Chirac rolt loper uit voor Jeltsin PZC PZC Illegalen gedumpt in afvoerputje van Nederland Toverwoord feiten en meningen 2 Top Raad van Europa vooral demonstratie Europese eenheid vrijdag 10 oktober 1947 vrijdag 10 oktober 1997 door Paul Koopman 1u Straatsburg is al een paar dagen merkbaar dat er hoog bezoek aan komt. De Russische president heeft een deel van zijn 150 man sterke delegatie voor uit gestuurd en deze Mosko vieten zetten een deel van hun reisbudget meteen om in kwali teitsartikelen. „Vooral in de duurdere modezaken hoor je Russisch spreken", zegt Hans Gualthérie van Weezei, de Ne derlandse ambassadeur bij de Raad van Europa. Liefst 46 staatshoofden en regeringslei ders vergaderen vandaag en morgen bij 'zijn' raad, maar vol gens Van Weezei draait het eve nement vooral om één man: Bo ris Nikolajevitsj Jeltsin. De Franse president Jacques Chirac trefedt op als gastheer van een van de grootste interna tionale conferenties die ooit op Europese bodem zijn gehouden. Behalve de staatshoofden en eerste ministers van veertig Eu ropese landen zijn in de Elzas ook tientallen ministers, ruim duizend journalisten en een veelvoud aan topambtenaren verzameld. Dat Chirac de con ferentie heeft weten te organise ren zonder afmeldingen op hoog niveau, noemt Van Weezei al een opmerkelijke prestatie. Jeltsin kwam gisteren samen met zijn vrouw in Straatsburg aan en had een ontmoeting met president Chirac. Vandaag reist de Russische leider, na een ont moeting in de marge van de top met kanselier Kohl, weer terug naar Moskou. Verheven Op de agenda van de bijeen komst staan 'verheven' onder werpen als een 'actieplan voor mensenrechten, sociale cohesie, veiligheid van burgers en cultu rele diversiteit'. Verder wordt het startsein gegeven voor de oprichting van een permanent Hof van de Mensenrechten (de veertig rechters van het Hof ver gaderen nu part-time in Straatsburg); komt er een ver klaring tegen het klonen van mensen en een actieplan voor nauwere samenwerking bij de bestrijding van corruptie, drugshandel en het misbruik van kinderen. Ook wil de top zich bezinnen op de 'rol van de Raad van Europa in het volgen de millenmum'. Maar belangrijker dan al die ac tieplannen en plechtige verkla ringen is de politieke boodschap die Chirac en Jeltsin unisono op de top - de tweede in het 48-jari- ge bestaan van de Raad - willen afgeven: het Europese conti nent, dat 800 miljoen burgers telt, hoeft niet eeuwig in de we reld de tweede viool te blijven spelen. Van Weezei: „Het uitge lezen moment voor zo'n top was eigenlijk 5 mei 1999 geweest, als de Raad precies 50 jaar bestaat. Alleen: dan is niet Frankrijk, maar Hongarije voorzitter. In zijn voorzitterschap van de Raad ziet Chirac een mogelijk heid het pan-Europese gezicht op te poetsen: op een forum waarbij de Amerikanen nu eens niet aanwezig zijn." Amerikanen En inderdaad: de Raad van Eu ropa is, zeker na de toetreding van Rusland in 1995, het enige echt Europese platform dat niet door de Amerikanen wordt ge domineerd. De NAVO wil welis waar drie voormalige Oostblok landen opnemen, maar heeft nog steeds geen duidelijke Eu ropese defensie-identiteit. De organisatie voor veiligheid en samenwerking OVSE is door de aanwezigheid van de VS even eens een trans-Atlantische aan gelegenheid. De Europese Unie vertegenwoordigt tot dusverre alleen West-Europese lidstaten, inclusief de voormalige DDR. Van Weezei: „Zeker met de Rus sen erbij wordt de Raad hét po dium voor het uitdragen van een pan-Europese boodschap. Door nu een top te organiseren, wil Chirac de toetreding van Rus land, twee jaar geleden, luister bijzetten." Volgens secretaris-generaal Daniel Tarschych van de Raadis een aardige bijkomstigheid dat de Raad van Europa zijn 'uit breiding' al