Topscorer in elftal zonder punten Poolen een populaire cafésport HVV op drempel eerste periodetitel sport vrijdag 10 oktober 1997 z 29 tussen schelde en grens vooruitzicht achter de schermen Cruciaal duel voor Luctor Johnny Lensen sluit vertrek niet uit als Koewacht degradeert wegenbouw door Eddie van der Hooft TERNEUZEN - De voetbal competitie is dit weekeinde aan zijn zesde speeldag toe en zo langzamerhand nadert de eerste periode dus zijn ontknoping. Twee wedstrijden zijn er nog te spelen, maar niet uitgesloten kan worden dat HVV'24 en Ter- neuzense Boys zich komend weekeinde al van een plaats in de nacompetitie verzekeren. HVV'24 wordt onbereikbaar voor de concurrentie als het zondag op eigen veld van Uni- tas'30 wint. Terneuzense Boys moet bij winst in de uitwed strijd tegen Wemeldinge af wachten wat Colijnsplaatse Boys en Heinkenszand doen. HVV'24 HVV'24 verspeelde vorige week zaterdag - in en tegen Middel burg - voor het eerst dit seizoen punten, maar kon na afloop niettemin vrede hebben met het doelpuntloze gelijkspel. Nog af gezien van het feit, dat ook de concurrentie punten liet liggen, was de ploeg van trainer Ko Stoutjesdijk niet beter dan Mid delburg, dat het méér kon clai men dan één punt. „Het ging moeizaam", vond doelman Jean-Pierre de Keijzer begin de ze week nog, hoewel hij dat op zichzelf niet zo heel vreemd vond, omdat „juist de creatieve spelers geblesseerd zijn." Zondag speelt HW'24 na twee uitwedstrijden weer eens thuis, tegen Unitas'30, de nummer voorlaatst van de ranglijst. Maar, zegt De Keijzer: „In deze derde klasse kan iedereen van iedereen winnen, zo gering zijn de krachtsverschillen. We moe ten dus waken voor onderschat ting." Keerde de doelman twee weken geleden zelf al terug na een bles sure, tegen Middelburg waren ook Harm Rietjens en Jürgen de Block weer beschikbaar. Ook de rentree van Dennis Rietjens en Pascal de Block laat niet lang meer op zich wachten. Terneuzen Terneuzen bleef vorige week te gen Vlissingen steken op 1-1. Een teleurstellend resultaat, vindt aanvaller Danny van de Velde. „Normaal gesproken vind ik dat we van een tegen stander van het niveau van Vlis singen moeten winnen", zei de spits. „Daarom was ook ik niet echt blij met één punt. Ik zag het gelijke spel meer als twee ver- liespunten dat als één winst punt." Aan de voox-avond van de thuis- wedstrijd tegen Patrijzen heeft Terneuzen een achterstand van zeven punten op koploper HW'24. „Daarom ook'moeten we zondag winnen", aldus Van de Velde. „Andere dreigt de middenmoot en dat is niet de be doeling." Voor het duel met Patrijzen zijn Michel de Vries, Peter Harte- veld. Peter Nieskens en Aru-ico van Hecke allen weer beschik- baai*. De enigen op wie trainer Paul Telussa zondag geen be roep zal kunnen doen zijn Eiic Tissink (vakantie) en -mogelij kerwijs- Barry van der Hooft (hamstrings). Axel Axel was na twee nederlagen op rij eindelijk weer eens goed voor een ovex-winning. Internos werd met 2-1 verslagen. „Mooi was het misschien niet", zegt mid denvelder Mark la Grand, „maar we wilden niet opnieuw een voorsprong in de laatste mi nuten verspelen. Tegen Moerse Boys maakten we de fout dat we bleven voetballen, 'maar tegen Internos hadden we echt zoiets van: die drie punten zijn voor ons." Met zeven punten uit vijf wed strijden staat Axel er in elk ge val weer wat florissanter voor, hoewel de derde plaats weinig zegt. La Grand; „Het verschil tussen de nummer twee en de numixier voorlaatst is maar twee punten. Zo ben je subtopper en zo degradatiekandidaat.