Loze zege moslims in Srebrenica Depressie PZC Regering Italië struikelt over bezuinigsoperatie Levensverwachting in zuidelijk Afrika gehalveerd door aids Reddingsactie voor grienden Maurice Papon onwel op tweede dag proces Marathonrede Castro duurt bijna zeven uur Prins Claus haakt even af Wat hebben deze mensen gemeen? buitenland Patstelling na verkiezingen gemeenteraad in nu door Serviërs beheerste stad Brazilië onder rook bosbranden Bardot alsnog veroordeeld Recordboete voor Chrysler Hoge onderscheiding Derrick Kinderslot handvuurwapens VS België merkt hormoonspuiters Tientallen doden in Mexico door orkaan Pauline 030-233 13 35 vrijdag 10 oktober 1997 door Hans Gertsen SARAJEVO - De Bosnische moslims krijgen de meerderheid in het nieuwe gemeentebestuur van Srebrenica. Bij de lokale verkiezingen van 14 september haalden moslim-partijen in to taal 25 van de 45 zetels, zo heeft de OVSE (Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa) gisteren in Sarajevo bekend gemaakt. Het is echter zeer de vraag of het nieuwe gemeentebestuur ooit zal functioneren in Srebrenica. De voormalige moslim-enclave in het oosten van Bosnië viel in juli 1995 in handen van de Bos nische Serviërs. Die 'zuiverden' de enclave binnen enkele dagen van alle moslims. Naar schat ting achtduizend moslim-man nen verdwenen, ondanks de aanwezigheid van Nederlandse VN-soldaten. De slachtingen en verdwijningen in Srebrenica worden algemeen gezien als de ergste gruweldaad in Europa sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Srebrenica wordt nu, ruim twee jaar later, uitsluitend door Bos nische Serviërs bewoond. Het grootste deel van hen bestaat uit vluchtelingen uit gebieden die de Serviërs op grond van het Dayton-vredesakkoord aan de moslims moesten overdragen. Terugkeer De moslims danken hun over winning in Srebrenica aan de regel dat alle kiesgerechtigden zelf konden bepalen of ze voor het gemeentebestuur van hun huidige woonplaats zouden stemmen, of voor het bestuur van de plaats waar ze in 1991, voor het uitbreken van de oor log, woonden. Het gros van de moslim-vluchtelingen uit Sre brenica koos voor hun vroegere woonplaats in de hoop dat een moslim-meerderheid in de nieuwe gemeenteraad hun te rugkeer zal vergemakkelijken. In theorie is dat misschien ook van onze redactie buitenland JOHANNESBURG - De aids- epidemie zal de levensverwach ting van de bevolking van zui delijk Afrika met bijna de helft terugbrengen. In Zimbabwe, Zambia en Botswana is de da ling het sterkst. In Malawi blijft de levensverwachting het kortst. Dat staat in een rapport van Amerikaanse deskundigen, dat in Zuid-Afrika is gepubliceerd. In Malawi was de gemiddelde levensverwachting vorig jaar 36 jaar. Dat zal volgens de deskun digen in 2010 tot 29,5 jaar zijn gedaald. Voordat de aids-epide- mie uitbrak, werd de gemiddel de Malawiër 50 jaar. Volgens de deskundigen zal de gemiddelde Zambiaan in 2010 30 jaar en de gemiddelde Bots- waan 33 jaar worden. Vorig jaar lagen deze cijfers op respectie velijk 36 en 46 jaar en voor het zo, maar in werkelijheid is de te rugkeer van moslims naar Sre brenica een illusie. De Serviërs die er nu wonen, voelen er niets voor om weer met de vroegere vijand samen te leven. De twee Servische partijen die in de nieuwe gemeenteraad verte genwoordigd zullen zijn, de SDS (Servische Democratische Partij12 zetels) van de van oor logsmisdaden beschuldigde Ra dovan Karadzic en de SRS (Ser vische Radicale Partij, 8 zetels), zijn beiden berucht vanwege hun extreem-nationalistische opstelling. Het staat daarom op voorhand vast dat de Serviërs in Srebrenica er alles aan zullen doen om te voorkomen dat het nieuwe gemeentebestuur ooit