Duivesteijn houdt van oorlog zonder bestand Eiffeltorens zetten Kootwijk op stelten PZC Dwarsligger in de Kamer reportage zaterdag 11 oktober 1997 27 f elfs Adri Duivesteijn raakt wel eens gedeprimeerd van de politiek. Zijn fractieleider hield hem tegen, anders A had Adri de Kamer verlaten. 'Jij hebt vier jaar lang geprovoceerd, dan moet je het ook afmaken.' Dat hielp. Over hardheid en hartstocht aan het Binnenhof. PvdA'er Adri Duivesteijn: „Ik ga er maar van uit dat de regering in het algemeen prima werk doet. Een Kamerlid hoort hoofdpunten te formuleren." foto Rob Keeris Hij proest het uit. „Ik ben het best be reikbare Kamerlid! Schaterlach. AcLri Duivesteijn heeft een antwoordap paraat, een fractiesecretariaat plus een Seiko-horloge voor de oproepen en het weerbericht. „Alles doet het, alles staat aan." En alsof hij het heeft geregisseerd, begint zijn horloge nog te piepen ook. ,Dat lijkt het nummer van het partijkan toor wel." Inderdaad. Of Adri wil mee- eten. Zücht. Hij haat de bereikbaarheidsdwang op het Binnenhof. Een mobiele telefoon? Moet 'ie niet aan denken. Of zo'n Kamerpieper. „Dan zit je dus in een Kamervergadering en even later piep-piep-piep. Collega rent weg voor een zeer belangrijk gesprek. Komt terug. Weer piep-piep-piep. En ie dereen zit maar op z'n eigen pieper te kij ken of het voor hem is. Ik word daar hele maal gestoord van." Hij nam een ferm besluit in 1994, toen hij voor de PvdA in de Tweede Kamer kwam. Duivesteijn zou zijn eigen agenda bepa len. En Adri zou geen publiek bezit wor den. „Daar heb ik instinctief een aversie tegen." Dus begon hij zich aan de dicta tuur van alledag te onttrekken. Onder be scherming van het antwoordapparaat werden thuis sociaal-democratische plannen uitgebroed. Probeer hem dan maar eens te pakken te krijgen. „Die machine van het Binnenhof: van vergaderen, van altijd beschikbaar zijn voor de pers, van die honderden stukken die we over ons heen gestort krijgen. Die machine heeft zo'n kracht dat sommige Kamerleden daar helemaal in verdwij nen. Je wordt gewoon verzwolgen." Als een Kamerlid niet uitkijkt, rent 'ie al leen nog maar achter de feiten aan. „Rea geren op futiele vraagjes van de pers. Rea geren op elk stuk van de regering. Nou, ik ga er maar van uit dat de regering in het algemeen prima werk doet, daar schijnt ze ook heel veel ambtenaren voor te heb ben. Een Kamerlid hoort hoofdpunten te formuleren." Adri formuleerde zijn hoofdpunten. Me dezeggenschap voor huurders. Beperldng van de woonlasten. Een eigen huis voor de laagverdiener. Greep op de ruimtelijke ordening. En hij trof tegenstander Tom mei, de staatssecretaris. Drie jaar oorlog zonder bestand. Duivesteijn vocht harts tochtelijk voor vernieuwing, Tommei krampachtig voor de status quo. - Tommei was een zegen voor je. Hij gaf je vanzelf profiel. „Ik ben Tommei dankbaar. Tussen aanha lingstekens dan. Tommei is koppig, zo willen hardnekkige geruchten. Dat werkt stimulerend op mij. Het creëert energie. En mijn voorstellen hebben door die ge vechten met hem wel meer aandacht ge kregen." - Maar na al die gevechten blijft dat beeld hangen van een persoonlijke vete. „Dat is dan jammer. Het had ook anders gelrund. Als Tommei had gezegd 'natüur- lijk maken we een medezeggenschapswet voor huurders', dan was die er allang ge weest. En dan had ik mijn handen vrij ge had voor andere dingen. Tommei mist de hartstocht om iets te veranderen in de volkshuisvesting. Dus ik moest wel de hardheid hebben om een aantal ideeën in de Kamer dan door te drukken. „Ik kan toch niet na vier jaar Kamerlid maatschap tot de conclusie komen dat er niets is gebeurd in de volkshuisvesting? Ik kan toch geen genoegen nemen met gezel lige besprekingen, waarna alles weer ver vliegt." - Maar hoe beoordeel je dan je Kamerlid maatschap? „Vier jaar geleden was volkshuisvesting geen onderwerp. En van meeslepende ge dachten binnen de