PROVINCIALE ZEEUWS! Belasting zware auto stijgt Verdachte branden in woningen van twee asielzoekers in Goes Politie Kenya slaat demonstratie uiteen Koninklijke schildersprijzen Meisje (13) loopt brandwonden op bij optreden Ratelband 4 WEKEN A Bouterse wellicht ook betrokken bij moord Kabinet ziet af van accijnsverhoging, VVD wil grote modellen ontzien Tinnen draken in Vlissingen wamtÊtÊiÊÊÊ^^m^m Nobelprijs Vrede naar beweging tegen mijnen D66-topman stapt op uit gewetensnood Tuincentrum Middelburg Bestuurders mogen sjoemelen VOOR 15,- JA, ik wil: Tijdelijk droog Enige tijd droog met wat zon. Vannacht meer bewolking, met regen. Maximum 14 graden bij een afnemende wind. 240e jaargang no. 242 zaterdag 11 oktober 1997 losse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM o.a. Sinke Komejan in Middelburg, Schinkel de Weerd in Oost-Souburg RIJSWIJK - De Suri naamse oud-legerleider Desi Bouterse wordt door Justitie behalve van drugshandel ook verdacht van moord of doodslag. Volgens dossiers van het speciale CoPa-team was Bouterse mogelijk be trokken bij een in 1985 ge pleegde aanslag in Rijs wijk, waarbij 3 doden en 2 zwaargewonden vielen. Dat blijkt uit stukken, die het NOS-Journaal vrij dagavond toonde.De aan slag in Rijswijk zou ge richt zijn geweest tegen de Surinaamse bevrijdings- raad van Chin a Sen, des tijds een van de grootste tegenstanders van Bou terse. De aanslag misluk te. De daders vergisten zich waardoor toevallige in het pand oefenende bandleden het slachtoffer werden. A Moszkowicz, de advo caat van Bouterse, ont kent stellig dat zijn cliënt momenteel wordt ver dacht van betrokkenheid bij de drievoudige moord in Rijswijk. Een anonieme getuige heeft volgens hem destijds uit derde hand gehoord dat Bouterse be trokken kon zijn geweest. De politie heeft die moge lijkheid volgens de advo caat onderzocht en te licht bevonden. Die aanklacht tegen Bouterse ligt er naar de mening van Moszko wicz dus helemaal niet. Het Openbaar Ministerie in Den Haag wil niet op de kwestie ingaan. ANP van onze parlementsredactie DEN HAAG - De VVD is blij dat het kabinet afziet van de accijnsverhoging volgend jaar met 2,5 cent per liter benzine en diesel. Over de manier waarop het kabinet dat 200 mil joen gulden kostende be sluit wil betalen - om milieuredenen meer we genbelasting voor zware auto's vanaf 850 kilo - hebben de liberalen echter hun twijfels. De WD wil het liefst dat de ho gere wegenbelasting voor alle auto's gaat gelden, zodat de ver- hoging per automobilist lager wordt. Bovendien wijst het WD-Kamerlid Van Rey erop dat zware auto's niet per defini tie milieuvervuilender zijn en kleine minder. „Je hebt ook heel grote auto's met allerlei milieu snufjes", aldus Van Rey. Wel is hij er heel tevreden over dat de grenspomphouders niet per 1 januari nog een accijnsverho ging te verwerken krijgen. Dat was ook de achtergrond van de motie van WD en CDA, waar het kabinet nu gehoor aan geeft. De details van de regeling wor den later bekend als het kabinet komt met zijn belastingplan. Volgens Kok worden kleine au to's tot 850 kilo in elk geval ge vrijwaard van de hogere wegen belasting. Dieselauto's worden daarnaast zwaarder aangesla gen dan benzine-modellen. De premier erkende dat de op lossing van het kabinet afwijkt van het beleid dat niet het bezit van, maar het gebruik van de auto duurder moet worden. Maar door zwaardere auto's ex tra aan te slaan wordt het milieu toch gediend, aldus Kok. Volgens de premier moet bij de kabinetsformatie volgend jaar bekeken worden of zoals nu de accijnzen jaarlijks met het in flatiepercentage moeten stij gen. Kok zet in op 'ja, tenzij'. Dat betekent dat het accijnsver schil met de buurlanden