Overlast duikers ergert justitie Uitwaaien aan de kust Tinnen fantasie in Vlissingen Tholenaar vestigt 'absoluut' record dronken rijden Onvrede over nieuw decoratiestelsel Landbouw wijst deel plan ontpoldering af Univéin de buurt voor alle zekerheid! T w Straf voor dronken en roekeloos rijden verzwaren tot 9 jaar KORTOM VOORKLASSIEKEEN MODIEUSE KLEDING NAAR Halfslachtige maatregelen lossen problemen in Oosterschelde niet op zeeuwse almanak' Concert VOOR SETMODE IN GEKLEDE COMBI'S ROBERTO SART0- RABE-HUCKE-KARNER door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 38-jarige dronken rijder uit Tholen moet volgens de Middelburgse poli tierechter rar. N.N. Steenbeek met een score van 1.630 micro gram een absoluut record heb ben geboekt. In elk geval stond vast dat de Tholenaar 12 juli dit jaar in Oud-Vossemeer ruim ze ven keer zoveel alcohol - de li miet is 220 microgram - in zijn bloed had. „Met de inname van zoveel alcohol komen mensen te overlijden", reageerde vrijdag officier van justitie mr. Evan Es. Hij eiste een jaar rij-ontzegging en twee weken gevangenisstraf. Politierechter Steenbeek be sloot tot een mildere straf. Hij hield rekening met zijn blanco strafblad en zijn geringe finan ciële draagkracht. Een rij-ont zegging van lange duur zou het verlies van zijn bijbaantje als Zwaargewonden bij botsing Hulst HULST - Twee mannen uit Hulst (22 en 20) raakten vrij dagmiddag zwaargewond bij een aanrijdingtusseneen perso nenauto en een vrachtwagen op de Glaciswegin Hulst. De 22-jp- rige bestuurder van de auto had vermoedelijk gedronken. De Hulsternaren botsten rond half drie frontaal op de tege moetkomende vrachtwagen. De automobilist had onvoldoende rechts van de rijbaan gereden. Door de aanrijding raakten de twee bekneld in het wrak. De vrachtwagenchauffeur kwam met de schrik vrij. taxi-chauffeur betekenen. De politierechter veroordeelde de man tot twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf en twaalf maanden rij-ontzegging, waarvan de helft voorwaarde lijk, proeftijd twee jaar. Omwonenden hadden de politie gebeld, omdat de auto zowat in een tuin stond geparkeerd. De man vertelde onwel te zijn ge- worden. „Edelachtbare, dit kwam niet door dronkenschap. Het moet de combinatie met me dicijnen zijn geweest. Ik ben bo vendien op eigen kracht het po litiebureau binnengelopen", verdedigde hij zich. Dat wilde er bij de officier niet in. ,,U laat voorkomen dat u re latief weinig heeft gedronken, maar het gebruik van medicij nen heeft geen enkele invloed op het promillage. (Advertentie) door Richard Hoving KAMPERLAND - Het korps landelijke politiediensten in Goes en het Openbaar Ministe rie in Middelburg slagen er niet in de overlast van sportduikers in de Oosterschelde in de hand te houden. De aanleg van diiik- corridors waar duikers onge stoord te water kunnen, is een halfslachtige maatregel geble ken die niets wezenlijks heeft veranderd. Dat zei officier van justitie A de Lange vrijdag in Kamperland tijdens de viering van het twintigjarig jubileum van de Stuurgroep Oosterschel de. Vorig jaar zomer werden in de Oostex-schelde vijf corridors aangelegd waar duikers onge stoord te water kunnen. De ge- j markeerde plaatsen waren, vol gens gedeputeerde J. G. van Zwieten (VVD, recreatie),"het 'ei van Columbus' om de proble men tussen vissers en sportdui kers op te lossen. Officier van justitie De Lange zei achteraf niet blij te zijn met de maatregel van de provincie. „De bedoelingen waren niet slecht, maar in de praktijk is het voor de politie onmogelijke om te controleren wat er onder wa ter gebeurt." Vissers klaagden afgelopen zomer al dat ze on danks de corridors nog steeds hinder van sportduikers onder vinden. Twee gedachten De officier van justitie, belast met milieuzaken bij het Open baar Ministerie, wees er op dat Biet huidige provinciebeleid op (twee gedachten hinkt. „Aan de |ene kant wil de provincie de jduiksport