Gevangen in eigen land De loempia wordt duur betaald Turkse maffia jaagt op oud-politieman Dirk Krouwel K/ reportage 31 Chinese horeca doodsbang voor wraakacties zaterdag 11 oktober 1997 Een routineklus in januari 1993 draaide voor de Limburgse politieman Dirk Krouwel uit op een nachtmerrie die anno nu nog altijd niet voorbij is. De 62- jarige Turk Huseyn Köksal, die door Krouwel wegens vermeende dronkenschap in het centrum van Venlo in de boeien werd geslagen, overleed kort na zijn arrestatie aan een hersenbloeding. Krouwel moest zich voor de rechter verantwoorden, maar werd na een slepend proces vrijgesproken. Maar daarmee was de kous niet af. Turkije vroeg om zijn uitlevering en vaardigde een internationaal opsporingsbericht uit. Vervolgens kreeg hij ook nog eens te horen dat hij op een dodenlijst van de Turkse maffia staat. Een gesprek met een gevangene in eigen land. De voordeur gaat op een kier. Door de spleet monstert hij het bezoek, dat een kwartiertje eerder is dan aangekon digd. Jammer dan, afspraak is afspraak. De deur valt weer in het slot. Pas op het overeengekomen tijdstip verschaft hij toegang tot zijn huis en hart. „Ik had nog werk te doen, dat moest per se klaar." Dirk Krouwel (62) is sinds twee jaar politieman-af. „De hoge heren be slisten dat ik rijp was voor functioneel leeftijdsontslag." Omdat hij geen type is om duimen te draaien, heeft hij nu zijn ei gen bedrijfje. Krouwel geeft cursussen aan aspirant-bewakingsbeambten en maakt in opdracht van verzekerings maatschappijen en advocaten analyses van verkeersongevallen. Maar bever was hij politieman gebleven. Dat uniform zat hem als gegoten. Verbitterd Krouwel is een verbitterd man. Dat geeft hij ook volmondig toe. Hem is heel veel omecht aangedaan. Eigenbjk hebben al leen zijn vrouw en kinderen hem nooit la ten vallen. Zo voelt hij het tenminste. Het begon allemaal op een donkere dag in januari 1993. Krouwel had dienst als wachtcommandant. Op het politiebureau in Venlo kwam een melding binnen dat een dronken automobilist in het centrum een paaltje had geramd. Het was die avond onrustig in de stad. De patrouilles hadden het razend druk. Daarom besloot Krouwel er zelf maar op af te gaan, samen met een jonge agent. Ter plaatse zag hij hoe de bestuurder van de auto werd on dersteund door enkele Turken. De man, naar later bleek Huseyn Köksal, leek la veloos. Hoewel artsen achteraf vaststel den dat hij op dat moment al getroffen was door een beginnende hersenbloeding, blijft Krouwel erbij dat de Turk ook had gedronken. „Zijn adem rook duidelijk naar alcohol." Ook maakte Köksal volgens hem niet de indruk dat hij vrij wibig mee naar het bu reau zou gaan. Voor Krouwel was dat re den om de man geboeid af te voeren. „Met zachte drang en niet met bruut geweld, zoals die andere Turken later zouden roe pen." Köksal werd ter ontnuchtering in gesloten. Een bloedproef of ademanalyse werd niet afgenomen. „Dat had geen zin in de toestand waarin hij verkeerde." In die toestand kwam ook geen verande ring. In de loop van de volgende dag groei de het besef dat er meer aan de hand was, maar toen was het al te laat. Köksal werd nog wel naar het ziekenhuis overge bracht, maar daar overleed hij. Doods oorzaak: een hersenbloeding. Ambulance Krouwel hoorde het bericht als een van de eer-sten. Hij verstijfde achter zijn bureau, wilde het niet geloven. „Als ik had gewe ten wat Köksal mankeerde, was hij na tuurlijk niet in een politieauto, maar