[Onderwijs dumpt leerplichtigen Speelzalen willen normen zwart op wit FANOY Strijdwagen in Oud-Vossemeer Zeven jaar geëist tegen verdachten cocaïne-smokkel Openbaar Ministerie gaat in beroep tegen Houdgreep-vonnis Brandwerende bekleding in tunnelwand nodig f Zwakste scholieren kunnen nergens meer terecht door opheffing schakelklassen mimmmummmm VOOREEN DROGE SPORTIEVE WINTER HERENJACKS KINDERBOEKENWEEK BOEKHANDEL Kliff gezond en wel naar huis Vier jaar voor pleger ontucht zeeuwse almanak Huwelijk TERNEUZEN - De Wester- scheldetunncl moet worden uitgerust met een brandweren de bekleding. Dat hebben proeven in een laboratorium in Braunschweig uitgewezen. De tunnelbouwer Kombinatie Middelplaat Westerschelde (KMW) hoopte het aanbrengen van die kostbare hittewerende bekleding achterwege te kun nen laten. Er zou een extra laagje beton in de tunnel wor den aangebracht, waarin kunststofvezels zouden wor den verwerkt. Maar de 'brandproeven' in het Institut für Baustoffe undMas- sivbau und Brandschutz in Braunschweig wezen uit dat de tunnelbouwer niet ontkomt aan het aanbrengen van een speciaal 'hitteschild'. Bij de proeven werd gebruik gemaakt van tunnelsegmenten op ware grootte. Die werden in een speciale oven binnen vijf minuten verhit tot 1200 graden celsius. Zo werd een ongeluk met een brandende tankauto nagebootst. Daarbij werd ook rekening gehouden met erva ringen. opgedaan bij recente bx-anden in de Deense Store- belttunnel en in de Kanaaltun nel. Bij die branden werd de eerste betonlaag van de tunnel danig aangetast. Tunnelbou wer KMW dacht dat probleem te kunnen voorkomen door de verwerking van een soort piep schuim in het beton. Maar de proeven hebben nu aange toond dat die toevoeging niets uithaalt. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat: „Een proef met hittewerende bekle ding leverde wél een positief resultaat op. Voor ons staat dus vast dat die extra bekleding onontbeerlijk is." Over het kostenaspect is op dit moment nog niets bekend. door Henk Postma MIDDELBURG - Het onderwijs dumpt grote groepen leerplich tigen op straat. Het gaat om scholieren die niet in staat wor den geacht een officieel diploma te halen. Tot vorig jaar was er nog opvang voor hen. Zo kon den ze op regionale opleidin gencentra (ROC's) terecht in de zogenaamde oriëntatie- of schakelklassen. Maar die zijn per 1 augustus opgeheven. Het gevolg is dat de scholieren, vaak niet ouder dan vijftien of zestien jaar, aan hun lot worden overge laten. Het gaat om een omvangrijk probleem. Alleen al de Christe lijke Scholengemeenschap Wal cheren (CSW) moest dit jaar tien tot vijftien leerlingen laten ver trekken zonder dat voor hen een vervolgopleiding voorhanden was. Het ging om leerlingen uit het individueel voorbereidend beroepsonderwijs. Een verte genwoordiger van de CSW, A Littooij, kaartte de kwestie donderdagmiddag aan in de Provinciale Onderwijs Raad. Brandbrief De raad besloot meteen een brandbrief te sturen naar staatssecretaris Netelenbos, en naar de Regionale Opleidingen Centra. Overwogen wordt ook de gemeenten, die plannen behoren te maken voor de be- (Advertentie) kom naar de afsluiting van de Kinderboekenweek morgen, 11 oktober van 14.00 - 16.30 uur kinderen van 8-12 jaar KINDERBOEKENBAL reserveer wel een kaartje (kost 5,-) bij: NIEUWE BURG 22-28 MIDDELBURG TELEFOON 0118-612114 strijding van onderwijs-achter- standen, op hun verantwoorde lijkheid aan te spreken. Het probleem komt niet zomaar uit de lucht vallen. De algemeen directeur van het Regionaal Op leidingen Centrum Zeeland, A Buijs waarschuwde de raad afgelopen zomer al dat de deu ren van zijn scholen gesloten zullen blijven voor leerlingen die niet in staat worden geacht een minimale beroepsopleiding te volgen. Hij schatte dat daar door