Mexicaanse muziek wint weer veld Fred Piek heeft een zwak voor het volkslied PZC Maria de Lourdes op toernee door Nederland kunst cultuur 21 Bob Dylan, de meester, weer terug cd vrijdag 10 oktober 1997 Sommige mensen verdienen het echt. En dan nog blijft het afwachten of er een standbeeld van ze komt. De Mexicaanse zangeres Maria de Lourdes behoort tot de kleine categorie van gelukkigen. Op 19 november wordt in het belangrijkste uitgaanscentrum van Mexico-Stad een standbeeld van haar onthuld. „Het initiatief daarvoor is voortgekomen uit het publiek", zegt de sympathieke zangeres trots. „Ik vind het een hele eer." Terwijl de voorbereidingen voor de onthulling in volle gang zijn, toert Maria de Lourdes elf dagen door Nederland. We spreken elkaar door de te lefoon. Op de achtergrond in Mexico-Stad is het een enorme drukte. „Ik zit nu op een bijeen komst met vrienden van mij", legt Maria de Lourdes uit. „We zijn de onthulling van mijn standbeeld aan het voorbereiden. Er komen veel mensen naar toe. Vooral ook veel jonge mensen uit de hele re publiek die de Mexicaanse muziek van mij geleerd hebbèn." Al tientallen jaren spant de zange res zich in om het muzikale erf goed van Mexico voor de toekomst veilig te stellen. Eind jaren tachtig zag het er allemaal somber uit. „Maar de Mexicaanse muziek wint langzaam een beetje aan ter rein terug", stelt ze tevreden vast. „Jongeren komen er nu gemakke lijker mee in aanraking. Maar ze kunnen deze muziek nog niet ma ken met de intensiteit die ze moet hebben." „Dus blijft het de moeite waard om te strijden voor het voortbe staan van de authentieke Mexi caanse muziek. Het is muziek die in heel de wereld wordt gewaar deerd. We moeten er alles aan doen om ervoor te zorgen dat ze blijft bestaan. En dat betekent hard werken om haar overal te laten ho ren." Kwaliteit De volkszangeres geeft zelf het goede voorbeeld. Ze reist de hele wereld rond om de Mexicaanse muziek te laten horen. „Dat toeren is uiterst vermoeiend. Maar de mensen willen deze muziek horen en dat stimuleert mij om door te gaan. Het belangrijkste is dat ik veel blijf zingen en daarmee de hoogste kwaliteit lever." „Daarnaast heb ik de Gruppo im- pulsor de la musica representita de Mexico opgericht. Daarin zit ten ook journalisten, politici en andere zangers die zich willen in zetten om die Mexicaanse muziek cultuur met haar rijke geschiede nis te verspreiden. We leiden ook jongeren op om onze muziek op een juiste manier te vertolken. De resultaten worden nu zichtbaar." Zes jaar geleden maakte het grote publiek in Nederland voor het eerst kennis met Maria de Lourdes. Op dat moment was ze elders in de wereld al een gevierde ster. „Het lijkt misschien zo dat mijn carrière in Nederland zo laat op gang gekomen is. Maar zo voel ik dat niet. Het is nu eenmaal zo gelopen. De manier waarop die carrière begon, is voor mij veel be langrijker." „In 1991 zong ik op uitnodiging van koningin Beatrix op de ver jaardag van haar vader, prins Maria de Lourdes....muzika le erfgoed veilig stellen.... foto Patricia Stein Bernhard. Het was voor mij heel bijzonder om voor iemand te zin gen die zo'n grote belangstelling heeft voor de Mexicaanse cultuur. De relatie met het koninklijk huis is blijven bestaan. Ik bewaar er goede herinneringen aan." Fanclubs Het was ook koningin Beatrix die vond dat het hele Nederlandse volk van Maria de Lourdes zou moeten kunnen genieten. Een te levisieoptreden volgde en sinds dien vliegen de cd's van de Mexi caanse volkszangeres als zoete broodjes over de toonbank. In middels heeft ze in ons land twee fanclubs waarmee ze goede con tacten onderhoudt. „De verhouding met Nederland is belangrijk, zowel voor mij als ar tieste als voor mij persoonlijk. Al lereerst omdat ik er wil blijven zingen voor een groot publiek om zo de Mexicaanse muziek te laten horen. Daarnaast vind ik het bij zonder dat ik er met belangrijke en hooggeplaatste personen mag om gaan en dat ik er veel fans kan ont moeten." Die goede relatie met Nederland resulteerde ook in een platencon tract met Polydor Nederland. Af gelopen zomer verscheen haar vierenveertigste cd Simplemente Maria, een poging van de platen maatschappij om Maria's stem en stijl van zingen voor een groter pu bliek toegankelijk te