achter de rug heeft, terwijl de EU en NAVO daar nog aan moeten beginnen. In 1949 telde de Raad nog maar tien le den, waaronder ook Nederland. Bij de eerste topconferentie, in 1993 in Wenen, was het aantal lidstaten gestegen tot 32. De af gelopen vier jaar traden nog eens acht landen tot de Raad toe. Tarschych: „Deze top wordt een manifestatie van Europese eenheid. Bij de uitbreiding van de NAVO en EU voelen sommige Europese staten zichzelf bui tengesloten omdat zij niet als eersten mogen toetreden. Maai de Raad heeft niemand buiten gesloten. Wij kennen ook geen netto-ontvangers en netto-be talers; bij ons is iedereen een ge lijkwaardige partner." Prijs Dat ruimhartige toelatingsbe leid vroeg echter wel een prijs: de Raad van Europa is niet meer het homogene gezelschap lan den met dezelfde praktijk ten aanzien van rechtspraak en mensenrechten als in het begin. Na de top van Wenen braken in de lidstaten Albanië, Bos nië,Ts jets jenië en Kroatië bur geroorlogen uit, waarbij men senrechten op grote schaal werden geschonden. Ook de lid staten Tsjechië, Turkije en Rus land hebben op dit punt geen smetteloze reputatie. Het more le gezag van de Raad lijkt daar door aangetast te worden. Bo vendien bleek in de praktijk dat de burgers van de 'nieuwe lid staten' de weg naar het Hof van de Mensenrechten in Straats burg nog steeds niet weten te vinden.- Het gros van de indivi duele beroepszaken dat daar behandeld wordt, komt nog steeds uit West-Europa; alsof de burgers in Albanië of Turkije niets te klagen hebben. Moeilijkheden Van Weezei erkent dat de sprongsgewijze uitbreiding van de Raad moeilijkheden heeft veroorzaakt. „Als je het met veertig landen over een resolu tie eens moet zien te worden, dan moet er tegenwoordig wel heel veel water door de Rijn stromen wil je een tekst hebben die nog iets voorstelt. De recht spraak in de Hof is ook moeilij De Russische president Jeltsin (r), hier bij een ontmoeting met de Britse premier Blair, speelt een belangrijke rol bij de besprekingen van de Raad van Europa. foto Grigory Dukor/AP ker geworden. Ik bedoel: in Rus land, Albanië of Kroatië hebben ze toch een heel andere rechts cultuur en -geschiedenis dan in pakweg Nederland of België. Maar die rechters moeten wel individuele klachten van West- Europese burgers behandelen. Daar wringt de schoen." Chirac zal tijdens zijn feestelij ke top echter aan al dat onge mak niet te veel aandacht willen besteden, vermoedt Van Weezel. De ambassadeur: „De hele top staat in het teken van de heel- making van Europa. Bij wat ons verdeelt, zal niet te lang worden stilgestaan." GPD Het leidmotief van het Kabinet Kok - werk, weif en nog eens werk - is van een aanvulling voo| zien: scholing, scholing en nog eens scholinl' Werknemers dienen in de toekomst voortdurend in sti? dieboeken en cursuspakketten te duiken om kunde q vaardigheden aan te passen aan de steeds hogere eisd die de kenniseconomie stelt. Wie dat niet doet en eveii min bereid is regelmatig van baan te veranderen, dreri zichzelf op den duur buitenspel te zetten op de arbeidi markt. Employcibility is het mode- en toverwoord I politiek Den Haag en in kringen van werkgevers- er werknemersorganisaties: werkend Nederland moa niet aflatend schaven aan zijn inzetbaarheid. Het b<| grip permanente educatie uit de jaren 70 wordt in d aanloop naar de volgende eeuw verengd tot scholiii ten behoeve van economie en arbeidsmarkt. Kennis veroudert vlug door de snel veranderende teel niek en de voortschrijdende automatisering. D& maakt regelmatig bijspijkeren ervan noodzakelijk Ook de baan voor het leven wordt op den duur een zeldj: zaam fenomeen. De ontwikkelingen in organisatie e[ inhoud van het werk gaan in zo'n hoog tempo dat ve^' eerder dan tot nu toe zal