Met het hoofd in de ruimte Mitsubishi vervolmaakt dieselmotor PZC Suzuki Wagon R+ Luxe Vectra's Yamaha-motor rijdt concurrentie zoek auto motorfiets 41 kort autonieuws zaterdag 11 oktober 1997 Het is eigenlijk niet helemaal eerlijk om de Daihatsu Move en de Suzuki Wagon R+ over één kam te scheren. De Move is name lijk afgezien van wat stabiliseren de modificaties aan het onderstel gelijk aan het Japanse model. Su zuki durfde het niet aan om de Ja panse versie van de Wagon R zo maar in Europa te verkopen. Europeanen hebben gemiddeld genomen een wat forser postuur en daar passen er naast elkaar geen twee van in de Japanse Wa gon R. Daarom maakte Suzuki de auto bijna twintig centimeter bre der en noemde deze versie Wagon R+ (dat plusje behoort bij de naam omdat het de brede variant is). De ze versie staat nu voor 23.995 gul den in de showrooms van de Ne derlandse Suzuki-dealers. Meer motor De verbreding van de carrosserie is niet het enige verschil tussen de Japanse en de Europese Wagon R. De plus beschikt namelijk ook over een andere motor, die een ci linder meer heeft. Dus staat er dwars voorin geen 700 cm-drieci- linder, maar een éénliter viercilin- der met 48 kW/65 pk. Daar kun je in de stad en op de buitenweg goed mee uit de voeten. De Suzuki Wa gon R+ accelereert vlot en kan tot zo'n 110 kilometer per uur goed mee komen. Daarboven gaat de luchtweerstand van de carrosserie hem parten spelen. Een snelheid van dik 130 km/h haalt de Wagon R+ nog wel, maar veel meer zit er niet in. De opgegeven top van 140 haalden we alleen na lang aan dringen. De snelweg is duidelijk niet de plaats waar de Wagon R+ zich in zijn element voelt. Bij hogere snel heden wordt de motor rumoerig en dat tast het comfort aan. Boven dien is de hoge carrosserie dan ook niet helemaal vrij van windgeruis en het is erg waarschij nlij k dat het brandstofverbruik eveneens wat hoger zal worden. De door de fa brikant opgegeven verbruikscij fers zijn overigens laag: gemid deld moet de Wagon R+ met 6 liter per 100 km kunnen uitkomen (1 op 16,6). Op het weggedrag van de Suzuki Wagon R+ is niet veel aan te mer ken. De auto is rechtuit mooi sta biel en heeft een vertrouwenwek kend bochtgedrag. Daarbij helt de carrosserie wel wat over, maar het wordt niet echt oncomfortabel. Omvallen zal de auto in elk geval niet. MPV's of wel ruimte-auto's clai men extra ruimte in het interieur te bieden en dat geldt natuurlijk ook voor de dwerg-uitvoeringen daarvan. Die extra ruimte wordt gecreëerd door de passagiers wat meer rechtop te laten zitten. Som mige mensen vinden zo'n zitposi- tie plezieriger en ook de wat mak kelijkere instap van een hogere auto wordt op prijs gesteld. De Suzuki Wagon R+ meet in de hoogte ruim 1,70 meter bij een lengte en breedte van respectieve lijk 3,41 en 1,58 meter. Een be stuurder van gemiddelde lengte heeft daarmee achter het stuur zittend heel veel hoofdruimte. Tussen hoofd en dak gaapt nog ze ker tien centimeter. Ook op de an dere zitplaatsen is zoveel ruimte over. Je zou denken dat de Wagon R+ best wat lager had gekund. De interieurruimte heeft mooi ge profiteerd van de verbreding van het koetswerk. Je zit niet direct meer schouder aan schouder, ook al is het nog altijd niet riant. En achterin kun je beslist niet met meer dan twee personen naast el kaar zitten. We vragen ons trou wens wel af hoe die Japanners dat voor elkaar krijgen in hun bijna twintig centimeter smallere uit voering. De bagageruimte houdt niet over, maar dat is ook niet gek bij een lengte van 3,41 meter. Wel biedt de Wagon R+ de variabiliteit om door het