Voor Ford is de president een gewone sterveling Tarzan plat als een dubbeltje PZC Air Force One Films sterven steeds jonger Parodie zonder pointe kunst cultuur 22 vrijdag 10 oktober 1997 Harrison Ford speelt in Air Force One de president van Amerika. Net heeft hij als gast in het Kremlin de wereld opgeroepen nooit meer te zwichten voor eisen van terroristen. Dan wordt tijdens de terugreis naar Washington de presidentiële Boeing gekaapt door terroristen uit Kazachstan. De Russen zitten met de handen in het haar en op het State Departement is men ook niet zeker van een goede afloop. Maar Amerika's eerste burger zal hoogst persoonlijk het geteisem mores leren. „Een politieke boodschap moet achter deze film niet worden gezocht", aldus de 55-jarige hoofdrolspeler van Air Force One. Als je twintig jaar geleden een film met een dergelijk verhaal te incasseren had gekregen met een Russisch of Chinees staats hoofd als held, dan zou de kwalifi catie 'kinderlijke propaganda' snel gevallen zijn. Als dat nu ook zou gebeuren, dan zou Harrison Ford - die het toch al niet zo op journalisten heeft begrepen - dat heel vervelend vinden. „Die toespraak in het Kremlin is niet bedoeld als een algemeen po litiek advies van de film, laat staan van mij persoonlijk. Het dient geen ander nut dan ter typering van dit personage en van het di lemma waar hij vervolgens mee geconfronteerd wordt. Het is de set-up van wat vervolgens -niets méér bedoelttezijndan entertain ment; een film die fictie is en waar van wij hopen dat hij onderhou dend en uitdagend is en een interessante morele component bevat. Het leek pikant om deze president op te voeren als deels medeverantwoordelijk voor de chaos en het lijden van de mensen in Kazachstan. Want eerder had hij immers .verzuimd om hande lend op te treden, aangezien hij toen - met het oog op zijn herver- kiezing - geen trek had om impo pulaire beslissingen te nemen. Maar referenties naar gebeurte nissen die zich werkelijk hebben afgespeeld zijn met deze film ze ker niet beoogd geweest." Maar het idee van Amerikaanse interventie in landen aan de ande re kant van de aardbol, wordt wel terloops meegenomen als zijnde normaal. „Helemaal niet. Het zou in het filmverhaal geen kwestie De hoofdrolspelers van Air Force One: Wendy Crewson (links), Harrison Ford en Liesel Matthews. foto Fred Prouser zijn geweest van eigenmachtig po- litiemannetje spelen. De Ameri kaanse interventie zou slechts hebben plaatsgevonden op ver zoek van de democratisch gekozen regering van het Kazakstaanse volk. Die generaal Radek heeft daar geprobeerd de macht te grij pen met een militaire coup die het lijden en de dood van veel mensen tot gevolg heeft gehad. En zijn door Gary Oldman aangevoerde groep volgelingen bestaat over duidelijk uit ordinaire terroristen; lui die politieke winst proberen te halen door moedwillig onschuldi ge burgers het leven te benemen. Angst De terroristen die zo gruwelijk de pest hebben aan Amerika en tegen wie Moskou slechts halfzacht weet op te treden, zijn communis tische hardliners die het oude Sov- jet-imperium willen herstellen. Vindt Harrison Ford, de voormali ge timmerman die superster werd via heldenrollen in 'Star Wars' en 'Indiana Jones', niet ook dat Air Force One een pietsie speculeert op de oude angst voor het Rode Gevaar en voor de Russen die je toch nooit helemaal kunt vertrou wen? Nee, dat vindt de voormalige tim merman geenszins. „Ik geloof zelf niet zo erg in de kans van een we deropstanding van het Rode Ge vaar. Ik denk dat de meeste kijkers die deze film zullen zien dat. ge vaar evenmin erg serieus nemen. Het is alleen zo dat, wanneer je in een verhaal een held wil profileren als iemand die deugt, je vanzelf sprekend ook mensen nodig hebt die niet deugen. Lui die zich met terrorisme bezighouden zijn waarschijnlijk in de meeste geval len types die niet deugen. Er zit achter deze fihn geen bedoeling om de condities van de Koude Oorlog te herscheppen. Maar de chaos in de voormalige Sovjet- Unie en de beschikbaarheid van atoomwapens daar, bieden de kans om in