Oude zonnecel in nieuw jasje PZC Internetgebruikers kunnen echt verslaafd raken Digitale lifestyle volgens Microsoft wetenschap en techniek 43 Productie kan goedkoper en duurzamer computertaal Virtuele goudvis MOPy zaterdag 11 oktober 1997 Daken en buitenmuren die bestaan uit zonnecellen in plaats van dakpannen en bakstenen. Nu nog een peperdure, dus voor de meesten van ons onhaalbare aangelegenheid; straks echter binnen bijna ieders handbereik. Tenminste, als dat wat medio dit jaar tijdens een conferentie in San Francisco ter tafel kwam, binnen afzienbare termijn op grote schaal zal worden toegepast. De conferentie, georganiseerd door de Amerikaanse Materials Research Society, werd ook bijgewoond door onderzoekers van maatschappijen in de Verenigde Staten en in Japan, waar men zich hoofdzakelijk met de productie van zonnecellen bezighoudt. Conclusie: de productie van zonnecellen kan niet alleen veel goedkoper maar ook minstens zo duurzaam. A 6.3 nm De productiemethode van de huidige generaties zonnecel len is nu gericht op het maken van zo zuiver en gelijkmatig mogelijke (silicium)kristallen. Maar hoe goed deze kristallijne cellen ook gefabriceerd worden, hun rende ment is en blijft laag: maximaal ongeveer veertien procent. Ster ker nog: het rendement neemt af met de tijd. In zekere zin veroor zaakt licht dus slijtage aan het materiaal waar het op valt. In onze onmiddellijke omgeving kunnen' we dat ook zien aan materialen die veelvuldig aan zonlicht blootstaan, zoals dakbedekking (lood, zink) en kunststoffen (bij voorbeeld pvc-regenpijpen). Door dit 'optische verweringsproces' neemt het rendement van zelfs de beste zonnecel binnen een jaar af van de oorspronkelijke veertien procent tot ongeveer de helft daarvan. Het maken van kristallijn silicium is duur omdat men zich door aller lei technologische bochten moet wringen om de vereiste regelmaat in de kristalstructuur te bereiken. Uiteraard dalen de kosten als je het als producent niet zo 'nauw' hoeft te nemen bij de productie. Maar dat heeft, in het geval van zonnecellen, dus weer consequen ties voor het rendement: hoe 'on zuiverder' (lees: onregelmatiger) je siliciumkristallen zijn, des te la ger hun rendement. De onderzoe kers claimden in San Francisco die relatie doorbroken te hebben. En dat niet alleen, de doorbraak is zelfs bereikt met 'onzuiver' (amorf) silicium, Hier is goedkoop dus niet duurkoop, zoals het spreekwoord luidt, maar duur zaam. Doorbraak Deze vondst, die door de weten schappers zelf „een doorbraak in de energie-voorziening" genoemd wordt, is één van de resultaten van jarenlang onderzoek. Onderzoek dat vooral was gericht op de vraag op welke wijze het 'verwerings- pi'oces' kon worden vertraagd of eventueel zelfs gestopt. Uitgaande van het al jaren be staande vermoeden dat de verwe ring gezocht moet worden in che mische absorptie van lichtdeeltjes (fotonen), ging men de invloed na van allerlei materialen die tijdens de vervaardiging van silicium werden toegevoegd. Het bleek dat waterstofgas het gewenste effect had. Door dit te combineren met de toepassing van meerdere, dun ne siliciumlagen kon men niet al leen het tempo waarin de 'verwe ring' voortschreed vertragen maar de cellen ook 'gevoeliger' maken voor andere golflengten dan al leen die waar zichtbaar licht uit bestaat. Zo bleek toevoeging van sporen van het element germani um (ontdekt in 1886) zelfs stroom op te leveren door infrarood licht op de betreffende cellen te laten vallen. Hoe men er precies in geslaagd is de genoemde combinatie van fac toren toe te passen bij (goedkope) amorfe zonnecellen, houden de maatschappijen, zo meldt het blad New Scientist, geheim. Blijkbaar zijn de inmiddels aangevraagde patenten nog niet helemaal rond en misschien heerst er bij de on derzoekers zelf, ondanks alle opti misme die men in San Francisco