De strijd tegen de tijd is voorbij Nederlands judo ontwaakt uit roes Jalabert verrast alles en iedereen Stilte rond judovrouwen sport Erik Breukink neemt met zevende plaats op WK afscheid van zijn specialisme Wereldrecord zwemmer Klim Tussentijden tijdrit Sammer opnieuw onder het mes Volendam huurt verdediger Ajax Maagoperatie voor Ferdinand Zondag nieuw roer voor Sunergy Blunder Helmstrijd niet bestraft Forse boete voor Longo Kwartfinale Open NK badminton zonder Nederlandse mannen Drie Russen winnen schaaktoernooi Tilburg Schaatsteam Veldkamp opgeheven óe vrijdag 10 oktober 1997 BRISBANE - Michael Klim heeft tijdens de Australische zwemkampioenschappen het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag verbeterd. Hij tikte gisteren in Brisbane aan na 52.15 seconden. Dat was 0,12 seconde sneller dan de tijd van de Rus Pankratov in de olypipische finale in Atlanta. Het WK zwemmen vindt in januari in Perth plaats. RTR SAN SEBASTIAN - De tussentijden van de top zes en de Ne derlandse deelnemers tijdens de strijd om de wereldtitel tijd rijden in San Sebastian zijn als volgt: 19,1 km 27,2 km 36,7 km eindtijd 1. Jalabert (Fra) 22.06 2) 31.56 2) 44.29 2) 52.01 2. Gontsjar(Oek) 21.49 1) 31.39 1) 44.28 1) 52.04 3. Boardman (GBr) 22.13 4) 31.57 3) 44.49 4) 52.21 4. Rominger (Zwi) 22.18 6) 32.09 6) 44.47 3) 52.25 5. Peschel (Duï) 22.11 3) 32.09 5) 45.02 5) 52.46 6. Mauri (Spa) 22.15 5) 32.05 4) 45.05 6) 52.47 7. Breukink (Ned) 22.34 8) 32.30 7) 45.49 7) 53.28 23.l<naven (Ned) 24.06 (22) 33.57 (22) 47.52 (22) 56.04 Erik Breukink op weg tijdens zijn laatste race tegen de klok. foto WFA door René Banierink SAN SEBASTIAN - Het was toch een speciaal moment, deze warme nazomerdag op de Ave- nida Zumalakarregi. Voor de laatste keer kleefden de witte resten spot en slijm aan het lijf van Erik Breukink. Zoals zo vaak: van zijn gezicht tot aan zijn enkel. Teken van nog een keer totale overgave aan zijn grote liefde: de strijd tegen de klok, tegen de verzuring, tegen de pijn in hoofd, longen en be nen. Erik Breukink en tijdrijden. Lange tijd waren het synonie men van het betere soort. Sinds gisteren is het voorbijMet een alleszins acceptabele zevende plaats op het wereldkampioen schap in het Spaanse San Se bastian nam hij met een 'goed gevoel' afscheid van de stiel die hem als wielrenner verreweg het beste lag. Het gevecht met de lijd is definitief voorbij. Realistisch De geboren Gelderlander nam het gistermiddag zoals hij het meestal deed in zijn loopbaan: rustig, realistisch. De vleugjes teleurstelling en blijdschap hie ven elkaar daarbij op. Breukink had graag bij de eerste vijf gere den, dan was hij echt heel erg te vreden geweest. Maar aan de andere kant overheerste het ge voel dat hij als gewezen wereld topper op dit onderdeel met een meer danbehoorlijke klassering afscheid had genomen. Hij won in zijn loopbaan 65 wedstrijden, 26 daarvan waren triomfen in tijdritten. Zijn beste jaar was ongetwijfeld 1990. In het shirt van PDM leek hij bijna onklopbaar in races tegen de klok. Hij won er zeven: liefst twee in de Tour en verder ritten in de Tin-eno, in de ronden van Zwitserland, Catalorxië en Ier land en de finale van de Woxicl Cup. Maar na de intralipid-af- faire in de Tour een jaar later, werd Breukink nooit meer de dominante tijclrijder van vooi'- heen. Zijn laatste zege was het nationaal kampioenschap tijd rijden dit jaar. Hij had echt naar het WK toe ge leefd. ,,De laatste wedstx'ijden die ik in Italië heb gereden, ben ik vooral met deze wedstrijd be zig geweest," Een dag voor de race had hij zich nog in het cha otische verkeer begeven om het parcours andermaal te verken nen. De beroepsemst die hem altijd heeft gekenmerkt, bleef er