Katholieke kerken nog niet dicht Bredere Beatrixbrug Midelburg Mannen die baan hebben verloren moeten hun verhaal kwijt kunnen PZC Van der Perreflat wordt opgeknapt Maximale werkstraf voor twee inbrekers Burenruzie ontaardde in mishandeling zeeland 15 Walcheren ontkomt niet aan herschikking tussen parochies rNV wil ruimer beleid mor kwijtschelding Mogelijk misdrijf voorkomen Terneuzen schenkt theaterticket Statenleden D66 naar Oostburg Boetes voor fietsen op brug Rijksweg A58 gaat toch dicht Sluis gestremd in Vlissingen Vandalen steken banden lek zaterdag 11 oktober 1997 door Maurits Sep VLISSINGEN - KASKI, het Haagse instituut voor sociaal- wetenschappelijk onderzoek schreef in 1995 en 1996 vijf rap porten over de huidige positie van de Rooms-katholieke kerk i in Zeeland en formuleerde een j reorganisatieplan. De adviezen logen er niet om: zeventien i kerkgebouwen afstoten, meer samenwerken en parochies la ten fuseren. De parochianen wisten zelf ook wel dat het niet goed ging met hun kerk. Maar nu stond het zwart op wit en dat kwam hard aan. Het rapport over Walcheren was het laatste in de serie. Op 5 okto ber 1996 werd het geopenbaard. „Er is sprake van een te grote jas voor een te kleine groep", ver klaarde KASKI-directeur dr. L. G. M. Spruit destijds. Van de 12.500 papieren leden kwamen .er in de onderzoeksperiode slechts 800 daadwerkelijk naar de kerk. En dus luidde het ad vies: twee van de zes kerkgebou- vven afstoten, deelname in een derde opzeggen en de vier paro chies laten fuseren tot twee gro te] gelijkwaardige parochies in Middelburg en Vlissingen. „De klap kwam het hardst aan bij de vrijwilligers die allang iwisten dat er iets moest gebeu- jren. Maar dat alles aan alleen ÏKASKI werd opgehangen, was jniet helemaal eerlijk. De trend idie het instituut beschreef, was lal jaren aan de gang." Niks nieuws Volgens Pastor Peter van Hecke (55) van de Lieve Vrouweparo- in Vlissingen stond er niks nieuws in die rapporten. Deson danks was de weerstand die ontstond over met name de voorgestelde sluiting van de Heilige Martinuskerk in West- Souburg hevig. West-Soubur gers moesten voortaan maar in Vlissingen naar de kerk, Oost- jSouburgers in Middelburg. „Maar Souburgers vormen een aparte gemeenschap. Die horen jniet bij Middelburg of Vlissin gen." De vier parochiebesturen sta ken de hoofden veelvuldig bij elkaar. Van Hecke: „Onze inzet was de adviezen van KASKI over te nemen, tenzij we gemoti veerd betere oplossingen kon den vinden. Vlak voor Pinkste ren, op 16 mei, zijn we met een eensluidend advies aan de bis schop gekomen." „Dat advies", legt Van Hecke uit, „komt er in hoofdlijnen op neer dat we op Walcheren twee centrale lithurgisch-pastorale centra creëren: cle Petrus en Pauluskerk met pastorie in Middelburg en de Onze Lieve Vrouwekerk met pastorie in Vlissingen. De personele bezet ting zoals het instituut die voor stelde - een priester en twee pas toraal medewerkers - is sinds september van dit jaar al een feit." Souburg door Edith Ramakers VLISSINGEN - Dat er van alles mis is met de afgetopte Van der Perreflat in de Magistraatwijk in Middelburg is al lange tijd be kend. Bewoners klagen sinds over tocht, ventilatiepro- 5 blemen en de algehele isolatie die onder de maat is. Woning- louwvereniging Middelburg - WVM) heeft in de loop der jaren reparatiewerkzaamheden ver- icht, maar volgens mevrouw M. Joerbooms van WVM zijn niet die problemen naar tevreden- leid opgelost. „Dat moet voor- )ij zijn. We willen de flat met 48 ieniorenappartementen op- lussen en grondig renoveren. )it wordt een van de grootste ecombineerde projecten van lederland." Sen van de laatste onderhouds- verkzaamheden