beteugelen, maar aan ide andere kant stelt ze geen grens aan het aantal duikver- igunningen dat wordt afgege ven." Dagelijks provinciebestuurder en voorzitter van de Stuurgroep Oosterschelde, G. L. C. M. de Kok, beloofde de problematiek in het college van Gedeputeerde Staten aan te kaarten. „Als het nodig mocht blijken zullen we niet aarzelen het beleid bij te stellen." De officier van justitie deed De Kok alvast een oplos sing aan de hand. Volgens De Lange moet de Oosterschelde verkaveld worden. „Ver van vis- gebieden en mossel- en kreeft percelen moet één groot duik- vak worden aangewezen. Door met slechts een grens te werken wordt de handhaving van de re gels mogelijk." De milieu-officier toonde zich ook bezorgd over de recente toe name van kreeftenstropers op de Oosterschelde. De huidige politiecontroles zijn volgens De BRESKENS - De temperatuur daalt, de barometers volgen. De eerste najaarsstorm beukt op de zeewering, die nog niet overal Delta-veilig is. Bij Breskens op de zeedijk zien twee vissers hoe de donkere wolken over zee komen aandrijven. De hengels wor den even in de steek gelaten om de regenpakken aan te trekken. Op het moment dat de eerste druppels vallen gooien de mannen het lood de zee weer in. Of ze bijten zullen, valt af te wachten. De weerman weet één ding zeker; het weer blijft de komende dagen slecht. Regen met wat opklaringen en veel wind. De herfst is weer gekomen. foto Peter Nicolai Lange niet voldoende. Om de kreeftenstroperij een halt toe te roepen oppex-de hij speciale teams op te lichten die onder andere bestaan uit een aantal milieurechercheurs. De opmerkingen van De Lange waren de enige kiitische noten die vxijdag werden gekx-aakt over de Oosterschelde. Het vier de lustrum van de Stuxxrgroep Oosterschelde, die het Rijk en de provincie adviseert over het be heer en de inrichting van de zee arm, stond in het teken van de successen die zijn behaald. Geslaagd De Stuurgroep Oosterschelde wei'd eind september 1977 geïn stalleerd door de toenmalige minister van Verkeer en Water staat, Westerterp. De belang rijkste taak van de Stuurgroep luidde: „Beleid opstellen waar in de natuurfunctie van de Oos terschelde wordt behouden en versterkt zonder daarbij de be langen van de visserij en de re creatie uit het oog te verliezen". Volgens voorzitter De Kok is de Stuurgroep de afgelopen jaren meer dan geslaagd in haar werk. „Het is niet Zeeuws, maar we mogen met elkaar best een beet je trots zijn op wat we hebben bereikt." De Kok wees er op dat het beleid van de Stumgroep de afgelopen twintig jaar in be langrijke mate door het Rijk en de provincie is ovexgenomen. Einde De kans dat de Stuurgi-oep ech ter over vijf jaar het vijfde lus- tx-um viert, is klein. De Ooster schelde staat op de nominatie om Nationaal Park te worden. Als het verzoek van de Stuurgroep definitief door de minister van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij wordt gehonoreerd, betekent dit ge lijktijdig het einde van de ad viesraad. Voorzitter De Kok toonde zich hier niet bedroefd over. „Laat dat Nationaal Pax'k maar komen. De Oosterschelde is er klaar voor." door A. J. Snel MIDDELBURG - Onvrede overheerst nog steeds over het nieuwe decoratiestelsel. Dat komt doordat de criteria voor de toekenning van eexx lintje onduidelijk zijn. Dat schrijft commissai-is van de koningin drs. W. T. van Gelder in zijn jaarverslag. Hij signaleert dat een zekere verbetering valt waar te ne men, bij voorbeeld als het gaat om het onderscheiden van personen op grond van hun verdiensten in hun hoofdfunctie maar tekent daarbij aan dat de ex-varin gen met het nieuwe stelsel, dat vorig jaar werd ingeverd, niet onverdeeld gunstig zijn. Van Gelder acht juist dat uit het systeem het automatisme is verdwenen waarbij de lengte van een dienstver band gekoppeld wordt aan toekenning van een lintje. Hij tekent echter aan dat het Kapittel voor de Civiele Or den