liet zien, nog enige onzekerheid. Bovendien is er, volgens New Sci entist, nog de moeilijkheid van 'competitie' met fossiele brand stoffen (gas, olie en steenkool) die nu op grote schaal voor de energie voorziening worden gebruikt. Of liever gezegd: verbruikt. Willen amorfe zonnecellen daarmee con curreren dan moet hun rendement minimaal vijftien procent bedra- Veel ouders, echtgenoten, vrienden en familieleden van fervente computeraars weten het al lang: Internet werkt verslavend, het is een soort drug. De criticasters van de inderdaad slechte gewoonte urenlang achtereen over een toetsenbord gebogen naar een beeldscherm te turen, hebben het gelijk aan hun kant gekregen. En niet van de eerste de beste: dr. Kimberly S. Young is universitair docent psychologie en internationaal erkend als een autoriteit op het gebied van Internetverslaving. Zij is verbonden aan de universiteit van Pittsburgh (VS) en - geloof het of niet - aan het Center for Online Addiction, een soort centrum voor Internetverslaving dus. Young verdiept zich al jaren in het fenomeen en heeft erover meer dan 360 publicaties het licht doen zien. De schrikbarende con clusies van haar laatste onderzoek zijn onlangs op een congres van de American Computing Psychologi cal Association gepresenteerd. Die zijn niet mis: Internetgebrui kers kunnen wel degelijk ver slaafd raken aan hun bezigheid en vertonen daarbij afkickverschijn selen die vergelijkbaar zijn met die bij alcohol- en drugs verslaafden. Erkenning Onder werkers in de geestelijke volksgezondheid groeit inmiddels de erkenning dat Internetversla ving een ziekte is met alle negatie ve gevolgen van dien voor het soci ale en -familieleven, de werkkring en voor de financiële handel en wandel van de patiënt. Internetjunkie Een belangrijk gemeenschappe lijk kenmerk van de Internetjun- kies is dat ze gemiddeld meer dan veertig uur per week op het Net zijn te vinden. Zij houden zich voornamelijk daar op waar ze spelletjes kunnen spelen en in babbelboxen en nieuwsgroepen. Zomaar rondsnuffelen op het Net naar interessante wetenswaardig heden, het zogenoemde surfen, doen ze zelden. Opmerkelijk aan Youngs onder zoek is dat niet de gemiddelde In ternetgebruikers, werkende jon gemannen, verslaafd raken. Nee, het zijn voornamelijk huisvrou wen, ouderen, gehandicapten en studenten. Tweeënveex-tig procent van alle Netverslaafden is afkom stig uit een van deze bevolkings groepen. Van de gewone groep pc- gebruikex's, werkende jongeman nen, raakt slechts acht px-ocent 'hooked' aan het Internet. Afkickverschijnselen Net zoals bij echte junks het geval is, hebben velen al eens gepro- beex-d af te kicken. Ze zeiden hun Intemet-aansluiting op, koppel den hun modem los en verkochten de pc. Cold Turkey dus. Maar de afkickverschijnselen bleek de meesten toch te heftig. Bijna ie- dereen installeerde binnen enkele maanden het hele zaakje weer op nieuw en Intei'nette veiwolgens vrolijk verdei*. Young noemt dat ziekelijk Internetgebruik en ze waarschuwt deze verslaving niet met een glimlach af te doen. Internetters die twijfelen of zij tot de risicogi'oep behoren, kunnen op http://www.pitt.edu/_ksy/ mee doen aan het voortgaande onder zoek van Young of deelnemen aan de praat-hulpgroep die zij er heeft opgezet. De Internetjunkie met af kickverschijnselen kan er terecht bij soortgenoten voor geestelijke steun en bij Kimberly Young zelf natuurlijk voor de nodige spiritue le begeleiding. Dat moet echter weer via dat ver maledijde Internet. Zo komen de slachtoffers nooit van hun versla ving af, mag je vrezen. Maar geen nood, Young is niet gek. Speciaal voor Internetverplaafden, hun fa milie en vrienden, heeft ze haar be vindingen nu ook te boek gesteld. En dat kan meteen de eerste stap naar genezing betekenen: het le zen van een boek bijvoox-beeld. Haar boek. Bx-iljant, die