PZC Onderzoekers luisteren naar dieren ïMSpssS®*" natuur zaterdag 11 oktober 1997 45 postzegels puzzel Honden blaffen, koeien loeien en varkens knorren. Maar daarmee is nog niet alles gezegd. Want neem nou de kip. Die kakelt, zou je zeggen. Of tokt, zo u wilt. Maar een leghen blijkt wel 25 tot 30 verschillende geluiden te kunnen produceren. Een daarvan is gakelen. En da's geen goed teken, zo hebben onderzoekers van de Landbouwuniversiteit in Wageningen ontdekt. Want een gakelende kip zit beslist niet lekker in haar vel. Aan de Vrije Universiteit van Amsterdam loopt op dit moment een onderzoek naar het geloei van koeien. TTT etenschappers luisteren tegen V V dig ook naar dieren. Want met Ib^v - Uit het geluid dat kippen voortbrengen valt veel af te leiden over de gemoedstoestand van de beesten. jenwoor- dig ook naar dieren. Want met de ge luiden die ze maken, vertellen beesten veel meer over zichzelf en hun omgeving dan we denken. Een kip in nood klinkt heel anders dan een kip die onbekommerd op het erf rondscharrelt, om maar een voorbeeld te noemen. En een hond die en thousiast zijn baas begroet, maakt een an der geluid dan een waakse hond die alarm slaat. Die aandacht voor de taal van dieren is de laatste jaren flink toegenomen. Binnen de ethologie (diergedragskunde) is het mo menteel zelfs een 'hot item'. Zo loopt aan de Vrije Universiteit van Amsterdam op dit moment een onderzoek naar het geloei vankoeien. Onderzoekers werken aan een computersysteem dat naar koeien luistert en het geloei van de dames registreert. Zo'n computer zou een uitkomst kunnen zijn voor de veeteelt, omdat op die manier belangrijke gegevens over de beestenboel op tijd aan de boer gemeld kunnen wor den. Het geluid van een koe die tochtig is bijvoorbeeld, wordt tijdig door de com puter herkend, zodat het beest zo snel mo gelijk door de stier kan worden gedekt. En dank zij het geregistreerde gekreun van een zieke koe, kan eerder de dierenarts worden gebeld. Kippenhok Op de Landbouwuniversiteit van Wage ningen leggen wetenschappers hun oor te luister in het kippenhok. Kippen blijken over een uitgekiend communicatiesys teem te beschikken. Onderzoekers onder scheiden wel 25 tot 30 geluiden die elk een eigen specifieke betekenis hebben. Typisch getok Een daarvan is het gakelen. Als een kip gakelt, dan zit ze beslist niet lekker in haar vel, zegt gedragsbioloog ir. Patrick Zimmerman, die aan het onderzoek mee werkte. Dat typische getok blijkt zelfs een uiting van ernstige frustratie te zijn. Gakelen is, zegt Zimmerman, een onmis kenbaar geluid, dat duidelijk afwijkt van kakelen, tokken en kukeleku-en. Het is een langgerekte kakel, die wordt afgeslo ten met een aantal korte tokken op het eind. Zeurderig, klinkt het. Beetje schor ook. 'Pwoooooooooook, pwok, pwok, pwok....', komt het zielig uit de mond van de wetenschapper, die voor het onderzoek vele uren doorbracht in de stallen op het universiteitsterrein en zoveel mogelijk gegakel op de band opnam. Zimmerman: „Centrale vraag in het on- derzoek was: hoe kunnen we meer inzicht krijgen in het welzijn van leghennen? Om daar achter te komen, werd vroeger bin nen de ethologie voornamelijk gekeken naar het gedrag van dieren. Of ze stereo tiep gedrag vertoonden, bijvoorbeeld. Gaandeweg kwamen onderzoekers er achter dat je van de geluiden die dieren maken ook kunt afleiden hoe het met hun gemoedstoestand gesteld is. Ik denk zelfs dat je op die manier meer te weten komt dan wanneer je alleen maar naar het ge drag kijkt, al kun je natuurlijk nooit pre cies zeggen wat er in zo'n beest omgaat." Voor het onderzoek stopten de Wagening- se onderzoekers de kippen in zogenoemde Skinner-boxen en leerden ze om met de snavel op een knopje te drukken zodra er een rood lampje ging branden. Deed de kip dat goed, dan volgde er een beloning in de vorm van eten. Vervolgens lieten de onderzoekers nogmaals het lampje bran den, terwijl ze dit keer het dier geen voer gaven. Het beest raakte daardoor derma te gefrustreerd dat het een bepaald