Vliegende bommen treffen nu wel doel V2-musea aan de Franse kust 38 39 41 PZC vrije tijd zaterdag 11 oktober 1997 J Menig bezoeker knoopt rillerig het jasje dicht. In de gangen, die het krijtplateau als een konijnenberg doorkruisen, heerst een constante temperatuur van tien graden. Het is niet alleen de plotselinge koudegolf, die je doet huiveren bij het betreden van het labyrint. Dat wordt ook veroorzaakt door de gedachte op een plek te toeven waar een halve eeuw geleden ruw behandelde dwangarbeiders met pikhouwelen hebben gewerkt aan de uithollingen, die nodig waren voor het enorme ondergrondse militaire complex. Tijdens een onderbreking van de werkzaamheden worden vijfhonderd Russische krijgsgevangenen op de trein naar Duitsland gezet. Daarna heeft niemand meer iets van hen vernomen. In de directe omgeving van St.-Omer, net over de Belgisch- Franse grens, zijn. op vijftien kilometer van elkaar verwij derd, twee lokaties te vinden waar het verhaal van Hitiers ge heime wapen de V2 uit de doeken wordt gedaan. Op de meest sobere en daardoor des te indrukwekkender wijze gebeurt dat bij de bunker van Eperlecques. Een monster van beton, herin nerend aan wat een fabriek voor de bouw en lancering van de raketten had moeten worden, een fabriek ook voor het voort brengen van vloeibare zuurstof. Uit luidsprekers schallende teksten en onheilspellende geluiden en een audio-visuele pre sentatie schetsen cle geschiedenis van de bouw tussen granaten en pantsers. Het complex wordt door'zoveel bombardementen geteisterd, dat de bezetter de wijk neemt naar een kilometers verder gelegen plek bij Helfaut Wizemes. Daar verrijst in een krijtgroeve een ondergronds complex, bedoeld als basis voor de opslag, voorbereiding en lancering van het nieuwste wapen op het op 200 kilometer afstand gelegen Londen. Hitier hoopt ermee de Londense burgerbevolking te kunnen treffen en zo de democratische natie te breken die al sinds 1940 weerstand 'heeft geboden aan de Nazi's. Onvolmaakt De V2 is er gekomen om de onvolmaakte VI te vervangen. Van de meer dan 20.000 op Engeland (Londen) en België (Antwer pen, Luik, Brussel) afgevuurde projectielen bereikt nog geen zestig procent het doel. Ze zijn bovendien gemakkelijk te on derscheppen door geallieerde vliegtuigen. De stuurinrichting is dermate primitief dat slechts enkele mitrailleursalvo's vol staan om de vliegende bom uit zijn koers te brengen. Het ge beurt wel dat Engelse piloten erin slagen de bom tijdens de vlucht volledig van richting te doen veranderen, zodat deze terrugvliegt naar het vertrekpunt en bij het neerstorten de ei gen lanceerbasis vernietigt. Is de robotverschijning van de VI op zichzelf al vreesaanja gend, de V2 blijkt een ingewikkelder raket te zijn, die een veel nauwkeuriger lancering nodig heeft. De raket is 14 meter lang. Centrale foto: De bunker van Eperlecques; overige foto's: La Coupole bij Helfaut-Wizernes. heeft een doorsnee van 1,80 meter, stijgt tot een hoogte van honderd kilometer en wordt dan gericht. Op een traject van 300 kilometer wordt 5 ton zuurstof verbruikt en 4 ton alcohol. Op het hoogtepunt haalt de raket een snelheid van 5.800 km. De eerste V2 wordt op 8 september 1944 op Parijs afgeschoten. Het grootste deel van de meer dan 3000 raketten heeft Londen en Antwerpen als bestemming. Een op een Antwerpse bioscoop neerkomende V2 maakt 561 slachtoffers. La Coupole bij Helfaut-Wizernes: zo genoemd vanwege de vijf meter dikke betonnen koepel met een diameter van 72 meter die het complex afdekt en die bedoeld was om de ondergrondse werf buiten het bereik van de bommen houden. Hevige lucht aanvallen met reusachtige 5 tons-bommen (Tall boys) zouden de bezetter doen besluiten ook deze werkzaamheden stop te zetten. Tientallen jaren blijft het een vergeten plek. Sinds deze zomer heeft 'La Coupole' de functie van historisch centrum over de oorlog. Het publiek kan in het ondergrondse bouwwerk de on bekende kant van de Tweede Wereldoorlog en de ruimtevaart ontdekken via twee hoofdthema's: de geheime Duitse