De draaikolk van de hulpverlening PZC Tom Poes en de Tij wisselaar varia vrijdag 10 oktober 1997 te gast De lieveling van de linkse jaren zeventig snelheidscontrole puzzel het weer recept door Marianne Heuser-Schiele Jullie zouden dat stuk geschreven kunnen hebben, meldde de peuter juf toen zij ons wees op het artikel 'Vroegtijdig onderkennen' van Annie de Vreugd, afgelopen dinsdag in de PZC. Wij lopen als ouders in het bos van ijverige hulpverleners om de spraak- ontwikkeling van ons zoontje op gang te krijgen. Met een uitstekende moto riek (hij liep los met 8 maanden) heeft hij zijn andere hersenhelft schromelijk verwaarloosd en praat nog nauwelijks, al begrijpt hij alles. Geen goed vooruit zicht als je bijna drie bent en op je vier de in de kleuterklas geacht wordt lied jes mee te zingen. Maar er was meer aan de hand. Als ouders weet je dat, het is geen doorsnee kind dat statistieken volgt. De karakteristieken van onze zoon zouden menig personeelschef de tele foon doen grijpen om hem uit te nodi gen voor zijn eerste sollicitatiegesprek: 'onderzoekend, initiatiefrijk met een gezond wantrouwen voor dingen die 'vast staan', op zoek naar verbeterin gen met grote creativiteit alternatieven afwegend en absoluut geen meeloper maar een trendsetter, observerend ver mogen en in staat zich geconcentreerd in te zetten totdat het doel bereikt is'. Maar heb je dit allemaal in je, meet je drie turven hoog en ben j e drie j aar oud, dan is het algemeen oordeel: een kind met een contactstoornis, onaangepast groepsgedrag en rijp voor de psychia ter. Als ouder moet je alle zeilen bijzetten om je kind te beschermen tegen de drang van omgeving en hulpverleners om er een lekker hanteerbaar kind van te maken: mak en meegaand. Een kind van drie dat uiterst selectief is in zijn omgang met mensen, zonder uitleg geen commando's accepteert, niet alles tolereert, niet verstaanbaar is en die zichzelf en zijn omgeving constant op de proef stelt en uitdaagt, is lastig en moet dus behandeld worden. Te eng voor woorden. Veel mensen vinden je zoontje vreemd en onopgevoed. Het be schermen, opvoeden en begeleiden van je kind tussen maatschappelijke ste reotypen is een hele klusHet uitleggen, informeren, corrigeren en sturen van de omgeving, hulpverleners incluis, een dagtaak. Ons kind heeft structuur nodig, een goede begeleiding om hem vaardig het sociale leven binnen te lei den. En om dat goed te doen, hebben wij als ouders, maar ook de hulpverle ners, een kind nodig dat praat om tot een dialoog te kunnen komen. Maar in het bos der hulpverlening is het inder daad eng. Wat zegt u van een audioloog die con stateert dat je zoontje links slecht hoort, want links reageert hij niet op impulsen. Dan moet je als pappa en Zogenaamde deskundigen hebben hun oordeel over nietsvermoedende baby's zo klaar. mamma uitleggen dat het helpt als de audioloog links wat anders fluistert, dan rechts. (Lacht u tweemaal om de zelfde mop?) Wat zegt u van een orthopedagoog die de eerste sessie con stateert dat je zoontje van drie niet taakgericht is. 