geluid begon te maken, dat onder de kippenon- derzoekers inmiddels bekend staat als ga kelen. Zimmerman: „Hoe hongeriger het dier, des te meer en des te harder het ga- kelde. Conclusie: een kip die flink gakelt, geeft een signaal af dat het niet zo goed met haar gaat." Leefomstandigheden Met de uitkomst van het Wageningse on derzoek in de hand is het mogelijk om de kwaliteit van de leefomstandigheden in een kippenhok vast te stellen op basis van de geluiden die de leghennen maken. Of de dames wel tevreden zijn over hun huis vesting, bijvoorbeeld. En of hun nieuwe buren ze wel aanstaan. Want neem nu een legbatterij. Daar is het gakelen aan de orde van de dag, zo heeft foto Lex de Meester Zimmerman ontdekt. „Ze doen niet an ders. Je kunt er dus wel van uitgaan dat kippen in een legbatterij voortdurend on gelukkig zijn." Nu is die constatering op natuurlijk niet verbazingwekkend en het zal ongetwij feld koren op de molen zijn van dierenbe schermers. Zimmerman: „Van veel huisvestingssystemen in de intensieve pluimveehouderij kun je op je klompen aanvoelen dat het niet goed voor het wel zijn van kippen is, omdat de dieren ernstig beperkt worden in hun bewe gingsvrijheid. Wij hebben dat nu ook we tenschappelijk weten aan te tonen." Maar de kippenonderzoeker maakt zich geen illusies. Hij verwacht niet dat boe ren massaal de oren zullen gaan spitsen. „Het welzijn van kippen zal veel pluim veehouders een worst zi j nBoeren vinden toch al vaak dat dit soort onderzoeken geen nut hebben. Natuurlijk, iedere boer hééft hart voor zijn beesten en wil dat het ze goed gaat, maar het belangrijkste is dat de leghennen voldoende produceren. Ik heb eens een boer gesproken, die ver telde dat hij dat gakelen juist wel mooi vond. Hij had altijd gedacht dat het een teken van herkenning was. Alsof ze hem daarmee begroetten. Zodra hij de stal deuren opendeed, begonnen alle leghen nen te gakelen. 'Het lijkt wel of ze me toe zingen', zei hij." Corine van Zuthem Een nog vrij jong verzamelge bied is dat van de zegelmeer lingen, of vriendschapszegels. Verzamelaars van meerlingen kunnen 16 oktober weer een drie ling aan hun collectie toevoegen, want dan bezegelen Duitsland, Frankrijk en Luxemburg het in oktober 1980 gesloten regionale grensoverschrijdende samenwer kingsverband tussen Saarland, Lotharingen en Luxemburg elk met een zegelOp de zegéls (thema Eruropa) drie in elkaar grijpende pijlen en de tekst Sar-Lor-Luxe. Bovendien op de Luxemburgse (16 L), de Franse (2,80 f.) en de Duitse zegel (110 pfde tekst Espace-Eu ropeen. Luxemburg komt 16 oktober met nog twee series. Oude staande klokken en wandklokken sieren een serie van drie zegels (16 f. uit 1816, 32 f., ca. 1850 en 80 f., 1815) en op twee zegels worden oude molens in beeld (tekeningen) ge bracht: 16 f., de molen van Kal- born (16e eeuw, gesloopt in 1982) en 50 f., de Ramelli-molen uit 1588. De pas verschenen Prifix-catalo- gus (56e editie, 97-98, 520 pag.) voor Luxemburgse zegels en tele foonkaarten (uitgave Ungeheuer, L-1724 Luxembourg) is nog weer completer dan vorige edities. Prettig blijft dat ook de jaartabel len (plus prijzen) van Europa-ze gels nog steeds worden opgeno men. Noorwegen heeft in navolging van veel andere landen (waaronder Nederland) een 'postzegelvereni ging) voor junioren (van zes tot twaalf jaar) opgericht. Doel uiter aard om de jeugd erop te wijzen dat het verzamelen van postzegels (de populairste hobby ter wereld) geen passieve hobby is en dat ver zamelen een combinatie is van spelen en leren, van creatief en systematisch denken. De officiële oprichting van de ver eniging - met een clubblad ge naamd Fri (postzegel) Frank (een postzak) had 16 september in Trondheim plaats. Er verschenen toen onder de titel 'Een hobby zonder grenzen' tevens twee 3,70 kr,-zegels (oplagen: 5 en 8 miljoen) waarop onder andere de Noorse vlag, dieren, een auto en muziek instrumenten. Eveneens verschenen 19 septem ber twee portretzegels gewijd aan culturele persoonlijkheden: de componist Harald Saeverud, 