een veel te dominante plaats in het px-oces inneemt waardoor de centrale rol van burgemeesters niet uit de verf komt. Verder is de relatie tussen een hoofdfunctie en al dan niet betaalde neven functies niet helder. En er be staat nog grote onduidelijk heid over de relevante termijnen, op grond waarvan iemand voor een ondex-schei- dxng in aarxmex-king kan wor den gebracht. De kring van commissarissen van de ko ningin en hun kabinetschefs volgt de ontwikkelingen rond het decoratiestelsel nauwlettend en beziet hoe de bestaande situatie verbeterd kan worden. door Harmen van der Werf GOES - De voorstellen voor na- tuurherstel langs de Wester- schelde gaan de georganiseerde Zeeuwse landbouw nog steeds te ver. De binnendijkse natuur projecten Ooster Zwakepolder bij 's-Gravenpolder. Ranxixxe- kenshoek bij Ritthem en Marga- rethapolder bij Terneuzen moe ten eruit. De gezamenlijke landbouworganisaties LTO Zeeland zullen dit volgende week aan minister A Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) lateix weten. De voorgestelde binnendijkse natuurprojecten vallen buiten het provinciale Natuurbeleids plan (NBP), waarover de land bouw en de provincie eerder een akkoord hebben bex-eikt. „Wij hebben in het NBP de grenzen vastgelegd voor natuurontwik kelingsprojecten", licht voor zitter H. van der Maas toe. „Wij zijn al ver genoeg gegaan. Als er nog iets bijkomt, krijg je een do minosteen-effect. Voor ons is dit een vrij hard principieel stand punt." Als het aan Van der Maas ligt, komt er voorlopig helemaal geen natuurherstelplan voor de Westerschelde. Hij vex-wijst naar het eind augustus uitge- brachte advies van de commis- sie-Hendxikx, waarin voox-stel- len voor natuui'herstel worden gedaan. „Die commissie wil een lange termijn-visie op de Wes terschelde. Laten ze die dan eerst maken." Mocht Jorritsma toch doorzet ten, dan wil LTO Zeeland van haar in elk geval de;waterdichte garantie dat gronden voor na- tuurhex-stel rxiet mogen worden onteigend. •GROEDE O.B.M. Groede. Voorstraat 16, iel. (0117) 37 15 65. O.B.M. Terneuzen, Voorstraat 16, tel. (0117) 37 15 65 J verzekeringen XZ/ MIDDELBURG O.B.M. "Zeeland", Molenwater 49, tel. (0118) 62 96 55 «WOUW OVM Univé West-Brabant. Markt 5. tel. (0165) 30 15 05 r\ i t Daar plukt u de vruchten van! Méér weten over Univé? Kom eens langs. Of bel met Univé Direct, telefoon (0592) 37 22 22. Nu de wereld een global villa- ge is, de ontbijtvlok fibre heet, waspoeder -power heeft, de buurman van beroep sys- temcontroller is of zich an derszins employable houdt, heeft niemand meer moeite met Engelse termen. Zouden wij zo denken. Deze week werden de kolom men van dit dagblad gesierd door een advertentie ivaarin een touroperator een tripje in de aanbieding deed naar een optreden in Den Haag van een populaire zanger in het semiklassieke genre: Helmut Lotti Goes Classic, stond er. Dat hebben ze bij het geive- ten bij het boekingskantoor. De hele dag stond de telefoon roodgloeiend of er nog kaartjes beschik baar zijn voor dat mooie con cert in Goes. (Advertentie) Een aan de fantasie ontsproten draak en een tinnen soldaatje, dit weekeinde te zien in Vlissingen. foto's Lex de Meester. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Voor de tweede keer wordt de Euroworkshop'97 gehoudexx. Aan het internationale games en model- bouwweekeinde in het Arsenaal, bij Cue Action in Vlissingen doen veertien clubs uit zeven landen mee. Er zullen timxen sol daatjes en andere figuren getoond worden en een schilderwedstrijd moet leiden tot levensechte miniaturen. Zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur staan er stands met allexiex modellen en wordt het publiek voor een fantasierijk spel uitgenodigd waarbij gebeurtenissen op een slagveld worden nagebootst. Het hoofdthema is Nederlandse en Belgische conflicten door de eeuwen. Mark Bx-own, net als vorig ox-ganisator van de Euro'workshop, heeft dit keer