Perez vertelt over Monk Cubaans virus besmet Hargrove Jazz in Porgy Bess Nat Cole in de jaren veertig. Enkel piano, gitaar en bas. Op haar gloednieuwe cd Love sce nes gaat Krall voort op de ingesla gen weg. Ze laat het dit keer niet bij een herinterpretatie van het reper toire van Nat King Cole, maar zoekt in een reeks van andere stan dards naar een verbreding en een verdieping van haar eigen stijl. Op nieuw blijkt dat ze haar sobere, breekbare liedjes een enorme emo tionele lading weet mee te geven. Eenvoud wordt nog wel eens met simpelheid verward, maar een der gelijke kwalificatie zou de muziek van Diana Krall tekort doen. Die is rijk aan nuances. Haar donkere, sensuele stem treft steeds de juiste toon, haar pianospel is virtuoos maar nooit opschepperig en de bluesv spelende gitarist Malone vult haar in alle opzichten perfect aan. Authentiek Aanstellerij is Krall vreemd, haar liedjes over lief en leed zijn vol strekt authentiek. Over haar grote voorbeeld Nat Cole zei Krall ooit in een interview met de Amerikaanse krant Mercury News: „Hij geloofde alles wat hij zong." Dat is precies wat critici nu over haar schrijven. Nogmaals Jazz Nu: „Als Diana zingt dat ze je mist, dan mist ze je ook." Ironisch genoeg staat Kralls be scheidenheideen wereldsucces niet in de weg. Naar jazz-begrippen verkopen haar albums gigantisch goed. Volgens Amerikaanse critici - altijd dol op grote woorden - is Krall voor de jazz wat Whitney Houston en Celine Dion zijn voor de pop. Ze is voortdurend op tour nee - op het ogenblik in Brazilië - en treedt doorgaans op in grote zalen. In Terneuzen niet. Gelukkig maar, want als de muziek van Diana Krall ergens tot haar recht komt dan is het in de schemer van een intieme jazzclub, 's Avonds laat. Of. zoals criticus Terry Teachout schrijft: „Op een uur dat iedereen al naar huis is, behalve de serieuze luiste raars en degenen die niet naar huis willen omdat ze daar niets dan na righeid vinden." Want zo wil de jazz-mythe dat nu eenmaal. Ernst Jan Rozendaal De citaten waarbij in de tekst geen bron is vermeld komen uit- de persinformatie van de platenmaatschappijen GRP Re cords en Impulse. Concert Diana Krall Trio: zaterdag 18 oktober om 21.30 uur in Porgy Bess in Terneuzen. kan en wat ze wil bereiken. Ze is in derdaad bescheiden en houdt niet van onnodige poespas. Die karak tertrek bepaalt haar werk, maar dat wil niet zeggen dat het geen grootse muziek is. In een jazzwereld waarin virtuosi teit nogal eens omslaat in gekun steldheid, waarin het gros van de muzikanten probeert steeds sneller en steeds harder te spelen, onder scheidt Krall zich door het moei lijkste van het moeilijkste na te streven: soberheid, subtiliteit en ware emotie. „Hou het simpel, zorg maar eens dat je dat lukt", zegt ze tegen Mark Koster van Jazz Nu. „Het is razendmoeilijk om smaak vol en tegelijkertijd eenvoudig te zingen.Zo praat een zelfverzeker de artieste die zich bewust beschei den opstelt. Fats Waller einde raad proberen sommigen dat dan maar tot mythische proporties op te blazen. De geweldige gitarist van haar eigen trio, Russell Malo ne, bijvoorbeeld. „Ze speelt zo vre selijk goed piano", zegt hij. „En als j e dan ook nog eens hoort hoe ze kan zingen. Ik geloof dat ze zelf niet weet hoe goed ze is. Zo ontstaat de mythe van het meis je dat niet weet over welke talenten ze beschikt. Maar dat is flauwekul. Diana Krall weet precies wat ze Diana Krall groeide op met mu ziek. Ze bracht haar jeugd door in Nanaimo, in de Canadese provincie Biitish Columbia. „Er was altijd muziek om me heen", herinnert ze zich. „Mijn moeder kon goed zin gen, mijn oom klonk precies als Bing Crosby en mijn vader speelde uitstekend piano. Hij heeft ook een ongelooflijk grote muziekcollectie en een echt eclectische smaak. We zongen thuis de raarste dingen, ou de populaire wijsjes, nummers van