niet te groot mag worden. Ongeveer tweederde van de 5,7 miljoen automobilisten in Ne derland wordt geconfronteerd met een hogere motorrijtuigen belastingals het plan werkel ij k- heid wordt. De bedoeling is 9 meer we genbelasting voor auto's vanaf 850 kilo. Dat betekent al snel een verhoging van 15 tot 29 gul den per kwartaal. Kleine, lichte auto's zoals de Ford Fiësta, de Peugeot 106 en de Opel Corsa blijven buiten schot. In de praktijk betekent de maatregel niet alleen een aan slag op de portemonnee van ei genaren van zware auto's als BMW's, Mercedessen en Volvo's. De rekening wordt ook duurder voor eigenaren van midden klassers als VVV Golf, Ford Es cort en Renault Megane. Ook de duurdere uitvoeringen van de meest verkochte auto in ons land, de Opel Astra, vallen ech ter al snel boven de grens van 850 kilo. Een woordvoerder van de RAI vindt het wondex-lijk dat het kabinet het eigen beleid 'op de kop zet'. „De motorrijtuigen belasting is juist verlaagd zodat de gemiddelde lasten van de au tobezitter door de accijnsverho ging gelijk zouden blijven. Bo vendien komen nxiddenklassers door de geëiste extra veilig heidsmaatregelen al snel boven die grens". GPD OSLO - De Nobelprijs voor de Vrede is dit jaar toegekend aan de internationale campagne voor het verbod op landmijnen (ICBL) en haar coördinator, de Amerikaanse Jody Williams. In de hele wereld is met instem ming gereageerd op de keuze. De 47-jarige Williams is de eer ste Amerikaanse in twintig jaar die de Nobelprijs voor de Vrede krijgt. De prijs brengt mogendheden in verlegenheid die weigerden zich aan te sluiten bij de landen die Vorige maand in Oslo een ont werpverdrag tegen anti-per- soonsmijnen opstelden. De Russische president Boris Jel- tsin verraste de wereld vrijdag in Straatsburg door te zeggen dat Rusland alles in het werk zal stellen het verdrag tegen land mijnen op tijd te ondertekenen. Rusland was één van de weige raars van het mijnenverbod dat op 2 december in Ottawa door ruim honderd naties plechtig wordt ondertekend. De voorzitter van het Nobelco- mité, Francis Sejersted, zei dat de in 1992 in de Verenigde Sta ten opgerichte ICBL is uitver- koren omdat zij een beslissende invloed heeft uitgeoefend op het verbod van anti-persoonsmij - nen in de hele wereld. Het comi té hoopt dat de prijs bijdraagt tot de aansluiting van militaire grootmachten als de VS, China en Rusland bij het verdrag. Die landen weigerden zich in Oslo te binden aan een algeheel verbod. De Amerikaanse Presi dent Clinton zei dat hij niets kon ondertekenen dat de veiligheid van de Amerikaanse strijd in gevaar brengt. Wil uitte vrijdag" felle kritiek op Clinton ICBL, een groepering van dan 1000 niet-g'ouverne- organisaties uit diverse ianden, kreeg dit jaar mede be doordat prinses zich ervoor inzette. Zij de laatste maanden van 'aar leven Angola en Bosnië, vaar talrijke landmijnen lig Over de hele wereld liggen nog zeker 110 miljoen. De af- lelopen 25 jaar zijn 600.000 nensen het slachtoffer gewor- van mijnen, 80 procent van was burger. de Nobelprijs is een bedrag an 7,5 miljoen kronen (twee gulden) verbonden. FP/RTR Zie ook pagina 2 (Advertentie) Bolacacia van: Js&r 50 voor: «yp^.9 TUINCENTRUM andee NAIROBI - Kenyase agenten in uniform en in burger achtervolgen een demon strant in de hoofdstad Nairobi tijdens een betoging van de oppositie. Bij de felle charges van depolitie vielen tientallen ge wonden. Een aantal demonstranten, on der wie drie oppositieleiders, werd gear resteerd. De politie gebruikte traangas, wapenstokken en zwepen. De demon strantengooiden met stenen en staken au tobanden in brand. De betoging, waaraan zo'n 2.000 mensen deelnamen, was gericht tegen het bewind van