een uitgebreider programma kunnen samen stellen en meer hobbyisten naar Vlissin gen gehaald. Vorig jaar deden er maar vijf clubs mee. Magiccards „Een groepje Zeeuwse scholieren heeft ook gevraagd om met magiccards te ko men spelen. Als je ervan houdt, van die fantasiewereld in bijvoox-beeld shadow- run, dan is er veel te beleven. In een spelsi tuatie woi'den met draken, dwergen, hek sen, monsters of histox-ische figuren allerlei problemen speels opgelost. En de clubs geven ook demonstraties." De spots zullen zaterdag en zondag ge richt staan op de afgedekte snookertafels in Cue Action. „Ik zal er zelf ook met eigen ontwerpen staan. Ik probeer de geschie denis levendiger te maken. Het bijzondere van dit weekeinde is dat veel facetten van de modelbouw tegelijk te zien zijn", vult de Vlissinger aan. idoor Lianne Sleutjes DEN HAAG - Een dronkexx chauffeur die iemand doodrijdt lof verwondt, kan straks tot ne- geix jaar cel worden veroor deeld. De wijziging van de we- igenverkeerswet die de Tweede Kamer in de week van 20 okto ber behandelt, maakt dat moge- i ijk. Tot nu toe staat op dat delict een maximale gevangenisstraf van drie jaar. Ook als een chauffexir feel te hard rijdt en daardoor ie mand doodt of letsel toebrengt, can een rechter hem maximaal xegen jaar naar de gevangenis ituren. Daarvoor kan nu ten xoogste een jaar celstraf wox-- len opgelegd. De dood van de 7-jarige Laura 3omens uit Vlissingen was voor iet kabinet mede aanleiding de wegenverkeerswet aan te scher- ien. De Kamer heeft nog eens ria een motie aangedrongen op iet strenger straffen van roeke- oos rijden. Laura fietste met haar moeder >p koninginnedag 1994 op een fietspad in Vlissingen. Een mo- orrijder die 150 kilometer reed )p een weg waar maar 50 kilo meter is toegestaan, verloor de macht over het stuur en schepte iet meisje. )e motorrijder werd in hoger leroep veroordeeld tot een half aar gevangenisstraf en vijf jaar ijontzegging. De ouders van -aura hebben getracht de mo orrijder te laten vervolgen we- [ens doodslag. Het openbaar ministerie vervolgde de man ichter voor dood door schuld. )e ouders dienden daarop een (Advertentie) klacht in over de tenlasteleg ging door de officier van justitie. Die werd door het Gerechtshof niet in behandeling genomen. Ten onrechte, ooi-deelde de Ho ge Raad in juni voxig jaar. Voor de veroordeling van de motor rijder had dit arrest geen gevol gen. Na de wetswijziging gaat de maximumstraf voor dood door schuld in het verkeer, als de chauffeur nuchter is en zich aan de maximumsnelheid heeft ge houden, omhoog van één jaar tot drie jaar. Voor het toebren gen van letsel in het verkeer kan iemand negen maanden tot één jaar krijgen. Het kabinet wil ook dat het rij bewijs sneller en voor langere tijd afgepakt kan worden. Nu moet daar eei*st een rechter aan te pas komen. Als de Tweede Kamer de wijziging aanneemt, kan de politie het rijbewijs di rect innemen. Zo kan strenger worden opgetreden tegen ern stige alcohol- en snelheidsdelic ten, aldus het kabinet. Iemand doden in het verkeer blijft vallen onder 'dood door schuld' en niet onder doodslag. Volgens Justitie is doodslag in het vei'keer moeilijk te bewijzen omdat dan uitgegaan wox-dt van vooi-waai'delijke opzet. Bij een verkeersongeval waarbij er kans is dat de veroorzaker zelf ook letsel oploopt, kun je er niet van uitgaan dat er opzet aanwe zig is, aldus de Hoge Raad in een arx-est. Cursus Het WD-Tweede-Kamex-lid O. Vos wil mensen die hun rijbe wijs willen halen eerst verplicht een cursus laten volgen over de gevaren van alcohol in het ver keer. Hij zal dat bij de behande ling van de wijziging van de we genverkeerswet voox'stellen. Hij denkt aan een samenvatting van de cursus die mensen moe ten volgen als ze zijn betx-apt op xijden onder invloed. Coalitie genoten PvdA en D66 vinden het een sympathiek vooretel. z' 1900 "°DM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13