blijken dat iemand op een ai$, dere stek beter op zijn plaats is, Philips wil dit laatst! formaliseren door voor zijn werknemers in de toekomi een maximale verblijfstijd in een functie vast te leggeit Daarbij komt dan nog dat de laatste tijd steeds vake over demotie wordt gesproken: functieverandering e1 salarisverlaging voor werknemers die op een wat hoge^ re leeftijd niet meer zo kunnen vlammen als ze in huij jongere jaren deden. De zekerheden van weleer zij? geen zekerheden meer. In de discussie die de laatste dagen over inzetbaarhei is ontstaan, is de nadruk sterk komen te liggen op de eir gen verantwoordelijkheid van de werknemer om ken[ nis en vaardigheden op peil te houden. Werkgevers veri tonen de neiging bonussen en sancties te koppelen aaj studiezin enbereidheidmobiel en flexibel te zijn. Daarl mee wekken ze de schijn dat het de werknemers va| aan te rekenen dat de economie steeds hogere vooij waarden stelt. De noodzaak op een andere manier m«jr scholing én werkgelegenheid om te gaan, is echter eeg maatschappelijke kwestie, die drie partijen aangaaè werknemers, werkgevers en overheid. Minister Melkert (Sociale Zaken en Werkgelegenheid,! heeft in het debat over inzetbaarheid afstand genome.^ van de opvatting dat de werknemer zich zelf maar moejj zien te redden. Hij heeft daarin gelijk. Niet iedereen ba schikt over opleiding en bekwaamheden zich aan tl' passen aan de veranderende technologie. Door te ved nadruk te leggen op voortdurende scholing en mobilif teit dreigen werknemers met een onvoltooide opleidinf of beperkte capaciteiten buiten de boot te vallen. Eeij maatschappij die haar kenniseconomie koestert hooii daar ook oog voor te hebben. door Wilfred Scholten Daar is het busje. Voorin twee blan ke mannen, op de banken daar achter een donkere schim. Langzaam draait het voertuig de oprit naar het station op. Onder de merknaam, ach terop, staan de letters MJ. Geen twij fel mogelijk. Het is inderdaad het 'dumpbusje' van het ministerie van Justitie. Het is dinsdagmiddag, twintig over vijf. Een bizar ritueel staat op het punt van voltrekken. Vreemdelingen waar de Staat der Nederlanden zich geen raad meer mee weet, worden hier elke week letterlijk op straat gezet. Of beter: op het perron. Afgewezen asiel zoekers en andere illegalen die het van nu af aan zelf maar moeten uitzoeken. Zonder papieren, zonder verdere hulp. Ze komen uit de Koning Willem II-ge vangenis, even verderop in Tilburg. In de voormalige kazerne worden vreemdelingen vastgehouden die meestal als illegaal tegen de lamp zijn gelopen en voor wie uitreispapieren worden geregeld, zodat ze netjes via Schiphol of anderszins over de grens kunnen worden gezet. Van de ruim 2600 van de gedetineerden uit de Wil lem II hebben zo'n 1000 'pech'. Zij krijgen geen papieren en moeten op last van de rechter na een gevangen schap van enkele dagen tot soms meer dan een half jaar vrijgelaten worden. Dan staan ze plotseling op een druk station in de forensenspits. In hun handen een treinkaartje, afkomstig van de speciale NS-automaat in de gevangenis, richting Arnhem, Roo sendaal of Venlo. In de hoop dat ze Ne derland met de eerste de beste trein verlaten. Het grauwe, grijze beton van station Tilburg is voor even het af voerputje van Nederland. Met een voorzichtig gangetje rijdt het busje de oprit van perron 1 op. Het is de stille kant van de instapplaats, ver weg van de drommen die wachten in de avondspits. De personen blijven zo lang mogelijk in het busje zitten. Dat is zo afgesproken met de gemeente Tilburg. Anders hebben de burgers er maar overlast van. Verstoord Zodra het busje stilstaat, stappen de twee begeleiders uit om te kijken wanneer de trein arriveert. Een is er in uniform, de andere in burger. Dan wordt het