Kok bezorgd over hogere inflatie IN1WEEEN?! Bende verkocht XTC aan leger wm binnenland zaterdag 11 oktober 1997 Erik en Jenita verder als echtpaar Huizebosch Arrestatie na fatale steekpartij Verdroging bedreigt Gelderland Bassie en Adriaan onderscheiden Plan Forenzenkrant van de baan Toezichthouders in top VWS Nederland komt in gevarenzone deelname aan EMU Vijfde baan Schiphol halfjaar vervroegd Deeltijdstudent telt vol mee voor steun hogeschool Maandag 13 oktober Arsenaaltheater Vlissingen Depressie treft vier op de tien Nederlanders Simons wordt foorzitter Azivo PvdA in peiling groter dan VVD Eindhoven Airport wil forse groei aantal zware toestellen Verdachten moord journaliste vast STAPHORST - Na drie jaar verkering gaven marathonschaatser, skeelervedette én volkszanger Erik Huizebosch uit Gramsbergen en zijn nauwelijks miiider verdienstelijk schaatsende bruid Jenita Smit uit Rouveen elkaar het jawoord in het raadhuis van Staphorst. Enkele honderden belangstellenden wachtten het paar daar gisteren op. Burgemeester Tin Plomp voltrok hoogstper soonlijk het huwelijk. foto Rob Keeris/GPD TILBURG - De politie in Tilburg heeft gisteren een 20-jarige inwoner van die stad aangehouden in verband met een dode lijke steekpartij eind augustus in het centrum van Tilburg. De 28-jarige Justus Heilig raakte daardoor zwaargewond en overleed half september. Heilig is. als slachtoffer van zinloos geweld, een paar dagen later in Tilburg tegelijk met de in Leeuwarden doodgeschopte Meindert Tjoelker herdacht. De verdachte heeft de steekpartij niet bekend. De man meld de zichzelf bij de politie in Tilburg-Noord, waarna hij werd aangehouden. „We hadden hem al een tijdje op de korrel, dus ik denk dat de grond hem te heet onder de voeten werd", aldus een politiewoordvoerder. ANP EIBERGEN - Waterbedrijf Gelderland zal rond 2005 voor de drinkwaterwinning noodgedwongen gebruik moeten maken van oppervlaktewater. Aanleiding is de verdroging van de Gelderse bodem. Dit maakte directeur J. van der Laan gisteren bekend bij de opening van een nieuw pompstation in Eibergen. Het water bedrijf maakt nu nog uitsluitend gebruik van grondwater. Door het onttrekken van grondwater is het waterbedrijf vol gens Van der Laan voor 10 procent medeverantwoordelijk voor de daling van het Gelderse grondwaterpeil. Meest voor de hand ligt de winning van oppervlaktewater uit het Rivie rengebied. Waterbedrijf Gelderland prefereert de winning van grondwater boven dat van oppervlaktewater, omdat het bacteriologisch makkelijker te zuiveren is. ANP DEN HAAG (ANP) - Bastiaan en Adriaan Gerard van Toor, beter bekend als het clownsduo Bassie en Adriaan, zijn vrij dagavond bij de viering van hun veertigjarig artiestenjubile um koninklijk onderscheiden. Tijdens een galavoorstelling in Circus Herman Renz in Den Haag werden de beide broers be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester H. Roijers van Vlaardingen, waar Bassie en Adriaan vandaan komen en veertig jaar geleden in Café de Oude Markt als acrobatenduo begonnen, speldde hen de ver sierselen op. ANP GRONINGEN - Het plan om van de Forenzenkrant een lan delijk huis-aan-huisblad te maken met een oplage van 6,4 miljoen exemplaren gaat niet door. Dit voorjaar leek het erop dat er landelijk 30 edities zouden komen, maar het ministerie van Verkeer en Waterstaat besloot na een evaluatie het pro ject niet te steunen met een garantstelling van 12 miljoen gul den. Hiermee vervalt de basis voor landelijke verspreiding. De Forenzenkrant, opgezet om het particuliere woon-werk- verkeer terug te dringen, blijft nog wel in de drie noordelijke provincies verschijnen in een oplage van 665.000 exemplaren. Voor volgend jaar zijn zes uitgaven gepland. GPD RIJSWIJK - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) en het Staatstoezicht op de Volksgezondheid heb ben vanaf 1 november een stem in de top van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Beide instanties wor den op het hoogste niveau bij het beleid betrokken, schrijft minister Borst. Het is de opvallendste verandering in de organisatie van hel ministerie. Borst stuurde gisteren een plan van aanpak naai de Tweede Kamer. Eerder liet ze weten dat er voor directeur- generaal T. van der Putte geen plaats meer op het ministerie wasHet plan en de personele wijziging zijn een poging om het departement organisatorisch te versterken. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister-presi dent Kok maakt zich enige zor gen over de oplopende inflatie in Nederland. Die is het afgelo pen halfjaar gestegen naar 2,6 procent. Daarmee dreigt Neder land niet te voldoen aan het in flatiecriterium voor de Europe se eenheidsmunt EMU. Dat zei premier Kok tijdens de wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad. Het EMU-criterium onstaat rlit de inflatiecijfers in de drie best door Dineke van der Burg DEN HAAG - Het kabinet heeft overeenstemming bereikt over de versnelde aanleg van een vijfde baan en enkele taxibanen op Schiphol. Dit betekent dat er DEN HAAG - Deeltijd-studen ten tellen vanaf volgend j aar vol mee voor de financiering van hogescholen. Tot nu toe telden zij maar voor 80 procent mee bij de verdeling van het beschikba re geld. De ministerraad stemde gisteren in met een voorstel daartoe van minister Ritzen (Onderwijs). Het gelijktrekken van de bekos tiging voor voltijd-, deeltijd- en duale opleidingen (de combina tie van werken en leren) heeft geen gevolg voor het totale bud get van alle hogescholen. De wijziging heeft wel invloed op de verdeling van het beschikba re geld. De komende jaren zullen steeds meer studenten kiezen voor deeltijd-studies of voor combi naties van leren en werken. Om dat de regering dit wil stimule ren, wordt de achterstelling in de bekostiging van de hoge- scholen voor dit soort opleidin- gen weggenomen. De maatregel levert de overheid twee miljoen gulden op in 1998. Dat bedrag loopt op tot vijf mil joenper jaar vanaf 2000. Eerder kondigde het ministerie aan in deze sector van het onderwijs 25 miljoen te willen bezuinigen. \ANP een half jaar eerder kan worden begonnen met de aanleg en waarschijnlijk eind 1998 de eer ste spade de grond kan ingaan. De tijdwinst ontstaat, nu in een nieuw wetsvoorstel komt te staan dat het kabinet mag in grijpen als gemeenten en pro vincies zich niet houden aan de gestelde termijn voor de wijzi ging van bestemmingsplannen. In maart volgend jaar moeten de bestemmingsplannen rond zijn. Zo niet, dan kan het kabinet met dwang de procedure versnellen. Ook wil het kabinet een aantal procedures tegelijkertijd laten lopen, irj plaats van na elkaar. Verder kan Schiphol sneller overgaan tot onteigening van grond, doordat burgers niet meer tot de hoogste instantie mogen procederen. Inspraak De ministers Jorritsma (WD, verkeer en waterstaat) en De Boer (PvdA, milieu) verzeker den gisteren dat de versnelde aanleg niet ten koste gaat van de inspraak. Burgers krijgen straks zes weken de tijd in hoger beroep te gaan tegen het nieuwe bestemmingsplan, waarna de rechter binnen drie maanden een uitspraak moet doen. Jorritsma meent dat met deze wijzigingen ook grote vertra gingen kunnen worden voorko men. „Met de huidige regelge ving kan een vertraging van twee tot drie jaar optreden, als mensen alle mogelijkheden ge bruiken zich te verzetten tegen een onteigening". De vijfde baan is voor Schiphol dringend nodig om de groei van het vliegverkeer te kunnen op vangen. De verwachting is dat de baan in 2003 in gebruik kan worden genomen. GPD presterende