president Daniel arap Moi. Vrijdag was 'Moi-dag' in Kenya, een in 1979 ter ere van de president ingestelde nationale feestdag. Aan de andere kant van de stad hadden de officiële festiviteiten plaats, met onder meer een toespraak door Moi en militaire parades. In juli en augustus werd een tiental men sen gedood bij politiegeweld tegen de monstraties van de oppositie. foto George Mulala/RTR (Advertentie) door Marco van Barneveld GOES - Bij twee asielzoekers in Goes is deze week brand uitge broken. De politie vermoedt dat het gaat om gevallen van brand stichting waaraan racistische motieven ten grondslag liggen. Verdachten zouden brandende voorwerpen door de brievenbus hebben gegooid. In de nacht van donderdag op vrijdag was een Irakese man het slachtoffer. Hij kon zich redden door vanaf de bovenste verdie ping van zijn woning aan de Beukenstraat uit het raam te springen. De man moest in het ziekenhuis in Goes worden behandeld we gens ademhalingsmoeilijkhe den. Bovendien raakte hij licht gewond. Dinsdag 7 oktober was al brand ontstaan bij een Srilankees, woonachtig aan het Kamille- pad. Hij was op dat moment niet thuis. Politiewoordvoerder J. van de Hoef: „Het kan zijn dat de be richten over de toestroom van Irakezen bij bepaalde groepe- AMSTERDAM - Koningin Beatrix bekijkt met kunstenaar Frank Lenfererink een van zijn schilderijen. Lenferink is een van de vier beel dende kunstenaars die gisteren de Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst kregen uit gereikt door de koningin. Van vandaag tot en met 26 oktober is in de Bur gerzaal van het Paleis op de Dam werk te bezichtigen van de vier winnaars van de aan moedigingsprijzen voor jonge schilders. De winnaars, Frans Lenferink, Paul Nassenstein en Serge Verheugen, allen uit Amsterdam en Dieuwke Spaans uit Arnhem, zijn ieder met twee schilderwerken vertegenwoordigd. Ver der hangt er werk van veertien andere schil ders die werk inzonden. Het geldbedrag voor elk van de winnaars is dit jaar verhoogd van vijf- tot tienduizend gulden belastingvrij. Ko ning Willem III heeft de prijs 126 jaar geleden ingesteld. foto Marcel Antonisse/ANP ringen vreemde sentimenten aanwakkert." In beide gevallen ontstond de brand vlak achter de voordeur. Hoe de branden precies zijn ont staan is nog niet duidelijk. De politie heeft de zaak nog in on derzoek. Krantenbezorger De brand in de woning van de Irakees werd ontdekt door een krantenbezorger van de PZC. De bewoner zelf was inmiddels wakker geworden omdat hij last had met ademhalen. „Ik ben erg geschrokken", zei hij gistermid dag. De man probeerde in eerste instantie zelf de brand te blus sen. Dat lukte echter niet. De brandweer, die inmiddels was gealarmeerd, moest de ruit van de achterdeur inslaan om binnen te komen en de brand te blussen. De man wist zichzelf in veiligheid te brengen door uit het raam te springen. Gistermiddag zag de entree van zijn woning pikzwart. Ook de meubels in de woonkamer za gen zwart van de roet. De man, die al drie jaar in het huis woonde, zei niet te weten of het om een racistische daad zou gaan. „Ik heb hier nooit last ge had van discriminatie. Ik heb nooit gekke telefoontjes gehad, of dreigbrieven. Ook in de buurt heb ik nooit problemen gehad", zei hijWel zei hij bang te zijn na de brand in zijn huis. „Ik blijf hier niet wonen. Misschien ga ik wel naar een andere stad." De nieuwe Harley-Davidson kledingcollectie, winter '97/"98 is binnen bij: O.I.T. Harley-Davidson Liniestraat 121. 