Jeugdhonk De Pit pakt drugs aan t V De oorlog haalt je altijd in PZC Gemeente Schouwen blokkeert komst van verenigingscamping VAN ZEE HEEFT EEN GULLE BUI Oudste kegelclub in Zierikzee viert feest zeeland 11 Zierikzeese soos wegens handel en gebruik cannabis tijdelijk dicht Bazaar voor dak dorpshuis [)wk van ZM Afvaltarief voor alle aanleunwoningen naar 400 Nieuwe inspecteur VROM Rijverbod na wild-westrit Europarlementariërs op bezoek Werkstraf voor drugsdealer Stuur uit auto gestolen Lichtgewonde door rukwind vrijdag 10 oktober 1997 door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Jeugdhonk Dc Pil in Zierikzee is door het be stuur tijdelijk gesloten omdat bezoekers er softdrugs verhan delden. De bedoeling is het honk in december weer te openen, de tussenliggende periode wordt gebruikt om de huisregels aan te scherpen. Verder krijgen alle medewerkers een ZCAD-cursus (Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs), waarbij ze leren hoe ze moeten omgaan met dit soort praktijken. Het bestuur hoorde de laatste maanden geruchten dat er soft drugs werden verkocht in het jeugdhonk in het multifunctio neel centrum. Ook medewer kers van het ZC.AD, die regel matig jeugdsozen bezoeken, pikten deze signalen op. „We zijn dit nagegaan en er bleek in derdaad sprake te zijn van han del in en gebruik van soft drugs", licht bestuurslid Joke Schot toe. Om duidelijk te ma ken dat dit niet wordt getole reerd, werd besloten tot een tij delijke sluiting. „Bovendien heeft de gemeente raad zich onlangs nog uitge sproken tegen een gedoogbe leid", zegt Schot. „Ook daarom willen we een duidelijke grens trekken." Het bestuur vindt het door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Na tien jaar knokken dacht de familie Van der Wekken uit Zierikzee vorig jaar eindelijk haar doel te heb ben bereikt. Dolblij waren ze toen de gemeente toestemming gaf voor een verenigingscam ping aan de Straalweg. De nieu we gemeente gooide echter roet in het eten. Reden voor de fami lie om in een brief aan de raads leden haar ongenoegen te laten blijken. M. van der Wekken heeft een mi- nicamping (De Val) en reeds ja ren worden er duikopleidingen, biologiecursussen en film- en videopresentaties in zijn schuur verzorgd. Hij heeft al diverse pogingen gedaan om deze be zoekers een slaapplaats te ver- j schaffen. Tot dusver tevergeefs. In 1986 deed hij zijn eerste aan vraag voor een reguliere cam ping. Dit bleek in strijd met het bestemmingsplan. Ook andere pogingen hepen op niets uit, de provincie had moeite met het afgeven van een verklaring van I geen bezwaar. In nauwe samen werking met de gemeente Zierikzee werd tenslotte een op lossing gevonden in het vereni gingskamperen. Eind vorig jaar doorMieke van der Jagt KATS - Kats is een dorp van su- perlatieven. Het is één van de i kleinste dorpen, één van leven- digste en, helaas, als het waait, waait het er harder dan ergens anders. Toen afgelopen zomer een storm over Zeeland vloog, waaiden in Kats de pannen van het Nieuw-Zeelandhuis, het dorpshuis waar de Katse activi teiten onderdak vinden. Maar Kats zou Kats niet zijn als het daar geen antwoord op had. Huis aan huis werden meteen symbolisch dakpannen ver kocht, waardoor al 3.500 van de benodigde 15.000 gulden kon- (Advertentie) 50.- te besteden na aankoop van een broek, óf 50.