ruimtelijke ordening hadden we ook genoeg. Er was bovendien nergens geld voor. Er zat een generatie po litici die doordrenkt was van de gedachte dat. er niks kon. Nou, daar heb ik geen last van. De volkshuisvesting en de ruimtelij ke ordening zijn teimg op de agenda." - Dat is te danken aan watje jouw hard heid noemt. „Ja, het is niet genoeg om dingen aan de orde te stellen. Als de regering het engage ment mist om nieuw beleid te ontwikke len, dan ga ik zelf aan de slag. Dan kom ik zelf met een voorstel. Maar dat kost tijd en moeite. Daar moet je een zekere hardheid voorhebben." Een anekdote volgt. Over huurders in Al- mere die hem voorrekenden hoe weinig ze maandelijks te besteden hadden vanwege de gestegen woonlasten. Hoe hij al luiste rend wat in zijn borstzakje zat te fromme len en ineens het prijskaaidj e van zijn kos tuum in z'n hand had. Dat had meer gekost dan die mensen per maand over hielden. Moment van gêne,Ik hoef alleen maar naar de koopkrachtplaatjes te kij ken om die hardheid boven te laten ko men." Grappend: „Ik heb dat borstzakje trou wens dicht laten naaien." Wanhoop De 'Hagenees' Duivesteijn heeft besloten zich opnieuw voor de Partij van de Arbeid op de lijst te laten zetten. Dat ging niet vanzelf. Na lange twijfel, na heuse wan hoop zelfs, kwam z'n fractieleider met het verlossende argument. „Wallage zei: jij hebt in deze vier jaar een aantal keer zo geprovoceerd, dat je het gewoon moet af maken. Het is voor je eigen geloofwaar digheid dat je de discussies helpt afron den die je zelf bent begonnen. Daarin heeft Wallage gelijk." Maar eerder was de aanvechting ermee te stoppen bijna te hevig geweest. „Ik had minister De Boer om een nieuwe nota over de ruimtelijke ordening gevraagd. Dat had ze geweigei'd, teiwijl de situatie er drie jaar geleden om schreeuwde. Na aan dringen kwam de minister uiteindelijk wel met een Randstad-nota. Moet je het debat voorstellen. Het ging niet over Schiphol, niet over de HSL, niet over de mobiliteitsproblematiek. Nee, de Kamer liet zich het bos in sturen met een inventa riserende nota die volstrekt buiten die werkelijkheid omging. Terwijl het na tuurlijk een stuk had moeten zijn, dat diende te leiden tot een debat over alle grote vraagstukken in de RandstadMaar het werd een overleg waar de Kamer zich liet marginaliseren tot een debat over het Groene Hart als landschapspark. En dat was het dan. Wat een depiimerende erva ring. Toen dacht ik. ik stop ermee. Ik wil niet geïdentificeerd wordenmetzo'npoli- tieke gang van zaken." Het is steeds hetzelfde. Zoals nu rond Schiphol. „De politiek wordt onder druk gezet om snel besluiten te nemen over meer luchthavencapaciteit. En de Kamer laat zich gewoon intimideren door de lob by van een aantal luchtvaartmaatschap pijen. Waar is de nuchterheid in de poli tiek om te zeggen: even pas op de plaats, laten we alles eens op een rijtje zetten, zo dat we een integraal plan maken. Zelfs Jorritsma, toch een sterke minister, lukt dat niet. Nog een anekdote, om te laten zien dat je voor intimidatie niet moet wijken. Adri was wethouder in Den Haag en hij wilde een stuk bouwgrond hebben, waar een katholieke kex-k op stond. De roomse he ren schoven aan. „Dat zijn lastige onder handelaars, katholieken. Maar ik was net wethouder, dus nog overmoedig. Ik denk: die bluf ik weg. Heren, zeg ik, als u niet meewerkt, dan start ik gewoon een ontei geningsprocedure. Waarop ze opstaan, me een hand geven en zeggen: we wensen u veel succes." Dat moet de Kamer maar eens zeggen te gen luchtvaartmaatschappijen die drei gen te vertrekken als Schiphol aan gren zen wordt gebonden, vindt hij Feest Intussen is Duivesteijn weer wat bijge draaid. Hij wilde een substantiële plek in de nieuwe fractie volgend jaar, maar kreeg nu alvast een plaats in het fractie bestuur. En er komt voor de verkiezingen nog een echt Duivesteijn-debat aan. Dat wordt