'Heeft u wel eens aan de kinderpsychiater gedacht?' Want, na dat je zoontje verwend is met een ka mer vol auto's, garage en ander speel goed, wordt hem na 10 minuten het spelen verboden om oninteressante schijfjes in doosjes te sorteren en dat wil hij niet. (Zou u zich door uw baas uw leuke en interessante baan laten af pakken omdat u voortaan moertjes moet sorteren?) Een half uur later be wijst een logopediste trouwens dat je driejarige zoon wel taakgericht is, doordat zij wel in staat is met onze jon gen te communiceren en zijn aandacht op juiste manier te grijpen. Ook ik krijg als moeder, net zoals Annie de Vreugd, de kriebels van een kinderpsychiater die op de basis school elke kleuter labelt en in een hok- je zet. Bespaar me alstublieft die onge vraagde automatische observaties en analyses van overijverige hulpverle ners en specialisten, die zonder dat j e er als ouder bovenop zit om alles in goede banen te leiden, je kind rijp voor be handeling schrijven in rapporten, die ze elkaar soms niet eens laten lezen. Ouders zijn de beste specialisten van hun kind; als zij hulp nodig hebben zoeken ze die wel, maar geef ze die dan ook; praktisch en concreet. Als je niet oplet, ligt er na een paar sessies een rapport van specialisten op tafel met een diagnose waar een kind zijn leven lang niet meer vanaf komt. We weten allemaal dat je eerder een goed imago veiiiest dan een slecht. En dat je het als kneusje en plat gepraat middelmaatje in deze maatschappij nauwelijks redt. Als de dames en herenhoogleraren toch bezig zijn, waarom dan ook nog niet een orthopedagoge erbij? Dan heb je samen met de schooldokter en logope diste een kwartet, dat geest, gedrag en lichaam van onze kleuters eens flink onder handen kan nemen. Dan zitten we over een paar decennia met mana gers en arbeidskrachten die twijfelend aan hun eigen capaciteiten alleen nog maar ja en amen kunnen zeggen. Is de Nederlandse economie daarmee ge diend? Moet elke gril uit Amerika hier worden ingevoerd? Zonder wekelijks uurtje op de bank van je psychiater word je daar niet meer voor vol aange zien. Nederland, gebruik je verstand Wij als ouders zijn blij met een zoon die opgroeit als een sociaal bewo gen man die beseft wat wel en niet kan binnen de gangbare normen en waar den, zonder daarbij de fundamenten van zijn persoonlijkheid onderuit te door BertJansma De bekroning van de Itali aan Dario Fo met de No belprijs voor literatuur komt, zoals de meeste prij zen, tamelijk laat. Het belang van Fo ligt in de jaren zeven tig. Niet zozeer als literaire figuur, maar als theaterma ker. Toen hij een eigen vorm vond voor maatschappijkri tisch, agitprop theater en in West-Europa gold als de goe roe van het linkse toneel. Fo bedde zijn nieuwe Itali aanse volkstoneel in de oer- traditie van commedia dell' ai-te en de rondtrekkende sal- timbanco's, de potsenmakers en vertellers. Theater met zware politieke boventonen, socialistisch, marxistisch of zelfs maoïstisch. De vraag is of de wijze heren in Stockholm in Fo nu een in middels wat vergeten lieve ling van oud-links bekroond hebben in de winter van zijn leven. Of moet hun Nobel prijs gezien worden als een teken in een tijd van ontpoli- tisering en individualisering in de kunsten? Vraagtekens. Er komt er nóg een bij, want Fo schreef zijn theaterwerk dan wel zelf, maar hij ver klaarde op diverse plaatsen dat dat werk ontstaan was uit improvisaties met zijn ac teurs. Het politiek toneel in de ja ren zeventig was vaak een zaak van ongenuanceerde politieke standwerkers. Vaak irritant en vervelend. Van Fo kon j e dat echter nooit zeggen. Toen zijn discipel Arturo Corso in Vlaanderen bij de Nieuwe Scène (ge noemd naar Fo's groep Nuo- va Scena) diens parodie op een passiespel 'Mistero Buf fo' ensceneerde werd dat prachtig theater. Ook al schoot Fo volop pijlen