- korting op een kostuum vergeet hem niet (of knip deze bon uit) uw folder cheque HERENMODE ST. ADR1AANSTRAAT 7 GOES 0113-215652 gebruik van .softdrugs 'niet wenselijk' voor de sfeer in De Pit, zo wordt gemeld in een ver klaring. Volgens Schot zou een profes sionele begeleider moeten wor den aangewezen voor de jeugd sozen op Schouwen-Duiveland, iemand die een paar uur per week beschikbaar is. Burge meester J. J. P. M. Asselbergs vindt dit een 'waardevolle ge dachte'. Hij rekent erop dat deze aanbeveling eveneens wordt ge daan m nog te verschijnen jeugd- en jongerennota van de gemeente. „Dan zullen we deze mogelijkheid serieus onderzoe ken." Het college is 'verrast' door de sluiting van De Pit, zegt Asselbergs. „Er bestonden wel vermoedens over handel in soft drugs, maar die zijn nooit hard gemaakt." Hij hoopt dat De Pit in de toekomst meer wordt be zocht door iets jongere bezoe kers; voor hen is de soos in eerste instantie eigenlijk opgezet. Pitpop De Pit leek juist weer op de goe de wegtezijn. Vorig jaarmaakte het honk een moeilijke periode door toen rivaliteit onder be zoekers voor hoogoplopende ruzies zorgde. Onder begelei ding van een jeugdwerker keer de de rust langzaam weer terug. Eind juli werd zelfs voor de eer ste keer het Pitpop-festival ge houden. Een succesvolle dag met onder meer optredens van popgroepen, informatiestands en een kinderrommelmarkt. Volgend jaar zal een tweede edi tie op poten worden gezet, be looft het bestuur. gaf de raad groen licht, Van der Wekken dacht eindelijk een camping te kunnen beginnen. Dwangsom De nieuwe gemeente weigerde dit voorjaar echter de aanvraag voor verenigingskamperen af te geven. De familie Van der Wek ken had al diverse reserveringen genoteerd en wilde deze niet an nuleren. Dit leidde tot ettelijke controles van de gemeente. „Alsof wij misdadigers waren", stelt de familie. „Wij waren schijnbaar criminelen;" Uitein delijk legde de gemeente een dwangsom op. Van der Wekken tekende beroep aan. De ondernemer komt nu weer in actie omdat de gemeente on langs toestemming verleende voor de vestiging van een biolo gisch duikcentrum - met slaap plaatsen - aan de nabijgelegen Platteweg. „Schijnbaar hebben ondernemers van buiten het ei land meer krediet", stelt hij bit ter Door middel van de brief aan de raad hoopt Van der Wek ken eindelijk duidelijkheid te krijgen van de gemeente. Op zijn laatste aanvraag voor het inrichten van zo'n veertig slaapplaatsen in zijn schuur - ingediend in juni - heeft hij nog steeds geen reactie gehad. Het bestuur van De Pit vindt het gebruik van softdrugs niet wenselij k voor de sfeer in de jeugdsoos. foto Pieter Honhoff door Herr.e. Stegenga BROUWERSHAVEN - Het wordt 'even doorzetten' voor veel mensen, maar de af valstoffenheffing voor bewoners van een aanleunwoning moet worden gelijkge trokken op Schouwen-Duiveland. Dat adviseerde de commissie openbare wer ken en milieu donderdagavond unaniem. Een nieuwe gemeente moet meteen goed beginnen, was de strekking in Brouwers haven. De kwèstie in een notedop: bewoners van een aanleunwoning van zorgcentrum De Wieken in Zierikzee krijgen een aanslag van vierhonderd gulden voor de afval stoffenheffing. Bewoners van andere aan leunwoningen op Schouwen-Duiveland betalen 'slechts' honderd gulden via de servicekosten, op grond van een collectie ve aanslag voor bedrijfsafval die de ge meente heeft opgelegd. Een onjuiste situatie, die het college wil opheffen door het tarief van de andere aanleunwoningen op te trekken naar dat van de De Wieken. Niet sympathiek, ge- 1 ven B en W toe, maar de enige mogelijk heid die met de verordening in de hand kan worden verdedigd. Om de financiële pijn te verzachten is overigens een over gangsregeling ontwoipen. De commissie schaarde zich gisteren ach ter de oplossing van het college. „Er be staat nu al jaren rechtsongelijkheid", zei P. van der Meide (SGP/GPV). „We kunnen dit opheffen of gedogen. De rechtsgelijk heid verdient de voorkeur." De overige commissieleden dachten er niet anders den worden opgehaald. Inmid dels heeft het dorp de handen ineen geslagen om op zaterdag 18 oktober ook