VVD bepleit strenger asielbeleid Forse prijsverhoging treinkaartjes PZC Nederland IN TWEEEN?! Jiskefet beste tv-amusement seizoen '96/'97 Bassie en Adriaan jubileren binnenland vrijdag 10 oktober 1997 Premier Kok vertelt sprookjes Skütsjemuseum in Friesland Aantal eerstejaars weer in de lift Vakantiegangers over de grens Strengere eisen transporteurs Militair vast voor XTC-handel Versnelde aanleg deel Betuwelijn Coalitiepartijen PvdA en D66 reageren kritisch op nota liberalen Herfst speelt verkeer parten FNV dreigt met staking n haven Amsterdam Niet roken leidt tot hogere kosten gezondheidszorg Niet-reanimeerpas in nieuwe wilsverklaring j Maandag 13 oktober Het Arsenaal Vlissingen Frits Philips erg boos over verplaatsen hoofdkantoor N V£.R-A M I KJ 6 Een verrassende theatertour tegen de tweedeling met: slachtoffers van de tweedeling die terugvechten oud-PvdA-Kamerlid Frans Moor. SP-Kamerlid Jan Marijnissen, budgetteringsdeskundige Christine Groenewegen, huisarts Lucie Pufkus live muziek van Fred Piek en van de Tjet-Setters unieke videostatements van Dolf Jansen, Simon Vinkenoog, Carrie. Erik van Muiswinkel, Harry Sacksioni en vele anderen presentatie: Antoinette Hertsenberg Arsenaaltheatïr, Arsenaaipihn 7, VlISSINGEN entree f 5,- (voor een goed doel) zaal open MM asnmg20M einde 22.30 centraal reserveringsnummer: 010 243 55 56 DEN HAAG - Er was eens...premier Wim Kok, zelf ooit ook voorleesvader, was donderdag even terug in de schoolbanken van de Vlie- gerschool in de Schilderswijk. Kok begon al gauw enthousiast met voorlezen terwijl de jonge leerlingen aan zijn lippen hingen. foto Ed Oudenaarden/ANP LEEUWARDEN - In het Friese plaatsje Eamewald komt vol gend jaar zomer een skütsjemuseum. In dit watersportdorp kunnen belangstellenden voor skütsjes terecht in een houten werf die een bezoekerscentrum moet worden Een vaartochtje op een ouderwets skütsje is ook mogelijk. ANP UTRECHT - Het aantal eerstejaars aan de universiteitenis dit jaar met 3 procent gestegen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van de VSNU, de vereniging van universiteiten. Met de stij ging is een tendens doorbroken van jarenlange dalende be langstelling voor de universiteit. Vorig jaar registreerden de universiteiten nog 3 minder aanmeldingen van eerstejaars studenten. En in 1995 was er ten opzichte van 1994 zelfs een afname van 10 te zien. ANP DEN HAAG - Ongeveer 450.000 Nederlanders grijpen de ko mende twee weken de herfstvakantie aan voor een verblijf in het buitenland, zo voorspelt de ANWB. Morgen begint in de regio's noord en midden de herfstvakantie. In de regio zuid is dat de week daarop. In verband met het de herfstvakantie verwacht de politie dit weekeinde file's. Volgens de ANWB gaan een miljoen Nederlanders er eventjes tussenuit. ANP LUXEMBURG - Nederland gaat extra diploma-eisen stellen aan ondernemers die in Groot-Brittannië op eenvoudige wij ze hun transportdiploma behalen. Dat moet de kwaliteit en betrouwbaarheid van de sector ten goede komen. Momenteel werkt circa 40 van de transportondernemingen met een Brits diploma. Het gaat daarbij vooral om eenmansbedrijfjes. Minister Jorritsma (verkeer) kondigde de strengere eisen gis teren (donderdag) aan na afloop van een bijeenkomst van Eu ropese Transport ministers in Luxemburg. Het is Nederland. Ierland en Finland al langer een doorn in het oog dat elders in Europa de examens om een transportonderneming te begin nen makkelijker