maken. Op de cd staat naast Mexicaanse mu ziek ook recent poprepertoire. „Nee, ik verloochen mijn afkomst daarmee niet", reageert de zange res, fel. „Sommige nummers zijn dan niet door Mexicaanse compo nisten geschreven, maar het zijn wel romantische bedjes die ik met dezelfde Mexicaanse sfeer en smaak kan brengen. Ik kan ze zin gen zoals ik altijd heb gezongen. Ik heb dan ook niet het idee dat ik van mijn oorspronkelijke stijl ben afgestapt." Favoriet „De samenwerking met producer Peter de Wijn was heel bijzonder. Ik vind hem een talentvol compo nist en producer. Ik merkte dat zijn composities internationaal inte ressant zijn. En dus is het niet raar dat ik er een paar in hét Spaans zing. 'No mas boleros' vond ik me teen een heel mooi bedje. Ik ben Peter heel dankbaar dat hij het aan mij gegeven heeft. Het is het favoriete liedje van mijn moeder geworden. Toen zij het hoorde, kreeg ze de tranen in haar ogen." „Ik zou het leuk vinden om tijdens mijn concerttournee door Neder land een bezoekje te brengen aan het koninklijk huis. Maar ik weet niet of ze er de tijd voor hebben. Er is nog geen afspraak gemaakt. Ik zou koningin Beatrix graag een kleine replica van het standbeeld van mij in Mexico willen schen ken. Jullie koningin is ook een beeldhouwster; ik ben heel be nieuwd naar wat zij er van; vindt. Maar het is afwachten of dat gaat lukken." Martin Hermens Maria de Lourdes begint haar toernee door Nederland morgenavond, zater dag, in de Maagd te Bergen op Zoom. Zij t reedt zondag 19 oktober op in Rot terdam. Door de luidsprekers klinkt het refrein: 'Jan Piert Joris en Corneel, die hebben baarden zij varen mee'. Kaap'ren varen is de openingstrack van Vroeger is terug, de nieuwe cd van Fred Piek. Hetzelfde nummer is - ook als opener - terug te vinden op Fungus, de allereerste Nederlandstalige folkrocklp uit 1974. Dat album legde de basis voor een heuse folkrevival in Nederland. Met Fred Piek als zanger. Vroeger is terug klinkt ver trouwd in de oren. De 12 num mers vormen een selectie uit het voormalige Fungus repertoire. De Rotterdammer benadrukt dat net geenszins de bedoebng was om de liederen na te spelen. „Ik had ab soluut geen zin in een herkauwen van dezelfde muziek." De huidige benadering verschilt essentieel met de uitvoeringen uit de folk- rocktijd. „Destijds waren we twintigers en vol energie. Ik inter preteer en zing die teksten nu op een andere manier. Ze leven veel meer. Vroeger is terug is meer uit sfeer geboren." Met multi-instrumentalist Walter Kuipers als vaste secondant regi streerde hij de vernieuwde versies. De begeleiding is sober, efficiënt en accuraat, waardoor de nadruk meer op de teksten en de melodie komt te liggen. In enkele nummers fungeren gastmusici, waaronder oud Fungusmaten Louis Debij en Rens van der Zalm. Zij brengen de nodige variatie aan. Het lijkt crea- tieve zelfmoord om oud-groepsle den, zo vertrouwd met het materi aal, te wagen een geheel ander standpunt in te nemen. Piek is ui terst content: „Die jongens zijn zo goed. Ze hebben totaal andere partijen gespeeld dan op de origi nele uitvoeringen. Als je de hele band had genomen, was dat nooit gelukt." Hij nam de productie zelf ter hand. „In Fungus had iedereen zijn in breng. Het arrangeren was een collectief proces. Nu was ik zelf verantwoordelijk. Ik ben er heel diep ingedoken. Het resultaat geeft mede voldoening omdat het zo intens was." Oude liefde Na omzwervingen met de Ama zing Stroopwafels, de Drie Heren en een solo-lp Soms een moment keerde Fred Piek terug bij zijn ou- Zanger Fred Piek en instrumentalist Walter Kuipers ...een hang naar mythische melancholie.... de liefde. Fungus maakte vijf al bums, waarvan de debuutlp en op volger Lief ende Leid geschiedenis schreven. Het waren de eerste Ne derlandstalige folkalbums met een knipoog naar de Britse folk- rock van o.a. Fairport Convention en Steeleye Span, maar met een ei gen identiteit. Ondanks vele ver zoeken is platenmaatschappij EMI nooit overgegaan tot een heruitgave op cd. „En dat terwijl het hele mooie balladen en liedjes zijn," memoreert Piek. Het idee om desnoods zelf iets te ondernemen sudderde lang. ..Het makkelijkste was een reünie van Fungus, maar ik had absoluut geen zijn in herkauwen van de zelfde muziek." De