ter plaatse bijeen zal komen, laat staan kan gaan functione ren. Srebrenica dreigt daardoor met een gemeentebestuur in ballingschap te worden opgeza deld. Srebrenica is niet de enige ge meente waar het bestuur op grond van het verkiezingsresul taat in handen zou moeten ko men van de etnische groepering die er vroeger de meerderheid vormde. In het stadje Drvar haalden Bosnische Serviërs 19 van de 30 zetels. Drvar werd in de zomer van 1995 etnisch ge zuiverd door de Bosnische Kro- atenDie voelen er niets voor om de macht nu op grond van het verkiezingsresultaat over te dragen aan de vroegere vijand. Over de terugkeer van vluchte lingen valt in Drvar al evenmin te praten, zo bleek eerder deze week. Enkele tientallen Servi sche vluchtelingen die met steun van de VN-vluchtelingen- organisatie UNHCR waren te ruggekeerd naar hun vroegere woonplaats, werden binnen en kele uren door woedende Bosni sche Kroaten weer uit hun hui zen gezet. De internationale gemeenschap heeft voor de verkiezingen ge steld dat de nieuwe gemeente besturen voor het eind van het jaar moeten functioneren. Ge meentebesturen die zich daar niet aan houden, hoeven niet meer op internationale steun te rekenen, zo luidt het dreige ment. GPD uitbreken van de epidemie op respectievelijk 57,5 en 60 jaar. Ook voor Zimbabwe geldt dat de levensverwachting de ko mende jaren sterk zal dalen. Werd een Zimbabwaan in het begin van de jaren tachtig nog 64 jaar, in 2010 zal dat zijn ge daald tot 3 3,1 jaar. De aids-epidemie treft de inwo ners van zuidelijk Afrika zwaarder dan de bevolking van de noordelijk gelegen landen. De levensverwachting van de Kenianen zal van 68 jaar in het begin van de jaren tachtig dalen tot 44 jaar in 2010. In Oeganda sterft de gemiddelde inwoner in 2010 op 35-jarige leeftijd, ne gentien jaar eerder dan voor het uitbreken van de epidemie. In Zambia en Zimbabwe is naar schatting 18 procent van de be volking met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, besmet. In Oeganda is 14 procent met het virus besmet. EFE/AFP KARIKARI - Milieubeschermers en vrijwilligers houden aange spoelde grienden in leven op het strand van Karikari, aan de af gelegen noordkust van Nieuw-Zeeland. Daar werden woensdag meer dan honderd gestrande dieren ge vonden. Drieënvijftig waren al dood. De reddingswerkers leg den natte lappen over de 48 nog levende beesten en de brandweer hielp om de overlevenden gedurende de nacht nat te houden. De redders wisten de groep uiteindelijk naar zee te lokken door twee van de grootste vrouwtjes het water in te slepen. Op het geroep van de vrouwtjes gingen de andere dieren uit zichzelf de zee in. Een woordvoerster van het ministerie van milieuzaken zei dat de meeste dieren krachtig van de kust af zwommen. Zij zullen van uit de lucht en vanaf zee worden gevolgd tot zij twaalf kilometer uit de kust en buiten gevaar zijn. fotoMalclm Pullman/AP RIO DE JANEIRO - De bosbranden in Indonesië zijn in de he le wereld voorpaginanieuws, maar ook het dun bevolkte noorden van Brazilië ligt dit jaar onder een deken van rook, veroorzaakt door branden in het regenwoud. Directeur Garo Batmanian van het Wereld Natuurfonds in Brazilië zei dat Manaus, een van de twee grootste steden uit het Amazonebekken, onder een grote rookwolk ligt. Gezond heidsdiensten melden hem een toename van veertig procent in het aantal gevallen van ziekten aan de luchtwegen. Elders in het Amazonebekken zijn de luchthavens van Porto Velho en Rio Branco de afgelopen maand alleen al 20 tot 30 keer we gens smog gesloten geweest, zei Batmanian. AP PARIJS - Een gerechtshof in Parijs heeft gisteren de voorma lige filmster en dierenbeschermster Brigitte Bardot