mensen van an dere dorpen bij de oplossing van hun probleem maar ook bij een nieuw superlatief te betrekken: de gezelligste bazaar van de Be- velanden. Een kunstenaar tekent portret ten, er zijn videofilms, een rad van avontuur, een Vlaamse ker mis en iedereen kan meedoen aan de open Katse sjoelkampi oenschappen. De bazaar begint om 10 uür en duurt tot ongeveer 16.30 uur. Plaats van handeling is vanzelfsprekend het Nieuw- Zeelandhuis. door Anita Hoekman GOES - Er werd niet naar ze omgekeken. Er werd niets aan ze gevraagd. De kinderen uit de Japanse bezetting en de Bersiap van 1941 tot 1949 werden uit Indië verjaagd en plompverloren in Nederland afgezet. Geen tijd om te klagen. Geen tijd om stil te staan. Geen tijdvoor begrip. 'De oorlog is voorbij', Doe nu maar gewoon' en 'Nee, dan had je de Duitsers moeten zien' waren slechts enkele van de reacties die de Indische kinderen moesten aanhoren. En dus hielden ze hun mond tientallen jaren lang. Net zo lang tot het hen opbrak... Kinderen uit voormalig Joegoslavië krij gen, in ons land aangekomen, onmiddellijk hulp aangeboden. Ze moeten erover praten, vooral niets voor zich houden en de oorlog in al zijn gruwelijkheden verwerken. „De Ne derlandse samenleving heeft er in ieder ge val wat van geleerd", zucht K. Lobbezoo uit Goes. Hij is lid van de vereniging voor Kin deren uit de Japanse Bezetting en de Bersi ap 1941-1949 (KJBB). „Vijftig jaar geleden hoorde je niemand over hulpverlening. Werken moest je. De schade inhalen. En vooral niet. beginnen over de oorlogsjaren. Normaal doen was het motto. Ontmoetingsdag Mevrouw J. van Leeuwen-Walkate woont nu op Schouwen-Duiveland, maar van 1936 tot 1946 was Indië haar thuis. Zij knikt als ze de woorden van Lobbezoo hoort. Samen met hem vormt ze de werkgroep Regionale Contacten van de KJBB afdeling Zeeland. Twee keer per jaar organiseren ze een ont moetingsdag voor de oorlogskinderen. De kampkinderen, zij die het buiten het kamp moesten zien te rooien, de partners, de kin deren van kampouders. Van Leeuwen: „Tij dens de ontmoetingsdag zijn er soortgeno ten. Mensen die weten waar je het overhebt, wat je hebt meegemaakt. Dan is een half woord genoeg. De komende ontmoetingsdag valt op zater dag 1 november. Al weken zijn de twee bezig met het opsporen en aanschrijven van le den, sprekers regelen, de zaal afhuren en ga zo maar door. Maar al die moeite, al die op geofferde vrije tijd is het dubbel en dwars waard. Lobbezoo: „De eerste vraag tijdens die dag is altijd 'Waar heb jij gezeten?' ge volgd door 'En hoe was het daar?' Het is geen gezellig uitje. Altijd treurig is het ook niet, maar het komt voor dat er iemand over de emotionele drempel heen stapt op zo'n dag. Alle aanwezigen hebben daar ook be grip voor. Van gedachten zijn ze stuk voor stuk Indisch weet je. Van Leeuwen was acht jaar toen ze in een kamp terecht kwam. Twaalf toen ze weer naar buiten kwam. Haar beide ouders over leefden de bezettingsperiode, maar het le ven werd nooit meer hetzelfde. Haar vader hadlastvan 'kampogen' door een tekort aan vitaminen en moest als zeerot aan wal blij ven. „In Nederland zijn we eerst opgevan gen door familie. Twee weken lieten ze me met rust, daarna was het werken. Ze begre pen niet dat ik vier jaar stil had gestaan. Dat Ik vier jaar school miste. Je moest gewoon als twaalfjarige verder. Zo goed en zo kwaad als dat ging. Over de oorlog werd in alle ta len gezwegen. Ook Lobbezoo werd alleen gelaten met zijn herinneringen nadat hij als jongetje in Ne- DEN HAAG - Ir. J. R. Lambrechtsen is benoemd tot inspec teur van de inspectie ruimtelijke ordening Zuid van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (VROM). Zijn werkgebied omvat Zeeland. Noord- Brabant en