zijn. Omdat de diploma's wel overal erkend moeten worden, is er sprake van 'examentoerisme'. GPD ROTTERDAM - Een onlangs wegens XTC-handel opgepakte Nederlandse militair was gelegerd in Duitsland. Dat beves tigt de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem. De man verbleef echter niet in de Nederlandse basis Seedorf op Duits grondgebied. Daar zijn vorig jaar zeventien militairen opge pakt en in Arnhem veroordeeld wegens pillenhandel. Volgens persofficier A Besier van de militaire kamer zijn er geen aanwijzingen voor een tweede Seedorf-affaire. De ma rechaussee maakt vandaag meer details bekend. ANP ROTTERDAM - Een deel van de Betuwelijn, tussen Baren- drecht en de Rotterdamse Waalhaven, wordt versneld aange legd. Alle betrokkenen hebben daarover overeenstemming bereikt. De extra capaciteit op dit baanvak is hard nodig en tegelijkertijd kan de overlast van de oude havenspoorlijn langs Rotterdam-Zuid drie jaar eerder worden opgelost. De verwachting is dat het goederenvervoer tussen Baren- drecht en de Maasvlakte al in 2002, en niet pas in 2005, de vol ledige capaciteit van dit stuk van de Betuwelijn kan benutten. Voor versnelde aanleg van het baanvak Barendrecht-Waal haven is gekozen omdat het alternatief, elektrificatie van de bestaande spoorlijn, op veel bestuurlijke- en milieubezwaren zou stuiten. GPD van onze redactie binnenland N AARDEN - Het VPRO-pro gramma Jiskefet is donderdag avond gelauwerd met de Neder landse Academy Award voor het beste amusementsprogram ma van het seizoen 1996/97. Het satirische programma liet Laat de Leeuw (VARA) en Villa Fel- derhof (NCRV) achter zich. Rijk de Gooijer (In voor- en tegen spoed) en Nellv Frijda (Flodder) wonnen de prijzen voor de beste acteur en actrice van een televi- siecomedy. De prijzen, toegekend door een vakjury onder voorzitterschap van Bob Bremer (Tros)zijn voor de tweede keer toegekend. Ze vormen de Nederlandse tegen hanger van de Amerikaanse Emmy-Awards. In voor- en te genspoed (Vara) kreeg de hoog ste waardering in de categorie comedy. Als beste drama-productie kwam Zwai*te Sneeuw uit de bus. Tamar van den Dop uit het zelfde NCRV-programma won de prijs voor beste actrice in de categorie drama. Johan Leijsen in Tralievader (NPS) werd ge zien als de beste drama-acteur Paul de Leeuw werd eerste in de categorie Presentatie Amuse mentsprogramma. Paul Witte- man won de prijs voor de beste presentatie van een informatief programma Zijn toekenning geldt zowel de Ronde van Witte- man als het discussieprogram ma Het Lagerhuis, beide van de Vara. ANP De registratie van de Elfsteden tocht (NOS) streek met deeerbij de Evenementen, ten koste van het Prinsengrachtconcert en de uitzending rond het 30-jarige bestaan van de Jostiband. In de sector Nieuws en Actualiteiten ging de vlag in top bij de mede werkers van Reporter (KRO). Hun bijdrage over de vliegramp in Tenenfe (1977) werd als beste beoordeeld. Andere winnaars waren onder meer Jules Unlimi ted (VARA Informatie Alge meen) en Het Klokhuis (NPS. Jeugd Non Fictie). ANP (Advertentie) door Hans Suring DEN HAAG - Bassie en Adriaan vieren van daag in de tent van Circus Renz op het Malie veld in Den Haag hun veertigjarig artiestenbe- staan. De twee broers worden een dagje ouder, maar blijven razend populair. Alleen al voor de receptie, die om half tien 's avonds moet begin nen, is drie uur uitgetrokken. De inmiddels 62-jarigeBas vanToorenzijnze- j| ven jaar jongere