ontmoeting van zijn huidige begeleider Walter Kuipers opende mogelij khe'den. Piek noemt hem 'de ideale man om dit soort nummers mee te spelen en vorm te geven'. Het oude Fun gus materiaal werd met een frisse, eigentijdse kijk gerestyled. De laatste stimulans kwam via pla tenmaatschappij Music Words. Ze toonde onmiddellijk belang stelling in een concreet product. Piek selecteerde voor Vroeger is terug vooral liederen over maag den, moord en misère. „Niet den ken dat het nu gezellig wordt. Het volgende nummer is weer vol kommer en kwel", corrigeert hij zijn toehoorders tijdens een optre den na een smakelijk lied vol hu mor. De zanger voelt zich tot dit soort liederen aangetrokken. „Het zijn internationale verhalen en heb ben iets mystieks, zoals sagen en legenden. Er is een krachtige, emotierijke verhaallijn en het gaat ergens naar toe. Somber en triest, doch beeldend. Het zijn hele mooie teksten en hoewel heel oud met diepere thematiek die ook in deze tijd geldt." Voedingsbodem De titel van het album verwijst naar het Fungus verleden, maar suggereert eveneens een betere tijd voor de Nederlandse folk. „Volksmuziek behoort een conti nu proces te zijn", stelt Piek, „al leen de intentie waarmee het naar boven komt of in de belangstelling staat wisselt." Tegelijkertijd nu anceert hij die interesse: „Alles is nu gericht op wereldmuziek, al lijkt dat inmiddels op zijn retour. Met het puur Nederlandstalige re pertoire wat we nu brengen had den we op al die wereldfestivals moeten staan. Had je tenminste foto Vicki van den Berge iets van eigen bodem. Maar men is geneigd toch buiten de deur te zoe ken. Nederlandstalig op zich is erg populair. Denk maar aan Borsato en dergelijke. Maar Nederlandse volksmuziek, dat is een heel ander verhaal." De volksmuziek uit Nederland kent geen grote namen en een spie gelend voorbeeld ontbreekt. In navolging van Fungus ontsproten vele folkgroepen. Die rijke perio de, begin tachtig, kreeg geen ver volg. Volksmuziek werd een bui tenbeentje met een 'besmette' naam. „In het buitenland zie je jongeren die verbindingen met popmuziek leggen, zoals de Pogues in Ierland deden of nu de Levellers in Enge land. Gewaagd, gedurfd. Hier komt dat niet van de grond. De voedingsbodem is gering. In Nederland wordt het minst gezon gen. De stimulatie is niet aanwe zig. Wat leer je nu op de basis school. Kinderliedjes, maar toch geen echte volksliedjes? In andere landen is de volksmuziek veel na tuurlijker aanwezig' geeft de zan ger als mogelijke oorzaak. 'Mate riaal moet je gericht zoeken. Het kost enorm veel tijd om liederen te vinden waarmee je de nodige mu zikale en thematische variatie aan kunt brengen. En dan nog bewer ken. De basis van mijn muziek ligt in traditioneel Nederlandstalig materiaal. Met het verwerken van invloeden uit het buitenland wil ik het wel internationaal laten klin ken. Ik streef volstrekt geen au thenticiteit na. Maar ik voel mij daarenboven niet geroepen een rap- of houseversie van Kaap'ren varen neer te zetten. Dat moet ik niet doen, maar een jongere!" Best trots Kaap'ren varen is - nog steeds - het enige Nederlandstalige volkslied dat de hitlijsten haalde. Fred Piek zegt 'best trots te zijn op Fungus'. Bij het terug luisteren van de oude opnamen realiseerde hij de klasse die de nummers en de bewerkin gen kenmerkten. Problemen met de voortdurende verwijzing naai zij n voormalige groep heeft hij niet. „Ik heb meer moeite met het nostalgische karakter als mensen na een optreden zeggen weer ge noten te hebben van die Fungus- muziek." De associatie van de zanger Fred Piek met Kaap'ren varen ligt veel meer voor de hand en pakt zelfs voordelig uit. De frisse, vrolijk vernieuwde versie is niet onopge merkt voorbijgegaan aan samen stellers van programma's op na tionale en regionale radiozenders. Regelmatig klinken de 'mannen met baarden' in de huiskamers. Twintig jaren jonger weliswaar. Met onvervalst Rotterdams ac cent: „Leuk als dat opnieuw een hit zou worden toch?" Marius Roeting Fred Piek en Walter Kuipers zijn te ho ren op 13 oktober in het Arsenaalthea ter als muzikaal intermezzo tijdens 'Nederland in tweeën', een politiek discussie programma over het armoe de vraagstuk in Nederland. Time Out Of Mind is het een enveertigste album van Bob