neerklappen van de achter bank extra laadruimte te creëren. Veilig De tijd dat kleinere auto's auto matisch ook een stuk kariger wa ren uitgerust lijkt zolangzamer- hand achter ons te liggen. De Suzuki Wagon R+ mist op het ge bied van veiligheid en comfort ei genlijk helemaal niets. Voorin zijn airbags voor de bestuurder en de passagier te vinden, de veilig heidsgordels vóór zijn in hoogte verstelbaar en voorzien van gor delspanners en in alle vier de por tieren zitten stalen balken. Verder noteren we elektrische, snelheidsafhankelijke stuurbe krachtiging (die perfect zijn werk doet en ook nog wat brandstof be spaart), elektrisch bediende ra men vóór en centrale deurvergren deling. Tegen meerprijs is bovendien airconditioning ver krijgbaar. Om diefstal van de auto te bemoeilijken is er een elektroni sche startonderbreker. De Suzuki Wagon R is in Japan on gelooflijk populair. Soms worden er per maand meer dan 20.000 exemplaren verkocht. In Neder land wordt over het algemeen een beetje vreemd tegen de auto aan gekeken. Om het model nadruk kelijk onder de aandacht van het grote publiek te brengen is de Ne derlandse importeur een soort promotietour gestart door Neder land. In oktober en november trekt een vloot van zestien van deze mobiel tjes door Nederland. En er worden dertien regionale bijeenkomsten georganiseerd. Daarmee hoopt Suzuki minstens het succes van de Daihatsu Move te evenaren, waar van er in luttele maanden al ruim 1000 werden verkocht. Mario Vos Japanse autoproducenten zijn ware specialisten in het bouwen van kleine auto's. En daarbij beperken ze zich sinds enige tijd niet meer tot de gebruikelijke automobiele dwergen van het type Alto, Cuore en Vivio, maar ontwikkelen ze nu ook een merkwaardig soort korte, hoge modellen: de zogenaamde mini-MPV's. Die zijn in Japan in korte tijd enorm populair geworden. Daihatsu bracht in ons land een half jaar geleden al de Move op de markt, Suzuki volgt nu in het kielzog met de Wagon R+. De in Nederland uitgebrachte Suzuki Wagon R-tis een verbrede versie van de in Japan zeer populaire ruimtewagen. Yamaha fluit al jarenlang een aardig deuntje mee in de klasse der supersportmoto ren, maar het merk had de afge lopen jaren geen antwoord op de onoverwinnelijk geachte Honda CBR 900 RR Fireblade. Die lichtgewicht (183 kg) met een surplus aan motorvermo gen (128 pk) veroverde niet al leen de harten van sportief in gestelde motorrijders, maar verwierf bovendien een riant marktaandeel. Dat mede daar door in Milaan reikhalzend naar de komst van vierde gene ratie van de Fireblade werd uit gekeken, is dus niet verwon derlijk. En opnieuw leek de Honda z'n positie sinds 1992 ver worven positie te kunnen con solideren: twee pk meer 13 0 bij 10.500 tpm) en drie kilo lichter (180 kg). Ook de trekkracht nam toe tot 92 Nm bij 8.500 tpm. Kat in t' bakje toch? Niet helemaal dus, want de concur rentie besloot actie te onderne men. Yamaha nam als eerste de (boks)handschoenop en haalde echt alles uit de kast om de Fi reblade knock out. te slaan. Om die genadeslag uit te kun nen delen, riep Yamaha project '08R' in het leven. De ontwik- kelingstechnici hadden carte blanche. Zolang het eindresul taat maar krachtiger, lichter en compacter was dan 'die verma ledijde Honda', Te oordelen naar datgene wat '08R' ople verde, hebben de techneuten bij Yamaha zich meer dan ge middeld van hun taak gekwe ten. want de YZF-R1 verslaat niet alleen de Honda maar ook alle andere klassegenoten op alle fronten: 150 pk. 177 kilo gram en de wielbasis (1395 mm) van een wegracer. Uiteraard zit de vloeistofge- koelde