broer Aad begonnen veertig jaar geleden als acrobaat op het toneel van Ca- fé de Oude Markt in Vlaardingen. Ze traden op j voor de plaatselijke speeltuinvereniging. Bas had eerder gewerkt in de haven, in een touwf a- ;j briek en als inpakker van haringen in blik. Het idee om met de acrobatenact te beginnen was bij Bas opgekomen na een reis van een f halfjaar als klusjesman bij het circus. Als het duo The Crocksons maakten zij furore in thea ters en nachtclubs. De vondst van de wat dom mige clown en de acrobaat, kwam voort uit het succes dat zij boekten met hun komische cas cade-act met veel vallen en buitelen. In 1976 maakte Bas als Bassie zijn debuut. In die perio de waren ze op tv te zien met hun programma De Plaaggeest. De eeuwige freelancers werken nu zo'n twintig jaar voor de TROS. Per jaar ge ven zij circa tweehonderd voorstellingen in het land - niet in het circus, maar op de bühne. Het duo heeft heeft 21 platen met eigen liedjes gemaakt. Adriaan tekende daarnaast voor va derlands repertoire, dat door derden werd ge bracht, zoals Mien met de Mandolien (Jasperi- na de Jong) en Glaasje op, Laat je rijden (Sjaltie Schram). Bassie kwam recent met een eigen so- lo-cd waarop hij met de mondharmonica inter pretaties van evergreens ten beste geeft. ANP rai orian onze redactie binnenland ne ïeORIEBERGEN - De combinatie lategen, wind en daardoor voor- sichtig rijdende weggebruikers veroorzaakte donderdagoch tend lange file's op de Neder - 1 andse snelwegen. Rond kwart ieiver acht stonden er ruim dertig Ogle's met een totale lengte van 5e»ijna 200 kilometer. Het duurde t|ot tien uur voordat de meeste eejan de opstoppingen waren ver dwenen. •n(jitschieters waren de A12 Gou- 'e|a richting Den Haag en de A20 oiËouda-Hoek van Holland waar iet verkeer over een lengte van respectievelijk 17 en 18 kilome ter tot stilstand kwam. De file vorming werd in de hand ge werkt door enkele botsingen. Vanaf kwart over zeven telde Driebergen er ongeveer twaalf waarbij voor zover bekend al leen materiële schade te betreu ren viel. Andere lange file's ontstonden op de A2 Den Bosch-Utrecht (10 km) en Al Apeldoorn-Amster dam (10 km). Door het slechte weer, wind kracht acht, kon het snelle veer schip Stena Discovery op de dienst Hoek van Hplland-Har- wich gisterenmorgen niet uitva ren. ANP/GPD I N£D£VUANfIN TWEE is ff' II'EE n INITIATIEF van )ESr En ftföMr Mogelijk I I é£MAA<r OQOf. t>£ StLAf6LL02e IkltT VAN MEDEgLAN DE g-j |oor Cees van der Laan ed )0^EN HAAG - De WD-fractie in ^nje Tweede Kamer wil het aantal pigranten en asielzoekers naar 5 ins land aanzienlijk beperken. moeten de normen voor ge- sejnshereniging worden aange- eiïherpt en moeten uitgeproce deerde asielzoekers en illegalen daadwerkelijk worden uitgezet. |it blijkt uit de nota 'Immigra tie en integratie' die de fractie donderdag presenteerde. Het stuk is geschreven door de libe rale 'hardliners' Henk Kamp en Jan Rijpstra en wijkt af van de standpunten van de paarse coa litiegenoten D66 en PvdA De coalitiegenoten reageerden gisteren kritisch. „Een hard vochtige toon", was de eerste re actie van PvdA-Kamerlid Mid del. D66'er Dittrich meende dat hogere tarieven. Dan kunnen we snel de besprekingen begin nen om een nieuw bedrijf te be ginnen", stelt vakbondsbe stuurder D. ter Wisscha. Werkgeversonderhandelaar A van Idsinga, stelt dat het hele maal niet nodig is dat hij onder druk gezet wordt. „Wij hebben al een afspraak maandag om over