Young. De homepage van Kimberley Young. Dr. Kimberly S. Young or of Psychology Conventionele zonnecellen met duizenden tegelijk op een van de zonnepanelen van de Hubble Space Telescope bevestigd: peperduur en bovendien maar tijdelijk bruikbaar. Al jaren onderzoekt men hoe het rendement van zonnecellen is op te voe ren, zoals hier door gebruik te maken van meerdere ref Iectielagen die elk een ander golflengtegebied reflecteren, tot in het röntgengebied toe. Voor de telefoonbedrijven over de hele wereld zijn weer gouden tijden aangebroken. Microsoft heeft vorige week zijn nieuwste Internet Explorer gepresenteerd: de versie 4.0, afgekort IE 4.0. Dit programma is gi-atis van het Internet te plukken. Nou ja, gratis, met een modaal 28.8 Kb-modem kost het, afhankelijk van de afstand waai'over het programma nxoet worden getransporteerd, toch gauw een uur of vijf om het binnen te halen. En dan heb je alleen nog maar het standaardpakket: de browser, waarmee op het World Wide Web kan worden rondgezworven, en Outlook Express, Microsofts nieuwe manier om e-nxail en nieuws te beheren. Die wachttijd kan nog flink oplopen, omdat de lijnen naar de computers die Internet Explorer 4.0 distribueren overbezet zijn. Honderdduizenden computerbezitters zijn tegelijk bezig het programma naar zich toe te halen. Goed, de meeste computergebruikei's maken doorgaans contact met het Internet door een telefoonnummer birmen het basistariefgebied te kiezen, maar dan kost het downloaden toch minimaal een tientje. De telefoonbedrijven zijn er goed mee. Introductie van nieuw programma Explorer Bij de introductie van haar nieuwste product heeft Micro soft weer een wervende kreet be dacht: The Web the Way you Want it. Onno Hektor van de Neder landse vestiging van Microsoft be weerde tijdens de presentatie van Intei-net Exploiter 4.0 dat het pro- gx-amma computerbezitters in staat stelt een echte Web-lifestyle te ontwikkelen. Zo'n vaax-t zal liet wel niet lopen. In feite is het pro- gramma niets meer of minder dan een vernieuwde en uitgebreidere versie van aflevexing 3 en die was weer datzelfde ten opzichte van Internet Exploiter 2. Dat betekent dat IE 4.0, zoals nieuwe vei'sies van computeiprogramma's plegen te doen, andennaal hogei*e eisen aan de computer stelt. En daar door worden bedrijven en paxticu- lieren die bij de tijd willen blijven, steeds opnieuw gedwongen hun apparatuur te vervangen lang voordat de technische levensduur ex-van is verstreken. Een voordeel van IE 4.0 vergele ken met zijn voorganger is dat het px-ogx-amma sneller opstart. De adressen van favoriete web-sites kunnen makkelijker worden be heerd. Datzelfde geldt - met be hulp van Outlook Express - voor e-mail en nieuwsgi'oepen. Met een technologie die in het Nederlands vex-taald 'actieve kanalen' heet, kan de computergebx-uiker auto matisch int'oi-matie van voor dat doel geselecteerde leveranciers naar zich toe halen. Over de hele wereld hebben inmiddels al ruim 500 aanbieders besloten van deze technologie gebi'uik te maken. Daarbij zijn voorlopig negen Ne derlandse, waaronder Het Finan- cieele Dagblad. KI uwer, Reed El- seviei-, Tros en Veronica. Verdringen Microsoft is al enkele jaren bezig concurrent Netscape van de eex-ste plaats op de browsei-markt te ver- dx-ingen. Dat lukt ondarxks al het gewicht dat de software-gigant in de strijd werpt, maar langzaam. Op ruim een derde van de PC's die vexbinding kunnen maken met het Internet, draait Explorer. De ï'est is voox-zien van Navigator of Com municator, zoals de eveneens drastisch uitgebx-eide nieuwste vei-sie van het product van Nets cape heet. De machtsstrijd tussen het gx-ote Microsoft en het veel kleinere Netscape is voor veel computerbezittex-s juist aanlei ding voor het programma van de laatste onderneming te kiezen. Ze hebben het gevoel dat ze toch al zo afhankelijk