ROVINCI Dubbele stakingsdreiging bij NS Oi Nederlandsche Bank verhoogt rentetarieven Herfst t- ^^33 biedi Q9 BelCompany 1 Fietspad vanaf 1999 taboe voor bromfiets Auto ontploft bij aanslag in Amsterdam Nobelprijs literatuur Italiaan Dario Fo wekt verbazing 4 WEKEN - Italiaanse regering gevallen Onvrede bij verkeersleiding en reizigersbedrijf Milieubeweging verliest geding om geluidsnorm rond Schiphol PANASONIC EB-G 350 Jazz in Porgy Bess Wereldtitel voor Jalabert VOOR 15,00 JA, ik wil: A 16° life- ém In0 W 6 Enkele bui Wisselend bewolkt en een enkele bui. Krachtige westelijke wind. Maxima rond 16 graden. 240e jaargang no. 241 vrijdag 10 oktober 1997 losse nummers 1,75 r De winter J wordt n feest 7" als de schilder is geweest. f65,- korting per man per dag: van onze redactie binnenland RIJSWIJK - Brommers en bromscooters mogen vanaf 1999 niet meer op fietspaden rijden binnen de bebouwde kom. Alleen als het echt niet anders kan, wordt een uitzon dering gemaakt. Buiten de be bouwde kom blijven ze op het fietspad. De wegbeheerders zijn dit met elkaarovereengekomen. Het Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen zullen deze af spraken neerleggen in een overeenkomst die begin no vember wordt ondertekend. De maatregel maakt een einde aan een jarenlange discussie over de vraag of de veiligheid op fietspaden kan worden ver groot door bromfietsers naar de gewone rijbaan te verplaat sen. Aanleiding daarvoor vor men de duizenden ongelukken op fietspaden waarbij brom fietsers waren betrokken. Proeven met het toelaten van brommers op de gewone weg hebben uitgewezen dat het voor bromfietsers niet onveili ger wordt als ze op de gewone weg rijden. Bovendien kan het aantal ongevallen op fietspa den afnemen, evenals de ernst ervan. Veilig Verkeer Neder land is ingenomen met de maatregel. „Een brommer mag binnen de bebouwde kom der tig kilometer per uur, maar vaak rijden ze veel harder. Wat betreft hun snelheid passen ze binnen de bebouwde kom beter bij het autoverkeer dan op een fietspad." In het convenant dat de wegbeheerders binnenkort tekenen, staan nog drie be langrijke maatregelen die al in de pen zaten. Verkeer op roton des krijgt per 1 januari 1999 voorrang. Fietsers die van rechts komen krijgen voorrang en komen er meer gebieden waar maar 30 kilometer per uur mag worden gereden. ANP door Ron Kragten UTRECHT - Bij de Neder landse Spoorwegen is de dreiging van stakingen gisteren fors toegenomen. Bij NS Reizigers heerst woede over de plannen voor opsplitsing van het concern in een kernbedrijf en regionale vervoersbe drijven. Bij de Verkeers leiding Regio Midden klaagt het personeel over hoge werkdruk. Begin deze week liepen bij NS Reizigers de onderhandelingen tussen directie en vakbonden FSV, FNV en CNV stuk over de vorming van regionale ver voersmaatschappijen voor trein, bus en taxi. Dergelijke on dernemingen zouden onder meer moeten komen in Fries land, De Achterhoek, Limburg en de kop van Noord Holland. NS-ondei'handelaar R. Lantain verweet de vakbonden toen dat zij zich niet houden aan de af spraken en de oprichting van de nieuwe bedrijven blokkeren. AMSTERDAM - Alle eisen in de korte gedingen over Schiphol van de milieugroepen tegen mi nister Jorritsma en de lucht vaartbedrijven zijn gisteren door de Amsterdamse recht bank afgewezen. Rechter Mr. R. Gisolf vindt dat de minister voor de rest van dit jaar voldoende maatregelen heeft genomen om de geluids overlast door vliegtuigen rond Schiphol tegen te gaan. Daar mee keurt hij het goed dat de mi nister zich dit jaar niet aan de wettelijke geluidsnormen voor de luchthaven hoeft te houden. Het kabinet besloot daartoe on langs om Schiphol niet in grote economische problemen te laten komen. Milieudefensie, Natuur en Mi lieu en het Platform Leefmilieu Regio Schiphol eisten op straffe van een dwangsom dat de vast gestelde geluidzones rond Schiphol volledig worden ge respecteerd. Volgens de rechter zijn de lucht vaartbedrijven niet individueel verantwoordelijk voor het over schrijden van de geluidsnormen en heeft Schiphol voldaan aan de verplichtingen binnen de ge luidszones te blijven. De milieugroepen noemen de uitspraak van de rechter voor de rest van dit jaar teleurstellend, maar juist goed voor volgend jaar en daarna. GPD (Advertentie) V Auto-Lease Walcheren: leidinggevend in lease-advies Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een Peugeot 406 vanaf 855,- per maand excl. BTW. Volgens de bonden