „Daarvoor is het nog te vroeg in het seizoen om daar nu uitspraken over te doen." Verlaat Koch PSV via de achter deur, bij Arminia Bielefeld wordt Koch met open armen ontvangen. Hoewel de ploeg van Ernst Middendorp in de afgelo pen zomer nog de Kroatische doelman Zdenko Miletic over nam van Dynamo Zagreb, zei manager Rudiger Lamm: „We hebben altijd gezegd dat als we één van de drie Duitse topkee- pers Oliver Kahn, Jens Leh- mann of Georg Koch zouden kunnen krijgen, we meteen zou den toehappen. Ongeacht welke keeper er bij ons onder de lat staat. We zijn heel blij met Koch." GENEVE - De UEFA heeft John van den Brom van Vitesse voor zevei) internationale duels ge schorst. De vrije verdediger kreeg de zware straf wegens misdragingen na de wedstrijd van Vitesse bij Braga, vorige week dinsdag. Coach Henk ten Cate mag van de UEFA drie duels niet van de bank coachen. De officiële ver sie luidde dat Van den Brom had gespuwd naar de vierde official. De speler zelf zegt dat dit abso luut niet het geval was. „Ik heb een stuk kauwgum uit de mond gehaald en dat in zijn richting gegooid." Inmiddels heeft Vitesse al beslo ten beroep aan te tekenen tegen de schorsing. AFP van onze sportredactie PARIJS - Het zijn droeve tijden voor het gezelschap Neder landse judoka's in Parijs. Ook de tweede dag van de wereld kampioenschappen in sport hal Bercy leverde geen medail le op. Een fiasco hangt in de lucht. De grootste teleurstelling vormde gisteren de vroege uit schakeling van tweevoudig Europees kampioen Mark Huizinga in de klasse tot 86 ki lo. Na de nederlaag tegen de Cubaan Despeigne in de eerste ronde diende hij het toernooi te verlaten. Edwin Steringa hield het iets langer vol in de klasse tot 7 8 ki lo. De Fries, studerend in Gro ningen en lid van het Haarlem se Kenamju verloor in de derde ronde van de Est Budolin door een armklem. In die partij had Steringa veel te stellen met de arbitrage. Hij dacht zelf in ge- wormen positie te liggen. „Het is sneu dat mij dit bij mijn WK- debuut overkomt. Het was op eens afgelopen. Terwijl ik dacht dat ik nog volop met mijn partij bezig was." Bij de vrouwen bleek eens te meer dat Nancy van Stokkum bij een mondiale titelstrijd niets te zoeken heeft. Zij werd in de klasse tot 61 kilo door de volslagen onbekende Nasira Traki meteen uit het toernooi gewerkt met een koka. Aanzienlijk beter verging het de 17-jarige debutante Edith j Bosch in de klasse tot 66 kilo. Zij sneuvelde pas in de laatste j ronde van de herkansingen, te- I gen voormalig wereldkampi oene Pierantozzi uit Italië. Daardoor eindigde ze op de ze- j vende plaats. Bosch heeft zo- j doende de wat twijfelachtige eer tot de beste Nederlandse j judoka's van dit WK te beho ren. Alleen Karin Kienhuis deed het donderdag in de klas se tot 72 kilo net zo goed. GPD Favoriet voor wereldtitel laat zich foppen door Cubaanse outsider Leon van Bon: „Ik ben er klaar voor. Mark Huizinga in zijn eerste - en laatste - partij van het WK. De Cubaan Yosvane Despeigne zal de Vlaardinger vloeren met een beengreep. foto Hans Steinmeier/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47