twintigklepper op nieuw berstensvol technologi sche hoogstandjes. Zo is bijvoorbeeld de elektronische CDI-ontsteking bij de YZF ge koppeld aan de gekozen ver snelling (Gear Position Sensor) en het toerental afhankelijke uitlaatsysteem (EXUP). Het motorblok is trouwens niet al leen ultracompact, maar ook ultralicht. Vergeleken met de YZF 1000 Thundercat is het blok ruim acht centimeter kor ter, terwijl het slechts 63,6 kilo op de weegschaal brengt. Maar ondanks die compacte bouw- maten bedraagt de vermogens opbrengst een meer dan riante 150 pk/110,2 kW bij eenrelatief bescheiden 10.000 rpm. Koppel Ook het koppel is bepaald niet beroerd te noemen: 108,3 Nm. In de chopperwereld zou een motor met een dergelijk koppel als tractor bestempeld worden. Uiteraard werd ook het rijwiel gedeelte niet onberoerd gela ten: Deltabox I werd vervangen door het nog stijvere Deltabox II. Bovendien moeten een extra lange achtervork en een upside down vork voor met relatief lange veerwegen (135 mm) voor een betere voertuigbeheersing zorgen bij hoge snelheden of snel accelereren. Dubbele Brembo's voor (298 mm) en een enkel exemplaar achter (245 mm) zijn verantwoordelijk voor de remvertraging van een motor die zich op zeer brede sloffen over het asfalt ver plaatst. Waarmee eigenlijk zoveel ge zegd is dat vrijwillige vermo gensbeperking met de komst van de YZF-IR nu definitief een gepasseerd station lijkt te zijn. Wie volgt? Ruud Vos De Yamaha YZF-R1 Als Opel een actiemodel aan duidt met 'Diamond', dan be treft dat over het algemeen een op vallend luxe uitgeruste auto. Dat geldt ook voor twee nieuwe, aan trekkelijk geprijsde Vectra-ver- sies: de Pearl en de - jawel - Dia mond. Ze zijn er allebei als vierdeurs se dan, vijfdeurs hatchback en Sta tionwagon en kunnen worden geleverd met vrijwel alle Vectra- motoren. In 'Pearl'-gedaante (vanaf 42.950 gulden) krijgt de Vectra vijfspaaks lichtmetalen wielen met extra brede banden (195/65 R15), drie hoofdsteunen en automatische rolgordels achter, een toerenteller, mistlampen voor en speciale bekleding. De Vectra 'Diamond' heeft dat ook allemaal, maar krijgt tevens airco met Electronic Climat Control, houtaccenten op het dashboard, elektrisch te verstellen en te ver warmen buitenspiegels, in hoogte verstelbaar stuur en een vanaf het stuurwiel te bedienen radio met cd-speler. De Vectra Diamond is er vanaf 46.950 gulden. Overigens heeft Opel laten weten dat de meest luxe Vectra's, de CD en de CDX, voortaan standaard een stereo-installatie met cd-spe- ler hebben en hout-inleg' op het dashboard. De CDX is ook voor bereid op de komst van autotele foon en heeft zij-airbags stan daard. En wie, als koper van een minder luxe Vectra, 15 inch licht metalen velgen, cruise control, mistlampen of een multi-info dis play wil, is vanaf modeljaar '98 goedkoper uit. Prijs Golf vijfcilinder motor (110 kW/150 pk) kost 47.500 gulden, maar is dan standaard voorzien van een Highline-pakket. De even sterke Golf GTI met 1.8 liter turbomotor staat voor 52.395 gulden in de prijslijst. Dieselen kan men in de Golf vanaf 36.395 gulden (1.9 SDI met 59 kW/68 pk). De 1 9 TDI (66 kW/90 pk) is er voor 39.495 gulden, de snelle TDI (81 kW/110 pk) kost 41.495 gulden. Winterhand Het vrij onbekende Zwitserse bandenmerk Maloya intro duceert een nieuwe winterhand, de Cresta 220. Deze band geeft volgens de fabrikant tien procent meer grip in vergelijking met con ventionele winterhanden. Het ge heim van de Cresta 220 zit in de toepassing van silica, dat het pro fielrubber flexibel en elastisch houdt. Daardoor biedt de nieuwe band een