in een ambulance terechtgekomen." Maar hij wist het niet en daarom vindt hij nog altijd dat hij niks verkeerd heeft gedaan. De Turkse gemeenschap in Venlo dacht daar anders over. De familie van Köksal schakelde meteen twee advocaten in. Een delegatie van het Turkse parlement kwam speciaal overvliegen om een diepgaand onderzoek te eisen. Krouwel werd be schuldigd van rassenhaat. De Turkse ge tuigen beweerden dat hij Köksal beest achtig had behandeld. Hij zou hem met zijn hoofd tegen de grond hebben gesla gen en aan zijn haren hebben getrokken. Twee taxichauffeurs verklaarden welis waar dat die verhalen zwaar overdreven waren, maar daar werd volgens Krouwel pas veel later naar geluisterd. „Vooral die advocaten hebben een kwalij ke rol gespeeld. Ze hebben de nabestaan den van Köksal voorgehouden dat ze mil joenen smartengeld zouden krijgen als ik zou worden veroordeeld. Er werd een complete hetze tegen me gevoerd. Ook die taxichauffeurs hebben ze nog proberen te bewerken. Barbertje moest hangen, koste wat het kost." Burgemeester Van Graafei- land van Venlo koos ook partij. En niet voor Krouwel. „Er stonden foto's in de krant waarop hij Turken omhelsde en kuste. Met mij heeft hij nooit een woord De Limburgse oud-politieman Dirk Krouwel: „Ze hebben me laten vallen als een baksteen." foto Jan Paul Kuit gesproken. Voor mij is Van Graafeiland uitschot. Dat geldt ook voor de korpslei ding, ze hebben me laten vallen als een baksteen." Krouwel moest zich uiteindelijk voor de rechtbank in Roermond verantwoorden. Niet voor dood door schuld, zoals de ad vocaten van de familie Köksal graag had den gewild, maar voor mishandeling. De eis luidde vijftienhonderd gulden boete en een maand cel voorwaardelijk. Maar de rechtbank vond dat opzet niet was be wezen en sprak hem vrij. In hoger beroep kwam het hof in Den Bosch tot dezelfde conclusie. Krouwel is er inmiddels achter gekomen dat vrijspraak niet automatisch vrijheid betekent. Afgelopen zomer ging de tele foon. Hij was net terug van een rondreis door Tsjechië en Polen. Een onbekende man, die namens 'de inlichtingendienst' zei te spreken, meldde zich. Hij vroeg of Krouwel wist dat Turkije al een paar we ken eerder Nederland om zijn uitleveiing had gevraagd en daarnaast een interna tionaal opsporingsbericht had uitgevaar digd. Turkije zou hem alsnog voor moord willen berechten. Krouwel heeft tot op de dag van vandaag geen idee van de identiteit van de anonie me beller. Wat hij wel weet is dat de man de waarheid sprak. Toen Krouwels advo caat 'Den Haag' om opheldering vroeg, werd het verhaal bevestigd. „Daarover heb ik me verschrikkelijk kwaad ge maakt. Het is toch een grof schandaal dat ze me daar niet meteen van op de hoogte hebben gesteld? Voor hetzelfde geld was ik tijdens een vakantie opgepakt en zat ik nu in een Turkse cel." Krouwel vindt dat de Nederlandse regering veel te laconiek op het uitleveringsverzoek heeft gerea geerd. „Ze hebben Turkije alleen laten weten dat ze het verzoek niet inwilligen omdat de zaak juridisch is afgedaan. Maar ze hadden meteen de ambassadeur moeten terugroepen, vind ik. Maar ja, ik ben slechts een eenvoudige sterveling. Ze zullen wel denken: het zou lullig zijn voor Krouwel als ze hem te grazen nemen, maar dan hoeven we hem in ieder geval geen uitkering meer te geven." Aan de ketting Het internationale opsporingsbericht be tekent voor Krouwel dat hij nu gevangene in eigen land is. Over de grens durft