de voorstellen te praten. De tarieven zijn heel belangrijk, maar het gaat om meer. Wij gaan de voorstellen van de bonden doorrekenen." Bonden en werkgevers spraken donderdag de hele dag over de redding van de pool. De ge sprekken hebben inhoudelijk tot niets geleid. Woensdag kre gen alle 315 werknemers ont slag aangezegd nadat een kan didaat voor een doorstart zich had teruggetrokken. ANP jan onze redactie economie cl] □AMSTERDAM - De Vervoers- ijljond FNV heeft donderdagmid dag met een ultimatum het Jverleg over de redding van de 'ailliete Amsterdamse haven- %ol onder druk gezet. De bond ai^eeft de werkgevers tot maan dagmiddag twee uur de tijd om nar te stemmen met een pakket reijoorstellen dat er op neer komt dat zij meer betalen voor de in- jehuurde krachten. Als ze er liet op ingaan zal de bond sta- S^ingen uitschrijven of wilde ac- !U5es overnemen. :ijfolgens de bond ligt er met ho- ;ere tarieven een basis om een [ezonde nieuwe pool te starten. e-|Er is kennelijk druk nodig om Je tot oplossingen te bewegen. eiJe werkgevers moeten op voor band de bereidheid tonen tot verschillende voorstellen van de WD ingaan tegen internatio nale verdragen. Sipkes van GroenLinks oordeelde de nota als 'hard en onrechtvaardig'. WD'ers Kamp en Rijpstra con cluderen dat de 'integratie van een deel van de migranten te wensen over laat. Zij maken geen deel uit van de samenle ving'. Volgens de VVD komen er jaarlijks te veel migranten en asielzoekers naar Nederland. Met stringente maatregelen moet de gezinshereniging aan banden worden gelegd. Rijpstra zegt desgevraagd dat in het ka der van gezinshereniging een DNA-test afgenomen moet worden, echter alleen op vrij willige basis. Volgens hem wordt er fors gefraudeerd met (veraxeende) kinderen van al lochtonen in het kader van ge zinshereniging. Zeven maanden Ten aanzien van het asielbeleid stelt de fractie een aanscher ping van het beleid voor. De to tale procedure mag niet langer dan zeven maanden duren. De 24-uursprocedure in de aan meldcentra moet worden ver lengd naar 48 uxxr, zodat ambte naren beter kunnen bekijken of aanvragers een kans maken of uitgewezen moeten worden. Asielzoekers die zonder geldige papieren in Nederland arrive ren, moeten worden uitgewe zen, tenzij zij geldige redenen opgeven. Landen die niet mee werken aan de temgkeer van hun onderdanen, komen niet meer in aanmerking voor finan ciële hulp uit Nederland, stelt de WD voor. Voorts moeten er extra 'vertrekcentra' komen voor mensen die uitgeproce deerd zijn en 'gesloten' opvang centra voor illegalen die verwij derd zullen worden. Jeugdige migranten moeten meer scholing krijgen en ouders moeten daarbij worden gehol pen door consultatiebureaus. Spijbelen op school moet wor den aangepakt. Ook moeten mensen die hier al langer wonen cursussen Neder lands en maatschappij-oriënta tie volgen. Voorgesteld wordt in Nederland een imamopleiding te vestigen die meer gericht is op West-Europa. Voor Arubanen en Antillianen moet een toela tingsregeling komen. GPD de blijft geldig maar is minder uitgebx'eid. Ook voor artsen is het eenvoudiger als er niet aller- lei verschillende verklaringen worden gebruikt", zegt NWE- woordvoerster J. Boesjes. Alle leden krijgen de nieuwe verklaring thuisgestuurd. ANP :e 3l n /an onze redactie binnenland Medicine. „De kosten van de ge- n zondheidszorg van rokers op ROTTERDAM - Roken is duur, een bepaalde leeftijd zijn 40 oiaar stoppen met roken