1897-1992 (10,00 kr., oplage 5 mil joen) en de schrijver Tarjei Vesaas, 1897-1970 (15 kr., oplage 4.8 mil joen). Zweden heeft dit jaar de Dag van de Postzegel op 4 oktober gevierd. Het thema is 'de auto' en in dat ka der hebben op die dag in samen werking met plaatselijke filatelis tenverenigingen en autoclubs over geheel Zweden zo'n twee honderd evenementen plaats ge had. Als filatelistisch hoogtepunt ver scheen een boekje met zes brev-ze- gels (zonder waarde-aanduiding; voor binnenlands briefverkeer) waarover klassieke auto's uit de jaren vijftig en zestig rijden. Op de bovenste rij van links naar rechts: een Volvo Duett uit 1958, een Che vrolet Bei-Air uit 1955 en een Por sche 356A Coupé uit 1959; onder: een Citroen Bil uit 1952 (de be roemde Avant Traction, 1934- 1957), een Saab 96 uit 1963 (met aan het stuur de Zweedse rallyrij der Erik Carlsson tij dens deRalley van Monte Carlo) en een Jaguar E- type uit 1961. SVERIGE BREV Telefoonkaarten - Behalve de in de vorige rubriek genoemde tele foonkaarten heeft PTT Telecom in september nog een serie uitgege ven. Drie kaarten met waarden van vijf, tien en 25 gulden; thema 'Euro'. Voor verzamelaars is een speciaal mapje samengesteld (op lage 5000 stuks). De vijf-gulden- kaart is alleen te verkrijgen door aanschaf van dit mapje. De oplage van de tien-guldenkaart is 600.000 stuks, die van 25 250.000. Bijzondere vlucht - Op 28 oktober wordt door de KLM met een Boeing 747-400 een eerste lijn- vlucht uitgevoerd (vluchtnummer KL 869) op het traject Amsterdam-Sapporo-Nagóya (Japan). Zowel voor de stop in Sapporo als de eindbestemming Nagoya wordt een bijzonder post stempel gebruikt. Uw correspon dentie (luchtposttarieven) kunt u (.in een gefrankeerde omslag/envelop) tot uiterlijk 21 oktober zenden aan: PTT Post de Verzamelservice, Postbus 30051, 9700 RN Groningen. Op de omslag vermelden 'KLM vlucht Sapporo' of 'KLM vlucht Nagoya'. San Marino heeft 27 juni met als thema 'natuurmonumenten' vier zegels uitgebracht waarop bomen: 50 1., Pinus pinea, 800 1., Quercus pubescens, 1800 1., Juglans x-egia en 2000 1., Pims cummunis. Ver der: 17 juni. 120 jaar postzegels in San Marino, 4 x 800 1., pei'sonen; 18 septembei', zaligverklaiing (27 september) van Baitolomeo Maria dal Monte (1726-1778). 8001., mo nument en kerk; 17 september, vel met zestien 800 lii-e-zegels, (Itali aanse) stripfiguren. Hero Wit Cryptogram Horizontaal: Gespeeld door een vluchtige Noorse geest (7); 7. Tel verstandi ger om de tijd aan te ge ven? (12); 10. Laat zien dat je een vent bent via je tim bre! (12); 12. Europeanen die beneden op de grond komen (12); 14. Van die be- dièning moet je slag heb ben (7); 15. Kapitalistisch land (3); 16. Die verbinding laat geen indruk na (8); 18. Geen uitweg meerweten in de gevangenis (10); 19. Niet gesproken als maagd (8). Verticaal: 1Hardloper met lange oren (4); 2. De prijs van godsdienstige verhef fing? (16); 3. Die jongen heeft de naam niet bang te zijn (4); 5. Dienstgebouw (4); 6. Van een dar een wiel maken (9); 8. Deel van de vloot in het lijstje volgens de letter (7); 9. Wat men mist aan de veerkracht van het energiebedrijf (6); 11. Hij staakt niet mee want hij gaat naar bed! (12); 13. Op paardjes en kaartjes (10); 16. Te vet om snel te zijn (4); 17. Gek bakbeest (5). Oplossing De sleutelwoorden van het kruis woordraadsel van vorige week zijn: proviand en militair. De prijswinnaar van de VVV-bon van f 50,- is L. de Putter, A. Deken straat 21, Terneuzen. De VVV-bon- nen van f25,- gaan naar: G. de Rui ter, Moermondsweg 15, Renesse; P.B. Tanis, Korte Sintjanstraat 2, Zierikzee en A.T. Verschuur, Golda- meirstraat 25, Goes. De prijzen zullen binnenkort worden toegezonden. Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzel redactie PZC Postbus 466 4380 ALVLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de volgende prijzen beschik baar: eerste prijs een WV-bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een WV-bon van f 25,De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45