jaarlijks vele tientallen, en uiteindelijk honderden Zeeuw se scholieren tussen de wal en het schip zouden vallen. De Pro vinciale Onderwijs Raad nam die waarschuwing destijds slechts voor kennisgeving aan. Leerplichtigen die in het regu lier voortgezet onderwijs uit de boot vallen, konden tot vorig jaar op de ROC's terecht om zich te laten voorbereiden op een middelbare beroepsopleiding of desnoods op ongeschoold werk. Vanaf het nieuwe schooljaar mogen de ROC's hen alleen nog opleidingen aanbieden op zoge naamd assistenten-niveau. Scholieren die niet in staat wor den geacht dit niveau te halen, worden geweigerd. Extra pro bleem is dat veel beroepssecto ren, zoals de gezondheidssector en de bouw, het assistenten-ni veau niet eens kennen. „Daar willen ze gewoon niemand heb ben die zo laag is opgeleid.' Dat ROC's hun deuren op slot hebben gedaan voor zwakke leerlingen heeft ook te maken met een nieuw financierings systeem. Dat systeem is geënt op het aantal leerlingen dat met succes een opleiding volgde. De beleidsplannen van het Rijk gaan ervan uit dat het gat wordt gedicht door de gewone scholen voor voortgezet onderwijs. Die worden geacht 'leerwegonder steunende' voorzieningen te treffen voor zwakke leeiiingen, ook wel 'niet-kunners' ge noemd. De meeste scholen wachten daarmee omdat nog niet helder is hoe de financie ring daarvan wordt geregeld. MIDDELBURG - Het Indonesi sche jongetje Kliff Koopman reist zondag met zijn moeder te rug naar zijn geboorteplaats, desa Gilang, in Indonesië. Kliff en -zijn moeder kwamen ander half jaar geleden aan bij familie in Middelburg. Enkele dagen na aankomst werd de toen éénjari ge Kliff ziek. Een ernstige hartafwijking werd ontdekt en er wex-d voor zijn leven gevreesd. Hij moest een hartoperatie ondergaan om te overleven. De Actie Kliff werd spontaan in het leven ge roepen om geld voor de operatie in te zamelen. Meer dan 100.000 gulden aan donaties werd ont vangen. Kliff onderging in Rot terdam twee operaties. (Advertentie) Ted Frigge, een Romeinse strij der te Oud-Vossemeer met zijn twee Haflingers. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld OUD-VOSSEMEER - Ted Frigge, een Romeinse strijder te Oud-Vossemeer. Op een doordeweekse middag, hij is net wakker na een nacht werken als wacht- chef bij Afvalverwerking Botlek te Rot terdam, hult hij zich in Romeinse kledij. Subtiele sandalen, een glanzende cape en een stoere helm - model carnaval met rode bezemharen als tooimaar dat mag de pret niet drukken. Hij haalt hij zijn twee Haflingers van stal, spant ze met behulp van zijn vrouw Els in, doet zijn bril af ('kan niet natuurlijk, een Romein met bril') en bestijgt zijn fiere strijdwa gen. Daarop staand, verandert er iets aan Ted. De borst zwelt, de kin wordt inge trokken. Een echte 'macho', meent vrouw Els. Een heuse strijder. En daar gaat hij, rondjes makend op zijn eigen erf. De grond is nat, het slipgevaar re- eel. De twee wielen zwenken vervaar lijk, de snelheid is hoog. Maar Ted blijft overeind, evenals de Haflingers Sylvia en Mydenos. Maffe hobby Ted zegt het zelf. Een maffe hobby, dat is het. En dat terwijl hij eigenlijk nooit echt een zwak voor de Romeinse tijd heeft gehad. De strijdwagenmanie is voortgevloeid uit zijn eerste deelname aan de Zeeuwse Dag van het Paard, zo'n tien jaar geleden. Als Haflinger- liefhebber was hij daar destijds aanwe zig met een vierspan. Een groot succes, weet hij nog. „Later kwam de organisatie met het idee om een keer met Romeinse strijd wagens te gaan rijden. Ik zou er eentje kunnen lenen, maar die moest helemaal uit Limburg komen. Op dinsdagavond kwamen ze die brengen, terwijl de Dag van het Paard vier dagen later zou be ginnen. De volgende avond heb ik voor het eerst geoefend. Op de ijsbaan, ik weet het nog