scenario wreed verstoord. Ze hebben de fotograaf ontdekt. Snel stappen de mannen weer in en rijden achteruit het perron af. Breed lachend om hun alertheid parkeren ze het bus- je in een stille hoek, pal tegen het sta tionsgebouw aan. Vlug wordt de zij deur geopend. Een magere, donkere man in een te grote witte jas stapt uit. Hij krijgt een plastic zakje in zijn hand gedrukt. Ondertussen is de foto graaf die mee is gehold, opnieuw ont Christofer H. krijgt zijn plastic zakje met treinkaartje aangereikt. dekt. De geüniformeerde man van Justitie komt op een holletje op hem af gerend. „U mag mij niet fotografe ren", brult hij. „En ook die andere mensen niet." Ondertussen krijgt de donkere per soon iets in zijn handen gedrukt. De man in burger neemt hém bij de arm en loopt met hem de stationshal in. Daar binnen gekomen wil de man bij het loket een kaartje kopen. „Nee, dat is niet nodig. Je hebt er al een", zegt zijn begeleider. Hij duwt hem met zachte drang in de richting van de rol trap „Je gaat naar VenloHij wij stop het kaartje: „V-E-N-L-O." De man staart verdwaasd naar het gele biljet. Een ogenblik later is de Justitie-me- dewerker verdwenen. De man loopt terug de drukke hal in en knippert met zijn ogen. Als hij wordt aangesproken, reageert hij ge schrokken. Hij lijkt iets te zoeken en rolt met zijn ogen. Ja, koffie wil hij wel. Als hij echter de koffieruimte op het perron ziet, schrikt hij terug. Hij mompelt zachtjes in zichzelf. Op nieuw rolt hij met zijn ogen en schudt hij zijn hoofd. „Moment", zegt hij in het Engels en wrij ft met zijn handen in zijn ogen. Na enige aarzeling gaat hij toch mee naar binnen. Bij het buffet roept hij 'suiker' en 'koffie'. Als hem een beker wordt aangereikt, zegt hij geïrriteerd „No, no." Hij wijst op de koelvitrine. „Seven-Up." Met opgetrokken wenk brauwen geeft de bedienende vrouw hem het fris. Hij hoeft de koffie niet af te rekenen. Na twee slokken, wil hij de koffie toch. Nee, hij betaalt zelf. De rijksdaalder in zijn hand waar hij ze nuwachtig mee speelt, verdwijnt in de kassa. Nog steeds de schichtige blik. Verder geen woord. Plotseling loopt hij het perron op. De stopti-ein naar Deurne staat op het punt van vertrekken als hij instapt. Het boemeltje is bomvol met scholieren en studenten. Op het foto CeesZorn/GPD balkon is nog net een staanplaats over. Verward kijkt hij om zich heen, loopt waggelend de coupe op en neer. „Ga maar zitten", zegt een scholier en maakt een zitplaats vrij. Als de man zonder reactie doorloopt, proesten de scholieren het uit. Hij merkt niets. Op verzoek laat hij even later een en velop zien met zijn naam erop: Chris- tof er H. In de opengescheurde envelop - met het logo van Justitie erop - zit een telefoonkaart. Hij stopt het terug in het plastic tasje met zijn schaarse bezittingen, waaronder wat sieraden en een flesje shampoo. Nigeriaan Christofer, nee die kent dominee Arie Boldervaart niet. Opmerkelijk, want volgens De Vuurdoop in Tilburg, die hulp biedt aan illegalen en daklozen, had hij hem de telefoonkaart gegeven. In de hoop dat de hulpverleners al daar een slaapplaats voor de Nigeri aan konden geven, De geestelijk ver zorger verwijst een tikkeltje nerveus door naar de directeur van de gevan genis. ,Ik zeg nietsDe directeur ver telt veel, maar wil niet op specifieke gevallen ingaan. Verdere naspeuringen leveren het vol gende onthutsende beeld op: De 28- jarige Nigeriaan meldt zich op 31 au gustus in het Aanmeld Centrum Zeve naar. Binnen 2 4 uur moet hij zij n asiel verzoek toelichten. De verwarde Christofer wordt echter door de amb tenaren als agressief en niet-coöpera- tief beschouwd. Medisch onderzoek wijst uit dat hem niets mankeert. Hij wordt beschouwd als illegaal en vast gezet in de Willem II. Daar