tot het laatste moment inzitten. „Ik probeer het in ieder geval wel. Zoiets hoort ook als je hier van start gaat. Andex-s was ik er niet eens aan begonnen." Gistermiddag was hij blij dat hij het gedaan had. Hij kon zijn prestatie moeilijk vei'gelijken met eei'dere tijdritten in zijn loopbaan. „Maar ik denk wel dat het een van de betere is ge weest", constateerde hij con tent. Hij had zich pas in de slot- kilometers gerealiseerd dat het zijn laatste optreden op dit on- dex-deel was. „Toen heb ik nog even alles uit de kast gehaald. Maar ach, dat doe je eigenlijk altijd in een tijdrit." Zondag nog de wegwedstrijd. Hij maakt zich er geen illusies over. „Anderen moeten dan maar de kar trekken." Daarna nog wat wedstrijdjes, met als echte afscheid de Beach Classic, een wedstrijd over het strand. GPD van onze sportredactie SAN SEBASTIAN - Zülle, Boardman, Gontchar, Mauri. Dat waren de namen van de specialisten die elkaar de wereldtitel tijdrijden zouden betwisten. Maar tot ieders verrassing, en niet ixx de laatste plaats van hemzelf, werd Laurent Jalabert gistermid dag in de regenboogtrui gehesen. De Fx-ansman sloeg van puur ongeloof de handen voor zijn gelaat toen zijn laatste concurrent, de Oekrainer Sergej Gontchar, uiteindelijk drie seconden boven de tij d van de man uit Mazamet bleef steken. Dat daar na titelverdediger en ONCE-ploegmaat Alex Zülle nog moest binnenkomen, was niet meer belangrijk. De Zwitser was na vijf trappen al kansloos door een steen waarop hij zijn band lek reed. 'Onvoorstelbaar', muxmelde Jalabert ruim een half uur na de finish nog. En hij fronste zijn ravenzwarte wenkbrauwen nog maar eens. Het verschil van drie seconden met de man in vorm, Gontchar, kon goeddeels ver klaard worden door het feit dat de Frans man de twee minuten voor hem gestai-te en zwaar teleurstellende Evgeni Berzin in haalde. „Daar kreeg ik ontzettend veel mo raal van", verklaarde Ja Ja later. Teleurstellend De 28-jaxige Jalabeif maakte met de we reldtitel een, ondanks een aantal aardige ovex"winningen, teleurstellend seizoen als nog goed. In het voorjaar leek hij de te klop pen man in de klassiekers. Hij bleef echter steken op een troostprijs met zijn triomf in de Waalse Pijl. Zowel in de Ronde van Vlaanderen als Luik-Bastenaken-Luik viel hij ten prooi aan even merkwaardige als to tale inzinking. Een euvel dat hem later in andere vorm ook in de Tour de Fx-ance en de Ronde van Spanje parten speelde. In de Vuelta werd hij een dag nadat hij op indruk wekkende wijze de leiderstrui had ver- ovei'd, geveld door een ram van de honger. „Daarna ging het weer een stuk beter, maar had ik te maken met het belang van Alex (Zülle), die toen aan de leiding ging. Hier kan ik weer lekker mijn eigen gang gaan. Hoe het ook zij, die vreemde zakkers doen zich de laatste jaren steeds vaker voor op de momenten dat iedereen veel van de Frans man verwacht. Aan hem om zondag het te gendeel te bewijzen. Want daar zal hij na gisteren wel weer tot de favorieten behoren. GPD HANNOVER - Matthias Sammer doet morgen (zaterdag) in Hannover niet mee met Duitsland in het WK-kwalificatie- duel met Albanië. De Eux-opees voetballer van het jaar moet opnieuw een opex-atie aan de linkerknie ondergaan. De libei-o van Dortmund wex-d aan het begin van het seizoen ook al aan het gewricht geopereerd. SID VOLENDAM - FC Volendam heeft Milan Berk Beelencamp voor de rest van het seizoen gehuui-d van Ajax. De 20-jarige verdediger maakte deel uit van de A-selectie van de Amstei"- damse club. Hij heeft twee keer meegedaan in het eex-ste elftal. Om de voetballer meer speeltijd te geven heeft Ajax hem uit geleend aan Volendam. ANP LONDEN - Les Fex-dinand zal vandaag in Londen een maag operatie