wapens en de meer vredige vqortzetting hiervan door de veroveri ng van de ruimte van 1945 tot en met 1969 toen de eerste mens voet op de maan zette. De bezoeker wacht daarmee een verbazingwekkend parkoers dat van donker naar licht voert en de twee gedaanten toont van de Duitse sleutelfiguur in Hitiers oorlogsmachinerie: Wernher von Braun, schuldig aan de dood van duizenden dwangarbei ders en daarvoor nooit door een rechter ter verantwoording geroepen en zijn bewonderingswaardige carrière met als be kroning het directeurschap van het Amerikaanse NASA ruim tevaartcentrum. In de kille ondergrondse hoofdingang wordt een infra-rode stereo hoofdtelefoon uitgereikt met informatie in de taal die men belieft: Nederlands, Frans, Engels of Duits. Dat biedt de mogelijkheid het bezoek af te leggen in een eigen tempo. Tijdens de rondwandeling wordt informatie verstrekt over de onderaardse fabriek en de benarde omstandigheden waaronder de aanleg plaats vond. Geheime wapens Een lift brengt de bezoeker naar de uitgestrekte betonnen koe pel, waar direct het oog valt op een bewegende maquette van het oude schietkamp en een authentieke V2-raket. In filmzalen met gevels in de stijl van de jaren dertig worden doorlopend twee films vertoond: ze gaan over de geheime wapens van Hit- Ier en Noord-Frankrijk in Duitse handen. Na de vertoning ope nen de deuren zich naar twee permanente exposities rond de thema's van deze film. Het V2 relaas wordt gevisualiseerd met een voorstelling van Peenemünde, het bij de Oostzeekust gele gen Duitse ingenieursdorp waar Von Braun en zijn team werk ten aan de ontwikkeling van een vernietigingswapen, waarvan de productie meer doden veroorzaakte dan het gebruik. Men kan er zich ook een beeld vormen hoe een mobiele eenheid, zoals die bij het Walcherse Serooskerke actief was, zich had in gericht. De mobiele lanceerinrichtingen werken in die tijd even verrassend als de Scutraketten tijdens de Golfoorlog. Voordat is getraceerd waar de basis zich bevindt is die alweer naar elders verkast. In het museum staat het beeld centraal; talrijke foto's, video en diabeelden verlevendigen het zicht op kaarten, maquettes en reconstructies en tonen de bombardementen, de Britse te genmaatregelen, de V2-campagne en de beschieting van Lon den en Antwerpen. De informatie maakt duidelijk dat de mili taire resultaten van de V2 campagne erg beperkt zijn gebleven: per dag leveren ze slechts een maximum van 30 ton explosie ven. Het antwoord van de geallieerde bommenwerpers is een dagelijkse hoeveelheid van 3000 ton aan bommen die boven Duitse steden wordt uitgeworpen. Zowel de bunker van Eperlecque als 'La Coupole' vormen het symbool van de alles vernietigende waanzin van het Nazi-regi me, oorden van herinnering1 en educatie. Bij de entree van de bunker ligt een boek waarin bezoekers hun indrukken en sug gesties kunnen achterlaten. 'Geen geschiedenisboek of verhaal is ooit zo indrukwekkend geweest voor mij als deze plek', schrijft er een. En een ander noteert: 'Prachtig die raketten en bunkers. Dat het weer snel oorlog mag zijn'. Jacques Cats La Coupole is het hele jaar door geopend. Van 1 april tot en met 31 okto ber van 9-19 uur en van 1 november tot en met 31 maart van 10-18 uur. De bunker van Eperlecques (Le Bl.ock.haus) is alle dagen toegankelijk van 14-18 uur. Woonproject in Zutphen combineert duurzaam bouwen met een sociaal veilige leefomgeving Minimalistische meubels van drie jonge ontwerpers Rivierkreeftje is een echte lekkernij in Europa Kalfskarbonade staat steeds vaker op het menu Chapeau voor de hoed. Met de Wagon R+ heeft Suzuki de mini- ruimtewagen aangepast aan de Europese maten Nieuw motorgeweld bij Yamaha, de wegracer YZF R1 verslaat alle snelle concurrenten Andere productiemethode van zonnecellen levert meer rendement op Rubriek Webzapp belicht de internetjunks MOPy Fish, een digitale goudvis Het geloei van koeien en gekakel van kippen als onderzoeksobject van universiteiten Postzegels en puzzel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37