af op patroons, pastoors en paus en barstte hij bijna van het mededogen met de door oor log en sociaal onrecht ge kwelde mens. In zijn latere werk pakte hij actuele politieke zaken aan. Zoals de. Italiaanse affaire Pinelli in 'De plotselinge dood van een anarchist' (hier gespeeld door Frans Strij- ards) of 'De ontvoering van Fahfani'. Burgerlijke onge hoorzaamheid en proleta risch winkelen in de klucht 'Non si paga! Non si paga!' (als 'Betalen? Nee!' gebracht door de Nieuwe Komedie). Maar nooit verloochende hij dat theatrale, het variété en de komedie. Het lag niet aan hem dat zijn boodschappen in Nederland nogal log over het voetlicht kwamen. „Het is belangrijk dat er gelachen wordt", zei Fo destijds. Hij wilde zich niet door de politiek laten inlijven. Des ondanks werden zijn voor stellingen nog in 1980 dood gezwegen in de rechtse pers en alleen vermeld in ex treem-linkse bladen. „Het zal ons eenrotzorgzijn", stel de Fo, „want onze grote kracht is ons publiek. Wij spelen altijd voor volle za len." Fo's politieke opvattingen begonnen steeds meer sleets te raken. Zijn politiek thea ter van de lach bestaat nau welijks meer, het internatio nale politieke toneel is allang failliet. Als auteur kan je hem ook niet echt een groot figuur of een groot denker noemen. Fo is hartstocht, theater. De ze Nobelprijs voor literatuur heeft iets van een verkeerd gehangen prijskaartje. GPD Kobbe Kobbema stond verscholen achter een rotsblok naar de pas serende gedaante van zijn leermeester te kijken. „Nu loopt alles fout", prevelde hij bitter. „En het ging juist zo mooi! Ik heb de windmolen laten gieren totdat de storm losbrak, ik heb de regenboog precies op een cumuluswolk gericht, zodat er regen op de wind kwam en ik heb de vloed tegengehouden. Maar nu moet ik de cirkel in de steek laten omdat Oene daar loopt. Nu zal het water doorbreken!" De tijwisselaar bewoog zich intussen peinzend langs het strand voort. Hij was zo in gedachten verdiept, dat hij de slordig getekende kring niet opmerkte die zich vlak voor de waterlijn bevond. De gol- De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Den Bosch vice versa A9 - tussen Alkmaar-Diemen vice versa A1- ringweg Amsterdam IM201 -tussen Uithoorn-Aalsmeer A4 - bij Leidschendam A28 - bij Harderwijk N50 - omgeving Rosmalen 1 23456789 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Horizontaal: 1. Bewoner van Nederlandse provincie; 2. hij (Fr.), water in Noord-Bra bant, europium (scheik.), En gels bier; 3. soort hert, impe rator (afk.), verpakkingsma teriaal; 4. grondslag; 5. domi nee (afk.), grote snelheid; 6. Administratieve Troepen, laaghartig; 7. zuurdeeg, dat is, persoonlijk vnw.; 8. on werkelijk, titel; 9. gloed, stootwapen; 10. vleessoort, geraamte; 11. voedsel, bin nengoed van een sigaar; 12. houtsoort, aanwijzend vnw.; 13. ast. Verticaal:1. Caritas; 2. be roemd, nadien; 3. vis, Euro pese hoofdstad, nachtspie gel; 4. zwachtel, god van de dageraad, nieuw (Lat.); 5. U edele (afk.), afkeurende op merking; 6. deel van een schip, wintersport, Japans spel; 7. krant, deel van het li chaam, bijwoord, vreemde munt; 8. geestdrift, uitroep, neon (scheik.); 9. bergplaats, kweker, heilige, erfelijk heidsdrager. Oplossing donderdag 9 oktober Poes, kroos, krab, satijn, buis, madam, bloed, leges, bont, dwaas, dreef, moot, koord, stof. Het citaat is van Stanislaw Jerzy Lec: 'Dikke mensen le ven korter. Maar ze zitten lan ger aan tafel'. Zeeland: Enkele bui foto Rob Keeris/GPD halen. Veeleisend? Inmiddels zijn wij meer dan een jaar verder, ons zoontje is bijna vier en nog niemand van de be zochte hulpverleners heeft hem er maar een woordje bijgeleerd, of ons de nodige hulpmiddelen aangereikt. En dat was toch onze vraag: hoe kunnen wij ons zoontje stimuleren in zijn pra ten, zodat er een dialoog ontstaat? Zodat hij efEeetief in zijn gedrag gecor rigeerd kan worden. Zelfs een basis school die gespecialiseerd is in spraak- /taal- en gedragsproblematiek, is door de overheid verplicht gesteld de reeds afgeronde psychologische, logopedi sche en audiologische onderzoekennog eens dunnetjes over te doen. Wanneer wij ons kind laten meesleuren in de draaikolk van hulpverlening in plaats van praktisch te denken, dan zijn wij twee wachtlijsten en weer een onder zoeksperiode verder en is onze schat ouder dan 6 jaar, heeft een spraak/taal achterstand en zijn wij rijp voor de hulpverlening. Vooruitzichten zaterdag zondag maandag dinsdag weer m Üfc max. 14° 13° 12° 12° min. 10° 10° 8° 7° wind WNW 5 NNW 5 WNW 5 N 4 Zon vrijdag onder 19.03 zaterdag op 8.02 Maan vrijdag onder 0.20 zaterdag op 16.38 Nautisch bericht Westzuidwesten-wind, 6-7 Beaufort. In de loop van de ochtend goed zicht. De temperatuur van hetzeewater bedraagt 17 graden. Geen kans op onweer of mist. Waterstanden Toonder Studio's ven rolden er aarzelend naar toe en likten er aan met schuimrand]es. Er was echter niemand die hen met holle stem beval om terug te trekken of die verklaarde, dat dit de cirkel van Horletoet was. Of het nu hierdoor kwam of dat de wind plotseling omliep, weet ik niet. Maar toen de schriele gedaante van de tij wisselaar gepasseerd was, sloeg een grote breker over de zandtekening heen en wiste hem vol komen uit. „De vloed zet door", schreeuwde kapitein Wal Rus, die plotseling bemerkte, dat er beweging in zijn schip kwam. „Als de weerlicht naar boven, stuurman!", bulderde hij. „Met deze wind worden we van de zanden geblazen als een tabakje uit een druilsnor!" VRIJDAG Hoog water Laag water 10 OKTOBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 08.29 165 21.21 168 02.26 141 14.55 148 Terneuzen 08.50 187 21.41 190 02.46 152 15.20 159 Bath 09.46 221 22.26 222 03.41 178 16.12 185 Roompot Buiten 08.40 124 21.30 132 02.25 108 15.00 115 Zierikzee 09.45 132 22.25 140 03.20 114 16.00 122 Wemeldinge 09.55 149 22.35 156 03.30 127 16.05 134 Philipsdam West 10.00 140 22.45 151 03.25 12415.55 131 ZATERDAG Hoog water Laag water 11 OKTOBER uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 10.01 154 22.45 173 03.40 129 16.14 148 Terneuzen 10.15 175 23.02 196 03.56 13816.46 157 Bath 11.06 206 23.56 227 04.51 16417.35 182 Roompot Buiten 10.00 116 22.45 136 03.40 9816.25 114 Zierikzee 11.05 122 23.55 141 04.45 106 17.25 122 Wemeldinge 11.15 137 04.45 117 17.25 134 Philipsdam West 11.15 134 23.55 154 04.35 113 17.15 128 •sk malige sneeuw efcefceie zware sneeuw lichte regen matige regen Europa: Ontstuimig JannyvanderLee Kwark- drambuie- bavarois De likeur die u gebruikt bepaalt de smaak van de bavarois. U kunt in plaats van Drambuie ook een sinaasappellikeur, kersen- of muntlikeur, marasquin, amaretto enz. nemen. pudding vorm van 7 liter 4 blaadjes gelatine 2 eiwitten mespunt zout 65 gram suiker 225-250 gram kwark 3 eetlepels Drambuie 2,5 dl slagroom Week de gelatine in koud water. Los de blaadjes met aanhangend water en 3 eetlepels water op laag vuur