^.." Zoxxdag speelt Axel uit tegen het Zevenbei-gse Virtus. Een tegen- standei", die qua voetbal niet al te hoog ingeschat mag worden, maar die - aldus La Grand - „ook niet onderschat mag wor den." AZVV Na het 0-0 gelijke spel tegen WHS bleef AZVV vorige week ook in zijn tweede opeenvolgen de uitwedstrijd op de been. In en tegen Kapelle boekte de Axelse ploeg een verdiende zege, vond middenvelder Wouter Kruisi- fikx(19). „Maar wij kregen toch de xxxeeste kansen kregen en dat bleek achteraf beslissend." Hoe dan ook lijkt AZW de pe- xiode van louter wisselvalige uitslagen voorbij. „Ik denk", zegt Kruisifikx, „dat we nu zo ver zijn dat we wat constanter kunnen spelexx. Op zich hebben we toch een goeie ploeg en wat is er nou veranderd ten opzichte van vox*ig jaar.....?" Morgen (zaterdag) komt de ploeg van trainer Robbie de Muij nek op eigen veld in actie tegen 's-Heer Arendskerke, dat met negen punten uit vijf wed strijden de derde plaats in neemt. „Voor zover ik me kan herinneren hebben we er voiig jaar niet van verlox-en", aldus de jeugdige middenveldei-, die AZ VV reële winstkansen toedicht. Bij de Axelse ploeg keex-t Theo Hanny terug in de basis. Terneuzense Boys Vijf wedstrijden is de competi tie inmiddels oud en nog altijd heeft Tei-neuzense Boys geen punt verspeelt. Bovendien komt de ploeg ook qua voetbal op stoom. „Vorige week ging het te gen Bevelanders echt heel goed", keek Kees Schieman be gin deze week met genoegen te rug op de 5-1 overwirxning. „Dat was zonder meer onze beste wedstrijd in maanden." Vooralsnog blijft het echter ook voor de verdediger de vraag waar Terneuzense Boys werke lijk staat. „Vorig jaar stonden we na zes wedstrijden ook op kop, maar uiteindelijk werden we geen kampioen. Ik denk dat we pas meer zullen weten als we ook tegen SSV en Colijnsplaatse Boys hebben gespeeld." Morgen brengt Terneuzense Boys eerst nog een bezoek aan Wemeldinge, een ploeg die de Zeeuws-Vlamingen niet be paald ligt. „Als we zo spelen als tegen Bevelanders hebben we een goede kans", veronderstelt Schieman. „Maar Wemeldinge speelt een sooxd voetbal, waar mee we ons geen raad weten. Ik geloof niet dat we er ooit gewon nen hebben Jaap Pijpelink en Ralf Zegers zijn morgen sowieso niet be schikbaar. Akke Ganpat vormt nog een twijfelgeval. Vierde klasse In de vierde klasse van het zon dagvoetbal bleef Steen vorige week gemakkelijk op de been in de thuiswedstrijd tegen Philip pine: 3-1. Maar ook Zierikzee en Breskens wonnen, zodat er bo venaan de ranglijst niets veran derde. Zondag gaat Steen op be zoek bij Grenswachters. Een nieuwe ovexwinning zou de ploeg van trainer Cor van de Velde niet ongelegen komen, omdat Steen's belangx-ijkste concurrenten, Breskens en Zie rikzee, elkaar in Breskens ont moeten. Verder op het program ma voor komende zondag staan onder meer Clinge-IJzendijke en Philippine-Sluiskil. Zoveel staat bij voorbaat vast dat de verliezers van die wedstrijden terugvallen naar een plaats niet ver van de degradatiezone. Koe wacht hoopt zijn eerste punten binnen te halen in de thuiswed strijd tegen Hansweertse Boys en Hontenisse zal uit tegen Luc- tor'88 de 1-0 overwinning van vorige week op Clinge een pas send vervolg willen geven. In de vierde klasse van het za terdagvoetbal gaat Zaamslag op bezoek bij Apollo'69, de nummer drie van de ranglijst. Jean-Pierre de Keijzer (HW'24): „In deze derde klasse kan iedereen van iedereen winnen, zo gering zijn de krachtsverschillen. foto Charles Strijd foto Charles Strijd Het bestuur van PoVeKan. Van links naar rechts: Juliën Helsen, Matteo Speelman, Jan Hilbrink, Arend Snel en Karine de Letter. Bestuur van PoVeKan wil naar competitie met twee divisies door Wim de Vos WESTDORPE - Wie weet welke discipline van de bil- jartsport het meest beoefend wordt, zowel recreatief als in competitieverband? Juliën Helsen uit Axel heeft het antwoord snel klaar: „Dat is poolbiljarten en de afgelei de vormen, zoals bijvoorbeeld het Amerikaans biljar ten. Poolbiljarten vormt mondiaal 87 procent van alle bil jartactiviteiten. Het wordt bijna over de gehele wereld gespeeld." Helsen weet waarover hij px-aat. Hij is zelf een fex-vent pooler. Bovendien is hij wedstrijdsecx-etaris van de