veroor deeld wegens aanzetten tot haat en rassendiscriminatie. BB kreeg een boete van 10.000 francs (ruim 3.000). Bardot was in eerste instantie vrijgesproken van de beschul digingen, die verband houden met ritueel slachten tijdens het islamitische offerfeest Aid el Kebir. DPA DETROIT - De Amerikaanse autofabrikant Chrysler moet een recordbedrag van zo'n 525 miljoen gulden schadevergoe ding betalen aan de ouders van een 6-jarig kind. Het jongetje overleed aan een schedelbasisfractuur toen hij uit de auto van zijn ouders werd geslingerd, doordat de achterklep van de au to bij een botsing openvloog. De jury achtte bewezen dat het slot van de achterklep niet deugdelijk was en dat Chrysler nalatigheid kan worden ver weten. De autofabrikant is inmiddels begonnen de bewuste auto's uit de periode 1984-1995 terug te roepen. Chrvslergaat in beroep tegen de uitspraak. RTR/DPA BERLIJN - De Duitse acteur Horst Tappert, beter bekend als Derrick, heeft donderdag een hoge Duitse onderscheiding ge kregen, het Kruis van de orde van Verdienste. De Duitse presi dent Herzog reikte hem de decoratie uit. In de meer dan twintig j aar dat Derrick in de gel ij knamige te levisieserie te zien was, is de inspecteur volgens Herzog ,,een zeer bescheiden functionaris gebleven". Derrick is sinds 1974 een van de meest bekeken programma's op de Duitse tv. De se rie wordt in ongeveer honderd landen uitgezonden, van Alba nië tot het voormalige Zaïre. AFP WASHINGTON - De meeste Amerikaanse handvuurwapens krijgen een kinderslot Dat hebben de wapenfabrikanten vrijwillig aan het Witte Huis beloofd. Ze willen met dit voor stel voorkomen dat er een wet komt waarin veiligheidssloten voor alle pistolen, revolvers en geweren verplicht worden ge steld. DPA BRUSSEL - De Belgische minister Pinxten van Landbouw heeft gisteren strengere maatregelen afgekondigd tegen vee houders die worden betrapt op het gebruik van verboden groeihormonen. Betrapte boeren krijgen een jaar lang een 'H' gestempeld op al hun bedrijfsformulieren. Bovendien ondergaan alle dieren die de boeren gedurende dat jaar aan het slachthuis leveren, op kosten van de agrariërs een onderzoek op hormonen. ANP THESSALONIKI - Prins Claus neemt op de trap van Villa Melissa in Thessaloniki wat papieren door terwijl koningin Beatrix binnen de door het Amsterdamse Stedelijk Museum samengestelde expositie van moderne tekeningen bekijkt. Prins Claus haakte bij de rondgang na de opening van de tentoonstelling door zijn echtgenote halverwege af, kuierde naar buiten en ging op zijn gemak op de monumentale trap zitten. Hij liet zich een glaasje water brengen, stak een ferme sigaar op, en keuvelde wat met mevrouw Anghela- kis, de echtgenote van de Griekse ambassadeur in Nederland, die naast hem was komen zitten. Dat er een hele meute pers en belangstellenden onderaan de trap stond, deerde hem niet. Gisteren was de laatste dag van het koninklijk bezoek aan Griekenland. Vanuit Thessaloniki reisden koningin Beatrix en prins Claus terug naar Nederland. foto Raymond Rutting/ANP (Advertentie) door Eelco van der Linden) ROME - De Italiaanse premier Romano Prodi heeft gisteren zijn ontslag ingediend bij presi dent Oscar Luigi Scalfaro. Deze zal vandaag al beginnen met het consulteren van de partijsecre tarissen. Hij hoopt zonder nieu we verkiezingen een oplossing te vinden voor de crisis die is ontstaan na de val van Italië's 55ste na-oorlogse kabinet. Een parlementair debat van twee dagen was niet genoeg om een oplossing te vinden voor het vorige week ontstane conflict tussen Prodi en de communisti sche PRC. Deze partij heeft de afgelopen anderhalf jaar het centrum-linkse kabinet aan een meerderheid