Vliegveld is zaak Zuid-Holland PZC Bergen op Zoom schreeuwt om ontwikkeling bedrijventerrein Middelburg bestelt wapenschilden Yarkensboer blijft Oostburg tarten Fietsersbond noemt Duurzaam Veilig te veel autoplan De winter wordt J* n feest mT ab de m schilder is geweest zeeland 12 GS: plan voor Goeree-Overflakkee te pril om provincie Zeeland te informeren weekenddiensten Loodhagel fataal voor schietbaan vrijdag 10 oktober 1997 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland hoefde helemaal niet ingelicht te wor den over het voornemen van het Zuid-Hollandse provinciebe stuur om een recreatief vlieg veld op Goeree-Overflakkee te vestigen. Dat was niet nodig, omdat het plan nog in zo'n pril stadium verkeert. Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland antwoorden dit op vragen van GroenLinks/de Groenen in Zuid-Holland. Via-via moest de Zeeuwse gede puteerde J. G. van Zwieten be gin september vernemen dat Goeree-Overflakkee in beeld is voor een vliegveld. Als nieuwe locatie voor de kleine recreatie ve luchtvaart op Rotterdam Air- port- 'Dit wordt oorlog', dreigde Van Zwieten. Oorlogsverklaring De oorlogsverklaring heeft geen 'indruk gemaakt in Den Haag, blijkt uit de antwoorden aan GroenLinks/de Groenen. Dat Zeeland niet is geïnformeerd, is volgens GS van Zuid-Holland niets bijzonders. „Provincies doen dat niet." Van Zwieten blijft het gedrag van Zuid-Holland ongehoord vinden. Provincies houden el kaar op de hoogte als zij iets wil len dat de ander raakt. Zeeland houdt zich aan die ongeschre ven regel. Het ontwerp-streek- Inbraak in schoolgebouw KAPELLE - In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in een school te Kapelle. Daarbij zijn, zoals de poli tie het omschreef, 'ver schillende goederen' ge stolen. De gehele school is doorzocht. Men heeft zich toegang verschaft tot de school door een raam te forceren. Verschillende deuren in het gebouw zijn openge broken, waarbij veel schade ontstond. plan is naar alle aangrenzende gemeenten en provincies ge stuurd. De houding van Zuid-Holland verbaast Van Zwieten des te meer, omdat beide provincies de afspraak hebben dat zij elkaar zullen inlichten over ontwikke lingen rond het Grevelingen- meer. Die afspraak is gemaakt nadat er in Zuid-Holland verzet rees tegen hoogbouw bij Brui- nisse. „Als ze het niet nodig vin den ons over een vliegveld te in- formeren, dan weet ik niet waarover ze dat wel moeten doen." Dat het Grevelingen- meer niet aangetast zou worden door een vliegveld op Goeree- Overflakkee, noemt Van Zwie ten 'onzin'. „Natuurlijk zoeken vliegers het Grevelingenmeer en de Kop van Goeree op. Ze willen toch iets zien." GS van Zuid-Holland zijn daar helemaal niet zo zeker. Zij laten in antwoord op Statédyragen van GroenLinks/de Groenen, PvdA en SGP weten dat er eerst onderzoek nodig is. Dat het imago van Goeree-Overflakkee als eiland van rust, kust, natuur en ruimte wordt aangetast, noe men GS voorbarig. Want: 'Het gi'ootste deel van de vliegbewe gingen zal zich voltrekken bin nen een gesloten (les)circuit op de te kiezen locatie.' Van Zwieten gelooft daar niet in. Zuid-Holland kan het geld voor onderzoek volgens hem be ter in zijn zak houden. Een vliegveld zal naar zijn mening altijd in tegenspraak zijn met het uitgangspunt dat Goeree- Overflakkee een eiland van rust, kust, natuur en i'uimte moet blijven. Als alternatief noemt Zuid-Holland een locatie op de Hoekse Waard. Van Zwie ten: „Ze kunnen daar beter ge lijk naartoe gaan." Zijdeur Officieel heeft de provincie Zee land nog steeds niets gehoox'd van de provincie Zuid-Holland. Van Zwieten heeft ook zelf geen contact opgenomen. „Wij zijn bezig met een officiële reactie en volgen alles op de voet. Ik krijg de indruk dat het plan via de zij deur wordt afgeserveerd. Gede puteerde Wolf van Zuid-Hol land had het laatst op televisie nog maar over een grasbaan van enkele honderden meters." De provincie liet woensdag de illegale afgraving van een perceel