Dylan. Een aardig aantal zo bij elkaar, maar de bij leven al le gendarische singer/songwriter vulde zijn cd's de laatste jaren nauwelijks met oorspronkelijk werk. Twee akoestische albums met folkblues-covers, een cd'tje voor MTV, wat verzamelwerk; inmiddels is het al zeven jaar ge leden dat Dylan eigen composi ties op cd zette: het halfbakken Under The Blood Red Sky. Maar die zeven jaar zijn snel vergeten als je Time Out Of Mind opzet. Want de meester is weer terug. Time Out Of Mind (Columbia) maakt direct in het begin al dui delijk wat Dylan de laatste ja ren heeft gedaan. Hij heeft zich rotgesjouwd. Op zoek naar ant woorden die niet kwamen. In het openingsnummer Love Sick is hij 'walking through streets that are dead', in het daaropvol gende Dirt Road Blues heeft-ie het over 'gonna walk down that dirt road' en weer een nummer later, in het mooie walsachtige Standing In The Doorway is hij 'walking through the summer nights'. In het verloop van al die teksten blijkt dat Dylan op een kruis punt van wegen staat, zowel in de liefde als in zijn sociale leven. Daar hoort onmiskenbaar de blues bij, zoals Dylan op zijn twee vorige akoestische cd's Good As I Been To You en World Gone Wrong die al veelvuldig coverde van mensen als Robert Johnson en Blind Willie McTell. Op Time Out Of Mind refereert hij regelmatig aan die helden, zeker in de zestien minuten du rende afsluiter Highlands, een soort monoloog op het Farfisa- orgeltje van Texas-rocker Augie Meyers. Fraai en indringend zijn verder hynme-achtige bal lads als Standing In The Door way en Make You Feel My Love. Het is bovendien muziek die naadloos aansluit bij een van Dylans beste periodes; die uit de eerste helft van de jaren zeven tig met albums als John Wesley Harding en Blood On The Tracks, Een betere aanbeveling voor de aanschaf van dit album lijkt me nauwelijks denkbaar. Rolling Stones Zelf vindt Mick Jagger dat op Bridges To Babylon {Virgin), het nieuwe album van de Rolling Stones, de beste nummers staan die Keith en hij in jaren hebben geschreven. Hij heeft in zoverre gelijk dat het nieuwe album een vooruitgang is vergeleken bij Voodoo Lounge en zeker bij Steel Wheels. En tegelijk ook een achteruitgang, maar dan fi guurlijk, want hier klinken de Stones bij tijd en wijle weer net zo rauw en smerig als in het be gin van de jaren zeventig. Dat levert in eerste instantie welis waar weinig verrassingen op: typische Stones-rockers wisse len elkaar af met typische Sto nes-ballads, waarbij alleen Low Down er duidelijk uitspringt. Maar halverwege komt de band toch werkelijk heerlijk op stoom, met achtereenvolgens Out Of Control, het zwoele Saint Of Me en Might As Well Get Juiced. Jammer alleen dat het album doodbloedt met een paar hoogst vervelende bijdra gen van Keith Richards. En Bill Wyman? Er is leven na de Stones, hoorden we onlangs uit zijn mond, maar Struttin' Our Stuff (RCA/BMG) is met zijn J. J. Cale-achtige sferen niet echt een plaat met veel impact. Wy man, bijna 61 jaar inmiddels, nodigde wat collega-rockopa's (Gary Brooker, Georgie Fame, Albert Lee, Eric Clapton) uit om onder het uitwisselen van sterke verhalen ook nog wat gezellig voortkabbelende popdeunen op te nemen, waaronder een cover van de Stones' Melody, maar één ding" is zeker: er is ook leven zon der dit album. The Sundays The Sundays waren een jaar of wat geleden het zondagskindje van de Britse pers. De esoteri sche liedjes van de band uit Bristol leverden een wonder schoon debuut en een bedui dend minder opvallende opvol ger op, maar die laatste plaat dateert al weer van vijf jaar ge leden. The Sundays heben vijf jaar de tijd genomen om de za ken op een rijtje te zetten, waar in ze zich getuige Static Silen ce (Parlophone/EMI) vooral op de folk-kant hebben gericht. De zware bevalling levert een mooi album met vriendelijke, veelal ingetogen liedjes op. Minder spiritueel dan het debuut, dat zeker, maar gitarist David Ga- vurin weet tenminste weer hoe hij de engelachtige stem van Harriet Wheeler in het juiste ge luidsbeeld moet inpassen. Ver gelijkingen met Joni Mitchell, Cranberries en ook Portishead doen zich gelden, maar bedenk daarbij wel dat The Sundays de laatste twee voor waren. Gert Meijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21