betere acceleratie op be sneeuwd of glad wegdek en is de remweg negen procent korter. Silica heeft echter nog meer voor delen. Het materiaal zorgt voor een lagere rolweerstand, waar door het brandstof verbruik lager wordt. Het uitgekiende profiel van de Cresta 220 zorgt volgens Maloya bovendien voor een hoge re slijtvastheid. De technologie van Maloya komt deels van Vrede- stein, waarvan het merk een volle dochter is. De Maloya Cresta 220 is in ver schillende breedtem aten lever baar als 60-, 65- en 70-serie band van 13 tot en met 15 inch. T 7olkswagen heeft de prijzen be- V kend gemaakt van de nieuwe Golf. De auto zal in november in de showroom staan vanaf 32.395 gulden. Dat is wat meer dan de concurrentie voor een vergelijk baar model vraagt, maar de Golf is standaard wel voorzien van air bags voor de bestuurder en de pas sagier en ABS. Naar verwachting wordt de meest gevraagde variant de 1.6 die er vanaf 35130 gulden is. De Golf 18 5V (met 92 kW/125 pk motor met vijf kleppen per cilinder) is alleen te combineren met het uitrus tingspakket Trendline en kost dan 39.150 piek. De versie met 2,3 liter De Mayola winterhand De nieuwe verkooporganisatie Mitsubishi Motor Sales Nederland (MMSN) heeft zeer veel vertrouwen in de Carisma met de superzuinige GDI-motor. Maar liefst 2000 exemplaren zullen dit jaar nog verkocht worden. Volgend jaar moeten dat er in totaal 5000 zijn. „Dat gaan we halen", meldt MMSN vice-president Boudewijn Finson vol zelfvertrouwen. Finson heeft wellicht recht van spreken. De spraakmakende actie met de rode af fiches voor de ramen heeft voor behoorlijk wat naamsbekendheid gezorgd. De niet minder indringende reclamecampagne be treffende de GDI-motor moet de rest doen. Nadelig voor de verkoopprognoses is wel licht het feit dat de Carisma niet het meest sprekende voorbeeld van creatief auto-ont werpen is. Begrijp ons goed: er is niks mis met de Carisma. De auto heeft veel te bie den, maar echt spannend is de lijnvoering van deze Mitsubishi nou niet. Dat neemt niet weg dat er kwalitatief niets op de Carisma is aan te merken. Mitsubishi heeft natuurlijk een naam hoog te houden. Dat is niet anders met deze Carisma GDI. Deze afkoxling staat voor Gasoline Direct Injection. Daarbij wordt de benzine niet vóór de klep in het inlaatkanaal gespoten, maar onder hoge druk rechtstreeks in de ci linder. Uit het inlaatkanaal komt dus bij de GDI-motor zuivere lucht. De benzine wordt daar op een exact bepaald moment op de meest effectieve plaats bij gespoten. Op het moment dat de bougie vonkt is er dan geen sprake van een homogeen mengsel. Vlak bij de bougie is er dan een goed brandbaar mengsel dat in de lagen er om heen steeds schraler wordt. Een ultra-arm mengsel dus van 40 delen lucht op één deel benzine en dat nog net verbx-and kan wox-den. Deze techniek (Mitsubishi claimt er dex-tig jaar aan gewerkt te hebben) is niet helemaal nieuw. De bedenker van de dieselmotor, Ru- dolf Diesel, hield er zich al eens mee bezig. Mercedes-Benz bouwde een dergelijke mo tor in de jax-en vijftig en plaatste die in de 300 SL, de versie voorzien van die famexize vleugeldeuren. Maar dat was te duur en ex- deden zich te veel storingen voor. Einde ver haal voor dit Mercedes-experiment. Zuinigheid Mitsubishi echter ging gewoon door en komt dan nu de eer toe als eerste een derge lijke ulti-a-ax-m mengsel motor in een serie auto te kunnen plaatsen. Overigens zijn er wel twee inspuitpx-incipes. Met het xiltra- ax-me mengsel kan alleen worden volstaan als er weinig prestaties gevraagd wox-den. Wil de bestuux-der accelerex-en of een