Poolvereniging Kanaalzone (PoVeKan). Deze or ganisatie houdt elk jaar een competitie met ploegen uit Zeeuws-Vlaanderen en het Belgische Zelzate. Dit jaar nemen vijftien teams aan deze competitie deel. Het poolbiljaxten slaagt er vooralsnog niet in af te ko men van het etiket 'caféspox't'. Desalniettenxin wordt deze vorm van biljai'ten heel veel beoefend. Arend Snel, penningmeester van PoVeKan, heeft wel een verklaring voor de grote belangstelling, die er voor het poolbiljar ten is. „Ik denk dat er een paar belangrijke redenen zijn. In de eerste plaats is dat het speltechnisch gezien erg eenvoudig is. De overige biljartdisciplines zijn veel moeilijker aan te leren. Iemand die enigszins kan biljax-- ten, is in staat om te poolen, maar het is toch vooral de gezelligheid, die veel mensen aantrekt. Ja. dus je ont komt er niet aan dat poolen voornamelijk als een ca fésport wordt aangemerkt", aldus Snel. Die met dat vooroordeel geen enkele moeite heeft, want: „Zijn niet alle biljax*tdisciplines en bijvoorbeeld ook darts niet zo begonnen." Toch zijn Helsen, Snel en de overige bestuursleden van de Poolvereniging Kanaalzone (voorzitter Jan Hil- bxtnk, secretaris Matteo Speelman en ledenadministra trice Karine de Letter) van mening dat de sport zich snel ontwikkelt. „Bij een aantal teams uit de Randstad bij voorbeeld spelen diverse spelers uit België en Limburg. Daar zal ongetwijfeld een reiskostenvergoeding, zoals in de andex'e biljartvormen gebruikelijk is, tegenover staan", weet voorzitter Hilbrink. In de Kanaalzone is men zo ver nog niet. De competitie is enkele jaren geleden - in 1992 - opgestart en tot nu toe schommelt het aantal deelnemende teams. Dit seizoen is echter het beste, met vijftien verschillende ploegen. Deze teams komen voornamelijk uit het oostelijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen en daarnaast spelen er ook vier foxmaties uit het Belgische Zelzate in competitie- verband mee. Toch hoopt de PoVeKan in de komende jaren uit te brei den. De vijftien deelnemende ploegen spelen in één di visie maar volgens voorzitter Hilbrink is het vormen van een tweede divisie wenselijk. „Dan kun je beter naar sterkte indelen. Nu zijn er toch grote verschillen tussen de teams. Organisatorisch kunnen we het aan om er nog een divisie bij te hebben. Vijftien of zestien ploe gen per divisie is aanti-ekkelijk. Dan kun je net in een seizoen een volwaardige competitie spelen." De PeVoKan is aangesloten bij de Nederlandse Pool Bond (die voornamelijk actief is in Zuid-Limburg en zo'n 5000 aangesloten spelers telt) en die maakt op zijn beurt weer deel uit van de Nederlandse Pool Federatie. Deze laatste is de overkoepelende oxganisatie, waarin de verschillende bonden actief zijn. Overigens houdt die aansluiting voor de Zeeuws-Vlaamse vereniging al leen maar in „dat we op die manier zowel nationaal als internationaal kunnen spelen. Verder zijn we geheel au tonoom en spelen we een eigen competitie. We hebben destijds wel bedongen dat onze kampioen mag deelne men aan de strijd om de Nederlandse titel." Afgelopen seizoen was overigens één van de Belgische ploegen kampioen van de Kanaalzone. Emerald uit Zel zate greep de titel en lijkt dit jaar opnieuw hoge ogen te gooien. Overigens wil het bestuur nog verdere uitbrei ding in de Belgische Kanaalzone. In België wordt deze spelsooxl ook behoorlijk beoefend maar opmerkelijk is dat in een grote provincie als Oost-Vlaanderen er bijna geen teams zijn „Er wordt wel in West-Vlaanderen en in de provincie Antwerpen gespeeld. Het was dus be grijpelijk dat de ploegen uit Zelzate voor onze competi tie gekozen hebben", meent Jan Hilbrink, die hoopt dat er ook een aantal teams uit bijvoorbeeld West-Zeeuws- Vlaanderen bijkomt. „Dan kxljgen we een regionale uit straling. Voor de ontwikkeling van het poolbiljaxlen in Zeeuws-Vlaanderen zou dat echt een goede zaak