Fats Waller - echt alles." Waller is haai- eerste voorbeeld. Hij kon namelijk tegelijkertijd piano spelen én zingen. „Dat had ik nooit eerder gehoord. Het idee om die twee disciplines te combineren sprak me enorm aan. Mijn favoriete zangeressen spelen ook allemaal piano: Dinah Washington, Roberta Flack. Shirley Horn, Aretha Franklin. Sarah Vaughan en vooral Carmen McRae. Zij is heel belang rijk voor me geweest, een van mijn grootste voorbeelden. Maar Nat King Cole spant de kroon. Hij was zowel een invloedrijke zanger als een invloedrijke pianist. Hij kon geweldig zingen maar ook onge looflijk goed pianospelen, alsof hij twee muzikanten in één was. Op een dag hoop ik ook te ontdekken hoe dat moet." Hommage Kralls twee jaar geleden uitgeko men derde cd All for you is een hom mage aan het Nat Ring Cole Trio. Na twee albums waarop nog een drummer en een saxofonist figure ren, heeft ze hierop haar stijl gevonden. Haar groep heeft een so bere instrumentatie van louter sna ren, net als het beroemde trio van Er zijn weinig muzikale genres waarin zo veel mythes om artiesten worden geweven als de jazz. Als iemand zelf niet een legende is dan heeft hij op zijn minst wel met een batterij aan legendarische muzikanten samengespeeld. De gemiddelde biografie van een jazzmuzikant is vaak een opeenstapeling van anekdoten en sterke verhalen. Misschien ligt de verklaring in het feit dat in de jazz, meer dan in andere muziekstromingen, de nadruk ligt op de virtuositeit en vernieuwingsdrang van de individuele muzikant. Iemand die zo bijzonder speelt, lijkt vervolgens de redenering, moet ook wel een bijzonder leven leiden. Als de omvang van de mythe het belang van de artiest aangeeft, dan stelt de Canadese pianiste/ zangeres Diana Krall als jazz-ar- tiest weinig voor. Over haar be staan geen wilde verhalen. Ze is niet zwart, ze heeft zich niet hoeven ontworstelen aan een uitzichtloos bestaan in een achterbuux-t, ze is niet gek, ze is niet verslaafd. Er is niets bekend van adembenemende liefdes-affaires, muzikale duels tot in de ochtenduren, ouders die haar verboden in jazzclubs op te treden of knetterende ruzies met concur rentes. Integendeel. Het tijdschrift Jazz Nu typeerde haar vorige maand als 'een pianospelende Linda de Mol'. De girl next door die toevallig een leuk moppie wegriedelt en over een aardige stem beschikt. De ideale schoondochter met gevoel voor muziek.' In de jazzwereld is haar beschei denheid spreekwoordelijk. Ten Als enige podium in Nederland neemt de jazzclub Porgy Bess in Terneuzen deel aan het Belgische Audi Jazzfestival. De voordelen werken naar twee kanten. Enerzijds profiteert Porgy Bess van de uitgebreide promotiecampagnes die in België worden gelanceerd om het ongeveer zestig concerten tellende festival onder de aandacht te brengen. Anderzijds kan het Audi Jazzfestival de klinkende namen van enkele onvervalste jazz-sterren op zijn posters bijschrijven. Want het is weer verbazingwekkend welke artiesten Porgy Bess heeft weten te strikken. Zaterdag 18 oktober komt pianiste/zangeres Diana Krall naar Terneuzen. Haar status in het jazzcircuit is vergelijkbaar met die van Whitney Houston en Celine Dion in de popwereld. Zondag 2 november is de beurt aan pianovirtuoos Danilo Perez, eenLatijns- Arherikaanse reïncarnatie van de legendarische Thelonious Monk. Als klap op de vuurpijl staat een week later de spetterende Afro- Cubaanse jazz van Roy Hargrove's Crisol op het programma. Bij hoge uitzondering staat deze elf man sterke band niet in een concertzaal of öp een festivalpodium, maar in een kleine jazzclub. Omdat het Porgy Bess is. Met zijn ontdekker Wynton Marsalis mag Roy Hargrove - langzamerhand een vaste klant in Porgy Bess - gerekend worden tot de beste jazztrompettisten van het ogenblik. Helaas kwam dat op zijn cd's tot dusver niet altijd tot uit