in een steelpan op. Neem de pan van het fornuis en laat de oplossing af koelen. Klop de eiwitten met een mespunt zout stijf. Roer de helft van de suiker door de kwark en meng er de Drambuie door. Klop de slagroom stijf met de rest van de suiker. Roer de gelatineoplossing door de kwark, meng er de slagroom door en tenslotte de stijfgeslagen eiwit ten. Spoel een puddingvorm om met koud water en schep de kwarkmas- sa hierin. Dek de vorm af met plas ticfolie en laat de bavarois opstijven in ongeveer 3 uur. De herfst is begonnen en goed ook, de Benelux, kreeg gisteren de volle laag, voor wat betreft wind. Terwijl afgelopen maandag nog een zomerse dag werd genoteerd in het zuiden van Nederland, kunnen we zonder meer concluderen dat het hondeweer is. Tijde lijk stond er gisteren langs de westkust een stormachtige wind, vandaag is de wind afgenomen tot hard. Een nieuw actief frontaal systeem, zal wederom lange perioden met soms matige regen ge nereren, in de Benelux, Noord-Frankrijken Duitsland. Plaatselijk kan zelfs meer dan 30 mm gaan vallen. Zoals u op de weerkaart voor vandaag kunt zien, wordt dit alles veroorzaakt door een lage drukgebied, boven het zuiden van Scandinavië. Ondanks het weertype, kunnen de temperaturen daarbij oplopen naar onge veer 17 tot 20 graden. Een heel ander weerbeeld wordt gevonden in de landen rond de Middellandse Zee. Een hogedrukgebied heeft een standvastige positie boven de Canarische eilanden heeft inge nomen, hetgeen zorgtvoorflinke zonnige perioden in Spanje, Zuid-Frankrijk, Italië, en de Balkanlanden, maar ook in Griekenland en Turkije. Een zeer kleinschalig lagedrukgebied tussen Libië en Malta, genereert daar enkele onweersbuien. De maxima variëren in genoemde landen tussen de 24 en plaatselijk 30 graden. Een stevige westelijke stroming voert Door: Margot Ribberink de komende dagen een aantal storin gen naar ons land. Die storingen veroorzaken regen en tijdelijk veel wind. Dat hebben we gisteren ook kunnen merken. Vooral 's och tends regende heten haalde de wind af en toe flink uit. Ondanks re gen en wind was het gisteren niet koud. De temperatuur bleef de hele dag rond 18 graden steken. Vandaag is de aangevoerde lucht frisser en gaat de temperatuur nauwelijks omhoog. Maximaal wordt het 16 graden. Vanochtend regent het nog enige tijd, maar vanuit het westen klaart het geleidelijk op. Vanmiddag is het wisselend bewolkt. Uit de opbollende stapelwolken kan echter wel een enkele bui vallen. De westelijke wind is matig tot vrij krach tig, aan zee krachtig. Tijdens het weekeinde wordt het nog frisser. Zaterdag wordt het niet warmer dan 14a 15graden. Ookdanwaait er een matige, op zee af en toe krachtige westenwind. Verder is er een wisselende hoeveelheid bewolking en kan en zo nu en dan een bui vallen. Zondag draait de wind naar noordwest en gaat de temperatuur na een mini mum van 10 a 11 graden tij- Enkele bui - >5° dens de nacht niet verder a-"*' Ta; omhoog dan tot 12 graden. ,.K .1^, Normaal wordt het in deze tijd van het jaar 15 graden! Opnieuw hebben we dan te maken met felle opklaringen. De buien zijn wat talrijker en _16; J wat zwaarder dan op zater- 1^1 W4 dag, mogelijk zelfs met een enkele onweersklap. Begin volgende week blijft het fris met maxima rond 11 a 12 graden, 's Nachts kan het be hoorlijk afkoelen met verder van zee temperaturen dalend naar 6 graden. verwachting voor 14708

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4