goed. Verschrikkelijk. Toen ik er net op stapte was het niet te doen. Maar na een uur lukte het ineens en had ik de slag te pakken. Met een koets met zestien()span rijden, dat is allemaal niet zo moeilijk, vindt Ted. Gewoon zorgen dat je een goed koppel voorop hebt en de rest volgt wel. Maar met een vier-span een Romeinse strijdwagen de baas blijven. Da's ande re koek. „Kijk, hardrijden gaat wel. Maar sturen. Da's veel moeilijker." Na een tijdje met de wagen uit Limburg te hebben gereden is Ted zelf aan de slag gegaan. Hi] heeft zijn eigen strijdwagen gebouwd. „Hij is echter niet van hout, zoals vroeger, maar van staal. Want dat is veel degelijker. En in de Romeinse tijd was het zo dat de wagen niet zo zwaar mocht zijn dat de menner het gevaarte niet meer kon optillen. Maar dat klopt bij mij ook niet. Hij is loodzwaar," Toch is er voor Ted een zeer waarheidsge trouwe wagen in de maak. „Iemand in Engeland is daar voor mij mee bezig. Gemina Ted schat dat er hoogstens tien Romein se strijdwagens in Nederland rondrij den. Zijn collega-strijders komt hij re gelmatig tegen bij races, op allerlei paardendagen en op bijeenkomsten van Gemina, een club mensen in Neder land die Romeinse strijders nabootsen. Komende zaterdag bijvoorbeeld zal Ted met zijn strijdwagen het podium oprijden van de Statenhal in het Haag se Congresgebouw tijdens een Gemina- bijeenkomst. doorCaroline Moerland YERSEKE - Zo'n honderdvijf- lig leidsters en bestuursleden van Zeeuwse peuterspeelzalen komen zaterdag bijeen in dorps huis De Zaete in Yerseke. Ze wo nen daar een conferentie bij over kwaliteit. Niet dat de peu terspeelzalen in de provincie geen kwaliteit in huis hebben. Maar het wordt steeds belang rijker dat ze kunnen laten zien waar 'm dat precies in zit. De conferentie is opgezet door de SOKZ in Middelburg, de Stichting Ondersteuning Kin deropvang Zeeland. Coördina tor Els Akkermans legt uit de het thema van de bijeenkomst voortborduurt op een proefpro ject in de gemeente Reimers- waal. Hoe groot moet een peuter speelzaalruimte zijn? Hoeveel kinderen heeft één groep maxi maal? Welke opleiding heeft een leidster nodig? Doel van het project was een antwoord te for muleren op dit soort vragen. Anders dan voor bijvoorbeeld kinderdagverblijven, bestaan er voor peuterspeelzalen geen wettelijke regels. Voorschriften Volgens Akkermans zouden die er wel moeten zijn. „De eerste beste sigarenboer heeft met al lerlei voorschriften en keurin gen te maken, maar voor peu terspeelzalen is er niks. Als je ziet dat in Zeeland zo'n zestig procent van de kinderen ge bruik maakt van een peuter speelzaal, dan vind ik dat de overheid haar verantwoording moet nemen. Juist als het om kinderen gaat is dat belangrijk, want zij kunnen niet zelf aange ven wanneer iets niet goed is. Omdat de overheid geen regels stelt voor peuterspeelzalen, doen ze dat veelal zelf in samen werking met het SOKZ. Niet al leen kinderen, ook leidsters en bestuursleden kunnen ervan profiteren wanneer zaken zijn vastgelegd. De besturen van peuterspeelzalen bestaan veelal uit ouders, die weer vertrekken als hun kinderen naar de basis school gaan. Wanneer zo'n be stuur de eigen werkwijze niet vastlegt, moet iedere keer op nieuw het wiel worden uitge vonden. Duidelijkheid over de manier van werken, voorkomt ook dat een peuterspeelzaal een speelbal wordt van de subsidie gever. Akkermans: „Het moet niet zo zijn dat bij iedere wisseling van het gemeentebestuur, je op nieuw moet bevechten hoe groot je ruimte moet zijn." SOKZ-me- dewerkster Ria de Feijer vult aan dat ook de leidsters duide lijkheid nodig hebben. „Het is belangrijk dat je op papier hebt staan hoe je werkt en waarvoor je staat. Wanneer er dan een nieuwe leidster komt, kan die meteen de draad weer oppak ken." Werkgever