lidstaten. Om het criterium te halen, mag een land daar maximaal 1,5 procent bo ven zitten. Momenteel schom melt de gemiddelde inflatie in Ierland, Luxemburg en Oosten rijk rond de één procent. Met een inflatiecijfer van 2,6 pro cent zit Nederland dus in de ge varenzone. Kok:Ik zie nog geen reden voor een grote bezorgdheid, maar je moet er wel alert op zijn." De premier wijst in dit verband op de recente renteverhoging van De Nederlandsche Bank. Dit moet het risico van oververhit ting van de economie voorko men. De premier reageerde ontwij kend op vragen over de politieke crisis in Italië. Wel merkte hij op dat het voor Italië „een stuk las tiger geworden is om zich te kwalificeren voor de Economi sche en Monetaire Unie." Hij gaat er echter van uit dat dat voor de politiek verantwoorde lijken weer een extra aanspo ring zal zijn om tijdig orde op zaken te stellen. Afgegleden Nederland is in enkele jaren tijd ver afgegleden op de Europese inflatie-ranglijst. In augustus had ons land de hoogste inflatie na Griekenland, zo blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Enkele jaren terug behoorde Nederland nog tot de beste jon getjes uit de klas met een inflatie die schommelde rond de l,5pro- cent. Nadat het cijfer een jaar lang rond de 2 procent schom melde, gingen de consumenten prijzen in de zomermaanden nog verder omhoog." In september lag de inflatie op nieuw op het hoge niveau van augustus. De consumentenprij zen lagen 2,6 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. De cijfers over september zijn nog niet voor alle Europese lan den beschikbaar. In augustus bedroeg de gemid delde inflatie in de Europese Unie 1,8 procent. Ierland, Oos tenrijk en Luxemburg hadden de laagste inflatie, terwijl Grie kenland met 5,6 procent veruit het hoogste cijfer noteerde. Landen die vergelijkbare infla tiecijfers hebben als Nederland zijn Denemarken (2,4 procent) en Zweden (2,2 procent). Het CBS weet niet wat de oor zaak is van de aantrekkende in flatie. Evenmin is duidelijk of het een trend is die zal doorzet ten. Mogelijk ligt er een verband met de hogere dollarkoers en hogere olieprijzen. ANP Akekmuhmter, Arsenaulplein 7, VussiNGOi entree j 5,- (voor een goed doel) na!open 19.30 aanvangïQM* einde22.30 kaarten: reserveren via 010 243 55 56 of aan de kassa Een verrassende theatertour tegen de tweedeling met: slachtoffers van de tweedeling die terugvechten oud-PvdA-Kamerlid Frans Moor, SP-Kamerlid Jan Marijnissen, budgetteringsdeskundige ST Christine Groenewegen, VEp-fc'JK/N huisarts Lucie Pufkus live muziek van Fred Piek en van de Tjet-Setters unieke videostatements van Dolf Jansen, Simon Vinkenoog, Carrie, Erik van Muiswinkel, Harry Sacksioni en vele anderen toneel van de Internationale Nieuwe Scene presentatie: Antoinette F£0£n V£p.AftM I N <3 Hertsenberg r|door Erikvan der Veen DEN HAAG - Ruim vier op de tien Nederlanders hebben wel n eens een depressie doorge- a maakt. Mannen hebben daar even vaak last van als vrouwen. Dat blijkt uit een NIPO-enquete in opdracht van de Depressie Stichting. De onderzoeksresul taten werden gisteren gepresen teerd tijdens de Internationale Dag van de Geestelij ke Gezond heidszorg. Centraal thema was dit jaar 'de depressie'. De Depressie Stichting presen teerde de resultaten in Amers- Eoort tijdens een symposium Woor huisartsen, maatschappe lijk werkers en Riagg-mede- iverkers. Dat was gisteren een ran de vele activiteiten door het iele land in het kader van de Jag van de Depressie. Minister lorst van volksgezondheid gaf s ochtends het startschot met de ngebruikstelling van een speci- ile hulp- en informatietelefoon ran de stichting Korrelatie. Janwege de overweldigende be- angstelling is besloten die lijn ook vandaag nog open te