drukking. Anders dan Marsalis kon Hargrove tot enkele maanden gele den niet echt bogen op een klassiek album. Daarin zou Habana wel eens verandering kunnen brengen. Dit eerste product van de tien- mansforniatie Roy Hargrove's Crisol intrigeert meteen om vervol gens bij elke hernieuwde beluiste ring te groeien. Totdat de onontkoombare conclusie moet worden getrokken: dit is een mees terwerk. Crisol betekent smeltkroes. Een passende naam voor een band die de harmonische en melodi sche ver worvenheden van de jazz vermengt met het ritme van de Afro-Cubaan- se muziek. Anderhalf jaar geleden trad Hargrove met zijn quintet op tijdens het jaarlijkse jazzfestival van Havana. In Hotel Riviera maakte hij kennis met de groep Los Van Van, waarin alle plaatselijke sterren speelden. Sindsdien heeft de trompettist het zwaar te pakken Een Cubaans virus heeft zijn mu ziek besmet. Supergroep Beatrix Potter verwierf faam met Peter Konijn Nieuwe novelle van Marga Minco Hargrove heeft een supergroep sa mengesteld, bestaande uit een rit mesectie van Cubaanse topmuzi- kanten als pianist Chucho Valdes en congaspeler MiguelAnga' Diaz en enkele kanonnen uit de jazz: Frank Lacy op trombone, David Sanchez op tenorsaxofoon, alt saxofonist Gary Bartz en gitarist Russell Malone. Daardoor herbergt Habana het beste van twee werel den: het onstuitbare ritme van Latijns-Amerika en de swing en improvisatie van de jazz. De muzi kanten hebben er zin in en zijn in topvorm. De meeste nummers op de live opgenomen cd swingen dan ook de pan uit. Composities als 'O my seh yeh' en 'Nusia's poem' daarentegen, brengen niet meteen de voetjes van de vloer, maar heb ben door een structuur van herha lingen een hypnotiserende werking die minstens zo meeslepend is. Concert Roy Hargrove's Crisol, zondag 9 november om 16 uur in Porgy Bess in Terneuzen. Maria de Lourdes zingt Mexico Schilders vertellen het Duitse drama Guggenheim in Bilbao Afrikaanse roman van een kleurling De titel van de cd is in ieder geval prachtig. PanaMonk heet het derde en meest recente album van de pianist Danilo Perez. Hij komt uit Panama en brengt in twaalf composities een hommage aan zijn grote voorbeeld, de pianist Thelo nious Monk. Vandaar. Monk (1917-1982) was met Charlie Parker en Dizzy Gillespie de grondlegger van de bebop. Hij wordt beschouwd als een van meest revolutionaire vernieuwers van de jazz. Zijn invloed op de hedendaag se geïmproviseerde muziek - een veel breder gebied dus dan alleen jazz - is nog steeds groot. Tropen PanaMonk bevat zo'n beetje om en om composities van Perez en Monk. Toch is het helemaal de muziek van Perez. Zijn klassieke opleiding als pianist en vooral zijn Latijns-Ame- rikaanse achtergrond zijn in vrij wel elk'nummer hoorbaar. Onder Monks grote stads-muziek schuift Perez de warmbloedige ritmen van de tropen. Met zijn improvisatie vermogen, zijn gave techniek en de niet geringe hulp van de drummers Terry Lyne Carrington en Jeff Watts, worden beide naadloos aan elkaar gesmeed. Pianospelend vertelt Perez veel over Monk. Hij laat overeenkom sten horen tussen 'de meester van de dissonant' en diens voorgangers (Duke Ellington) en speelt Monies 'Evidence' en 'Four in one' zelfs door elkaar, het ene thema met de linker- het andere met de rechter hand. Desondanks vervalt Perez niet in intellectueel gepiel. Dat hij plezier heeft in elke melodie is op PanaMonk duidelijk te horen, want van tijd tot tijd zingt hij vro lijk mee met zijn eigen improvisa ties. Perez speelt zondag 2 november in Por gy Bess samen met bassist John Beni- tez en drummer Jeff Baillard. Aanvang: 16 uur. Tarzan raakt zoek in de jungle Superheld Harrison Ford blijft een gewone jongen Commerciële films leven steeds korter Indiaas theater in Vlissingen Judith Herzbergs Nietsfabriek De Verborgen Stad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17