hij zich niet meer te vertonen. „Ze zullen me daar niet staan opwachten, maar je zult maar bij een aanrijding betrokken raken. Dat risico is me te groot." Vroeger kwam hij vaak in Duitsland. Zijn tweede vrouw is daar geboren en getogen. Ook zij heeft haar familie al maanden niet meer bezocht omdat ze uit solidariteit met haar man weigert alleen te gaan. Krouwel vindt het verschrikkelijk dat hij aan de ketting ligt. „Ik hou van reizen. Nu heb ik maar een caravan gekocht, die staat hier op een camping in een dox-pje in de buurt. Maar het is mijn sooii; vrijetijds besteding niet. Ik ben er nog maar een paar keer geweest. Ik verveel me daar stiei-lijk." Dodenlijst Laatst belde de 'inlichtingendienst' weer. Dit keer met de mededeling dat de naam van Krouwel voorkomt op een Tui-kse do denlijst. Niet nader genoemde Turken zouden het recht in eigen hand willen ne men. Krouwel vat ook deze tip serieus op Zeker omdat bij de politie een brief werd bezorgd met dezelfde boodschap. Toch is hij met bang, zegt Krouwel. „Angst is een slechte raadgever. Dan zou ik geen leven meer hebben. Maar prettig voel ik me er niet bij. Je bent constant gespannen, moet steeds attent zijn. Op straat kijk ik wat vaker over mijn schouder en in de auto be trap ik mezelf ei-op dat ik constant in de binnenspiegel zit te turen, 's Avonds gaan de rolluiken omlaag en doe ik de deur niet meer open." Pal tegenover zijn huis ligt een Turkse spoiischool. Dat is niet bevorderlijk voor zijn gemoedsi-ust. „De hele dag lopen hier Turken door de straat en staan er vreemde auto's geparkeerd. In principe zijn al die mensen verdacht. Zeker als ik nieuwe ge zichten zie, ben ik extra op mijn qui-vive. Ook noteer ik wel eens het kenteken van een autö als ik het niet vertrouw. Dat geef ik dan door aan de politie. Die houdt ook een oogje in het zeil. 's Nachts posten ze wel eens voor het huis, maar ze kunnen me niet 24 uur per dag beschennen. Dat zou ik wel willen, maar daar hebben ze de mankracht niet voor, zeggen ze." Een pistool of revolver heeft hij niet, be weert Krouwel. „Sinds ik ben afge zwaaid, heb ik geen wapen meer.Maar of dat waar is? In één adem kondigt hij aan dat als het moment van zijn liquidatie aanbreekt 'er zeker één Turk zal mee gaan'. Want Krouwel is ervan overtuigd dat zijn moordenaar niet alléén zal ko men. Hij heeft al gedroomd dat een groep je Turken hem insluit, meeneemt naar een afgelegen plek en hem daar als een hond neerknalt. Net zoals de Bende van Venlo dat deed. Zolang die nachtmerrie geen werkelijk heid wordt, leeft Krouwel van dag tot dag. En heel stiekem wipt hij toch wel eens de grens met Duitsland over, bekent hij bij het afscheid met een grimlach. Om te tan ken- Frank Seuntjens Een witte enveloppe met kogels moest een Chinese restauranthouder in Winterswijk ervan overtuigen dat hij met geld over de brug moest komen. De ondernemer reageerde, maar niet met het betalen van 'beschermingsgeld'. Hij schakelde de politie in, die de afpersers enkele dagen later wist te arresteren. De Achterhoekse horeca-ondememer liet zich door de Chinese maffia niet intimidei'en. Hij vormt echter een uitzon dering. Veel van zijn landgenoten, die door wijdvertakte Chinese bendes tot vaste geldschieters Worden uitverkoren, bijten nog liever hun tong af dan naar de politie te lopen. Uit angst voor wraakac ties. De Chinese gemeenschap vormt volgens de parlementaire commissie-Van Tïaa een tamelijk gemakkelijk doelwit. Veel