stellen. Jpvallend aan de NlPO-enque- e is dat depressies even vaak 'oorkomen bij mannen als bij Touwen. Onderzoekers nemen ot dusver aan dat vrouwen wee tot drie keer vaker met de- iressieve klachten kampen. Taboe Opmerkelijk is verder dat Hechts vier procent van de on dervraagden heil ziet in medi cijnen of hulp van de Riagg. Veel jneer vertrouwen krijgt de huis- [rts (25 procent) of een psycho- pog/psychotherapeut (23 pro ent). De enquete onderstreept (olgens de stichting nog eens let taboe op depressies: de helft fan de ondervraagden kent'mie hand die er last van heeft, pe hulp- en informatielijn van ?EN HAAG - Oud-staatssccre- aris H. Simons van Volksgc- bndheid is per 1 januari be- oemd tot voorzitter van het aagse ziekenfonds Azivo. imons (49) is wethouder Werk- 'legenheld. Economische en Dciale Zaken in Rotterdam ans Simons was in het derde ibinet-Lubbers van 1989 tot •94 voor de PvdA staatssecre- ris op het toenmalige WVC tdër partijgenote minister Ancona. ANP de stichting Korrelatie bleek wat dat betreft een drempel te omzeilen. Vijftien telefoonlij nen stonden de hele dag rood gloeiend. Maatschappelijk wer kers, psychologen en pedagogen hadden hun handen vol aan het beantwoorden van alle vragen. Veel bellers hadden een korte informatieve vraag. Ook werd veelvuldig gevraagd om de pu- blieksfolder 'Depressie: klach ten, oorzaken en behandeling' en om de zelftest waarmee men sen thuis kunnen vaststellen of zij daadwerkelijk lijden aan een depressie. Gisteren kwamen al direct te gen de duizend telefoontjes binnen. Daarom is de lijn ook vandaag nog bemand. Een woordvoerder denkt dat het aantal bellers in de loop van vol gende week, tijdens de nonnale openingsuren, nog verder zal oplopen tot 4000. Dat is volgens hem een erg hoog aantal in ver gelijking tot andere hulpdien sten die de stichting Korrelatie verzorgt. GPD AMSTERDAM - De PvdA neemt in de jongste opiniecij- fers na een lange nek-aan-ne- krace met de WD om de eerste plaats duidelijk afstand van de liberalen. De partij van Kok kan volgens de vrijdag gepresen teerde laatste peiling van het Nipo rekenen op 43 zetels. De VVD van Bolkestein moet het doen met 37. De score van de PvdA betekent een winst van 6 zetels ten op zichte de huidige 37. Voor de VVD is de jongste enquête goed voor een opmars van eveneens 6 zetels (nu 31). In het vorige Ni- po-onderzoek in september stonden PvdA en VVD nog op respectievelijk 42 en 40 zetels. Het CDA moet nog steeds inle veren. De christen-democraten staan met 33 zetels op een ver lies van één. De partij van lijst trekker De Hoop Scheffer klimt wel een zeteltje vergeleken met het voorgaande Nipo-onder- zoek begin september. D66 zou met 14 zetels er tien verhezen. De SP groeit van 2 naar 6 zetels en GroenLinksvan 5 naar 6. RPF, SGP en GPV handhaven zich met samen zeven zetels. De ouderenpartijen duikelen van 7 naar 2. De CD houdt blijkens de enquê te slechts éen van de huidige drie kamerzetels over. ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - In 2000 moeten op Eindhoven Airport 1170 vluchten met zware vliegtuigen mogelijk zijn. Dat zou een ver tienvoudiging van het huidige aantal betekenen. Onduidelijk is nog of het grotere aantal vluchten haalbaar is binnen de wettelijke geluidsnormen. „Die norm staat in de wet, en daar moeten we dus hoe dan ook binnenblijven", aldus dwecteur H. Bos van de luchthaven vrij dag in een toelichting op een door de directie opgesteld rap port over de groei. Hij denkt dat het kan, omdat er veel gevlogen zal worden met het type Boeing 737, dat hoort tot de kleinere toestellen in de zware categorie. „De norm die nu geldt is achter haald. De markt .vraagt om meer vluchten met grotere vliegtui gen dan een keer per drie da gen", aldus Bos. Met Defensie is