Limburg. Hij volgt daarmee per 1 januari 1998 drs J.J. Thönissen op, die onlangs een functie in het bedrijfsleven heeft aanvaard. Lambrechtsen (51) is thans projectleider van het interdepatementale project Actualisering Vinex. Daar vóór vervulde hij verschillende functies binnen de Rijkspla nologische Dienst van het ministerie van VROM. MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Bergen op Zoom mag de komende twee jaar niet meer achter het stuur van een auto kruipen. Daarnaast heeft de rechtbank in Middelburg hem een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden opgelegd. De man maakte, onder in vloed van drank en achtervolgd door de politie, in september vorig jaar een dolle rit door Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij remde hij op een gegeven moment zo hard dat een politiewa gen achterop zijn auto reed. Uiteindelijk werd de man in Bel gië aangehouden. Overigens maakt het rijverbod niet veel uitde man is door het ministerie van Verkeer en Waterstaat al ongeschikt verklaard om auto te rijden. Pas over twee jaar kan die beslissing even tueel herzien worden. VLISSINGEN - Een delegatie van de fractie van de PvdA in het Europees Parlement brengt op vrijdag 17 oktober een werkbezoek aan VLissingen. Samen met de Statenfractie en het Gewestelijk Bestuur van de PvdA-Zeeland laten de Euro parlementariërs zich voorlichten over de verplaatsing van de Koninklijke Schelde Groep naar Vlissingen-Oost. Tijdens het bezoek komt onder meer de vraag aan de orde wat er met het bedrijfsterrein in de binnenstad van Vlissingen moet gebeu ren na het vertrek van de scheepswerf. Ter afsluiting van het werkbezoek wordt tussen 17 en 19 uur een openbare bijeen komst in de Belgische Loodsen Sociëteit aan de Boulevard De Ruyter gehouden waarop met de leden van de delegatie kan worden gesproken over algemene Europese onderwerpen. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft een 49- jarige man uit Terneuzen wegens drugshandel veroordeeld tot drie maanden cel, te vervangen door een werkstraf van 140 uur. De man heeft in het najaar van vorig jaar en begin dit jaar in heroïne en cocaïne gehandeld vanuit zijn woning in Ter- neuzen. Onder meer omdat het al jaren geleden was dat de man voor het laatst met justitie in aanraking was geweest, maakte de rechtbank het mogelijk dat de man nu door te wer ken onder celstraf uit komt. TERNEUZEN - Een 63-jarige man uit Terneuzen miste woensdagavond het stuur van zijn auto. Het stuur was gede monteerd uit zijn auto die aan de Stuvesande in Terneuzen stond geparkeerd. ZAAMSLAG - Een zestienjarige bromfietster uit Vogelwaar de raakte donderdagochtend licht gewond toen zij door een rukwind van de Hoek van de Dijk in Zaamslag afwaaide. Het meisje moest met een pijnlijk been worden overgebracht naar het ziekenhuis De Honte in Terneuzen. J. van Leeuwen-Walkate (1) en K. Lobbezoo van de vereniging voor Kinderen uit de Japanse bezetting en de Bersiap 1941-1949 (KJBB): ...gedachten blijven bij de oorlog... foto Ruben Oreel derland was aangekomen. Zijn moeder schreef in een brief aan de familie wat er on geveer in het kamp voorgevallen was en daarmee was die periode voor haar afgeslo ten. Niet voor de kleine Lobbezoo. Hij had zijn vader verloren toen deze moest werken aan de Birmaspoorlijn en van zijn vijfde tot zijn negende had hij niet anders gedaan dan gevochten voor zijn leven. Eten jatten, vo gels schieten, Japanse kersen plukken. „Toen ik terugkwam in Nederland stapte ik in Nederland de supermarkt binnen en ik wist niet wat ik zag. Zoveel etenswaar. Ik kwam samen met mijn broertjes met uitpui lende zakken terug. Mijn moeder was woest. Ze stond er alleen voor met zeven kinderen. Het was moeilijk, maar