grond aan de Sophiaweg in Oostburg stilleggen, foto Cha rles Strijd door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Varkexxsboer C. van Sleu- wen blijft de gemeente Oostburg tarten. Ondanks aanschrijvingen door het colle ge van burgemeester en wethouders eix oxxderzoekexx van de Algemeixe Inspectie Diexxst, gaat de varkenshouder door met overtredingen. De politie legde woensdag op last van de provincie Zeeland de afgra ving van een perceel grond aan de Sophia weg in Oostburg stil. De Brabantse varkenshouder was volgens verantwoordelijk ambtenaar A Abra- harnse van de provincie sixxds vorige week maandag en erxkele weekeinden daarvoor bezig met het afgraven van bijna een hec tare zand. Voor de ontgx-onding was geen vergunning verleend. Toen de px-ovincie, geattendeerd door de stichting Behoud Milieu en Leefbaarheid van de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg, lucht kreeg van de overtreding, heeft een mede werker van de provincie de werkzaamhe den stilgelegd. Omdat het vermoeden be stond dat de varkenshouder zich weinig zou aantrekken van het verbod, heeft Abrahamse de politie ingeschakeld. Die heeft vervolgens proces-vex-baal opge maakt. De provincie constateerde dat de var kenshouder de zandgrond wilde vervan gen door de klei die eerder was vrijgeko men bij de bouw van de varkensstal, het graven van sloten en de aanleg van een mestzak. Het zand is verkocht aan het loonbedrijf Brasser en Van der Sluis in Cadzand dat hiervoor evenmin een ver gunning had. Abrahamse noemt het on waarschijnlijk dat Van Sleuwen de ver gunning voor de ontgronding - als hij deze netjes had ingediend - had gekregen, om dat de provincie bij de beoordeling van de aanvraag altijd naar de afzet op de com merciële markt kijkt. In Zeeuws-Vlaan- deren is al zand genoeg, aldus de provinci aal ambtenaar. Aansprakelijkheid Hoewel ook het in ontvairgst nemende loonbedrijf in overtreding is, wordt dit niet aangepakt. „De opdrachtgever is direct aansprakelijk.De varkenshouder kan binnen enkele weken een brief van Gedeputeerde Staten tegemoet zien. Daarin wordt hem vex-zocht de situatie in de oude staat te herstellen. Of GS een dwangsom oplegt of de boel zelf laat op- ruimen (opkosten van de overtredex-), kon Abx-ahamse nog niet zeggen. Woordvoerder J. Risseeuw van de stich- ting Behoud Milieu en Leefbaarheid rea geert verontwaardigd op de praktijken van Van Sleuwen. „Het is toch schandalig dat ze maar gewoon doorgaan met over tredingen. Ze tx-ekken zich nergens iets van aan. Dat kan natuurlijk niet." Voor burgemeester G. Noordewier van Oostburg is dit het zoveelste bewijs dat 'meneer zich wenst te houden onder enbo- ven de wet '.De illegale ontgronding is fox- meel geen zaak van de gemeente, maar dat wil niet zeggen dat de gemeente de boel niet in de gaten houdt. „We informeren de provincie over en weex-." Dat het niet de gemeente, maar de stich ting was die de overtredingen opmerkte, vindt Noordewier begrijpelijk, omdat de gexneente niet elke week gaat kijken of de varkenshouder zich aan de vergunning houdt. Na de hoorzitting volgende week krijgt hij alsnog de kans om de boel in orde te brengen. Daarna volgt volgens Noorde wier opnieuw een 'check'. Varkenshouder C. van Sleuwen was don derdag niet bereikbaar voor conxmentaax: door Mooike de Moor MIDDELBURG - De wapen schilden van Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland, Sint Laurens, Arnemuiden exx Kle- verskerke op een rijtje aan de muur van de Middelburgse raadzaal. Het CDA-raadslid W. Bezemer uit Arxxemuiden stelt voor de herinnering aan deze eens zelfstandige gemeenten - die nu in Middelburg zijix opge nomen - op deze manier levend te houden. De bedoeling is dat de wapen schilden uit hout worden gesne den. „De afbeeldingen op het wapen zijn dan in reliëf en in de oxdginele kleuren, al is het goixd", zegt gemeentearchivai'is drs. P. W. Sijnke. Volgens de ar- chivax-is moeten de schilden vei'vaardigd worden door een