die hoek een vervaar lijke vijand te verzinnen. Je zou natuurlijk ook een fictief land kunnen bedenken, maar dan ver valt het gevoel van realisme dat je met een film als deze wil creëren." Sukkels De laatste paar jaren hebben we films gezien als 'Dave', 'The Ame rican President', 'Independence Day', 'Air Force One'. Hollywood geeft tegenwoordig opvallend vaak Amerikaanse presidenten te zien als romantische minnaars of helden in actie. Dat zou 20 jaar ge leden ondenkbaar zijn geweest. Wat zou dit nieuwe verschijnsel kunnen betekenen? „Al die films zijn heel erg verschil lend. Van 'Dave' - wat eenlieve ko medie was - tot zoiets grotesks als 'Mars Attacks', zie je telkens to taal verschillende representaties van het presidentschap. Ik heb niets bijzonders te vertellen over het algehele verschijnsel. Ik weet niet waarom men nu meer geïnte resseerd is in presidenten dan in het verleden het geval zou zijn ge weest. Misschien gaat het om de kick mee te voelen en mee te den- George of the Jungle In de jaren zeventig kende Amerika een succesvolle cartoonserie (van Jay Ward) die 'George of the jungle' heette. Een parodie op de Tarzanfilms van weleer, met een oerdomme held in lendendoek die zorgeloos aan lianen rondslingerde en tegen dikke bomen knalde die dan ook meteen zo'n gat in de vormen van de held vertoonden, "typisch tekenfilmprincipe, van 'Popeye' tot 'Tom en Jerry'. Onder regie van Sam Weisman heeft de Disney-studio dat oude succes opgediept, afgestoft en nagemaakt met, echte (nou ja) acteurs. En er in feite niets aan veranderd. Brendan Fraser speelt de dom-lachende jungle- held George, hij redt een rijk meisje uit de klauwen van een leeuw, ze neemt hem mee naar San Francisco en al is ze verloofd met een nogal saai heerschap, ze wordt verliefd op haar leeghoof dige, klunzige, lieve Tarzan-va- riant. Ondanks die levende acteurs is George of the jungle nog altijd naar de vorm een tekenfilm. De handeling wordt stopgezet, de grappen worden desnoods over gedaan, de acteurs praten met de verteller van de film, George laat gaten achter terwijl hij overal klunzig tegenaan slingert en Mare Shaimans componeerde er typische 'Mickey Mouse'-mu- ziek voor. De karakters blijven zo plat als een blaadje tekenpa pier. De makers hebben beslist niet anders gewild dan dat. Duide lijk. Maar leuk, nee. Daarvoor is het te chaotisch, te weinig trefze ker en - vooral - te hinderlijk kin derachtig voor. Met een olifant die denkt dat hij een jonge hond is en als een gek een weggeslin gerde boomstam apporteert. En een gorilla (de dieren komen uit Jim Hensons Animal shop) die Aap heet en ook absoluut niet grappig wil worden. Misschien met de stem van John Cleese in de Engelse versie, maar in elk ge val niet met die van Jerome Ree- huys in de Nederlandse. De rest van de nasynchronisatie is ook veel te veel van wat-klinken-we- lollig. Gauw vergeten dus. Bert Jansma George of the Jungle, te zien in Al- hambra Vlissingen. ken met iemand die enorme macht heeft en immense verantwoorde lijkheid draagt. Ik denk dat het bovendien intrigeert om te zien wat zich afspeelt achter deuren die normaal voor ons gesloten blij ven. In Air Force One kom je ei genlijk alleen te weten dat het gaat om iemand die toch wel heel erg lijkt op alle mensen die géén presi dent zijn. Ik gelopf trouwens ook niet dat je zo maar kunt conclude ren dat het Amerikaanse publiek zich weer graag met presidenten identificeert, want in films als 'Nixon', 'Absolute Power' en 'Mars Attacks' worden ze afge schilderd als gewetenloze schur ken of sukkels." Tijd om even een reeks speculaties en geruchten te checken: Dat Rid ley Scott bezig zou zijn met een Blade Runner deel 2, is iets wat Harrison Ford nooit eerder heeft gehoord. Dat hij op enigerlei wijze nog betrokken zou raken bij delen 4, 5 en 6 van de Star Wars-trilogie is nimmer zelfs maar besproken. Tegenover een Indiana Jones deel 4 staat de acteur in principe niet ongenegen, al is het niet aan de or de: „Maar ik zou in principe best wel weer eens met George Lucas en Steven Spielberg willen wer