ik heb haar nooit één traan zien laten. Nooit." Niet alleen Het is de zestiende keer dat de KJBB de ont moetingsdag organiseerd. Telkens komen de oorlogsherinneringen weer naar boven. Maar het helpt volgens mevrouw Van Leeu wen. „Erover praten maakt het minder smartelijk. Je staat er niet alleen voor en dat maakt je weer minder angstig." Lobbezoo knikt instemmend en blijft met zijn pen draaien. „Wij hebben veel meegemaakt. Dat vergeet en vergeef je niet zomaar. Dat gaat niet. De ooidog haalt je altijd in. Ook vijftig jaar na dato. Het heeft mij jaren gele den al ingehaald." De ontmoetingsdag van de Vereniging Kin deren van de Japanse Bezetting en de Bersi ap 1941-1949 wordt gehouden op zaterdag 1 november in ontmoetingscentrum Dau- wendaele aan de Vrijlandstraat te Middel burg. De aanvangstijd: 14.00 uur. door Lizette Dalebout ZIERIKZEE - Elke vrij dag avond om acht uur precies verzamelen de leden van ke gelclub Sans Souci (Zonder Zorg) zich in het kegelcen trum te Zierikzee. Alle 23 zijn ze steevast present. Ze spelen, praten en als ze hon ger hebben, halen ze een pa tatje bij de nabijgelegen snackbar. Het oudste lid van 83 jaar kegelt niet meer; hij komt alleen langs voor de ge zelligheid. Deze maand viert Sans Souci het honderdjarig bestaan. Voorzitter L. W. Hart: „We zijn altijd een bloeiende club geweest. Er heeft nog nooit iemand bedankt. Mannen die lid worden van Sans Souci, blijven dat hun leven lang." Zierikzee telt dertien kegel clubs, waai-van Sans Souci de oudste is. De club kent een rijke historie. Voorzitter Hart laat trots een drukproef zien van een boek waarin dat verleden is gebundeld. Zelfs de notulen van een Algemee- ne Vergadering uit 1900 ont breken niet. Hart: „We geven dit boek binnenkort uit ter gelegenheid van ons jubile um. De oplage is niet zo groot: er gaat een exemplaar naar de gemeenteraad, naai de andere kegelclubs en ui teraard "naar de leden van Sans Souci zelf." Uit het boek blijkt dat de club een roerige geschiedenis kent en af en toe zelfs haar activiteiten heeft moeten staken. Zo mocht er op last van de bezetter na het uitbre ken van de oorlog niet meer gekegeld worden en werden ook de bezittingen in beslag genomen. Pas in oktober 1945 kwam de club weer bij elkaar. Verder werd in 1948 een man tijdens het kegelen getroffen door een hartaan val; hij overleed ter plaatse. De prijzen die werden uitge loofd. waren inventief van aard: zo werden voor de win naars van een kegelwedstrijd ooit tien koppels konijnen beschikbaar gesteld. Tijdens een andere wedstrijdavond, op 31 januari 1953, werden de leden van Sans Souci om elf uur gewaarschuwd voor een naderende watersnood ramp. „Ons clublid H. Hagers heeft voor dit boek het hele archief doorgespit", verklaart Se cretaris C. W. van Haveren." Voordracht Inmiddels gaan de leden al enkele jaren trouw naar het gebouw op het Haringvliet- plein in Zierikzee. Ze zijn te vreden zoals het nu gaat. Hart: „De sfeer is uitermate goed en we hebben genoeg le den." Overigens kan niet ie dereen lid worden van Sans Souci. Hart: „Een lid kan ie mand van buiten voordra gen. Vervolgens spreken de andere leden zich voor of te gen die persoon uit. Als er één lid tegen is, gaat het niet door. Het moet namelijk wel iemand zijn die in onze groep past. Bovendien moet zijn 1 vrouw bij onze vrouwen pas sen, omdat we vaak iets geza menlijk ondernemen." Hart: „Maar iemand mag niet geweigerd worden onder het motto: zijn gezicht staat me niet aan. Er moet wel een gegronde reden voor zijn." Zaterdag 18 oktober viert Sans Souci het jublileum- feest in Slot Moermond te Renesse. L. W. Hart (1) en C. W. van Haveren van de kegelclub Sans Souci. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37