kost procent hoger dan die van niet- meer aan gezondheidszorg. Wie rokers", stellen drs. J. Barend- oiet rookt, leeft langer en heeft regt, dr. L. Bonneuxenprof.dr. P. meer tijd gebruik te maken van van der Maas in het gezagheb- e de gezondheidszorg. bende tijdschrift. Volgens een onderzoek van de Maar als er niemand rookt, dan ,e Erasmus Universiteit in Rotter- zouden de kosten bij mannen 7 •s dam dalen de kosten van de ge- procent en bij vrouwen 4 pro- t zondheidszorg de eex-ste jaren cent hoger zijn dan momenteel lis Nederland massaal met ro- het geval is. Het verschil wordt ken stopt. Na vijf jaar wordt het veroorzaakt door de hogere le- pinimum bereikt. Tien jaar la- vensverwachting bij niet-ro- ter zijn de kosten weer net zo kers en de aard van de klachten poog als op het moment dat die zij op latere leeftijd krijgen, werd gestopt. Daarna stijgen ze De onderzoekers vinden niet rerder. Niet-rokers lijden vaker dat de te verwachten hogere pn dementie en andere chroni- kosten moeten leiden tot een iche ouderdomsziekten. wijziging van het beleid. „Ro- Dnderzoekers van het Instituut ken brengt de gezondheid in ge- Maatschappelijke Gezond- vaar. Het beleid op het gebied neidszorg hebben deze becijfe- van roken zou eenvoudig moe lang gisteren gepubliceerd in ten zijn. Roken moet worden The New England Journal of ontmoedigd." AiVP Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) heeft een pieuwe wilsverklaring voor haar leden opgesteld. Mensen kunnen ixx het vervolg aangeven welke behandelingen zij xxiet willen ondergaan. Nieuw is ook de niet-reanimeerpas, die ixx de portemonnee past en waaruit blijkt dat de drager iedere vorm Van reanimatie verbiedt. De wilsverklaringen zij n aange past aan nieuwe wetgeving. Zo inoeten patiënten voor ingrij pende behandelingen toestem ming geven. Een schriftelijke Verklaring waarin de patiënt fleze toestemming weigert, is echter ook geldig, volgens de NWE bieden het be handelverbod en de niet-reani meerpas de drager; diens naas ten en de arts veel duidelijkheid. Als de persoon zijn eigen wens niet meer kan uiten, treedt de terklaring in werking en zo blijft de wens van de patiënt uit gangspunt voor alle handelin gen, stelt de vereniging, per jaar verstrekt de NWE on geveer 20.000 euthanasiever- daringen. De organisatie advi- ieert haar leden om een nieuwe 'erklaring op te stellen. „De ou- foto Herman Pieterse/ANP HILVERSUM - Voormalig Phi lips-president Frits Philips (92) heeft geen goed woord over voor het voornemen van de huidige top van het concern 0111 de vesti ging van het hoofdkantoor (lei ding) over te hevelen van Eind hoven naar Amsterdam. „Ik zou wel eens willen horen waarom iemand voor is", aldus kort en bondig Philips donder dag in het tv-programma Ba rend en Witteman. Ook het sociale beleid sinds het vertrek van de laatste Phxlips- telg uit de leiding van het elek tronicaconcern deugt in de ogen van Flits Philips niet.Het soci ale element zat vanouds in de familie, het was vanzelfspre kend. Het is er in 1982 door de toenmalige top uitgehaald", mokte Philips. Hij was in de ja- ren zestig president van het con cern en trad van 1971 tot 1981 op als voorzitter van de Raad van Bestuur. De eerder deze week gelanceer- de ideeën van het concern met betrekking tot een nieuw sys teem van arbeidsvoorwaarden met flexibele banen en meer prestatiegerichte beloning, kunnen de oud-topman wel be koren. „Dat kan heel goed gaan, de jongelui