deskundig persoon. Er komt een plaatselijke restaurateur in aanmerking die het werk in principe al aangenomen heeft. Alleen de gemeenteraad moet nog toestemming geven om de Zeeuwse restaurateur de schil den te laten maken. „Maar het college van Burgemeester en Wethoudex's staat al achter het voorstel", vertelt de Middel burgse gemeenteambtenaar P. Th. Stroeken. In de eerstvol gende raadsvergadering, op 20 oktober, wordt besloten of er 16.500 gulden uit de algement reserve beschikbaar wordt ge steld. Schilden Het wapen van Middelburg laa een burcht zien die van aehterei door een adelaar wordt vastge houden. De burcht is een woord speling op de stadsnaam en di adelaar wordt in verband ge bracht met de in Middelburg be graven graaf Willem H. Op he schild van Nieuw- en St. Joos land zijn drie golven met ee: drijvende sikkel te zien. De be tekenis van deze afbeelding i niet geheel duidelijk. Het wa pen van Sint Laurens laat onde andere een brandende schaa zien. Die wordt beschouwd al een vervorming van een gloei end rooster, het attribuut vai St. Laurensius. De burcht aai het water op het schild van Ar nemuiden slaat op de liggins van de stad aan de Arne. Op he wapen van Kleverskerke staa een adelaarsklauw. Die is afge leid van de oude stadsnaan Clauwaertskercke. Als de Middelburgse gemeente raad zijn toestemming geeft wordt er naar gestreefd de rxieu we wapenschilden in januai 1998 klaar te hebben. „Zodat z bij de eerste raadsvergaderin in het nieuwe jaar aan de muu kunnen pxïj ken", zegt Stroeker door Harmen van der Werf IJZENDIJKE - Het project Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaandereix blijft te veel een autoplaxx. De fietsers bond ENFB, afdeling Zeeland, komt met die kritiek in reactie op het vorige week vrijdag ge presenteerde, sterk aangepaste verkeersplan voor het buitenge bied IJzeixdijke-Waterland- kerkje-Oostburg. Het is de ENFB met name een doorn in het oog dat het onveili ge fietspad langs de hoofdweg van IJzendijke naar Oostbux-g niet wordt vernieuwd. De scho- lieren die binnendoor tussen IJ zendijke en Oostbux-g fietsen, moeten bovendien in de toe komst omrijden, weet de ENFB Verder stoort het de ENFB da automobilisten zelfs gebrui mogen blijven maken van be{ langrijke sluiproutes als de Caj telijneschans en Nieveltweg bi' Oostburg. Over het voorstel oi tussen Watex-landkerkje Oostburg zeven kilometer fiets! pad aan te leggen x-ept de ENFï niet in zijn reactie. - Het eerste verkeersplan voo het buitengebied Oostburg-Wa terlandkerkje-IJzendijke rie veel verzet op. De cxïtici vonde: dat er te veel belemmeringei werden opgeworpen voor he auto- en landbouwverkeer. Da is nu dus teruggedraaid. 'S-HEER-ARENDSKERKE - De Stichting Jachtschietcen- trunx Midden-Zeelaxxd is haar schietbaan kwijt. De milieuver gunning voor de baan aaxx de Vlaamseweg te 's-Heer Arends- kerke is ingetrokken. „Punt is dat er bij de buurman, een agra riër, te veel loodhagel op het land neerdaalde. Dat mag te genwoordig niet meer", zegt voorzitter C. A P. Schippers van de stichtixxg. Hij noemt het een 'hele trieste zaak'. In totaal maakten zo'n honderd mensen regelmatig gebruik van de baan. Boveixdiexx bestond daar de mo gelijkheid om jachtdiplonxa's te halen en werden er regelmatig wedstrijden gehouden. Op de baan aan de Vlaamseweg werd op kleiduiven geschoten door mensen die in het bezit zijn van jachtaktes. In totaal gaat het om zo'n honderd schutters uit de regio Midden-Zeeland. Zij zijn volgens Schippers 'zwaar gedupeerd'. Momenteel wordt naarstig gezocht naar een andere plek om te kunnen schie ten. Gedacht wordt aan het schietsporteenti-um Reymers- wael te Rilland, maar daar is volgens Schippers voox-lopig nog geen uitsluitsel over. „Zij werken bijvoorbeeld commer cieel, teiwijl schieten bij ons al tijd heel goedkoop was. Tegen kostprijs." De schietbaan Midden-Zeeland te 's-Heer Arendskex-ke is bijna vijfentwintig jaar in gebruik ge weest. De problemen met de mi lieuvergunning