afgesproken dat per jaar 132 vluchten met zware toestellen gemaakt worden. Zo wel vorig jaar als dit jaar is die norm overschreden. Defensie wil de norm laten vervallen als Eindhoven Airport maar bin nen de geluidsnormen blijft. De vereniging Belangenbehar tiging Omwonenden Welschap (BOW), vindt de voorgenomen uitbreiding onaanvaardbaar. De vereniging wil de rechter vragen een oordeel uit te spre ken over de plannen. ANP AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft vrijdagavond twee Ieren gepakt, die worden verdacht van de moord op de Ierse schrijf ster en journaliste Veronica Guerin. Zij werd op 26 juni vorig jaar in de Ierse hoofdstad Dublin op straat doodgeschoten. De twee, een 31-jarige en een 39-jarige man, werden op het Damrak gearresteerd. Volgens een politiewoordvoerder waren ze ongewa pend. De Nederlandse en Ierse politie wisten dat het duo al enige tijd in ons land was. Toen ze vrijdag bij het Centraal Station in de hoofdstad werden gesignaleerd, werd in allerijl een arrestatieteam geformeerd. De twee worden ook verdacht van het lidmaatschap van een criminele organisatie die zich onder meer bezig houdt met hasjtransporten en chemische drugs. Ierland heeft om hun uitleve ring gevraagd. ANP van onze redactie binnenland GOUDA - Een onlangs opge rolde XTC-bende heeft dit jaar zo'n 5.000 tot 10.000 pillen per week verkocht aan een onder officier van de Koninklijk Landmacht in Utrecht. Deze verkocht een deel van de pillen weer aan een onderofficier van de Nederlandse legerbasis in het Duitse Münster. Dat heeft de marechaussee in Gouda gis teren bekendgemaakt. De militair in Münster is woensdag opgepakt, zijn Utrechtse collega al op 30 sep tember. De bende fabriceerde de pillen zelf in een laboratori um op camping De Vuurkuil in Hulshorst, vlakbij Nunspeet in Gelderland. De campingbe heerder is gearresteerd. De pillen kwamen uit een ma chine in een stacaravan, met een productiesnelheid van 50.000 stuks per uur. Sinds de start van het fabriekje in maart 1996 zijn er volgens de marechaussee pillen gemaakt met een straatwaarde van 'honderden miljoenen gulden'. Bij de inval in het laboratori um trof de marechaussee ta bletten en grondstoffen aan met een straatwaarde van 20 miljoen gulden. De XTC-pillen waren voor zien van merktekens. Eén par tij in Hulshorst had een teken dat in Nederland nog niet op de markt verschenen is. Op nog twee adressen in Zuid- Holland en Brabant zijn vaten met grondstoffen aangetroffen voor de pillenproductie. Het is onduidelijk hoe de 10.000 pillen die per week bin nen het leger zijn verkocht, precies waren verdeeld. Het onderzoek van de marechaus see begon nadat zij ontdekte dat de militair in Münster XTC-pillen op de legerbasis verkocht. Seedorf De Nederlandse militaire ba sis in Seedorf kwam begin dit jaar in het nieuws nadat 17 mi litairen ook daar op grote schaal XTC-pillen hadden verhandeld. De zaak in Münster betreft volgens de marechaussee slechts één mi litair. Het verdere onderzoek richt zich ook niet langer op Duitsland. De hoofdverdachte van de bende is de 32-jarige eigenaar van een boksschool in Rotter dam-Zuid Hij zit nog vast, sa men met de twee militairen en nog drie andere verdachten. De marechaussee nam de ad- I KEDEt'-AHD in TWEEÈbi 2IS EEN INIT'ATICF Vfin DE SP Eu lVoADT MoöELUK I &EMAALT )00l DE 5tLAH6LLPlE IHlET VAN VEfiON T(UijfE N£ i E LAN 3g M ministratie van de boksschool in beslag, maar heeft geen aanwijzingen dat anderen De politie toont een deel van de pillen en onderdelen van het laboratorium, foto Koen Suyk/ANP binnen de school betrokken zijn bij de activiteiten van de eigenaar. De marechaussee sluit niet uit dat er nog meer aanhoudingen worden verricht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3