ondernemers bewaren uit wantrouwen tegenover het bankwezen en uit afkeer van de fiscus al hun geld in contanten thuis. Dat. maakt het aanlokkelijk hen te overvallen of af te persen. Aan de andere kant is het daardoor niet eenvoudig om de beoogde buit op zijn waai'de te schatten. Er is weinig zicht op de omvang van de Chinese maffiapraktijken. Bij de Centrale Recherche Infoi-matiedienst zijn in een periode van bijna vijf jaar in ons land 35 overvallen, drie pogingen daartoe en 15 gevallen van afpersing in de Chinese ge meenschap gei-egisti-eerd. Het is een wel heel bescheiden topje van de ijsberg. Ach- tergrondinformatie vanuit diverse poli tiekorpsen bevestigt dat beeld. Welig Hoewel veel van de criminele activiteiten onder de oppei-vlakte blijft, is het gi-ootste deel van de Chinese gemeenschap zich pijnlijk bewust van het feit dat de harde misdaad binnen haar gelederen welig tiert. Onderzoekers van alweer de com missie-Van Traa constateerden bijvoor beeld dat Chinese misdadigere, die voor een deel illegaal in Nedeiiand verblijven, zich schuldig maken aan afpersing, drugshandel, gijzeling en bedrog met cre ditcards. Deze cx-iminele activiteiten wor den toegeschreven aan zogenoemde 'tria des'. Voor een deel zijn deze bendes afkomstig uit de Volksrepubliek China en Hong Kong en verder uit Singapore en Maleisië. De meest gewelddadige bendes komen volgens de Chinezen zelf uit Sin gapore en Maleisië. Soms lukt het de politie een vinger achter de gewelddadige praktijken te krijgen, maar andere dan bij de eei'dergenoemde Winterswijkse restaurateur moet zij zo ongeveer hemel en aarde bewegen om de slachtoffers zover te krijgen aangifte te doen. „We moeten soms heel wat chinees eten, willen we de gedupeei-de onderne mers over de streep trekken," grapte ooit een rechercheur. „Vaak begi'ijpen ze in eens geen Nederlands meer om onder een aangifte uit te komen." Angst Hij kan zich ovei'igens goed in de positie van de slachtoffex-s verplaatsen. „De angst voor represailles zit diep. Vooral omdat het in de regel niet bij loze dreige menten blijft als niet op de eisen wordt in- Deze angst wordt vooral gevoed door het feit dat de criminelen bijna straffeloos hun gang kunnen gaan. Daarom leeft de Chinese gemeenschap zo onopvallend en anoniem mogelijk binnen de Nederlandse samenleving. Geheime telefoonnummers, geen naambordjes op de deux-. Bovendien lopen ze niet te koop met dure auto's of dure kleren. In Amsterdam heeft het Cen trum voor Buitenlandex-s in 1994 zelfs vastgesteld dat veel Chinezen zich via steeds verschillende routes naar school- familie- of werkadres verplaatsen. Geweld keixmerkt de Chinese triades, waarbij men niet schuwt ook •vrouwen en kinderen met de dood te bedreigen. Soms worden slachtoffei's van de tx-ap gegooid of geboeid en met dichtgeplakte mond en ogen opgesloten, want de Chinese onder wereld laat niet met zich spotten. Menig restauranthouder heeft zijn zaak af zien bx-anden nadat hij weigerde 'bescher mingsgeld' af te staan. Weinig aangiften Een door de Koninklijke Horeca Neder land in 1993 uitgevoerd onderzoek naai de omvang van de 'agressieve vermo- genscx-iminaliteit' ten nadele van Chinese horecaondernemers spreekt duidelijke taal. Slechts 73 van de ruim 500 Chinese horecaondernemers die werden aange schreven, durfden te reageren. Daarvan lieten 13 bedrijven weten het slachtoffer Chinatown in Amsterdam: de Chinese horeca ondernemers vormen een gemakkelijk doelwit