ken." Hulpverlener Het énige zekere is dat in februari de start is gepland van de opna men voor 'The Age of Aquarius', een door Phil Robson te regisseren film die zich afspeelt in Bosnië. „Ik zal een humanitaire hulpver lener spelen die zich via zijn liefde voor een Bosnische vrouw ver strikt in de etnische conflicten. Niet zonder meer de 'good guy', maar een protagonist met ook een paar minder fraaie bladzijden in zijn verleden." Is dat niet interessanter dan het spelen van helden die groter zijn dan het leven zelf zoals de Ameri kaanse president in Air Force One? „Dat is een suggestieve vraag waaruit jouw oordeel over Air Force One te proeven valt. Sommige aspecten aan deze presi dent zijn zeker realistischer dan andere. Zoals het hele verhaal as pecten heeft die realistisch zijn tegenover andere die dat veel min der zijn. Maar alles te samen re presenteert Air Force One een be grip van de emotionele natuur van mensen en gebeurtenissen. Of het fantastisch is of niet, de situatie van die man is emotioneel voor stelbaar en interessant. Ik heb er verder geen moeite mee om me met entertainment bezig te houden; met een film waar mensen graag naar gaan kijken." „Wat het tweede aspect van de vraag aangaat: Als je begint aan een film met situaties die inhaken op werkelijk historische of zelfs recente gebeurtenissen, dan ge loof ik inderdaad dat je een zekere verantwoordelijkheid extra op je neemt. Van de andere kant worden films ook verondersteld een artis tieke of in elk geval persoonlijke visie te ventileren. Dan maak ik me niet in alle gevallen verant woordelijkvoor de manier waarop een schrijver of regisseur tegen de dingen aankijkt. Dat zou een on gepaste vorm van censuur zijn. Ik heb heel vaak ideeën die grondig afwijken van de manier waarop mijn personages tegen dingen aankijken." „Ik zit in showbusiness. Ik doe dingen die verondersteld worden aan te spreken bij een groot pu bhek. Ik heb geen speciale ambi ties. Ik heb geen stiekem verlan gen ooit Hamlet te spelen en ik denk ook niet dat zoiets zou pas sen in het culturele klimaat waar in Amerikaanse filmacteurs zich hebben te voegen. Ik doe niets an ders dan telkens te kiezen voor het project dat me het meest aan spreekt, zonder me te bekomme ren over een lange termijnplan ning." Pieter van Lierop Air Force One is te zien in Alhambra Vlissingen, De Koning Hulst, Cinem- actueel Bergen op ZoomLumière en Pathé Rotterdam, Metropolis Antwer pen. Parodie is een onderschat genre. Even in een sketch gechargeerd een genre of stijl neerzetten en belachelijk maken, is tot daar aan toe. Maar een hele speelfilm als complete parodie? Wie dat aandurft zou eigenlijk beter moeten zijn dan het origineel. En dat is de irritante komiek Mike Myers ('Wayne's world') bij lange na niet. Myers duikt voor zijn Austin Potoer: international man of mystery in de jaren zestig, Én dan vooral in de wereld van de geheim agenten uit die tijd. Van Matt Helm, via Our man Flint en John Steed tot en met de vroege James Bond. Deels werden die (Dean Martin als Matt Helm) al ironisch neergezet dus dat maakt het alleen maar moeilijker. De van oor sprong Canadese komiek zet een soort Little Lord Fauntleroy van de geheime dienst neer, in zo'n nauwsluitend fluwelen pak met flodderbefje. In de jaren zestig laat hij zich invriezen en dertig jaar later wordt hij ontdooid om zijn oude strijd met Dr. Evil (hij zelf weer, nu in een Donald Pleasance-pai'oche) weer op te ne men. Het verhaal is een ratjetoe van pu re nonsens, maar dat mag. Rond uit hinderlijk erin is die bleke be brilde Myers zelf die denkt dat hij Peter Sellers is, alsmaar vol ver wachting in de camera kijkt, in het volle vertrouwen dat er ergens wel gelachen wordt. Plier niet. Daar is het allemaal te plat (alweer die pe- nisvergroter) en te losflodderig voor. Een verzameling laagpolige revuesketches zonder pointe. Het enige aardige voor wie het destijds allemaal meemaakte, is de visuele aankleding: Mary Quant, Op Art, Carnaby Street, swinging Londen. Wat zagen we er gek uit. Begeleid door de muziek van Sergio Mendes