hogere snelheid x-ijden dan neemt de rijkheid van het mengsel evenx-edig toe en de zuinigheid af. Dat konden we ervaren tijdens een testrit waarbij zuinig gereden diende te wox-den De Carisma-diesel van Mitsubishi is uitgerust met de superzuinige GDI-motor. over een afstand van ruim 200 kilometer. Wij deden wat minder ons best en reden zo als we op drukke weekdagen in Nederland altijd rijden. Daax-bij kwam een gemiddeld verbruik van 71 liter per 100 km uit de bus. Omgerekend betekent dat 1 op 14. Collega's die echt op zuinig rijden uit wax-en en op hun dooie akkex-tje naar de NedCar-fabxleken in Bom kuierden, kwamen uit op 5,1 liter per 100 km, ofwel 1 op 19,6. Een heel fraaie waax-de natuui-lijk, maar gespeend van rea liteitszin. Ons cijfer komt veel dichterbij de werkelijkheid. De volgende ochtend maakten we een rit van Monschau in de Eifel naar Gent in Bel gië, waarbij het met hoge snelheid en inge schakelde airconditioning door berg en dal en over autowegen ging. Daarbij hield de boordcomputer ons voor dat het gemiddeld verirrxiik op 8,2 liter per 100 km uitkwam. En dat betekent dan weer 1 op 12,2. Er werd overigens stelselmatig veel hax-der gex-eden dan de maximale snelheid ter plekke. Als je dan nog zo'n cijfer mag notex-en is de com- clusie dat de GDI-motor echt zuinig is wel op zijn plaats. Bovendien is er geen enkele negatief punt over het functioneren ex-van te melden. Mit subishi geeft aan dat de 1.8 GDI tien px-o- cent meer vermogen levex-t dan de conven tionele 1.8. De krachtbron pakt soepel op, luistex-t stipt naar de bevelen van de gasvoet en is ook niet te luidruchtig. De hele auto overigens is makkelijk hanteei'baar en naar behoren uitgerust. Van binnen ziet deze Ca risma met een vrolijk stofje bekleed er be slist niet gek ixit. Milieu Weinig bx-andstof verbx-uiken en zox-g dra gen voor een optimale verbranding houdt in dat er ook minder uitstoot aan schadelijke stoffen plaats heeft. Wat er niet in gaat hoeft er niet uit. De milieubelasting van deze Ca- x-isma GDI is volgens Mitsubishi dan ook ge ring. Het verbx-uik zou twintig procent min der zijn dan bij vergelijkbax-e auto's (dat hebben we in de dagelijkse px-aktijk niet he lemaal gehaald) en dat zou in uitstoot dan eveneens twintig px-ocent schelen Zo x-otsvast van verti-ouwen is het Japanse mex-k in de nieuwe motor dat de Nedexland- se impox-teur bij het vaststellen van de prijs al een schot voor de boeg nam op de over- heidsplannen om zuinige auto's te gaan be lonen. Daarbij wordt gedacht aan een ver laging van de BPM van 1.250 gulden. De Cax-isma GDI is 1.700 gulden duurder dan de nox-male Carisma 1.8. De Nederlandse importeur geeft voorlopig een kox-ting van 1.000 gulden op de auto. Daarnaast krijgt de koper een groene che que van 700 gxilden. Dus blijft de pi-ijs feite lijk gelijk. De goedkoopste Carisma GDI, een L uitvoering zonder airco komt op 37.975 gulden. Daar krijgt de koper dus een cheque van 700 gulden bij. Deze moet opgestuurd wox-den naar de impox-teur en die stort dan vervol gens 700 gulden terug. En daai-mee komt uiteindelijk de Carisma GDI prijs uit op 37.275 gulden. Geen makkelijke rekenme thode, maar het zal wel te maken hebben met fiscale frivoliteiten. De Carisma GDI blijft overigens geen op zichzelf staand verschijnsel. Op tei'mijn zullen alle benzinemotoren van Mitsubishi door GDI-versies vex-vangen worden. In Ja pan rijdt al veel langer een Galant met zo'n krachtbron i-ond en voor komend jaar staat er een drieliter GDI-V6 voor de Pajero op het programma. Mario Vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41