geholpen. De PRC trok haar steun in na de presentatie van een nieuwe be zuinigingsoperatie van dertig miljard gulden en weigerde gis teren, ondanks concessies van de regering, op dat besluit terug te komen. Het nieuws veroor zaakte direct een scherpe koers val op de Milanese beurs en ook de tot gisteren stabiele lire ver loor terrein. De angst is vooral dat de crisis Italië's deelname aan de EMU in gevaar brengt. Prodi, een partijloze econoom, ging gisteren in de kamer wel nog in op verschillende eisen van de PRC. Hij beloofde nieu we stappen op het gebied van werkgelegenheid en arbeids tijdverkorting, afschaffing van verschillende eigen bijdragen in de gezondheidszorg en een min der strenge afbouw van het pe perdure pensioensysteem. De premier zei echter niet te willen afwijken van het sane ringsprogramma dat Italië in 500 dagen 'uit het niets op de drempel van Europa heeft ge bracht'. De communisten wei gerden echter Prodi hun ver trouwens te schenken. Zij bleven erbij dat de regeling geen oog heeft voor de zwaksten in de samenleving, aan de lei band loopt van centrale banken en alleen oog heeft voor de in ternationale geldmarkten. De klap kwam gisteren hard aan bij de PDS, de grootste rege ringpartij en, net als de PRC, voortkomend uit de PCI, ooit de grootste communistische partij van West-Europa. Secretaris Massimo D'Alema sprak van een zwarte dag voor Italië en liet doorschemeren snel te houden verkiezingen het juiste ant woord te vinden op de crisis. De PDS, spil van de centrum-link se Olijf coalitie, gelooft dat het mogelijk moet zijn dit keer zonder de 'gedogende' commu nisten de centrum-rechtse Vrij heidsalliantie van Silvio Ber lusconi, die zich gisteren uiterst voldaan toonde, te verslaan. Niemand die echter hamerde op verkiezingen. GPD van onze redactie buitenland BORDEAUX - Op de tweede dag van het proces wegens oor logsmisdaden tegen Maurice Papon is opnieuw de meeste aandacht uitgegaan naar de ge zondheidstoestand van de 87- jarige verdachte. Het proces moest donderdag enige tijd worden verdaagd nadat Papon onwel was geworden. „Hij had ademhalingsmoeilijk heden door de niet te harden warmte", aldus Papons advo caat Jean-Marc Varaut. Pas na dat Papon buiten de zaal medi- cij nen had ingenomen voelde hij zich zodanig opgeknapt dat het proces kon worden voortgezet. Papon, die vorig jaar een drie voudige bypassoperatie onder ging, had in de nacht van dins dag op woensdag tijdens zijn eerste nacht in de gevangenis een aanval van benauwdheid. Twee hartspecialisten conclu deerden donderdag dat het wenselijk is dat Papon naar een cardiologische afdeling van een ziekenhuis wordt overgebracht. De rechtbank had het onder zoek laten instellen nadat Pa pons advocaat woensdag had gewaarschuwd dat zijn cliënt zou kunnen overlijden als hij gedurende het proces, dat maanden kan duren, in de ge vangenis moet blijven.De recht bank zou eigenlijk donderdag beslissen over verhuizng van Papon. Na het bekend worden van het advies stelde rechter Jean-Louis Castagnede zijn be slissing over opname echter uit tot vandaag. Papon wordt ver dacht van de deportatie van ze ker 1500 joden ten tijde van het Vichy-regime in de Tweede We reldoorlog. AFP/RTR van onze redactie buitenland resten zijn in juni in een Bolivia gevonden en worden over twee HAVANA - President Fidel Cas- weken bijgezet in een mausole- tro van Cuba heeft woensdag um in het Cubaanse Santa Cla- een einde gemaakt aan geruch- ra. RTR/DPA/AFP ten dat hij ernstig ziek zou zijn. De 71-jarige leider opende het vijfde partijcongres van de Cu baanse Communistische Partij (PCC) met een marathonspcech van zes uur en 43 minuten. Castro, aan de macht sinds 1959, deed