voor de wijd vertakte Chinese bendes, foto Phil Nijhuis te zijn gewoi-den van een overval en meld den 12 bedrijven te worden afgeperst. Het ondei-zoek bevestigde het beeld dat Chi nese ondex-nemers uit angst lang niet al tijd aangifte doen bij de politie. Procureur-generaal mr. P. Cremers bij het Arnhemse Gerechtshof merkte vorige week nog opChinese restauranthouders in het hele land zijn doodsbang voor dit soort terreurdaden. Maar heel weinigen durven aangifte van afpersing te doen uit vrees voor hun leven of uit angst dat hun bedx-ijf in vlammen opgaat." Hij zei dat tijdens zijn requisitoir tegen twee illegaal in ons land verblijvende Chinezen, ver dacht van afpersing van Chinese horeca ondernemers in onder meer Nunspeet en Goes. Cremers eiste tegen beide vieren eenhalf jaar cel 'om te laten weten dat in dit land niet de maffia of de terreur heerst'. Maar niet alleen door regelrechte afper sing, ook op andere manieren worden Chinese middenstanders door landgeno ten financieel in de tang genomen. Zo werd begin vorig jaar de eigenaar van het Apeldoornse restaurant Kota Radja on der bedreiging 'uitgenodigd' mee te doen aan gokbijeenkomsten, waarbij uitex-aax-d de winstkansen voor het slachtoffer nul en de verlieskansen honderd procent wa ren. Weer andere slachtoffer moeten ver plicht geld 'uitlenen', zogenaamd aan landgenoten die op de vlucht zijn. De regiopolitie IJsselland heeft inmiddels voor de tweede keer in betrekkelijk korte tijd een speciaal team gevormd om een se rie overvallen op restaurants in de regio Zwolle op te lossen, waarbij de slachtof fers werden mishandeld en met de dood bedreigd. Bij die overvallen werd op grote schaal gebruik gemaakt van vuurwapens. De politie zegt nog niet te weten hoe om vangrijk de nieuwe afpersingspi-aktijken precies zijn en hoe wijd vertakt de triade is. Mishandeld Een paar jaar geleden wist het zogeheten Kantonteam vanuit Zwolle een omvang rijke Chinese afpersingsbende op te rol len. Deze Aziaten, van wie tientallen tot zware gevangenisstraffen zijn veroor deeld, pleegden her en der in het land overvallen in winkels, restaurants en an- dersoox-tige bedrijven van landgenoten. In tof aal maakten zij honderd slachtof fers. Velen werden zwaar mishandeld. Een Haagse vrouw die in paniek raakte, werd doodgeschoten. Een rechercheur: „Het ontrafelen van de Chinese triades plaatst ons altijd voor enorme moeilijkheden. Alleen al het uit zoeken en vaststellen van de precieze per sonalia is zeer tijdrovend en loopt dan nog dikwijls op niets uit, vooral als het om il legalen gaat. Vaak is de identiteit van zo'n illegaal niet of nauwelijks te achterhalen. China telt meer dan een miljard inwoners die samen maar 672 achternamen delen." Ook de politie Arnhem kan daar over meepraten. Tijdens het onderzoek naar een liquidatie vorig jaar in Duiven, waar de 33-jarige Tommy Chang op klaarlichte dag en in aanwezigheid van zeventig an dere gasten in restaurant Wing Kee werd doodgeschoten, moest een beroep worden gedaan op maar liefst 26 tolken die de ver schillende Chinese dialecten beheersten. Opnieuw werd duidelijk dat de Chinese maffia zich onaantastbaar voelt. Enkele dagen na de schietpartij noemde een bij de moord betrokken 19-jarige Apeldoorner de liquidatie zelfs een goede reclame voor zijn triade. Op de dodenlijst van de bende prijkten de namen van nog twee Chine zen. Rob Hirdes en Jaap Nuijten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31