zit hij een maand, voordat de rechter oordeelt dat hij daar ten om-echte verblijft. Deze dag is hij vrij. Alleen niemand die hem vex-telde dat hij nu eennieuwe asielaanvraag mag indienen. Bezet Bij D e Vuurdoop in Tilburg kan Chris tofer deze nacht niet terecht. „Al onze plaatsen zijn bezet"zegt medewerker Connie van de Broek. Hij herkent wel de manier waarop Justitie met moei lijke gevallen omgaat. „Zo gaat het el ke week. Als de rechter besluit dat de mensen vrij moeten, gaan ze hup de trein in. Ze hopen dat ze in België of Duitsland terechtkomen. Maar de meesten verdwij nen gewoon in de ille galiteit in ons land." De illusie wordt in stand gehouden dat ze Nederland met onbekende bestemming hebben verlatenMet de zegen van de p oli tiek want die weet het verder ook niet meer. Het gebeurt regelmatig dat De Vuur doop gebeld wordt door Justitie-me- dewerkers, zegt Van de Broek. Of ze iemand willen opvangen die die dag uitgezet wordt. „Het wordt brutaal weg op ons bordje gelegd. Laatst zelfs iemand met een stoma. Hij kon amper lopen!Gelukkig is hij via-via bij een Rotterdamse hulpinstelling die zie ken opvangt terechtgekomen. De wethouder moest nog toestemming geven, want het ging om een illegaal. Gesubsidieerde instellingen mogen aan hen immers geen hulp bieden. „Mevrouw Schmitz (staatssecretaris van Justitie, red.) weet denk ik niet dat het al zo erg is, dat zelfs haar eigen ambtenaren hulp zoeken voor illega len." Christofer loopt intussen nog steeds met verwarde blik door de stoptrein. Controle. Zijn kaartje is hij kwijt. Even is er paniek. De conductrice blijft kalm en ziet een geel papiertje door de dunne tas heen schemeren. Het kaartje. Er komt een knip in het enkeltje VenloZover zal de Nigeriaan niet komen. Met een 'Ik ga terug', springt hij op het kleine stationnetje Eindhoven-Beukenlaan uit de trein. Op een herfstige oktoberdag heeft Ne- derland er een verwarde illegaal bij. GPD Marijke gedoopt Thoolse brug Prinses Marijke is ih de Utrechtse Dom gedoopt. De scholen in Utrecht hadden vrij; de straten waren vol mét mensen die de stoet van de ko ninklijke familie en de diverse peetooms en -tantes1 wilden zien. De doopnamen van het jongste, prinsesje zijn Maria Christina. - Schepen vast Op de Westerschelde zijn weer enige schepen vastgelopen. Ter hoogte van Walsoorden is het Zwitserse scheepje Rhem- feld gestrand. Enkele uren la ter liep het Zweédsé stoom schip Delphinus vast bij Bath. De Delphinus is met vier sleepboten losgetrokken. De Thoolse brug., wordt deze week geopend. In de Tweede j Wereldoorlog is de uit. 19281 stammende brug twee keer j vernield, maar inmiddels is hij hersteld. De brug komt in het I eigendom van de gemeente j Tholen, die echter geen toll mag heffen, zoals het Rijk en !l de provincies Zeeland en! Noord-Brabant eerder wel de- f den, .7. o Tuberculose R In Berlijn, stijgt: hef jaantal tu-D berculose-patiëntén hief deP dag. Inmiddels hebben tach- f1 tigduizend mensen de ziekte !j opgelopen. Het aantal burgers f dat aan dé ziekte overlijdt, stijgt ook nog steeds. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie; A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie; Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde.- verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. VOissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457 Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zöerikzee: Oude Haven 41 4301 JKZierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17,00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur City OnLine Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand ƒ34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek nr 3754316 t.n.v PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2