het de laatste maan den wat rustiger aan. Hij ver scheen steeds minder in het openbaar. Castro onderstreepte gisteren in zijn toespraak dat Cuba het so cialistische systeem nooit zal opgeven. Hij zei dat het land openstaat voor „alle economi sche mogelijkheden". Castro ging uitvoerig in op de benarde economische situatie en gaf toe dat het economisch herstel dit jaar minder groot is dan voor speld. Volgens hem is dat te wij ten aan het slechte weer - Cuba werd vorig jaar oktober gestrof- fen door een orkaan - en aan de Verenigde Staten die hun em bargo tegen het eiland hebben versterkt. Castro prees aan het eind van zijn rede Ernesto „Che" Gue vara, de Argentijnse arts die precies dertig jaar geleden in Bolivia werd doodgeschoten, nadat hij had geprobeerd de re volutie in dat land op gang te brengen. Guevara's stoffelijke ACAPULCO - Door de orkaan Pauline zijn in Mexicaanse bad plaats Acapulco donderdag ze ker 54 mensen om het leven ge komen. De meeste slachtoffers verdronken in de watermassa's die na hevige regenval van de bergen stroomden. Een aantal mensen wordt vermist. Pauline raasde donderdagoch tend (plaatselijke tijd) met windsnelheden tot 185 kilome ter per uur over Acapulco. Hon derden auto's werden door de overstromingen meegesleurd. Waarschijnlijk zijn ook mensen omgekomen in ingestorte ge bouwen en huizen. Pauline, de zwaarste orkaan die de Mexicaanse Stille Oceaan- kust ooit heeft getroffen, had eerder al enorme schade aange richt in de deelstaten Oaxaca en Chiapas. In Acapulco is de noodtoestand afgekondigd. Er zijn geen berichten van buiten landers onder de slachtoffers. RTR/DPA/AFP Internationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid Deze mensen hebben alle drie een depressieve periode doorgemaakt Het verschil tussen een dip en depressie In Nederland lijden per jaar bijna 500.000 mensen aan een vorm van depressie. U kunt een depressie hebben zonder het zelf te beseffen. Iedereen heeft wel eens een dip. Maar wanneer heeft u de ziekte 'depressie'? De belangrijkste twee kenmerken van een depres sie zijn somberheid, en het niet meer kunnen genieten van plezierige dingen. Mensen met een depressie kunnen zich niet over de somberheid heen zetten en worden erdoor belemmerd in hun dagelijkse doen en laten. Feiten over depressie Depressie is niet een blijk van onwil. Depressie is niet hel gevolg van een slap karakter. Depressie is meestal goed te behandelen. Test zelf Heb ik een dip of ben ik echt depressief? Bel Korrelatie voor een gratis zelftest. Deze test geeft u geen uitsluitsel, wél een goede aanwijzing. Gratis folder Bij uw apotheek kunt u een gratis folder 'Depressie' ophalen. Of u belt het telefoonnummer voor toe zending. De folder geeft informatie over: de oorzaken de klachten de mogelijke behandeling welke dingen kunt u zelf doen7 aandachtspunten voor familie en vrienden. Bel voor de folder, de zelftest of advies de Hulp- en informatielijn KORRELATIE l)(!;i.voor de ^Geestelijke Volksgezondheid Internationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid 1997. De World Federation of Mental Health heeft 10 oktober uitgeroepen tot een dag om wereldwijd voorlichting te geven over geestelijke volksgezondheid. Dit jaar wordt deze dag voor het eerst in Nederland georganiseerd door de Stichting Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid. Het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van de Vereniging GGZ Nederland, cliënten- en familieorgamsaties, Zorgverzekeraars Nederland, het Ministerie van VWS en het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid. Adres: Postbus 5103, 3502 JC Utrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5