ontstonden doordat in de loop der jaren de regels steeds strenger zijn ge worden. Zo waren er, behalve de problemen met de loodhagel, ook problemen met lawaai. Dit jaar liep de milieuvergun ning voor de stichting af. Om een nieuwe vergunning te krij gen hadden de problemen met de loodhagel en het lawaai moe ten worden opgelost. Omdat dat geen haalbare kaait was heeft de stichting zelf aan de gemeen te gevraagd de vei-gunning in te trekken. De baan is inmiddels al opgei-uimd. Volgens een ge- meentewoordvoerder is al beke ken of er binnen de gemeente Goes een nieuwe ruimte gevon den zou kunnen worden. Het ziet er echter niet naar uit dat dit zal lukken. „Er is nergens iets te vinden. Probleem is ook dat zo'n schietbaan niet te dicht bij huizen mag liggen vanwege het lawaai." De stichting gaat volgens Schippers echter niet bij de pakken neerzitten. „We hebben goede hoop dat er een oplossing komt." foto Willem Mieras In de Auvergnepolder bij Bergen op Zoom kan een flink bedrijventerrein worden gerealiseerd. door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - Wordt de Auverg nepolder bij Bergen op Zoom ontwikkeld tot bedrijventerrein, dan moet de ge meente daar tenminste vijftien jaar mee vooruit kunnen. In eerste instantie mogen dan alleen lokale en regionale bedrijven op de vierhonderd hectare grote lap grond neerstrijken. Dit stelt het Bergse college van B en W in een voorstel aan de gemeen teraad. De ontwikkeling van de polder tot bedrijventerrein is volgens dat college hard nodig. Volgens wethouder A Linssen (Lijst Linssen, economische zaken) is er in Bergen op Zoom een schreeuwend tekort aan bedrijventerreinen. „We zien eigen bedx-ijven vertrekkeix. Daar staan we machteloos tegexxover. Terwijl de schoor stenen hier voor de burgers ook moeten blijven roken." Linssen en zijn collega G. Janssen (WD, x-uimtelijke ordening) noemen de Auverg nepolder een schittex-ende locatie om een bedrijventerrein te ontwikkelen: enorm veel ruimte, aanwezigheid van watex; spoor en goede verbindingen over de weg. Toch zal het nog jaren duren voordat er eventueel een eerste paal zal worden ge slagen. Allereerst moet er een zogenoemd haalbaarheidsonderzoek worden gedaan. Onder meer moet rekenih'g worden ge houden met de aanwezigheid van belang- x-ijke ecologische zones zoals het Lange Water en de Princessenplaat, er moeten groene zones komen op het terrein, er moet nagedacht worden over geluidszo nes en er moet rekening worden gehouden met de ligging ten opzichte van Tholen- stad, recht tegenover de polder. Driejaar Een extex-n bureau moet het onderzoek gaan uitvoeren. Het college van burge meester en wethouders wil daar 75.000 gulden voor uilti-ekken. Volgend jaar ok tober moet dat haalbaarheidsonderzoek klaar zijn. Vervolgens zal het nog zeker nrinimaal drie jaar duren voordat er echt iets kan gebeuren. Rekening moet worden gehouden met allerlei bestemmingsplan- matige procedures, evenals bezwarenron- des en het opstellen van een zogenoemde Milieu Effect Rapportage. Op het terrein zullen in ieder geval bedrij ven mogen neerstrijken uit de categoriën één tot en met vier, waarbij categorie vier het grootst is. Het gaat dan om bedrijven die tenminste tweehonderd meter van woonwijken verwijderd moeten zijn. Wel zal in het haalbaarheidsonderzoek ook gekeken worden naar de mogelijkheid voor vestiging van categorie-vijf bedrij ven, zoals General Electric Plastics. Dat bedrijf is al jaren gevestigd bij de Auverg- nepolder en zou eventueel in die richting willen uitbreiden. Het is echter niet de be doeling dat zulke grote bedrijven van bui ten de gemeente op het terrein zullen neerstrijken. Wethouder Linssen: „Het moet geen tweede Moerdijk worden." In de gemeente Tholen worden de ontwik kelingen met belangstelling gevolgd. Vol gens de Thoolse wethouder ing JVerslui j s mag eventuele uitvoering van de plannen inwoners van Tholen-stad in elk geval geen schade berokkenen. Verder zou de zaak, vanuit economisch oogpunt, voor Tholen interessant kunnen zijn. Momen teel lopen, naar aanleiding van de plan nen, bijvoorbeeld gesprekken tussen de gemeente Tholen exr fret Westbrabantse Regionaal Werkgelegenheidsinstituut Rewin over toetreding tot dat instituut. Niet blij De plaatselijke afdeling van de NCB, de Noord-Brabantse Christelijke Boeren bond, is overigens niet blij met de plan- neb. In de polder zou een aantal goed renderende agrarische bedrijven zitten. Volgens A de Wit, de voorzitter van het NCB-Halstex-en/Lepelstraat, heei'st 'gro te onrust' onder die agrariërs. 