zijn van Microsoft. Beide programma's doen trou wens niet veel voor elkaar onder en de ontwikkelaars ervan zijn voortdurend bezig vondsten van de concurrent nóg beter in hun ei gen product te verwerken. Veel van wat IE 4.0 biedt, heeft Nets cape onder andere benamingen ook in haar pi-ogramma verwerkt. Daardoor is overstappen van Netscape op Microsoft en omge keerd nauwelijks zinvol. Wie een maal thuis is in een van de twee programma's, heeft dan ook al gauw de neiging het bij de ver trouwde leverancier te houden. IE 4.0 verandert desgewenst het aanzien van het bux-eaublad van Windows. Daai-door kunnen be standen op een en dezelfde manier worden opgeroepen, of ze nu op de harde schijf van de eigen PC, op het Internet of op een andex-e com puter in een nelwei'k staan. Deze functie wex-kt ovex*igens alleen als de taal van IE 4.0 ovex-eenkomt met die van Windows 95. Omdat op bijna drie kwax-t van de PC's in Nederland de Nedei-landse versie van Windows 95 is geïnstalleerd, moeten de meeste computerge bruikers nog een week of vier wachten tot ze met deze nieuwig heid kunnen kennismaken. Tegen het eind van deze maand is de Ne derlandse vei-sie pas gei'eed. Ben Jansen gen. Nu is dat nog maximaal 14,6 procent en dat loopt na anderhal ve maand van onafgebroken ge bruik tex-ug tot iets onder dertien procent. „Maar we zijn er zo goed als bij na", zo klonk het herhaaldelijk in San Fx-ancisco. Ben Apeldoorn Een belangrijk gemeenschappelijk kenmerk van de Internetjunkies is dat ze gemiddeld meer dan veertig uur per week op het Net zijn te vin- Hans Sonders den. MOPy Fish zwemt als Screensaver over een inktzwai'l beeldscherm en moet verzorgd, gevoed en beziggehouden worden. Dr. kmbiily Touej i» nxnal praftwior mi.---;: ora votil bKcne adilccd O dra;!, ti Een spiering uitgooien om een kabeljauw te vangen. Een bekend spreekwoord, dat maandelijks bij de Staatsloterij duizenden harten sneller doet kloppen. Maar ook Hewlett Packai'd (HP) heeft ervan gehoord. In navolging van tamagotchi, het bekende Japanse virtuele knuffeldier, stelt HP de pc-gebruikers gratis een huisdier ter beschikking: de goudvis MOPy Fish. Deze goudvis zwemt als screensaver over een inktzwart beeldscherm en moet verzorgd, gevoed en beziggehouden woi'den. Hij heeft uiteraard zijn portie visvoer nodig en de nodige beweging. De levensechte bewegingen van de vis zijn gebaseerd op meer dan een miljoen echte filmbeelden van de moeder van al deze vissen. Wie goed voor zijn MOPy-fish wil zorgen kan het virtuele aqaiïum aankleden met een plant, een luchtpompje en een x-egelbare thermostaat. Die zijn te kx-ijgen in ruil voor punten. En hier komt uit eindelijk de vis uit de mouw: die krijg je als je je pi-inter gebruikt, liefst voor het maken van duplica ten. HP bindt namelijk de strijd aan met de fotokopieei'apparaten. Het maken van MOPy's meervou dige originele prints) is volgens HP eenvoudiger dan het maken van één afdruk die vervolgens on der het kopieerapparaat wordt vermenigvuldigd. Lucratiever ook, vooral voor HP. dat nu een maal een belangrijk deel van zijn geld vexdient met printers, inkt en papiex*. De vis wordt daarmee duur betaald. Hoewel, de inventieve ge bruiker kan de MOPy-software gemakkelijk voor de gek houden door het maken van blanco af- dx'ukken... HP hoopt natuurlijk met name be drijven zo ver te krijgen dat ze meer printen en minder kopiëren. Het concern wijst dan ook op de betere kwaliteit van een print bo ven die van een kopie, en het ge bruikersgemak door de bediening vanaf de werkplek. HP stelt de softwai-e gratis ter be schikking. MOPy Fish is ook te downloaden van het internet: ww- w.hp.com/go/fish. Hij zwemt on der Windows 3.11 en Windows 95 (niet onder NT) en vergaart zijn punten ook bij andere dan HP- printers. Will de Raaff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43