Bx-asil '66', The Cardigans, James Taylor en Burt Bacharach. Die speelt zelf voor de lol achter de piano even mee. Niet alleen hij heeft gedacht dat het leuk zou worden: ook Mimi Rogers en Robert Wagner heten zich door Myers strikken. Wagner als booswicht met een ooglap. In het land der blinden. Bert Jansma Austin Powers is te zien in De Koning Hulst. Films kennen dankzij 'etalages' als de verhuurvideo en de televisie op zich een steeds langer leven, maar in de bioscoop zijn ze steeds sneller verdwenen: „Iedereen wil de première, maar na twee of drie maanden krijg je niemand meer naar een film." Kom snel kijken, want hij is zo weer weg, luidt vrij vertaald de tekst bij een car toon in een recent nummer van het Amerikaanse film blad 'Variety'. Afgebeeld is de lichtbak van een bio scoop en met 'hij' wordt ge doeld op de grote actiefilm. Dat type film kent namelijk een steeds korter leven in de Amerikaanse bioscopen, 'Variety'spreekt zelf van een 'early bum out'. Niet dat de mensen niet meer komen kijken, inte gendeel, maar de films wor den in zoveel bioscopen te gelijk uitgebracht, dat de vraag na een paar weken al sterk terugloopt. Spielbergs 'The Lost World' ging bij voorbeeld in 5.000 Ameri kaanse bioscopen tegelijk in première en ongeveer ieder een die wilde gaan, was bin nen een maand wel geweest. Gevolg: na vier maanden draait de film nog in slechts een paar honderd zalen en brengt daar in een week tijd nog geen 800 dollar per the ater op. De totale recette op de Ame rikaanse marlet bedraagt in middels ruim 220 miljoen dollar en er lijkt dus geen re den tot zorg. Toch maakt de ontwikkeling Amerikaanse bioscoopeigenaren wel- de gelijk ongerust. Net als el ders ter wereld - en ook in Nederland - moeten zij in de eerste draaiweken een rela tief hoog percentage van hun recette afdragen. Dat percentage, dat in de VS kan oplopen tot wel 70 procent, daalt na verloop van tijd via een glijdende schaal tot on geveer eenderde van de op brengst. Het is vooral in die latere pe riode dat de bioscopen nor maal gesproken hun groot ste winst maken, maar die periode wordt nu dus korter en korter, omdat een steeds groter deel van het publiek al in de premièreweken gaat. Amerikaanse cijfers, illu streren dat: werd in 1990 nog maar 24 procent van de totale recette van een film in de eerste draaiweek ver diend, vorig jaar was dat percentage al gestegen tot 32. Rode cijfers De Amerikaanse filmver huurders zijn niet onder de indruk van de klachten van de bioscoopeigenaren. Vol gens hen is het een kwestie van 'eigen schuld, dikke bult'. „Dan hadden jullie maar niet zoveel nieuwe bioscopen moeten bouwen", luidt vrij vertaald hun ver weer. Maar achter de scher men wordt er wel degelijk gepraat, want ook verhuur ders zijn niet gebaat bij fail liete bioscopen. Dat per spectief is niet ondenkbaar, want diverse Amerikaanse bioscoopketens zijn recent inde rode cijfers beland. Ook in Nederland is de nei ging om grote films groot uit te brengen al een aantal ja ren zichtbaar. Een release van 100 kopieën van één film is hier allang geen uit zondering meer. „Voor ex ploitanten is het van groot belang om direct met een première mee te draaien", aldus een woordvoerder van de Nederlandse Federatie voor de Cinematografie (NFC). Die behoefte om mee voor aan te lopen verkort ook in Nederland de levensduur van films, aldus de woord voerder, maar hem is niet bekend dat Nederlandse bioscoopexploitanten daar door al in financiële proble men zijn gekomen. Direc teur J. Ph. Wolff van de gelijknamige bioscoopon derneming bevestigt dat beeld: „Er is wel enige stij gende tendens bij de film- huur waarneembaar, maar ik zou dat nog niet zorgwek kend Willen noemen. Veel erger vind ik dat de keuze voor de consumeht steeds meer beperkt wordt, door dat er steeds meer films dubbel worden gedraaid. Daardoor dreigt er een ver schraling. In de kersttijd is het nog wel te begrijpen dat een James Bond in meerdere zalen vertoond wordt, maar daarbuiten zou dat niet moeten." Rob de Kam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22