gebeurde in iet voorjaar. Een deel van het entilatiesysteem werd verbe- erd. „Maar dat systeem gaat ?as optimaal functioneren als ■tok de ventilatie in de gevels vordt aangepakt. Daar moeten ye voor de winter an beginnen. Iet is een noodzakelijke kwali tatieve verbetering." Wet enkele duizenden guldens ubsidie van Duurzaam Bou- ven, cle Stichting Experimen- en Volkshuisvesting en het erzoek aan de gemeente Mid- elburg voor een financiële bij- rage van 144.000 gulden hoopt WM aan het stadsvernieu- fingsproject te kunnen begin- en. Het hele project aan de flat LISSINGEN - De afdeling hilcheren van de FNV vraagt e gemeenten Vlissingen, Mid- elburgen Veere het kwijtschel- ingsbelcid te verruimen. Uit- indelijk wil de vakbeweging aar een totale kwijtschelding an de gemeentelijke heffingen oor mensen die van een bij- andsuitkering leven. De FNV omt juist nu met de vraag om- at de begrotingen binnenkort an de gemeenteraden ter goed- curing worden aangeboden, e gemeente Vlissingen han- iert op dit moment een kwijt- heldingsnorm van 95 procent, tensen komen in aanmerking )or kwijtschelding als door de ?meentelijke belastingen het ikomen zakt onder 95 procent an het bijstandsniveau. De akcentrale verzoekt de raad 'n procent omhoog te gaan, leggen op het feit dat driekwart van het pastorale werk buiten het kerkgebouw gebeurt. We be zoeken mensen, thuis of in het. ziekenhuis. We doen werk in de diaconale sfeer, maatschappe lijk werk, op het vlak van reclas sering. Daar hebben we geen kerkgebouw voor nodig. Na tuurlijk is het belangrijk als katholieke kerk zichtbaar te blijven in de samenleving. We trekken ons alleen terug uit ge deelde kerken, we slopen niks. En essentieel in ons voorstel is ook dat we mee blijven doen aan de oecumenische diensten in De Hoeksteen en open Hof. Willens en wetens. Dat zijn zelfs kleine speerpuntjes." Het is heel wezenlijk om missio nair te zijn. Met een reorganisa tie alleen ben je er nog lang niet." „Het grote probleem zat in het advies om Oost-Souburgers in Middelburg naar de kerk te la ten gaan en West-Souburgers in Vlissingen. We hebben oms af gevraagd: Is dat reëel? Souburg hoort in ieder geval meer bij Vlissingen dan bij Middelburg. Wij hebben de bisschop daarom voorgesteld: laat ons de ge meentegrenzen hanteren en van het hele Vlissingse grondgebied een parochie maken. Het gevolg was wel dat de fundamentele poot onder ons verblijf in De Hoeksteen in Middelburg werd weggeslagen. Daar willen we per 1 januari 1998 weg, maar de bisschop moet dat nog officieel besluiten. De hum- van het Open Hof in Paauwenburg hebben we al opgezegd, per 1 juli volgend jaar." De Martinuskerk wordt een bij kerk van de groot-Vlissingse parochie en krijgt daarmee een zelfde status als de Willibror- duskerk in Domburg. Die stond ook op de nominatie om geslo ten te worden. „Die stoten we niet af, zij blijft bijkerk van Middelburg, omdat er in het zo merseizoen zoveel toeristen ko men. Van de bijkerken hebben we gezegd: die moeten zichzelf financieel bedruipen. Maar, benadrukt Van Hecke, dit is slechts een voorstel aan bis schop Muskens. Een definitieve beslissing heeft de monseigneur nog niet genomen. Intussen gaat alles door zoals het was. „Dit seizoen, tot de zomer van '98, kunnen we het nog wel uit zingen. Overigens vindt Van Hecke dat teveel de nadruk is komen te lig gen op de kerkgebouwen als zo danig. „Ik wil juist de nadruk De Beatrixbrug in Middelburg wordt verbreed en vernieuwd. foto Lex de Meester door Ab van derSluis MIDDELBURG - De Beatrixbrug in Mid delburg wordt vervangen door een nieu we, bredere brug. De oude is ruim zestig jaar oud en moet vaak onderhouden wor den. De brug