ondergaan. De aanvaller van Tottenham Hotspur trok zich met maagklachten terug voor de WK-kwalificatie- wedstxijd van het Engelse elftal zaterdag in Rome tegen Ita lië. Ferdinand zal drie tot vier weken uitgeschakeld zijn. RTR IJMUIDEN - Zondag vexvangt de bemanning van de Bru- nel/Sunergy, de Nederlandse deelnemeraan de zeilrace oixi de wei'eld, het roer van de boot. Een week eerder liep het i'oer van het vaartuig van schipper Hans Bouscholte averij op, bij een botsing met een walvis. De vervanging van het roer is niet zo'n zwaar kax-wei. Volgens Ax-jen van Gent, die pas vanaf komend weekeinde meevaart, kost dat zo'n 2,5 uur. De gehele stop zal slechts zo'n zes uur in beslag nemen. De Bmnel/Sunex-gy ligt momenteel op de tiende en laatste plaats. ANP NIEUWEGEIN - De scheidsrechterscommissie betaald voet bal neemt geen maatx-egelen tegen Ed Helmsti-ijd. De arbiter maakte afgelopen weekeinde in het duel tussen MW en Spar ta een blunder door de Maastrichtse club in de slotfase bij 1-2 ten onrechte een strafschop toe te kermen. Hij heeft inmiddels zijn fout toegegeven. Sparta had protest aangetekend tegen de strafschop. De Rotterdammers, die een voorsprong uit handen zagen glippen, wilden de laatste tien minuten van het duel overspelen. De KNVB heeft dit afgewezen. ANP SAN SEBASTIAN - Wereldkampioene tijdrijden Jeannie Longo heeft van de internationale wielerunie (UCI) een boete van 68.000 gulden gekregen, omdat ze bij de huldiging in San Sebastian het logo van haar sponsor op haar tricot had staan. DatistegendeUCI-reglementen. Ookvoi'igjaarwaserbij het WK al een dergelijk incident. De Belg Johan Museeuw, die bij de wegwedstrijd de titel pakte, werd toen bestx-aft met een boete van 26.000 gulden. Museeuw had, toen hij in Lugano het podium afstapte, een pet met daarop zijn Italiaanse sponsor opgezet. RTR/DPA kunnen gebx-uiken. Hij verloor door een serie oplopende straf fen, uitmondend in een wazari, en steeds herhaalde zich het zelfde, tactische spel. „Ik wist geen raad met zijn pakking en zag ook geen oplossing. Ik heb op een heel schlemielige manier verloren. Dat vind ik nog wel het ergste." In de klasse tot 95 kilo, met de Poolse olympische kampioen Nastula als te verwachten win naar, eindigden maar liefst zes Europeanen bij de eerste acht. De beste judoka van Oostende zat er dus met bijEn zo ging nog een recent verworven reputatie van een Nederlandse judoka aan gruzelementen. Zwaarge wicht Dennis van der Geest, tweede bij de EK, werd in de tweede ronde 'gekraakt' door de ruim 30 kilo zwaai'dere Chinese beul Song Pan. „Stom, ik had natuurlijk nooit in die houd greep terecht mogen komen." Glimlach In zeker één huiskamer te Nij megen, bij collega Danny Eb- bers, zal de vroege uitschake ling van Van der Geest voor een glimlach op de lippen hebben gezorgd. De Bloemendaler mag zondag in de overall-klasse nog proberen iets van zijn WK-toer- nooi te maken, mede door tus senkomst van de burgerrechter. Een en ander ging ten koste van Ebbers, die door de judobond oorspronkelijk voor de wed- strij den van gisteren was aange wezen. „Ebbers zal nu wel wat te zeg gen hebben", vermoedde Van der Geest. „Sommige mensen wilden graag dat ik hier op mijn bek zou gaan. Maar het kan me niet schelen wat mensen zeggen of denken. Ik vond dat ik in mijn rechtstond." GPD van onze sportredactie PARIJS - De stilte rond het Nederlandse vrou wenjudo na het afscheid van verschillende co ryfeeën geeft te denken. In het laatste decenni um viel er met de zusjes Jessica en Jenny Gal, zwaargewichten Angelique Seriese en Moxxi- que vaix der Lee en Claudia Zwiers altijd wel wat te vieren. Maar eens te meer bleek op de openingsdag van de wereldkampioenschap pen in