feest, voorspelt hij Met Pvd A-collega Rick van der Ploeg pre senteerde hij vorig jaar het stuk 'De Koopwoning Bereikbaar', ook zo'n plan dat ver van het Binnenhof en buiten be reik van piepende apparaatjes werd uit gedacht. Duivesteijn wil dat de mensen met de kleine inkomens niet voor hun le ven zijn veroordeeld tot een huurwoning. Geef ze financiële hulp om hun huurhuis te kopen in plaats van huursubsidie. Huurders juichten, corporaties waren te gen. Tommei kwam met een slap tegen voorstel. De WD schrok. „Ik had gecon stateerd dat de hypotheekrente-aftrek heilig is in de Kamer. Daar mag niet aan worden getornd. Het huurwaardeforfait voor huizenbezitters ging zelfs omlaag. Maar de huren mochten gewoon weer stij - gen en aanvankelijk wilde men zelfs weer bezuinigen op de huursubsidie. Voor mij werd toen duidelijk: we moeten de zaak omdraaien. Als de rente-aftrek niet ter discussie mag staan, dan moet de minder verdienende burger daar ook z'n voordeel mee kunnen doen. Dan creëren we gelijk heid." De reacties waren voorspelbaar. „De gro te corporaties zagen ineens hun bezit ver kocht worden aan de mensen waarvoor ze zeggen op te komen, Dat was niet hun be doeling! Maar mogen die huurders zelf de vrijheid hebben om hun woonlasten te be ïnvloeden? Waarom zouden zij geen ge bruik mogen maken van fiscale regelin gen, waar de hogere inkomens zo van profiteren?" „De WD, de paxdij van het eigen woning- bezit, bleek tegen. Want straks heeft ie dereen een eigen huis en dan zit daar niet meer het etiket op van: je hebt het ge maakt. Plet is een gotspe als de WD zegt: die mensen kunnen met zo'n laag inko men niet de verantwoordelijkheid van een eigen huis aan. Wie ben jij, VVD-col- lega Hofstra, dat zelfbeschikkingsrecht iets voor jou is, maar niet voor iemand met een klein inkomen? Weet je, die mensen met een klein inkomen kunnen heel goed overleven. Daar hebben ze hun hele leven al ervaring mee." - Je stuurt aan op een echt ideologisch de bat, ivaarin de PvdA een liberaal stmid- punt inneemt en de VVD het tegenoverge stelde. De klassieke rollen zijn helemaal omgedraaid. „Ja, dat is het fascinerende! Dit is de mo dernisering van de PvdA De partij die niet meer zegt dat de overheid alles moet rege len voor de burgers, maar die ze behandelt als zelfstandige, mondige mensen. En de WD die met de billen bloot moet. Want straks gaat het er om: is de WD nou wel of niet bereid om de lage inkomens een kans te geven? Of is het ideologische verhaal ineens dat ze zich zorgen maken over de vraag of deze groep wel zelfstandig kan handelen? Als de liberalen ons hierbij vol gen, dan heb je volgens mij een echte syn these bereikt binnen paars." Ongeduld Wie weet gaat Adri ook de WD-stemmers nog eens redden. Want de dadendrang en het ongeduld van Duivesteijn reiken ver der dan de minima. Plij hekelt de praktij ken in de 'Vinex-locaties', de grote uit breidingsgebieden in de Randstad. „Men gaat daar straks vier, vijf of zelfs zes ton betalen voor een huis, maar je mag niks zelf bouwen. Het bouwen in Nederland is totaal door instituties overgenomen. Goed opgeleide, goed verdienende vol wassen mensen moeten zich als willoze consumenten gedragen. Ze worden opge borgen in wijken van een grote anonieme uniformiteit. Waar architecten soms door projectontwikkelaars gedwongen wor den even in twee weken een plannetje te maken voor tweehonderd woningen! De tussenpersonen verdienen er gigantisch aan. De ontwikkelaars, de beleggers, maar ook de speculanten, En we laten het ons gewoon aanleunen! Waar is de verbeelding, vraagt hij zich af. Waarom bouwen we duur en fantasieloos. Waarom wel 900 miljoen voor een onder- tunneld weiland, maar niet een miljard om stationsgebieden waar de nieuwe HSL komt echte allure te geven. Duives teijn organiseerde in 1996 het leukste reisje voor Kamerleden van de afgelopen jaren: naar Londen, Lille, Parijs en Lyon. Om te