liegt de NS- directie op tal van punten. Ze ei sen dat Lantain zijn beschuldi gingen terugneemt op straffe van een krachtmeting. De kwestie ligt volgens vak bondsbestuurders gevoelig om dat de NS-directie de bonden ook vorig jaar al voor leugenaar uitmaakte. „Het personeel wil geen regionale vervoersbedrij ven. Dat blijkt overduidelijk uit het advies van de onderne mingsraad. Wij hebben het on derwerp alleen bespreekbaar gemaakt. De directie is zelf schuldig aan de enorme kloof tussen zichzelf en de werk vloer", aldus bestuurder 1. Vlek van de Vervoersbond FNV. Mocht het conflict over de re gionale vervoersbedrijven toch worden gesust, dan dreigt toch chaos op de rails in de tweede helft van deze maand. De werk nemers van de Verkeersleiding Regio Midden (Utrecht, Am- hem, Amersfoort) dreigen te staken wanneer de bedrijfslei ding niet uiterlijk op 15 oktober maatregelen afkondigt tegen de werkdruk. Als de posten in Utrecht, Amersfoort en Arnhem staken betekent dat het trein verkeer in heel Nederland wordt lamgelegd. De werknemers zeggen dat er door personeelsgebrek geen vrije dagen, arbeidstijdverkor ting en compensatiedagen kun nen worden opgenomen. Dat verziekt de stemming ernstig, Rechercheurs onderzoeken het wrak. foto Ronald Bakker/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - In de Amsterdamse Mr. Treublaan bij de Berlagebrugis donderdagmiddag een auto ont ploft. Een 35-jarige inzittende is daarbij zwaarge wond geraakt. Volgens de politie gaat het om een aan slag binnen het criminele milieu. De politie wil niet zeggen wie het slachtoffer is. Voor zover bekend behoorde de man zelf niet tot het crimi nele circuit. Het explosief ontplofte toen de auto in de richting van de Berlagebmg reed. Omstanders zeiden een zeer lui de knal te hebben gehoord. Door de kracht van de explosie is de bodem van de au to emit geslagen en vloog de motorkap eraf. Juist dat is het geluk geweest van de man. De luchtdruk schoof hem naar de rechterzijde. De auto vloog niet in brand. De Fiat Bra va kwam vijftig meter verder tegen een ge parkeerde auto tot stilstand. Her en der lagen delen van de wagen en glas op straat. Enkele brokstukken hingen in een boom. ANP (Advertentie) van onze redactie economie AMSTERDAM - De Nederland sche Bank (DNB) wil de econo mie in Nederland wat afkoelen. Daarom heeft ze de voorschot rente met een kwart procent punt verhoogd tot 2,75 procent. De maatregel gaat vandaag in. De rente op de speciale belenin gen is opgeschroefd met 0,3 pro centpunt tot 3,3 procent. De Nederlandsche Bank grijpt sterker in dan de Duitse Bun desbank. Veelal volgt de Neder landse centrale bank de Duitse, gezien de koppeling van de gul den aan de Duitse mark. De Bundesbank verhoogde don derdag alleen de rente op de spe ciale beleningen, eveneens met 0,3 procentpunt tot 3,3 procent. Het is het tarief dat banken moeten betalen aan de centrale bank als ze extra willen lenen. In meer landen in Europa zi j n de tarieven donderdag opge schroefd. Als reden voor de verhoging van de voorschotrente verwijst De Nederlandsche Bank naar „de economische ontwikkeling in eigen land. De inflatie in Neder- land is wat hoger dan elders in Europa", aldus een DNB- woordvoerder. Daarnaast loopt ook de conjunctuur wat vooruit op andere landen en leidt de hausse aan hypotheken tot een grotere binnenlandse krediet verlening. Daarover maakt de bank zich al enige tijd zorgen. Vooral tweede hypotheken lei den tot extra bestedingen met als gevolg prijsopdrijving in de hele economie. De voorschotrente is net als die op de speciale beleningen een geldmarkttariefen wel de laag ste in deze markt voor kortlo- pend geld. Met het geldmarkt- tai'ief hebben vooral banken en ook bedrijven te maken. Beide krijgen te maken met hogere lasten. De banken financier-en zich veel met kortlopend geld. Maar ook de consument zal op den duur iets van de tariefsver hoging gaan voelen. Met enige vertraging zal door de hogere kosten voor de banken een ho gere geldmax-ktrente toch leiden tot hogere tarieven voor lopen de x-ekeningen, voor persoonlij ke leningen en hypotheken. Het is de tweede keer sixrds de cember 1991 dat De Nedexiand- sche Bank haar voorschotx-ente optrekt. De eerste keer was in maart dit jaar met een half pro centpunt tot 2,5 procent. ANP Voorschotrente De Nederlandsche Bank iT7!Wi7ïiWïfï>u^lTïW Kom nu langs bij BelCompany en profiteer van deze en vele andere herfstaanbiedingen. Of gewoon voor een