zijn", besluit Hilbrink. door Peter van Kouteren HULST - Johnny Lensen door liep alle jeugdrangen van voet balvereniging Axel, maar kwam slechts een blauwe maandag voor de hoofdmacht van deze dub uit. Lensen speelde twee competitiewedstrijden in het vlaggenschip en werd daarna door de toenmalige trainer Ge orge de Bakker naar de reserve bank verwezen. Sindsdien is de liefde tussen Axel en Lensen be koeld. De inmiddels 25-jarige aanvaller koos voor Koewacht, dat al zes jaar veel plezier aan hem beleeft. Lensen wees aan biedingen van diverse clubs van de hand, maar sluit een vertrek aan het eind van het seizoen niet uit. Het staat buiten kijf dat Johnny Lensen kan voetballen. De mid denvelder is omgeschoold tot een aanvaller, die met grote regelmaat scoort. Zijn beste sei zoen kende hij twee jaar gele den, toen hij met 24 treffers ach ter Ad Gladdines op de tweede plaats eindigde in het Zeeuws topscorersklassement. Vorig seizoen trof de aanvaller negen tien keer doel en in de huidige competitie schoot de spits in vijf wedstrijden vijf keer raak. Len sen zit daarmee aardig aan zijn gemiddelde en is in zijn eentje verantwoordelijk voor een groot deel van de productie van een niet draaiende ploeg. Zware tijden Koewacht heeft een rampzalige start achter de rug. De fox-matie van Rudy Rietjens bungelt na vijf duels puntloos en tx-ooste- loos onderaan en beleeft zwai'e tijden. Van paniek kan niet wor den gesproken, verzekert John ny Lensen, die aan het eind van vorig seizoen diverse aanbie dingen van clubs uit de streek afwees. „Op dinsdag kunnen enkele jongens niet komen trai nen, vanwege hun studie. Maar op vx-ijdag zijn ze er allemaal. Het is op zich positief dat ieder- een blijft komen, ondanks dat de resultaten tegenvallen. Ik weet ook niet waar het gerucht vandaan komt, dat de positie van de trainer ter discussie staat. Daar is geen sprake van. Er schijnt wel een gesprek tus sen het bestuur en cle trainer te zijn geweest. Daarin is hem ver teld dat de club honderd procent vertrouwen in hem heeft. We kunnen het ook niet allemaal op de trainer schuiven. Er zal mis schien van beide kanten iets moeten veranderen. Ik denk wel eens dat we te veel conditie- training kx-ijgen. We zouden iets meer met de bal bezig kunnen zijn. Sommige jongens kunnen dat best gebruiken." Het is bedoeld als opbouwende kritiek, in een poging de ploeg weer op het juiste spoor te krij gen. Johnny Lensen mocht zich in het verleden in belangstelling van Sint-Gilles Waas, HW'24 en onlangs nog van Haasdonk en Terneuzense Boys verheu gen. Steeds weer kregen de clubs nul op rekest. Enerzijds omdat het Belgische voetbal hem als spits niet trok („veel lange ballen, minder verzorgd voetbal"), anderzijds omdat hij er weinig voor voelt te vex-kas- sen naar een club waar hij xxiet zeker is van een basisplaats. Nare ervaring Het lijkt allemaal het gevolg van een nare ervaring, die hij op jonge leeftijd bij Axel opdeed. „Ik speelde twee wedstrijden goed", weet hij. „En opeens kreeg Ivo Wouters de voorkeur. Ik ben echt niet bang om een concurrëpsiestrijd aan te gaan, maar ik voetbalde goed en werd zo maar op de bank gezet. Dat is me enorm tegengevallen. Ik had geen zin om naar Brabant te rei zen en niet te spelen. Ik ben door Fx-eddie de Rooij, die trainer was van het tweede, heel goed opgevangen. Hij gaf me ver trouwen, maar ik wilde in een eerste elftal spelen. Jos Op peneer was toen trainer van Koewacht en nam na een half seizoen contact op. Ik hoefde er niet lang over na te denken." Werkvoetbal „Mijn eerste jaar stond ik nog linkshalf. We moesten het voor al van werkvoetbal hebben en draaiden daardoor goed mee. Daarna heb ik nog twee j aar met Jacky Lambert in de spits ge speeld. Jacky is een broer van mijn vrouw. We voelden elkaar goed aan. Ik vond hem toen in technisch opzicht iets minder dan ik, maar hij pikte wel zijn goaltjes