Dat peuterspeelzalen werken volgens vastgestelde normen en regels is ook belangrijk omdat ze zo langzamerhand het vrij- willigerscircuit zijn ontgroeid. Doordat samenwerkingsver banden zijn onstaan, heeft een bestuur soms tientallen leid sters in dienst. Die hebben de zelfde rechten en plichten als ie dere andere werknemer, wat een enorme verantwoordelijkheid schept voor de werkgever. door Aector Doorns en Arjen Nijmeijer MIDDELBURG - Tegen drie mannen uit de Randstad is don derdag bij de rechtbank in Mid delburg wegens cocaïne-smok kel zeven jaar gevangenisstraf geëist. Een vierde verdachte hoorde vijf jaar tegen zich eisen. De partij cocaïne van 44 kilo, met een handelswaarde van 1,6 miljoen gulden, werd 27 mei dit jaar met het motorschip Jarika- ba getracht in Vlissingen aan wal te brengen. De harddrugs zaten in een con tainer verstopt en verpakt in vier dozen met wok-pannen, met een totaal gewicht van 100 kilo. Bij controle van de la dingspapieren wekte de kleine partij goederen de argwaan van een Vlissingse douane-beamb te. Een speurhond ontdekte de verdovende middelen. Officier van justitie mr. J.M. Va- lente bedacht een plannetje om de daders in de val te lokken. In samenspraak met de politie werd de cocaïne uit de container gehaald en vervangen door pak ken frituurvet. De politie obser veerde de container en zag dat een zwarte bus de pakketten op haalde om ze naar een trans portbedrijf in Leidschendam te vervoeren. Het werd al gauw duidelijk dat er sprake was van een criminele organisatie, waarvan een 34-jarige man uit Den Haag, een 33-jarigeman uit Zandvoort en een 29-jarige in woner uit Warmond deel uit maakten. De officier vond dat ze alle drie dezelfde straf moesten krijgen. De verdachten, die hardnekkig ontkenden, zagen in een niet zo'n ver verleden hun bedrijven op de fles gegaan De verdedi ging had politie- en douane ambtenaren als getuigen opge roepen om hiaten in het onder zoek te ontdekken. De 43-jarige man uit Den Haag die gistermorgen voor de recht bank in Middelburg stond, was tegen wil en dank bij de drugs smokkel betrokken. Vrezend voor zijn leven had hij het trans port van de drugs van Vlissin gen naar Leidschendam gere geld. Toen de Hagenaar in de gaten kreeg dat het om drugs ging, werd hem duidelijk ge maakt dat hij niet meer onder de zaak uit kon. De manorgani- seerde daarom via een vrouw het transport binnen Neder land. Dood De andere verdachten dachten dat óf de 43-jarige Hagenaar óf het transportbedrijf dat hij had ingehuurd, de drugs had gesto len toen bleek dat er geen cocaï ne, maar frituurvet was aange komen. De Hagenaar kreeg enkele dagen de tijd om de coca- ine terug te brengen. Hij zocht de eigenaren van het transport bedrijf op en bedreigde hen met de dood. De Hagenaar verklaarde dat al les onder zware druk was ge beurd. In zijn doodsangst zou hij ook de bedreigingen tegen de eigenaren van het transportbe drijfhebben geuit. Officier van justitie mr. J. Valen- te vond dat niet bewezen was dat de man de drugs naar Vlis singen had willen smokkelen, maar wel dat hij het vervoer binnen Nederland had geregeld-. Ook de bedreiging was volgens de officier bewezen. Valente hield er rekening mee dat de Ha genaar bij het politïe-onder- zoek alles heeft toegegeven en eiste vijf jaar gevangenisstraf. Raadsman mr. E. Smit vroeg zich af of de regeling van het drugstransport wel bewezen kon worden, nu er eigenlijk al leen maar frituurvet was ver voerd. De bedreiging noemde hij een kwestie van overmacht. De rechtbank doet 23 oktober uitspraak. Verder richt de overheid het oog steeds vaker op de groep van nul- tot vierjarigen. Akkermans legt uit dat het zo langzamer hand gemeengoed is in pedago gisch Nederland dat hoe vroe ger je problemen bij kinderen signaleert, hoe beter je ze kunt verhelpen. Ook peuterspeelza len zouden daarbij een rol kun nen spelen. Overigens is het nog maar de vraag of de betrokkenen dat willen. Akkermans: „Een peu terspeelzaal is geen hulpverle- ningsintstantie, maar een alge mene voorziening. Er is nu een discussie gaande of je kinderen gewoon moet laten spelen of dat je moet omschrijven wat ze moeten kunnen wanneer ze naar de basisschool gaan. Zo'n dag als zaterdag is ook bedoeld om een mening te kunnen vor men over dat soort kwesties." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Openbaar Ministerie in Middelburg gaat in hoger beroep tegen de uit spraak van de meervoudige strafkamer dat de douane als deelnemer van de actie Houd greep in Terneuzen haar be voegdheden te buiten zou zijn gegaan. Het OM bestrijdt deze stellingname. Verwacht wordt dat het hoger beroep bij het Ge rechtshof pas over een half jaar zal dienen. In de tussenliggende periode zal de douane blijven meedoen in de Houdgreep-campagne tegen de drugsoverlast in Midden- Zeeuws-Vlaanderen. Persoffi cier mr. J. J. A de Groene gaf gisteren te kennen dat er tussen de deelnemende instanties (po litie, marechaussee en douane) nieuwe wei'kafspraken worden gemaakt. Verheugd G. Chi'istiaanse, hoofd juridi sche zaken van de gemeente Terneuzen, toonde zich donder dag verheugd over de stap van het Openbaar Ministeide. „Wij willen dat de douane haar rol binnen het Houdgreep-project blij ft vervullenIn onze optiek is het zo dat douaniers op grond van de Douanewet wel gex-ech- tigd zijn om Fx-anse en Belgische auto's staande te houden en te controleren. Als er drugs in zo'n auto worden aangetroffen dan denk ik toch dat we die moeten i'angschikken onder goederen die op onwettige wijze zijn ver kregen met de bedoeling ze over de grens te smokkelen", zei Chx-istiaansen. Volgens mr. Gi-oen zal die rede nering ook terug te vinden zijn in de hoger beroepszaak die is aangespannen. De inbreng van de douane in het project is volgens Christiaanse in de publiciteit rond de Temeu- zense drugsaanpak altijd on derbelicht gebleven: „De dienst heeft een sleutelrol, omdat de douaniers in tegenstelling tot de politie op grond van de Douane- wet iedereen kunnen controle ren in heel Zeeuws-Vlaanderen. Politie en marechaussee hebben die bevoegdheid niet, omdat zij pas mensen kunnen staande houden als die verdacht worden van het plegen van een straf baarfeit." MIDDELBURG - Niet de geëis te drie jaar, maar zelfs een hoge re straf. Van de rechtbank in Middelburg moet een vijftigja rige man uit Dreischor vier jaar de cel in; omdat hij zijn dochter seksueel heeft misbruikt en haar en haar vriend met een ge weer heeft bedreigd. De man heeft zijn dochter toen ze minderjarig was jarenlang misbnxikt; hij ging daarmee door toen ze meerdex-jarig werd. Toen zij op een gegeven moment aankondigde dat zij bij haar vx-iend ging wonen, kwam de va der haar met een jachtgeweer achterna. Even later werd de man aangehouden; later kwam ook de ontuchtaffaire aan het licht. Sebastiaan in Terneuzen is er helemaal vol van, van z'n donkerharige vriendinnetje met die blije lach. Hoewel hij haar dagelijks vele uren in zijn armen sluit, zet hij zich in de nachtelijke uren stee vast aan de schrijftafel ten einde haar in bloemrijke taal zijn liefde-voor-het-leven te verkondigen. Bas is echter ook een man van de wereld. Iemand, die weet dat het leven geld kost en dat achter iedere weg- kromming een tollenaar ver borgen zit. Desondanks keken zijn huis genoten deze week vreemd op toen hij hen aan de ont bijttafel toevoegde: „Maar ik ga dus nooit met haar trou wen. Want als we dan schei den, moet ik m'n leven lang alimentatie betalen. En daar trapt deze jongen mooi niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41