goed advies. SUPERSLANK DESIGN Gewicht 220 gram Beltijd tot 80 min. Standby tot 18 uur ƒ100,- RETOUR GRATIS ACCESSOIRE Naar keuze: bureau lader, autohouder, extra batterij Vanafprijs in combinatie met een nieuw Libertel Personal abonnement. GD GET' öSb I (M Céi <D £D (=D t'yp O) dB CD EpcSG-3 GD._GD Mensen met verstand van mobiele communicatie 5el gratis voor het adres van de BelCompany-winkel bij u in de buurt: 0800 1413 Bel voor grootzakelijk gebruik BelCompany Business Solutions: 0318 522 632 De Italiaanse premier Romano Prodi heeft donderdag het ont slag van zijn regering aangebo den nadat hij er niet in was ge slaagd om de Communistische PRC achter zijn voorstellen voor bezuinigingen in het socia le zekerheidsstelsel te krijgen, Die zijn nodig om Italiës toe gang tot de EMU (Eu- ropese Monetaire Unie), veilig te stellen. aldus een woordvoerder. De ho ge werkdruk zou het gevolg zijn van de invoering van Vervoer Per Trei n VPT)een nieuw com puter-systeem voor de beveili ging van het spoorwegnet en de planning van materieel en per soneel. Het aantal werknemers is daax-om verkleind, maar vol gens het pex-soneel werkt VPT niet goed. GPD Jazz-podium Porgy Bess in Tex-neuzen draait als enige Ne derlandse club mee in het Belgische Au di Jazzfestival. In het kader van die grensoverschrijden de samenwerking melden zich de ko mende weken drie giganten in de Scheldestad: Diana Krall (foto), Danilo Perez en Roy Har- grove. Zij brengen muziek, waarin Nat King Cole en 1 "7 Thelonious Monk een woordje meespreken. Laurent Jalabert heeft verras send de wereldtitel tijdrijden voor profs op zijn naam ge bracht. De 28-jarige Fransman was in San Sebastian sneller dan erkende favorieten als de Oekraïner Sergei Gontsjar (tweede) en de Brit Chris Board man (derde). Erik Breukink werd op zijn J laatste WK zevende. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 6; zeeland: 9,11, 13,14 en 15; kunst cultuur: 17,18,19,2122,23 en 24; sport: 25, 26,27,29 en 31. van onze redactie buitenland STOCKHOLM - De Nobelprijs voor de literatuur 1997 gaat naar de Italiaanse toneelschrij ver en acteur Dario Fo (71). Dit heeft de Zweedse Academie in Stockholm donderdag bekend gemaakt. De Academie prees hem omdat hij 'in de traditie van de Middel eeuwse hofnarren, de macht he kelt en de waardigheid van de vernederden herstelt'. „Juist door de lach en de ernst te ver mengen, vestigt hij de aandacht op de onrechtvaardigheden van het sociale leven." De Italiaan is ook wel omschreven als een so ciale agitator en een radicale clown. De 71-jarige Fo begon zijn thea tercarrière met satirische re vues voor kleine cabarets en theaters. Zijn meest bekende stukken zijn De Ongelukkige dood van een anarchist (1970). Betalen? Nee! (1974) en De paus en de heksen (1990). Als acteur werd hij bekend met de voor stelling Mistero Buffo uit 1974. Fo was stomverbaasd over het nieuws„Ik ben verbijsterd", zo liet hij telefonisch vanuit Italië weten. Ook Zweedse critici zijn verbaasd en reageerden terug houdend. „Het is een merk waardige keuze", zei een recen sent voor de radio. Fo k&am dit jaar op geen enkele favorieten lijstje voor. Critici klagen dat Fo maar weining heeft geschreven, en vooral als persoonlijkheid bekend is geworden. Volgens re eensenten heeft de Academie vooral het theater op zich willen bekronen. Binnen de Zweedse Academie is heftige gediscussieerd over de keuze. Uiteindelijk won de kan didaat die de meeste stemmen haalde. Dat heeft voorzitter Sture Allen donderdag voor de Zweedse radio verklaard. „Per soonlijk was ik onder de indruk van zijn ongewoon rijke fanta sie.", zei Allen. Hoe de Acade mie tot haar oordeel is gekomen zal traditiegetrouw pas over vijftig jaar bekend worden. Aliens positie hls voorzitter ligt al geruime tijd onder vuur. Vorig jaar stapte een van de achttien leden van de Academie op om dat hij Aliens 'dictatoriale ma niertjes' beu was. De Vaticaanse krant Osservato re Romano reageerde kritisch op de keuze voor Dario Fo. „De juryleden hebben de afgelopen tijd auteurs van minder kaliber aangewezen", meent het blad. „Maar de prijs geven aan een ac teur die tevens schrijver is van deze discutabele teksten (afge zien van elke morele overwe ging) tart elke verbeelding." Aan de onderscheidrng is een geldbedrag van 2 miljoen gul den verbonden. DPA/ANP/AFP Zie ook pagina 4 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam; Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1