laten zien hoe de HSL daar heeft geïnspireerd tot geweldige stationsarchi tectuur. Hij verzucht: „Lieten we dat elan nou maar eens overslaan op Nederland. Straks ligt dat la-eng van negen miljard er, maar Rotterdam en Amsterdam hebben tot op de dag van vandaag geen plan klaar voor een spectaculair nieuw stationsge bied." - De vraag is: zit Adri Duivesteijn wel op de juiste plek? Je bent helemaal niet bij de besluitvorming betrokken, als het bij voorbeeld gaat om de uitvoering van de HSL. Het kabinet is bij die kwestie over de PvdA-fractie heen gewalst. Zou je niet willen aajischuiven in de ministeiraad? „Dat is mijn rol niet. Ik zit in de Kamer. Dan mag het niet alleen maar je doel zijn om in het kabinet te komen." - Maar je zegt datje graag met je handen werkt. Dat betekent: je wilt, besturen. „Ik heb moeite te accepteren dat mijn rol beperkt is. Met je handen werken is leu ker," - Dus jij wilt gewoon in het volgende kabi net, en dat heb je geantwoord toen ze je kwamen overhalen om je weer verkies baar te stellen. Na korte stilte: „Ja, maar zó werkt het niet." Gegrinnik. Koos van Wees en Maurice Wilbrink Eind 1996 ontvouwde Koninklijke PTT Nederland plannen voor de bouw van vier 320 meter hoge zendmas ten bij Radio Kootwijk, het oude karak teristieke zendstation midden op de Ve- luwe. De commerciële Engelstalige popzender Delta Radio 171 wil met be hulp van deze masten via een ongekend krachtige langegolfzender de interna tionale ether in. De rust in het 150 zielen tellende dorpje heeft sindsdien plaatsge maakt voor angst en verzet. „Ze zouden KPN de titel 'koninklijke' moeten afpak ken." De slagaderlijke Radioweg van Koot wijk Ra'dio loopt dood op het zen derpark van Koninklijke PTT Neder land, kortweg KPN. Symbolischer kan het niet. Ooit waren het zenderpark en het 150 inwoners tellende dorp Kootwijk Radio (gemeente Apeldoorn) in de Ve- luwse bossen onafscheidelijk aan elkaar gelast. Maar tegenwoordig vertoont de lasnaad tekenen van ernstige metaal moeheid. De PTT bouwde Kootwijk Radio zo'n driekwart eeuw geleden om radiover bindingen met Nederlands-Indië te on derhouden. En heel het dorp Kootwijk Radio werkte voor de PTT. Nu werkt het zenderpark alleen nog voor de maritieme zender Scheveningen Radio. De oude monumentale gebouwen gebruikt PTT Telecom als opslag en uitvalsbasis. Veel woningen -zijn vel-kocht en nog meer dorpsbewoners hebben niets meer op met KPN, Ze werken ergens anders. Onmin Anno nu leven KPN en de dorpelingen in onmin. De liefde heeft een jaar geleden definitief plaatsgemaakt voor angst en haat. KPN ontvouwde vorig jaar plan nen voor plaatsing van vier Eiffeltoren- hoge langegolf-zendmasten voor de En gelstalige commerciële Europese pop zender Delta Radio 171. Het verzet is in een jaar gegroeid, als een ontkiemend mosterdzaadje. Dertig organisaties en verenigingen hebben de handen ineen geslagen binnen het actieplatform Koot wijk. De regiobewoners zijn bang: de straling die bij de zender vrij komt is schadelijk voor de volksgezondheid, veronderstellen zes artsen uit de dorpen rond het zenderpark en de nationale mi lieugoeroe prof. dr. Lucas Reijnders. Streng „Onzin," foetert bioloog Frans Koops van onderzoeksinstituut KEMA Koops was dit jaar mede-opsteller van een rap port van de Gezondheidsraad over de ge zondheidsrisico's van straling die vrij komt bij radiozendmasten. „Als Delta Radio zich aan de richtlijnen houdt, is er geen sprake van gevaar voor de volksge zondheid. Die richtlijnen zijn zo ontzet tend streng. dat is werkelijk veiligheid op veiligheid. Het gezondheidsrisico voor mensen die in de buurt van de zen der wonen is net zo groot als het 'gezond heidsrisico' bij het eten van aardappelen of snijbonen. Die angst voor straling is werkelijk ongegrond," Delta Radio-woordvoerder Menno Hi- dajattoelah: „Ik zal de actiegroep uitno digen voor een bezoek aan Luxemburg. Daar staat