is de laatste jaren aan het vervormen, waardoor het houten brugdek löstrilt. Dat dek is op den duur niet meer goed vast te maken aan het ijzeren raam werk. De nieuwe brug krijgt twee rijstro ken voor verkeer én vrijliggende fiets- en voetpaden. De bestaande brug is eigenlijk te smal om alle auto's van een naar richting Veere op een goede manier te verwerken. Regelma tig ontstaan op de brug onveilige situa ties. Fietsers moeten met gevaar voor ei gen leven langs vrachtwagens rijden. De Beatrixbrug is gefundeerd op de res tanten van het voormalige droogdok. De brug, inclusief de onderbouw is geen mo nument. De nog aanwezige onderbouw heeft wel historische waarde. De dienst Stadsbeheer, bij wie de brug in onderhoud is, heeft gekeken of het mogelijk is de brug zodanig te versterken dat zwaarder vrachtverkeer erover kan. De brug zou dan smal moeten blijven. B en W hebben die oplossing als 'te beperkt' van de hand gewezen. De dienst Stadsontwikkeling heeft laten onderzoeken of een nieuwe brug - met twee rijstroken en vrijliggende fiets- en voetpaden - te realiseren is. Beton is uit gesloten, omdat er dan nieuwe landhoof- den gemaakt moeten worden, los van de bestaande onderbouw. Dat zou te duur worden. De bestaande historische onder bouw zou achter de nieuwe landhoofden uit het gezicht verdwijnen. Staal B en W stellen de gemeenteraad voor te kiezen voor een stalen brug. De onder bouw blijft dan wel zichtbaar. De nieuwe Beatrixbrug krijgt hijspunten, zodat het gevaarte eventueel weggehaald kan wor den. Grote schepen kunnen dan het ach terliggende dok in. met vier lagen komt neer op 2.736.000 gulden, dat is onge veer 57.000 gulden per woning. Het college stelt aan de Middel burgse gemeenteraad voor in te stemmen met de financiële on dersteuning. „De leefbaarheid in en rond het gebouw moet ver beterd worden. Ook de galerijen worden direct gemoderni seerd." Constructie WVM heeft vorig jaar het bu reau DGMR uit Den Haagde op dracht gegeven de constructie van de Van der Perreflat te be kijken. Het bureau verrichtte metingen en zocht naar onder meer de oorzaak van het warm teverlies. „Daar is een renova tieplan uitgerold en WVM heeft daaraan zelf het opplussen van de woningen toegevoegd", vult Boerbooms aan. De ruime appartementen wor den bij het opplussen geschikt gemaakt voor eigentijdse senio renwoningen. „Juist deze flat heeft ongeveer de hoogste drempels van Middelburg. De badkamer moet stroef gemaakt worden en allerlei andere voor zieningen moeten getroffen worden om uitglijden in huis te voorkomen. De Bouwwinkel Zeeland heeft ons geadviseerd over het opplussen." WVM wil in november met de uitvoering van het plan begin nen en zij verwacht voor de bouwvak vakantie volgend jaar de werkzaamheden te hebben afgerond. naar 96 procent. Maar het colle ge van Burgemeester en Wet houders acht het financieel niet verantwoordelijk de norm te verhogen. Omdat het aantal aanvragen voor kwijtschelding dit jaar met driehonderd stuks is toegenomen, zou Vlissingen dat anderhalf miljoen gulden kos ten. Middelburg overweegt een procent omhoog te gaan, van 96 naar 97. De begroting voor 1998 van de gemeente Veere komt waar schijnlijk volgende week woensdag uit. Het kwijtschel dingspercentage staat al twee jaar op 95 procent. Door de ge meentelijke herindeling is het pex-centage vorig jaar niet aan gepast. De FNV verzoekt Veere om zo snel mogelijk naar 100 procent kwijtschelding toe te door Mooike de Moor MIDDELBURG - Wat vertel je familie en vrienden? Hoe liggen je kansen op de markt? Wat zijn de financiële gevolgen? Kortom: hoe ga je ermee om? Het verliezen van werk is een ingrijpende gebexirtenis. Veel mannen halen