11 en 12 oktober 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111)401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster- Iand, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Ooster- land.tel. (0111) 641280. Tandartsen: H. B. Geleijnse-Szitajtis, Noord straat 12, Burgh-Haamstede, tel. (0111)652698. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): F. Schipper, Zierikzee, tel.(0111)412180. GOEREE-OVERFLAKKEE CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Dirksland, Herkingen en Melissant, vrij. 17.00-maa. 08.00 uur: T. van den Doel, Nieuweweg 55, Melissant, tel.(0187)601752. Huisartsengroep Middelharnis- Sommelsdijk, zat. 08.00-maa. 08.00 uur: G.J.D. Wieringa, Hobbemastraat 2, Middelharnis, tel. (0187) 482090. Botsingen in Kruiningen KRONINGEN - Bij een botsing donderdag in Kruiningen zijn twee auto's aan de voorzijde be schadigd. Het ongevalgebeurde omstreeks 7 uur op de kruising Zanddijk-Stationsweg, toexx een 22-jarige automobilist uit Goes geen voorrang verleende aaxx een 48-jarige bestuurder uit Hansweert. De auto van de Goesenaar reed nadat hij geremd had nog een stuk verder, waarna hij tegen de andere auto botste. Twee uur later was er weer een aam-ij ding op de Zanddijk, nu op de kx-xiising met de op- en af rit van A58 en de Oude Rijks weg. Daar verleende een 42-ja- x-ige bestuurder van een bedrijfsauto uit Bx-eda geen voox-rang aan een 23-jarige au tomobilist uit Yerseke. Huisartsengroep Flakkee Oos (Stad aan 't Haringvliet, Den Bom mei en Ooltgensplaat), vrij. 18.00 maa. 08.00 uur: A.J.M.F.Janssen en C. Hofman-va Vliet, Schaapsweg 26, Den Bom mei, tel. (0187) 611306. Spreekuur zat. en zon. van 11.0(1 11.30 uur. Apotheek Apotheek Dirksland, Voorstraat 2! Dirksland, tel (0187) 601580. Gc opend van ma. t/m vrij. van 08.3( 12.30 uuren van 13-18 uur, zat. 9-1 en 17-17.30, zon. 11.30-12 en 1! 17.30 uur, spoedrecepten telefc nisch via telnr. 0187 601580. Apotheek Ouddorp, Boompjes i Ouddorp, tel (0187) 683789, zat. 1! 13 en 16.30-17 uur, zon. 12-12.30 e 17.30-18 uur. Apotheek Menheerse, Voorstra; 16, Middelharnis, tel (0187) 48366I zat. 10.30-11.30 en 17.30-18 uu zon. 11-11.30 en 17.30-18 spoedrecepten telefonisch. Apotheek St. Joris, St. Joris Doe' straat 34-36, Sommelsdijk, te (0187) 487277, weekenddienste via telefoonnummer (0187) 48366( spoedrecepten telefonisch. Dierenartsen Dierenkliniek Goeree-Overflakke (gezelschapsdieren). Zuid Achtei weg 28, Sommelsdijk, dienstdoer de dierenarts via tel. (0187) 482891 P.R.J.M. Schilder, Kolfweg 27, Oi de Tonge, afspraken via tel. (0181 642441. Dierenartsenpraktijk L.E. Tjebbe en C.M. Westermann, Pr. Hendril straat 2, Middelharnis, afsprake via tel. (0187) 482966. De schilder maakt uw huis 'n feest om in te wonen, Want de schilder combineert de modernste technieken met de perfecte ondergrondbehandeling. Zodat uw kostbaarste bezit niet alleen wordt verfraaid maar ook degelijk wordt beschermd. Daarbij adviseert de schilder u vakkundig waar het gaat om stijlvolle kleurcombinaties. En voor behang- en binnenschilderwerk geeft de schilder u ook nog een fraaie winterpremie! De schilder. De beste vriend van je huis. - Deze premie getril voor particulier ^jjlp Schults Schilders Zierikzee 0111 - 41 40 65 Kristalijn Schoonen Schilders Kerkwerve-Zierikzee 0111 - 4I 53 48 f65,- korting per man per dag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 38