een twee megawatt-zender van RTL. Die heeft nog nooit hinder ver oorzaakt. Dat mogen zij zelfbij buurtbe woners navragen'." Een andex-e vx-ees van de omwonenden is dat de nieuwe zendmasten elektx'onische apparatuur zou storen. Telefoontoestel len en x~adio's zouden straks spontaan Delta Radio 171 'zingen', videorecorders zouden zich onmogelijk gedragen en on- gecontx'oleerd aan en uit spx'iixgen en elektronische garagedeuren willekeurig openen en sluiten. Verder zouden com puters op hol slaan en faxen volkomen wartaal produceren. Zo'n 250.000 bewo ners van tientallen doxpen tussen Apel doorn en Amersfoort komen straks in de stx-alenbundel van Delta Radio terecht. Apeldoorns burgemeester H.J.E. Bniins Slot, oucl-burger van Zeewolde dat on der de rook ligt van het kortegolfstation van Nozema' „Als wij in Zeewolde in de kerk zaten kon het gebeux-en dat de We reldomroep via de geluidsboxen tot de kerk doordrong, Of dat je door de tele foon plotseling het Wilhelmus hoorde. Dat sooii; stoiingen was heel gewoon. Ik begi'ijp het verzet van het platform. Zo'n zendstation moet je niet willen. Delta Radio, dat het zendstation in Zee wolde 'onvergelijkbaar andei's dan onze langegolfzender' noemt, heeft toegezegd alle stox'ingen die zich aan elektx'onische apparatuur voordoen, te zullen verhel pen. Technisch is dat mogelijk. Waslijst Het platfoxm houdt echter ernstige twij fels over de slagkx-acht van 'de commer- ciëlen'. Platform Kootwijk hakt onop houdelijk op de zender in en breidt de waslijst aan bezwaren moei teloos uit. De angst voor straling zou toeristen van de Veluwe jagen. De zendmasten betekenen hox-izonvërvuiling. De skyline van de Ve luwe is na de bouw van de masten voor Delta Radio nooit meer Jietzelfde, zeg gennatuurbeschermers. Delta Radio 171 is bovendien een enorme energieverslin der. „Je kunt er 15.000 huishoudens op laten draaien," becijferde het platfoxm. Om Delta Radio in de lucht te houden is jaar lijks 9 miljoen kubieke meter aardgas nodig. Ze voerden ki'uistochten en verzamelden de gemeente Apeldooi'n, de provincie Geldexiand en het ministerie van Land bouw, Natuux-beheer en Visserij om zich heen. Platform-leden kochten aandelen KPN en mobiliseerden steun op de aan- deelhoudei'svergadei'ing van KPN eer der dit jaar Maar veel deed KPN-top- man Wim Dik niet met de massieve kritiek. „Hij zal die kritiek tot een bal hebben opgetrommeld en in een prullen bak hebben gemikt", veronderstellen sommige dorpsbewoners. Voorlopig lijken er weinig mogelijkhe den om KPN en Delta Radio 171 een wet telijke voet dwars te zetten: het oude zendex'park staat in principe hemelhoge masten toe, zeggen de twee concerns. „The sky is the limit, lees het gemeente lijke bestemmingsplan er maar op na", weet KPN „Dat is een staaltje van te- vroeg-juicherij", kaatsen woordvoer ders van gemeente en ministerie van Ver keer en Waterstaat terug. De gemeente Apeldoorn studeex-t nog steeds op de aangevraagde bouwvergun ning en milieuvergunning. Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat moet het hoofd nog breken over een zendvei'gun- ning. De procedures kunnen maanden in beslag nemen en de uitkomst staat nog lang niet vast. „Ik zou er geen kansbere kening over durven maken," zeggen woordvoerdei's van gemeente en minis terie. Aandrang Kootwijkei', actievoerder en voormalig Philips-directeur Piet Stam (68) had vroeger „geen enkel begrip voor actie voerende mensen die zich vastketenden aan de hekken van kerncentrales. Ik vond actievoeren onmaatschappelijk gedrag. Maar ik ben daar nu andei's over gaan denken. Nu voel ik ook die machte loosheid die zij toen hebben gevoeld. Ik voel aandrang tot geweldloze burgexdij- ke ongehoorzaamheid. Want nu zie ik in dat als je alles volgens de normale kana len doet, je tegen de beperkingen van de democratie oploopt." Lex van Kooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27