een belangrijk deel van hun identiteit uit hun baan. Zonder werk zitten kan een grote invloed hebben op het leven en de omgeving. „Mannen voelen zich bij werkloosheid vaak een lo ser", zeggen Ronald Mondeel en André de Visser. De twee maatschappelijk werkers uit Middelburg wiüen dat denkbeeld doorbrekexx en ervoor zorgen dat mannen niet hi een isolement terechtkomen. Als eerste in Zeeland beginnen ze eind okto ber in het gebouw van het Algemeen Maatschappelijk Werk in de Breestraat een gespreksgroep voor werkloze mannen op Walcheren. „Allereerst wij zijn géén therapiegroep en we kunnen je niet aan een baan hel pen", benadrukken de maatschappelijk werkers. Hun doelgroep bestaat uit Zeeuwse mannen die werkloos zijn of een ontslag boven hun hoofd hebben hangen. Regelmatig weten grote groepen werkne mers al dat zij over een paar maanden geen baan meer hebben. „Kijk maar naar wat er bij Fokker gebeurde. Komt er een doorstart of niet? Je kunt flink in de put x-aken van zo'n onzekere situatie", vexielt Ronald. Het Maatschappelijk Werk Wal- cheren valt onder Thuiszorg Walcheren. Deelname is gratis. Geen klaagsessie De bedoeling is dat een groep van onge veer twaalf man gedui'ende acht midda gen van twee tot vier uur ervaiingen uitwisselt over hun situatie en hoe zij daarmee omgaan. „Het moet geen klaag sessie worden, maar iets waar de mannen wat aan hebben", vindt André. De hulp verlener denkt bijvoorbeeld aan mannen die vastgelopen zijn, maar ook aan dege nen die het wel hebben gered maar alsnog hun verhaal kwijt willen. „Het mooiste zou natuurlijk zijn als de mannen elkaar voonxit helpen.André ziet zijn rol vooral als gespreksleider en adviseur. De hulpverlenex-s zijn op het idee geko men na de massa-ontslagen bij de Ko ninklijke Schelde Groep. Ze hebben juist voor mannen gekozen omdat een ontslag voor deze sekse moeilijker te verkroppen is. „Ook in Zeeland komt het steeds vaker voor dat de vrouw nog wel een baan heeft en de man het huishouden moet doen." Volgens Ronald is dat door het bestaande rolpatroon en de opvoeding vaak moeilijk voor mannen. Schaamtegevoel De opzet van de gespreksgroep is het be handelen en bespreken van moeilijke on derwerpen. Bijvooi-beeld: hoe ei-vaart iemand het verlies van wex-k. „Mannen kunnen zichzelf een groot schaamtege voel aanmeten en zich daardoor totaal af- Ronald Mondeel (links) en André de Visser: „Het mooiste zou zijn als de mannen elkaar vooruit helpen. foto Lex de Meester zondex-en." vertelt Ronald. En wat voor uitwerking heeft wei-kloosheid op de om geving? „Je kan lusteloos, onzeker of chagx-ijnig worden. Moet je eens kijken wat dat voor een effect kan hebben op je relatie of gezin", voorspellen de maat schappelijk wei-kers. Omgaan met nieuwe 'vrije' tijd is ook een gespreksonderwerp dat Ronald en André behandelen. Mannen mijden soms vrien den en kennissen. Ook bij familie weten ze soms niet hoe ze zich moeten gedragen. „Iedereen kent wel van die familiefeestjes waar de mannen onderling het de hele tijd over hun werk en auto's hebben." Ronald kent verschillende werkloze mannen die onder geen beding meer naar een verjaar dag toegaan. De hulpveiieners zijn van mening dat hun gi-oep effectief is omdat het makkelijker is tegen vreémdeii te pra ten. „Bovendien zit je met lotgenoten in een groep. Veel uitleg hoef je vaak niet te geven om begrip te krijgen", stelt Ronald. Er kunnen naast psychosociale ook finan ciële problemen ontstaan. „Stel: je hebt een eigen huis met een flinke hypotheek of een auto op afbetaling", zegt André. Voor dit soox*t situaties nodigen ze bijvoorbeeld een juridisch adviseur uit. Daarnaast wordt er ook uitvoerig besproken welke