willen helemaal geen contractvastheid meer. Wat nu wel moet gebeuren is als Philips zich opdeelt in kleinere units, dat de bazen het Philips- gevoel meenemen naar die uni- tis", zo bepleitte Frits Philips. ANP door Karin Swiers DEN HAAG - Reizigers die niets te zoeken hebben in de ochtend spits moeten naast de auto nu ook de trein gaan mijden. De Nederlandse Spoorwegen kun nen de drukte steeds moeilijker aan. Verhoging van de tarieven met gemiddeld 2,5 procent en een beperking in het kaartge bruik voor de gezinsleden van houders van NS- en OV-jaar- kaarten moeten wat meer 'lucht' gaan scheppen. De Voordeelurenkaai-t, die 40 procent korting geeft op reizen na negen uur 's ochtends, blijft volgend jaar nog gespaard. De prijs hiervan gaat per 1 januari niet omhoog, evenals de prijs van de kaartjes voor kinderen tussen 4 en 11 jaar, de Railrun ner. Gewone enkele reizen en re tourtjes worden gemiddeld 1,5 duurder Reizigers op de langere afstanden, eersteklas reizigers en gebruikers van jaartrajectkaarten kunnen te gen een forsere prijsverhoging aanlopen, tot wel 7 procent. Het aantal reizigers in de och tendspits groeit nog steeds, dit jaar met 8 Tijdens deze druk ke uren pakken ruwweg zo'n 250.000 mensen de trein. De NS gebruiken al meer rijtuigen per- trein en hebben ook het aantal treinen per uur al uitgebreid, maar 'hier en daar is de grens van de mogelijkheiden bereikt', aldus een NS-woordvoerder. Daarbij wordt gedoeld op een aantal trajecten in de Randstad, bijvoorbeeld het traject Utrecht-Amsterdam, waar het aantal reizigers sterk groeide Om wat meer 'lucht' te krijgen in de spits krijgen ook gezinsle den van NS- en OV-jaarkaart- houders minder goedkope reis mogelijkheden. Zij kunnèn voor 'slechts' 700 gulden nog steeds een NS- of OV-jaarkaart aan schaffen, maar vanaf juni vol gend jaar is deze tweede kaart niet meer geldig in de ochtend spits. De NS schatten dat circa 10.000 mensen met deze beper king te maken krijgen. „De prijs per kilometer ligt nu zover on der de overige spitstarieven dat een aanpassing redelijk mag worden geacht", verklaren de NS. De nieuwe tarieven voor de trein leidden tot een boze reactie van de Consumentenbond. De verhoging van 2,5 vindt de bond redelijk, omdat die gelijk staat aan de verhoging van de prijzen in het stads- en streek vervoer. De prijs van abonne menten kan echter 7 stijgen. Voor een jaartrajectkaart van 4.000 is dat 280. Milieu Ook zet de bond vraagtekens bij de beperking voor NS- en OV- jaarkaarthouders. „Gezinsle den kunnen alleen nog in de dal uren reizen. We zijn bang dat de ze maatregel ertoe leidt dat mensen juist weer met de auto gaan reizen. Met het oog op het milieu en het fileprobleem wil len we dit nu juist voorkomen." De bond raadt gezinnen aan voor 1 juni 1998 een tweede kaart aan te schaffen, zodat nog een jaar lang geprofiteerd kan worden van het 'oude voordeel'. De Consumentenbond wijst er nog eens fijntjes op dat de NS meer energie moeten steken in problemen rond de vertragin gen. Uit eigen onderzoek blijkt dat een kwart van de treinen nog altijd meer dan drie minuten vertraging heeft. Op maandag ochtend is zelfs 40 p% van de treinen vertraagd. Daarbij schiet de informatie aan de rei zigers te kort. Vooral die over al ternatieven, waardoor een uur te laat komen, soms kan worden beperkt tot een kwartiertje. GPD Bassie en Adriaan bij één van hun optredens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3