mee. Bij Hoek is hij enorm gegroeid. Ik ga altijd kij ken als ze thuis spelen. Ik weet niet of ik het zou kunnen op- brengen om drie keer in de week te trainen en nog eens een hele dag weg te zijn om te spelen. Ik ben niet echt een trainingsbeest. Ik zou het liefst 's zondags voet ballen en het trainen achterwe- ge laten. Maar zo werkt het nu eenmaal niet. Ik ben er wel altijd en dan zet ik me volledig in." In de voeten Johnny Lensen krijgt er 's zon dags de bevestiging voor Hij scoorde vijf doelpunten voor Koewacht, dat daarnaast ook nog eens twee keer uit een straf schop succesvol was. „Ik word het liefst in de voeten aangespeeld, omdat ik niet overdreven snel ben. Ik ben in staat om een actie te maken, maar dan moeten de ballen wel komen. In het strafschopgebied ben ik het gevaarlijkst. Ik weet ook van tevoren dat ik altijd een man op me krijg, maar dat doet me niet zo veel. Ik ga zeker niet met lood in mijn schoenen het veld in." Qua voetbal, vindt hij, heeft Koewacht voor de vierde klasse toch een behoorlijke ploeg. „Maar er zou iemand tussen moeten lopen die de beuk ex-in gooit. We krijgen ook veel te veel doelpunten tegen. Achttien in vijf wedstrijden: dat zegt ge noeg. Er moet maar eens gebor steld woi'den. In de voorberei ding nam Haasdonk contact op. Ik had bij Koewacht toegezegd dat ik zou blijven. Ik had er ook veel vertrouwen in. Het is voor mij wel zaak dat ik een goed sei zoen draai. Het is voor mezelf ideaal dat ik in een ploeg die niet dx-aait, mijn goaltjes meepik. Scoren is altijd lekker en goed voor het zelfvertrouwen. Maar het is wel finstrerend dat je in een wedstrijd als tegen Sluiskil drie keer achter komt, drie keer terugkomt, en toch verliest. Dan zakt de moed diep in je schoe nen." De sfeer in de groep is goed, stelt Lensen vast, „en er is nog niks aan de hand. Er worden onder ling geen verwijten gemaakt en ik ben het zeker nog niet beu. Maar als we degraderen, dan is de kans dat ik wegga groot. Ik ben niet iemand, die zichzelf aanbiedt, maar als ik zó blijf voetballen als in de laatste we ken... Dan zullen de resultaten van Koewacht trouwens ook verbeteren. En dat staat op dit moment nog steeds voorop." Johnny Lensen: „We zouden iets meer niet de bal bezig kunnen zijn. Sommige jongens kunnen dat best gebruiken." foto Charles Strijd door Jan Roovers TERNEUZEN - De korfbal ploeg van Luctor uit Terneuzen krijgt morgen (zaterdag, 16.00 uur) op sportpark Oude Vaart Nikantes uit Hoogvliet op be zoek. Voor beide ploegen een erg belangrijke ontmoeting in de landelijke derde klasse O: bij winst slaat het Terneuzense achttal van aanvoerster Yvonne Wisse een gat van zeven punten naar deze tegenstander, die na vijf wedstrijden nog altijd op nul staat. „Noi'maal gesproken moeten we dus winnen", kijkt Wisse voor uit. Ze beseft dat het gevaar van onderschatting levensgroot aanwezig is en zal dan ook niet nalaten het team daax-voor te waarschuwen. Als extra-stimu- lans kan de Luctox-aanvoerster bovendien aanvoeren dat een overwinning de ploeg waar schijnlijk hoog in de midden moot brengt. De uitdrukking 'de eerste klap is een daalder waard' mag dan tot op de draad zijn versleten, ook in dit geval bewijst ze weer haar waarde. Routinier Yvonne Wisse, door trainer Frank Jans- sens 'niet zomaar' als aanvoer ster gekozen, zal haar achttal dan ook van begin tot eind op peppen om voluit te gaan. Na de vei'dienstelijke start met vijf punten uit evenveel wedstrij den zijn de vakken ingespeeld, loopt het scoren ook aardig en zit het vex-dedigend meestal wel goed in elkaar. Alle reden om deze te genstander met vertrouwen te gemoet te treden. „De groep be seft het belang van de wedstrijd, heeft ook alle vertx-ouwen in het resultaat. We gaan ervoor, we winnen", durft een strijdlustige Yvorxne Wisse die px-ognose wel aan. Yvonne Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 49