kansen en mogelijkheden er zijn op de ar beidsmarkt. Ronald: „Ieder moet voor zichzelf zien uit te vinden, met behulp van de x-est van de groep, wat hij nog kan of wil op de arbeidsmai-kt." Het is volgens de maatschappelijk wer kers algemeen bekend dat het voor een dertiger met een veel gevi-aagde speciali satie niet echt moeilijk is om een andere baan te vinden. Ze verwachten dat er op de gespreksgroep toch voornamelijk wat oudere en laaggeschoolde mannen afko men. „Maar iedereen is welkom. Ook als je gedeeltelijk arbeidsongeschikt of wat langduriger werkloos bent", zegt Ronald. KRUININGEN - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in Kruiningen vier personen aangehouden die zich verdacht ophielden in een woonwijk. Het ging om een inwo ner van Steenbergen, een Amsterdammei-, een man uit Roo sendaal en een inwoner van Ossendrecht. Het viertal wei'd aangehouden na een tip van een burger De politie vermoedt dat met de aanhoudingen een misdrijf is voorkomen. TERNEUZEN - Als welkomstgeschenk krijgen twintig ge zinnen die sinds kort in Terneuzen wonen, twee vi'ijkaartjes voor de theater-voorstelling die Paul van Vliet volgende week geeft. Zaterdagochtend liggen bij hen de kaax-tjes voor de voorstelling op de mat. Hoofd exploitatie van het Zuidland- theater W. de Meyer: „Bij de gemeente is er de gedachte om in de toekomst vaker nieuwe inwoners in het zonnetje te zetten. Voox-uitlopend op dit idee wórden nu, bij de stax-t van het nieu we theatex-seizoen, deze kaartjes weggegeven. Op de2emanier kunnen ze gelijk kennis maken met het culturele leven in Tex-- OOSTBURG - De Statenfx-actie van D66 brengt op vrijdag 10 november van 14.00 tot 18.30 uur een werkbezoek aan Oost burg. In het stadhuis worden de hei-inrichting van de West- Zeeuws-Vlaamse kust en het project duurzaam veilig bespro ken. Om 17.00 uur ontmoet de fractie in restaux-ant Clubhou se in Breskens een delegatie van de bedrijfs Belangenvereni- ging Breskens. Naast de D66-Statenfractie zijn er ook leden van de steunfractie en raadslid A A Verhage van Oostburg. MIDDELBURG - Na klachten van voetgangers heeft de poli tie vrijdagochtend tussen 8.00 en 8.30 uur gecontroleerd op de Langevielebuitenbx-ug in Middelburg. Veertien jeugdige fiet sers kregen een bekeuring van vij ftien gulden. Vier volwasse nen moeten dertig gulden betalen. Gelet op de hoeveelheid klachten zal de politie de komende tijd vaker controleren. Het is verboden om vanaf het Bolwerk te brug op te rijden. MIDDELBURG - De wegwei'kzaamheden op Rijksweg A58 tussen Nieuw- en Sint Joosland en Lewedorp gaan door. Gis teravond is om negen uur de zuidbaan van de weg volledig af gesloten, tussen de afslag Middelburg en Hexnkenszand. Rijkswatex-staat heeft vrijdag besloten het asfalteiingswex-k toch uit te voeren. De weersvoorspellingen waren goed. Ex- wordt niet zoveel regen verwacht. De wegversperring duuii tot zondagnacht twaalf uur. De omleiding vanaf Middelburg gaat langs Vlissingen-Oost en 's-Heerenhoek naar de afslag Heinkenszand van de Rijksweg. VLISSINGEN - De kleine sluis tussen het Kanaal door Wal- cheren en cle Westerschelde in Vlissingen is van maandag 3 tot en met vrijdag 7 november gesloten voor al het'scheepvaaxi- verkeer. In deze week worden de binnenvloeddeux-en vex-van- gen. De gx-ote sluis blijft gewoon open. KAPELLE - Een 38-jaxige inwoner van Kapelle heeft vrijdag aangifte gedaan van vernielingen aan zijn auto. Twee banden waren lekgestoken en een buitenspiegel was afgebroken. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr. N. N. Steenbeek heeft vrijdag twee Vlissingers van 22 en 26 jaar veroordeeld tot werkstraffen van 240 uur en 200 uur. De 22- jarige verdachte moet in het ka der van de Plukze-wetgeving ook nog 1.300 gulden aan de Staat betalen. Officier van jus titie mr. F. van Es wilde van geen dienstverlening weten. Daar voor hadden de verdachten al voldoende kansen gehad. Hij eiste celstraffen van respectie velijk zes en vijf maanden. Beide mannen hadden vorig jaar mei in vakantiewoningen in Zoutelande ingebroken. Een maand eerder hadden ze op de zelfde plaats uit een container van een bouwbedrijf gereed schap gestolen. De 22-jarige Vlissinger was begin mei nog eens teruggegaan om uit de con tainer schakelmateriaal, een buigtang en een boonnachine weg te nemen. Een deel van het gex-eedschap werd verkocht voor 400 gidden. Apparatuur Uit de vakantiewoningen werd voornamelijk huishoudelijke apparatuur gestolen. Deze wei den opgeslagen in de woning van een van de verdachten. Niet alle gestolen goederen zijn latex- teruggegaan naar de slachtof fers. De plannen ontvouwden zich na een avondje stappen. Overigens hadden beide ver dachten enige recidive op het gebied van vermogensdelicten. Bij de22-jarige Vlissingex-, die in detentie zit, werd ook nog een gaspistool gevonden. Dat wa pen had hij gekregen van een 25- jaxige man uit Vlissingen. Deze vertelde het gaspistool in Duits land voor de lol te hebben ge kocht. De 25-jarige Vlissinger kreeg een boete van 750 gulden door Aector Dooms MIDDELBURG - Een slepende burenruzie in een Middelburgse wijk escaleerde begin dit jaar tot een mishandeling en hetjn- gooien van ruiten van een wo ning. Officier van justitie mr. F. van Es haalde vrijdag op de zitting van de Middelburgse politierechter fel uit. „Dit is on gelooflijk, dit houd je in Neder land toch niet meer voor moge lijk. Een familie is uit hun huis gedreven." De gedupeex-de familie, die in de Zacharias Jansenstraat woon de, is inmiddels verhuisd. „Het is sindsdien een hele rustige buurt", reageex-de de verdachte, een 47-jarige vrouw uit Middel burg, opgetogen. De officier achtte de vernielingen van twee ruiten en de mishandeling van de zoon van het slachtoffer be wezen. Hij eiste twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Daarnaast vond hij dat de voi-dexing van de slachtoffei-s, 1000 gulden verhuiskosten 1000 gulden smai*tengeld, kon wor den toegewezen. Politierechter mr. N. N. Steen beek sprak van een 'klassieke' burenruzie, met getreiter over en weer. Hij vond de vernieling van een ruit in januari dit jaar niet bewezen. Voor de mishan deling en voor een eerdere ver nieling veroordeelde hij de wouw tot twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. De verdachte had geen spijt de jongen een tik te hebben uitge deeld, „want het is een rotjon gen." Ze ontkende daarentegen de ramen te hebben ingegooid. Haar raadsman mi-. E. Smit ging het te ver om dit alles op het con to van zijn cliënte te schi*ijven. „De zoon haalde ook x-ottigheid uit. Hij bevuilde de woning van mijn cliënte met hondepoep en rotte uien." De raadsman vroeg viijspraak, omdat de vernielin gen onvoldoende zijn gerecon- strueerd. Ook vond hij de mis handeling niet bewezen, omdat er slechts een corxigerende tik was uitgedeeld. Twee getuigen, die gisteren op de zitting ver schenen, konden ook geen uit sluitsel geven. De politierechter verklaarde de vordering van de slachtoffers niet ontvankelijk. VLISSINGEN Weg van de buis - Onder het motto Weg van de buis begint buurthuis Het Woltershuis in Vlissingen een reeks activitei ten op de donderdagavond. De activiteiten zijn creatieve-the ma- of spelavonden. De eerste bijeenkomst is op donderdag 16 oktober om 20.00 uur in Het Woltershuis aan de Hogeweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15