4816 BG Breda Tel. 076-57 10 719 DEN HAAG - De voorzit ter van de programma commissie van D66, Mi chel van Huiten, is vrijdagavond afgetreden. Hij vindt het voorzitter schap niet meer te combi neren met zijn persoonlij ke mening. Van Huiten is het niet eens met het uitgangspunt uit het verkiezingsprogram ma dat de economische groei jaarlijks 3 procent bedraagt. Volgens Van Huiten gaat deze groei on herroepelijk ten koste van het milieu. Hij nam zijn besluit vrijdagavond na een gesprek met partij voorzitter Kok. Van Huiten vindt dat het concept-verkiezingspro gramma van zijn commis sie te veel nadruk legt op economische groei .ANP Advertentie is zondag 12 oktober open van 11.00 - 17.00 uur. Herculesweg 42, Middelburg. Tel.: 0118-624845 Soldaatjes, draken en andere tinnen miniaturen zijn dit weekeind te zien in het Arsenaal in Vlissingen. Voor de tweede maal wordt er de Euroworkshop gehou- 'ij den. 1 Vele gemeenten in Nederland worstelen met bestuurders, die het niet al te nauw nemen met de regels. Corrupt is misschien een te groot woord. Sjoemelen klinkt sympathieker. Maar dat gebeurt dan ook op grote schaal. Zelfs als een onderzoeksbu reau aantoont dat de belangen van aannemers en be- stuurders wel erg gelijk opgaan, dan nog blijven de wethouders en raadsleden op het pluche zitten. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,15,17,18,19 en 21; reportage: 25, 26, 27, 29,31, 33, 35 en 36; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motor fiets: 41wetenschap en techniek: 43; natuur: 45; sport: 46 en 47. van onze redactie binnenland EDE - „Het deed meteen erg pijn. Ik weet niet wat ik fout heb gedaan". De 13-jarige Esther van de Voort uit Lunteren zit thuis met haar voeten in het ver band. Zij heeft tweedegraads brandwonden opgelopen, nadat zij 'over het vuur' heeft gelopen. Esther deed dat gisteren met bijna 200 medescholieren van het Edese Marnix College tij dens een optreden van Emile Ratelband in een sporthal. „Hij vertelde het zo leuk, dat ik het wilde proberen. Maar ja, ik heb niet 'koelmos' geroeperr. Mis schien liep het daarom mis". Al snel na het lopen over de gloeiende houtresten zocht een aantal jongens en meisjes de kranen in kleedkamers en toi letten op om verkoeling voor hun voeten te zoeken. Daardoor viel het vreemde schouwspel te zien van jongelui, die met beide voeten in de wc-pot stonden. Het optreden van Ratelband was onderdeel van het ope ningsprogramma van het nieu we gebouw van het Mamix Col lege. Hij kreeg ruim honderd leerlingen zo ver, dat zij over de enkele meters lange mat van gloeiende houtskool liepen. D« scholieren kregen vijf stappen voorgeschoteld: rechtdoor lo pen, ogen omhoog gericht en 'koelmos' zeggen. En aan het eind de voeten afvegen en kei hard 'tjakkah' roepen. „Ik denk dat ik iets heb overge slagen", veronderstelt Esther met een van pijn ver-wrongen stem, Een leerkracht zette haat- voeten na de 'vuurdoop' meteen onder een kraan, waarna zij in een auto naar het schoolgebouw werd gebracht. Haar vader haalde haar op en bracht haar linea recta naar de huisarts. „Die constateerde tweede graads brandwonden", aldus pa Van de Voort. Hij neemt de kwestie hoog op en heeft een ad vocaat ingeschakeld. „De school zegt dat Esther zelf ver antwoordelijk is voor het lopen over het vuur. Dat wil ik wel eens uitzoeken. Ik ben hier zeer verbolgen over." Rector Janssens van het Mamix College betreurt het dat enkele leerlingen brandwonden oplie pen. Hij kreeg nog twee reacties van verontruste ouders. „Ik heb geen idee om hoeveel leerlingen het in totaal gaat en de ernst van de brandwonden". Emile Ratelband reageert laco niek op de wonden. „Dat kan gebeuren, het is niet ongevaar lijk. Je hebt altijd van die wijs neuzen die niet precies doen wat ik zeg. Er hebben zo'n vijftien tot twintig kinderen hun voeten gebrand en dat is een normaal percentage." GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1