Parijs, dat de periode met grote presta ties is afgesloten. Plet beste kwam gisteren nog Karin Kienhuis in de klasse tot 72 kilo uit de verfMaar de ze vende plaats was nu ook weer niet een resultaat om ex-g trots op te zijn. De Almelose, lid van het Groningse Mattekloppex-s, kreeg in de laatste ronde van de herkansingen van de Braziliaan se Ednanci Silva een vol punt voor de kiezen. Al eerder ging het in de dex'de ronde tegen de Italiaanse Ylenia Scapin, die als vijfde eindig de, ook met een vol punt mis. Kienhuis, de meest ervaren judoka in de Nederlandse vrou- wenploeg in Paxf js, kan de belofte van enkele jax-en temg maar niet inlossen. In 1996 was ze nog tweede van Europa, maar bij de Spelen in Atlanta viel ze buiten de prijzen en ook nadien bleef de echte doorbraak, mede door een knie operatie, uit. In navolging van Kienhuis sneuvelde ook zwaargewicht Cindy Sneevliet in het WK-ge- weld. De debutante uit Hoek van Holland hoefde na haar verlies in de eerste ronde tegen Svitlana Lysyanska uit de Oekraïne niet eens meer op te draven voor de herkansingen. GPD van onze sportredactie DEN BOSCH - Alle Nederland se mannen zijn bij het Open NK badminton in Den Bosch al voor de kwartfinales uitgeschakeld. Met het afzeggen van Jeroen van Dijk was de hoop op goede re sultaten al getemperd, maar van vooral Chris Bruil, derde ge plaatst, was meer verwacht. Bruil verloor van de Maleisiër Kean Kok: 5-15 15-12 18-14. Jo ris van Soerland overleefde de tweede ronde evenmin. Tegen zijn Deense opponent Lund- gaard Hansen liep hij een bles sure op. Vermoedelijk heeft hij een scheur in een dijbeenspier opgelopen. Bij de vrouwen haalden drie speelsters de kwartfinales: Ju dith Meulendijks, Brenda Been hakker en qualifier Karina de Wit. Carolien Glebbeek haalde de kwartfinales niet. Zij -verloor met 11-111-6 van de als tweede geplaatste Mette Sörensen uit Denemarken. Zij is de volgende tegenstandster van De Wit. Meulendijks ontmoet vrijdag de Schotse Anne Gibson en Been hakker komt uit tegen Kelly Morgan uit Wales. ANP van onze sportredactie TILBURG - De eerste prijs in het Fontys-toernooi wordt ge deeld door drie Russen: Kaspa rov, Kramnik en Svidler. Een verrassende ontknoping, want Kasparov dicteerde de gang van zaken vanaf de eerste ronde. De drie grootmeesters ontvingen ieder 17.500 gulden als beloning voor de geleverde inspannin gen. Om verschillende redenen zal Kaspax-ov ontevreden zijn met het eindresultaat. De belang- x-ijkste was dat de wereldkampi oen in de slotstelling van zijn partij tegen Lautier zomaar een pion had kunnen winnen. Kas parov zag dit echter over het hoofd. Kramnik had in de laatste ronde weinig moeite om Van Wely's optimistische woorden vooraf gaand aan de slotronde te logen straffen. Gekscherend had hij Kramnik een „eitje" genoemd, maar in de partij zelf kon de Til- burger dat bij lange na niet waarmaken. Met gepointeerd spel bereikte Ki'amnik al snel een voordeeltje, dat hij vervol gens met speels gemak uit bouwde tot een vol punt. De dei-de toernooiwinnaar is Peter Svidler, die eindelijk zijn belofte inloste. Drie keer werd hij kampioen van Rusland, maar buiten de laixdsgrenzen presteerde Svidler nauwelijks. In Tilburg kwam de kentering en de pas 21-jarige schaker uit Sint Petersburg boekte er het grootste succes uit zijn loop baan. Gisteren versloeg Svidler op overtuigende wijze Alexan der Orntsjoek. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Het International Speed Skating Team (ISST) is opgeheven. Zonder hoofdspon sor moet initiatiefnemer Bart Veldkamp 60 procent van de kosten ter voorbereiding op de Olympische Winterspelen uit eigen zak betalen. Marnix ten Kortenaar volgt nog in zijn kiel zog, voor de Canadees Neal Marshall is geen plaats meer. Manager Conrad Alleblas vond deze zomer een piivé-sponsor voor Veldkamp, die in februari iixhet Japanse Nagano namens België kanshebber is op de 5000 en 10.000 meter. Het zoeken naar een bedrijf dat het gehele team financieel wilde steunen, bleek vruchteloos. Veldkamp is momenteel op trai ningskamp in Inzeil. Hij gaat eind deze maand met schaats- Oostenx-ijker Ten Kortenaar voor een hoogtestage naar Zuid-Afrika. „In plaats van de geplande 25 dagen zal het nu een dag of negentien worden", zei Veldkamp gistex-en. „Op an dere voorbereidingen zullen we nog dx-astischer moeten bezui nigen. Het internationale team van Veldkamp zag in de zomer van 1996 het daglicht. Van de geld schieters van het eex-ste uur haakte Supex-club wegens fail lissement al de eerste winter af. Subsponsor Dr. Foots was niet bereid die hoofdrol over te nemen. Deze zomer vond Veld kamp in het automatiseringsbe drijf Avantage een nieuwe pri- vé-sponsor. „Ik betaal nu heel veel zelf", aldus Veldkamp. i,Zo'n zestig procent van de be groting." Onwaardige aftocht Ben Sonnemans op WK na reeks beginnersfouten door Mare Hoeben (Advertentie) PARIJS - Het was zo'n lieflijk, bijna ontwapenend tafereeltje. Als een stel giebelende brug klassers hadden ze zich eerder deze week bij het bondsbureau in Nieuwegein verzameld, voor de gezamenlijke busreis naar Parijs. Dromen waren er om ge droomd te worden, het doel heette nog een podiumplaats bij de wereldkampioenschappen eix de gedachte aan een glorieu ze zegetocht prikkelde de zin tuigen. Het Nederlandse judo ontwaak te gistex-en uit de roes, waarin exxkele dragende kx-achten sinds de succesvolle EK van mei in het Belgische Oostende hadden ge leefd. Het hardst tuimelde Ben Sonnemans op de openingsdag van de WK van zijn voetstuk. Zijn aftocht na de tweede ronde was het logische gevolg van een reeks beginnersfouten op én rond de mat. Een Europees kampioen onwaax-dig. De meest opvallende blunder kon niet eens op het conto van halfzwaargewicht Sonnemans wox'den geschreven. In de direc te nabijheid van het strijdperk voltrok zich een genante ge beurtenis. Bij de partij tegen Sergej Shakimov uit Kazachs- tan werd bondstrainer Louis Wij denbosch na anderhalve mi nuut van de coachstoel getrok- ken door Sonnemans' persoon lijke begeleider Cor van der Geest. Deze was te laat tot de ontdekking gekomen dat zijn pupil op de mat stond, wat pa niekerig arriveerde hij voor de x-estex-ende drieënhalve minuut. Kleine deuk „Louis zou het progx-amxna van de klasse van Ben bijhouden", zei Van der Geest, die zich op zijn beuxf bekommerde om zijn zoon, zwaargewicht Dennis. „Ik zat op de tribune, ruim van te voren moest hij mij waarschu wen. Maar ik heb helemaal niets gehoord." De 25-jarige Sonnemans deed in Parijs zijn uitex-ste best het belang van de coaching te bage- telliseren. „Natuurlijk hooxf het niet dat Cor te laat komt, Je moet zulke situaties ook pi-obe ren te voorkomen. Maar ik hield mij er tijdens de partij niet mee bezig." Het klonk nogal tegenstrijdig, na alle geluiden van de laatste jaren. Bovendien rees, ook al door het verloop van de wed strijd tegen Shakimov, de vraag of Sonnemans niet eerder wat extra steun vanaf de kant had Ben Sonnemans in actie tegen de Koreaan Kim Min Soo. foto ANP (Advertentie) Spetterende Rock Roll Variété-avond Zaterdag 18 oktober 1997 Met optredens van: de swingende 4-mans formatie Catch-22 bandparodist Riny van der Lee Blues Brothers-act door Jonas Friends Inclusief heerlijk koud en warm buffet en welkomstcocktail. Aanvang 19.00 uur Prijs 49,50 volwassenen 24,50 kinderen ^.OE,PAREL. Reserveer snel want VOL=VOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27